Hotel-enPensionhouders Drukkers] TEXELSCHE COURANT. Mededeeiimgen van Texelc Bioscoop-Theater DE REBEL. I Een zeldzaam mooi opgenomen film met een rijkdom van spannende tafereelen uit de Zwitsersche opstand tegen de Fransche overheersching in 1809 is „De Rebel". Voor de film in ons land haari zegetocht aanving, werd ze gedurende vier achtereenvolgende weken met ongekende sucoes in het grootste theater te Stock holm vertoond. Ze werd aangekondigd en geprezen als het 9e wereldwonder, zoo grijpt ze de bezoekers aan, zoo verruk kelijk mooi is de film uit een oogpunt van filmkunst. Tereent heeft de jonge regisseur Kurt Bennhard aan deze film zijn wereldneputatie te danken. 'Het historische werk, waarin ter wille van de handeling een liefdesgeschiedenis is gelascht, geeft een boeiende schildering van de strijd om de onafhankelijkheid^ De gevechten in de bergen, de achtervol gingen door ravijnen, de hinderlagen tus- schen de rotsen, de schietpartijen over en weer, het is alles zoo aangrijpend, dat de toeschouwer de handelingen volgt in groote spanning. In volgend inr. geven we een inhoudsbe schrijving. —o Een- groote attractie voor velen is deze week zeker de film van de UITVAART VAN KONING ALBERT] I vjams België. Alle voorkomend drukwerk levert vlug, net en billijk S3 Desgewenscht met foto of teekening van uw bedrijf. Ook in kleur. BELANGRIJK VOOR AARDAPPELTELERS. In een Maandagmiddag voor aardappel telers in hotel Texel belegde vergadering is de teeltregeling voor dit jaar aan een, uitvoerige beschouwing onderworpen. We geven hier een samenvatting van hetgeen in die vergadering behandeld werd: Wie hebben recht op teeltver gunning? Alleen zij, die lid der O.A.O. zijn, ko men voor teeltvergunning voor landbouw- aardappelen in aanmerking In het algemeen zal hij, die in 1933 aardappelen voor eigen rekening en risico geplant, verzorgd en geoogst heeft, de rechthebbende zijn. Is zijn bedrijf of een gedeelte daarvan intusschen op een ander overgegaan, zoo kan zijn teeltrecht geheel of gedeeltelijk door de N.A.C. op zijn opvolgers worden overgesclireven. Iemand, die ieder jaar één of meer per- ceelen land huurt, om daarop aardappe len te verbouwen voor eigen rekening en risico, heeft recht op teeltvergunning in 1934. De verhuurder van 1933 heeft daar op geen recht. Mocht zich een geval van deelbouw voordoen, dan hebben beide partijen deel in de verbouw van 1933 ge had en kunnen beiden dus hun rechten doen gelden. In zoo'n geval zal de teelt vergunning gebonden kunnen worden aan het landbouwbedrijf, waarop de aard appelen in 1933 groeiden en tevens aan hem ,die in 1933 als deelbouwer optrad. Partijen moeten zich dan in 1934 weer vinden, om recht op verbouw te krijgen. Ook kan de vergunning worden gesplitst. Het spreekt vanzelf, dat uit de verbouw in 1933 van 1 H.A. nooit een teeltrecht voor 1934 voor meer dan 1 H.A. kan voortvloeien. Indien in 1933 aardappelen door een landbouwer of een ander geteeld zijn op een peroeel, dat hij in 1934 niet meer in huur heeft, terwijl die verbouw kennelijk samenhing met de geschiktheid van dat perceel voor aardappelbouw, zoo is te overwegen, ot de teeltvergunning nietje- heel ot gedeeltelijk aan hem gegeven dient te worden, die in 1934 dat perceel in gebruik heeft. Beneden 5 Are. Alleen zij, die in 1933 aardappelen vertiouwden, mogen dit ook in 1934 doen, indien teeltvergunning wordt verleend. Uitgezonderd zijn zij, die voor hun gezin in 1934 minder dan 5 Are willen ver bouwen. Zij behoeven omtrent 1933 niets te bewijzen, doch moeten aan de hier onder volgende drie eischen voldoen. Worden ten behoeve van dit gezin meer dan 5 Are verbouwd, b.v. 4 Are door de vader en 4 Are door de zoon, zoo dienen deze telers hiervoor vergunning aan te vragen en daar alleen vergunning ver leend wordt aan hen, die lid der G.A.O. zijn, dienen zij beiden lid der G.A.O. te worden. Voor het verleenen der vergun ning, ook voor dit geval, geldt steeds de óppervlakte in 1933 verbouwd, als richt snoer. Wordt ten behoeve van een gezin, min der dan 5 Are in 1934 verbouwd en heeft het gezin niet meer dan deze oppervlakte ter beschikking, zoo zal dit vermoedelijk worden toegestaan (de regeling is mo menteel nog niet definitief) zonder dat de betrokkene zich aansmit als lid der G.A.O., en zonder dat hij teeltvergunning be hoeft te bezitten, indien de teler de aard appelen zelf en voor eigen rekening en risico poot, verzorgt en oogst. Daar het niet de bedoeling is het ver bouwen in kleine perceeltjes zonder spe ciale goedkeuring van de Minister uit te breiden, zullen als regel zij dit recht ver krijgen, die ook in 1933 op die wijze hun aardappelen verbouwden. De vraag of een landbouwer in 1934 meer dan in 1933 in het klein mag verhuren tegen een ge lijke opoffering van zijn recht op teelt, wordt nog onder de oogen gezien. In volgend nummer komen we met nog eenige mededeeiimgen, deze teeltregeling betreffende. De aandacht vestigen we nog op de adv. aanvraag teeltvergunning in dit nummer. Inschrijving Handelsregister 27 FebruariS Maart. J. H. Geus, Schildereimd 60, den Burg, timmerman. Joh. Schrama, Weverstraat 24, den Burg, winkel in damesmodes. Officieel veilingsberidht der Loop. P.T.V. „Texel". De Maandag gereilde eieren konden zich op vrijwel gelijke prijzen der vorige week handhaven. Het verschil voor som mige partijen bedroeg 5 ct. per 100 stuks. Doorsneeprijs per 100 Kg. was 41 tot 42 cent. De Maandag betaalde prijzen zijn momenteel gelijk aan die van Maart 1933. Over Jan. en Febr. waren de prijzen evenwel belangrijk lager dan in 1933. SPORTNIEUWS. Vergezeld van een paar supporters trok Texel 1 naar Schagen, om daar tegen Sparta de strijd aan te binden. Het is geen sucoes geworden. T. heeft met 3-0 verloren en hiermede de coinp. besloten. Oppervlakkig bezien, is het een nog flinke nederlaag, maar deze cijfers ge ven het juiste spelbeeld niet weer. Voor de rust, tegen wind spelend, was T. ster ker, haar veldspel zelfs beter maai- T. mist een voorhoede, ze wist dit betere spel niet in doelpunten uit te drukken, en hier gaat het toch maar om. Rust 1-0. Ook na de rust was T. sterker en Scha gen dankt haar doelpunten, aan evenveel doorbraken. T. kon het doel niet vinden. Enkele goede kansen gingen door slecht schieten verloren. Uit deze comp. heeft T. het tot 13 pun ten gebracht. Thuis werden 4 wedstrijden gewonnen en 4 verloren. Uit werd er 1 gelijk gespeeld, 2 gewonnen en 5 verlo ren. We kunnen het resultaat maar zeer matig noemen en reeds loopen onze ge dachten wat verder, naar de volgende cotnp. Hoe zal ons le er dan uit zien? Wanneer de spelers hun taak goed be- begrijpen, zullen ze de komende tijd trachten te benutten om gezamenlijk aan het werk te gaan, om door training te zorgen, dat als het nieuwe seizoen aan breekt ,de elftalcomm. weer voor moei lijkheden komt te staan, maar dan van geheel andere aard, door te zorgen, dat, dan keuze uit een gróóte keur van spe lers gedaan zal kunnen worden. Ieder goed lid van de S.V. moet begrijpen, dat met allermedevverrking veel bereikt kan worden. Zet dus allen de schouders er on der en zorgt er voor, dat we dan met minstens drie goed getrainde elftallen de camp. kunnen aanvangen en dat Texel dan minstens tot de kampioen-candidaten zal behooren. Nu maken we ons klaar voor de Rauch- Bekerwedstrijden op 18 Maart. Texel 3Watervogels 2. Een wed strijd, die over het algemeen onder onze verwachtingen bleef. Vermoedelijk spelen de jongens in een uitwedstrijd wat gemak kelijker, daar thuis nogal eens aanwijzin gen gegeven worden vanaï het lijntje. Er was een tamelijk groote belangstelling, hetgeen zeker kwam door de op elkaar volgende overwinningen van dit elftal. Het spel echter bleef onder het peil van T. 3<HRC 8 of dat van T. 3-JVC 2. Onder strenge leiding van de heer Muntjewerf wordt begonnen. T. speelt tegen wind en zon. Het terrein effectvol, de bal licht. Het spel golft eerst wat op en neer. Dan komt W. opzetten, weet 't spel op T-helft te houden. De backs staan raar te schutteren en met moeite komt de bal bij de voorhoede, waar al spoedig MIDDENSTANDERS lllIillUWlHWHIHIIfflHimir^ 3 Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG I üülflM Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, j§ wordt op schriitelijke aanvrage p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) If AMSTERDAM C. jH Voor Middenst. Federaties en Bonden g kan een speciale overeenkomst geb of- s ten worden ten behoeve hunner leden blijkt, dat de W-backs er zijin kunnen, sen worden gemist. Met verre sen geen gebruik te maken. Met verre schoten trachten zij Dick te verschalken,, maar hij is op zijn post en keert allesj Dan gaat T. ten aanval. Een verre .pass naar Karei volgt, een snelle ren, een hard schot via de binnenkant van de staanpaal: no. 1 in het net. Een mooi doelpunt. Nu komt W. weer ten aanval, de achterhoede werkt slecht mee, en vrij spoedig is de stand gelijk. Tot de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na de rust, inet wind en zon mee, is T. het meest aan bod. W. bepaalt zich tot doorbraken, die nogal eens ge vaar opleveren. Vele aanvallen worden, door W. afgeslagen en het duurt lang eer het 2e doelpunt er is. Talrijke corners worden genomen maar ook afgeslagen. Als na plm. 35 min. weer een boogbal voor het doel komt, sticht de W-back ver warring en uit een kluwen van spelers roix ae oai terg en a langzaam in het doef. Kort hierna vangt Aindries een doel- schop op. Hij schiet meteen, op groote atstand. in ljef nog. verlaten doel: j W. speelt een verloren spel. Met deze stand komt dan het einde. De scheids rechter leidde correct. Tijdens en na de wedstrijd, toen het zonnetje ons begun- siigde, werden nog enkele opnamen ge maakt voor het filmarchief. Het elftal, uitgedost met speciale mutsen, werd ver eeuwigd. Ten slotte zij nog gemeld, dat al vlotte liet spel nu niet zoo biezonder, de onder-, linge verhouding in het veld zeer gunstig afstak bij dat der tegenpartij, waarvan spelers nogal eens op elkaar scholden. Deze week wordt begonnen met de ver betering van ons terrein. Binnenkort ho pen we het weer prima in orde te hebben. Uitslagen 4e kl. 'A KNVB afd. I SchagenTexel 30; DTSSucoes 2 —2; Alkmaar—Uitgeest 2—3. R.K. LAND ARBEIDERSBOND AFD, DEN BURG. Men schrijft ons: De propagandavergadering van boven genoemde vereen, op Vrijdag 1.1. in het St. Janshuis te den Burg, was flink be zocht. Buiten de besturen van den Burg en de Cocksdorp waren ruimi 50 perso nen aanwezig. Na opening en enkele me dedingen, door de voorz., geeft de heer Boom, van Oudeschild, eenige inlichtin gen over de Centr. Volksbank, de spaar bank der R.K. Arbeidersbeweging. On danks de crisis ging het aantal spaarders, te Oudeschild het 'vorig jaar nog vooruit. In overleg met het bestuur is de heer B. bereid, om b.v. op bepaalde tijden teiden. "Burg zitting te houden voor net in ont vangst nemen van spaargelden. Hierna sprak de heer Dekker, lid v.h. Hoofdbe stuur over „Onze taak en onze plaats in de samenleving". Spr. begint met de vraag te stellen, welke taak wij katholie ken vervuld hebben in het verleden. Op kerkelijk terrein hadden wij niet veel te beteekenen, evenmin als in de politiek.. Ook op sociaal ecom. terrein hadden de kath en vooral de arbeiders weinig in te brengen Bij het verschijnen der be roemde Encycliek „Rerum Novarum",, heerschten in fabrieken toestanden, welke uitermate droevig waren. Spr. noemt voorbeelden van fabrieken, waar kinderen Van 8 a 9 jaar oud werkdagen maakten van 16 a 17 uur. Ook in de landbouwi heerschten niet zelden toestanden, welke wij zonder overdrijving wantoestanden kunnen noemen. Veel is op dit gebied de laatste jaren verbeterd. Men kijke slechts naar ver schillende wetgevingen, enz. Het valt niet te ontkennen, dat de organisaties in deze verbeteringen een zeer werkzaam aandeel hebben gehad. Daarom hebben wij ook nu nog een taak te vervullen, n.l. deze or ganisaties zooveel mogelijk te steunen. De bekende Prof. Raymakers heeft eens gezegd: De arbeiders kunnen veel tot stand brengen, maar ze moeten het zelf doen. Ook tegenwoordig hapert er nog zooveel. In Groningen b.v. wordt in de landbouw nog regelmatig vrouwen arbeid verricht. Men kan echter niet het onmogelijke eischen; het loonpeil is in vele gevallen niet te handhaven. Qod behoede ons echter voor de wet van vraag en aanbod. Wij worden tegen woordig bedreigd door verschillende ge varen. le. Het oer-liberalisme, dat weer terug wil naar toestanden door spr. in het be gin geschetst. 2e. Het gevaar, dat voor ons komt uit de roode hoek. Zien wij slechts naar Oostenrijk. 3e. Het nationaal- socialisme, waarvan Duitschland ons een waarschuwend voorbeeld moet zijn. Den ken wij ons in, wat er zou worden van de prachtige instellingen van ons Werrklie- denverbond als b.v. Herwonnen Levens kracht, onze Spaarbank, ons R.K. Arbei dersdagblad, enz., indien in ons land der gelijke ideeën de overhand zouden krij gen. Versterken wij dus de organisatie, opdat volgens „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" de wereld her vormd moge worden. Spr. oogstte een, dankbaar applaus. Hierna werden enkele vragen betrekking hebbende op het lid maatschap en over de werverschaffing naar genoegen door spr. beantwoord. Door de voorz. wierden nog ter sprake gebracht de cursussen voor jeugdige werk- loozen, de distributie van blikvleesch en plannen welke het bestuur heeft ten aan zien dier coöperatie. Enkele personen tra den als lid toe, terwijl op voorstel uitl de vergadering werd besloten oin depen- ningm. voor zijn zeer vele werk een gra tificatie toe te kennen. Hi|erna sluiting door de voorz. met een hartelijk dank woord aan de spreker en de Chr. groet. OUDESCHILD. Vissdierij. De resultaten van de vischvangst ble ven ongunstig. De totale opbrengst van de te Texel aangevoerde visch bedroeg f 33738,46 fin 1932 f 48772,50). Buiten de vischafslag werd wederom bijna niets verhandeld (f 348,04). De prijzen bleven Weer laag, vooral in het le halfjaar. Op merking verdient het, dat de vangst van garnalen, vroeger hoofdzaak, thans niets meer te beteekenen heeft. Alleen de wul- kenvisscherij bracht voordeel. Was de afsluiting van de Zuiderzee oorzaak van achteruitgang van het vis- sehersbedrijf, ten opzichte van de zeegras winning mag aangenomen wo'rden, dat deze door die afsluiting vernietigd is. Het aantal visschersvaartuigen steeg tot 96'. De vloot bestaat thans uit 43 (46) vaartuigen zonder motor; 17 (12) met motor; 30 (29) roei booten en 6 (5) mo torsloepen. (Ontleend aan Jaarverslag van de Burgemeester.) Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Zr. K. Lap Pd., thans te Utrecht (Diacones- senhuis) slaagde voor het aldaar gehou den examen ziekenverpleging. ESPERANTO. NIEUW ESPERANTO MAANDBLAD. f 1,25 per jaar. De uitgever van het in de geheele we reld bekende weekblad „Heroldo de Es peranto" geeft sinds Februari ook een maandeditie van dat blad uit. Het telt geregeld 10 pagina's, is rijk geïllustreerd en biedt een schat van interessante en actueele artikelen, geschreven door Es perantisten uit alle wereldJeelem. Het blad telt lezers in meer dan 60 landenu Ook voor de beginnende Esperantist is het een begeereriswaardig blad. Zij vin den er adressen in van Esperantisten uit alle landen, en kunnen zeif hun cor respondenten kiezen. Het blad zal in groote mate bijdragen tot uitbreiding van de woordenkennis. De prijs, f 1,25 per jaar, dus plm. 10 cent per nummer, zal niemand een bezwaar zijn. U kunt het in Boekhandel Parkstraat be stellen. Buiten den Burg bestelt u het eenvoudigst per postwissel of postgiro 652 aan ons adres. 16 cursisten gingen u reeds voor. Waag het ook. Oij zult er geen spijt van hebben. Uit de dagbladen van Zaterdag: E. J. ABRAHAMS neemt in verband met de kwestie Trein 8,28 ontslag als wethouder. Tevens vraagt hij het instellen van een eere-raad. Amsterdam,) CHINA, heeft te Tokio geprotesteerd tegen de uitroeping van het keizerrijk Mandsjoekwo, waarvoor zij Japan verant woordelijk stelt. BIRMA. In de gevangenis van. Rangoon hebben gevangenen brand gesticht om van de verwarring gebruik makend een po ging tot ontvluchting te doen. Militaire politie herstelde de orde. Drie groote werkplaatsen zijn vernield. SPANJE. De president der republiek heeft Lerroux opnieuw opgedragen een kabinet te vormen; de afgetreden premier heeft deze opdracht aanvaard. EEN MANIFEST van „Nationaal Her stel", vraagt steun in zijn actie voor we ring van S.D.A.P.'ers uit het onderwijs. DOOR INVOER van lucifers uit Japan en Rusland worden Nederlandsche fabrie ken ernstig geschaad. ENGELAND. Bij een gevecht tusschen een strafexpeditie en inboorlingen van Nieuw-Guinea zijn 19 papoea's gedood en tien gewond. De expeditie was afgezon den om een van moord verdachte man te arresteeren. pension t -foqelóuis DEN HOORN. Examens.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2