VEI lie M«dD ,lt" 'S CI. Niet alleen zeem en spons, llilgll CONSULTATIEBUREAU. Met ingang van APRIL zal bet con sultatiebureau voor zuigelingen zitting houden op de eerste DONDERDAG van iedere maand (gedurende een half jaar); Vrijdags niet. WIJ, KLAGEN AAN. Voor een geheel gevulde zaal is Dins dag in hotel Texel opgetreden de heer Sluyser, leider van het Bureau van Actie en propaganda tegen fascisme £n com munisme. ,te Amsterdam. De heer Jb. Bruin, voorz. afd. Texel van de SDAP., leidde spieker met een kort woord in. Al tal van jaren klagen wij aan, aldus spr. Maar wat heeft de massa er van opgestreken? Bijna niets. Mooie beloften doen onze tegenstanders als er gestemd moet worden, maar nauwelijks zitten zij op hun zetel, of de afbraak be gint. Zie echter naar Oostenrijk. Daar zeiden onze kameraden: Tot zoover en niet verder. Met weemoed gedenken wij de slachtoffers in het massagraf. Ik hoop, dat wij allen de gelofte afleggen, dat we door het gebeurde in Oostenrijk gesterkt zijn Ln ons besef te moeten strij den voor een menschwaardige samenle ving. Ik verzoek u eeriïge oogenblikken te gaan staan en stil onze Oostennjksche kameraden te herdenken. Aan deze wensch wordt gevolg gegeven. Ten slotte deelt de voorz. inog mee, dat door onvoorziene omstandigheden het aange kondigde optreden van P.A.L.V.U. geen doorgang kan vinden. Vervolgens verkrijgt de heer Sluyser het woqrd. „Wij klagen aan", aldus spr. In 1914 barstte de wereldoorlog los; 32 millioen dooden vielen in deze strijd. De soc. de mocraten hebben lang te voren op het ge vaar van de naderende oorlog gewezen (geheime diplomatie, wapenindustrie), maar men heeft niet willen luisteren. Jau- rès, een der meest vooraanstaande socia listen in Frankrijk heeft alles aangewend om de oorlog te voorkomen, docli ver geefs. Een dag voor liet uitbreken van de de oorlog werd hij doodgeschoten. Toen in 1918 de „vrede" werd gesloten, was de wereld er slechter aan toe dan ooit. Het Vredesverdrag werd onderteekend; aan Duitschland werden zware verplich tingen opgelegd. Veertig jaar lang zou Duitschland een oorlogsschatting moeten opbrengen. De regeeriing verhaalde deze op de industrie, die op haar beurt de arbeiders de dupe deed worden: minder loon, meer machines, dus grooter werk loosheid. De koopkracht daalde geducht. Toen bovendien de regeering de gouden standaard liet vallen, en de mark een stuiver waard werd, werd menigeen in Duitschland een zware slag toegebracht. Vele kleine renteniers vervielen tot de bedelstaf. De rationalisatie leidde tot grooter werkloosheid niet alleen, maar ook tot grooter productie en concurrentie op de wereldmarkt. Wij klagen aan, want de oorlog en de crisis had voorkomen kunnen worden. Het productiesysteem deugt in het geheel niet. Men stookt locomotieven met graan, werpt koffie in zee, enz. Het spook van de werkloosheid waart overal rond: in Duitschland zeven millioen, in ons land 0,4 millioen werkloozen. Vele duizenden jonge mannen van 18,24 jaar hebben nog nimmer werkgelegenheid kunnen vinden. Wat moet van hen terechtkomen? Het kapitalisme weet het niet. De universitei ten leveren jaar op jaar honderden ingeni eurs, dokters enz. aan de maatschappij af, maar ook door hen is er geen brood, te verdienen. Oinder deze omstandigheden gaat ook de middenstand zwaar gebukt De omzet vermindert, de winst dus ook. Daar de onkosten vrijwel gelijk blijven moest ook de middenstand wel grooter verliezen lijden. Fascistische hansworsten 'beweren, dat de belangen van1 de midden stand tegengesteld zijn aan die der arbei ders. Dat is bedrog. Een feit is echter, dat de middenstand zich iriiet of gebrekkig georganiseerd heeft; hij staat machteloos en wordt radeloos, waarvan politieke avonturiers en gelukzoekers profijt trach ten te trekken. De boerenstand heeft zwaar te lijden onder de druk van de crisis. De uitvoer van landbouwproducten wordt geheel belemmerd of zwaar belast. Door tol muren en valutapolitiek wordt de wel vaart totaal geknakt. Er moet alom be zuinigd worden en geen enkele confe rentie, noch die in Londen, noch die te Ottawa, was in staat orde te scheppen in de chaos, welke de huidige wereld te aanschouwen geeft. Niemand weet uitredding te brengen, alleenMussert beweert het te weten. Hij beveelt stichting van de „corporatieve staat" als redmiddel aan, maar wat we hieronder moeten ver staan, kan geen fascist ons duidelijk ma ken. Dat is kwakzalverij en boerenbedrog. Fascistische spiekers staan op hun ver gaderingen geen debat toe, wel schrifte lijke vragen. „Onbenullige" vragen wor den niet beantwoord. Sinds weken vervul ik avond aan avond spreekbeurten, maar een fascist heb ik nog nimmer in debat gehad. „We mogen van Mussert niet debatteeren", beweren zij. Wat leeren de landen, waar de fascisten de macht heb ben? Het gaat er bar slecht. In Italië neemt het aantal faillissementen jaarlijks toe (1929: 13215; in de eerste 7 mndi van 1933 reeds 88000); ook de werkloos heid wordt er grooter. Fel gingen Hitier en de zijnen tegen de hooge salarissen te keer, maar Minister Goering „verdient" f1080 per week en zijn collega Darré f660, terwijl een fabrieksarbeider te Aken f8 a 9 per week loon ontvangt. In Duitschland, waar men Van der Lubbe onthoofdde, beerschen knoet, revolver en concentratiekamp. Vol afschuw heefteen groot deel van de wereld zicli nu van Duitschland afgekeerd. Hifler kan het land niet verlossen van het crisismonster, evenmin als Mussert, Baars en andere fascisten in ons land heil kunnen stichten. In hun orgaan „Volk en Vaderland wordt veel gecritiseerd, maar van de zaak-Stavisky en liet Brusselsch olie schandaal wordt gezwegen, omdat daarbij fascisten betrokken waren. Balbo's vlieg tocht naar Chicago kostte het verarmde Italië 92 millioen gld. Zoo iets kan alleen in een dictatoriaal bestuurd land. In Duitschland worden groote bedragen in gezameld voor de „Winterhilfe", maar drie kwart zou, naar men beweert, voor bewapeningsdoeleinden gebezigd worden. Fascisme en dictatuur is corruptie en boerenbedrog, anders niet. Hier moeten we de democratie tegenover stellen. De fascist wenscht blinde gehoorzaming aan een dictator. 'Tachtig jaar streed Neder land tegen de Spaainscbe dictatuur. Dat zijn we nog niet vergeten, die stjfjjd om onze onafhankelijkheid. De fascisten ech ter nemen het Wilhelmus in de mond als het gaat om datgene te bereiken lijf eigenschap, knechting, dictatuur waar tegen Willem I zoolang heeft gestreden. De socialisten weten hoe het moet wor den aangelegd, om 'de wereld van de cri- sis te verlossen. Dat hebben we al lang toogd, maar men wilde niet naar ons luisteren. Wij willen nationaliseering van hetcre- diet (veilige geldbelegging door mede werking van de staat), behoorlijke ver deeling van de werkgelegenheid (niet de een 84 uur werk per week en de ander werkloos), enz. Nederland moet uit de chaos. Helpt mee ons klaar en duidelijk program te verwezenlijken. Geeft ons de macht. Ver sterkt ons sociaal leger en wij zullen in de toekomst een maatschappij bevechten, welke de naam mensclienmaatschappij kan dragen. Zoo eindigde spreker. De voorz. onderstreepte deze woorden bracht de heer Sluyser dank en sloot hierop de vergadering. maar ook PUROL is bij schoonmaak onmis baar. En wel om roode, ruwe of stukke schoonmaakhandeii weer snel zacht en gaaf te maken. Vooral 'savonds inwrijven. H.B.G. AFD. TEXEL* Groot was de opkomst ter alg. leden vergadering van de afd. Texel van het H.B.G. Woensdag in De Oranjeboom niet. De voorz., de heer Dr. Ir. M.(D. Dijt, schreef die geringe belangstelling ten deele toe aan het feit, dat de agenda er niet zoo sensationeel uitzag als de laatste tijd het geval was. Het was een teleurstellend jaar voor de afd. De be handelde zaken betroffen alle de sanee- ring. In vereeniging met Bollenciiltuur werd getracht de regeeringsmaatregelen in voor Texel gunstiger banen te leiden. Resultaat: absoluut niets. Wat de toe komst brengt, weten we niet. Ze ligt voor het vak in de hand van ambtenaren, die naar eigen inzicht handelen. De prijzen in 1934 schijnen loonend te worden; dat wijzen de minimumprijzen uit. Echter be staat de mogelijkheid, dat buiten onze grenzen de teelt meer uitgebreid zal wor den dan in eigen land. Door ziekte van de pennimgm. kan het financ. verslag niet uitgebracht worden. Voorz. hoopt, dat de heer C. Eelman Nz, spoedig hersteld mag zijn. 1NGEK. STUKKEN. Ingekomen is een schrijven van afd. Bovenkarspel met het verzoek haar streven naar vergoeding van reis- en v e r b 1 ij f-kosten voor de afgev. naar de alg. vergadering te willen onder steunen. De afd. werkt hier graag aan mee. De notulen, door secr. S.J. Flens gele zen, worden onder dankzegging goedge- N. V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN 9 e.d. ZONDER deugdelijke aardverbinding. keurd. JAARVERSLAG. Aan het verslag over 1933 van de secr. ontleenen we, dat 1933 een jaar van groote actie en teleurstelling was. Het ledental liep wat terug. Geme moreerd werden het 25-j. bestaan; de ten toonstelling, bezocht door 1470 betalende bezoekers; de reis naar Sassenheim; de beplanting varn het Park, Doolhof, enz.; de vele pogingen, te den. Haag in het werk gesteld om de regeeringsmaatrege len in voor Texel gunstige zin gewijzigd te krijgen; enz. De Minister zei toe, aan Texels verlangen tegemoet te zullen ko men. maar het resultaat was een diepe teleurstelling. De minister werd blijkbaar verkeerd ingelicht. De toekomst zal Texel wel in het gelijk stellen. Met de wensch, dat de leden eendrach tig zullen blijven samenwerken om zoo mogelijk tot een betere bedrijfstoestand te komen, eijidigt de secr. zijn jaarverslag. Voorz. dankt de heer FLens voor zijn uitstekend verslag. De secr. heeft in ver band met de tentoonstelling en de sanee ring vooral buitengewoon veel werk ver zet, Hij is de ziel van de vereeniging en maakt aanspraak op de groote waardee ring van alle leden (applaus.) BESTUUR. De aftredende bestuursle den J.G.Kooiman en S.J.Flens worden met bijna alg. stemmen herbenoemd. SANEERINO. De heer N.Rijk vraagt, of nog niet eens kan worden getracht,, toestemming te krijgen voor ruimer uit- plant van sions en spurren. Voorz. ant-l woordt, dat dit inderdaad zal worden geprobeerd en wel samen met andere organisaties.. Inzake de crocussaneenng worden door voorz. en secr. uitvoerige mededeelingen gedaan. Zoowel de heer Dijt als de heer Flens, hebben te Haarlem bij de Kwee- kersoentrale en Comm. van Advies de Texeische belangen met klem bepLeit en niet zonder resultaat. Er zullen maatrege len worden getroffen om te voorkomen, dat er te veel crocussten komen. Er zul len geen crocussen behoeven te worden ingeleverd (volgens het ontwerp-plan), wel ligt het in de bedoeling, de teelt te beperken. 'Het ontwerp houdt in: vrijstelling van kweekers, die niet meer dan' 40 roe telen. Wie meer teelt, moet, zoo noodig, pro gressief inkrimpen. Of inkrimping nood zakelijk wordt geoordeeld, wórdt voor 1 Oct. bekend gemaakt; voor 1 Sept. wordt gepubliceerd, wat voorloopig mag worden uitgezet. Aanvankelijk hield het ontwerp-pumln het sparen van de crocussen, van welke de teelt nog loonend was. Zeer merk waardig, daar Texel het vorig jaar ver- feefs op een dergelijke bepaling voor de ions en Spurren aandrong. Tn verband hiermee werd eerstgenoemde regeling dan ook uit het ontwerp geschrapt. De heer Schermer merkt op, dat de voorstanders van crocussaneering weinig talrijk zijn, zoodat deze voorgenomen .sa neering veel lijkt op behartiging van per soonlijke belangen. De voorz. ziet het ook zoo. De heer J. Vlaming vraagt, of daartegen niets te doen is. Op voor stel van de heer Jb. Kooiman zal het onder de aandacht van de Minister wor den gebracht; ook het feit, dat men van plan was crocussen, waarvan de teelt loonend was, te sparen. (De Minister zal zich dan herinneren, wat zjch met de spurren en sions van Texel heeft afge speeld.) ALO. VERGADERING. Behandeld wordt de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering. De vergadering maakt vrij wel geen enkele op- of aanmerking. TOT AFGEVAARDIGDE ter alg. vergadering wordt bij 'groote meerderheid van stem men benoemd de heer S.J. Flens. RONDVRAAG. De heer G. W. van Santen stelt voor te trachten accijnsvrije suiker te bekomen voor de bloemisten. De suiker, die men wel gebruikt ter vervan ging van Agral, is te duur. In ant woord op een vraag over de saneerimgs- kuilen op Vlijt, die gevaar opleveren, wordt meegedeeld, dat maatregelen wor den getroffen door de Kweekersoentrale om ze onschadelijk te maken. Proeven met kunstmest, door diverse leden geno men, bl|eken aan de verwachtingen niet te hebben beantwoord. Hierna volgt sluiting door de voorz., die aanraadt, de moed niet te verliezen, maar het bedrijf met alle ten dienste staande middelen in tact te houden in cle hoop op een betere toekomst. De vergadering werd door 33 leden bijgewoond. N V. T. E. M. Z KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM DE STROMBOL1. De vulkaan Stromboli vertoont de laat ste weken onheilspellende teekenen van verhoogde werkzaamheid. De Stromboli is de vulkaan op het eiland van die naam, behoorende tot de Aeolische eilanden, ten N. van Sicilië (Italië). iHOOG BEZOEK. Prins George van Engeland, de jongste zoon van de Koning, brengt een bezoek aan Kaapstad. Wij beelden hem hier af met Minister-pres. Herzog. EDISON-MONUMENT. In de Vereen. Staten is men voorne mens ter eere van Edisqn een monument op te richten. Flet zal twee miljoen dol lar moeten kosten. Boven op een marme ren obilisk ter hoogte van 100 M. zullen, twee handen een gloeilamp omsluiten, terwijl aan de voet een bronzen beeld van de groote uitvinder verrijzen zal. Ons kiekje geeft het modiel weer. VARKENSFOKKERIJ. Na 15 Maart a.s. zullen door de Var- kensoentrale geen speenbiggen meer wor den afgenomen. Vóór die datum kunnen de opgegeven speenbiggen, mits gezond en wegende minstens 5 Kg., nog geleverd worden. Uit ons Zondagsblad. Meer dan 50 foto's uit binnen- en buitenland bevat ons Zondagsblad van deze week; ook een kiekje van de Zigeu- nertroep uit de operette De Woudkonin gin, welke hier door leerlingen van onze Ulo met zoo groot succes werd opge voerd. Deze foto werd ons welwillend afgestaan door de heer J. Nauta, foto graaf alhier, bij wie orgineete foto's ook van de heele groep tegen billijke prijs verkrijgbaar zijn. Op de Jeugdpagina treft ge een kiekje aan vein „Texels jongste mecanicien", de spruit des heeren T. Reuvers. Behalve het vervolgverhaal (no. 2; van het eerste deel wordt de verkorte inhoud gegeven), bevat ons Zondagsblad aan lectuur wekelijks twee complete verhalen en een populair-wetenschappelijk artikel Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver koudheid Aspirin I Sinds jaren beproefd, altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer? kruis en oranje band om de verpakking 1 Uitsluitend verkrijgbaar In de oranjeband-buisjcs van 20 tabl. 70 ets, en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. J,;;;jU' v.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2