Hotël-enPensioÉouders TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Moed. TexeSsofoe Berichten Drukkerij TEXELSCHE COURANT. Gemengd Nieuws Woensdag 14 Maart 1934. Het is moed voor zijn overtuiging uit te komen, mits die overtuiging goed zij. Wat velen echter als een overtuiging be lijden is vaak n.e; meer dan een persoon lijke aanhankelijkheid en gehechtheid aan een idee, een denkbeeld, dat warm en innig gekoesterd wordt in de beslotenheid van het eigen ik, maar veelal niet is ge toetst aan het welzijn van het algemeen, noch aan de waarde, die het heeft voor het breede maatschappelijke leven. Een goede overtuiging te behouden en innerlijk te versterken en ze daarna fier en frank in het open leven uit te dragen, is moedig. Maar een louter individueele, niet op gemeenschapszin gegronde idee uit te kramen en anderen op te dringen, heeft met moed niets van doen. Kan wel licht overmoed zijn, is meestal hinderlijk en vervelend. Men hoede zich voor zulk een moed. OUD PAPIER. Wie oud papier heeft op te ruimen, geve daarvan even kannis aan een van deze personen: W.G.Rijk Wz., Jn. Hin, Joh. J. Keijzer of P. Logman. Zij halen het gaarne weg. De opbrengst komt, blij kens een door hen verspreide circulaire, ten goede aan het Liefdewerk Oud-Papier Een dezer dagen werd de eerste zending een groote partij verscheept. Alle soorten papier zijn welkom, be halve behangselpapier, teer-, vilt- en vet vrij papier. e N.V. T. E. M. e KOOKT ELECTRISCH goed, goedkoop en gemakkelijk. SPORTNIEUWS. Voor a.s. Zondag is alleen vastgesteld de wedstrijd Texel 3H.R.C. 9. waar voor omzetting verzocht is. Vermoedelijk zal dus deze wedstrijd in den Helder ge speeld worden. Zondag ging ieders belangstelling uit ■naar de groote wedstrijd in Amsterdam's' Stadion: NederlanJ-België. De lezers en lezeressen hebben uit de bladen van Maan dag zoo zij niet naar de radio luister den reeds vernomen, hoe of dit afliep. Het werd een geweldige overwinning voor Nederland. De Ned. aanval bleek onweer staanbaar en de algemeene opinie was het, dat deze voorhoede nagenoeg het zuivere spel speelde, waarmede gewonnen moet worden en waartegen niet te ver- digen is. Met uiterst zuiver aangegeven passen werden in een razend tempo de aanvallen ondernomen, terwijl de schoten geweldig hard gelost werden. Een der bladen schreier: ,,Het was, of de teenen der voetbalschoenen met dynamiet ge laden waren". Deze wedstrijd heeft be wezen, da. deze aanvalslinie voor de ko mende wedstrijden voldoende vertrou wen inboezemen kan. We moeten oppassen, dat we onze krachten niet overschatten, maar toch zal 8 April Ierland dat zeker haar sterkste ploeg in het veld zal brengen, ©en partij tegenover zich krijgen, die zeker in slaat zal blijken door ©en overwinning, zich een plaats te verzekeren voor de groote Internationale wedstrijden in Italië. (Uit slag tegen België: 93; rust ging in met 41. Vente scoorde vijfmaal. Bakhuijs was de ziel van de aanvalJ) o Op ons terrein zal a.s. Zondag nog rust moeten zijn. Het werk is nog niet gereed. Het ziet er naar uit, dat het weer een goed geheel wordt. We hebben nu weer de laatste filmop namen gezien. Het belooft werkelijk een interessant stuk werk te worden. 'Veel bekende figuren uit onze sportvrienden- kring werden reeds op de band gezet. Ook onze „gouden ploeg", speiopnamen, onderdeelen, aan de thee. Het aanschou wen van al dat bekende is op zich zelf al een genoegen, terwijl tevens veel her inneringen, die wel eens konden verflau wen, voor de toekomstbewaard zullen blijven. D. D. Korfbal. Programma seriewedstrijden: Zondag IS Maart op het Verdo Nigro terrein. a. de Zwaluw*Verdo Nigro 11 uur. b. OKC—DOH, 11 uur. c. SVCELTO, 1,30 uur. d. winnaar awinnaar b-c, 2,45 uur. e. winnaar dwinnaar b of c 4 uur. Door niet uitkomen van DTS neemt de Zwaluw de plaats in van deze club. De T.K.B. (niet Verdo-Nigro) zal 24 Maart in Pen's Schouwburgzaal een feest avond beleggen. Officieel velllngsberlcht der Coop. P.T V. „Texel". In de afgeloopen week liepen de prij zen der eieren sterk terug. Op de Maan-i dag gehouden veiling was dit ook van. groote invloed. Gemiddeld werd een prijs per Kg. betaald van 35 ct. Voor <Ie eieren vanaf 62 Kg. was de prijs iets hooger. Deze varieerden van 2,15 tot 2,25 per honderd. 64 Kg. vanaf 2,35 tot 2,40 per honderd stuks. Het is te hopen, dat deze lage prijzen niet verder terug mogen gaan. STRANDVONDERIJ. De Vrijdag vanwege de Strandvonderij gehouden verkooping heeft f 1671,50 op gebracht. Het gedistilleerd kon, wegens de daar op komende hooge accijns niet worden verkocht. Er was flinke belangstelling. Het hout ging tegen behoorlijke prijzen van de hand. ONTSPANNINGSAVONDEN. Namens de Comm. van Bijstand, toege voegd aan liet Nutsbestuur, voor de Openb. Leeszaal alhier, schrijft ons de voorz., Siem de Waal Jr.: Zooals men in de Tex. Courant heeft gelezen, worden er weer ontspannings avonden georganiseerd, avonden van ont wikkeling, vermaak en gezelligheid. Woensdag j.l. had de voorbereidende vergadering in het als leeszaal ingerichte „Glazen Paleis" plaats. Hoewel er genoeg bekendheid aan gegeven was, had slechts een 7-tal jongelui aan de uitnoodiging ge hoor gegeven. Zeer jammer, Er' was op gerekend, dat minstens zij, die de ont spanningsavonden twee jaar geleden in de Z.V.S. bijwoonden, en dus wisten, welk een plezierige uren het waren, aan wezig zouden zijn. Dit was echter niet het geval Vanwaar die geringe belangstelling? Vrijdagavond zal de tweede bijeenkomst plaats vinden en we hopen, dat dan het „Glazen Paleis" ondanks zijn afmetingen, te klein zal zijn. Zij, die deze avonden in de Z.V.S. bijwoonden mogen dan ze ker niet ontbreken. Ieder is welkom, van heel Texel. De toegang is geheel koste loos. Dus afgesproken, dat wij Vrijdag avond allemaal present zijn? Uitslag aanbesteding. Het gemeentebestuur vroeg prijsopgaaf voor plm. 200,000 Kg. portland cement en plm. 850 kub. M. gegranuleerde hoog ovenslakken. De gunning zal geschieden aan resp. de heeren J.C.Rab en A. J. Bruin, beiden te den Burg, die de meest gunstige aanbiedingen deden. o Door de Dertig Polders weid onder hands aanbesteed de levering van 15 ton cement. De leverantie werd gegund aan de laagste inschrijver, de heer J.C.Rab. STILLE OMGANG. in de nacht van Zaterdag op Zondag zullen plm. 75 Texelspche Katholieken in de Hoofdstad aan de Stille Omgang deel nemen. Na >een extra kort Lof, aanvan gende 7,30 uur, vertrekt een autobus naar Oudeschild, vanwaar met s.s. Ruitenaas naar den Helder wordt gevaren. Van den Helder vertrekt om 10 uur een extra trein. Om 1 uur wordt het Lof bijgewoond in de Begijnhof, om half vier de EL Mis in de Krijtbergberk. Daarna wordt ont beten in hotel Fleiszig. Om half 7 ver trekt men weer uit Amsterdam en te half tien zal het gezelschap weer op Texel zijn. De algemeene intentie luidt: Het bewaren van de eenheid onder Katholieken. LEESZAAL EN MUSEUM. Van Vrijdag af zal de Openb. Leeszaal voor een ieder toegankelijk zijn (men leze ook het bericht eld|ers in dit num mer.) Reeds beschikt het bestuur over een vrij groot aantal dagbladen en tijd schriften op allerlei gebied, terwijl het aan medewerking om de ontspannings avonden aan hun doel te doen beantwoor den, niet zal ontbreken. Op hedenmiddag half vijf is de offi cieel© opening van het nieuwe Texel- sche Museum en de leeszaal bepaald. Hierbij zullen alleen genoodigden tegen woordig zijn. Het Museum is thans in een passend gebouw ondergebracht. Nu staan een viertal lokalen ter beschikking, waarin op overzichtelijke wijze zijn gerangschikt de collecties vogels, vogeleieren en -nesten met daarop betrekking hebbende lectuur en illustraties (lokaal 1 en 2); in lokaal 3 zijn in hoofdzaak de schelpen, ge droogde planten en praeparaten op sterk water bijeen gebracht. Tevens vinden we hier een zeewateraquarium (met eenmo- tor-lu.htpompje om de noodige lucht aan te voeren); in het 4e lokaal vinden we boeken, platen, kaarten en andere docu menten uit Texels verleden, voor de be langstellende hoogst interessant. Deze historische afdeeling wordt beheerd door de heer Riteco (den Hoorn), de overige door de heer Kraai. Beiden hebben eer van hun werk. De collecties zijn met veel zorg samengesteld en geven reeds 'n goed Alle voorkomend drukwerk levert vlug, net en billijk ücsgewenscht met foto of teekening van uw bedrijf. Gok in kleur. denkbeeld van wat Texel biedt en bood, nu en in het verleden. Gaarne wekken we hen, die nog in het bezit zijn vanTe xel- sche oudheden op, deze in eigendom, des noods in bruikleen aan 'het Museum te willen afstaan. Van zorgvuldige behande ling en ©en passende plaats kan men bij voorbaat zijn verzekerd. SCHOOLAQUARIUM. Gaarne gaven we gevolg aan de uitnoo- diging, 't zoetwateraquarium te komen zien, dat opgesteld is in het lokaal van de hoogste klas der o.l. school alhier. Het is ©en glazen bak ter grootte van 100 X 50x50 kub. c.M., bevattende wel 15 soor ten vischjes, 30 in getal: rietvorëns, kar pers, meerval, zeelten, goudzeelten, dia- mantbaars, zonnebaars, botje, enz. Een rnotorpompje zorgt er voor, dat het de dieren niet aan zuurstof ontbreekt. Een verrassend mooi effect maakt zoo'n aqua rium met zijn glinsterende, veelkleurige bevolking, vooral wanneer het zonlicht door de waterplantjes valt. Een prachtig leermiddel bij het natuurhist. onderwijs. En weet u wat zoo fijn is? De kinderen| hebben het met de opvoering van hun operette zelf verdiend. Of ze er ook trotsch op zijn! T.ESO.-BESTUUR. Tot voorzitter van de N.V. T.E.S.p. werd benoemd de heer W.'H.Lap, tot vice-voorz. de beer G.J.B. Mulder. VOOR DE NUTSBEWAARSCHOOL. De uitvoering van U.D.I. ten bate van de Nutsbcwaarschool heeft netto f 135,05 opgebracht. Namens het bestuur van de school betuigen we hartelijk dank aan al len, die hiertoe hebben bijgedragen. •- Bij de teraardebestelling van Lcenclert Schot sprak ds. Van 't Hooft naar aanlei ding van Lucas 13 24. (In het verslag werd een ander tekstgedeelte genoemd.) - Een onzer berichtgevers maakt mel ding van een zinkstuk van 300 M. lengte Dit moet echter zijn honderd en dertig M. Behalve de 100 arbeiders van Texel wa ren nog plm. 60 rijs werkers uit Har- dinxveld en ©enige arbeiders uit den Hel der bij het werk betrokken. DE KOOG. Fietspad naar De Cocksdorp. De aanleg van het fietspad naar De Cocksdorp en de Vuurtoren wordt met spoed ter hand genomen. Het grondwerk is in volle gang. De raad bekrachtigde het voorste! van B.enW. Het gemeentebestuur liet er geen gras over groeien. En dat het ook niet door het fietspad zal groeien, waarborgt ons de aanleg van slakken- beton, hier voor het eerst op Texel voor dit doel aangewend. OOSTEREND. C.J V. FILADELFIA. Het was ©en gezellig samenzijn, Don derdagavond, toen de C.J.V. „Filadelfia" haar openbare vergadering hield. Na liet zingen van Gez. 194 vers 1—5, gaat Ds. Kok voor in gebed. Hij spreekt een welkomstwoord, waarna hij een rede houdt over „Christus en de Wereld". Spr. stelt Christus en de wereld voor als ais twee ontzaglijke grootheden. Wie is Christus? Wat is de Wereld? Spr.geeft een beschrijving van een. plaat uit een Engelsch tijdschrift. Daarop ziet men Christus op het marktplein eener groote wereldstad, vastgebonden aan een fraai versierd altaar, waarop men de woorden leest: ioegewijd aan de onbekende God. Terwijl Christus daar hangt, trekt het groote moderne wereldleven hem voorbij, Christus negaerend. Een krantenjongen, een mijnwerker, een soldaat, een kantoor klerk, enz., enz. Allen zijn vervuld van hun eigen wereldje, en van hun eigen belan gen, en hebben geen aandacht voor Chris tus. Onder de plaat staan de woorden: Wij keerden ons een iegelijk naar zijn eigen weg. En inderdaad, zoo is het. Er is voor Christus geen plaats. Zoolang de Wereld de wereld blijft, zal het zoo blij ven. Men heeft wel gehoopt, dat beiden naar elkaar zouden groeien, Christus en de wereld. Sprekers oordeel is, dat de wereld zich gaandeweg verder van Hem verwijdert. Spr. toont het aan op ver schillende terreinen van het maatschap pelijk leven. 'Mogen wij deswege de we reld veroordeelen Wanneer wij maar bedenken, dat wij daarbij ook onszelf overladen met verwijten. Hoe komt het, dat wij zelf Christus voorbijgaan? Wij mogen ons niet boven de wereld verhef fen. Wij moeten ons één maken niet de wereld. De schuld der wereld aanvaarden en dragen als gemeenschappelijke schuld, waarvoor wij allen verantwoordelijk /iin. De weg van liet gemeenschappelijk scluild- belijden is de weg om dichter tot Christus te komen. Smart en leed zullen de wereld' tot schuldbelijdenis brengen en haar weer naar Christus brengen, want uit de diep ten van smart en leed zal de wereld be seffen: Hem heb ik noodig. Op gezellige doch ernstige wijze wordt van gedachten gewisseld over dit onder werp. De lieer R. Bremer draagt ver- vojgens voor: „Als men Jezus heilige handenvan Nic. Beets, waarna tie heer M.Bremer spreekt over: „Wereld einde en wereldgericht". Spr. laat zien, hoe in de loop der eeuwen telkens weer perioden aanbraken, waarin men de komst van Jezus nabij waande. Vooral ook in onze tijd is de Maranntha-roep telkens te beluisteren, en ziin er ook. die inn die, komst spoedig in vervulling zien gaan. Zeker is liet evenwel nooit te zeggen. Spr. wijst er op, dat wij evengoed iedere dag opgeroepen kunnen worden om voor God te verschijnen. Ook hierop volgde bespreking, waar na nog cenige stukken voorgedragen werden, o.a. „Die Pelgrim en zijn kruis", door R.Bremer; „Het pleidooi" vain W. de Meroda, door H. Fcmijn. Onder het genot van een kopje thee met bijhehooren en het dampen van een sigaar werd nog gezellig gepraat, afge wisseld door samenzang. Nadat het Bondslied van het N. |.V. gezongen was, sprak Ds. Kok een slot woord om daarna voor te gaan in dank gebed. D. OUDESCHILD. VERLOTING K.W.B. Ze zijn needs alle geplaatst, de loten van onze Bewaarschool. Dat overtreft zeker veler verwachting. De trekking is op morgen bepaald en Zaterdag hopen, we in de krant de uitslag bekend te kun nen maken. Vissdierij. Namens de Vissclierij-Vereen. hebben wederom de heeren J. Henkes en J. Par- Ievliet te den Haag bij de bevoegde auto riteiten de belangen bepleit van de Texel- sche garnalen- en zeegrasvisscliers, die door de afsluiting der Zuiderzee zoo zwaar getroffen zijn. Het was mede naar aanleiding van hun bemoeiingen, dat de heer CIi. v.d. Bilt in de Tweede Kamer «een lans brak voor deze Texielaiars, wielt» vischerij totaal vernietigd is. Spr. betoog de, dat hun krachtens de Zuiderzeesteun- wet bijstand moet worden verleend. De minister meent, dat een besmettelijke ziekte het zeegras heeft aangetast. Hier tegen kwam de beer V.d.Bilt op. Geno- nomen proeven hebben aangetoond, dat van ziekte geen sprake is. De sterkere stroomen, als gevolg van de Zuiderzee- afsluiting zijn oorzaak van de vernietiging van liet gewas. Spr. kwam tot de con clusie, dat de gedupeerde Texelaars on der de Zuiderzee-steumwet moeten wor den gebracht. Het is voor de eerste maal, dat wij van een krachtige poging te juister plaat se tot steun van o.nzje visschers kunnen gewagen. Het begin is er. Moge liet resul taat voldoening geven. DE A4AHARADJA van de staat van De war hoeft wekenlang voedsel gewei gerd. Deskundigen verklaren trouwens dat hij beroepshalve al jarenlang in Dewar (in de-war) is. HET FRANSCHE circus Amar, dat bin nenkort ons land zal bezoeken, geeft een programma van de eerste rang, waaronder buitengewone springnummers. Zouden er ©en paar Fransche bankiers in de troep zijn opgenomen? DOOR HET SUEZ-kanaal zijn in 1933 5423 schepen gevaren, 609 stuks meer dan in 1932. NEW-YORK. In het Rockefeller-Center zijn 75 personenliften, waarvan 24 een snelheid hebben van 24 K.M. per uur. RUSLAND wil in 1937 een groote tech nische tentoonstelling houden ter gele genheid van liet tweede vijfjarenplan. CRISIS? Europa heeft 29,693 bios copen, Vereen. Staten 19000, Z, en M. Amerika 5270, het verre Oosten 4639, Canada 1100 ©n Afrika met het Nabije Oosten 645. Tezamen dus 60,347 biosco pen, d.i. 3500 meer dan in 1932, en nog, steeds worden er bioscopen bijgebouwd. O DE WAAL. HORNTJE

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5