No. 4825 47s,e Jaargang Woensdag 21 Maart 1934 De Nieuwe Texelsche Courant Voor Wandelsport-beoefenaars. Van ?zveek tot week Wel te rusten. FrankrijkRond de Stavisky-zwendel. EngelandEen socialistische overwinning. België Een politieke storm Italië-Oosteiwijk-Honqarije. Estland Een mislukte staatsgreep. TexeSsche Berichten Uw advertentie in dit blad wovdt op Texel hui» aan hui» ge kezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/j uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 Maa>t 0,54 1.17 2,19 3.48 5,18 6,29 7.23 RIJWIELEN en R1ITU1GEN 6 26 ZATERDAGAVOND. In Frankrijk blijft het stormachtig van wege de geruchtmakende zwendelzaak- Stavisky. Zoolang niet op zijn minst de moord op de raadsheer Prince is opgehel derd, kan men geen vermindering van het heerschende wantrouwen verwachten. Intusschen gebeuren er telkens dingen, die de emotie opzweepen. Een advocaat, en een vrouwelijke getuige doen pogin gen tot zelfmoord, blijkbaar om geen andere reden dan om de moreele druk die het op hen legt, bij deze vree se lijk opwindende zaak zoo nauw betrokken te zijn. Het laatste nieuws, onmiddellijk op deze pogingen tot zelfmoord gevolgd, was dat een jong advocaat, die zeker op geen manier door het geval gecom promitteerd kon zijn, omdat hij juist tot de felle vervolgers van alle „Stavisky- zaken" behoorde, stapelgek is geworden Dergelijke dingen zijn kenmerkend voor de atmosfeer, die deze aangelegenheid, met al haar geheimzinnigheden, haar maf fia en terreur, in het Fransche volk ge schapen heeft. Het regent geheimzinnige aanduidingen van ontdekkingen, maar ten slotte merkt men niet, dat men veel verder komt met de werkelijke ophelde ring van het geval. Bij het heerschende ongeduld, wordt dat werkelijk benauwend. De stemming is nu zoo, dat bladen als de Action Frangaise nu feitelijk wie zij maar willen kunnen bekladden met be schuldiging van medeplichtigheid aan de moord op Prince. Daarvoor staat nie mand meer te hoog. Het geval is beang stigend. In Engeland heeft de Labour Partij bij de verkiezingen voor de Lomdensche graafschapsraad een verrassend groote overwinning behaald. Deze raad telde in zijn vorige samenstelling 83 conservatieve leden, 35 socialisten en 6 liberalen. De socialisten hebben nu 69 van de 124 ze tels en daarmede een duidelijke meerder heid verworven. De liberalen zijn geheel verdwenen, de conservatieven, die sedert heel veel jaren deze raad hadden be- heerscht, komen slechts met 55 man terug. De beteekenis van deze uitslag bestaat vooral hierin, dat zij wijst op een belang rijke zwenking in de openbare meening in Engeland, sinds de verkiezingen van 1931. „Zwijgen is goud". In België heeft het weer eens politiek gestormd. Minister-pres. De Broqueville heeft ronduit verklaard, dat aan de mili taire bepalingen van Versailles niet meer de hand kon worden gehouden; dat het heele plan, om Duitschland zoo 'de baas te kunnen blijven, een illusie.is geweest, van te voren tot mislukking gedoemd. Wie een preventieve oorlog wilde voe ren, om te verhinderen, dat Duitschland later, tot volle kracht gekomen, zou aan vallen, moet een krankzinnige of een mis dadiger zijn, daar hjj een zeker ongeluk ontketende om een ander ongeluk te'voor komen, dat nog heel goed kan uitblijven* enz. Het waren alles waarheden als koeien maar waarheden, die De Broqueville, als hij goed diplomaat ware geweest, op die plaats en op zoo krasse toon, niet zou hebben uitgesproken. Overal heeft hij aanstoot gewekt, te Parijs vooral en im politieke kringen in België. Men vreesde zeer de uitwerking van deze woorden, in Duitschland. Immers, Da Broqueville had zich nog er op beroepen, dat hij tevens. de meening der Fransche regeering ver kondigde. Te Parijs is men daarover zeer verbaasd geweest. Zelfs de Belgische mi nisters voelden zich overrompeld. Geluk kig zijn de Duitschers zoo verstandig ge weest, niet al te veel ophef te maken van het geval. Het lag in het eigen belang het De Broqueville niet door te luide bijval, nog moeilijker te maken. Na De Broquevi lie's woorden heeft liet er een oogenblik heel leelijk uitgezien voor de regeering. Rechtsche katholieken, rechtsche liberalen en socialisten schenen een onweerstaanbare aanval op de regee- ring te willen ondernemen. Toen heeft Hymans als goed diplomaat, olie op de golven gegoten. Hij heeft de opmerkingen nog eens in zachtere termen herhaald, en ze als uitgangspunt gekozen om zijn toe hoorders een samenwerking tegen het dreigende gevaar van Frankrijk, Engeland en Italië voor te spiegelen. Óf daar wer kelijk iets van komen zal? Heelemaal uit de-lucht zal Hymans natuurlijk zijn opti misme niet gegrepen hebben In ieder ge val heeft hij er de spanning wat mee ver zacht. Maar prettig is de toestand nog niet, en het is zeer te merken, dat de ne geer ing op het oogenblik biezonder voor zichtig opereert. GöMBOS (1.) EN MUSSOLINI (r.) te Rome. Besprekingen te Rome. Te Rome vindt (ons week-overzicht sluit Zaterdagavond) nu een bespreking plaats tusschen Mussolini, Dollfuss en Gömbös, de Hongaarsche minister-pres. Deze ontmoeting is eerst van vele kanten met veel wantrouwen begroet, omdat nien er een poging van de Duoe in zag om zijn macht over deze beide landen uit te strek ken. Later heeft men gemeend, dat Mus solini naar een tolverbond met de beide Donaulanden streefde. Op het oogenblik is het wantrouwen zeer verminderd. Frankrijk doet zelfs al zijn best, om in deze aangelegenheid toenadering te bren gen tusschen zijn vrienden in Óost-Euro- pa en Mussolini. Mussolini zou trachten, de beide landen economisch onafhankelij ker van Duitschland te maken, gn zoo hun zelfstandigheid te versterken. De eco nomische moeilijkheden, die hij daarbij te overwinnen heeft, zullen niet gering zijn. Dit streven verergert nog de vijandschap tusschen Rome en Berlijn, die aan beide kanten steeds opener karakter krijgt.. Het fascisme vormt in ieder geval nog verre van 'n band tusschen Hitler en Mussolini. In Estland hebben de „Vrijheidsstrij ders" een staatsgreep voorbereid, die echter mislukt is. De regeering was op haar post en nam zoo snel en plotseling tegenmaatregelen, dat nergens verzet kon worden geboden. De groep der „Vrij heidsstrijders" is ontbonden, en over het gleheele land is de staat van beleg afge kondigd voor de duur van zes maanden. De toestand is echter niet zorgwekkend, overal heerscht rust. STIP KONSTANT1N PAETS, President van Estland. Wij hebben een noodlijdend spoorwegbedrijf en een groeiend wegverkeer. Als wij niet oppas- sen, worden beide noodlijdend. #□0 Goede wegen brengen welvaart. H M KONINGIN-MOEDER OVERLEDEN Dinsdagmorgen is H.M. de Ko- n'ngin-Moeder na een kortstondige ongesteldheid op 75-jarige leeftijd overleden. We beelden H.M. hier af in gezelschap van de Prinses. FOK- EN CONTROLEVEREENIGING Aan het jaarverslag, door de secr.- penn., de heer M. Zuidewind, gelezen op de vergadering van Vrijdag 1.1. in „De Zwaan", ontkenen .we nog, dat het afge- loopen jaar voor de vereen, niet slecht was, doch dat de vereen, oen financieels strop had, doordat er f70 voor verzeke ringspremie voor de monsternemers bij R.V.B. moest worden betaald, hoewel deze bij de Onderlinge waren verzekerd en het bestuur meende, aan zijn verplich tingen te hebben voldaan. De zaak is nog voor de Raad van Beroep en zal 19 Maart in A'dam dienon. liet ledental bleef ongeveer gelijk, doch er werden meer koeien gecontroleerd. (300 koeien staan onder controle). Dank werd gebracht aan de heer A. Poot, van wie men nog een, renteloos voorschot had loopen van f70. Gemeend werd, dat dezje zaak echter spoe dig uit de weg moet. Bestuur stelt voor bij eerste aanbieding kwitantie f0,10 per koe extra te laten betalen als tegemoet koming ter afdoening schuldPoot. Wordt goedgevonden Tex. Crt. werd dank gebracht voor de welwillende op name van enkele melklijsten en aanspo ring tot toetreding. Deze herfst werden hier geen keuringen van registerkoeien, gehouden, vermoedelijk tengevolge van het mond- en klauwzeer. Gelukkig had onze veestapel er niet zoo erg door ge le den. Afgev. Alg. Vergad. Hoorn zegt, dat hier wordt geklaagd over de hooge kosten der melklijsten, maar op die vergadering werden cijfers van meer dan f5,60 ge noemd. Secr. leest voor een dankbetuiging van de heer E. Koster Dz., voor de véle blij ken van sympathie, ontvangen bij zijn 25-j. jubileum als secr. Prov. Bond. Rekeningopinemers 1934, P. Hin en C. Roeper Lz. verklaren de rekening in vol maakte orde. De heeren M.Zuidewind en Jb. Roe per Johz., wordt dank gebracht voor nun vele werk in het belang van de vereen. Besloten wordt het bedrag voor af stammingsbewijzen (thans f 0,50) te ver- hoogen op f 1.Met nadruk wordt aan geraden het vee door geregistreerde stie ren te laten dekken. Dit moet immers de veestapel ten goede komen. De melkmonsternemers zullen voor taan op ongeregelde tijden monsters ko men nemen. Dit om te bevorderen, 'dat goede gemiddelden worden bekomen. Aan- teekeningen op inelkboekjes als: slecht weer, verweiden of uitgejaagd worden aanbevolen. Dit geeft eén juister beeld der contro'ecijfers. Al deze factoren heb ben invloed op melkgift en vetgehalte. Over de nummers op de horens wordt meegedeeld, dat de veehouder er goed op moet letten, dat deze niet onzichtbaar worden. Bij verloren raken, door afschu ren, e.d., 'direct laten inbranden. Vooral bij oudere koeien. Ook moet de veehou der even nagaan, of de monsternemer een en ander goed noteert. Het is een kleine moeite en voorkomt soms fouten. Aangeraden wordt, met schetsen van kalveren niet langer diam 4 a 5 dagen te wachten en de schetsen spoedig in te die nen. Dit vergemakkelijkt het werk van de De man, die nooit de moed verloor, Die kracht en durf hoeft komt er door. Er zijn ook andere typen, Die b(j de crisis sliepen. Zij wachten op hcrlcvingsgloor. controleur en dient zeker niet liet minst de goede gang van zaken. In zijn sluitiiflgswoord spreekt voorz. de wensch uit, dat dc belangstelling in de Vereen, mag toenemen. De melkcon- trolc blijft toenemen. Spr. hoopt, dat men serieus zal blijven fokken en alle fok kers liet doel voor oogen zullen houden. LICHTPUNTJE VOOR SCHAPENHOUDERS? Het laatst verschenen orgaan der Holl. Mij. van Landbouw meldt ons: Voor één groep van veehouders is de marktpositie rooskleuriger dan voor heen. Wji bedoelen hier de schapenhou- ders. zoowel voor wat liet vleesch als de wol 'betreft. De berichten van de wolveilimgen doen zien, dat er op liet oogenblik voor het product wol redelijke prijzen worden ge maakt. Echter zijn de prijzen op de Lon- densche wolveiling in de afgeloopen week in vergelijking met Januari met gemidd. ruim 5 pet. gedaald. Wol van beste kwa liteit werd goed verhandeld. Voor de wol, van middelmatige en mindere kwaliteit, die tot 15 pet. onder die prijs der JanJ- veiling bleef, waren echter, vele opiiou- dingen. Voor sommige soorten is de om zet beperkt, want dc behoefte der in dustrie is voorloopig goed gedekt. N V. T. E. M. Gebruik in het vodrjaar een straal- kachel voor tijdelijke verwarming. AUTO-BOTSING. Zaterdagmiddag kwam het op de hoek Wittekruislaam-Koogerstrnat tot een bot sing tusschen de auto's van de heeren Ij. W. en K. M. alhier. Beide auto's be kwamen ecnige materieele schade. Dit gelukkig onbeteekenend ongeval vestigt weer eens de aandacht op een punt, dat bij liet toenemend snelverkeer en liet drukker gebruik van de verbin ding tusschen Scliilderweg Waalderweg en Koogerstraat (Wilhelminalaain en Wiltekruislaan), in toenemende mate ge vaar oplevert. Vooral vreemdelingen zijn ■niet bedacht op het vooral des zomers drukke verkeer WittekruislaamKooger straat. Zou daarom plaatsing van een bord met een waarschuwing niet doel treffend zijn Voert, vooral gedurende de eerste maand, ecnige malen per dag eenvoudige voetoefeningen uit ter versterking van de voetboog, d.w.z. van banden en spie ren van de voet; dit zal u voor hetdoor-i zakken van de voetboog bij de zwaardere inspanning bewaren (met de voeten tegen, elkaar, hielen heffen, teenengang enz.) Oefen de organen voor bloedsomloop en ademhaling en bevorder een goede spijsvertering door gedurende de eerste twee maanden stelselmatige len doelmatige gymnastische oefeningen dit te voeren. Het uithoudingsvermogen en daar gaat het immers om bij de afstandsmars schen hangt af van le. een zoo goed harmonisch mogelijk tunctionneeren van al onze organen, aan welke eisch voldaan wordt, als ons lichaam d.w.z. al onze organen en dus al onze spieren, harmo nisch ontwikkeld zijn en 2e. van de spe ciale geoefendheid in het marcheenen. De speciale geoefendheid en het spe ciale uithoudingsvermogen in het mar- cheeren wordt verkregen door het afleg gen van allengs groóter wordende af standen en door het eveneens opvoeren van de snelheid. Rookt niet ot althans zeer weinig en gebruikt geen alcohol. De waarde der afstandsmarschen voor u staat ot valt met uw doelmatige, stelselmatige voor bereiding. N. V. T. E. M. O Stroomverbruik van een straal- Q kachel 1 tot 4y2 cent per uur. e TEXELSCHE COU LICHT OP TgjlP

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1