No. 4829 47ste Jaargang Woensdag 4 April 1934 Van week tot week Vereen. Staten Roosevelt's moeilijkheden. De verhouding Ver. Staten-Japan. Rusland, Japan en Mandsjoerije. Het gevaar in Middel-Europa Texelsohe Berichten Uw ad ver tel tic in dit blad op Texel huia aan huis gelu—. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 cent iedêre regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 5 6 7 8 9 10 11 April 11,52 0.14 1,10 2,29 4,14 5,45 6 44 LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 6 50 ZATERDAGAVOND. De staking, die in de automobielnijver- heid dreigde uit te breken, heeft Pres. Roosevelt veel hoofdbrekens gekost. Die staking was zoo gevaarlijk, omdat de autofabricage op het oogenblik de eenige tak van bedrijf is, waarin een drukte heerscht, als in de tijden vóór de malaise., De fabrieken kunnen het werk ternauwer nood aan. Dit heeft natuurlijk ook voor andere soorten van nijverheid goede ge volgen. Het is voornamelijk aan de be stellingen van de autofabrikanten te dan ken, dat ook de staalindustrie, na de nieuwe inzinking van de afgeloopen herfst weer aan het opleven is. Roosevelt heeft dan oolc zijn uiterste best gedaan, omi werkgevers en werknemers over hun ge schil heen te helpen. De automobielfabri kanten weigerden de algemeene vakver- eenigingen van hun werklieden, die door de National Industrial Recovery Act gesanctioneerd zijn, te erkennen. Zij wil den alleen onderhandelen met arbeiders- vertegenwoordigers uit hun eigen fabriek. De arbeiders wilden daarin niet berusten Daarom dreigde nu een conflict, waar men dit op het oogenblik het minst kan, hebben. Onder leiding van Roosevelt zijn de partijen het eens geworden. Wel heb ben de fabrikanten op eenige punten vol doening gekregen, maar het einde is ge weest, dat zij toch de algemeene valcver- eenigingen erkennen, met vertegenwoordi gers ervan zullen onderhandelen, en^ee» arbeider meer mogen ontslaan, omdat daarvan lid is. Dit is voor Amerikaansche opvattingen een zeer revolutionnair be sluit. Intusschen dreigen nog andere sta kingen in Amerika. De Amerikaansche Senaat heeft weer eens ieen wetsontwerp aangenomen, waar bij aan de Philippijmen op de duur hun afhankelijkheid wordt verleend. De vraag is, of de heeren te Manilla genoe gen zullen inemen met dit aanbod. Voor 'n vorig besluit der Amerikanen van. die aard hebben zij vriendelijk bedankt, om dat de regeling voor hen hoofdzakelijk nadeelen had. Nu zou er dan in October een constituante te Manilla worden bij leengeroepen, die een grondwet moet op stellen voor een gemengd bewind. Tien jaren moet dit bewind, als overgang, het land besturen. Daarna zullen de Philip pijmen geheel onafhankelijk zijn van de Vereenigde Staten. Deze zullen er alleen een vrootöasis mogen handhaven. In Amerika vreezen velen, dat Japan de hand zal leggen op de eilanden, zoodra de Amerikanen er verdwijnen. Het schijnt echter dat Japan, in zijn verzoenende stemming tegenover Amerika van dit oogenblik, bereid is een verdrag met Amerika te sluiten, waarbij het de onaf hankelijkheid der Philippijmen zou waar borgen. Het zou ook geen bezwaar er te gen maken ,dat een Amerikaansche vloot- basis daar gevestigd bleef. Die vlootbasis zou trouwens nooit sterk kunnen zijn en geen gevaar voor Japan kunnen opleve ren, daar het verdrag van Washington van 1922 de bescheiden maximumsterkte ervan bepaalt. Japan toont over het ge heel de Amerikanen op het oogenblik zoo veel vriendelijkheid, dat dezen, een beetje wantrouwig, onmiskenbaar wat terughou ding daartegenover de wijste politiek ach ten. Japan vreest blijkbaar, dat de vriend schap tusschen Russen en Amerikanen, die bij haar geboorte een amti-Japamsche strekking had, al te innig wordt. Daaromi is het nu zelf weer toeschietelijk gewor den. Die vrees komt op het oogenblik dus de rust in het Verre Oosten ten goedej Daarover kan ieder verheugd zijn. Ofschoon nu het geschil tusschen Rus sen en Japanners te Mandsjoerije zijn acuut karakter heeft verloren, zijn de betrekkingen tusschen de twee landen langs de meeste grenzen van het nieuwe keizerrijk nóg lang niet vriendschappelijk Men heeft allerlei beschuldigingen tegen elkaar in te brengen. De Russen hebben bemanning aangehouden van een Japansch regeeringsvaartuig, dat blijkbaar ongeoor loofde nieuwsgierigheid had getoond in Russische territoriale wateren; 3e Japan ners houden Russische militaire vliegers gevangen, die op Mantsjoerijsch gebied hebben moeten dalen, op een plek, waar zij nooit hadden mogen terechtkomen. Dc Japanners beklagen zich nu bijna dage lijks over het gebrek aan bescheidenheid van Russische vliegers, die uitstapjes ma ken boven miet-Russisch gebied. Japan heeft overigens in deze dagen toch tra gische zorgen genoeg. Dit land schijnt voorbestemd om door de eene ramp na de andere getroffen te wonden. Te Hakodate een groote havenstad in Noord-Japan, met tegen de 200,000 inwoners, heeft een, door een taifoen veroorzaakte en aangewakkerde, vreeselijke brand ge woed, die volgens de jongste berichten imieer dan 1200 memschenlevens gekost heeft, terwijl ook vele inwoners gewond zijn. De materieele schade op zichzelf, vormt reeds een nationaal ongeluk. Tege lijkertijd zijn te Tokio 80 menschem ge dood en honderden gewond, en nog weer meer lieden dakloos geworden. Eveneens door een taifoen. Ook Japansche sche pen op zee zijn door deze wervelwinden hevig geteisterd. Men kan soms levendig begrijpen, dat bet Japansche volk, welks bestaan in geen enkel opzicht gemakke lijk is, buitensporig prikkelbaar wordt on der zooveel tegenslag. Mem moet zijn vreedzame stemmingen daarom nog des te meer waardeeenem. N. V. T. E. M. 9 KOOKT ELECTRISCH O goed, goedkoop en gemakkelijk. 9 9 9 Onder de vele redevoeringen van dc laatste tijd heeft een groot politiek be toog, dat Beniesj tegen het einde van de vorige week gehouden heeft, zeer de aandacht getrokken. Hij heeft gesproken over het brandendste en gevaarlijkste van. alle vraagstukken van deze periode, over de kwestie van Middel Europa. Men heeft uit zijn mond verrassende mededeelimgem gehoord. President Masaryk en hijzelt zouden reeds tijdens de oorlog de ver- eeniging van Duitschland en Oostenrijk hebben bepleit. Te Parijs zoowel als te Rome, waar mem die vereemiging nu een maal als een groot gevaar vreest, zal men deze onthulling van Benesj niet met vreugde hebben vernomen. Benesj ver klaarde echter zeer wel in te zien, dat op het oogenblik die aaneensluiting van de beide Duitsche naties politiek niet moge lijk len zelfs niet wenschelijk meer was. Maar, zoo getuigde hij, als de anderen die op de duur niet zouden kunnen beletten, ware Tsjecho-Slowakije bereid, die moge lijkheid onder de oogen te zien. Veel mieer dan die samenvoeging bleek Benesj het herstel van de Habsburgers op de troon van Oostenrijk, van Hongarije, of van beide landen te vreezen. Daarmede zouden de oude aspiraties van de dynastie van het Donaurijk weer herleven. Daarin zag hij voor zijn land grooter gevaar dan in de vereemiging der Duitschers. Zou hij echter in het laatste geval ook niet het) Duitsche Bohemen voor zijn land moeten afschrijven? Maar hoe het zij, met zijn vrees voor de Habsburgers vindt hij in stemming in Italië, Daar leven nog te on prettige herinneringen aan dat vorsten huis voort. Telkens als groote veranderin gen in Middel Europa op til schijnen, blij ken de behoudende krachten toch te sterk. Dat is uit de rede van Benesj, en wat er verder aan vast zit, weer gebleken. SPORTNIEUWS. TexelK.V.V. Zoo is Tiexel dan voor de 2e maal in sucoessle met de eerste wedstrijd de beste ui (gebekerd, hetgeen jammer is, daar de loting ons weer een prima thuiswedstrijd beloofde. Er was wel een gezellige stemming op het terrein en ze werd er goed in gehou den door de muziek der fa. M.Vonk. Een N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. flink aantal liefhebbers was komen kij ken, en al hebben ze dc heele wedstrijd nu juist geen waar, dan toch doel punten voor hun geld gehad. Even over tweeën laat scheidsrechter Augustijn beginnen. Er staat een stevige Oostenwind, waarvan T. voor de rusit het nadeel heeft. Het elftal ziet er anderd uit dan we gewend zijn. In de voorhoede is Th.Lap als midvoor geplaatst, terwijl P.Kikkert is ingevallen voor Br. Oeus, die niet is opgekomen. W. is met va- caiitie. Als T. de bal aan het rollen brengt, neemt K. spoedig over en de eerste aanval wordt op T-doel onderno men. Deze wordt afgeslagen en het is de beurt aan de T-voorhoede. Piet geeft een goede voorzet en met moeite weet de K-verdediging te redden. Spoedig is het T-doel in gevaar en wondt de bal over outlijn gewerkt tot corner. Deze wordt goed genomen. Als Dirk denkt te koppen, is de bal reeds in het net verdwenen, T. antwoordt met een snelle aanval, waar uit een doelpunt ontstaat, dat wegens bui tenspel wordt geannuleerd. K. zet menige, aanval op en schiet er lustig op los. Met moeite weten onze achterspelers en halfs waaraan duidelijk valt waar te nemen, dat ide lange rustperidode hen gem goed heeft gedaan, deze af te slaan, en als Niek onzuiver terugspeelt, volgt een plotseling schot, dat doel treft: 2—0. terwijl even later 'in boogbal in 't doel ver dwijnt. 3—0. T.'s aanvallen zijn niet zon der gevaar. Jammer is het, dat de rechts binnen te veel naar het midden komt en te weinig voor de verbinding zorgt tusschen de halftime en voorhoede. Enkele goede kansen blijven hierdoor onbenut. Ook en kele voorzetten leveren niets op. Als dan op groote afstand van rechts op het T- doel geschoten wordt, springt de bal van de binnenkant van de paal in het net. Het (rammelt nu wel bij T. Men kan op K's spel geen vat krijgen'. Een ver schot van links gaat onder Bram door in het net cn| ypjpr de 5e ma,al inag T. aftrappen. Spoe dig is het dan rusten en heeft de luid spreker het grootste woord. Een achter stand 5—0 is niet in te halen, is de alge-, meene opufie. Na de rust is T. liet meest aan bod. Vele schoten worden meestal door de halfs gelost, maar de K-achterhoede cn ook de keeper geven geen kans. In de voorhoede wordt dikwijls heel aardig ge speeld, maar de doelpunten (daar hangt het vanaf) blijven uit. De K-aanvallen zijn niet zoo talrijk, maar gevaar'fyk, daai dikwijls soms meer dan 'één speler, bui tenspel staande, onbestraft kan doorspe len. De T-aanvalIen stranden veel op buitenspel. Als T. er op de linkervleugel vandoor gaat, geeft Kees plotseling een geweldig schot. Het treft doel, maar weer worü't dit punt geannuleerd wegens bui tenspel. Toch komt T. terug. Een goed doorgegeven bal wordt door Anton naar M. gekopt, die mieteen doorgeeft. Amt. zorgt voor de rest. 5—1. Kort hierna weer een voorzet en de bal gaat via een back in het doel: 5—2. Weer komt T. terug. Een keurige passnaar voren. Anton zit er achter, maar een back kan juist cor ner werken en weg is de kans. Een aanval van K. brengt T. bijna in moeilijkheden. De voorzet van links gaat voor het doel langs. De toeloopiende rechtsbinnen schiet keihard tegen een staanpaal, waarna de terugspringende bal wordt weggewerkt. In deze periode wordt door de T-voor- hoede goed spel gegeven. Theo verdeelt goed, maar telkens weet K. punten te voorkomen. Met deze stand, 5—2 voor K., komt dan het einde. Dat K. verdiend gewonnen heeft, daar over is ieder het wel eens, maar 5—2? Dit verschil is te groot. Zeker hadden er 2 van de 5 voorkomen kunnen worden. K. speelde een mooi open spel, terwijl het combineeren, ook met de linie's, heel goed was. Met het schieten hadden ze over geluk niet te klagen. Bij T. bleek duidelijk, dat er in een1 heele poos niet gespeeld was. De keeper, de achterhoede, kwamen eerst na de rust, goed op idreef. In de halftime was al leen Nic. de Graaf de oude. Hij speelde een prima wedstrijd, terwijl Jan onder zijn gewone peil bleef. Gommert was niet best. Zijn afwerken, zijn doorzicht was niet al te sterk, maar hij stond te vaak alleen, daar de rechtsbinnen het onder steunende werk geheel verwaarloosde, waardoor hij ook in een driehoek van spelers kwam te staan. Iets meer inspan nen kan echter geen kwaad. Over de voor hoede mogen we niet ontevreden zijn. Piet speelde dikwijls heel verdienstelijk en zal na wat inspelen best zijn plaats waardig worden. Kees heeft gezwoegd voor twee. Zijn kopwerk en zjjn ophalen vallen tc loven, Theo heeft een goede indruk ge maakt, zijn opvatting is goed. Anton heeft hard gewerkt. Zijn aandeel in de beide doelpunten was niet gering, maar als binnenspeler moet hij het werk der half time verlichten en vooral door goed aan geven een kans helpen scheppen. Maarten is goed, maar moet zicli nog wel iets meer inspannen en zijn lijntje houden. We hopen spoedig meer wedstrijden te kunnen spelen, en raden de spelers aan: Blijft in training. We zijn er in geslaagd een oefenterrein te bemachtigen, zoodat binnenkort ons niets meer in de weg staat. De adsp. zijn slecht weggekomen. We geven het echter nog niet op, misschien dat we nu meer geluk hebben. Bij de Bond is op spoedige afwerking van het comp.-programma aangedrongen. D.D. TEXEL-PROPAGANDA. Eenige tijd voor Paschen reeds heeft de Propag. Comm. onzer V.V.V.'s haar recla mecampagne aangevangen. In een aantal groote bladen zijn reeds annonces geplaatst van deze inhoud TEXEL, grootsteen schoonste Noord- zee-eiland. Rijke flora en fauna. Vrij en breed strand, vrije duinen en bosschen. 175 KM autowegen, mooie rijwielpaden door duingebied. Ie kl. hotels, pensions en gemeub. huizen. 7 X per dag verbinding met vaste wal. Gratis prospectus. Prop. Comm. V.V.V., Den Burg-Texel Tel. 42. Tal van aanvragen zijn reeds binnenge komen en dagelijks brengt de post er meer. De lijst van hotels, pensions en kaïnpeer- huizen kwam gereed en wordt op ieder verzoek daartoe ten spoedigste toegezon den. Moge het uitgestrooide zaad welig op groeien en rijke vruchten dragen. N.V. T. E. M. 9 Vraagt inlichtingen voor electrisch koken. iiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii'iiiiiiiiiiiiiHiiiiii IIIIH LANDBOUW EN VEETEELT. |||j|| iiuiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiUHiiiiiiytiUijiinniFiifmiunnmmui HET CRISIS-PLUIMVEEBESLUIT. (Ingezonden.) Van meerdere zij'dem vernamen wij, dat er tal van kippemhouders zijn, die ver onderstellen, dat door de regeer in g s in a at- regelen het houden van kippen aan ban den is gelegd. Men meent, dat men niet meer vrij is zelf het aantal hoenders tq bepalen, dat men wil houden, maar dat; de Regeering dit doen kan. Dit is niet liet geval bij de tegenwoordige voorschriften. Het Crisis Pluimveebesluit is wel een regeling, waarbij de totale grootte van de hoenderstapel kan worden beïnvloed door niet meer dan een zeker aantal eieren in de broedmachines te laten uitbroeden, doch het aantal hoenders, dat ieder mag houden, wordt bij de thans geldende be palingen vrijgelaten. Daarnaast beoogt de, de regeering verbetering van de pluim veestapel, waarom alleen fokkers, ver meerderaars en kuikenbroeders onder liet besluit vallen. Iedereen, die geen kuikens of broed- eienen verkoopt of een broedmachine in zijn bezit heeft, dus iedereen die alleen kippenhouder is, valt geheel buiten het genoemde Crisis Pluimveebesluit en mag het aantal kuikens koopen, dat hij wil, zonder dat dit door de regeerimgsmaat- regelen wordt beïnvloed. Het broeden met kloeken valt eveneens geheel buiten bovengenoemd besluit. Ook is men geheel vrij van wie men zijn kui kens of broedeieren wil betrekken. Al leen moet men zorgen,, dat bij ontvangst van kuikens een geleidebiljet aanwezig is. Dit biljet moet goed bewaard worden, op dat bij eventueele controle door de amb tenaar van de Pluimveeoentrale getoond kan worden, dat men zijn kuikens heeft gekocht. Het gebruikmaken van een broedma chine is alleen geoorloofd, indien deze machine door de eigenaar is opgegeven aan de Pluimveecentrale te Beekbergen en door deze een machtiging is verleend om deze machine te gebruiken. SLUIS' Technische Vo orlich tingsd ienst, Weesperkarspel. Doortastende wegenverbetering vereischt een welomlijnd plan. Op- hefffing van het Wegenfonds zou een ramp voor ons land zijn. Goede wegen brengen welvaart. TEXELSCHE COU

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1