(loorélirom Gemengd SSSieuws George Baarda, die onlangs stikum zijn baas hier verliet en na een kort be zoek aan zijn moeder te den Haag spoor loos verdween, is weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Oplossingen Paasch-puzzle en van het Jeugdraadsel kunnen worden inge zonden tot VRIJDAG a.s. Officieel veilingsberiaht der Coop. P.T.V. „Texel". <iDe prijzen der Dinsdag geveilde eieren konden zich op het peil der vorige week handhaven. De afzet was in de afgeloopen week zeer goed. Of deze prijzen, welke Dinsdag werden betaald, zich ook in de loop dei- week zullen handhaven, moet nog worden afgewacht. Nieuwe Autobus. Gisteren is hier voor de heer E. Boekei een nieuwe autobus gearriveerd, een fraai gebouwde wagen, merk Opel, plaats bie dende aan 28 personen. De carosserie is grootendeels van staal gebouwd, wat de stevigheid ten goede komt niet alleen, maar ook het gewicht tol een minimum beperkt. De stoffeering is in de puntjes verzorgd, bagagerekken ontbreken niet, de deuren zijn van veiligheidssloten voorzien, kortom een keurige wagen, die op het eerste gezicht door zijn moderne bouw (de bus is, wat men noemt, „gestroomlijnd") en fraaie kleuren (grijs met roode band) reeds de aandacht trekt! Het ligt in de bedoeling van de heer Boekei ook de andere groote bus hetzelfde verfpakje te geven. In de zomermaanden zal de nieuwe bus voor het doorgaand verkeer HavenDe Koog wor den gebruikt. Het overstappen te Den Burg kan dan vervallen. Eelman's Ontspanningsgebouw. De zaal van de heer L. Eelman aan de Zwaanstraat alhier is op de openingsavond een druk bezoek ten deel gevallen. Er werd prettig gedanst en de humorist, die er optrad, heeft goed voldaan. Fiets verloot. Op de Tooneelavond van U.D.I., Maan dag 1.1., werd ten voordeele van het Witte Kruis een fiets verloot. Ze viel ten deel aan de hr Jb. Burger Oosterend. Opbrengst ruim f49,(Hel rijwiel was aan het Witte Kruis bij een verloting ten deel gevallen schoone winst dus). SPORTNIEUWS. Uitstelcend geslaagd is de afstainds- niarsch over 35 K.M., door onze Waindel- sportvereen .georganiseerd op 3e Paasch- dag. Er was wel op grooter deel name ge rekend maar overigens was men zeer vol daan. Behoudens een wat stevige O. wind, die vooral aan het strand leelijk tegen werkte, was bet weer goed. Een vroolijk zonnetje bracht en hield er de stemming' fijn in. Aan de start verschenen 115 in geschrevenen, van wie ruim de helft van buiten Texel. Om half elf werd ver trokken. De route meldden wij reeds. De dorpen wenden op vrijwel de aangegeven tijden gepasseerd. Dokter Boswijk en Zus ter Meijer verleenden op de rustplaatsen hulp aan eenige voet-patiënten. De heeran A. v.d. Meulen en H. Room controleer den de tippelaars op hun tocht. Te kwart voor vijf kwamen ze, behalve een Haagscbe dame cn een hoogbejaarde Texelaar, die moesten uitvallen te den Burg aan, waar ze door Tex. Fanfare onder leiding van de heer Joh. Dol wer den ingehaald. In De Oranjeboom werden bij monde van de heer G.Michels de „eereteekenen" uitgereikt: een plaquette met het Texelsche wapen, en eenige toe passelijke woorden aan ieder., die de tocht volbracht; een medaille van De Oranjeboom voor de van het verst ko mende deelnemer, een heer uit Delft, (die 's morgens ont 4 uur per fiets van' Delft naar Den Haag ging en vandaar per auto verder reisde)een medaille van Bosch-en Duin voor de van het verst ko mende groep: Den Haag (W.V. De Vier daagsche, 33 personen)idem van "W.V. Texel voor Vliegkamp De Kooij (IS per sonen; grootste groep zonder uitvallers); ©en kistje sigaren voor de 71-j. heer J. Visman, als oudste wandelaar, die bovendien nog de afstand Oudeschild Burg v.v. aflegde; ook de 66-j. Hoornder Jb. Boon, was weer van de partij. Beiden waren na hun marsch nog „fit". De „Jut ter" (den Helder) liep met 14 man mee. Een marinier van De Kooij sloeg de trom mel over zeker wel de helft van liet tra ject; ook was er mondorgelmuziek. Be halve de deelnemer uit Delft verdient nog vermelding de lieer Norn, hit Naar- den, bestuurslid van de Wandelsport-afd. van de K.N.A.U. Ook waren er deelne mers uit Schagen, Barsimgerhorn, Dirks- horn, enz. Over de gekozen route was men alge meen zeer tevreden. Ook uit een oogpunt van bevordering van vreemdelingenver keer heeft de heer Michels en zijn mede bestuursleden nuttig werk verricht. EEN PARTIJTJE POKER. Ook de tweede uitvoering van U.D.I. is een groot succes geworden. Er werd voor >een volle zaal gespeeld. Het spel vlotte uitstekend en er was een dankbaar publiek. Gezellig bal besloot deze avond welke wederom een prettige indruk heeft achtergelaten. OUDESCHILD O.K.C.-nieuws. E)e 2e Paaschdag werd hier gespeeld de wedstrijd O.K.C.Elto. Als de scheids rechter om half drie laat beginnen, ver schijnt Elto met 10 man. OKC laat uitval len. Er wordt dadelijk flink aangepakt, doch de wind, die dwars over het veldi staat, doet veel afbreuk aan het spel. De partijen zijn vrijwel aan elkaar ge waagd en het gelukt OKC pas na een half uur speten te scoren: 1—0, met welke stand de rust ingaat. Na de rust vrijwel hetzelfde spelbeetd en nu is het Elto die scoort 1—1. Er wordt gedraaid en nu is OKC wel iets gevaarlijker en weet nog eenmaal te scoren, doch nog voor de bal 'de korf bereikt heeft, fluit scheids rechter einde. De stand bleef 11. De verhouding is hiermee goed weergegeven. D.B. DE WERELD OP Z N KOP. De voorz. van de Tex. Bestuurders- bond, de heer Jac. Bruin, kon 2e PaaschJ dag aan ruim 300 aanwezigen het welkom toeroepen. Hierna hield de lieer Ben Groeneveld, de Leider van' de Jonge Spelers, ©en korte toespraak. Spr .was verheugd over de volle zaal, omdat het hun steun gaf bij het moeilijke werk. We willen volks stukken brengen in de volle zin van liet, woord sprak hij, doch geen 2e rangs stukken, die sommigen voor het proletari aat goed genoeg vinden. Wij willen de arbeiders op cultureel gebied ontwikkeling bijbrengen- En we hopen, dat dit in jullie mooie gebouw, waar de Tex. Arb. klasse trotsch op kan zijn, lange tijd zal geschie den. Daarop werd door de lieer Groeneveld voorgedragen een fragment uit „Opstan delingen" v. Henriette Roland Holst. Ge schreven naar aanleiding van de bloedige gebeurtenissen in Rusland in 1915, toen „Vadertje Czaar" liet schieten op ©en weerlooze massa, die om hulp kwam smeekien. Sommigen meenden, dat de we reld zoo barbaarsch niet meer is, aldus spr., doch na de gebeurtenissen in Duitsch- land en Oostenrijk weet men wel beter, De voordracht oogstte veel applaus. Van het hierna opgevoerde De Wereld op z'n kop geven we in volgend nummer een beschrijving. Het stuk zat vol humor en er Is danook onbedaarlijk om gelachen. Doch ook was liet ©en reeks klachten tegen een maat schappij, waarin een klein deel leeft ten koste van de rest, waar honger ©n ellende hccrscht ondanks overvloed. Het daverend applaus na elk bedrijf bewees duidelijk, hoe het publiek mee leefde. De rollen waren alle in goede han den, wat men van dit beroepsgezelschap dat speelt voor een ideaal, ook niet an ders kan verwachten. Het was zoowel voor de Tex. Bestuundersbond en zijn gasten als voor de spelers e**. zeer ge slaagde avond. BULLETJE EN BOONESTAAK- Een groot aantal kinderen was tegen woordig bij .de opvoering van dit kinder verhaal van A. M. de Jong. Aan de glun dere gezichten en de vele uitroepen kou men wel bemerken, dat het in de smaak is gevallen. Allen genoten van de streken, ■die de twee bengels uilhaalden. Ze loo- pen van huis weg en. verstopppen zich in de kolenbunkers van de „Hercules", het schip, waarop hun vaders kapitein en stuurman zijn. Wanneer ze het benauwd krijgen, beginnen ze te kloppen en jagen ze de kok, die meent, dat het klopgeesten zijn, de stuipen op het lijf. Eerst zijn ze nog wat bang voor straf, doch als ze be merken, dat het wel los zal loopen, ko men de schelmerijen los. Ze zeggen b.v., dat er beesten in het meel 2itten, maal ais de kosinaat gaa'f kijken, wordt hij er met z'n heele hoofd ingeduwd; ze binden de kok aan een tafel, enz. Het wordt voor de bemanning een „lollige" tijd. Ze worden er zelf ook tusschen genomen, b.v. met het spelletje „knijpen zonder te lachen", waarbij Bulletje's gezicht met zwartsel wordt vol gesmeerd; of als de bemanning beweert, dat je met de verre kijker de evenaar kan zien. Er wordt dan een draadje voor de kijker gespannen. De ©ene klucht volgde de andere op. Ook Nqptunus zagen we verschijnen met z'n drietand om de jongens de doop te doen ondiergaan bij het passeeren van de linie. Ook Neptunus krijgt dan z'n deel. Met een mooi verhaal van Ouwe Hein, die alleen maar ware verhalen vertelde, werd besloten. De kinderen geloofden na tuurlijk allen, dat hij werkelijk een haai had getemd, en die als een paard be stuurde. De „Jonge Spelers" hebben jong cn oud een prettige middag bezorgd. DE KOOG. AFSCHEID B KARLSSON. Vrijdagavond gaf de heer Karlsson hier zijn laatste Esperamto-les. Namens de cur sisten werd hem bij monde van mevrouw Schuin aker als bewijs van erkentelijkheid een fraai album met foto's van Texel en de namen der cursisten aangeboden. De lieer Karlsson was met het geschenk1 zeer ingenomen. Ook de heer J.BIomFz., Oudeschild, die bij de lessen als tolk fun geerde, ontving een stoffelijk bewijs van w^ardèefing. DE PAASCHDAGEN. De Paaschdagen hebben zich hier ge kenmerkt door veel bezoek, zoowel van vreemdelingen als van „dagjesmenschen". Deze laatsten zouden zeker in grooter aantal naar hier getrokken zijn, als het weer wat zachter was geweest. De 2e Paaschdag toefden velen aan het strand, om getuige te zijn van de aankomst der deelnemers aan de afstandsmarsch. Kerknieuws. In de vacature, ontstaan door vertrek van de heer H.Koorn, is tot notabel der Ned. Herv. Gemeente alhier gekozen de iheer D. v.d. Werf Jz., die deze benoe-. ming heeft aangenomen, OOSTEREND. PAASCH-ZANGDIENST. Voor de Paaschzangdienst was op de avond van 2e Paaschdag groote belang stelling. Om acht uur was cte N.H. Kerk bijna geheel met belangstellenden gevuld, waaronder velen van veraf gelegen dor pen. De leiding berustte bij Ds. Groe- nenberg, van Vlaardingen. Ds. begon met te laten zingen Ps. 103:1; ging voor in gebed en las vervolgens Ps. 96. Een mooie gedachte was het, juist op 2e Paaschdag zoo'n 'dienst te houden. Het programma was inet zorg geko zen. Op een Schriftgedeelte, door Dr. Groe- nenberg gelezen, werd telkens een bijpas send vers gezongen (solo of koor). Na het lezen van Ps. 96 verkreeg Ds. Kok als directeur van Hosianna de leiding en werd ten gehoore gebracht „In U moet zich mijn lied verblij den". Driemaal werd door een dubb. kwartet een nummer ge zongen. De stilte in het gebouw was een bewijs voor de aandacht, waarmee gelui sterd werd. Aparte vermelding verdienen de beide soli, door Ds. Kok gezongen. Ds Kok deed zich kennen als een begaafd zanger. De zangnummers werden op het orgel door de lieer Jan Visser begeleid. Ds. Groenemberg deelde aan het slot nog mee, dat er nu weer gelegenheid zou zijn om als lid van Hosianna toe te tre den. Ds. ging vervolgens voor in dank gebed. Slotzang was Gez. 96. De avond werd door wel 200 personen bezocht en is zeer naar wensch geslaagd. Uit de dagbladen van Zaterdag: Zaterdagmiddag 1 uur sprak de Konin gin voor de radio; Zij dankte o.m. voor betoonde deelneming bij de ziekte, bet overlijden en de uitvaart van Haar Moe der, die een Moeder des Vaderlands was. ALKMAAR. Een commissie onderzoekt de mogelijkheid van ©en vliegveld in of nabij Alkmaar. DELFT'S raad besloot de radio-distri butie over te laten aan het bedrijf der P.T.T. TE BERGEN OP ZOOM is het pak huis meubelen en kruidenierswaren van W. Haven uitgebrand. Schade tienduizen den gld. Oorzaak? TE AMSTERDAM is de Poolsch-Ant- werpsche koopman Krakowski gearresteerd die een pakje, zoogenaamd met diamanten en bestemd voor Weenen, voor f105000 verzekerde, alleen met de bedoeling dé verzekering voor dat bedrag op te lichten. Te Weenen werd in verband hiermee 'n postbeambte opgepakt. BIJ WOGNUM is een motorrijder uit Amsterdam in een bocht gevaLlen. Hjj sloeg tegen een boom en. werd gedood Zijn collega reed achter hem. Die sloeg over dé kop en werd bewusteloos opge nomen TE LEEUWARDEN is de 16-j. C. Hutteling in Wasscherij Ozon door een drijfriem gegrepen, nadat de ladder, waar op hij stond, was uitgegleden. Hij brak een arm en een been, kreeg ©en ernstige wond aan het achterhoofd en. raakte be wusteloos. Hij is overleden. TE TILBURG is in Bottelarij Hoedjes en Ketelaars een geheime distilleerderij ontdekt. VENLO. Douanen zagen zich genoopt een vluchtende 20-j. smokkelaar te be schieten. Hij werd in het gezicht en. ©en arm geraakt, doch wist nog over een muurtje te klimmen. Zijn achtervolgers vonden hem bewusteloos in een kippen hok. WEL 300 kuikens kwamen om bij een brand in een schuur van Van Kooten te Nederhemert. TE DEN HAAG is in een perceel aan de Veenkade een 23-j. vrouw met haar kind van vier mnfd. door haar mart geworgd in een vlaag van waanzin. BERLIJN. Ook mgr Bares, de nieuwe r.k. bisschop van Berlijn, heeft nu ge protesteerd tegen de houding van de Duitsche staat t.o. de r.k. kerk. JAPAN-AMERIKA. De tachtigste ver jaardag van de onderteekening van liet vriendschapsverdrag is in beide landen gevierd. Radio-uitzendingen werden eraan gewijd ©n er zijn veel vriendelijke woor den tot elkaar gesproken. ROEMENIE. Een aanslag is gepleegd op de liberale leider Bratianoe. Er zijn schoten op zijn wagen gelost, doch ze troffen B. niet. FRANKRIJK overweegt het begroo- tingsevenwicht te herstellen door o.m. 'korting van 15 pet. op de minister-sala rissen en een vermindering van de civiele lijst van de president der republiek. DUITSCHLAND had 5 Maart 1933 20,24 miljoen varkens, een jaar later 22,01 millioen. IN OOSTENRIJK zijn met Paschen 'n groot aantal politieke gevangenen in vrijheid gesteld. IN ITALIË is men een groep Turijn- sche anti-fascisten op het spoor geko men. Er zijn 20 personen gearresteerd. MOSKOL.1 heeft nu 3,662,000 inwoners. Vergeleken met acht maanden geleden een vermeerdering van 250,000. LUIK. Door het ontijdig ontploffen van dynamiet werden in een steengroeve eenige arbeiders onder rotsblokken bedol ven. Vier zijn gedood, terwijl de vijfde in levensgevaar verkeert. Midden in de woestijn Kalahari heeft men eensklaps nieuwe rivieren ontdekt. In een der rivieren is een visch gevonden, waarvan de oorsprong een raadsel is. Vliegtuigen doen onderzoek. Uit de dagbladen van Zondag: DUITSCHLAND zal de Vereen. Staten drie millioen rijksmark,, dat is 2,5 pet. van het totaal verschuldigde bedrag aan oor logsschulden betalen. BELGIE. Door staking der betalingen bij de Banque Beige du Travail kan de staking der textiel-arbeiders te Verviers niet meer bekostigd worden uit de vak- v-eneenigingskassen. Daarom heeft de Belgische socialistische partij besloten dat alle socialistische mandatarissen 50 pet. van hun inkomsten over April ter be schikking van de stakingsactie moeten stellen, Uit de dagbladen van Dinsdag: HET CONGRES der S.D.A.P. heeft vier resoluties aangenomen, o.a. die, waar bij de eisch „nationale ontwapening" op de achtergrond wordt geplaatst. Ir. Al- barda verklaarde, dat de eenige weg voor de partij de wettelijke is. TE AMSTERDAM is in een perceel aan de Baffiinstraat een werkloos typo graaf, nu schoeninaker, vader van acht kinderen, in de buik geschoten niet le vensgevaarlijk toen hij de politie en een deurwaarder met een groot nies be dreigde; hij deed dit toen men zijn nog niet betaalde radio in beslag kwam ne men. AMERIKA. Eerste Paaschdag zijn de millionnair Leider, zijn vrouw, een dienst meisje en drie logé's in de villa van L. bij Bremerton vermoord. In 'de geplunder-' de woning heerschte groote wanorde: overal bloedsporen. De slachtoffers wa ren vreeselijk verminkt. TURKIJE zal Insull uitleveren. Hij is in Istanboel van boord gehaald. DE PAUS heeft op Paschen een brief geschreven aan de r.k. jeugdorganisatie in Duitschland, waarin hij deze bemoedigt meï de woorden dat haar zaak ook de Zijne is. EEN NETTE MIDDAGJAPON. (3019). Op de afbeelding ziet U een nette mid dagjapon van tvveedstol van 'n Havanakleurig weefsel. De hals is afgewerkt door een klein kanten kraagje van welk materiaal ook de manchetjes zijn gemaakt. Het lijf je heeft een pun tig oploopend on derstuk, waaraan de bovenblouse ge rimpeld is vastge zet. Een paar klei ne schouderklep jes vallen over de bovenarm heen, terwijl de ^rok naar onderen toe klokkend geknipt is. De mouw is geheel glad, doch moet gemakkelijk zitten. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 4S en kost f 0.58. B® BURGERLIJKE STAND DER Bigf m GEMEENTE TEXEL. van 31 Maart tot en met 3 April 1934. ONDERTROUWD: Pieter Fehrman ©n Jantje Neeltje Huijsmam. OVERLEDEN: Pieter Schuitemaker, 87 jaar, weduwn. van Trijntje Stuurman.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2