De Nieuwe Texelsche Courant No. 4833 47s" Jaargang Woensdag 18 April 1934 „1"ZLT*. VAN HEINDE EN VERRE. De Kievit Texelsche Berichten Van week tot week Nu Duitschland zich wapent De Ontwapeningskansen stijgen toch Rusland in de Volkenbond Geen fantasie, maar tragische werkelijkheid. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1-losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 19 20 2! 22 23 24 25 April 11.45 0.08 0,50 1.44 3,- 4,25 5.35 LAMMERENMARKT De eerste lamniereninarkt is laat dit jaar: Dinsdag 22 Mei, daags na 2e Pink sterdag. In verband hiermee wordt be houdens voldoende aanvoer gelegen heid gegeven om lammeren een week eerder te markten, dus Maandag 14 Mei.: Lees vooral de desbetreffende m-ededce- li-ng elders iin dit nummer. SPORTNIEUWS Korfbal. Verdo Nigro de Zwaluw: 4—3 Zon dagmiddag speelde V N. een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Z Niettegenstaan de V N. ieen vijftal nieuwe damesleden het uitkomen, gaf zie toch aardig samen-, spel te zien De Zwaluw was voor de rust het meest in de aanval, en zag kans ma| leen half uur spelen de stand tot 2—(1 op te voeren V.N. kwam toen meer op zetten en wist voor de rust de sfjand op 2 - 1 te brengen Reeds enkele minuten na de hervatting wist VN. gelijk te niakenj 2—2 Toen ging het vrijwel gelijk op. Ge leidelijk werd de stand opgevoerd: 33. 3 min voor het einde werd door V.Nv schot gezet: 43 Hiermee eindigde deze prettige en voor onze dames leerzame wedstrijd Scheidsrechter Kiewiet leidde zeer goed L.B. OOST. Door het vertrek van de heer Zonder van zal VIOS zijn directeur moeten mis sen. Als zijn opvolger zal nu optredens de heer Bouwsma, lid van Tiex. Fanfare- corps. Zaterdag needs heeft hij inet de leden van liet Fanfare-corps hier kennis gemaakt. minium uit de natuur. huiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Begin April zouden we kunnen zeg gen, staat de Nederlandsche vogelwereld „in het teek-en van de kievit". Geen vogel, die dan zóó de algemeene belangstelling gen et. Evenwel geldt deze dan niet zoo zeer de vogel, dan wel de eieren, die van ouds de reputatie hebben van een ge zochte lekkernij te zijn, getuige o.a. Sta- ring's puntdicht: Piet Smul trad in de trekschuitenz. FINSCHE VROUWEN. Twee leidsters van de Finsche Vrouwenvereeniging Lotta Svard, ge kiekt tijdens haar bezoek, dat ze aan Berlijn brachten. nender en fantastischer dan de wildste verbeelding. Maar ze heeft het nadeel dat haar drama's heel vaak niet goed afloopen, terwijl de met fantasie be gaafde schrijvers juist voor de spannend- ste verhalen een goed einde weten te vin den. Zoo wreed is geen „thriller" als hef volgende verhaal, dat een gebeurtenis van de laatste weken beschrijft. Ben vliegtuig inet een lading goud en platina aan boord, en miet vijf koppen bemand, heeft in het oerwoud van Columbia een noodlanding moeten doen. Daarbij zijn twee van «Ie in zittenden omgekomen. De andere drie werden gewond. De monteur Hancke werd uitgezonden om hulp te halen. Dat is al vele weken geleden gebeurd. Sedert-j dien heeft men nog nooit meer iets van hem gehoord. Zijn lot laat zich gemakke lijk gissen. Marshall, de directeur der maatschappij, en Geck, de vlieger, bleven 'bij het vliegtuig om de kostbare lading te bewaken. Toen Hack na twee wekenniets van zich liet hooren, ging Marshall op weg. Hiet moet een vreeselijke tocht voor hem zijn geweest, Marshall was aan de mond erg gekwetst, en had geen tand meer overgehouden. Na drie dagen was hij zoo gelukkig, Indianen aan te treffen, die hem hulp verleenden. Toen hij geholpen was is men naar het vliegtuig gegaan. Daar vond men ook Geck dood, met zijn pistool en zaklantaarn nog in de handen. Nu is men op expeditie uity of men monteur Hancke nog levend kan vinden, wat een vrij hopelooze onderne ming lijkt. Sedert 10 Maart was het vliegtuig vermist. Vele weken heeft dus het lijden der mannen geduurd, van wie er ten slotte maar éé|n in leven geble ven is. De maatschappij echter hoeft haar kostbare lading teruggekregen. Aan 'de Indianen heeft zij als loon een aanzienlijk bedrag uitbetaald. DE KIEVIT. Gedurende de maand April vormen de e.eren een handelsartikel van beteekenis, vnl. in Friesland, waar er op de markten van Leeuwarden, Sneek en Bolsward dui zenden verhandeld worden. Tijdens de ruimste aanvoer blijft, voor zoover ons bekend, de prijs zich toch nog bewegen tusschen 10 en 15 ct. per stuk. Het zenden van het eerste kievitsei aam H.M. de Koningin heeft inderdaad eenige symbolische beteekenis. Het luidt het lentegetij in. We herinneren ons vele ja ren geleden in een onzer dagbladen ge lezen te hebben, dat Bismarck elk jaar op 1 April zijn verjaardag, als we het wèl hebben van zijn trouwe Sleeswijksche boeren honderd kievitseienen toegestuurd kreeg. De vogel zelf geniet evenwel de sym pathie van allen, die hem van nabij kern nen. Hij is zeer nuttig door het ver-deN gen van voor land- en hooibouw schade lijke insecten, waaraan hij het mede te danken zal hebben, dat ook landbouw organisaties indertijd er toe medewerkten, dat de datum, tot welke de vogelwet het rapen der eieren toeliet (1 Mei), ver schoven werd naar 28 April. Verder dwingt onze kuifdrager onze be wondering af door de onstuimigheid en onvervaardheid, waarmee hij de gevleu gelde piraten, als kraaien, eksters en meeuwen, vogels, vaak veel grooter dan hij zelf, te lijf gaat. Deze klaploopers krijgen uitzonderingen daargelaten bij hèm geen kans. N.R.C. Ill HIJ (boos): Noem je dat, lil wat je daar op je hoofd hebt, III een hoed Ill ZIJ (idem): Noem je dat, III wat je onder je hoed hebt, een jjj hoofd. ZATERDAGAVOND. De Fransche Minister van Buitenland- sche Zaken, Barthou, is in België ge weest, verschrikt door de befaamde rede vajn de Broqueville. (Hierin werd gewe zen <yp |de onmogelijkheid Duitschland langer te binden aan de militaire bepa-< lingen van het befaamde Verdrag van, Versailles). Hij ging, om de Belgische regeering te overreden, focli nog vast te houden aan de, tegen de Duit9chers ge richte ontwapemingsbepal.'ngen van Ver sailles. Hymans heeft hein te woord ge staan, maar deze bleek het eens inet De Broqueville. Hij verklaarde, dat België het dwaas vond, vast te houden aan iets, dat men toch niet kon handhaven- Dat zelfs Brussel niet meer meedeed, heeft de Fransche regeering tot nadenken gebracht. Nu schijnt zij geneigd, een ze kere mate van herbewapening te dulden. Zij is toegankelijk geworden voor het be toog van Mussolini, die de Franschen voorhoudt: „Laat de Duitschers wat ster ker worden, maar binnen zekere grenzen, en laat oins behouden wat wij hebben"} Parijs gaat tevens door te trachten, van Engeland nieuwe waarborgen van vei ligheid te krijgen. Heelemaal hopeloos schijnen die pogingen niet meer. De En- gelschen zijn er zeer van geschrokken, dat op de nieuwe Duitsche begrooting, 382 millioen mark meer dan het vorige jaar voor land-, zee- en luchtmacht uitgetrok ken is. Daarbij zijn dan nog niet eens de 250 millioen mark gerekend, die bijna ge heel voor de S.A. en S.S. bestemd zijn. Deze cijfers hebben de Engelschen te denken gegeven; zij hebben er in bun par lement over gesproken. Duitschland voert op zeer groote schaal grondstoffen in, die voor wapenfabricage bestemd zijn. Er vallen nu geen doekjes meer om te win den: Duitschland is met koortsachtige inspanning bezig zich te wapenen. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH 9 GEEN STOF EN OEEN WALM 9 Het merkwaardige is, dat de conferen tie, die eens de ontwapeningsconferentie heette, daardoor betere kansen heeft gekregen, om inog tot eenig resultaat te komen. Zoolang men nog van ontwape ning droomde, scheen dat volkomen hope loos. Nu behandelt men het geval echter realistischer. In vele landen, vooral ook in Engeland, is men gaan inzien, dat de toestand gevaarlijk werd. Ging men te Genève zonder resultaat uiteen, dan zou zonder twijfel een wedloop in bewapening ontstaan. Deze zou een onderling wan trouwen en een algemeene zenuwachtig heid teweeg brengen, waartegen de vrede in Europa wel eens niet bestand kon blij ken. Vooral de Britsche regeering komt; daar openlijk voor uit. Nu komt het er dus niet meer op aan, wat besparing door ontwapening te bereiken, maar de ko mende bewapening binnen zekere grenzen te houden. Daarvoor zal men tot ©en acooord met Duitschland moeten komen. En Duitschland schijnt nog steeds tot on derhandelen bereid. Het zou dan moeten gaan volgens het reoept van Mussolini, waarover wij hiervoor reeds spraken. Zoo is te Genève weer nieuwe hoop ontwaakt. Niet op verwezenlijking der oude idealen, EINDELIJK GEVAT. De beruchte Corsicaansche ban diet Spada is na veel moeite door de politie gearresteerd. Er zal een on derzoek naar zijn geestvermogens worden ingesteld. HET HEILIGE JAAR. Nu 't Heilige Jaar ten einde is, werd de Heilige Deur in de St. Pie terskerk te Rome weder gesloten, welke plechtigheid hier in beeld is gebracht. van ontwapening, maar oin ten minste het ergste te kunnen afwenden. Veel tijd mag men niet meer verliezen. Misschien gaat het ook gemakkelijker, nu Frankrijk zijn oude, strakke houding tegenover de Duit sche eischen heeft opgegeven. Het blijft te Genève overigens nog steeds misère. Er gaat heel weinig om. Het Volkenbondssecretariaat kan het werk best aan, al heeft liet ook zijn per soneel moeten- besnoeien. De Volkenbond doet nu maar het verstandigst, door zoo weinig mogelijk van zich te laten spreken; hij moet trachten deze moeilijke tijd door te komen. Intusschen willen echter de ge ruchten niet verstommen, dat Rusland dit jaar toe zal tnedien tot de Bond. Som mige berichten stellen het zelfs voor, alsof het feit reeds half vaststaat. Dat is echter niet het geval. Maar de aangelegen heid dient in het oog te worden gehoiH den. De Russen wondien op de conferen ties, waaraan zij deel nemen, steeds schappelijker. Zij gedragen zich als nor male mogendheid en doen zichtbaar hun best om naar buiten een geciviliseerde in druk te mak-en. Indien het zoover kwam, dat Rusland lid werd van de Volkenbond, dan zou -dit belangrijke gevolgen kunnen hebben voor deze organisatie. Op Japan -en Duitschland, de beide deserteurs, zou het zeker groote indruk maken. Dit en een Europeesch accoor-d betreffende d-e bewa pening der groote mogendheden, zou de vooruitzichten voor Genève heel 'wat kun nen verbeteren. Men moge daar op het oogenblik mismoedig gestemd zijn, alle hoop hoeft men -er nog niet te verliezen. En dat doet men stellig ook niet. M-en wacht af. De werkelijkheid is menigmaal span- DE LANGSTE BRUG. We geven hier een afbeelding van de brug welke tusschen San-Fran- cisco en Oakland in aanbouw is. Ze zal 75 miljoen dollar kosten en d-e langste brug ter wereld worden-. MCVITCN IN WMLENÖURCi TEXELSCHE COURAKT TEXELSCHE COU RA T is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. LICHT OP RI|W1ELEN en RIITUIGEN 7 15 DIRECTEUR VLOS Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illllllllllllllllllllllltllllll

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1