De Nieuwe Texeische Courant No. 4837 47ste Jaargang Woensdag 2 Mei 1934 Van 'mek tot week UIT DE SPORTWERELD. Texeische Berichten Het Gezag in Duitschland. Gevaar in het Oosten. GOSD DRUKWËRK ËËN STIMULANS VOOR UW ZAKËN BOKSEN. De wereldbekende bokser Paolino (zwaargewicht), met wie het beter eten dan vechten is. HARDRIJDEN OP SCHAATSEN. De Noor Beunt Ever sen, die te fdelsiingfors het wereldkampioenschap veroverde. AUTORENNEN. De racewagen Zilverkogel van de autorenner Kaye Don. Hard kan-iel ZWEMMEN. De Engetsclre arts Dr. Brewster, de eerste Kanaalzwemmer in dit sei zoen. een proef bom. Een proef is het in ieder geval geweest. De Japanners, die zelden een fijne politiek voeren, overzien blijk baar slecht de uitwerking van hun diplo matieke avonturen. Achteraf is Tokio blijkbaar geschrokken ivan het effect. Het is toch waarlijk ook geen kleinigheid, zoo opeens Amerika, En geland en Rusland tegelijkertijd dreigend ot vermanend tegenover zich te zien, met iniet gering gevaar, ze alle drie tegelijk op zijn dak tie krijgen. Tokio is dan ook aan het terugkrabbelen gegaan. De regce- ring heeft aan de verklaring een uitleg ging gegeven, die het geval er veel on schuldiger doet uitzien. Feitelijk zou er niets veranderd zijn in de Jap. politiek, alles, wat de perschef had gezegd, zou, met vroeger verkondigde meeningen van de regeering overeenkomen. Men is blijk baar weer bezig, de strijdlustige, mili taire invloeden, die dit alles bewerkt héb ben, opnieuw terug te dringen. Maar in- tusschen is het juist weer ontkiemende, grootere vertrouwen in Japan's vreed zaamheid de kop ingedrukt. Ch'na, dat neiging tot verzoening begon te vertoo-, nen, is na deze aanslag op zijn onafhain-i Lelijkheid feller gebeten dan ooit op de, gevaarlijke buurman. De maritieme krin gen in Amerika en Engeland zullen dit lesje niet vergeten. De Amerikaansche vloot, die niet langer meer in de Stille Zuidzee geconcentreerd zou blijven, maakt weer verdachte bewegingen in de buurt van het Panamakanaal. Rusland zal zich nog meer in Oost-Azië versterken. Dit blijft er over, zelfs al blijkt het optimis me juist, dat in een terugkrabbelen van. Japan gelooft, wat nog niet waar hoeft te zijn. En verder zal de wereld zich blij ven afvragen, wat de volgende wilde be weging van Tokio zal zijn. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd voor reken"ng van mw. de Wed. Neijens, Groeneplaats, openbaar aanbesteed de verbouw van haar woon- en w'nkelhuis: Timmerwerk: J. Bakker f1300. Metselwerk: S. Rijk f662, C.Keijzer f550, I. Voigt f490, L. Bruin f489, Ve- nema f475. Timmer- en metselwerk: J. Drijver, Oosterend f 1325. Gunning aan: J.Drijver, alsmede, bij onderhandsche aanbesteding aan loodgie ter P, Oele, schilders gebr. Graaf en electr. A. Knopperts. HUISVLIJTTENTOONSTELL1NG. De Huisvlijttentoonstelling, door Volks onderwijs in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat georganiseerd, is een succes geweest, zoowel door het aantal inzen dingen (plm. 120) als door het aantal be zoekers. De officiecle opening had Zaterdagmid dag om drie uur plaats door.de heer Bur gemeester Oort, nadat de voorz. van de Volksonderwijsafdeeling, de heer D.Dap per de aanwezigen (Burgemeester Oort, weth. Parlevliet, gem.-secr. Jonker, be stuursleden van V.O., juryléden, hoofden van scholen, enz.) verwelkomd had en de jury namens het bestuur dank had gebracht, voor het moeilijke werk door haar verricht. Burgemeester Oort zeide gaarne te vol doen aan het verzoek de tentoonstelling te willen openen en ging in zijn inleidend woord terug, naar liet jaar 1873, toen in Denemarken ritmeester Clauson-Kaas op de gedachte kwam, huisvlijt tot een vak van studie op de scholen te maken. Hij ondernam een studiereis, bezocht ook ons land en deed zoo veel ervaring op, welke aan de ontwikkeling van het vak slöjd ten. goede moest komen. Toch zal hij niet gedacht hebben, dat na 10 jaar han denarbeid reeds op 1900 scholen in Zwe ck n zou zijn ingevoerd. Indien hij nog leefde, zou hij stellig versteld staan van de alom 'heerscbende werkloosheid. Hij echter gaf de stoot aan de beweging om de vrije tijd nuttig te besteden, door huis vlijt te beoefenen. Reeds wordt op ver schillende scholen op Texel onderwijs in, handenarbeid gegeven. Reeds eerder wer den kleine tentoonstcllingein georgani seerd om de resultaten te laten zien. Een goede gedachte was het van Volksonder wijs om een flinke tentoonstelling als dieze te organiseeren. De Vereen, is hier-1 mede op helt goede pad. In Febr. wanen, er in ons land 360.000 werkloozen, van, wie er 12000 nog geen 18 jaar waren- Welk een mooi werk is dan huisvlijt. Deze, tentoonstelling laat zien, welke fraa:e voorwerpen met eenige opoffering kun nen worden gewrocht. De jury mag een, woord van dank niet worden onthouden. Haar taak was zeer moeilijk. De inzendin gen waren vele en hoe moeilijk is het toekennen van prijzen, wanneer onge lijksoortige voorwerpen als b.v. houtsnij werk en een koperen ketel beoordeeld moeien worden. Er zijn veel medailles en eervolle vermeldingen toegekend. Zoo dra de medailles ontvangen zijn, zal de uitreiking plaats hebben. Vervolgens deed spr. mededeeling van de namen der prijswinners. (zie beneden). Het deed de Burgemeester genoegen, te kunnen meededen, dat het gemeentebe stuur het streven naar bevordering van de huisvlijt met groote instemming be groet. Hiet wenscht het Bestuur veel suc ces toe en hoopt op een „da capo". Aan het Bestuur zwaaide spr. lof toe voor de. zorg, waarmede deze tentoonstelling is voorbereid en ingericht. Hierop verklaarde spr. de tentoonstelling officieel geopend. DE PRIJSWINNERS. A. BREIWERK: i. Mw. De Rode-Rooker, kleedje, kunst breiwerk; 2. Mw. Roeper—De Braai, idemr B. HAAKWERK. 1. Mw. Dijt-Brans, fijn gehaakte sprei; 2. Welmoed Bruin, fijn gehaakt kleedje. C. BORDUURWERK, enz.: 1. Nelly Boekei, kussen, fijne kruisjes, motief mand met bloemen. 2. Mw. F. Zegel-Boon, vloerkleedje, Smynna-prikwerk. D. HEEREN, ouder dan 14 jaar: 1. Thijs Molenaar, gebeeldhouwde kap stok; 2. R. Zuidewind (Suikerweg), hang lamp figuurzaagwerk. 6 N.V. T. E. M. e 9 Voorziet uw radio-storingen ver- 9 9 oorzakende apparaten van con- 9 9 densatoren. 9 is sinds 1 Juli 1930 ha dh blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 3 4 5 6 7 8 9 Mei 11,01 11.50 0,12 1,15 2,14 3,55 5 14 LICHT OP RljWIELEN en RIITUIGEN 7 39 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vanTexei brengen ter openbare kennis, dat op 28 April 1934 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van F. J. H. van Twisk, van beroep hotelhouder, wonende te de Koog, om een verlof A., als bedoeld in artikel 28 der Drankwet, Staatsblad 1931, no. 476, voor de volgende localiteit: de zaal van het strandpaviljoen, staande aan het Koogerslag aldaar, plaatselijk ge merkt de K6og 61. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Texel 28 April 1934. Bu/gem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. ZATERDAGAVOND. Het gezag is in Duitschland niet meer wat bet geweest is. Men is er ten slotte niet in geslaagd het verzet tegen de po litieke inmenging in godsdienstige aange legenheden de kop in te drukken. De protesten, uit het protestantsche, zoowel als het katholieke kamp, worden steeds vrijmoediger en bitterder. Uit Wurtem- berg wordt gemeld, dat tienduizend pro testanten daar protestbetoogingen hebben gehouden tegen hetgeen zij de belastering van hun kerk van hooger hand noemen. Er was officieel gemeld, dat in Wurtem- berg groote oneenigheid in de pro testantsche kerk heerscht. Zoo hoog waren de twisten geloopen, dat rijksbis schop Müller er heen was gegaan, om de geschillen bij te leggen- Met groot ge juich was hij ingehaald en 'hij was er onmiddellijk in geslaagd, de vrede te her stellen. Dit alles vertelde tenminste de Duitsche pers. Daarop is in Wurtemberg een storm van verontwaardiging losge barsten. Er was van verdeeldheid onder de geloovige protestanten geen sprake geweest, zoo verzekerde men daar. Het waren alleen de „Duitsche christenen" geureest, die getracht hadden de gemeen ten aan hun wil te onderwerpen De komst van de bisschop was niet met vreugde begroet, maar integendeel als een ongevraagde inmenging beschouwd, waar van men hem het onwelkome duidelijk had laten blijken. Het is merkwaardig, dat al deze protesten mogelijk geureest zijn. Maar nu heeft Göring danook Dr. Jager, een bekend nationaal-socialistisch drijver onder de theologen als hujp genomen. Vierder heeft hij" reeds gezegd, dat hij !diJ| weerbarstige geestelijkheid stevig zou aanpakken. En hij zal niets ontzien, als Hitier hem niet in toom houdt. Japan heeft de wereld weer eens aan het schrikken gebracht. Het was nu juist zoo vreedzaam geworden. Zelfs de Rus sen waren er niet in kunnen slagen, hun vrees voor Japan staande te houden. En kele pogingen der militairen in Mantsjoe- rije en Mongolië, om nieuwe moeilijkhe den te wekken, waren onmiddellijk van Tokio uit onderdrukt. En midden in deze ontspanning houdt de perschef van het Japanscbe departement van buitenlandsche zaken tot de pers een toespraak, die op eens het oorlogsgevaar feller doet op laaien dan in de spannendste dagen van het conflict over Mandsjoerije. Deze Japansche ambtenaar deelde mede, dat Japan geen transacties van andere staten met China meer zal dulden, tenzij daar voor te voren de toestemming van Tokio verkregen is. China zal geen recht meer hebben, met Amerika en Engeland, om van andere staten nog te zwijgen, over eenkomsten aan te gaan, of aan onder danen van die landen concessies te ver leenen. Vreemde staten zullen aan China geen militaire instructeurs of andere tech nische raadgevers meer mogen afstaan. Zij zullen China geen vliegtuigen meer verkoopen en ook voor China geen vliegvelden meer mogen aanleggen. Dit al'.es zal Japan voortaan als een onvrien delijke daad beschouwen. Het zal er steeds Ch na voor verantwoordelijk stellen. Wat Japan verkondigde, was dus in korte woorden, dat het China voortaan als een Japansch protectoraat, als een van Japan afhankelijke staat zou beschouwen. Dit was een verschrikkelijk gevaarlijke verklaring. Het was duidelijk, dat Ame rika en Engeland hierin nooit zouden kunnen berusten. Het leek of Tokio die beide landen een oorlog wou opdringen. De eerste berichten klonken ongelooflijk, maar Saito, de kort te voren nog zoo. vreedzame Japansche gezant te Washing ton, bevestigde de woorden van de pers chef. De Amerikaansche regeering bleef zwijgen, maar dat zwijgen had een onheil spellend karakter. Men wachtte af of de Japansche regeer.'ng dit alles officieel zou durven mededeelen. Londen was duidelij ker. Het wilde ook afwachten, maar zond alvast een krachtige nota, die een krach tige vierman'ng moet hebben bevat, naar Tokio. Rusland werd opnieuw zenuw achtig, en sprak ervan, dat „nu eindelijk de Japansche aap uit de mouw kwam." Te Parijs had men het te druk met Duitschland en Polen, om alle aandacht aan het geval te kunnen wijden, ofschoon 't bleek, dat de verklaring speciaal ge richt was tegen een leening voor China, die Fransche bankiers in Europa trachten te plaatsen. Een paar dagen bleef het er benauwend uitzien. Tot troost kon alleen strekken,, dat men dergelijke d'ngen nu ai meer van japan neetc beieeM. Zou het tegenwoor dig bewind te Tokio, na eerst met groote inspanning en veel persoonlijke risico de militaire partij en haar gevaarlijke plan nen teruggedrongen te hebben, op bet laatste oogenblik nog wijken voor deze gevaarlijke elementen? Het leek haast niet te gelooven. Sommigen hebben de Japansche verkla ring een proefballon genoemd, anderen 9 DRUKKERIJ 9 TEXELSCHE 9 COURANT. TEXELSCH E COURANTl

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1