TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Sproeten komen vroeg in het Texelsche Berichten Zaterdag 12 Mei 1934. •ülll voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. SLACHTLAMMEREN. In verband inet de a.s. slachtlammeren- markt hebben wij er eens naar geïnfor meerd, welke speciale eischem wel worden gesteld om de verkoopers de hoogst mo gelijke prijs te kunnen betalen. We kregen daarop dit merkwaardige antwoord: „Behandel de dieren als kie vitseieren". Bij nadere uitlegging ver zekerde men ons, dat het vleesch van zuig lammenen buitengewoon „kneusbaar" isi Elke ruwe behandeling is onmiddellijk aan Tiet geslachte boutje te zien. Het feit, dat het artikel voor de fijnste keuken ben stemd is, maakt, dat mede door de in ver gelijking met andere vleeschsoorten wer kelijk hooge prijzen er ook hooge eischen gesteld kunnen en moeten worden. De behandeling van de diertjes moet dus zoo zacht en oordeelkundig mogelijk zijn. Nimmer pakke men een lam bij rug, schouder of dijen. Men sla de arm er onder door, hoogstens houde men ze vast aan de beneden zijden. Het laten sleepen over 'n hek of wagenrand met de b innen- dijen, geeft onmiddellijk roode striemen, dus minderwaardigheid. Op deze leeftijd is het lam toch nog licht genoeg om behoorlijk opgetild te worden. Het knij pen op de lendenen door onbevoegde kooplieden of belangstellende boeren, is wel een der grofste methoden om het vleesch te benadeelen. Het slaan met een stokje of rietje is natuurlijk geheel uit den booze. De tijd van vervoer, d.w.z. van moeder tot slachtbank, moet zoo kort mogelijk zijn, liefst in de rustperiode. Derhalve is nachtvervoer aan te bevelen en dan met de rustigste en snelste ver voermiddelen. Het schijnt ons goed, dat onze aan- voeders op de markt van a.s. Woensdag deze wenken voor oogen houden. i Onderstaande circulaire is verzonden aan de fa. L. Weijnberg, Hofwijckplein, den Haag; B. Bos, exportslachter, Over- schie; F. Stout, exportslachter Nieuwer- laerk a.id. IJsel; J. Folkerts, idem, Breu- kelen; P. Thiesz, idem, Hoorn; W, Scholte, Heilooërdijk, Alkmaar; A. van Loenen, Teilingerstr., Rotterdam. De circulaire luidt: Namens de afd. Texel van de H. M. V. L. en L.T.B. heb ik de eer u mede te deelen, dat door genoemde afdeelingen op Woensdag 16 Mei v.m. te half elf op het Marktplein te den Burg een speciale markt voor vette zuiglammeren zal wor den gehouden. De beschikbare hoeveel heid hiervan is gecontroleerd en bevonden 540 stuks te zijn. Wel zal, om tot het prima exportgoed te komen, zooals de exporteurs dit moe ten eischen, om met succes te kunnen ex porteeren, er een deel nog uitvallen, dus minstens wordt 300 beste lammeren ge rekend. Zeer hopen wij, dat u daar op een ot andere wijze uw aankoop zult willen doen om bekend te worden met het prima materiaal. O Eenige exporteurs zijn reeds bezig 'n gecombineerde aankoop en transport te organiseeren. De bedoeling is om min stens 300 lammeren mits van prima kwa liteit, weg te halen. Bij grooter aanbod van le klas slachtlammeren zal vermoe delijk grooter kwantum worden afgeno men. Ieder voere dus van zijn allerbeste soort zooveel mogelijk aan. De indruk, welke de exporteurs van deze markt mee nemen, kan voor onze wolveehandel van zeer groote beteekenis zijn. Slaagt de comb, dan zullen zij zelf ver moedelijk op VRIJDAG 18 MEI, 's av. laat een boot laten varen. BLOEMPJESCOLLECTE. Met dank aan publiek, collectrioes en pers deelt men ons de uitslag mee van de Donderdag gehouden collecte ten bate van de Stichtingen voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede. Den Burg f78.53; de Koog f 7,63; del Waal f6.29; den Hoom f38,36; Ooster end f 18.61; ide Cocksdorp en Eierland f20.Oudeschild f 16.Totaal f 185.42 Van Z.-Eierland werd nog geen opgave ontvangen. Vorig jaar was de opbrengst, Eierland inbegrepen, f 191,95. IIHH# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 13 Mei 3,28 8,23 4.08 7,42 M 14 3,56 9,35 4,07 7,43 D. 15 z.t 5,32 11,34 5,06 8,45 W 16 6.21 12,21 5,05 8 46 D. 17 7,21 12,55 5.03 8,48 V. 18 8.29 1 5,01 8,49 Z. 19 9,40 1.21 4,59 8,51 Zondag 13 Mei Nieuwe maan. Uitslag aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is de bouw van een boerenschuur voor rekening van de heer P. Uitgeest, „Flora"4 opge dragen aan de laagste inschrijvers, tim merman ,J.J. v. Wes9em. metselaars L. Bruin en Zonen. SPORTNIEUWS. SCHOOLWEDSTRIIDEN. Uitslagen: OLS A-RKS A 3-0; OLS B—RKS B 7—1. Programma voor vanmiddag: in de Cocksdorp: 2.30—3.30 Eierland—O.L.S. B. 3.30—4.30 CocksdorpO.L.S. A. in den Burg: 2.303.30 R.K.S. Aden Hoorn. 3.30—4.30 Chr. School—de Koog. Programma voor a.s. Woensdag: in den Burg: 2.30—3.30 CocksdorpOudeschild. 3.30—4.30 EierlandChr. School, in de Koog: 2.30-3.30 de Koog—R.K.S. B. VLEKZIEKTE. Naar we uit goede bron vernemen, doen zich op Texel de laatste tijd onder de varkens eenige gevallen van vlekziekte voor. Nu het warmer wordt en ook de kans op uitbreiding toeneemt, gaan steeds meer veehouders er toe over hun varkens te laten enten, hetgeen naar we van bevoegde zijde vernemen niet alleen een doeltreffend voorbehoedmiddel is, maar ook een geneesmiddel. Opruimen van een door vlekziekte aangetast var ken is, naar ons van deskundige zijde wordt verzekerd, volstrekt NIET noodig. DEN HOORN. TAPTOE. Door D.E.K. werd Dinsdagavond eert rondgang met muziek door het dorp ge maakt. Hierdoor was het voor een tijdje een gezellige drukte op de straat. B. DE KOOG. POLS GEBROKEN. Dezer dagen had mej. T. L. alhier het ongeluk te vallen en daarbij de pols te breken. EEN FIJNE DAG. Het mooie weer heeft op Hemelvaarts dag velen per fiets en per auto naar hier doen gaan. Ook vele wandelaars, waar onder een militaire wandelclub, brachten een bezoek aan duin en strand of toefden in het badpaviljoen. De jeugd vermaakte zich met „pootjesbaden", alsof het reeds volop badseizoen was. Zoover is het nog niet, maar toch zijn er teekenen, die erop wijzen dat „het" seizoen voor de deur staat, zooals de vlag op het badhotel en paviljoen, het uitgelegde wandelplankier bij het strand, 'de weggenomen blindeerin gen der duinvilla's en de aanwezigheid der comsumptiewagentjes. FIETSPADEN. Met het aanleggen van het nieuwe, be tonnen rijwielpad van de eendenkooi van Korver naar de Cocksdorp, waarmede en kele weken geleden begonnen werd, is men reeds gevorderd tot de hofstede Dordrecht. De uitvoering geschiedt dus wel in snel tempo. Voor het verkeer zal dit rijwielpad een groote verbetering blij ken te zijn. Het zal de badgast een wel kome gelegenheid bieden om per fiets kennis te maken met het natuurschoon van de duinstreek, het aangrenzend pol derlandschap van Eierland en de Cocks dorp. Het fietspad Eten Burg—De Koog ver keert in slechte staat. Op sommige ge deelten is het bijna onberijdbaar, zoodat de fietser meestal van de rijweg gebruik maakt. (Helaas doet menig wielrijder dit ook, wanneer het fietspad wel in goede staat verkeert. Red.) Voor „het" seizoen aangebroken is, zal zeker ook dit pad wel wat worden opge knapt. EIERLAND. POLDER EIJERLAND. Vergadering van Hoofd-ingelanden van polder Eijerland, gehouden te de Cocks dorp op 5 Mei 1934. Afwezig de heer P. Prins, met kennis- nisgeving. Secretaris, de heer L. v. Hoorn. We geven hier een overzicht van de be langrijkste besprekingen en mededeelin- gen: Na opening door de voorz. volgt lezing der notulen ,die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen is o.m.: A. een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring bedrag der zekerheids stelling door de penningmeester, waaraan deze door persoonlijke borgstelling heeft voldaan. B. idem betreffende vaststelling bedrag van de biezondere omslag dienstjaar 1934 -1935, hetwelk wederom is gesteld op f2.per H.A. eerste klas. C. idem, houdende afwijzende beschik king op verzoek tot vrijstelling van grond lasten voor schorren en stikgronden. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten over het nemen van maat regelen tot instandhouding der zoetwater- visscherij in onze polder, wordt na eenige bespreking aam het dag. bestuur opge dragen, om deze voor Eierland ongetwij- feld belangrijke aangelegenheid, hetzij di rect of bij verhuring van het vischwater, zijn aandacht te wijden. Op een verzoek van het bestuur van polder Waalenburg om vergraving van de sloot langs de lan derijen van de hoeve Polderzicnt, is aan genoemd bestuur bericht gezonden, dat ingevolge een in 1835 tusschen Waalen- burg en de eigenaren van polder Eijer land aangegane overeenkomst, op Eijer land geen onderhoudsplicht rust ten op- opzichte van de bewuste sloot. Toestemming wordt verleend aan de N. V. T.E.M. tot het leggen, hebben en on derhouden van hoog- en laagspannings- kabels en het opstellen van een trans formatorzuil in en aan de Hoofd -en Post weg. Een schrijven van de heer Alb. Dros, eigenaar van de hofstede Bern, houdende verzoek, de weg vanaf zijn inrijpoort tot de smederij, langs het paardenpad te wal sen en te teren, geeft aanleiding tot vrij langdurige discussie, met als resultaat, dat de door de heer Dros "bedoelde weg in geen geval voor afzonderlijke behande ling in aanmerking zal komen, doch hoog stens als onderdeel van een uitgebreid plan tot verbetering van de nog in Eijer land bestaande grintwegen. De vergade ring sluit zich aan bij het voorstel van het Dag. bestuur, eventueele plannen tot verbetering van bovengen, wegen om fi- inancieele redenen aan te houden tot vol gend jaar. Volgt: Af- en overschrijving op de be grooting van het dienstjaar 1933-'34; Vast stelling der gewijzigde begrooting over het dienstjaar 1933-'34 en idem rekening en verantwoording over het dienstjaar 1933-'34. Bij monde van de heer C.Witte als lid der commissie, belast met het on derzoek van de rekening, wordt meege deeld, dat geen aanleiding is gevonden tot het maken van opmerkingen. Namens de comm. wordt aan hoofdingelanden voorgesteld, de rekening en de beschei den goed te keuren, met dank aan de penningm. voor zijn accuraat beheer. De begrooting voor het dienstjaar 1934 1935 wordt artikelsgewijze behandeld en met algemeene stemmen vastgesteld. De polderlasten blijven als vorig jaar. Op voorstel van het Dag. bestuur wordt een contract opgemaakt voor verhuring van buitengronden achter polder „Een dracht", aan de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten. Op voordracht van het Dag. bestuur wordt met alg. stemmen tot het aangaan van een kasgeldleening ten bedrage van ten hoogste f 10.000 besloten. Aangenomen wordt een voorstel van het Dag. bestuur, tot het opmaken van 'n voordracht voor Prov. Staten, tot wijzi ging van 'het biezonder reglement van bestuur voor onze polder. Eteze voordracht heeft ten doel ont heffing te verleenen van polderlasten voor de gronden van het Eierlandsche Huis, voor zo over die door overstrooming waar deloos zijn geworden. De pensioensgrondslag van de Secr.- Penn.-Opzichter wordt vastgesteld op het bedrag der jaarwedde plus vrije wo ning. Voorz .deelt mee, dat de secr.-penn.-op zichter volgens het oude Alg. Reglement om de vijf jaar moest aftreden. Volgens het nieuwe Alg. Waterschapsreglement is men gehouden, 'de functionnaris voor on bepaalde tijd te benoemen. Overeenkom stig deze bepalingen wordt met alg. stemmen de secr. penn.-opzichter voor on bepaalde tijd benoemd. Na de behandeling van nog eenige voor publicatie minder belangrijke punten, en rondvraag, die niets oplevert, volgt slui ting. JONGENSDAG IN DE SLUFTER. Op Hemelvaartsdag hebben 40 jongens van 11—16 jaar, leden van Jongensclubs uit den Burg, Oosterend en de Cocks dorp, in de duinen en op het strand bij de Slufter, genoten van het mooie weer, van spel en gezeliig samenzijn. De Burgsche afdeeling vertrok reeds om 9 uur onder leiding van de heeren A. W. Goedhart en C. Post naar Zuid- Eïerland. Dat was het punt van samen-' komst. Vandaar ging 't te voet naar de Slufter, met de afd. de Cocksdorp onder leiding van W. de Waard en Oosterend onder leiding van M. Breman. Hoofdoffi cier was 's morgens de heer Goedhart en 's middags Ds. Visser. En wat moeten wij nu vertellen van deze dag.? Van de „koesen en gimpies", die nog ergens in 'een „kuultje" liggen? Van de voetbalmatch Burg-de Cocksdorp die den Burg won? Er is zoo veel ge- gebeurd. Het w.as een dag vol vroolijk- heid en jeugd en zonneschijn, en zon der pech en ongelukken. Ds. Visser hield aan het eind van alles nog een korte toespraak tot de jongens, die een „fijne dag" hebben gehad en al weer verlangen naar de volgende keer. WINSTON CHURCHILL. De leider van de oppositievleugel van de conservatieve partij in Engeland. TEVFIK RUSTI BEY. De Turksche Minister van Buitenl. Za ken, die van plan is op de Ontwapen nngsconferentte opheffing te vragen van het verbod de Dardanelten te bewapenen. Uit de dagbladen van Woensdag: TE ROTTERDAM staan 24 en 25 Mei terecht acht hulpkeurmeesters bij het abattoir aldaar in verband met de bekende knoeierij. Er zijn 181 getuigen gedag vaard. TE BUSSUM is een Amsterdammer aangehouden, die langs de huizen collec teerde, naar hij voorgaf voor de werkver schaffing van blinden. Bij onderzoek bleek dat hij door eenige personen, die met een liefdadige instelling of blindenzorg niet te maken hadden, als collectant was, aangesteld, met als belooning oen zeker percentage van de ontvangst. De bus bij de man in beslag genomen had een in houd van ongeveer f 14, in twee uur tijels bijeengezameld. 'TE AMSTERDAM is een meisje van anderhalt jaar uit de eerste verdieping van een perceel in de Rozenstraat geval len. De kleine werd ernstig gekwetst. OOLTGENSPLAAT. Dc bejaarde ge wezen notaris, die heeft terechtgestaan1 wegens oplichting van zijn cliënten voor tienduizenden guldens, is veroordeeld tot anderhalf iaar. TE BLOEMENDAAL is de zangeras Jo Vincent in het huwelijk getreden met de daar gevestigde medicus dr. C. G. J. Bos. DUITSCHLAND. Minister Göbfcels heeft nieuwe bepalingen gegeven betref fende de persbreidel, die de journalisten meer vrijheid geven dan onder de perswet van 1 Januari. IN CHILI is het werkloosheidspro bleem opgelost. Het departement voor de werkloosheid is gesloten. Van de voorde steun beschikbare gelden, is slechts een kie n deel uitgekeerd. SAARGEBIED. De president der re- geeringscommissie heeft tegenover de Volkenbond in een brief zijn ernstige be zorgdheid geuit over de gespannen toe stand in het Saargebied. De politie schijnt niet geheel betrouwbaar meer en de ge ruchten over putschplannen worden steeds veelvuldiger. DAT KON NIET. Journalist: Ik zou graag een praatje ma ken met de oudste ingezetene hier. Hannes: Zal niet gaan, meneer, want d(e is vorige week overleden.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5