TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Volkenbondsdag. HARDHEID. EEN RARE WERELD. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slecht- hoorenden. Gemengd SMseuws Woensdag 16 Mei 1934. DE COCKSDORP. OPBRENGST COLLECTE. Voor velen van ons is het leven waar lijk al hard genoeg, laten we het toch niet onnoodig harder maken. Ieder baant zich zijn weg en schroomt niet daarbij zijn ellebogen te gebruiken, zich er zelden om bekommerend ot hij anderen letsel toebrengt of misschien wel doet vallen. Week-zijn of sentimenteel past een man. niet. Flink behoort hij te wezen en zijn optreden moet krachtig zijn, maar dit mag niet gaan ten koste van de zwakheid van anderen. Gestrengheid en orde behoonen in elke goed geregelde samenleving thuis ais noodzakelijke factoren voor een goed functionneeren van het geheel, maar in alles moet toch rekening worden gehou den met de mensch, zijn ziel, zijn hart,, zijn gevoelens en gevoeligheden. Behandel de dieren met zachtheid is is een wenk, welke wij gaarne opvolgen, maar betrachten wij deze gulden regel ook wel in ons verkeer met de menschen Niet week, niet sentimenteel, maar toch ook niet hard: eerlijk en rechtvaardig.' „Wij leven in een wereld, waarin wel de wonderlijkste contrasten onverwacht en in de meest eigenaardige vormen naast elkander opduiken. Zoo stond er dezer dagen in de dagbladen, dat Mussolini aan het Italiaamsche volk, niet het minst ook aan de gestudeerden, de bestudeering van het Nieuwe Testament met kracht had aanbevolen. Het Nieuwe Testament was immers een boek, dat met geen ander kon worden vergeleken en boven alle andere de aandacht van de moderne mensch ver diende. Onwillekeurig kijken we even op van onze krant, wanneer ons een dergelijk be richt op het meest onverwacht wordt voorgelegd. Nauwelijks hebben wij dit bericht echter verwerkt of er volgt) een mededeeling over een standbeeld voor Judas Iskarioth, dat men ergens in. Rusland heeft opgericht. De eene staat wijst hoe dan ook naar Christus en de andere naar Judas. Een rare wereld. (Alg. Weekbl. v. Chr. en Cultuur) TERUG NAAR ZWEDEN. De heer Birger Karlsson, die in het af- geloopen studieseizoen de Esperanto-cur- susaen op ons eiland leidde, is, na in een 20-tal vergaderingen propaganda-redevoe- ringen over Esperanto en zijn vaderland) te 'hebben gehouden, naar Rotterdam ver trokken. Vandaar gaat hij per schip naar Zweden terug. Hij hoopt in het a.s. winterseizoen weer naar Nederland te komen voor het leiden van Esperantocursus9en in andere plaat sen. Reeds ontving hij daartoe uitnoodi- gingen uit 2 plaatsen. Persoonlijk kunnen wij hem ten volle aanbevelen. Goede reis en tot ziens. Giften voor de Ziekenauto. Mej. A., den Burg f5. Giften voor het Witte Kruis. Mej. A., den Burg f5. VOLKSONDERWIJS. In aansluiting op ons verslag in vorig nummer van de Vrijdag gehouden verga dering van de afd. Texel, van Volksonder wijs laten we nog volgen: De vergadering stond onder leiding van de heer D.Dapper, voorz., die in zijn openingswoord in het biezonder de hoe ren Burgemeester Oort en postdirecteur Posthuma verwelkomde. De notulen, opgemaakt door de nu oud- secr., mej. J. Koopman, werden onder dankzegg'ng goedgekeurd. Mevr. Jouwersma-Koetzier bracht het jaarverslag uit, waarin van de werkzaam heid der afd. kon worden gewaagd. Va;i de met succes gegeven cursussen niet al leen, maar ook van de huisvlijttentoon- stelling, de boekententoonstelling van de Wereldbibliotheek en niet in de laatste plaats van de uitstekend geslaagde feest avond, die wel f 100 voor liet schoolfonds heeft opgebracht. Mede vermeldde liet jaarverslag, dat aan het Gemeentebestuur een adres wend gericht met het verzoek de heer B. T. Zondervan als hoofd op Texel te willen handhaven. Aan het afgetreden bestuurslid, mevr. DrosDonker, bracht het bestuur bij monde van de heer Dapper dank voor de buitengewone activiteit, door haar altoos getoond, hetgeen waardeering verdient. In het nieuwe reglement werd vastge legd, dat leden reductie krijgen op lesgel den en toegangsprijzen voor vergaderin gen enz. Zij, die met het doel van V.O, 1899 18 MEI 1934. Vrijdag a.s. 35 jaar geleden, kwam de eerste Vredesconferentie in den Haag bij een. De conferentie werd met succes be kroond. Er werd besloten tot de oprich ting van het Permanente Hof van Arbi trage. Daarna werd de eerste stap gezet op de weg van de geregeld vreedzame beslechting van geschillen. Daarom is de lSe Mei steeds een feestdag geweest voor de vrienden des vredes. Dat deze eerste stap in de practijk een minder volkomen succes werd, weet ieder een. Dezelfde „Czaar aller Russen", die de Conferentie van 1899 bijeen had doen roepen, was reeds vijf jaar later in de Russisch-Japansche oorlog gewikkeld. Maar het vredeswerk ging ook door. In 1907 kwam de tweede Vredesconferentie bijieen. Weer kwam de oorlog de vrede verstoren en nu heftiger dan ooit te voren. Bij het herstel van de vrede kreeg de wereld een hechter vredesorganisatie in de vorm van de Volkenbond en het Permanente Hof van Internationale Justi tie. De 18e Mei bleef de feestdag van hen, die op de vrede hopen. Deze dag werd de Volkenbondsdag, De viering van de Volkenbondsdag 1934 zal echter me nigeen met de classieke woorden „Men rekene d' uitkomst niet, doch tel het doel alleen" meewarig of schouderophalend liet hoofd doen schudden. Na aanvanke lijke successen is het gezag van de Vol kenbond gaan tanen. Japan en Duitsch- land verlieten de Bond, in de Gran Chaco (Z.-Am.) woedt de krijg en met de ont wapening en de economische vrede kwam men tot dusver niet verder. Zij, die zoo spreken en denken, tellen echter het doel niet. Hun verzuchting is veeleer geboren uit deze gedachtengang Men rekene het doel niet, doch telle al leen de voorloopige uitkomst. Wie het doel: Het behoud van de vrede, telt, telt geen tegenslagen. Moeilijkheden stalen wat sterk is en zoolang er menschen zijn, die vertrouwen op de toekomst, is de vredesbeweging sterk. Na iedere tegenslag is de organisatie van de vrede versterkt) uit de puinhopen opgerezen. Wij mogen blijven hopen en.... werken. sympathiseeren, maar door financ. om standigheden geen lid kunnen zijn, kun nen dezelfde voorrechten als de leden ge nieten. Met het doel ook op de buitendorpen meer leden te werven, zal een própag; comm. worden benoemd. De heer Usi juicht dit ten zeerste toe en doet het voorstel bij voldoende toename van het ledental ,het subsidieeren van schoolreis jes te willen overwegen, welk denkbeeld in goede aarde viel. PROEFTOCHT DOKTER VVAGEMAKER. We deelden reeds mee, dat de eerste proeftocht met de Dokter Wagemaker morgen op de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg zal plaats hebben. De proeftocht op Marsdiep en Texel- stroom zal plaats hebben Donderdag 24 Mei a.s., waaraan het T.E.S.O,-bestuur een aantal genoodigden onder wie ver tegenwoordigers van de dagbladpers heeft verzocht te willen deelnemen. Na afloop zal het Bestuur zijn gasten een diner aanbieden in Badhotel Prinses Juli ana te de Koog. SCHIETOEFENINGEN. - De schietoefeningen der Biez. Vrijw. Landstorm zullen plaats hebben op vijf achtereenvolgende Zaterdagen, te begin nen Zaterdag 19 Mei a.s. (Zie adv. met nadere biezonderheden.) ORANJE-VEREENIGING. Gisteravond werd in café den Burg 'n vergadering belegd, met het doel te ko men tot stichting eener Oranje-Vereeni- ging. Het initiatief hiertoe werd o. m. genomen door de heer J. v. Swinderen, clie een aantal personen had uitgenoodigd, aan de besprekingen te willen deelnemen. Een voorloopig comité werd benoemd met vertegenwoordigers o.m. van de drie scholen alhier, dat trachten zal de stich ting eener Oranje-Veneen. voor te berei den. Het ligt in de bedoeling te be vorderen, dat die Koninginnedag voor taan op gepaste wijze wordt gevierd, o.m. door het houden van een kinderfeest. DIRECTEUR J. DOL GEHULDIGD. In verband met het groote succes, door Texelsch Fanfare geoogst op het concours van de W. Friesche Bond te Andijk op- Donderdag 1.1. (behoeven we er aan te herinneren, dat met 166 punten in de afd. Uitmuntendheid een ie prijs werd behaald?) hebben bestuur en leden gis teravond hun directeur, de heer Joh. Dol, op hartelijke wijze van hun sympathie en hoogachting doen blijken. Na aankomst met de laatste boot van dien Helder werd de directeur verzocht zich naar het Fanfare-lokaal te begeven, waar hem 'n hartelijke huldiging wachtte. Voorz. N. de Jong sprak op van veel waardeering getuigende wijze en bood hem namens het corps een fraai boekwerk in prachtband aan, getiteld „Grootmees ters der Toonkunst", van Ant. Averkamp. In enkele woorden vertolkte hierop de directeur zijn groote dankbaarheid jegens zulk een klaarblijkelijk bewijs van sym pathie. Tot besluit voerde het corps onder lei ding van de heer Dol nog een pittig num mertje uit er was niet veel publiek aanwezig, daar aan het voornemen van deze huldiging weinig bekendheid was ge geven waarna de gewone repetitie in het lokaal een aanvang nam. We zouden nog willen meedeelen, dat de puntenlijst van het concours er uit stekend uitzag. Kijk maar eens en uedenk er bij, dat 5 het hoogste cijfer is dat kan worden bereikt. Resp. verplicht en vrij nummer: stem ming 4,55; tempo 4,55; voordracht en opvatting 4,55; nuanceering 4,54,5; samenspel 4,5—4; klankgehalte 55. Dat is toch wel „dik in orde". DE KOOG. SEIZOEN 1934. Het vreemdelingenverkeer begint lang zamerhand toe te nemen. Tot nu toe zijn het veelal oude bekenden, die hier enkele! dagen doorbrengen. Dezer dagen bracht Dr. Jac. P. Thijsse met een groot gezel schap studievrienden een hezoek aan onze badplaats. ZAKENNIEUWS. Op uitnoodiging daartoe hebben we een bezoek gebracht aan het Warenhuis dat de heer W. Vlas hier Zaterdag hoopt te openen. Het is een in ieder opzicht royaal, naar een ontwerp van architect Schermer uitgevoerd bouwwerk met een winkelruimte, zoo groot, dat 't in een stad zelfs een goed figuur zou maken. We hebben werkelijk verwonderd staan kij ken, toen we de groote voorraad artike len aanschouwden, welke in de winkel, op planken, in vitrines en laden smaakvol en overzichtelijk zijn opgesteld. Om eenig idee van de verscheidenheid dei- koopwaren te geven, doelen we mee, dat ge hier zoowel strandschoencn en een badpak koopen kunt als boter, melk en kaas; dat ge hier uw foto-benoodigdhe- den kunt inslaan, maar ook bonbons, cho colade en augurken-in-zuur; drogisterij- artikelen zoekt ge hier niet vergeefs, ter wijl ook souvenirs, strandspcelgoed en prentbriefkaarten in enorme sorteering voorhanden zijn. Zonder twijfel mag deze onderneming voor de badplaats een aan winst worden genoemd. Het woonhuis van de lieer Vlas bevindt zich achter de winkel. Boven bevinden zich twee geheel van elkaar gescheiden woonhuizen, van alle moderne gemakken voorzien, welke gemeubileerd kunnen wor den verhuurd. OOST. EEN GOUDEN FEEST. Vrijdag j.l. vierde Jac. Daalder en Pietje Daalder-Ellen hun 50-jarig huwe lijksfeest. Dat het 't echtpaar aan be langstelling niet heeft ontbroken, valt licht te begrijpen. Als biezonderheid kan worden vermeld, dat beiden op Oost ge boren zijn en ook hun heele huwelijks leven te Oost woonachtig zijn geweest, 's Avonds werd door muziekveneen. Vios van hier een serenade gebracht. Een der bestuursleden complimenteerde het echt paar namens bestuur en leden. Het was voor het gouden paar een dag, welke niet licht vergeten zal worden. S. NIEUWESCHILD. INVOER VAN ZEEGRAS. Hoewel de Waddenzee hier geen zee gras meer oplevert, is er toch op Nieuwe- schild -nog bedrijvigheid in dit artikel. De firma B. J. Gelder, Amsterdam, impor teert zeegras uit Zweden. Het komt met zeetjalken naar hier. Het zeegras is niet van de kwaliteit, welke hier geoogst werd. Het is kort en onsterk. Het heeft een vaalgroene kleur ai is zoutachtig: Vanuit het schip wordt het naar Nieuwe- schild vervoerd, om aldaar in slooten ge- verscht en vervolgens op het land ge droogd te worden. De kleur wordt dan veel mooier en het zeegras droger en zoe ter. Daarna wordt het weer goed geperst en verpakt. Dit alles geeft op Nieuwe- schild aardig bedrijvigheid. S. f'" DE SCHRIK. De Radio: Extra politiebericht. Aan houding en voorgeleide wordt verzocht van een tweetal jeugdige personen, ver dacht van inbraak Weet gij, waarde lezer(es), wat het be- teekent doof te zijn? Weet gij, dat inge wijden het er lang niet over eens zijn, wat erger is, doofheid of blindheid? Weet gij, dat de doove dikwijls wordt uitgelachen, terwijl de blinde met extra tegemoetkoming wordt behandeld? Weet gij, dat de doove uw medelijdende blikje naar uw buurman, of uw wrevelig schouderophalen ziet, terwijl de blinde gelukkig niet ziet, dat gij hem onvolwaar dig vindt? Weet gij, dat blinden veelal opgewelde menschen zijn, terwijl men onder dooven veel schuwheid, eenzelvigheid en zwaar moedigheid aantreft? Neen, gij, goedhoorende lezer, dat wist gij niet. Maar gij dooven, die 't wel weet, komt dan 29 en 30 Mei a.s. naar de zaal van Lunchroom De Graaf; daar wijzen wij u de weg naar „Het volle leven". Komt en ziet! De zaaldeuren staan wijd open; lotgenooten en ook mede-voe lende goedhoorenden treden u daar hel pend tegemoet. En als wij u dan geholpen hebben, u uit uw schuilhoek de weg naar het Volle Leven hebben gewezen, helpt gij dan ons. Want nóg maakt Eendracht Macht. Macht hebben wij noodig voor de uit bouw van ons werk. lil elke provincie één school voor S.H. kinderen is wel een mi- nimum-wensch; wij tellen er voor onze 11 (12) provinciën nog slechts drie. Een goed-werkende groepstelefoon in elke kerk en vereenigingslokaal, opdat ook zij, die in jaren en tientallen jaren de stem van hun rabbi, pastoor of dominé niet meer gehoord hebben, de dienst weer kunnen volgen, of in hun vereen igings- lokalen weer ami het gemeenschapsleven kunnen deelnemen. Enz. enz. Zesduizend leden tellen wij, het aantal dooven 'en S.H. in ons land ligt zeker tus- schen 60,000 en 600,000! (Ingez.) De collecte voor de stichtingen voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede heeft in M. en Z.-Eierland 110.60 opgebracht. Door de Cocksdorp en Eierland is samen f30.60 opgebracht; Over heel Texel f 196.02 tegenover f 191.95 het vorige jaar. DUITSCHE RIJKSBANK. Te Berlijn heeft dr. Schacht in tegen woordigheid van FlitLer de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van de Rijksbank te Berlijn. Het wordt een der grootste bouwwerken, die de laatste jaren in Duitschland zijn ondernomen en zal ongeveer 40 millioen mark kosten. Een heel complex oude huizen heeft voor het nieuwe bankgebouw plaats moeten ma maken. TE ROERMOND eischte de rechtbank tegen de 22-jarige chauffeur D. J.J. Ver- spaget, geb. te Woensel, twee jaar, we gens niet tijdig stoppen op de sommatie, waardoor de dienstdoende marechaussee bedreigd werd. Nadat de auto door mid del van een spijkerplank en het stukschie ten van een band onder Lierop tot stil staan was gebracht, bleek in de wagen 2600 Kg. gesmokkelde suiker te zitten. CASTRICUM. De 43-j. W. B. R., die valschelijk een inleveringsbewijs van 4784 Kg. bloembollen had opgemaakt dat hij inoodig had voor een teeltvergunning kreeg 6 maanden gevangenisstraf. Be klaagde was hoofdcontroleur van de Narcis. Uit de dagbladen van Zaterdag: GEDOOD. Onder Bergumerheide reed een vrachtauto een wielrijdster dood, hoe wel de politie de auto gelast had te stop-

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5