De Nieuwe Texelsche Courant No. 4845 47s,e Jaargang Woensdag 30 Mei 1934 Merk eens op hoe Van week tot week Een week van spanning. Wat er in Bulgarije gebeurde VAN NABIJ EN VERRE. Italië en de Balkan. Onrust in Oostenrijk. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit Mad op Texel huis aan huis gelezm is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Teh 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 31 12 3 4 5 6 Juni 11,09 11.55 12,50 1,19 2,14 3,05 4.34 LICHT OP RljWIELEN en RIITUIGEN 9,26 Dienstplidht. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis: dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 23 Mei 1934, Vile af- deeling, no. 227 V, aan Arend van den. Brink, dienstplichtige der lichting 1934 uit deze gemeente, met ingang van 23 Augus tus 1934 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kost winnerschap. Tegen deze vrijstelling kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 28 Mei 1934. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. ZATERDAGAVOND. In Letland is een parlement omver ge worpen en in Bulgarije eveneens. Maar dat zijn in die beurt zulke natuurlijke ge beurtenissen, dat de wereld er zich waar lijk niet door geschokt voelt. Wat er in de laatste dagen voor de komende dagen te Genève is voorbreid, kan zeer wel wereldschokkend worden. Men heeft nu uitgemaakt, dat de volgende week de al gemeene commissie van de ontwapenings conferentie daar vergaderen moet. Einde lijk moeten er dan toch spijkers met kop pen geslagen wonden, of zal men zijn machteloosheid moeten erkennen. Daarbij staat heel veel voor Europa op het spek En tegelijkertijd moet de Raad van de; Volkenbond bijeenkomen. Deze moet de Saarkwestie behandelen en zoo de liefe lijke onderwerpen als de steeds bloediger en kwaadaardiger wordende oorlog om de groote Chaco, tusschen Bolivië en Para guay. Deze oorlog is echter ver van huis, en eens moet hij bij gebrek aan mid delen, of zelfs bij gebrek aan overgeble ven krijgslieden wel ophouden. Tegen het noodlot der Indianen is het moeilijk op komen, als zij zelf het zoo fel bevorde ren. Maar op de agenda van de Raad staat ook de kwestie van het Saargebied. Deze kwestie ligt leelijk te rooken en te walmen, vlak in onze buurt. Onmetelijk onheil zou er uit kunnen voortkomen. Daarom verdient zij zoo biezonder onze aandacht. Daarom vooral gaan wij de komende week met biezondere spanning tegemoet. In Bulgarije hebben militairen zich meester gemaakt van Tiet bewind. Er was parlementaire strubbeling, het kabinet was juist afgetreden, maar de koning had zijn oude premier weer met de for-t matie belast. Allerlei elementen, fascisten, van verschillende pluimage, en militairen, dieniet met politiek te maken hadden of willen hebben, hadden zich vereenigd. Zij omsingelden het koninklijk paleis en dwongen de koning hun volmacht te geven tot het vormen van een bewind. De koning heeft eerst geweigerd, maar hij had geen keus. De minister-president MINISTER RUDOLF HESS TASCHI LAMA TISE LOTTE LANDBECK. 4. MANDSJOERIJSCH PRIESTER. BIJ ONZE FOTO'S. 1. TASCHI LAMA, de verdreven heerscher van Tibet, die voornemens is te trachten zijn verloren macht te herwinnen. 2. RUDOLF HESS, Rijksminister van Duitschland, plaatsvervanger van Hitier, gekiekt op de Zugspitze, de hoogste berg top van het land. 3. LISE LOTTE LANDSBECK, de Oostenrijksche, die niet alleen 't Oostenrijksche kampioenschap schoonrijden op haar naam bracht, maar ook te Davos beslag legde op de titel wereldkampioene 500 M. snel rijden op schaatsen voor dames. 4. EEN PRIESTER in een Mandsjoerijsch klooster, afgebeeld naast een zonne wijzer, de ©enige klok die men daar kent. heeft men niet eens lastig gevallen. Deze telde niet mee. Toen hij 's morgens uit zijn raam keek, zag hij de soldaten, die overal waren opgesteld. Hij wilde telefo- neenen, maar kreeg geen verbinding. „Ik ben de minister-president"', zei hij met waardigheid. „Dat bent u niet meer"'| klonk het ter inlichting terug. Mogen wij de berichten uit Sofia gelooven, elan vindt de nieuwe regeering geen slechte ontvangst, zelfs niet bij de liberale politici Gunt men haar de taak het land door zijn nijpende moeilijkheden heen te hel pen, vooral nu de economische ellende door een felle droogte tot een econo mische ramp idneigt te worden? De heeren hebben ruwweg een constitutie ontwor pen. Vermoedelijk zal deze er iets anders uitzien, dan zij hebben gedacht, als zij tot toepassing komt Het gekke van het geval is, dat de staatsgreep in Bulgarije te Rome aller minst bijval heeft gevonden. Rome had eens gehoopt, zijn Balkanpolitiek op het met zijn buren overhoop liggende Bul garije te kunnen opbouwen. Door hei; huwelijk van koning Boris met een doch ter van de koning van Italië, scheef Rome nog meer vat op het vereenzaamde Balkanland te zullen verkrijgen. Men weet, hoe het sedertdien anders geloo- pen is, hoe Bulgarije op betere voet met Zuid Slavië en Roemenië is gekomen, en steeds minder waarde heeft gekregen als grondslag voor een Italiaansche Balkan- politiek. Het nieuwe bewind van kolonel Georgrief schijnt de laatste verwachtingen, van Italië de bodem in te slaan. Het wil, nog verdere toenadering tot de hartelijk ste vriendschap met Zuid Slavië, de aarts vijand van Italië. Het gevolg hiervan moet zijn een aansluiting van Bulgarije bij het Balkanpact, dat dan van de Balkan een jjecht 'gesloten gebied maakt, waar geen, toegang te vinden zal zijn voor Italiaan sche invloeden. Merkwaardig is ook, dat de fascistische Bulgaarsche regeering on middellijke erkenning van de Sovvjet-re- geering op haar program heeft. Men ziet, haar beleid is in vele opzichten ver rassend. In het Oostenrijksche land zijn weer verscheiden spoorwegaanslagen gepleegd. Onder meer op de Oosterspoorweg bij; Himberg. Bij Purkersdorf is door een ontploffing een brug vernield. Verder werd een aanslag gepleegd op de electri- sche spoorweg Weenen-Baden, waar zich een speelhuis bevindt. In totaal waren Zaterdagavond vijftien aanslagen bekend. Zij schijnen alle onge veer tegelijkertijd gepleegd te zijn. De regeering heeft de troepen voor een groot deel gealarmeerd en ook weer een groot deel van de pas ontbonden vrijwillige politiecorpsen, opgeroepen. Men beschikt nog over weinig gegevens om de dader9 op het spoor te komen. De regeering looft 10.000 schilling uit voor aanwijzing van de daders. Bij de aanslagen is geluk kig geen mensch gedeerd. UW RADIO-TOESTEL. Ieder wordt geacht de wet te kennen, maar het aantal wetten is zoo groot en nam in het biezonder de laatste jaren zoo ontzaglijk toe, dat die kennis in vele gevallen te wenschen over zal laten. Daar om is het wel goed nog eens te herinne ren aan de verplichting, welke op ieder bezitter van een radio-toestel rust, om van dat bezit ten postkantore kennis te geven. Kosten brengt dit niet mee. Wie zijn plicht verzaakt loopt groote kans beboet te worden- Zelfs stelt men zich bloot aan inbeslagname van het radio-toe stel. N. V. T. E. M. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTR1SCH KOKEN Wie bij een radio-centrale is aangeslo ten behoeft geen aangifte te doen. Daar voor wordt door de exploitant gezorgd. GERINGDE VOGEL. De heer G. Koom vond vorige weck Maandag in de Dennen op de Wester- mient, aan de duinkant oen doode meeinv met om één der pooten een ring, gemerkt Museum Göteborg, Zweden, no. 9393 D. We hebben hiervan aan liet Museum bericht gedaan en hopen binnenkort te kiinnen mecdeelen, waar de vogel geringd werd. TWEEDE LAMMERENMARKT. Bij een aanvoer van 6062 lamineren wa ren Maandag de prijzen f7.00f 11.50. De handel was traag en al konden we tegen het eind van de markt eenige op leving bespeuren, het resultaat was, dat door elkaar wel een daalder per lam min der werd ontvangen dan vorige week.' Nu moet ook vermeld worden, dat vorige, week de kwaliteit der dieren meer uit blonk dan op deze 2e markt. Was er toen een groot aanbod van eenlingen, deze week kwamen de fokkers niet zoo goed met hun lamineren voor de dag. Maar voornamelijk was het de slechte gang van zaken op de Leidsche markt van Vrijdag welke ons parten heeft gespeeld. Men heeft er aan onze lammeren weinig of niets kunnen winnen. Er moet zelfs ver lies geleden zijn. Dat kon op deze tweede markt zijn ongunstige uitwerking niet mis sen. Het is te hopen, dat Leiden deze heerlijk IVOROL-tandpasta schuimt. Maar dit schuimen is juist ook zoo noodzakelijk want dit schuim dringt reinigend door in alle ruimten tusschen tanden en kiezen, waar de borstel niet kan komen. 1VOROL, De Nederlandsche Tandpasta. week wat milder gestemd Is, opdat we in ons volgend bericht over de lammeren- markt een opgewekter toon kunnen doen hoonen. VOOR HET RADIOJOURNAAL. Het zullen er velen zijn, die luisteren naar het Radio-Journaal, dat iedere Zouh dagavond via Hilversum' wordt uitgezon den, meestal ooggetuige-verslagen van min ot meer interessante gebeurtenissen, welke de atgeloopen week heeft ppgele vend; nu eens wonen we de officieele opening bij van een of andere bnjg of scheepvaartweg; dan weer bezoeken we leen tentoonstelling, een circus of de bloembollenstreek of wij zijn tegenwoor dig bij een roeiwedstrijd, op een jubi leumfeest of congres. Wanneer we zoo naar dat Radio-Jour naal luisterden we hebben het zelden verzuimd hebben we ons vaak afge vraagd of ook Texel niet eens een object voor dat journaal zou kunnen opleveren» We dachten aan onze lammerenmarkten. Onlangs vingen we radioklanken op van. een hondententoonstelling, georgani seerd in het R.A.I.-gebouw te Amster dam. Zou ook zoö'n ïammerenmarkt niet een uitstekend „arbeidsveld" opleveren Zoo gedacht, zoo gevraagd. We stpl- den ons telefonisch met de verzorgster van dat Radio-Journaal, de v,Avro", in verbinding en hadden succs. Maandag was de heer De Wolf met zijn technisch personeel present, en het resultaat is, dat we a.s. Zondagavond via Radio-Hil- versum klanken kunnen opvangen, welke, hier op en aan ons marktterrein werden voortgebracht. Met behulp van een aan tal vernuftige apparaten werden de gelui den op grammofoonplaten vastgelegd. Allereerst een korte inleiding van, Burge meester Oort, die op een verzoek daartoa bereid gevonden werd enkele woorden voor de microfoon te spreken. Dit ge schiedde in de conversatiezaal van t)e 'Lindeboom, waar de apparaten waren op gesteld. Daarna begaf de „verslaggever" zich met de microfoon naar buiten, waar een mengelmoes van geluiden het fijn gevoelig apparaat beroerde: Een van de wollige beestjes wordt het woord verleend. „Bèklinkt het vlak voor de microfoon. ^Dank u". Wie; gaan verder. Daar worden zaken gedaan, en handen geklapt, ,,'k Mot ooie hewwe", klinkt een bekende stem. „Wot bied je?" Er wordt druk over de prijs geredeka veld. De microfoon geeft alles netjes door. „Hup Texel 1", klinkt uit de mond, van een bekend sportenthousiast. Straks zal het door de aether golven. TEXELSCHE COURANT 3.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1