TEXELSCHE COURANT Texels Gemeentebestuur de lucht in. DERDE BLAD. PAS OP! VAL NIET Texelsche Berichten Zaterdag 23 Juni 1934. DE COCKSDORP. OP DE VUURTOREN. iiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiifir 'li!'',mi" Er zijn van die menschen, welke er o zoo'n handigheid van hebben om er „de kantjes van af te loopen". Ze doen alsof ze veel oin handen heb ben, ze hebben iin elk geval de mond vol en doen gewichtig. Maar kijk niet te veel op hun handen en let niet op wat uit lnin handen komt, want dan zoudt ge teleur gesteld worden. De menschen, die iets te beteekenen hebben, die zelf werk kunnen verzetten, onderkennen al heel gauw zulk soort kantjesslijpers. Degene, die „de kantjes er van af loopen" staan in de wereld van de arbeid in een slecht daglicht. Men hoedt zich voor hen, wees daarom voor zichtig zelf niet de naam of de schijn te krijgen, gaarne de kantjes er van af te loopen. Je valt dan o zoo gauw van de kant. SCHOOLREISJE. Van de reis, welke de 2e groep van de Ulo maakte, ontvingen we dit ver slagje: Het zeereisje met de boot had een vlot verloop. Er waren geen zeezieken. De boot schommelde wel wat, maar dat be- teekende niets. Im den Helder wachtte al een autobus op de eerste klasse. Wegin gen met een prachtige reiswagen naar Amsterdam. Daar zijn we naar de Phi- lips-demonstraties gegaan. Nadat we een paar mooie lichtproeven gezien hadden, kwam er een film over de gloeilampen- fabricage. Van Amsterdam gingen we met de bus naar Utrecht. Daar zijn we op de „Dom" geweest en genoten we van het schitterende panorama. We hebben trap pen geklommen. We hebben de groote klokken gezien en het carrillon zien spe len. Van de Dom zijn we naar het Post kantoor gegaan. De reusachtige hal trok aller aandacht. We zijn ook in het spoorwegmuseum geweest. Er waren bruggen, locomotieven, enz. te zien. En weer verder ging het. Langs prachtige kersenboomgaarden en villa's en door mooie lanen. En zoo kwamen we in de namiddag bij de jeugdherberg „Rhijnau- en" aan. Voor het eten zijn we naar een speeltuin geweest. Heerlijk was het in de bosschem. 's Avonds hebben we in een park achter de jeugdherberg geloopen. De volgende morgen vertrokken we al om half negen met de gereedstaande bus naar het dierenpark te Rhemen. Wat hebben we gelachen om de apen. Het aquarium en terrarium hebben we ook bekeken. Er was te veel om op te noe men. Vanaf de Grebbeberg hadden we een schitterend uitzicht. In Hilversum1 hebben we het nieuwe stadhuis ge zien. Het was heelemaal geel. Vandaar ging het naar Valkenveen. Weer een thee tuin. Op een groote vijver kon men heer lijk varen. Er was ook een doolhof. Daar zijn we ook in geweest. We werden ge fotografeerd bij de bus. Ondertusschen werd het tijd om weer in te stappen. We gingen weer met ide bus naar Amsterdam en vandaar maar huis. We waren allen voldaan over de mooie reis. Tevens wer den mijnheer ©n mevr. Jouwersma door ons allen hartelijk bedankt voor de goede leiding en de organisatie van de reis, die nog lang im ons geheugen zal blijven voortleven. P- BREMER. KERMIS 1934. Welke attracties de kermis ons de vol gende week brengt, hebben we reeds ge meld. Nieuw is de z.g. auto-scoter, een kermistent ter oppervlakte van wel 400 vk. M. Zij is opgericht aan de zijde van Lindeboom en Oranjeboom en beslaat het plein grootendeels. Wie zich de luxe van autorijden niet kan veroorloven of uit vrees voor ongevallen nimmer zelf aan het stuur zit, krijgt hier een kans. Ieder een eigen auto im „zak-formaat", maar waarmee je heusch (electrisch!) uit rijden kunt gaan zij het op de korte baan. En hoe lang? Dat hangt af van uw fi nanciën. Een tweede ongewone attractie wil ide z.g. „Steilwand" zijn. Deze ver rijst 'voor het perceel van slager Visser en is bestemd om te voldoen aan het sen satie-verlangen, dat velen bezielt. Stel u voor: 'n motorrijder, die im duizelingwek kende vaart rondrijdt binnen tegen de steile wand van een tonvormig bouwwerk op. En dan nog met een duopassigier de handen los. Is dat niet om te grieze len Spelen met het leven. De zweef molen staat nu voor de kapperszaak P. Uitgeest,' de draaimolen tusschem hotel Texel en de Waag in. De luchtschommel verschijnt dit jaar niet. De Jongs Bios coop heeft weer in het Park, de Schouw burg aan de Koogerstraat plaats gevon den. Advertenties in dit nummer kondigen gelegenheid aan tot dansen in hotel Texel en Oranjeboom en in Eelman's Gebouw. In verband met de kermis komen ver scheidene winkeliers met speciale aanbie dingen, waarop we gaarne uw aandacht vestigen. (Zie* adv.) RAADSVERSLAG. We schreven onder punt 11, Wijziging Gemeente-begrootimg, in ons Raadsver- slag, dat weth. Parlevliet zeide: „Als dhr Bruin ons stuk goed las, had hij ge zien, dat de arbeider nog niets te lijden heeft." De heer Parlevliet verzoekt ons, ter voorkoming van misverstand, te willen meededen, dat deze uitlating uit sluitend betrekking had op het feit, dat uit de voorgestelde maatregelen tot het sluitend maken der begrooting geen zwaarder lasten voor de arbeiders voort vloeien, zooals uit het bedoelde stuk kon blijken. Neen, beste lezer, dat is geen titel van een opruiend pamflet, al klinkt het wat vreemd. Ook heeft het met wijlen Van Speyk niets te maken. Toch is 't de werke lijkheid. Ons Gemeentebestuur, de hee- ren Burgemeester en Wethouders en Gem.-secr. gingen Woensdag de lucht in, letterlijk, teneinde op Schouwen hun licht op te steken, waar Haamstede een vlieg veld heeft, dat in menig opzicht vergeleken kan worden met hetwelk Texel in de toe komst het zijne hoopt te noemen. De vlucht ving Woensdagmorgen 7 uur aan op vliegveld De Kooij bij den Hel der, waar een K.L.M.-vliegtuig speciaal uit Schiphol overgekomen, gereedstond. Om half acht reeds werd op Schiphol geland. De tocht had een uitstekend ver loop. Ondanks het vrij stormachtige weer hield het toestel zich rustig. Het was een 1-inotorige machine, bestuurd door de piloot Frenkel. Jammer, dat het zicht zoo slecht was. Korte tijd werd op Schiphol verpoosd, gedurende welke het terrein werd bezich tigd. Om acht uur werd de reis voortge zet ©n ©en half uur later stond het vlieg tuig op Waalhaven al weer op de grond. Daar voegde een vertegenwoordiger van de K.L.M. zich bij het gezelschap en werd overgestapt in een twee-motorig vliegtuig, bestemd' voor wel 14 personen. Geheel bezet vloog het toestel naar Elaamstede, de Zeeuwsche badplaats op Schouwen, welke zich de laatste jaren dank zij het luchtverkeer, zoo belangrijk ontwikkelde, waarin oins Gemeentebestuur danook aanleiding vond een onderzoek in loco in te stellen. Streeft het ook hier niet naar vooruitgang en verbetering, naar bevordering van bet vreemdelingenver keer, dat meer en meer een belangrijke bron van inkomsten blijkt te zijn? Wat in Haamstede werd bereikt, moet ook hier mogelijk zijn. De tocht van Waalhaven naar Haam stede was niet zoo rustig als tot nog toe. De wisseling van land en water veroor zaakte verschillen in ide atmosferische toestand, waardoor het vliegtuig nu en dan als het ware ©en kleine val maakte, hetgeen heelemaal niet verontrustend is, maar voor wie nimmer of zelden een luchtreis maakt, toch niet prettig. Het Texelsche Viermanschap echter doorstond de luchtdoop met glans en zette, na om S.35 vertrokken te zijn, om 9 uur te Haamstede voet op de Zeeuwsche bodem. Het vliegveld Haamstede heeft onge veer de afmetingen van het Texelsche, maar is in een duinpan gelegen, waarbij door de K.L.M. thans ©en station opge trokken wordt ©n ©en autobus gereed staat voor vervoer naar strand, duin en Zierikzee... Te Haamstede werden de hoeren ontvangen door de heer Burge meester van dat stadje, onder wiens lei ding het terrein werd verkend, waarbij tal van gegevens werden verstrekt, die een verheugend licht werpen op de beteekemis van een vliegterrein voor ide ontwikkeling van gemeenten, die in een positie verkee- ren als Texel ©n Haamstede. Zaterdag 1.1. alleen kwamen te Haam stede 60 -personen per vliegtuig aan. Met de Pinksterdagen waren het er wel 200. En wilt ge weten, hoe zich het vervoer wel ontwikkelde in de laatste vier jaar? We geven hier van de in- en uitgaande passagiers een staatje: 1931 410 pass. 1140 Kg. goederen. 1932 1077 pass. 2701 Kg. goederen. 1933 2629 pass. 5808 Kg. goederen. Van 1 Jan. '34 tot en met 19 Juni '34, dus in nog geen half jaar werden geboekt: 2180 pass. 5602 Kg. goederen. Gij bemerkt bij vluchtige beschouwing van deze cijfers reeds, hoe dat vliegen een vlucht neemt. Van die goederen kun nen we nog melden, dat het in hoofdzaak kranten zijn, die worden vervoerd. Geen wonder. Tijd is geld, vooral in het kran- tenbedrijf, vooral in het Rijk der Groote Pers, waar in deze dagen fel gestreden wordt. Maar ook voor het personenver voer komt het vliegtuig meer en meer in trek. Bedenk, dat een reis van Rotter dam naar Zierikzee nu geen zes uur meer duurt, doch nog maar 25 minuten. „Je stapt maar in en je bent er zoo'", zong men destijds van de auto. Hoe is dit dan wel, waar van vliegen sprake is. In hotel De Schouwsche Boer werden de besprekingen voortgezet, een keurig net hotel, dat aan het vliegveld zijn heele opkomst dankt en nu wel 35 bedden telt. Het gemeentebestuur van Haamstede bood een autotocht aan. Verschillende ge deelten van W.-Schouwen werden be zocht. Alles maakte een uitstekende in druk en verheugt zich in druk vreeinde- lingenbezoek, ook van de meer gegoede badgast, die zich immers door de lucht lijn meer dan vroeger tot Haamstede on omgeving aangetrokken gevoelt. Schou- wen-Duiveland is uit zijn isolement ver lost. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar het aantal inwoners van Schouwen, dat wel eens ©en luchtreisje maakte, is zeer groot. „Heel Schouwen vliegt", zoo luidde het. Dit is niet vrij van overdrij ving, maar men wil or mee zeggen, dat van de luchtdienst een druk en dankbaar gebruik wordt gemaakt. Hulp van een specialist uit de groote stad, op medisch of technisch gebied, kan soms dringend noodzakelijk zijn. Het vliegtuig brengt uit komst. De man kan immers dezelfde dag nog terug! Dit is maar een van de vele voorbeelden. Schouwen groeit, Haamstede bloeit. Ei- bestaan zelfs plannen voor een tweede hotel. Na het gebruiken van de lunch, aange boden door de K.L.M., kregen de heeren bezoek van de voorzitter en een be stuurslid van V.V.V. Zierikzee. Geza menlijk werd na bespreking van allerlei zaken, de luchtvaart en liet vreemdelin genverkeer in hoofdzaak rakende, per K. L.M.-bus naar Zierikzee gereden, waar men een onderhoud had met de Burge meester, vendei- liet Raadhuis en het Mu seum bezichtigde en tenslotte ten huize van de voorz. der V.V.V., de heen* Cock, de thee gebruikte. Voldaan over het resultaat, dat deze tocht had opgeleverd; in het bezit n. 1. van veel leerzaam materiaal en met een duidelijke voorstelling van tal van zaken in verband hiermee door eigen aanschou wing, eigen ervaring; volkomen voldaan werd de terugreis aanvaard. Naar Schip hol per vliegtuig ren verder op de „ge wone" wijze. Want „ongewoon" is het vliegen nog wel, al zijn wellicht de jaren niet ver meer, dat wij het reizen per vlieg tuig net zoo vanzelfsprekend vinden als onze voorouders 't reizen per trekschuit. Wij zijn er van overtuigd zoo ver klaarde ons de heer Burgemeester, die zoo vriendelijk was ons ©en onderhoud toe te staan dat het op Texel niet minder zal worden' dan daar in Haam stede. Er is veel van te maken. Hopen we, dat in nabije toekomst Texel met evenveel trotsch op zijn luchthaven mag wijzen als nu Haamstede dat met zooveel reden doet. KWEEKSCHOOL. Er bestaat weer gelegenheid tot in schrijving van leerlingen aan ide Biez. Kweekschool te Den Helder (zie adv.) Wie voor het onderwijzersambt meent te gevoelen, overlegge eens met ouders en voogd en stappe naar de Directeur dei- school, die gaarne met inlichtingen ten dienste staat. OUDESCHILL) Sl'ORTNIEUWS. BKC 3Zeemeeuwen 1: 110. Zondag trok Z. 1 naar Breezand voor de rederlaagwedstrijdien van BKC. On der een temperatuur, die allerminst ge schikt voor voetbal was, fluit scheids rechter Oostendorp de elftallen binnen de lijnen. De Z-midvoor trapt af en het gaat direct op het B-doel af, waar de achterhoede met moeite weet te redden. Als er 3 min. gespeeld is, heeft Z. sucoes. Een voorzet van rechts wordt ingezet; 01. In de Z.-voorhoede vlot het bie- zonder goed en de B-achterhoede krijgt handen vol werk, wat hun, hoewel niet zonder geluk ,goed afgaat. Toch kan ze niet verhinderen, dat Z. in 4 min. tijd 3 doelpunten scoort, zoodat, als de wed strijd 15 min. oud is, Z. ©en 04 voor sprong heeft. De druk op het B-doel houdt aan en het Z-kanon buldert er op los, zoodat als de rust aanbreekt, een 70 voorsprong is verkregen. Direct na de rust volgt ©en goede aanval van B., en als de Z-achterhoede het al te gemakke lijk opneemt, schiiet ide B-rechtsbuiten on houdbaar in: 17. Nu is Z. weer aan de beurt. B. wordt het verdere deel van de strijd geheel ingesloten. Het B-doel gelijkt ©en schiettent, waar de doelman met de moed der wanhoop zijn heiligdom verde digt. Toch scoort de Z-voorhoede nog 3 doelpunten, zoodat als de scheidsrechter die goed leidde, einde fluit, Z. 'n groote overwinning heeft behaald. Bravo mannen. Goed gedaan. Er is ondanks de groote hitte schitterend spel geleverd en de groote overwinning, hierdoor verkregen, was ruim voldoende voor een prijs. De makers van de doelpunten waren: J.Bruin 5; P.Hemelrijk 2; D.J.Blom 2 en Tuin der 1 O K C.-NIEUWS. Woensdagavond werd hier gespeeld de wedstrijd OKC—DTS. O. wint de toss en verkiest voor de wind te spelen, die vrij sterk is en recht over het veld staat. O. is geregeld in de aanval, doch is zeer ongelukkig met schieten. Voor ide rust weet O. geen punt te maken. Aan de andere kant blijtt de verdediging de aan val ook de baas en de rust gaat in met 0Als er in de 2e helft ongeveer 2 mnt .gespeeld is, weet DTS op schitte rende wijze de leiding te nemen. O. zet er nu alles op en spoedig is de stand gelijk Nu is het met D. gedaan. O. weet de stand regelmatig op te voeren tot 4 1. D. probeert het ook nog eenige malen met mooie schoten, doch zij weet de korf niet meer te vinden, zoodat het einde komt met een 4 1 overwinning voor O. D.B. DE ZEVEN PROVINCIËN. De verkoop van De Zeven Provinciën ging niet door. Het gebouw is opgehou den. Toegang a f 0.15 p.p. Een tochtje naar de Eierlandsche vuur toren is altijd een attractie voor vele vreemdelingen, die hun vacantie op Texel doorbrengen, of er een dagje komen ver- poozen. Doch ook menig Texelaar, die eens een dagje uit wil, gaat dikwijls een bezoek brengen aan de vuurtoren en om geving. De laatste jaren echter luid dit uitstapje veel van zijn bekoring ingeboet, idoor het feit, dat de groote lichttoren voor liet publiek gesloten w.Ts. Het be klimmen van de tonen toch was altijd iets zeer interessants en het wonderschoonc uitzicht op de torentrans vergoedde ruim schoots ide moeite van de klauterpartij langs de ijzeren trappen. Het prachtige panorama vain geheel Texel, het Eierlandsche Gat, en de Vlic- hors, de vele voorbijvarende schepen op de Noordzee en bij ruw weer de ziedende, en kokende schuim massa's op de talrijke zandbanken, dat alles maakte van dit punt uit een machtige indruk. Voor vele Li zoekers was het danook altijd een groote teleurstelling, te moeten vernemen, dat de toegang tot ide lichttoren voor het publiek gesloten was. Naar we uit zeer betrouw bare bron vernemen, is dit verbod thans opgeheven. Alle dagen, behalve op Zon en feestdagen, is de groote toren en di uitkijktoren voor het publiek toegankelijk tegen betaling van f 0.15 per persoon en wel van, des namiddags 14 tot 16 uur. On getwijfeld zal deze bepaling weer vele bezoekers derwaarts lokken, temeer nu het schitterende rijwielpad langs de dui men hiertoe thans zoo'n prachtige gele genheid biedt. Wie zich na zoo'n tochtje im het zilte mat wil verfrisscbem, vindt daarvoor een uitgezochte gelegenheid op het strand bij paal 31. MIDDENSTANDERS lillllllll||||||||||||||||||!llll|||^j Een abonnement hij N.V. PROVINCIAAL BELANG p üüülllllir Handelsinformatie-en Incasso-Ëi Bureau voor den Middenstand. opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar-S uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaai van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage i§ p o. verstrekt. if g NV. PROVINCIAALBELANG! Amstelstr 14. Tel 32000(6 lijnen). AMSTERDAM C i"-_ Voor Midder.st, Federaties er Bonden s g kan een speciale overeenkomst geti of-1| fen worden ten behoeve hunner leden g DE KOOG. KAMPHUIS DE PELIKAAN. Het Kamphuis „De Pelikaan", door de heer Jb. Geus van den Burg iin de nabij heid van ons dorp gebouwd, nadert zijn voltooiing. De hoer Geus is voornemens het ge jouw a.s. Zondag te openen en voor liet publiek ter bezichtiging te stel len. Ongetwijfeld zuilen die gasten niet lang op zich laten wachten, want het kamphuis is ideaal gelegen in de onmid dellijke nabijheid van bosch en duinen en van de Koogerweg af in. enkele minuten bereikbaar. Het gebouw maakt een zeer goede indruk, bevat twee ruime slaapza len ©n comversatiiezaal en een flinke keu ken. Het heeft eigen electrische verlich ting. Iets nieuws is stellig oen openlucht- bassin, met water gevuld, dat de bezoe kers ge liegen beid biedt na een vermoeien de wandeltocht, de voeten te baden. Een attractie is ook, dat bij 't kamphuis, een uitgestrekt terrein beschikbaar is voor korfbal en voietbal. Eveneens is terrein aanwezig voor kampeerders om er hun' tenten op te slaan, waarvan thans reeds gebruik wordt gemaakt. De Pelikaan is een jeugdherberg, hoewel niet officieel bij de jeugdhergen aangesloten, kan ruim honderd personen huisvesten. Het bouwen van deze groot opgezette inrichting ge tuigt van ondernemingsgeest, die, naar wij hopen, met sucoes zal worden be kroond. (zie adv.) DEN HOORN HOOI EN GRAS Uitslag van de Donderdag hier door Notaris Mulder gehouden verkooping en verhuring van hooigewas en nagras voor

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 9