£ngezondeii Gemengd Nieuws N.V. T. E. M. KOOKT ELECTR1SCH 3 cent per KWh. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., den Borg f 1.— M.K., de Waal f2.50. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., dein Burg f5.—. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. C. Witte CAz., behaalde te Leiden zijn einddiploma H.B.S. Mede slaagde aain deze school de heer P. Keesom, de zoon van prof. Keesom te Leiden. DE JONGS BIOSCOOP. Maandag opende De Jongs Bioscoop haar voorstellimgenreeks met een pro gramma, waarin als hoofdnummer „De Witte Non", bewerkt naar het werk „The White Sister" van J. Marion Crawford. Dat was een uitstekend begin. Niet ten onrechte werd deze film door de groote pers veel lof toegekend. Ze wijkt af van zooveel andere, die het niet zonder een gelukkig slot, een1 blijmoedige ontknoo ping, een „ze krijgen elkaar" schijnen te kunnen stellen- Ze bevat menig ont roerend moment; geeft tafereelen, waar in de spanning ten top stijgt, maar ook scènes, zoo aangrijpend, zoo levens-echt, 'dat geen toeschouwer zoo'n film licht zal vergeten. Drie films vormden het bij programma: een teekenfilm, waarin me nig geestig geval; een film, welke ons een beeld geeft van de gevaren, welke de parelvisscher (duiker) bedreigen (een uiterst spannend avontuur met een zee duivel, welke tenslotte overmeesterd wordt, ontbreekt zelfs niet), en aan het slof een lach-nummer, getiteld „Trouwe Kameraden", met de Deensche komieken Laurel en Hardy in de hoofdrollen. Vanavond zullen „Twee Vaders" eni „Waar is Opa" de hoofdnummers zijn. Van laatstgenoemde film lazen we in de Maasbode: Een aaneenschakeling van dolle onzinnigheden, met een vlot en pret tig verloop. Een fijn gerecht voor lief hebbers van dit komieke genre. Dag blad van 'Rotterdam: Bij het begin lacht imen en na afloop lacht men nog. Tele graaf: Wie hartelijk lachen wil, genieten van filmhumor van de (beste soort, ga 'deze film zien. Vanmiddag om vier uur kindervoorstel ling met als hoofdnummer „Trouwe Ka meraden", de vermakelijke klucht met de Dikke en de Dunne. Donderdag en Vrijdag: „Zijn laatste kans" en „Hoogvliegers". In de eerste treedt Wallace Beery op; een „gewel dige" film moet dit zijn. In de steden! althans werd ze weken aaneen vertoond. „Hoogvliegers" behandelt op humoris tische wijze de tragedie van een uitvinder, die 'tegen zijn zin getrouwd raakt en daar door in een netelige positie komt te ver- keeren.. Vrijdag en Zaterdag: „De Man met de Wassen Beelden" en „De Hooge C en een Hooge Zee'. De eerste gaat door voor een der mooiste films van het jaar. Ze, is bewerkt maar een oude roman, welke opeens weder de aandacht vraagt en ons in zijn nieuwe vorm weer vólkomen weet te boeien. Als een biezonderheid kan nog vermeld worden, dat deze film geheel gekleurd is. Van de tweede film kunnen we vertellen, dat het een vermakelijke histo rie is van een Amerikaansche jongeman, die wordt ingedeeld bij het Leger, dat strijden moet aan het Fransche front. Hij 'beleeft daar van alles, maar keert als de gelukkige bruidegom van een dief Fransch dametje -naar moeders pappot terug. Een mooi kinderprogramma wacht de jeugd Zaterdagmiddag. Hierover nog een enkel woord in bet volgend nummer. SPORTNIEUWS. Het is Texel 1 Zondag niet gelukt een overwinning overwinning op Schagen te behalen. Met 73 werd T. verslagen, met de rust had S. een 30 voorsprong verkregen. In de 2e helft wist T. de stand- tot 32 terug te brengen, waarbij eenige [malen lat en paal voor S. redding brach ten. Tenslotte wist S. door snelle door braken de groote sprong te behalen toen T. het meest in de aanval was. Met deze uitslag, die zeer zeker geflatteerd ge noemd moet worden, m.l. 7—3 keerde T.l huistoe. Vermelding verdient nog, dat S. twee en T. een strafschop te nemen kreeg. S. benutte en miste er een, T. schoot zijn! kans tegen de paal. Door deze uitslag is T. onder onze verwachtingen geble ven. Om 8 uur vond de wedstrijd Texel- Comb.Texel Veteranen plaats. Opge luisterd door een stukje muziek, hetgeen de stemming verhoogde, werd het een ge animeerde wedstrijd, waarin enkele spe lers nog bewezen er te kunnen zijn. Reeds spoedig trekt de Comb, ten aanval en moeten de V. alle zeilen bijzetten, maar ide achterhoede, met Jan aan het hoofd, voorkwam menig zekere kans. Ab en Sijp werkten voor twee, terwijl de halflimie zwoegde. De voorhoede wist dikwijls, goede aanvallen op te zetten en menige voorzet bleef onbenut. Met 2—0 voor de Comb, kwam de rust. Zij, die meenden, dat de V-n uitgespeeld zouden raken hadden het mis. Er werd druk aangepakte De vleugels snelden om beurten langs de lijn en zorgde voor goede schoten, waar mede Joop Dukers alle moeite had. Een snelle ren en een goed schot van Klaas zorgde voor het eerste en fraaie doel punt ider V., terwijl even later de midvoor een prachtkans de nek omdraaide. Tocb weten de V. gelijk te maken, wederom door Klaas, die met een scherp schot Dukers het nakijken geeft. Intusschen heeft -de V-achterhoede zich op buiten spel zetten toegelegd en menig kans strandt hienop. Gem speelde een prima partij en zette keer op keer zijn voor hoede aan het werk, terwijl onze Mazora zijn doel op alle mogelijke wijze schoon hield. Even v-oor het einde wist P.Neijens met een prachtig verrassend schot aan de onzekerheid een einde te maken. Met 3—2 voor T. komt dan het einde van deze prettige wedstrijd. De V. doen- het nog eens over om revanche te nemen. Verkade-Mededeelingen: Verkade komt met 32 adspiranten. Zaterdag na aan komst kennismaken en dan naar het strand. Zondagmorgen de wedstrijden tus- schen de A, B en C-ploegen. 's Middags een toer, zes uur terug. Om half acht vertrek van Texel. De indeeling der logé's wordt bekend gemaakt, denkelijk nog deze week. OFFICIEEL VEILINGSBERICHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". De handel in de eieren was in de afge- toopen week minder vlug. Het gebruik aardbeien is voor de binnenlandsche con sumptie nogal van eenige invloed. Het gevolg hiervan was, dat de prijzen nog weer iets meer terugliepen. Op de Maan dag gehouden veiling bedroeg het prijs-, verschil bij de vorige week van 10 tot 15 ct. per honderd stuks. N. V. T. E. M. Schenk nooit uit een waterketel e.d. zonder eerst de stroom uit te schakelen. OVERPLAATSING. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. C. Ran, thans postbode op Wieringem, wordt binnenkort |naar den Burg (Texel) overgeplaatst. WAARSCHUWING. Het rooien en vervoeren van vroege aardappelen is zonder rooi -en vervoer-, vergunningen verboden. Vervoe-rvergun- nimgen, z.g. veilingsverklaringen, wor den afgegeven na betaling van f 1.40 hef fing per 100 Kg. en 4 pet. veilingskostetnl. Verdere, inlichtingen worden verstrekt door P. Dros Bz., Eierland. DE KOOG. OPENING KAMPHUIS DE PELIKAAN Zondag werd liet Kamphuis De Peli- kan, van de heer Geus, voor het publiek opengesteld. Vele belangstellenden uit de omgeving en van den Burg hebben er een bezoek gebracht. De kennismaking met de nieuwe inrichting is ongetwijfeld een aangename geweest. In de gezellige eet zaal, waar bloemstukken het interieur op- vroolijkten, was het een aanlokkelijk zitje. Men heeft er een mooi uitzicht- De monumentale poort, waardoor men van de Koogerweg af toegang krijgt tot de weg maar de Pelikaan, was voor deze gelegenheid met vlaggen getooid. Mede gedeeld kan nog worden, dat het timmer werk van het gebouw door de heer Geus zelf werd verricht, het loodgieters- werk idoor P. Oele, het metselwerk door L.Bruin, het schilderwerk door J. C.Roe- per. De openingsdag is voor de onder neming'n goed begijn geweest. Moge deze Texelscbe Pelikaan, al is het danook op andere wijze dan zijn „doorluchtige" naamgenoot van de K.L.M., waarnaar hij genoemd' is, een even goede reputatie ver werven als deze. Dit zal ook onze bad plaats ten goede komen. Corr. OP HOL GESLAGEN. Zaterdagavond schrok een voor een driewielde kar gespannen paard bij bin nenkomst van ons dorp van een passee- rende auto. Het sloeg op hol. De kar botste tegen een langs de weg liggend vat teer en viel om. Door toegesnelde hulp kon. het paard tenslotte tot stilstand wor den gebracht. De bestuurder, die naast de kar liep, bekwam geen letsel, zoodat het ongeval zich tot eenige materieele schade beperkte. Illlll^ Mijn man is toch zoo slordig; 111111+ altijd zijn er minstens een paar IIIIII+ knoopem van zijn goed ar. IIIIII+ Dan zijn die er zeker niet IIIIII+ goed aangenaaid. lillik Juist; hij naait ze er veel te IIIIH4 slordig, aan. MINISTER STEENBERGHE. De nieuwe minister van Economische Zaken en Arbeid treedt in functie op een oogenblik, waarop aan dit ambt zeer hooge eischem worden gesteld. Hij kan er onmiddellijk zijn krachtige schouders van vijfden-dertigjarige onder zetten. In Mr. M. P. L. Steenberghe is ons kabinet ver rijkt met een minister, wiens jeugdige leeftijd bijna een record beteekent in de geschiedenis van ons staatkundig leven; Mr. Dommer was nog een maand jonger, toen hij voor het eerst de ministerssteek opzette. Minister Oud, tot dusver het jongste lid onzer regeering, moet het te gen Mr. Steenberghe afleggen met niet minder dan 12V2 jaar. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat een man, die bij het uitbreken van de groo'te oorlog nog pas 15 jaren oud was, geroepen zal zijn een onzer moeilijkste departementen te beheeren, het ambt te vervullen, dat van een ervaren werker als Mr. Ver schuur de volle mensch eischte en soms meer dan dat. Laat ons hopen, dat de verwachtingen-, die de minister-presi dent in hem blijkt te stellen, in vervulling zullen gaan. Dat Mr. Steenberghe geen alledaagsche figuur is, blijkt reeds uit zijn snelle en voorspoedige carrière. Als 21- jarige promoveerde hij aan de Universi teit tot doctor in de rechtswetenschap pen; een jaar later wend hij opgenomen in de directie van de Textielfabrieken H. van Puijembroek te Tilburg en Goirle. Sedert December 1934 is hij voorzitter van ide Alg. Ned. R.K. Werkgeversver- eeniging. Hij heeft deel uitgemaakt van het bestuur van talrijke officieele zoo wel als niet-officieele lichamen en was o.a. lid van de regeeringscommissie in zake het treffen van een handelsovereen komst met Duitschland, welke uitkomsten wist te bereiken, die in nijver- heidskritngen vooral, met tevredenheid en instemming zijn ontvangen. HARDDRAVERIJ. Namens het bestuur van de Vereen. Huisduiiner belang verzoekt men ons op name van dit voorloopig bericht: Te Huisduinen zal op 15 Juli 1934 te 's middags 2 uur een hardrijiderij worden gehouden-, waaraan de beste paarden uit ons land zullen deelnemen. De prij'zen zijn f300.— f 100.—f150.— en f125.—. De start is nabij „Dennenheuvel" te Huisduinen. Corresp.-adresJ. Kreuger, Huisduinen, Telef. 402. Uit de dagbladen van Zaterdag: DEN HAAG. De Koningin zal eenige vacantiedagen vertoeven i(n Brig. (Zwits.) TE TILBURG wordt van 2831 Juli een tentoonstelling voor handel en in dustrie gehouden. Opening door Minister Dr. Colijn. De tentoonstelling omvat groote halls en restauratiezalen, in een vierkant hijeen. In het midden bloemper ken, een fontein, muziektent, rustbanken, enz. Een groot aantal stands zal vele tak ken van bedrijf huisvesten. De „Veneti- aansche" wijk met paleizen, brug en goïi- idels zal er een groote attractie zijn; zeer zeker des avonds, wanneer alles verlicht wordt zooals op de Wereldtentoonstelling te Chicago (door Philips hier voor het eerst in Europa beproefd.) TE ROTTERDAM werd een 18-j. kan toorbediende door kameraden uit de grap in een kluis opgesloten. Niemand kon bij gebrek aan sleutels de oei meer openen. Een smid kwam er met een steekvlam aan te pas, maar deze moest ophouden, daar papieren in de kluis in brand raakten. De jongen kreeg het in de rook en hitte zeer, benauwd. De brandweer hakte een gat en bracht daardoor water naar binnen om het brandje te blusschen. Door de scharnieren te verbreken kon de jongen, die geheel overstuur was, na 21/» uur worden bevrijd. ONGEVALLEN. Te Oldenzaal werd een 2ys-j. kind, dat plotseling de straat overstak, door een auto doodgereden. Te Venraay trof dit lot een 15-jarige zoon van de heer Arts. 'Hij kwam opeens op zijn fiets Van achter een kar. DEN HAAG. Ingediend is een wetsont werp tot het verbieden van loterijen of z.g. premieleeningen, waarbij voor de toe kenning van prijzen of premiën gebruik wordt gemaakt van de uitslag der trekkin gen van de Staatsloterij. In de Tweede Kamer heeft minister Marchant medege deeld, dat de regeling betreffende de uit gangen -eelen en -eeren waarschijnlijk uit het spellings-compromis zal worden ge licht, omdat de dubbele e in dit geval een niet voldoend gemotiveerde verandering beteekent. HET GROOTSTE vliegtuig, in Neder land gebouwd, de F 36, bestemd voor 3e Amstendam-Batavia-lijn (16 passagiers), heeft een geslaagde proefvlucht gemaakt. Het is een ééndekker met 700 p.k. mo toren- De bestuurder zit heelemaal voor aan en heeft zoo een vrij uitzicht. Na 100 M. was het toestel al los van' de grond. PORTUGAL. Twee Portugeezen zijn van de Azoren vertrokken in een kleine zeilboot om de Atlantische Oceaan over te steken. Hun proviand bestaat uit brood, wijn en water. ZARO AGA. TURKIJE. Zaro Agha, de oudste man ter wereld, ligt te Istanboel op sterven. Zijn zoon van 88 en zijn twaalfde vrouw zijn bij hem. DENEMARRKEN. Te Aalborg is een nieuw woonhuis in aanbouw, het eerste in het land, dat voorzien is van twee ruime bomvrije jgaskelders (wanden van 1.5 M. dik beton), waarheen de bewoners kunnen vluchten in geval van een eventu- eele luchtoorlog. AMERIKA. Manchester. Een neger, die een blanke, die een danszaal voor negers binnenkwam, een klap had gegeven, 'is doodgeschoten, waarna zijn lijk werd ver minkt. Acht blanken gearresteerd. FRANKRIJK- Te Biarritz werden vijf badgasten door een vloedgolf in zee ge sleurd. Twee kwamen om. IN FRANKRIJK zijn alle auto's op- eischbaar in geval van oorlog. Uitgezon derd zijn de wagens van het hoofd van de staat, buitenlandsche diplomaten en dokters. Ook wagens, als openbaar ver voermiddel gebruikt, zijn uitgezonderd. OP NIEUW! Ik hoorde het ruischen van de boomen, Ik hoorde 't zuchten van het riet. Ik hoorde 't bruisen van de stroomen, Ik hoorde 't kabb'len van de vliet. En 'k zag de wilgen neergebogen. Met holle stam ten oever staan. Daar hing mijn lier, door storm bewogen, Van hare snaren gansch ontdaan. En uit mijn binnenst drong naar boven Een in'ge onweerstaanbare drang, Om haar weer zifiver aan te spannen, Om weer te tokkelen mijne zang.... O zing, mijn lier, juich door de sferen, Gezuiverd zij uw snarenspel. Geen macht of kracht vermag te weren Wat uit uw diepte opwaarts welt. O zing, mijn lier, doortril de dreven, O zing, mijn lier, langs berg en dal, Vervul de dorpen, akkers, velden. Laat hooren uw VERNIEUWD geschal. HUIB FENIJN. 17—5—'34. BALDADIGHEID IN OOSTEREND. We lezen in het verslag van de laatste raadsvergadering Inzake een verzoek van 50 inwoners van Oosterend, om aldaar te stationneenen een actief dienend agent, van Politie, om eenigermate te bedwingen de aldaar zooveel malen voorkomende verregaande plagerij, straatsschenderij, baldadigheid en vernielzucht der jeugd en jongelingen van rijpere leeftijd, drie voor name uitspraken, nadat het adres de raad was voorgelezen. Ten le van 'de voorzitter, die verklaart: „Ik begrijp de zaak niet. Er is maar wei nig ter kennis van de politie gebracht". De laatste opmerking van. de voorzitter berust op waarheid, (inzender.) Ten 2e. van ide heer S. Keijzer: „Mij is van het adres niets bekend". En later: „Het is niet zoo erg. Het lijkt wel een onderonsje". (Sic.) Ten 3e. wethouder Vlaming: „Mij lijkt het een ernstige zaak, waar we niet over heen moeten huppelen. Het is geen lol letje, 50 handteekeningen". 'Het komt inzender voor, dat de lezers wel eenige inlichting behoeven omtrent deze zeer uiteenloopende uitspraken. Het ligt voor de hand, dat inzender dezer, steller van het verzoek, en vele onder- teekenaars zich bij de uitspraak van de voorzitter en de heer Keijzer maar niet stil neerleggen, waar ide een meer, de an der minder, de waarheid, onopgesmukt heid, en de emst der zaak trachten te verdoezelen., terwijl onder meer de naam van J. de Vries, oud-raadslid, van vele ingezetenen, waaronder predikanten en onderwijzend personeel, van kwade trouw worden verdacht en daardoor in hun eer en goede naam worden aangerand, waar om inzender dezes, aan de voorzitter, als Burgervader en Hoofd 'der Politie uit de feiten aan wil toonen, dat het verzoek op volkomen waarheid berustte, indien Z.Ed. Achtb. hem een onderhoud wil toestaan. Wat nu de heer S.Keijzer betreft, die zegt van het adres niets af te weten, is ook hier aan de waarheid. Doch wij heb ben om weloverwogen, redenen aan de heenen Vlaming en Keijzer de lijst niet ter inteekeuiing aangeboden, opdat zij bei den vrij zouden staan in de raad, wanneer het verzoek in bespreking kwam. Wat nu te zeggen van de verdachtina- kende wijze, waarop de heer Keijzer zijn mond voorbij praat en smalend spreekt van een 'Onderonsje? Och lezer. Z.Ed. Achtb. had niet meer op dat moment. Hij

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2