De Nieuwe Texelsche Courant No. 4855 47ste Jaargang Woensdag 4 Juli 1934 "IXT? Twintig jaar terug moeilijkheden. Rond het complot tegen Hitier. Van week tot week Italië en Albanië. Duitschland in Texelsche Berichten is sinds 1 Juli 1930 fci dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 5 6 7 8 9 10 11 Juli 3,44 4.43 5,51 7,02 8,05 8,52 9.33 RljWIELEN en R1ITUIGEN 9.56 ZATERDAGAVOND. In Durazzo, de haven van Albanië, is plotseling een Ftaliaansch eskader van 30 oorlogsschepen voor anker gegaan en nadat de vloot meer dan 24 uur dreigend! verankerd had gelegen, is eindelijk een delegatie aan wal gegaan, om aan de Al- baansche autoriteiten mede te d-eel-en, dat dit onaangekondigde bezoek een vriendschapsbetoon bedoelde te zijn. In werkelijkheid staan de zaken natuurlijk anders. Koning Zogo van Albanië heeft zijn rijk eenige jaren geleden met gouden ketenen aan de regeering van Mussolini gebonden, maai" er was de laatste tijd een geest merkbaar in Albanië, om de na tionale zelfstandigheid volkomen te her stellen. Vandaar natuurlijk deze niet erg „vriendschappelijke" Italiaansche waar schuwing. welke tevens de Kleine Entente heeft gegolden, welke door politiek ijve-> ren de Italiaansche invloed op de Balkan wilde nivelleeren. Uit dergelijke beleefdheidsvisite's ont staan heel gemakkelijk internationale ver wikkelingen. Donderdag werden we herinnerd aan het ontstaan van de wereldoorlog, door dat het die dag 20 jaar geleden was, dat Aartshertog Ferdinand van Oostenrijk en zijn gemalin door moordenaarshand vielen De Servische moordenaar Princip ontke tende met zijn daad de bloedigste volke- renstrijd uit de geschiedenis; de dader stierf kort na ide vrede in de gevangenis aan t.b.c. De moeilijkheden in Duitschland ne men in ontrustwekkeind tempo toe. Deze loop van zaken houdt op het oogenblik alle bladen buiten Duitschland in span ning. De internationale kabinetten zien ongerust toe, omdat nieuwe binnenland- sche rampen in Duitschland niet zouden nalaten, hevige deining in de wereld te veroorzaken, al wane het alleen reeds van economische aard. Ook ie ons land zijn velen met diepe bezorgdheid vervuld, in Duitschland zelf gaan de golven van op gewondenheid hoog 'in deze dagen. De storm, door de woorden van Voin Panen veroorzaakt, vertoont nog geen teekenen van bedaren. Göbbels, Göring, Hess, de groote voorvechters der nazi's, hebben er felle redevoeringen tegen gehouden. De tegenstelling van l'nks tegen rechts in de partij was nu niet langer te verbergen. Het is duidelijk, dat links op het oogen blik de overhand heeft. De leiders der nazi's maken toespeling op de mogelijk heid van een tweede revolutionnaire golf door Hitier bevolen. Zij gaan te keer tegen de aristocraten, tegen de fijne heenen, tegen het kapitalisme, tegen „ge wezen cavallerieofficieren", daarbij spe- caal op Von Papen doelende, die bij dit allés toch maar vioekamselier blijft. Op in het oog loopend-e wijze staat de groote internationale pers op het oogenblik vol met ongunstige beschou wingen over de naaste toekomst van het Nazi-bewind in Duitschland; geen blad is er, dat in de laatste week of weken niet heeft betoogd, dat het Nazi-isme een crisis tegemoet holt en misschien reeds deze herfst zal hereiken. Het ongeluk kige Duitschland schijnt voor een nieuwe omwenteling, althans voor een groote ver andering te staan, en men vraagt zich af, of het resultaat -een verdere opschuiving naar links zal brengen, of een groote terugsprong naar reclits. Tal van goede opmerkers achten een militaire dictatuur verre van onmogelijk, en zelfs zeer nabij, waarschijnlijk met medewerking van Hit- Ier. Over het complot Röhm-Von Schleicher tegen liet Hitler-bewind, dat verijdeld werd en waarover de bladen van Zondag en Maandag sensationeele b ie zonder he den gaven, schrijven we elders in dit nummer. Zend uw EIEREN en SLACHTPLU1M- VEE naar de Coöperatieve Centrale Eier- veiling Purmerend G A. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrengst. Inlichtingen verstrekt P. KEIjSER. RUNDVEETEELTREGELING. Niet alleen aanvragen om erkenning van stamboek-, fokvere-e-nigings- en t.b.c.- vrije-veestapels, doch ook de aanvragen: om identiteitsbewijzen ten behoeve van in voornoemde veestapels boventallig aan te houden vaarskalveren, dienen uitslui tend te worden gericht tot de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Hol land te Alkmaar. DE MELKPRIJS. De melkprijs werd verhoogd van zeven op acht cent per liter. Totaal f 146.72 Vorig jaar bracht deze collecte f 131.15 op. Het plaatselijk comité is over het re sultaat danook hoogst tevreden en be tuigt allen, die meehielpen tot dit succes, zijn hartelijke dank. VEILIG VERKEER. De heer Th. Reuvers schrijft ons: Het doet mij genoegen, te kunnen mel den, dat de boomen op ide hoek van de weg bij Oost, weg Vianen, zoodanig zijn ingekort, dat men weer een vrij gezicht heeft op deze toch al zoo gevaarlijke bocht, welke met een autobus en groote vrachtwagens niet anders te nemen is dam door dwars over de andere weg te draaien. Hartelijk dank aan ons Gemeen tebestuur voor deze verbetering en ook voor die bij Zevenhuizen, waar zelfs de weg verbreed is. Nu nog de Vianenweg gerepareerd, want dit is momenteel geen berijdbare weg meer, zooveel gaten en f.bbels be vinden zich daarin. Het drukke verkeer langs deze weg is daarvan wel de oorzaak. KANTONGERECHT ALKMAAR. De schippersknecht J. K-, had te Zaan dam ©en partij lijnkoeken ingeladen, waar van hij, te Schoorl aangehouden, geen vervoer bewijs kon toonen. Dit bewijs moet worden afgegeven door de Bevrachtings- commmissie, die er voor zorgt, dat de scheepsvrachtjies eerlijk worden verdeeld. De toepassing van deze crisismaatregel kwam de knecht op f6 boete of 3 dg. te staan. Het is nu de vraag of hij dan wel zijn patroon, die hem opdracht gaf, deze boete moet betalen. EEN DAG IN DE RIMBOE. (Ingezonden.) Maandagmorgen 6 uur. Ik sta buiten de deur ©n kijk naarm'n trouwe „mustang'", die me overal heen- draagt, waarheen ik hem stuur. Vijf minuten later zit ik in 't zadel en daar gaan we, op weg inaar de „rim boe". Met mij gaan ©enige „inboorlingen", die mij de weg door de prairie zullen wij zen. Wij zijn niet de ©enigen, die op pad zijn. Hier en daar ontdekken we een boer, die aan het melken is. Vogels vliegen luid schreeuwend met ons mee, bang, dat we hun mest zullen verstaren. Geen nood, echter, een ander doel heeft onze tocht. Mijn zwarte mustang steigert af en toe, dat het ©en lust is. Hij springt over stee mem, in gestrekte draf, ©n het losse .grint v.'iegt onder zijn hoeven weg. Nu en dan is er een knap stuk weg, doch dan weer draven we over groene, hobbelige wegen, dat je alle moeite moet doen om niet uit het zadel te vallen. Na 'm geweldige sprong over een pumt- draadversperrimg, komen we op het pad. dat ons naar de plaats onzer bestemming Ididt. Piet, de dichter, zingt „door woes tenij en dorre dreven, komen de dravers binnenzweven," doch wie er oog voor heeft, geniet van de heerlijke natuur. De morgendauw ligt over de heuvels, terwijl de zon alles in rose gloed zet. Het is nog vroeg in de morgen. Daar gaan we, omhoom, omlaag, 'langs berg en dal, het oog op het smalle pad gericht, waar langs onze kleppers snuiven. Door de nevel heen doemt een groene wigwam op, waarvoor de hoofdman ge zeten is, omgeven door de mannen van zijn stam. Wij naderen snel en stijgen- af, onze paarden laten we tegen de groene helling grazen. Wij zijn in de „rimboe" aangeland. De hoofdman neemt een lijst -en leest -de namen der manschappen voor, die op hun beurt „ja" of „present" ro-epen. Nadat m-enige pijp is gestopt, klinkt het „voorwaarts", en dan begint de opmarsch. Schoppen, spaden, vorken, kruiwagens, gieters, alles wordt meegevoerd. Na li-et bevel „halt" staat alles weer ©n wordt ieder -een plaats aangewezen. 'Het werk is -nu i-n volle gang. Kruiwagens knarsen, schoppen schuren over -de beunen, de arb-e;d in d-e rimboe wordt voltooid. D-orus zingt h-et li-ed van noeste vlijt en Pem- ni.ng's geit. Zoo nu en dan trekken vreem delingen voorbij. Dan staat alles stil en zijn all-er oog-e-n gericht opmooie been-en. Albert is geheel ontdaan en klaagt over -de tegenwoordige zotte kleeding, ver wijfde kerels met pofbroeken en ver- kerelde vrouwen met h-eerenbroeken aan. A-dolf klaagt er over, dat hij zelf wel nooit over liet mooie pad zal rijden. Dat is alleen voor vreemde snoeshanen, die hij -daarom maar boycotten wil. Abraham wil bi-ezo-n-der fij-n vl-eesch in busjes ver werken. Als het signaal klinkt, rennen allen op v-el-dflesch en broodzak af -en zoekt ieder een rustig plaatsje om z'n vermoeide lichaam te versterken. Over politiek wordt nooit gesproken. Ze weten zelfs niet, wat dat is, daar in -de rimboe. Algemeene vreugde als één met ©en ver stopte gieter tracht t-e schenken. Na -de 'fluit is alles weer in actie en dreunf cle grond weer onder de voeten -der kruiers. Nu en dan is h-et „tabakkie" en krijgt -deze of gen-e een „sigaar". Piet, de -dichter, zou zeggen „Die 'm lust, die pakt 'm maar". Er wordt gezwoegd en gesjouwd en stadig aan verschijnt het betonnen pad in -de wildernis, waar weldra vele scharen overheen zullen trekken. Als het sein- van eindigen klinkt, worden de kleppers ge zadeld en gaat de reis huiswaarts, tegen wind in. Na een uur draven komen we weer in -de bewoonde wereld, waar de vleeschpotten hu-n geur versprei-den en tot aanvallen nooden. Mustang wordt op stal gezet en van zijn last ontheven, de dag is ten einde. We zijn in de „rimboe" geweest. MUSTANG'S VRIEND. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GOEBBELS. VON PAPEN. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ VON HINDENBURG. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TWEE VAN GOERING. HITLER. SM*»®» TEXELSCHE COURANT LICHT OP O OPBRENGST „ZONNESTRAAL" -COLLECTE. Den Burg f 56.— Ou-deschild 18.04 Oost-erend 14.41 De Waal 13.35 De Cocksdorp 12.70 Eierland 8.22 Den Hoorn 11.24 De Koog 7.46 Oost 5.30

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1