ONZE LANDBOUW. De opgaaf van de uitgestrektheden, in onze gemeente dit jaar met onderschei den landbouwgewassen bezet, luidt vol gens officieele gegevens als volgt: H.A. A. Wintertarwe 686.28 Zomertarwe 37.68 Rogge 70.12 Wintergerst 20.— Zoinergerst 477.34 Haver 265.75 Veldboonen 37.90 Êrwten 88.88 Bruine- en Witte boonen 2.19 Koolzaad 2. Karwijzaad 17.50 Blauwmaanzaad 16.10 Vlas 53.20 Andere handelsgewassen 7.95 Suikerbietenzaad 60.70 Consumptieaardappelen 215.75 Suikerbieten 29.82 Mangelwortels en voederbieten 135.12 Koolrapen en knollen 11.96 Gele wortelen en paardepeen 0.95 Bloembollen 102.78 Roode klaver 15.— Witte klaver 3,60 Mengklaver 33.99 Lucerne 32.50 Kunstweide 113.60 Wiklcen 3.25 Lupine 1 DRUK BEZOEK. Woensdag brachten plm. 450 leden van de Bond van Friesche stoom- en motor- belangen miet het s.s. „Jan N ie veen" een bezoek aan Tiexel en Dan Helder. Plm. 350gingen te Oudeschild aan wal, de ove rigen reisden door naar den Helder. Op Texel trad de heer P. Fehrman, secr. der Propag. Comm. als gids op. Een deel van het gezelschap begaf zich met autobussen inaar de Koog en na een ver blijf van plm. anderhalf uur aldaar via den Burg weer naar de haven. De overi gen gingen te voet inaar de jeugdherberg1 en vandaar met autobussen over dein Hoorn naar de Koog. Om vijf uur verlieten de gasten, ten zeerste voldaan, 'het eiland. Ook over db autobussen, waarmee zij de tocht had den gemaakt, waren ze vol lof. Het was een mooie dag, waarmee onze Propag. Comm .door haar goede zorgen veel cer heeft ingelegd. Zulte reisjes doen trek krijgen in meer. Het was zelfs zoo gezellig op Texel, dat eemige personen de tijd vergaten en te laat aan de haven kwamen. Zij moes ten zelf maar zoijgen thuis te komen. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. „Christus, de ©enige Redder". Er was een weinig broei in de lucht geweest; velen hadden met verlangen naar een verfrisschende bui uitgezien, doch de negen ging voorbij. Zij, die Donderdag naar het Park gexomen waren, om de openlucht-samenkomst bij te wonen, kon den profiteerem van het prachtige zomer weer. Het Woord van God verworpen. Hier over sprak Ds. v. d. Leer. De geschiedenis vain Jozjef, uit Genesis, zou het gemeenschappelijk onderwerp van alle sprekers zijn. Jozef heeft aan zijn broeders het Woord Gods gebracht, maar de broers hebben Jozef, en met hem, het Godswoord ver worpen- Geen vreemde zaak. Want is niet Jezus Christus, Gods eigen Zoon, die het woord van God aan zijn broeders, de Is raëlieten bracht, evenzeer door hen ver kocht aan de heidenen. „Laat ons hem,' dooden", zoo heeft men geroepen. Chris tus^ is gedood aan het kruis; doch juist zóó geworden de Zaligmaker. Gelijk Jozef door zijn verwerping geworden is de red der van zijn broers. Door de nood ge drongen zijn de broers smeekend tot Jo zef om hulp gekomen. De nood van ons leven breng© ons aan de voeten van Jezus Het Woord van God gehoorzaamd. Ds. Tollenaar vervolgd© de geschiede nis. Jozef wordt in Egypte als staafver- kocht door Potifar. Aldra wordt hij aan gesteld als huisbewaarder. Nu komt nieuwe moeite. In de vorm van verleiding. Potifars vrouw slaat de oogen op hem1 en wil Jozef verlokten tot ontucht. Maar Jozet weerstaat haar. Wanneer de vrouw hem bij zijn kleed grijpt, ontvlucht hij, met achterlating van zijn kleed. Van hu aan haat de vrouw hem. Bij haar man klaagt ze Jozef aan; ze toont het klee- dingstuk tot bewijs. Jozef wordt zonder vorm van prooes in de gevangenis ge worpen. Al moet hij er om lijden, toch is Jozefs houding de eenig goede geweest, die we in tijden van verleiding moeten aannemen. Steeds weer omringt ons aan alle kanten de verleiding tot allerlei zon ie. Ook de zonde van ontucht. Doch als Jozef moe ten we gehoorzaam aan het Woord van God; „Zou ik dan zoo groot een kwaad doen en zondigen tegen God?" Het Woord van God geëerd. De heer L. Brasser vroeg de aandacht voor het bordje aan sommige winkeldeu- (ren: „Hebt u niets vergeten?" Wij men- schen r ergeren licht iets. De opperschen ker, door Jozef geholpen, heeft beloofd hem te zullen helpen. Hij vergeet zijn MIDDENSTANDERS s Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG 1 Handelsinformatie- en Incasso- Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- s uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaai van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage =j p.o. verstrekt. §s NV. PROVINCIAAL BELANGl Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. 1 S3 Voor Middenst. Federaties en Bonden H kan een speciale overeenkomst getrof- fen worden ten behoeve hunner leden belofte. Maar God vergeet niets. God vergeet ook Jozef in de gevangenis niet. Farao, de koning, heeft een paar droo- men gehad. Niemand van zijn personeel weet wat ze beteetenen. Dat is het mo ment dat de schenker zich Jozef her innert, die hem eens een droom had ver klaard. Jozef wordt uit de gevangenis gehaald, en deelt aan Farao mee, dat God door die druomen te kennen geeft, hoe na zeven overvloedige jaren komen zullen zeven jaren van hongersnood. En nu wordt Jozef door Farao aangesteld als onderkoning tot het bijeenbrengen van de overvloed, om het in de jaren van hon gersnood te distribueeren. Thans blijkt bet welk een kracht er ligt in het Woord van God. Het wordt door de heidensche Farao geëerd. Het Woord van God vasthouden. Tot het einde zijins levens is Jozef het Woord Gods getrouw gebleven. Wan neer hij sterft, doet bij zijn familie be loven, dat men zijn gebeente in een kist zal leggen. Komt eenmaal de dag, dat men uit Egypte zal vertrekken, dan moet men zijn gebeente meevoeren naar Ka- naiiin, het beloofde land. Daarbij herin- inert Jozef aan het woord, door God ge sproten, waarin Hij beloofde, het volk van Israël eenmaal te zullen brengen uit Egypte naar Kanaiin. Die belofte van God wordt door de stervende Jozef vast gehouden in geloof. Al wie in geloof Gods woord vasthoudt, die zal eens het bemelsche Kanaiin binnengaan. Was dit het onderwerp van Ds. Zui- dema, door de heer Timmers werd ge sproken Het Slotwoord. Jozef is geweest de redder van zijn volk im de nood. Een andere redder zien we in Jozef, de man van Maria, Jezus' moeder. Als Herodes het Kiindeloe Jezus zoekt te doo den, krijgt Jozef het bevel, van God om: met Maria en Jezus naar Egypte te vluch ten. Wij zien in ben de afbeelding van de ware redder, Jezus Christus. Hij is de eenige die ons redden en zaligen kan. Hem moeten wij hebben. Is Hij de onze door geloof? Het was een pracht-avond. „Excelsior" deed onder leiding van zijn directeur, de beer C.Bremer, goed zijn best. Heel wat liederen zijn door de aanwezigen, (er waren naar schatting een kleine 400 toehoorders), gezongen. Rustig is naai de sprekers geluisterd.Alles werkte daar toe mede. Wie zou daarbij niet denten aan het spel van licht en donker, toen een paar schijnwerpers van de T.E.M. hun lichtbundels deden vallen op hoo rnen en menschen? ANTJE VLAMING NEGENTIG JAAR. Wie zou liaar niet kennen, onze Antje? Antje Vlaming, die Woensdag 90 jaair hoopt te worden, maar die nog zoo recht van lijf en leden is, nog zoo opgewekt en vlug, dat geen mensch kan geloovem, dat.zij zoo'n hooge ouderdom heeft be reikt? Antje is lcras voor haar jaren. Antje was ongeveer zestig jaren de toegewijde gedienstige in de familie Keij- ser met wie ze lief en leed deeldle, en haar plicht deed, trouw, altoos opge ruimd, met lust en onvermoeid. Haar eerste diensten verleende zij aan mej. Willempje Keijser en nog immers staat zij klaar waar men haar wenkt. Bij de huldiging op haar 80e verjaar dag heeft de toenmalige wethouder R.P. Keijser haar „een wonderbare vrouw" genoemd en met reden. Is Antje deswege niet een hooge on derscheiding ten deel gevallen? Het be haagde H.M. de Koningin haar toe te kennen de bronzen eere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Woensdag is Amtje negentig! Welk een voorrecht, die dag in goede gezondheid te mogen vieren te midden voor zoo velen die je goed gezind zijn! Het is haar van harte gegund. FRIESLAND—TEXEL Met ingang van morgen opent de N.V. Stanfries, te Leeuwarden, een wetelijk- sche dienst van Harlingen op Texel. Iedere Zondag vertrekt tot en met Zondag 26 Aug. de „Burmania", ruimte biedende voor 500 passagiers, om 8.45 uur van Harlingen (vertrek trein uit Leeuwarden 7.49 uur.) Aankomst te Oudeschild 11.45 uur. Vertrek van Oudeschild 16.30 uur. Aankomst te Harlingen 19.30 uur. Aankomst te Leeuwarden 20.37 uur. Tarief (dagretour) le klas f 1.60; 2e klas fl. Nu T.E.S.O. niet op Friesland vaart, het bestuur meende dat deze dienst door de Afsluitdijk niet meer rendabel zo.u zijn begroeten we de nieuwe onderneming als 'n welkome medewerk ster onzer V.V.V. Propag. Commissie, welke immers beoogt Texel te doen be zoeken door zooveel vreemdelingen als maar mogelijk is. De „Burmania" moge er tientallen „vol verwachting" aan wal brengen. Texel zal liet zich tot een plicht en een genoegen rekenen, hen voldaan te doen vertrekken. EXAMENS. Gisteren zijn te Alkmaar voor het Ulo- diploma A geslaagd: Anne Alderlieste, de Cocksdorp en Cor Dalmeijer, de Koog. Zij waren leerlingen van de Ulo alhier. DE DROOGTE. Het wordt bar droog, ook op Texel. Sinds weken liggen de slooten zonder water, waardoor" bet vee zich uitstapjes kan veroorloven, die de boer veel last geven. Er is gebrek ook aan drinkwater hier en daar;" er wordt met tankwagens druk gereden. Voornamelijk om in de behoefte aan af- heining te voorzien zal het Waterschap De Dertig Polders volgende week zeewater inlaten. Het moge niet noodig zijn. Een kleine vonk in het droge gras kan een groot onheil stichten. Bosch en duin zijn uiterst dor in deze dagen, 't Is daarom dat wij vragen met vuur extra voorzichtig te zijn. Er is trouwens een strafverordening waarop B. en W. in dit nummer nog eens met nadruk wijzen. VERLOTING hen adv. in dit nummer bevat de uitslag van de verloting ten bate van Tex. Fan fare. Hartelijke dank brengt liet Be stuur aan allen, die tot liet goede re sultaat hebben bijgedragen; in het bie- zonder aan de jonge leden, die de ver koop der loten zoo hebben bevorderd. Met 150 stuks van de 1000,. die er waren, behaalde Aug. Zegel Fz. het record. Wie won die mooie Fongers-fiets Het Fanfarelid Jn. Dekker is wiininaair geeworden van de viool. NZR.M. Im de plaatselijke commissie der N.Z. Holl. Redding-Mij. is een vacature ont staan en wel door het uittreden, wegens hooge leeftijd, van de heer D.C.Dros, die er 22 jaar lid van was. En een werkzaam lid ook. Op hartelijke en van waardeering getuigende wijze wend hij gisteren dainook ten raadhuize toege sproken door de heer De Boo'ij Sr., oud- secr. der Mij., en door de heer Burge meester, voorz. der Comm. Als bewijs van sympathie werd de lieer Dros ee;n fraai zilveren blad niet inscriptie over handigd. Oprecht dankte hierna de heer Dros voor deze bewijzen van vriendschap en waardeering. Gaarne getuigde hij van de prettige geest en de samenwerking,, waardoor de arbeid der Commissie zich steeds had gekenmerkt. HOOIBROEI. Gisteravond is de brandspuit uitgere den naar hoeve Wagemimgen im Eier- land, eigendom van en bewoond door de heer M.Koonn Cz. Er dreigde brand door hooibroei.. Men peilde een tem peratuur van 80 gr. en dan is het inielj pluis. SCHAPENBOTER. De Eendracht deelt mee, dat de om zet van schapenboter reeds 1000 pond per week bedraagt. Indien de melkaam- voer niet belangrijk toeneemt, zal spoe dig aan de toenemende vraag niet ge heel kunnen worden voldaan. Stijgt de aan voer nog aanzienlijk, dan kan binnen zeer korte tijd een melkprijs van acht ct en wei gratis retoui in uitzicht worden ge steld. DE MOK. VOORZICHTIG. Gisteren beeft personeel van De Mok ©en 'brandje gebluscht, dat in de duinen bij het kamp was ontstaan, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van 'm brandend stukje cigaret. DE UITVAART VAN PRINS HENDRIK. Op de dag van de uitvaart reeds ver scheen het avondblad van die groote pers en de volgende dag het ochtendblad met een uitgebreid verslag van de begrafenis van Prins Hendrik, met vele foto's ge ïllustreerd. Een verslag, dat pagina's be sloeg. Een staaltje van snelle reportage, dat zeker speciale vermelding verdient. De belangstelling was buitengewoon groot. Honderdduizenden waren getuige van des Prinsen laatste reize. Wit was de rouwstoet; wit en grijs waren de tinten, waarin de sobere versiering in de Kerk te Delft was aangebracht. Toen de stoet bij de kerk was aangekomen, wijas H. M. de Koningin en de Prinses daar reeds gearriveerd. Terwijl zij wachten in het kerkportaal wordt onder het spelen van het Wilhelmus het stoffelijk overschot naar binnen gedragen. In de kerk zijn ruim 900 personen aanwezig. Kransen van de N. Z. Redd. Mij., van de Engelsche en Belgische Koninklijke Familie en van de Keizer van Japan sieren de wanden. De kist wordt op een katafalk midden in het koor geplaatst en met een rouw kleed en de vlag overdekt. Vervolgens legt de Chef van het Militaire Huis het kus sen met de ordeteetenen op de kist. Hierop vangt onder leiding van de hof prediker prof. Obbink de plechtige rouw dienst aan. De predikant laat o.m. zingen Gez. 271, dat de vader van de overledene in zijn sterfkamer had laten zingen, en houdt een lijkrede. Voorafgegaan door de Koninkl. Com missaris van de Grafkelder en prof. Obbink wordt de kist, van kleed en vlag en kussen ontdaan, naar de grafkelder gebracht. De Koningin, de Prinses, her tog Adolf Friedrich en de hertogin vol gen de droeve stoet. Langzaam wordt de kist aan ieders oog onttrokken, terwij 1 a 11e aanwezigen staande gezang 200 vers 1 en 3 zingen. De eere-wachtem, aan beide zijden van de grafkelder, brengen de laatste mili taire eerbewijzen. Dan wordt de toegang tot de grafkelder door het gordijn afgesloten. Biezonder wijdingsvol klinken dan de tonen van het oude Wilhelmus boven de grafkelder gespeeld door de vier bazuin-- blazers In de grafkelder bidt prof. Obbink het „Onze Vader". Zacht orgelspel klinkt weer door de gewelven der kerk als prof. Obbink uit de grafkelder komt. Daarna rijzen de Vor stinnen en Vorsten van hun plaatsen. Ze worden naar hun auto's geleid. Alle overige aanwezigen blijven op hun plaatsen, totdat de Koningin de kerk ver iaten heeft. Eenige minuten staat de schare nog onbeweeglijk; daarna komt er eenige be weging en diep onder de indruk van het droevig gebeuren verlaten allen het kerk gebouw. Het aantal treinreizigers naar Delft wordt op 200.000 geschat. Op de dag van de uitvaart van de Koningin-Moeder was liet plm. 100.000. Aan het Holl. Spoor station kwamen S0 extra treinen aan. Vertraging kwam bijna niet voor; inciden ten waren er evenmin. Te Delft werden behalve 800 auto's van gemoodigdem, nog plm. 1000 particu liere auto's geparkeerd. Aantal fietsers is niet te schatten. Na de plechtige bijzetting hebben plm. 6000 personen de Nieuwe Kerk bezocht. NED. BIJBEL GENOOTSCHAP vierde zijn 120-j. bestaan. Het Genootschap ver spreidt de Bijbel „zonder aanteekening of uitlegging" in Nederland, en zijn over- zeesche gewesten. Het heeft academisch gevormde taalgeleerden laten opleiden en uitgezonden in samenwerking met de zem- dingscorporaties. De eerste taalgeleerde, J. C. F. Gericte werd in 182S uitgezon den. Hij voltooide in 1S54 de vertaling van de Bijbel iin het Javaansch. Uit de dagbladen van Woensdag: (Vervolg). TE DEN HAAG werd een boekhouder wegens verduistering van 5 a 6 duizend gld. tot 2 jaar veroordeeld. Hij ver diende f 15 per week en werd vrijwel niet gecontroleerd. Echter gaf hij voor een vermogend man te zijn, die het baantje waarnam om wat te doen te hebben, waardoor zijn patroon hem volkomen ver trouwde. TE OISTERWIJK een brandende ci- garet in het droge gras en verlies van twee H.A. natuurschoon als gevolg. Natuurschoon van de Vereeniging Na tuurmonumenten. TE HEDEL overleed het raadslid Bo- gert door een trap van een paard. TE GOUDA is de voorz. der O.S.P. opgepakt wegens de uitgave van op ruiende pamfletten. TE TERBORG reed een 34-j. koopman imet zijn auto, die een vaart had van 60 K.M. en slecht verlicht was, een voetgan ger dood..Toch kreeg hij slechts twee mnd. gevangenis. Uit de dagbladen van Donderdag: TE ARNHEM werden vijf personen wegens verspreiding van opruiende lec tuur tot vier mnd. celstraf veroordeeld., TE HAARLEM werd een 22-j. sla gersknecht, die Dinsdag aan de relletjes had deelgenomen, door een lantaarn uit te draaien en de straat op te breken, tot een maand veroordeeld. TE VEENENDAAL had de jaarlijksche bijenmarkt plaats: aanvoer 2175 koawen, prijzen f 1.303.50 per korf, wat, gezien andere jaren, zeer laag is. Handel traag. TE HENSBROEK is het 5-j. zoontje van K. de Hart bij het spelen te water geraakt en verdronken. II IIIIIIIIIIILihl O

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6