Oe Nieuwe Texelsche Courant .7^ drukwerk bevordert Uw omzet No. 4859 47s,e Jaargang Woensdag 18 Juli 1934 fc Goed Van week tot week Wat broeit er in Duitschland Dolfuss' krasse maatregelen Italië, Albanië en de Balkan. Japans verlangen. Texelsche Berichten r* drukv, Uw advertentie in drt Blad *M op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 fca dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 15 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.in (nam. ongeveer V» uur later.) 19 20 21 22 23 24 25 Juli 2,— 2,37 3,22 4,32 5,59 7,35 8.22 ZATERDAGAVOND. Berichten uit Duitschland wijzen erop dat het Duitsche volk op ongedacht scher pe wijze heeft gereageerd op het optre den tegen de z.g. muiters. De positie vani de negeering en het aanzien van de Lei der zouden daardoor aanzienlijk hebben geleden. Het is de massa ook duidelijk geworden, dat het regime van Hitter - niet zoo onaantastbaar is gefundeerd als men meende. Golven van critiek, zij het geen openbare, zijn daardoor losgebro ken. De S.A., de macht, waarop het Nazi regime steunde, telt weinig meer mee; minstens 75 pet. der leden zal nimmer meer in de S.A.-gelederen terugkeerien. De regeering van Hitier bevindt zich volkomen in de macht van de Rijksweer en daarmee kon de Leider zich voorloo- pig misschien veilig wanen voor zoover de Rijksweer verpersoonlijkt kan worden geacht in Von Blomberg, de Rijksweer- minister. Maar deze heeft veter sympa thie verspeeld door zijn belangrijk aan deel in de moordtenreur van de le en 2e Juli 1.1. De Rijksweerofficieren memen't hem zieer kwalijk, dat hij bij zijn be scherming van Hitier geen oude kame raden, wier schuld geenszins vaststond, heeft ontzien. We denken hierbij b.v aan de moord op generaal Von Schlei cher en diens echtgenoote 'Het wordt met de dag meer en meer de vraag, of Hitler wel op de Rijksweer zal kunnen rekenen, gelijk hij dat op de Rijksweer-Minister heeft kunnen doen. Nog steeds is de lijst van hen, die doodgeschoten zijn, niet openbaar ge maakt. Blijkbaar zijn voor de aarzeling klemmende redenen aanwezig. Reeds heeft de regeering moeten toegeven, dat ook personen zijn doodgeschoten, die geen schuld hadden. Zoo heeft de regeering aan Mgr Bares, bisschop van Berlijn, haar verontschuldiging aangeboden voor het laten dooden van dr. Klausner, de leider van de Duitsche Katholieke Ac tie. Het aan hem voltrokken vonnis bleek op 'een misverstand te berusten. Von Papen blijft weigerachtig om het gebeurde te vergeven en te vergeten. Hij eischt een onderzoek naar de redenen, waarom zijn secretaris moest worden te recht gesteld. Het heet, dat President Von Hindenburg hem bij het stellen van die eisch steunt. Vooral onder de Duitsche Katholie ken is de ontstemming jegens de regee ring groeiende. Kardinaal Faulhaber heeft te Bamberg te kennen gegeven, dat hij niet bereid is verdere conoessies aan de regeering te doen. HESS, de rechterhand van Hitler, poog de Zondag de aandacht van het publiek naar de inteitnationale politiek af te lei den. Hij hield ©en hartstochtelijke re de voor de vrede en voor Duitschlands recht op bewapening. De rede werd over alle binnenlandsche zenders verbreid en door Amerikaansche zenders doorgege ven. Hess noodigde Frankrijk uit tot 'n accoord, want Duitschland wenscht geen oorlog, wel rechtsgelijkheid. Als een vreemde troepenmacht ooit Duitsch ge bied zou wagen te betreden, zou het volk zich fanatiek in een strijd van man tegen man verdedigen. Aldus Hess. Deze rede was blijkbaar gericht aan het adres van de Fransche Minister Barthou, die Zondag zijn besprekingen ging be ginnen over een Fransch-Engelsche sa menwerking. RUDOLF HESS Hitler's plaatsvervanger. De broedermoorden onder liet Duit sche nationaal-socialisme hebben deOos tenrijsche Bondskanselier Dollfuss aan gespoord met die beweging in eigen land! af te rekenen. Hij heeft de Bondspresi dent Miklas het ontslag der tregeering aangeboden en een nieuw kabinet ge vormd, waarin alle minister op vijf na terugkeeren. Krachtige maatregelen zijn genomen om revolutionnaire woelingen voortaan de kop in te drukken. Dollfuss heeft zijn meest verbouwde medewerker Karwinsky benoemd tot staatssecretaris voor het veiligheidswezen, waarvan hij zelf de ministerieele portefeuille neemt. Op het bezit van ontplofbare stoffen is de doodsstrat gesteld. Fey, die de roode Februari-opstamd zoo bloedig onderdruk te, krijgt Binnenlandsche Zaken. Teneinde alle Departementen, die iets met Veilig heid te maken hebben, in één hand te brengen, neemt Dollfuss zelf Buitenland- sche Zaken, Veiligheidswezen, nationale verdediging en landbouw. Dat zijn de be langrijkste departementen van binnen- en buitenlandsche politiek. De aandacht trekt het gerucht, dat Rrins Starhemberg de vice-kanselier wiens nauwe sa menwerking met Dollfuss opnieuw blijkt, door Mussolini tot een bezoek aam Ro me werd uitgenoodigd. Heeft Italië bij deze kabinetswisseling meer dan gewone belangstelling betoond De benoeming van een gezant te Berlijn wacht op de beraamde samenkomst te Riccione van Dollfuss met Mussolini. Op de Balkan heeft Italië zich de vin gers gebrand door het plotselinge „be leefdheidsbezoek" van een Italiaansch es kader op '26 Juni aan Durazzo. Het was niet aangekondigd en joeg de Albaneezen de schrik op het lijf. De Italiaansche offi cieren kwamen hun opwachting niet ma ken bij de autoriteiten, maar Rome deed zijn „beleefdheid" vergezeld gaan van 'n aantal eiscben: heropening van alle Ita liaansche scholen, in dienst neming van Italiaansche instructeurs in het leger, ver lenging der concessie van de Italiaansche luchtvaartmaatschappij, teruggaaf van ka nonnen belofte van Albanië niet te zullen toetreden tot het Balkan-pact. Al banië zag om hulp uit naar Joego-Slavië, Italië's groote tegenstander op de Bal kan, dat, evenals Roemenië, weer al te vriendelijk is geweest jegens de Fransche staatsman Barthou. Albanië verklaarde over de bedoelde eischen zelfs niet te willen praten, zoolang het eskader niet vertrokken was, waarop dit even snel vertrokken was als het was verschenen. Albanië stelt blijkbaar het bondgenoot schap van zijn groote buurman aam de overzijde der Adriatische Zee niet vol doende op prijs. Eigenlijk is het veeleer beschermeling. Italië is het land der Al baneezen financieel en economisch gaan ontwikkelen. Het heeft er wegen en stra tegische werken aangelegd, zond onder wijzers en militaire instructeurs en gaf een jaarlijksch subsidie, dat echter de laatste tijd niet al te vlot werd betaald. Thans wordt gepoogd de vrienden te be duiden, dat het zenden van het eskader tot het stelsel der weldaden behoorde. Bij de -gegeven uitlegging wordt echter zorgvuldig verzwegen, dat bet bezoek niets anders was dan een demonstratie tegen de z.g. Kleine Entente en tegem de Fransche tactiek eene-r coalitie van kleine staatjes waartegenover Italië zijn politiek van een samengaan der vier groo te mogembeden stelt. Aan Japan's buitenlandsche politiek zal de kabinetswisseling tengevolge van een financieel schandaal, wennig veranderen. In het ministerie Okada, dat Saito op volgt zijn generaal Hajasji, Oorlog, ad miraal Oesoemi, Marine, en HLrota, voor Buitenlandsche Zaken, aan het stuur ge bleven. De koers blijft wel gelijk. Naar binnen dreigt het verzet der partijen te zullen leiden tot ontbinding van het par lement. De buitenlandsche staatkunde blijft agressief fot de grens van de we reldvrede. Deze grens te overschrijden zou een van tl ie fouten zijn, welke eenj misdaad worden genoemd. Diep door drongen blijkt Hirota van zijn verant woordelijkheid in dit opzicht; diep be seffen de beide militaire ministers echter de noodzakelijkheid van een sterke strijd macht. Wel hoopt men op „vollediger overeenstemming met de Ver. Staten" o.m. intrekking van de wet, waarbij de verhuizing van Japanners naar Amerika zoo belemmerd wordt te verkrijgen door de traditioneele hoffelijkheid. Maar om zijn stem te laten hooiien bij de na derende vlootconferentie acht Japan ka nonnen en schepen toch een doeltreffen der begeleiding. Alleen zal het ten opzich te van zijn eisch van gelijkheid ten slotte wel tevreden zijn met gelijkheid van alle maritieme eenheden, behalve slagschepen Het hoeft immers Californië niet aan te tasten of Engeland te blokkeeren. A me rika antwoordt met versnelde schepen bouw en Engeland met uitbreidingsplan nen, o.a voor zijn luchtvloot, welke ieder een ontstellen, die niet bedenkt, hoezwal Engeland's strategische positie in liet Ver re Oosten is en die dit onvermijdelijke hoewel betreurenswaardige gevolg van de mislukte ontwapeningsconferentie niet heeft voorzien. Of de conferentie ijn-dien 2e ooit gehouden wordt, plaats heeft te Tokio, Londen, Washington of misschien in den Haag, is nog volmaakt onzeker. Het laat zich aanzien, dat de strijd zal gaan over Japan's verlangen in liet Ver re Oosten erkend meester te zijn op zee en over de vraag, in hoever Engeland en Amerika zich daartegen zullen verzetten. Admiraal OKADA. Japans nieuwe Regeeringschef. EXAMENS. Mej. S.E. Posthuma alhier, leerlinge van onze Ulo, slaagde Zaterdag te Alk maar voor het Ulo-diploma A. WONINGBOUW. Binnenkort wordt voor rekening van de Bakker en Van Maarleveld - Stichting' door architet Igesz de bouw aanbesteed van de eerste twee van een tiental wo ningen. Ze zullen worden opgetrokken op een perceel grond aan de Emmalaam, vroeger eigendom van de heer D. Bak ker Gz., gelegen tusschen Middelweg en Slingerweg. ARM GEKNEUSD. Zondagmiddag is Piet Sambeek, toen hij met kameraden bij de stallen achter de R.K. kerk aan het stoeien was, zoo: ernstig gevallen, dat een arm gekneusd werd. Hij moest zich naar een ziekenhuis te Den Helder begeven om zich te laten, behandelen. Het Bestuur van de Landbouw-Crisis- Organisatie voor N.Holl. (gevestigd te Alkmaar) bericht, dat de bedrijfshouders het teveel aan kalveren voor 12 Aug. a.s. en het reservekalf voor 1 Nov. a.s. opgeruimd moeten hebben. WEER MET PAARD EN WAGEN De geschiedenis herhaalt zich; paard en wagen worden weer in eer hersteld. Niet met een auto maar met een met twee luxe paarden bespannen wagen biedt de heer N. Kikkert, blijkens door hefrr Ver spreid drukwerk, de gelegenheid om een tochtje te maken. Voor iedere dag van de week heeft hij een reisplan opgemaakt. De reis gaat naar Fonteinsnol en Sluf- andere merken rookf! J.GPUNO'3 BAAI-TABAK ter maar ook naar de vuurtoren, den Hoorn, Oosterend, Doolhof, enz. Tocht jes van 9,30 tot 17,30 uur maar ook vani 9,30 tot 12,30 en van 2,30 tot 17,30 uur. En wel tegen een tarief van 60 ct. pen persoon, of, voor de heele dag f 1,20 p.p. Met paard en wagen Texel rond Ware onze gemeente kanalen rijk, de trekschuit zou nog op de proppen komen. En klacht U, dat ze niet zou „trekken" En ofHet is weer eens wat anders. En het gaat er velen juist om eens uit de sleur te raken. Aan de moderne tijd dankt de wagen zijn luchtbanden. In de trekschuit zou het vermoedelijk de radio zijn. DRUKKERIJ COURANT. RIJMELARIJTJE. II!! DE LUCHT IN. Wie las niet in de Tesselaar Met stijging zijns verbazen, Dat hondervijftig keer millioen De lucht in werd geblazen? En dat nog wel verleden jaar, Het roemrucht jaar der crisis. Wel een bewijs, dat Necrlands stam Van rooken nog niet vies is. Men slaat de handen in elkaar En is geneigd te vragen: Hoe durven toch in vredesnaam De menschen nog te klagen? Och, lieve lezer, die zoo zucht, Het mag heel droevig wezen, Doch voor die wolken van genot Hoeft men toch niet te vreezen. Laat Neerlands manvolk ongestoord Zijn vredespijp maar rooken. Hoeveel per jaar wordt, minder mooi, Het luchtruim inQESCHOTEN? HUIB DE RIJMELAAR. {>E GRAF ZEPPELIN. Het wereldbekende Duitsche luchtschip waarop een bomaanslag zou zijn beraamd. Men spreekt het tegen, maar er is meer, dat men in Duitschland liever niet aan de groote klok hangt. TEXELSCHECOURA LICHT OP RIJWIELEN en R1ITUIGEN 952 VOOR ONZE VEEHOUDERS. DE KOOG. Hij b/y/t van vee/ genot verstoken mar cUe zich houdt by óffUNOs Bhht. Za!heetzgn teuenheer/gh smoken' ECHTE FRIESCHE 10 15 'IQ CrrVy per ft <yns Me.r FQAme Ge sch£ nnen. TEXELSCHE

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1