PROEFKONIJNEN. 0 N. V. T. E. M. Voorziet uw radio-storingen ver- 0 0 oorzakende apparaten van con- 0 0 densatoren. Het gebeurt wel eens ,dat men deze of gene patiënt een „proefkonijntje van de dokter" noemt. Weet men echter wel, dat mienig geneesheer zichzelf als het beste proefkonijn beschouwt? Een paar voorbeelden. Swaminerdam, de eerste die bacteriën waarnam, voedde zich met zijn eigen bloed. Bankroft zat 18 lange uren onder een glazen klok waarin dus de zuurstof lang zaamaan verdween, om zelf te kunnen nagaan, of de veranderingen, welke zich in zijn bloed voltrokken, met zijn bereke ningen overeenstemden. De Italiaan Spallanzi voedde zich met brood, vleesch en been in kleine geper foreerde linnen zakjes verpakt, om de ver tering na te gaan. De wereldberoemde Engelsche chirurg John Hunter, een der grootste uit de ge neeskunst was eens lange tijd ziek en el lendig, doordat hij zichzelf had geïnfec teerd met lues, een vneeselijlce ziekte., Pettenkofer at in een publieke seance een boterham, rijkelijk belegd met cho- lera-bacillen. Was hij dan krankzinnig? Volstrekt niet. Hij wilde alleen maar be wijzen, dat cholera-bacillen alleen geen ziekte kunnen verwekken. Een van Metsjnikofs leerlingen in bet Instituut Pasteur te Parij's liet zich ver giftigen en eerst een uur later nam nij, het tegengif. Louter om zekere weten schappelijke onderzoekingen mogelijk te maken. Toen Louis Pasteur zijn laatste en be slissende proef moest nemen met zijn se rum tegen hondsdolheid, dus op een mensch, en dus levensgevaarlijk, verloor hij de moed. Hij maakte alles gereed, om zich het verschrikkelijke rabies-vergif toe te dienen. Maar toen bracht men juist een kleine boerenjongen uit Lotharin gen binnen .die door ©en dolle hond ge beten was. Pasteur entte hem direct met zijn serum in. Hij beschreef later zelf* door welk zelfverwijt hij werd gekweld, tot het resultaat bij de jongen gunstig bleek. De jongen genas en werd de eerste, die tegen hondsdolheid werd inge ënt en daardoor genas. Zoo zou een lange heldenkroniek ge schreven kunnen worden. Waar elders vindt inen het ambt, welks beoefenaars zonder bezwaar eigen welzijn op het spel zetten om een theorie te bewijzen? Zal een wetgever de wet eerst op zichzelf beproeven? Beproefde de uitvinder van de electrische stoel de uitwerking hier van, voor hij aan de beul ter beschikking werd gesteld, door er zelf eerst in te gaan zitten? Neen, de zaak is: Ziekte is oorlog,even goed, wanneer die gevoerd wordt tegen binnendringende vijanden zooals t.b.c.- bacillen, als wél tegen opstandig oelweef- sel, zooals kankergezwellen. En zou men meer offervaardigheid en heldenmoed kun nen toornen dan in deze oorlog doo,r proe ven te nemen op eigen lichaam ten einde dat van anderen beter te leeren bescher men of genezen? HET JONG MERCURIUS-KAMP. Van Zaterdag 16 tot en met Zondag 23 Juli had „Jong Mercurius", vertegenwoor digd door ruim vijftig dames en heeren uit diverse deelen des lands zoowel uit Groningen wanen er als uit Deventer en, Rotterdam, om maar enkele plaatsen te noemen zijn tenten bij Kamphuis de Pelikaan opgeslagen. Van hieruit werden per rijwiel tochten over het eiland onder nomen. Zoo werden de vogelbroedplaat sen en de Slufter bezocht; ook de Cocks- dorp, waar een schuit werd afgehuurd, waarmee een heerlijk zeiltochtje werd gemaakt, waarbij zwemmers tevens van de gelegenheid gebruik maakten om een ver- frisschend bad te nemen. Vliegkamp De Mok werd bezichtigd en nog veel meer. De tijd is werkelijk nuttig besteed, en zander dat uitspanning inspanning werd. Aan de heeren P. Simonis en Van Eek was de Leiding best toevertrouwd. Ter verduidelijking dient wellicht nog te worden verteld, dat met Jong Mercu rius de Jeugdgroepen worden aangeduid die onderafdeelingen zijn van Mercurius, de Bond van Handels- ©n Kantoorbedien den. Het moet voor de jongelui een ver kwikking zijn geweest, voor ©enige dagen hun niet zelden eentonige kantoorarbeid in vaak donkere, duffe lokalen te mogen onderbreken voor een verblijf op Texel met zijn genoegens in groote verscheiden heid, zijn rust, zijn natuurschatten, zijn verfrisschende zeelucht, zijn vrije duin en strand en zee, waar men zijn steedsche kleur en slecht humeur kan begraven of verdrinken om als vernieuwd van lichaam en geest te kunnen terug keeren en met frissche moed en kracht weer aan de ar beid te gaan, de arbeid, die zoo hopen we weer wacht. Niet allen zijn zoo gelukkig na dit uitstapje weer aan de slag te kunnen gaan. De geesel der werkloos heid striemt ook de handels- en kantoor bedienden met felle slagen. Maar voor de werklooze niet in de laatste plaats was deze kampweek een uitkomst. Ze bracht wat variatie in zijn saaie bestaan; ze deed hem zijn ongeluk voor een wijle vergeten, joeg sombere gedachten op de vlucht. Hoe zou er hier nog plaats voor zijn! Voor de laatste avond, welke het ge zelschap op Texel vertoefde, had de lei ding Prof. Casimir uitgenoodigd. Ook de ernst mag in het kampleven, in de jeugdorganisatie niet ontbreken. Vandaar die invitatie. Prof. Casimir zou spreken over De Jeugdbeweging. We ontvingen 'n uitnoodiging om deze avond mede onder het gehoor van de geleerde spreker te wil len zijn, waaraan we gaarne gehoor ga ven- Prof. Casimir is voor ons door zijni geschriften geen onbekende, terwijl we reeds eerder een lezing van hem mochten bijwonen en daaraan prettige indrukken behouden hebben. REDE VAN PROF. CASIMIR Na een inleidend woord van de heer Simonis, die prof. Casimir dank zeide voor zijn komst (hij moest er zijn vacan- tie voor onderbreken), ving deze zijn be langwekkende rede aan Gaarne had spr. de invitatie aangeno men, daar te toeven onder jonge men- schen hem een vreugde is, vooral wan neer, zooals hier, die stemming en de ma nier van samenwerken zoo uitstekend zijn. Het Kampleven, vervolgde spr., heeft een buitengewone beteekenis. Mercurius stuurt er daarom ook op aan. Het bevor dert het samengroeien van persoonlijkheid en ambt. De arbeid, welke ons in deze ■moderne tijd wondt opgelegd, stuwt ons ;meer en meer in een bepaalde richting. We staan allen in zekere zin aan de loo- pande band van ons werk, de een meer, de ander minder. Er zijn er, die wel zeea( geestdoodend, althans eentonig werk moe ten verrichten- (Girokantoor). Het Hoofd bestuur nu streeft er naar de volle per soonlijkheid in verband met het vak tot uitdrukking te laten komen. Jong Mercurius nu heeft zijn eigen kamp, waaraan biezondere beteekenis moet worden toegekend- Spreker gaat vervolgens het ontstaan en de groei der jeugdbeweging na. Ze begon met het streven de jongelui te wnnen voor kern en geloof en wel in het Z. van Frankrijk. Naast dezie beweging met een religieus-moreel doel ontstonden andere als b.v. de Padvindersbewegung (Baden Powel) met sociaal-politieke doel einden. De eigenlijke jeugdbeweging ont stond in Duitschland als een spontane be weging van de jeugd, die naar buiten trok (Wandervogel)in later jaren trachten ouderen op haar organisaties invloed uit te oefenen om de jeugd voor eigen zaak te winnen; zij slaagden hierin veelal en zoo ontstond ©en heel prisma van kleuren. Op de vraag hoe het met dit „prisma'' in het huidige Duitschland gesteld is, ging spr. niet in- Waarom doen we aan jeugdbeweging? Het is de reactie op de kenmerken vans de nieuwe tijd. De jeugd wil zich ver zetten tegen de maatschappij, die haar aan de natuur ontrukt. Ze wil niet „geleefd, worden" maar zelf doen. Terug naai- de natuur is haar motto in deze tijd. We krij gen ©en neo-romantiek, die tot het diep ste van ons wezen spreekt en een heraep doet op het mysterieuze, dat sluimert in het binnenste van ieder mensch. Ze komt tegemoet aan ons gevoel voor de onein digheid, welke je in de natuur alleen be leven 'kunt. Zoo zie ik in iedere jeugdbe weging een religieus element: liet besef van de menschelijke kleinheid tegenover de grootheid van de natuiu* om ons heen; van onze verbondenheid aan onze mede- mensch. Uit de beschuttende eenheid van het gezin moeten we ons geestelijk losmaken om tot eigen zelfstandigheid te kunnen geraken. Datgaatniet altijd zonder ©enig conflict. Verstandige ouders kunnen dit proces echter vergemakkelijken. Zij moe ten beseffen, dat hun kind eenmaal op eigen beeneu moet staan en dienen; zijn persoonlijkheid te versterken, zijn zelf standigheid te bevorderen. Het mag zich straks in het volle leven niet eenzaam voe len; het moet zich verbonden weten door banden van wederzijdsche genegenheid en begrijpen met wie hem omringen, opdat kan worden getuigd „Ik ben in eenzaam heid niet meer alleen". In deze tijd vooral bewijst de jeugdbe weging onschatbare diensten. Ze bevor dert de geestelijke gezondheid, hetgeen van minstens zoo groot belang is als het behoud van de lichamelijke. Deze laatste kan men verdragen, maar aan geestelijke defecten zijn velen ten onder gegaan, Iedere geestesziekte kenmerkt zich door A. een verkeeerde schatting van de werke lijkheid (men waant zich achtervolgd, be dreigd, achteruit gezet, vergeten; of men overschat zichzelf en is hoogmoedig, on- ongenaakbaar voor anderen); of B. een losmaken van de werkelijkheid: men wei gert alle contact met de menschen, is lusteloos, onverschillig, interesseert zich voor niets en voor niemand. De jeugdbeweging en het kampleven openen het oog voor de werkelijkheid, be vorderen het juist waardeeren van de menschen en dingen om ons heen- We Leeren inzien, dat het leven zijn strijd heeft, maar dat niet wij alleen onze moei lijkheden hebben. Het kampleven voert heen over gezeur en tobberij, brengt ons in aanraking met de Levens-zonnigheid en leert ons lachen en vroolijk zijn. We gewennen ons aan omgaan met menschen, eenvoudig, natuurlijk. Tot de eischen welke aan jeugdkampen gesteld moeten worden, rekent spr. deze vier als de voornaamste: lo. Zorg voor het lichamelijk welzijn. Goed eten en drinken, eenvoudige levens wijze. Eenvoudige kleeding; zekere con venties kan men gerust laten vallen^ om toch nog een beschaafd mensch te blijven. Doe aan sport. 2o. Met elkaar zijn. Geen groepjes vor men, maar samen op stap, samen spelen, samen zingen, enz. Spr. is op grond hier van ook voor gemengde kampen. 3o. De humor mag niet ontbreken, want het is de gouden humor, welke over de moeilijkheden van het leven heendraagt. 4o. De ernst kan niet gemist worden- We moeten ook eens tot onszelf inkeenen en ons bepalen bij de groote vragen, welke het leven ons stelt. Het Leven is moeilijk en ons zelf beheerschen en eigen moeilijkheden bekampen is wel de moei lijkste taak van alle. We leven in een we reld vol tekortkomingen op allerlei ge bied. We moeten deze aanvaarden en, waar mogelijk, helpen in die tekorten te voorzien. De jeugdbeweging bereidt ons voor op liet Leven, waarin'verantwoorde lijkheid op onze schouders zal worden ge legd. Ze brengt ons op prettige wijze in contact met vakgenooten en voorkomt, dat de groote dingen van het Leven schuil gaan onder de dagelijksche zorgen. Het verschil tusschen rang en stand verdwijnt, we voelen deel uit te maken van een groote gemeenschap. Het Hoofdbestuur, zoo besloot prof. Casimir zijn rede, ziet in u de menschen, die later het vaandel van de ouderen moe ten overnemen. Vervult uw taak zoo goed als ge kunt en werkt zoo aan de verhef fing van uw ambt en uw persoonlijkheid. Met een luid en langdurig applaus werd Prof. Casimir dank gebracht voor zijn mooie rede, waarnaar met zooveel aan dacht geluisterd was. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door ©en enkel lid gebruik gemaakt. Zijn opmerking had voorname lijk betrekking op ©en interne aangelegen heid, waarom wij er hier niet op ingaan. Met ©enige uren, aan de humor gewijd, werd deze zoo zeer geslaagde kampweek besloten. Eerst echter werd bij monde van een lid uit Groningen aan elk der heeren Simonis en Van Eek ©en fraai boekwerk overhandigd, met daarin de namen der kampgenooten, als blijk van dankbaarheid wegens de goede zorgen door de leiders en hun resp. echtgenooten aan hun „kin deren" gewijd. Jong Mercurius is weer vertrokken, maar zeker viel het afscheid niet licht. We zijn er van overtuigd, vele leden nog vele malen hier te zullen terugzien. BLOEMBOLLEN VAN TEXEL. H. B. G.Lisse. Vrijdag 20 Juli. GOLDEN SPUR: 400 p. kist f3.05; 450 p.k. f2.60; 550 p.k. f2.35. Veiling loopt goed, wordt goed bezocht. Alles wat goed is gaat goed weg. (Officieel bericht, ons door de veiling per telefoon medegedeeld.) SPORTNIEUWS. Het is de bedoeling van het S.V. ^be stuur, om, na het beëindigen der compe titie 1934-'35 alle leden in de gelegenheid te stellen, door een goede oefenmeester te worden getraind. Voor dit doel zal medewerking gevraagd worden en' we ho pen van niet te vergeefs. We komen hier binnenkort nader op terug. De reis naar Zaandam wordt volgens het bestuursbesluit per trein gemaakt. Veel adspirantem maakt het schijnbaar niet veel uit, hoe de prestaties onzer elf tallen aan- de Zaan zullen zijn. Ze zeggen denkelijk: „Het is zomer en dan hebben we geen tijd". Nu echter .de vacanties aan gebroken ©n de examens achter de rug zijn, kunnen we allemaal present wezen- En dit moet ook. Goede prestaties moeten het effect ver- hoogen van het uitstapje, dat we samen1 ondernemen- Het zou ons spijten, indien we genoodzaakt waren, implaats van met 3 met 2 elftallen uit te moeten gaan. Maar dit laatste gebeurt zeker, als niet alle adsp .zooveel mogelijk die eene Maandag avond per week voor deze oefening vrij houden. Dit is dus een laatste waar schuwing. De wegblijvers zullen we no- teeren en zonder uitzondering van de lijst der tochtgenooten afvoeren. Reeds schreven we, dat de meeste jon gens de examens achter de rug hebben. Er zijn veel blijde gezichten, de een is ver hoogd, de ander is geslaagd voor diplo ma of toelatingsexamen. Al de gelukkigen gefeliciteerd, hoor. Onze vriend Dick maakt het goed na 0 N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH 0 geen stof, walm of onaangename 0 lucht. zijn auto-ongeval. Van veel vrienden reeds kreeg hij bezoek, eveneens wat kaarten. Dit alles stemt hem prettig. Laten we hiermee doorgaan. Dan werken we alle maal mee tot het spoedig algeheel herstel, dat we hem gaarne toewenschen. Zijn adres is: Militair Hospitaal, zaal II, Den Helder. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. F .W., den Haag fl.— Kaartverkoop uitstapje f0.75. Wie vojgt? Penningm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. OFFICIEEL VE1L1NGSBER1CHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". De prijzen der eieren gingen Maandag in ©en stijgende lijn. In doorsnee werd per 100 stuks 20 ct. ineer betaald. Qd verhooging liep vanaf 15 tot 25 ct. Dü productie liep in de afgeloopen week plm. 2500 stuks terug. BOUWVERGUNNINGEN. iB. en W. verleenden sinds onze vorige opgaaf deze bouwvergunningen: De Koog, woonhuis J.Huisman; Eier- land, kiosk, M. de Graaf; De Kuil, berg plaats, Jac. Bakker Pz.; Oosterend, ga rage, M.Brouwer; Waalenburg, schuur met afdak, Jn. Kikkert Jz.; Het Noorden, loods, A. J. Hoogerwerf; Koogerveld, koestal, M. Spigt Jz.; Het Noorden, her bouw woonhuis, A. j. Hoogenverf. Tevens werd vergunning verleend aan K. Daalder Kz., voor slooping van ©en woonhuis te Oudeschild ©n aan Gebr. Eel- man voor slooping van een winkelhuis ©n ert aan de Warmoesstraat. DEN HOORN. SCHOOLNIEUWS. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school alhier (vacature-Mej!, Lagendijk) hebben zich vier sollicitanten aangemeld. AMELAND. EEN HARDE LES. In de laatste janen heeft het bezoek aan Ameland ©en groote vlucht genomen. Aanvankelijk behielpen de badgasten zich met tenten, doch al spoedig verrezen hou ten huisjes, later gevolgd door grootere gebouwen, zoodat een flink complex dui nen werd bebouwd. Alles werd door prik keldraad omgeven, zoodat de benaming concentratie- of tentenkamp in de wereld kwam. Doch al deze huizen werden gebouwd zonder vergunning .en de waarschuwing om daarmede niet door te gaan werd Ln de wind geslagen. Proces-verbaal werd opgemaakt ©n een veroordeelend vonnis van de kantonrech ter volgde. Zoo veroordeelde de kanton rechter te Leeuwarden een architect uit 'Groningen, die in de laatjste 4 jaar 300 zomerhuisjes bouwde. De veroordeelden hebben thans de waarschuwing ontvangen, dat hun huizen voor 1 Aug. moeten zijn afgebroken. Ge beurt dit niet, dan grijpen de autoriteiten in, hetgeen geschiedt op kosten van de eigenaar. Naar wij vernemen zullen de overige huisjes en z.g. villa's binnen korte tijd eenzelfde lot ondergaan. Alg. Handels blad. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII ESPERANTO. lilllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BLAUW BLOED. We kondigen hierbij de verschijning aan van het eerste nummer uit de Ideala Esp. Biblioteko, een serie goede en goedkoop© boeken voor "onze Esperantisten. No. 1 is getiteld Blua Sango, van Willy van Zoest. Het is een spannend verhaal in goed Es peranto; het boek ziet er zeer verzorgd uit. Omvang 188 blz. Prijs, in geïll. stevig omslag, f0.70. ESPERANTO-U1TSTAPJE. Aan de door de Texelsche Esp. Fede ratie op j.I. Zondag uitgeschreven excur- naar den Hoorn, enz., werd door een 20- tal Esperantisten, onder wie 'een Espe- rantiste uit Bussum, deelgenomen. In zeer opgewekte stemming werd naar den Hoorn gefietst, waar de fietsen wer den achtergelaten. Te voet ging het naar Loodsmansduin, waar we genoten van het prachtig uitzicht over het mooie duinge bied ,dat zich daar uitstrekt. Jammer, dat door de zeedamp het uitzicht belemmerd werd. Aan het strand balspel, baden en zwem men, zoodat het uur van de aftocht, als gebruikelijk, weer veel te vlug was aange broken. De eerstvolgende Texelsche ex cursie is bepaald op Zondag 12 Augustus a.s. De tocht gaat dan naar de Waal, Oosterend, Oost, de Cocksdorp nieuwe fietspad en de Slufter. Vertrek 9 uur van de Groene plaats. O

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2