TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Op de fiets naar Stockholm. e Als de zon fel op Zaterdag 28 Juli 1934. OM DE GOEDE NAAM ONZER BLOEMBOLLEN lüilüiliilii UITSLAG AANBESTEDING. Het vervoer van huisvuil, materialen, enz. onlangs door het Gemeentebestuur opnieuw aanbesteed, werd opgedragen aan de laagste inschrijvers, de vracht rijders C. Boon en R. Kooiman. EXCURSIE. Het uitstapje naar de Wieringermeer is met een dag vervroegd, vertelt een adv. in dit nr. We kunnen deelname ten zeerste aanbevelen. Ge krijgt een goed idee van het ontstaan en de groei van, Neerlands twaalfde provincie, mede dank zij de deskundige gids, die de bezoekers van voorlichting dienen zal. EXAMENS. Aan de lijst van leerlingen, die aan de Vakschool voor Meisjes te Den Helder zijn bevorderd naar een hoogere klas, of gediplomeerd, ontleenen we deze na men van leerlingen uit onze gemeente. Bevorderd naar 2e leerjaar „Huisnaai ster": A. Kikkert, G. Krijnen, C. List en J. Smit. Naar 2e leerjaar „Hulp in de Huishou ding": L. Mets. Reeds meldden we, dat aan Bertha Epe het diploma Huishoudster werd uitge reikt. Maandagmorgen heeft Siem de Waal met de eerste boot Texel verlaten, uitgeleide gedaan door familieleden en kennissen. Hij is nu per rijwiel op weg naar Stockholm, om het Intern. Esp. Congres daar bij te wonen. Van het eerste deel van zijn reis ont vingen we dit verslag. Woensdagavond half 7. Nu ik dit schrijf zit ik in mijn kamer in „Het Huis van de Arbeid" in Kiel. Tot nu toe kan ik over het verloiop van: mijn tocht meer dan tevreden zijn. De kaart ligt voor mij, en ik heb uitgerekend, dat ik totaal reeds 558 K.M. opgeschoten ben. Nadat de Dokter Wagemaker mij Maan dagmorgen aan Den Helder afgeleverd had, ging het naar Wieringen en de af sluitdijk over naar Leeuwarden, waar ik bij kennissen een half uurtje rust nam. Vervolgens inaar Groningen, waar ik plm. half 4 aankwam. Weer even rusten om daarna de richting Nieuwe Schans in te slaan. Mijn plan was, daar de nacht door te brengen, maar dat bleek me onmoge lijk, want ieder kuiltje of hobbeltje in mijn zadel begon ik te voelen en daarom begon ik zachtjesaan naar een goedkoop pensionnetje in de vorm van een schuurtje, hooiberg of dicht boschje uit te kijken. Maar wat was dat? Voor mij uit ging 'n postbode. Dit zou voor mij niets biezon- ders geweest zijn, als ik op een van de brieven niet een Esp. ster had zien staan. Een brutaal mensch heeft de halve we reld en dus ging ik naar hem toe. Ik vroeg waar hij die brief naar toe bracht. Helaas, deze brief was niet voor een Esperantist bestemd, al was hij ongetwijfeld wel van een „taalgenoot" afkomstig. Hier woont echter wel een dame, die zich met die „buutenlandsche taal" ophoudt, licht te de bode mij in. Even verder de straat in, dan vindt u het vanzelf. En inderdaad, daar ontdekte ik op een deurpost het insigne van de „buutenland sche taal", een fraaie Esp. ster. Het bleek, dat ik bij inej. Wieme de Vries, dile die in haar eentje in Finsterwolde Esp. propageert, was aangeland. Een zeer har telijke ontvangst is mij bij deze nog jeug dige pionierster ten deel gevallen. Zij was in het bezit van het B-diplo ma en heeft in de afgeloopen winter hier een cursus gehouden. ..Fraulino de Vries, „foirtecon" bij uw arbeid toegewenscht. Dat ik 's avonds na een tocht van 200 K.M. spoedig insliep, begrijpt u wel'. De andere dag nadat ik afscheid van mijn gastvrouw had genomen, en haar als dank een kaart voor het Esp. monu ment had aangeboden ging het naai de Duitsche grens. De douane was niet gauw tevreden. Alles moest ik laten zien. Met een pakje ansichtkaarten van Texel lüiü© VAN ZON EN MAAN. ©iijüi MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 29 Juli 9,58 9,17 5.14 8,55 M 30 10,11 10,43 5,15 8,54 D. 31 10,26 12,06 5,17 8,52 W 1 Aug. 10.43 1,28 5,19 8 51 D 2 11,04 2,48 5.20 8,50 V. 3 11.31 4.04 5,21 8,48 Z. 4 12,09 5,14 5 22 8 46 N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH. VEILIG, ZINDELIJK, GEMAKKELIJK. ging hij het kantoortje binnen. Ik moest Mark 3.20 betalen, voor invoerrechten- De kaarten van het Esperanto-monu ment had de douane zeker niet in de ga ten. Althans: Ik had daarvoor geen rech ten te dokken. Dat viel mee. Ook een nieuw overhemd, dat ik voor de grens over mijn andere had aangetrokken, ont ging zijn aandacht. Nadat hij had gecon stateerd, hoeveel geld ik bij mij had, kon ik vertrekken. De eerste stad, welke ik zou aandoen, was Oldenburg, heerlijk aan de meren ge legen. In Duitschland was alles rustig. Op weg naar Oldenburg ben ik drie keer mët Nazi's een stuk meegereden. Men be gon over het weer en merkte dan op,, dat er in Duitschland geen communisten waren zooals in Amsterdam (over het laatste oproer hebben de Duitsche klan ten vol gestaan). Tenslotte vroeg men mij, hoe de Nederlandsche kranten over Duitschland en de „Leider" schreven. Over het algemeen woeien er niet half zooveel vlaggen als verleden jaar. Werd ik toen steeds met de „Duitsche groet" ge groet, thans is dat op mijn heele tocht maar driemaal voorgekomen. Na Oldenburg bereikte ik Bremen, waar de Dom mijn aandacht vroeg. Toen vroeg ik de weg naar Hamburg, want ik had 150 KM., afgelegd en wilde er nog een paar K.M. bij pakken. Een verkeerde inlichting bezorgde mij een buitengewone surprise. Ik sloeg de weg in naar Han nover enina een klein uur peddelen, kwam ik tot de ontdekking, dat ik op het verkeerde pad was. Weer terug naar Bre men. Jonge, jonge, wat had ik er de p in. Als een wilde ging ik naar Bremen; terug, waar ik om 8 uur weer aankwam. Ik nam mij voor de dag toch goed te maken. Even buiten Bremen reed een Hitlerjongen met mij mee. Hij moest naar Hamburg en zou de nacht doorfietsen. 120 K M. stond er op het program'. Zoo gingen wij tezamen op weg. Terwijl ik nog piekerde over de kostelijke uren, welke ik verloren had, kwam er een vrachtauto achter ons aan. „Festhalten" zei mijn vriend, en jawel: spoedig had den wij hem te pakken en lieten ons heer lijk meetrekken aan een touwtje, dat er achter bengelde. Op de auto stond Flam- burg eninderdaad moest hij daar' inaar toe. Was dat even boffen? Om 10 uur had den wij reeds 55 K.M. afgelegd. Het was inmiddels donker geworden, maar" toch vond ik het jammer de auto los te laten en een nachtverblijf te zoeken. Tot 35 K.M. voor Hamburg liet ik mij trekken. Toen liet ik de wagen schieten, omdat ik bij een dicht boschje een veld met korenschoven had ontdekt. Spoedig had ik een aantal schooven in het boschje gesleept en een ideaal nachtverblijf ge maakt. Zoo leek het tenminste. Ik denk, dat ik ongeveer een uur geslapen had, toen ik door de kou wakker werd. Het was nog te koud. Ik ben toen weer naar de akker gegaan en heb er nog ©en paar „dekens" bijeengehaald. Van uur nog tijd wetende, beklom ik des morgens weer mijn stalen ros. Er was nog niets op de weg te bekennen. Eerst later, wel Ia- ter, kwam ik in een dorp, waar de klok zes uur sloeg. Ik had dorst en een niet al te lekker smaakje in mijn mond. U be grijpt hoe blij ik was, toen ik de eerste melkbus (met melk) aan de weg zag staan, om naar de stad te worden ver voerd. Jonge, jonge, wat moest de in houd het ontgeldenNauwelijks had ik „genoeg" gedronken, of daar kwam de boer aan. Ik had hem eerlijk willen betalen, maar aan de manier waarop hij naar mij toekwam, zag ik, dat hij stellig een „onbekende soldaat" van mij zou hebben gemaakt. Om: 9 uur was ik in Hamburg. Ik ben plm. 2 uur in de stad gebleven. Wat een drukte. Geweldig. Geweldig. Vanhier ging het naar Kiel via het schoone bad Bramstedt. De afstand HamburgKiel is 90 KM. en toch heb ik er ruim 7 uur voor rnoodig gehad. Een zeer zwaar maar bui tengewoon mooi gedeelte was dit. Steeds maar stijgen en dalen, wat zeer ver moeiend was. Ik heb het vandaag niet verder dan 130 K.M. kunnen brengen. Thans ben ik in het „Haus der Arbeit", het Nazi Haus te Kiel, om nieuwe krach ten te verzamelen, want de 90 K.M.,i welke mij nog van de Deensche grens scheiden, zijn ook nogal bergachtig. SIEM. (Wordt vervolgd.) N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH 3 oent per KWh. Donderdag 2 Aug Laatste kwartier 3<g>® GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Wed. K-K., Oosterend f 2.50. UITSLAG AANBESTEDING. Gisteren werd hier door architect Igesz de bouw van twee woningen voor de Bak ker en Van Maarleveld-Stichting aan besteed. De volgende biljetten kwamen in. Timmerwerk: Blom, Oudeschild f2498; Gebr. Timmer f2235; P. Kooger f2346; W. Bruin f2506; J.W Bakker f2199; H. London f2020; J. Koorn f2457. Metselwerk L. Bruin f3062; IC Venema f 2S24 J. Trap f 2638; W. Boon f3465; J. Graaf f3095; C.Keijzer f3131; I. Voigt*) f2537; H. Bakker f3160. Loodgieterswerk P. Oele f443; J. Agter f535; Schilderwerk Vonk en Boon f444; C Bremer f542; J.C.Roeper f579; Smidt f524. Electra Dros' Autocentrale f 123.30; Gebr. Dros, Oosterend f135; Jb. Bruin f 125.75 Knopperts f148. Metsel- en Timmerwerk: Gebr. Timmer f4863; Jb. Bakker f4974; Jb. Drijver f5397; I. Voigt f 4762(. Laagste inschrijvers. Gunning heeft nog niet plaats gehad. De heer J. G. van Leeuwen, contro leur van De Narcis, schrijft ons: Het plantseizoen staat spoedig voor de deur en nu is het noodig rekening te houden met het resultaat der proeven, die Prof. Dr. Van Slogteren heeft genomen en door mij persoonlijk zijn gezien. Ze hadden betrekking op de behandeling van de narcissen. Met de meeste nadruk wijs ik er op dat bet noodig is, steeds schoon water te gebruiken. Dit scheelde 1/3 meer in de groei, vergeleken bij bollen, behan deld in water, waarin een keer bollen wa ren geweest. Water, waarin bolrot behan deld werd, had ook een ongunstige in vloed. Ook met gezonde partijen scheelde het 1/3 zooals boven genoemd. Partijen narcissen met bolrot moeten beslist met een desinfeeteenend middel be handeld worden. Het verschil was emorm. Zonder Uspulun of Germisan was de groei ruim 100 pet. minder. Nu eerstdaags de bollen weer moeten worden behandeld, wilde ik dit even mel den. Laat voor zoover u ©enigszins kunt alles behandelen. Denk om de naam der Texelsche narcissen, kweekers. Houdt ons product hoog. Uw huid heeft ingebrand geneest gij uw pijn lijke Imid hij uitstek met DIlDni Doos 30, 60, Tube 80 ct. I UïlUL SPORTNIEUWS. HRC van den Helder heeft voor deze zomer een speciaal oefenprogramma met het doel bij de aanvang der nieuwe1 comp. gereed te zijn. Onder leiding van een prima trainer wordt er intensief ge oefend, terwijl elke week een of meier oefenwedstrijden worden gespeeld. Zoo ontvingen wij deze week een aanbieding om a.s. Zondag een wedstrijd op o,ns terrein te doen spelen tusschen Texel 1 en HRC II, waarbij tevens werd bedon gen een tegenbezoek van T. I naar den, Helder. Natuurlijk werd dit voorstel aan genomen. Dus wacht ons morgen een mooie wedstrijd. H. is hier voldoende be kend, en vooral nu, waar het uitslui tend oefenwedstrijden zijn, voor de meeste spelers proefwedstrijden, zal er van goed spel zeer zeker te genieten en te loeneni zijn. Daarom allen op naar het sportter rein. De wedstrijd vangt om 2 uur aan. Texel 1Joh. Dukers D.Zuidew'nd G.Witvliet A.Huiz:nga J.Gieles N.deGraaf M.Vlaming C Zuidema Winter Verheijen Idema Res.: A. Dros Bz. O Vrijdagavond a.s. speelt op ons terrein een jong Texel-elftal tegen een Kartjp- elftal. Reeds meerdere malen hadden we het genoegen, pittige wedstrijden te aan schouwen. Meestal komen onze gasten vergezeld van een groot aantal suppor ters, die op vroolijke wijze hun favorie ten aanmoedigen. Ook nu zal met deze gewoonte wel niet gebroken worden. We bereiden ons voor op een avond van goede sport en gezellige stemming. We wekken gaarne op deze wedstrijd te gaan zien. Aanvang half acht. Het T-elftal wordt in volgend nr. bekend gemaakt., o Van Verkade ontvingen we het voor- loopige programma voor het gedeelte voetbal. (Dit kan natuurlijk nog gewijzigd worden) Zondag 26 Aug.: 9.30 uur: Texel AKFC A. 10.30 uur: Verkade CTexel C. 11.40 uur: Verkade AKFC A. 3 uur: Verkade BTexel B. 4.15 uur: Verkade ATexel A. De wedstrijden der A-elftallen duren 2x 25 minuten. De andere der A-elftallen 2x30 minuten. Prijsuitreiking om 5.30 u. Wanneer de T-adsp. dit programma be- DOLLFUSS EN MUSSOLINI. Dit kiekje werd genomen tijdens het bezoek dat Dollfuss vorig jaar met Mus solini aan de Italiaansche badplaats Ric- cione bracht. Over enkele dagen zou hij daar wederom verpoozing hebben ge zocht DE JONGE DOLLFUSS. Hij was de trots van zijn vader, vooral wanneer hij de uniform droeg van „Rijks kanselier", zooals ons kiekje laat zien. WILH. MIKLAS. Bondspresident van Oostenrijk. zien, zullen zij tot de conclusie moeten komen, dat alleen door regelmatig oefe nen, het beste verwacht kan worden. Bo vendien kunnen zij hiermee ook bewijzen, dat het werk van de bestuurderen van beide veneenigingen door hen op prijs wordt gesteld. Dus voortaan alle adspiranten des Maandags dp de voor hen bestemde tijd present. D. D. ZONDAGSDIENST. Te consulteeren te den Burg. Dokter Boswijk 29 juli. Dokter Heltema 5 Aug. Dokter Vellenga 12 Aug. Dokter Boswijk 19 Aug. Dokter Heltema 26 Aug. Dokter Vieltenga 2 Sept. Enz. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BF.LANG r| milium Handelsinformatie-en Incasso- s Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groute voordeden. Een volledig prospectus waar- H uit zulks duideli'k blijkt met een exemplaai van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage H p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANGl Amstelstr 14 Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C 1 H Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst gePof- |j§ fen worden ten behoeve hunner leden 'JülilIE..Hliii

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5