Wie No. 4865 47s,e Jaargang Woensdag 8 Aug. 1934 Oe Nieuwe Texelsche Courant Gemeenteraad van Texei 0 0 e 0 0 andere merhen rook/" Hu btgft van vee! genot verstoken Maar die zich houatbg ófft/ttOidhtl/. Zat hee^yn teven heertgk smoken! J.GRUNO'3 BAAI TAB Ah Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis gelen». TEXELSCHECOUR is sinds 1 Juli 1930 fai dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tek 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V2 uur later.) 9 10 11 12 13 14 15 Aug 9,22 9.55 10,25 10,54 11,25 12,— 12.31 LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 9 28 Zitting van Zaterdag 4 Aug. 1934, aanvangende te ruim drie uuir n.m. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Voorz. opent de vergadering en ver zoekt de leden zich van hun zetels te wih willen verheffen voor het aanhooren van een korte rede, gewijd aan de nagedachte nis van Z.K.H. Prins Hendrik. Allen geven aan dit verzoek gevolg. Het past ons, aldus de burgemeester, in het openbaar uiting te geven aan ons gevoel van weemoedig medeleven met onze vorstelijke familie, die in de loop ,v.an dit jaar voor de tweede maal een groot verlies leed en smartelijk getroffen werd. Het past ons dankbaar te herdenken, de afgestorvene, die gedurende 33 jaar als Prins Gemaal in ons midden geleefd heeft en getoomd heeft warm voor het Nederlamdsche volk te voelen. Het was niet voor de overledene weggelegd zich op staatkundig .gebied te bewegen, doch zoowel op representatief als op philan- tropisch gebied heeft Prins Hendrik ge toond humaan voelend, hartelijk en on gekunsteld te zijn. Het past ons enkele oogemblikken zijn nagedachtenis in stilte te herdenken. Na enkele oogemblikken van stilte wordt de vergadering voortgezet. Voorz. deelt mee, dat dhr Leber wegens ambtsbezig heden verhinderd is en verzoekt vervol gens de gem.-secr., de notulen te lezen; deze worden onveranderd vastgesteld. Alvorens tot behandeling der agenda wordt overgegaan, schorst de voorz. de openb. vergadering ten einde eenige pun ten in het geheim met de raad te kunnen, bespreken. Na plm. drie kwartier gaan de deuren weer open. Daar de heeren Epe en Lap niet de ge- heele vergadeirmg kunnen bijwonen, wor den eerst de punten 11 (en 12 der agenda aan de orde gesteld. 11. Aanleg vliegveld. (Zie uitvoerig verslag in vorig nr.) Voorz. deelt mee, dat overleg werd ge pleegd met de Directeur van de Lucht vaartdienst. In het prae-advies is een op- somm'ng gegeven van de kosten, welke met de uitvoering van eenige kleine wer ken nog gepaard gaan. Dhr De Graaf: We zijn met plannen voor een vliegveld begonnen en mogen nu geen half werk doen, ondanks de nood zaak van bezuiniging. Ik hoop, dat het veld in de toekomst rendabel zal zijn. Dhr Henkes: We hebben A gezegd en moeten nu ook B zeggen. Het voor stel wordt goedgekeurd zonder hoofde lijke stemming. 12. Adres ziekenfondsen 'en artsen. In vorig nr. hebben we van het prae- advies uitvoerig melding gemaakt. Dhr Dogger: Ik zou er wel een half uur over gesproken hebben, indien Ooster end het adres der Fondsen en dokters niet met één klap de bodem ingeslagen had. Het aantal gezinnen immers, dat daar niet betalen kan, zou wel 166 bedragen te genover den Burg 82. Voorz. merkt op, dat in het prae-advies een fout school; het getal moet voor Oosterend 82 en voor den Burg 166 zijn. Dhr Dogger: Dat verandert de zaak. Ik zou er dan op willen wijzen, dat het Alg. Armbestuur niet het instituut is om u voor te lichten.. Veel 'moeite had u zich bespaard, door bij de Fondsen om advies aan te kloppen. U wilt behoudens biezondere gevallen, zekere patiënten naar een academisch zie kenhuis sturen. Maar zulke gedachten ge tuigen wel van een heel oud stelsel. Het verschil in kosten is maar klein. In Leiden N.V. T. E. M. Schenk nooit uit een waterketel 0 0 e.d. zonder eerst de stroom uit 0 0 te schakelen. 0 0 ♦0*C^9*0*0 040*0^0«0« f2.50 per dag en dokter vrij, maar de reiskosten komen daarbij. Een bezwaar is, dat de gemeente thans weinig financ. draagkracht heeft. Ik ga er daarom niet op in. Maar wel raad ik: Ga eens emsti'g met de Fondsen praten. Thans wordt 'n afmaaksysteem toegepast. De Minister zond toch een circulaire, waarin hij de gemeenten de vrijheid gaf, een bijdrage te verleenan aan de Ziekenfondsen. Ver schillende dingen in het prae-advies on derschrijven we niet. Ik hoop, dat de Raad het adres nu niet van de baan schuift. In geen geval moeten we de zaak op het Armbestuur afwentelen. Dhr De Graaf: Jaren terug is door mij en an deren een adres van 'dezelfde strekking aan de Raad gericht. Het geval is mij zeer sympathiek. De gemeentefinanciën 'staan er niet zoo rooskleurig voor maar de zaak- is urgent en de raad mag er zich niet zoo maar afmaken.Met wat dhr Dogger van het Armbestuur zegt, ben ik 't niet eens. Het hoeft niet in de gaten te loopen, dat iemand steun krijgt van het Armbe stuur. BenW moeten echter zooveel mo gelijk bevorderen, 'dat de Kerkbesturen steun verleenen. Dhr Keijzer kan er zich best mee vereenigen, dat BenW sa men met Arm- en Kerkbesturen de zaak regelen. Dhr Bruin: De circulaire van de Minister doet mij goed, hoewel de ge meente bij steun aan de Fondsen zelf voor de oen ten zal moeten zorgen. Zou tten echter de dokters niet wat subsidie willen geven Ook de gemeente moet er maar wat bij doen. Wanneer een lid ge schrapt wordt, komt het toch bij het Armbestuur terecht. Dhr Dogger: De dokters hebben een groote macht. Die mogen we niet onderschatten. Of het daar om onbillijke menschen zijn? Als wij die macht hadden, zouden we haar ook ge bruiken. Ze geven echter al vijf pet. re ductie. Wanneer men deze korting hooger wenscht, moet de gemeente het zelf maar eens bij de 'dokters probeenen. Bovendien wijs ik er op, dat het adres speciaal over het verplegingsfonds handelt. Weth. Vlaming: Wat dhr Bruin zei, is mij sympathiek. De Minister noemde drie groepen belanghebbendende leden, de artsen en de gemeenten. Terecht wordt gevraagd, of ook de dokters niet kunnen steunen. Maar gaat men hier het Arm bestuur niet wat kleineeren De heeren staan daar tegenover nogal sceptisch. Wij moeten blij zijn, dat het er is. Het is toch zoo erg niet, door het Armbestuur ge steund te worden. Eerst echter moeten de Diaconieën helpen. Zijn deze niet bij machte dan komt het Armbestuur. Dhr Dogger noemt ons achterlijk (sprak van een heel oud stelsel) omdat wij van een academisch ziekenhuis spraken, maar welk bezwaar kan dhr Dogger daartegen aan voeren? Men wordt daar toch niet min derwaardig behandeld. Dhr Dogger: Neen, maar ik vind de afstand van hier te groot. Alleen in uiterste noodzaak mag men iemand daarheen vervoeren. Het Armbestuur v'nd ik veel te krenterig. Voorz. protesteert tegen deze woorden: Ik vind, dat we eerder hulde moeten brengen aan het Armbestuur, speciaal aan de voorz., die in deze tijden voor een zware taak staat. Dhr Dogger: En toch zie ik het Armbestuur verduiveld zui nig met de oenten omspringen. Dit is voor mij geen deugd, wanneer men b. v. tegenover een werkloos huisvader staat, die drie, viermaal om steun moet aan kloppen. Het gemeentebestuur zou dat vlugger afwerken. Bovendienhet zijn vol waardige menschen, door de crisis achter op geraakt, die steun noodig hebben. Die hooren bij het Armbestuur niet thuis, hoewel ik aan de waardigheid van dit college niets tekort wil doen. Zuinig moet het wel wezen, maar op geneeskundig gebied mag dat zoo ver niet gaan. Dhr Bruin: We moeten zooveel mogelijk be vorderen dat geen lid geschrapt wordt. Weth. Parlevliet: Al jaren streven BenW hiernaar. Steeds wordt nu reeds betaald in gevallen, waarin dit noodig bleek. Maar „den Burg" moet niet met 166 gezins hoofden komen. Er staan namen op van menschen, die een goed inkomen hebben 0 N.V. T. E. M. 0 KOOKT ELECTR1SCH. 0 VEILIG, 0 ZINDELIJK, GEMAKKELIJK. 0 en die het een schandaal zouden noemen, indien zij wisten op de lijst van wie niet betalen kunnen te zijn gesteld. Ik heb zoo'n idee, dat die namen er zoo maar opgeplakt zijn. Het bewijs is geleverd, dat het Fonds zelf niet kan uitmaken, wie voor steun in aanmerking komt. Indien de Fondsen geld tekort komen, wordt door de gemeente geholpen. Dat heeft de practijk bewezen. Dhr Lap: Dan kun nen de toeren Dogger en 'Bruin tevreden zijn. Ik ben echter bang, dat dhr Parle vliet niet de meeming van BenW verkon digd heeft. Ook dhr Dogger is van meeniing, dat dhr Parlevliet zich wat ver keerd uitdrukt. Weth. Parlevliet: Ik had moeten zeggen, dat liet „Verplegings fonds", wanneer liet tekort heeft, bij ons komt. Dhr Bruin: Leden, dokters en gemeente moeten maar wat bijpassen. Dhr Dogger: De dokters doen dat al met vijf pet. Dhr Lap wil opschieten en vraagt stemming over het voorstel van BenW. Dhr De Graaf: Ik heb altijd liet idee, dat de Fondsen een vetmesterij van de dokters zijn. Dhr Dogger wil het goed praten, maar dhr Bruin wijst terecht op de circulaire van de minister, waarin, ook de dokters genoemd worden. De fi- nancieele verhouding tusschen zieken- en verplegingsfonds is niet goed. Daar moes ten BenW wat aan doen. Dhr Dogger: Ik ben er tegen, dat men werklooze ar beiders overhevelt naar liet Armbestuur. Wat de aanmerking van dhr De Graaf be treft: Ik ben geen pleitbezorger van de dokters, maar breng naar voren, wat ik eerlijk en rechtvaardig oordeel. Er wordt over liet voorstel van BenW gestemd. Het wordt aangenomen. De soc.- dem.-fractie (de heeren Henkes, Dogger en Bruin) stemt tegen. 0 0 N.V. T. E. M. 0 0 Warmwaterreservoirs: steeds 0 0 heet water voor ca. 7 ct. per dag 0 0 1. Ingekomen stukken. Mededeel'mgen. Voorz. doet mededeeling van A. Schrijven Mej .Henkes, die haar her benoeming tot gemeentevroedvrouw aan neemt; B. Procesverbaal van de opname van kas en boeken ten kantore dar gemeente ontvanger. Op 22 Juni 1934 moest in kas zijn f490.34, hetgeen met de werkelijk heid klopte. C. Mededeeling van Prov. Staten met betrekking tot de financ. verhouding tus schen Rijk en Gemeenten. De gemechte- reLening over 1931 werd gesloten. De uitgaven, welke daarvoor in aanmerking komen beliepen f61987.61; dat is per hoofd der bevolking f7.7766 (aantal zielen 31 Dec. 1931 7971). D. Adres van de heer G. Smidt, oud- leeraar Z.V.S. alhier, die eenige tijd het directeur-schap der school waarnam en nu bij herhaling om de belooni.ng hier voor vraagt, welke hem in de raad van 24 Juni 1933 zou zijn toegezegd. Voorz. deelt mee, dat BenW, gelet op de motieven, welke destijds tot zijn be noeming tot tijdelijk directeur hebben ge leid, geen aanleiding vonden, de minister voor te stellen, dhr Schmidt nog een extra belooning toe te kennen. Weth. Parlevliet spreekt over het adres zijn scherpe afkeuring uit. Dhr Schmidt, aldus spreker, genoot een salaris van f4500 ruim p. j. De eerste drie mnd. na zijn ontslag ontving hij f 90 per week wacht geld en daarna tot pensioen krijgt hij f55. Daarmee kan hij best tevreden zijn. Dhr De Graaf: Ten onrechte meent dhr Schmidt, dat hem een belooning is toegezegd. Er was wel sprake van, dat een belooning zou kunnen worden ge geven. De raad gaat met het voorstel van BenW, het adres voor kennisgeving aan te nemen, mee. E. Adres van de Bond van Koffiehuis- en Restaurant-houders met het verzoek de grondslagen, huurwaarde en meubi lair, te willen verlagen. Voorz.: Reeds driemaal heeft de raad op zoo'n verzoek afwijzend beschikt. Ben W stellen voor't adres voor kennisgeving aan te nemen, waarmee de raad accoord gaat. F. Verzoek van de Ned. BioscoOp-Bond om niet tot invoering van een vermake lijkheidsbelasting te willen overgaan. De belast'ng zou niet op het publiek ver haald kunnen worden en daardoor tot sluiting van de bioscoop kunnen leiden. In dit geval "zou de geraamde opbrengst fictief zijn. Daar van invoering van zoo'n belasting nog geen sprake is, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Het geeft geen stof tot discussie. ECHTE FRIESCHE 10 '12 'IQ cenhy per ft on* Mc.r sa a at z OdSCtiCnndM. 2. Aanbieding gemeente-rekening over 1933. Wordt in handen gesteld van een com missie, bestaande uit de heeren Kikkert, Henkes en Daalder. 3. Idem rekening Algcmiedn Armbe stuur over 1933. Idem, de heeren Lap, Leber en Doggeir. 3a. Aanbieding rekening Alg. Wees huis 1933 Idem, de heeren De Graaf, Bruin en Dros. 4. Ontslagaanvrage C. Koorn als visch- afslager. Wordt eervol verleend. Dhr Henkes: Maakt hij nog aanspraak op pensioen? Weth. Parlevliet: Wij nieenen van wel; we hebben er tenminste voor betaald. Voorz. merkt op, dat uit deze woonden niet volgt, dat dhr Koorn inderdaad pensioen krijgt. 5. Wijziging besluit tot ruiling vah grond te Den Hoorn. Het gaat over ruiling van een stukje grond met dhr A. Heerschap te den Hoorn. De raad heeft hieraan reeds eer der zijn goedkeuring gehecht, maar er is toen in het besluit een fout gemaakt door verwisseling der kadastrale nummers. Een formeele kwestie dus, welke even moet worden opgelost. Accoord ziegt de raad. 6. Benoeming onderwijzeres aan de o.I. school te de Cocksdorp. (Zie voordracht in vorig nummer.) Met algemeene stemmen benoemd mej. G. Zwart, te Heerlen. 7. Idem te dan Hoorn. (Zie voordracht in vorig nummer.) No. 1 werd te Ilpendani benoemd. De raad kiest nu ino. 3, mej. J. de Jong, te Middenvaart, met alg. stemmen. 8. Huur gedeelte Noordzeestrand ach ter Eierland. B;nW stellen voor de overeenkomst met de Staat inzake huur van 50 M. Noord zeestrand achter de vuurtoren te verlen gen. Duur: 5 jaar. Kosten f 10 p.j. Onder zocht zal worden of geen grooter ge deelte dan 50 M. gehuurd kan worden. Het Rijk stelt eenige voorwaarden, o. a. schadevergoeding bij vernieling van het duin. N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. Weth. Parlevliet: We moesten van die voorwaarden een afschrift zenden aan de V.V.V. afd. de Cocksdorp. Ze zal de ge- (meente wel voor last met de Staat vrij waren- We moeten spoedig meer strand zien te krijgen; 50 M. is te kort gebleken. We hopen, dat de bloei van de Cocks dorp, die al veel toeneemt, nog belang rijk grooter zal worden. Dhr De Graaf: Zjjn al onderhandelingen gevoerd over een rijslag naar het strand? Voorz.: Laten we hierover na de raad maar eens praten. Het voorstel van BenW wordt z.h.st. aangenomen. 9. Verhuring van grond te de Koog. Dhr L. van der Vlies wil zijn perceel weer inhuren! De heeren J. en P.C.Bakker, wenschen hun perceel niet weer te pach ten. Een deel van dit stuk land werd in middels verkocht. BenW stellen voor aan dhr L. v.d. Vlies voor 2 jaar voor f80 per jaar te verhuren het peroeel, dat hij tot nogtoe in pacht had plus de rest van het peroeel van de heeren Bakker, samen groot 0.87.25 H.A. Dé' raad maakt geen bezwaar. 10. Conversie van geldleeiningen. We schreven hierover uitvoerig in vorig nummer. De raad gaat met de voorstellen accoord. (ZIE VERVOLG OP VIERDE PAG

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1