Van Texel naar Chicago. Illllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Mededeeltagen lillllllllil van Texelt Bioscoop-Theater llllllllinilllllllllllllimilllllillllllllllllllllllllllllllllll DE BEWAARSCHOOL. Het mag geluk heeten, dat wij er thans reeds in geslaagd zijn, de buitengewone film, getiteld De Bewaarschool (La Ma- ternelle) te bekomen, teneindle die van Vrijdag tot en met Dinsdag in ons The ater te vertoonen. Wat de pers, wat de autoriteiten van naam van deze film heb ben gezegd, is zoo biezonder gunstig, dat op druk bezoek stellig gerekend mag worden. Slechts vijf dagen „De Bewaar school". Laat de gelegenheid u niet ont glippen. Verzekert u tijdig van een plaatsje. De Centr. Comm. voor Filmkeuring schreef er van:'Een zeer mooie, aangrij pende film van het leven van kinderen in en om een bewaarschool. Zelden zagen we een zoo innig tragische film, zoo goed doorvoeld en dus psychologisch juist. Men verzuime niet deze film te gaan zien. De Telegraaf: Een zuiver kunstwerk is deze ontroerende film uit de kinder wereld. Het VaderlandEen voortreffelijke film. met vele momenten van zuiver gevoel, van waarachtige kunst, die ontroeren en boeien. Het Volk: Vrijwel overal in deze film is een verrassende natuurlijkheid en een ontroerende zuiverheid. De Groene Amsterdammer: (L. j. Jor- daan)Men ga dit zuivere, teere en ont roerende werk aanschouwen. Deze film is er een in zijn nobelste vorm. De Nieuwe Eeuw: Een zeldzame film. Een voortreffelijke film met reine en zui vere intenties. De Tijd: Een ontroerend werk. Een milde en liefdevolle film. Handelsblad: Een treffende film met groote kwaliteiten. De Stad Amsterdam: Een eerlijke Fran- sche film zonder een spoor van sentimen taliteit. Ze ontroert tot in je diepste binnenste. Residentiebode: Een film van onein dige teederheid, geboren uit de liefde tot het kind Avondpost: Een kunstwerk, dat nauwe lijks zijn weergade zal vinden, gespeeld op onovertrefbare wijze. Nieuwsblad van het Noorden: Een top prestatie van Fransche industrie. Een der eerlijkste geluidsfilms, tot nu toe ver schenen. De Tijd: Gaarne sporen we onze le zers, die prijs stellen op het genieten van een goede en boeiende film, aan De Be waarschool te gaan zien. Dr. L. Heyermans (directeur Gemeen! Geneesk. Dienst, A'dain): Ik heb de film tweemaal gezien en misschien ga ik nog een derde maal heen. Waarom Omdat deze film degeen, die zijn steentje moet bijdragen voor de bescherming van het kind, met klemmende argumenten, gegre pen uit het kinderleed, uit het kinder leven, duidelijk maakt, wat er op het spei staat, als men zou verslappen in de strijd voor het kind. Ik zou er alle Ministers, Kamerleden, Gemeentebesturen, Raads leden, enz. (ook u, lezer) heen willen sleepen. Is dat niet voldoende? Ge gaat toch ook De Bewaarschool zien? Geen andere film zal u zoo boeien als deze. Aan geen andere zult u zoo lang dierbare herinnen ringen behouden als aan deze. Ga daar om DEZE zien. O N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH. VEILIG, ZINDELIJK, GEMAKKELIJK. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. NN., Westerweg f 1. MELKCURSUS. Een mooi resultaat. De melkcursus heeft zijn beslag gekre gen. Het was de eerste op Texel ien het resultaat is verheugend geweest. Het was de heer H. Boer, Directeur van C.Z. De Eendracht, die destijds het initia tief nam. Zijn plan vond algemeen bijval en werd ook door De Onderneming ge steund. De heer D. Kaan, Wieringer- waard, werd als voormelker aangezocht voor de cursus, welke door 12 personen zou worden gevolgd en 6 lessen zou tellen. De heer Boer zou de theoretische kennis bijbrengen. Vorige week ontvingen de jongelui hun laatste les en Maandagmiddag moest de eene groep van zes en Dinsdagmorgen de andere de vereischte proeven van be kwaamheid afleggen, ten einde zich in het bezit van het Diploma te kunnen stellen. De jury bestond uit de heeren J.Kamp, hoofdbestuurslid Holl. Mij. van Land bouw, Berkhout; Joz. Sjerps, hoofdbe stuurslid. L.T.B., Hem, en D. Kaan, voor melker, Wieringerwaard. Ambtshalve maakte van de jury nog deel uit dr. Schey, rijkszuivelconsulent. PASTOOR L. G. VAN RIJYVEN. viert vandaag als pastoor van de Kerk van de H. Joannes de Dooper te Den Burg zijn zilveren priesterfeest. (Foto-J. Nauta, den Burg.) Volledigheidshalve vermelden we nog, dat het examen werd afgenomen namens de N. Holl. Melkcommissie, welke werd ingesteld door Holl. Mij. van Landbouw, L.T.B. en de Vereen. Holl. Noorderkwar tier. Elke organisatie benoemt twee le den. Dr. Schey is ambtshalve secr. dezer Commissie. Het examen werd afgenomen op de hoeve Spijk van Gebr. Bakker, nabij den 'Hoorn, en wel in tegenwoordigheid van, behalve de jury, de heeren H. Boer en C Stoepker, resp. directeur en voorz. CZ. De Eendracht en de heer H. Klimp, hoofd L. Landbouwschool. Deze heeren merkten we althans Maan dagavond op, toen we op een uitnoodi- ging daartoe, bij dat examen aanwezig waren. Nadat de jury ten huize van de heer Bakker eenige tijd over de toe te kennen punten beraadslaagd had, werden de candidaten binnengeroepen om de uitslag te vernemen. Aan allen kon door Dr. Schey het Diploma worden uitgereikt. Van de eerste ploeg waren het: Pieter Kuip, Spang; Klaas Lap Pz., den Hoorn; J. van Maldegem, Eierland; Jn. Leber, Eierland; Jn. Roeper, Eierland; H. Wuis, het Noorden. Van de tweede ploeg. J. Kuip Cz., de Koog; A.J. Lap Jz., den Hoorn; P. Kikkert Hz., Z. Haffel; Jac Roeper Johz., den Burg; W. van Beek te Eierland en Th. van Heerwaarden Wz Prins Hendrik-polder. Geen van de cursisten werd dus afge wezen. Alle twaalf zijn geslaagd. Gistermorgen waren met de heer H. Boer nog aanwezig de heeren C. de Wit, voorz. afd. L.T.B. en K. Lap, directeur van De Onderneming. De jongste cursist J. van Maldegem, van Jachtlust, Eierland, kreeg van de ju ry een extra pluimpje voor zijn zoo uit stekend afgelegde proef. De heer Sjerps deed aan de uitreiking dér diploma's eenige nuttige op- en aan merkingen voorafgaan. Hij wees er op, dat voor de eerste maal op Texel een melkcursus werd gegeven. Het resultaat noemde hij uitstekend. Maar, vervolgde hij, de jongens waren ook zoo gelukkig een prima voormelker te hebben in de heer D. Kaan. De Commissie rekent er nu ook op, dat jullie het geleerde steeds in practijk zult toepassen en zoo aan ande ren een voorbeeld geeft. Een zindelijke en methodische melkwinning geeft voor deel voor mensch en dier en mag zeker in deze tijden, waarin alle zeilen moeten worden bijgezet, niet worden verwaar loosd Spr. hoopte, dat de jongelui zou den voortgaan zich op de voorgeschre ven wijze verder te bekwamen en ein digde met dank te zeggen aan de Zuivel fabriek voor haar medewerking, aan de familie Bakker, Spijk, voor haar volle medewerking en gastvrij onthaal (we werden getracteerd op koffie, koek en si garen); en aan de heer H. Klimp en de pers voor hun belangstelling. Als voorz. van De Eendracht feliciteer de de heer C. Stoepker de geslaagden. Hij hoopte, dat vele anderen hun voor beeld zouden willen volgen. Ook de heer D Kaan wenschte de jon gelui geluk. Hij was over hun werk alge meen tevreden en zeide prettig met hen te hebben samengewerkt. Van veel be lang was hierbij de medewerking, welke steeds op hoeve Spijk werd ondervonden. Ook de steun van de heer H. Boer kon niet worden gemist. Namens de leerlingen sprak de heer Klaas Lap Pz.We namen steeds gaarne aan de lessen deel en danken de hoer Bakker voor zijn groote bereidwilligheid. Namens de cursisten overhandigde de leerling Jn. Roeper hierop aan de heer Kaan een aardig souvenir, een zilveren schepje met wapen van Texel. Dr. Schey sprak zijn voldoening uit over de zoo goed geslaagde cursus en wenschte daarmee in het biezonder de heer H. Boer geluk. Het was, zeide spr., zeer goed van hem gezien ,dat hier zoo'n cursus gegeven moest worden. Er bestaat immers tusschen melkwinning en de kwa liteit der zuivelproducten een nauw ver band. De heer Boer bracht dank aan dr. Schey voor zijn welwillende woorden, alsmede aan de heer D. Kaan, voor de uitstekende wijze, waarop hij de lessen had gegeven, en aan de heer Bakker. Ook de Zuivelfabriek te Den Hoorn bracht de heer Boer dank voor haar me dewerking. Tenslotte sprak de heer H.Klimp, die zich met waardeering over de melkcursus uitliet en gaarne bij herhaling op de L. Landbouwschool de jongelui zou animee- meeren aan zoo'n cursus deel te nemen. Hiermee was de bijeenkomst geëindigd. Ook wij hopen, dat zulk een cursus vrucht mag dragen. Het moge bij deze eene niet blijven. Op het gebied van zin delijke en methodische melkwinning is nog heel wat te verbeteren, zelfs in Hol land, dat om zijn properheid tot ver bui ten onze grenzen nog wel bekend staat. We komen hierop spoedig eens terug. Volgend jaar zullen opnieuw melkcur- sussen worden gegeven. Het ligt in de bedoeling in de toekomst op Texel een paar voormelkers te bekomen, opdat het organiseeren van deze cursussen makke lijker en goedkooper zal gaan. SPORTNIEUWS. De oefenwedstrijd voor Texel A tegen Comb, moest door hevige regen gestaakt worden. De stand was reeds 31 voor Comb Maandagavond werd het een goed oefenpartijtje, zoodat dit nuttig geweest kan zijn. Met belangstelling zien we de verrichtingen in Zaandam tegemoet. Het wijst er op, dat alles weer gunstig zaj verloopen. T.E.S.O. verleent, evenals de vorige keeren, haar volle medewerking, hetgeen voor onze jongens zeer welkom zal zijn. Onze hartelijke dank in deze aan het bestuur. In de loop dezer week zullen de reis-> gelden geïnd worden in den Burg, door Henk B, terwijl 'tevens aan ieder wordt medegedeeld, dat a.s. Zondag alles be taald behoort te zijn. Dit met het oog op het bestellen der reisbiljetten. Voor Texel 2 en 3 wordt getracht voor a.s. Zondag wedstrijden te krijgen. We hopen in het volgend nummer te kunnen melden, dait het gelukt is. D.D. OFFICIEEL VEILINGSBERICHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". De prijzen der eieren waren Maandag gelijk aan die der vorige week. De han del is momenteel minder vlug. Op de ver hoogde prijzen is het gebruik wel eenigs- zins atgenomen. N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM' CONCERT EXCELSIOR. We zouden nog even terugkomen op 't concert, dat Excelsior van Oosterend hier Woensdag in het Park gegeven heeft. In de eerste plaats doen we dit om na- namens Bestuur en Directeur dank te brengen aan het Gemeentebestuur voor het afstaan van het Park; aan de T.E.M. .voor de verlichting; aan Texelsch Fan fare voor het ter beschikking stellen van de muziektent; eenige leden van dit corps waren zelfs zoo bereidwillig bij het in richten en opruimen een handje te hel pen. Gaarne, zoo verzekerde ons Direc teur C. Bremer, ziet ons Corps Texelsch Fanfare eens in Oosterend; het kan op onze volle medewerking rekenen. Het corps had zich tweeërlei 'doel ge steld, zoo vernamen we van de directeur. lo. de luisteraars een prettige avond te bezorgen en zoo propaganda voor de Vereen, te maken. Eenige donateurs kan het corps nog best gebruiken; 2o. bestrij ding van z.g. „plankenvrees". Het is voor veel muzikanten wel eens goed in het pu bliek op te treden. Dat maakt ze wat vrijer en doet wennen aan de sfeer, welke hen op concoursen omringt. Je beste beentje voor en met slechts één verlan gen bezield: „steeds hooger" (figuurlijk natuurlijk; met dat „beentje" op de mu zikale ladder). Maar dan kom je ook tot een goed resultaat. Dat hebben we Woensdag als een ver blijdend feit mogen constateeren bij de uitvoering van het welverzorgd program. In het kort geven we het hier weer: 1. Cicilia, marsch, van Ant. van Leest. Met dit nr. ging het corps op het con cours te Krommenie met de 2e prijs strij ken. Een pittige inzet, van deze avond van muzikaal genot. 2. La Dame de Coeur, fantasie, G. Gadenne. 3. Enkele Chr. Liederen. Deze gaven wijding aan deze avond; een element, dat in geen van Excelsior's programma's ont breekt. NET DRUKWERK. llllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllll! Q GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. 4. Sluierdans, van P. F. van Overbeeke. Verplicht nr. van concours Krommenie (zie boven.) 5. De Pelikaan-Marsch, van Adr: Maas. Een actueel nummertje, dat in weerwil van zijn jeugd, al aardig popu lair isDat gaat met de Pelikaan, Pe-i likaan, Pelikaan. 6. Les Lilas Bleus, ouverture van G. Gadenne. 7. Vlaamsche Kermis, fantasie, van D. Bauwens. Vrij nr. van het concours Krom menie. Met 8., de Kaveewee-marsch, van A. J„ Maas, werd het programma besloten. Het was, zooals reeds gezegd, een wel geslaagd concert, bijgewoond door een aandachtig luisterend dankbaar publiek. Het corps kon deze avond niet geheel voltallig zijn, wat enkele tusschenstem- men voor het geoefend oor wat zwakjes deed klinken, maar dit deed geen afbreuk aan de totaal-indruk, welke zonder twijfel als zeer gunstig mag worden «aangemerkt. N.V. T. E. M. Voorkom radio-storingen. OUDESCHILD. EXAMENS. Nader vernemen we nog, dat de muzi kale ontwikkeling, welke aan de opleiding „Leeraar in de Moderne Danskunst" voorafgaat en waarvoor de heer R.Boom alhier 6 dezer slaagde, werd verzorgd door de heer Tj. Joh. Dito, muziekleeraar te Den Helder. DE KOOG. ZOMERTIJD. Ons dorp en omgeving hebben de laatste tijd een geheel ander aanzien ge kregen. Een bonte menigte vreemdelin gen beweegt zich, vooral 's avonds door het dorp en op de buitenwegen; een druk autoverkeer is hier de gansche dag waar te nemen, kampeertenten worden en zijn in duin en veld opgericht. Dit alles en nog meer heeft ons anders zoo rustige dorpsleven in sneller banen geleid. Over de oorzaak hiervan de toenemende trek naar onze badplaats mogen we ons verheugen. De badgasten hebben het hier blijkbaar heel goed naar de zin. Ve len roemen om stijd de vrijheid van wandelen in de duinen, waar geen prik keldraadversperring of bordje „verboden toegang" de wandelaar tegenhoudt. Ook het strand wordt algemeen geprezen, als zijnde mooier en breeder dan op menige badplaats aan de vaste wal. Talloos is iedere dag het aantal baders en zwem mers, en niet slechts aan het officieele gedeelte strand, waar de badmeesters toe zicht houden, doch ook daarbuiten. Voor al het Zuiderstrand schijnt op sommige dagen als badgelegenheid zeer in trek te komen. De reden hiervan zal zijn, dat men aan „eenzaamheid" voorkeur geeft. Met het oog op de veiligheid, is het echter gewenscht, dat men gaat baden, waar ter plaatse door de badmeesters toezicht wordt uitgeoefend. De eenzaamheid kon hier zoo gauw uitsterven. Het wordt welhaast aan het stille strand het drukst. ii. Aan boord .s.s Statendam. Het was laat, voor we ons Vrijdag ter ruste begaven, zoodat we de volgende morgen niet vroeg uit de veeren waren. Het was al acht uur Gauw gewasschen, ontbeten en toen naar dek. We waren in- tusschen al in het Engelsche Kanaal. Heel mooi weer en een vlakke ziee. Het duurde niet lang of daar kwam de Fran- kust in zicht. Naarmate we dichterbij kwa men, werd het uitzicht mooier. Vooral Boulogne met zijn haven en de huisjes tusschen de heuvelen leverden een pach- tige aanblik op Om half tien liepen we de haven bin nen. Daar moesten we passagiers en vrachtgoed opnemen. Onderwijl gaat het leven aan boord zijn gang met de regelmaat van een klok. Dat is allemaal goed georganiseerd. En het eten dat is prima-prima. Het is dan ook in ieder opzicht een plezierreis op een schip als de Statendam In Engeland gaat de post voor het laatst van boord. Daarna moet ik wach ten tot New-York bereikt is. Onderwijl heb ik alle gelegenheid kopy op te doen. Tot volgende keer dus. Met groeten van MARIUS. llllllllllllllllllllllllllllllllllll

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2