Oe Hieuwe Texelsche Courant ,DfZE Luidspreker, No. 4869 47s,e Jaargang Woensdag 22 Aug. 1934 Van *mek tot week Aan sensatie geen gebrek. Oostenrijk weer rustig. De wereld ontwapent niet Gemengd Nieuws 0p de fiets naar Stockholm •mwm J.GRUNO'5 BAAI TABAK Uw advertentie in dit blad vm op Texel hui» aan hui» gelezm». TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Aug 8,20 9.15 9,59 10,36 11,12 11,52 12.33 LICHT OP RljWIELEN en RIITUIGEN 9.03 ZATERDAGAVOND Onze tijd stelt felle eischen: er is nooit sensatie genoeg. De vacantietijd be gint met het complot Roehm-Von Schlei cher tegen Hitier, gevolgd door een reeks terechtstellingen. Op zijn hoogtepunt brengt hij een poging tot revolutie in Oostenrijk en de moord op de Oosten- rijksche bondskanselier (25 Juli). Verder onrustwekkende troepenbeweging in Ita lië. Dit alles vindt zijn voortzetting in de dood van de rijkspresident van Duitsch land en de troonsbestijging van Adolphus Hitlerus Caesar. Deze dingen vinden al le plaats in een sfeer, die vol van onweer is. Het is voornamelijk ook over het Ver-r re Oosten, dat onophoudelijk het weer licht flitst. In Oostenrijk is het weer rustig. Men heeft er Von Papen als gezant aan vaard. Starhemberg, de vice-kanselier, is nog eens naar Mussolini gegaan, stellig niet alleen om hem zijn dank te betuigen. Schuschnigg, de bondskanselier, zal hem daarin navolgen. Starhemberg heeft het woord bondgenootschap gebruikt. Italië, zoo zeide hij, ha# zich als bondgenoot gedragen. Dat woord zal niet alleen be- teekenis hebben voor hetgeen achter ons ligt. Men spreekt opnieuw van intieme toenadering tusschen Rome, Weenen en Boedapest. DE AFREKENING. Wij kunnen verder constateeren, dat de Oostenrijksche regeering bezig is met de nazi's af te rekenen. Het is wi'eed werk; vooral omdat men precies weet, dat men slechts de werktuigen heeft kun nen vangen en niet de ware schuldigen. Dezer dagen zijn te Weenen weer vier van de bestormers van de bondskansela- rij opgehangen. Zij maakten deel uit van een groep^ politieagenten, die aan de be zetting had deelgenomen. Een had zelf moord gepleegd, vijf waren er ontsnapt, negen kwamen er voor de rechter. Vijf van hen kregen zware, eenigen zelfs le venslange straffen. Met spanning vraagt men zich af, wat er gebeuren zal met RINTELEN, de ge wezen Oostenrijksche Minister en laatste lijk gezant bij Mussolini, zoodra hij de gevolgen van zijin 'zeer ernstige poging tot zelfmoord te boven zal zijn. Hij zal voor de krijgsraad komen. Dat staat vast. Hij had zich immers beschikbaar ge steld om, bij het slagen van de staats greep, bondskanselier te worden van een regeering, die nog niet nationaal-socia- listisch, maar nationaal zou heeten om het buitenland niet onmiddellijk al te zeer te verontrusten. Deze eerzuchtige man, die tot iedere prijs kanselier wilde wor den, was naar Weenen gekomen op het oogenblik, waarop de samenzweerders hem noodig zouden hebben. Ook hij is tenslotte maar slachtoffer, maar vooral van eigen eerzucht. Hij was leider, ja wel, maar als zoodanig weer werktuig. Zijn positie is niet te benijden. Dat heeft! hij ook wel begrepen, toen hij zijn po ging tot zelfmoord beging. Wie spreekt er nog van ontwapening Amerika treft maatregelen tot verster king van zijn vloot, zoowel die te water als die in de lucht. Engeland volgt dit voorbeeld. Dergelijke berichten bereiken ons ook uit verschillende andere landen. Het jongste bericht van die aard is, dat de Fransche Minister van Oorlog, Maarschalk Pétain, last gegeven heeft meer spoed te maken met het versterken van de verdedigingswerken in de nabij- N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH. 9 VEILIG, ZINDELIJK, GEMAKKELIJK. heid van de Belgische grens. De vesting Maubeuge zal worden gemoderniseerd en uitgebreid. Te Valencienes wordt een di rectie voor fortificatiewerken ingesteld. Het is duidelijk ,dat de Fransche regee ring zich niet op zijn gemak gevoelt. En Engeland Sir Maurice Hankey, de secretaris van het Engelsche kabinet, is naar Australië vertrokken om aan de feesten ter herdenking van het honderd- jarig bestaan van de staat Victoria deel te nemen. Hij zal echter van zijn reis tevens gebruik maken tot het houden van besprekingen met de regeeringen van ver schillende Engelsche koloniën en men brengt dit bezoek danook in verband met zorgen, die men zich te Londen voor de vrede van het Britsche rijk maakt. En die zorgen gelden zeker niet enkel Europa. Londen zal zeker ook het oog gericht houden op de horizon in het Verre Oos ten, waarboven zich nog steeds een zwa re bewolking vol dreiging vertoont. De betrekkingen tusschen Rusland en Japan zijn op het oogenblik weer zeer gespan nen. Over de Oost-Chineesche spoorweg die Mantsjoekwo, maar in werkelijkheid Japan, wil koopen, wordt men het niet eens. In het bijzonder Mantsjoekwo neemt tegenover Moskou een uitdagende hou ding aan, wat zeker geschiedt onder in vloed van de Japansche militairen e' jonge ambtenaren, die te Hsingking een zoo overwegende invloed uitoefenen. Maar de onvriendelijkheden van Japan sche kant betreffen niet alleen Rusland. Er is een sterke strooming te Tokio ten gunste van het hervatten van de wed strijd in het bouwen van oorlogsschepen zoodra het Verdrag van Washington zal zijn afgeloopen. De Japansche Minister president Ükada. beseft dit ten duide lijkste en tevens begrijpt hij, hoe noodlot tig deze koers voor het politiek schrik wekkend geïsoleerde en financieel beei slecht gestelde Japan moet zijn. Hij laat daartegenover de stem van het verstand hooren. Maar zijn eigen Minister van Marine en zijn admiraals gaan door met hun agitatie. AI moge het geruststel lend zijn, dat het hoogste gezag in han den van een man me't een 'kalm inzicht is dat deze man een officier is, geeft aan dit feit nog te meer beteekenis toch zijn al deze dingen onrustwekkend voor de toekomst. Het is misschien wel onder de indruk van deze dingen, dat wij Amerika steeds meer naar Genève op zien schikken. Nu heeft het Hugh Wilson, zijn gezant te Bern, die al jaren lang zijn „observator" bij de Volkenbond is, daartoe een offi- cieele volmacht gegeven. Houdt dit mis schien ook verband met de toenadering van Rusland tot Genève Rusland, Oost Azië en Volkenbond hebben voor Wash ington steeds duidelijker samenhang ge kregen. Haagsche Post. TE GENNEP werd in een meubelfa briek de 43-j. arbeider J. van Schaikdoor een stuk hout, dat van een cirkelzaag wegvloog, gedood. TE AMSTERDAM wordt ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der S.D., A.P. een tentoonstelling georganiseerd in het gebouw „het Anker". BIJ SEVENUM ontstond weer hrand, die nu 500 H.A. van het veen in de Peel vernielde. GRONINGEN. Het pompstation bij Haren, dat de heele provincie van wa ter zal voorzien, is officieel geopend. Het water wordt gewonnen in het Z. van Groningen (De provincie is overigens erg arm aan goed grondwater). Pompcapa- citait 500 kub. M. per uur. In totaal is de buizenleiding 220 K.M. lang. 43 ge meenten van de 54 zijn aandeelhouder van de N.V., welke deze waterleiding ver zorgt. AMSTERDAM. Aan de De Wittenka- de zijn drie kinderen van 35 jaar van de waranda van een tweede verdieping gevallen. De 5-j. K.Meerman overleed, en later ook zijn 7-j. broertje. Het 3-j. buurmeisje is buiten gevaar. TE LONDEN zal auto's des avonds en des nachts het geven van geluidssig nalen verboden worden. Ze moeten dan lichtsignalen geven. BERLIJN. Volgens Oskar von Hinden burg heeft zijn vader op zijn sterfbed de wensch geuit, dat Hitler hem zou op volgen. VII DE WEG TERUG VIA BERLIJN. Het Fonds voor de stichting van een Esperanto-Monument op Texel heb ik aardig kunnen verstevigen n.l .met zes tig Zweedsche en twee Deensche kronen en nog f3,50. Meer hebben tot lieden niet kunnen bemachtigen. Ik ben ruim 200 kaarten met de afbeelding van ons monu ment kwijtgeraakt, maar het geld buiten beschouwing gelaten: hiermee is nog iets anders bereikt. Over een goed deel van de wereld zijn nu kaarten van ons monument verspreid en overal wordt nu over „dat eiland van de vele vogels" gesproken, want aan de verkoop van zoo'n monumentkaart ging steeds een praatje over ons eiland vooraf. Anders had ik de kaarten zoo gemakkelijk niet aan de man gebracht. Een heer, die mij zijn naam niet wilde noemen („de onbe kende Esperantist") gaf mij een biljet van tien kronen en later, toen ik tij dens het bal nog enkele pogingen in zijn nabijheid deed om kaarten te ver- koopen, kwam hij weer naar mij toe om nog vijf kronen te offeren. „Voor deze prachtige zaak", zooals hij zeide. - Een aanmoedigend voorbeeld. „Als a.s. voorjaar de vogels haar eie ren hebben, komen we naar Texel om U te helpen bij de onthulling van het monu ment". Dat hebben mij heel wat per sonen beloofd. Tot besluit van mijn congres-beschrij ving die in de verste verte niet com pleet is nog een enkel gevalletje. Toen ik na het internationale bal in mijn hotel aankwam, was irfijn eers'te gang naar de badkamer om mij eens heer lijk te vcrfrisschen en een douche te ne men. Ik zag echter al gauw, dat ik niet, alleen zou zijn. Er was nog een zestaL personen, dat hetzelfde voornemen had. We maakten natuurlijk een praatje 't waren immers Esperautisten, geen vreem de lui en het ging natuurlijk over de zoo kostelijk geslaagde Esperanto-week. Onderwijl groeide ons clubje aan en nie mand scheen meer aan zijn bed te denken. De stemming was enorm. Met zijn tie nen stonden wij in de groote badkamer. Zeven nationaliteiten, waaronder drie Zweden. Het was een amusant geval, daar in die groote badkamer in dat Stockholmer hotel: een internationale con ferentie in badcostuuru We zul len deze bijeenkomst niet licht verge ten. Morgenochtend spring ik weer met 'n elegante sprong op mijn fiets. Dat weekje rust, of, beter gezegd, „niet fietsen", heeft me goed gedaan. Het congres is ten einde. Eigenlijk moest zoo'n con gres een maand duren. Wie eenmaal zoo iets heeft meegemaakt, is voor altijd be dorven. Mijn weg terug gaat tot Helsingborg langs dezelfde route. Maar dan sla ik links af en nader ik de Oostzee in Zui-< delijke richting, waar ik naar Duitsch- land hoop over te steken. Ik neem de weg terug dus met een omwegje. Mijn plan is Berlijn nog aan te doen en dan huiswaarts te keeren. Verschillende Esperantisten verzochten mij op mijn terugreis bij hen aan te komen. Daaraan kan ik echter niet be ginnen. Dan ben ik met de Kerst nog niet thuis. Ik zal er daarom voorloopig maar drie bezoeken. In Potsdam, een voorstad van Berlijn, heeft een Espe rantist van de oude garde mij uitgenoo- dig. Niet minder dan 25 jaar reeds is hij voorzitter van de Potsdammer Esperanto- Federatie. „Sinjoro De Waal", zei hij, ,,U gaat over Berlijn terug. Dat rijdt 600 K.M. om. Dat is maar drie dagen fietsen. Komt U dan bij mij aan. Dan hebben we weer een geziellige Espe-- ranto-avond". - Geen kleinigheidje - even bij Berlijn aan te gaan, maar ik gun de man dat plezier graag en zal het in elk geval probeeren. Hierbij wil ik het voor vandaag maar laten. Mijn bed roept me met luider stem me: „Schiet op, Siem, morgen scheidt nog een afstand van zevenhonderd en vijftig K.M. je van de Oostzee". Daarom wensch ik mezelf „Bonan nok- ton". Tot volgende keer. SIEM DE WAAL C.H z 9 N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op andere wijze ♦•♦©♦©♦•O© huldigt zyn roohapparaat en naluurlijh me! lof ouerz'n Bflfll-TABAK praat, hoeravoor GRUNO'i Tabahsfabrieh urarl ECHTE FRIESCHE /s maartgk marjef/eh' 10 12-13 en 18 cf per ft on* EVANGELINE BOOTH. De dochter van de grondlegger van het Intern. Heilsleger, Evang. Booth, wordt als opvolger genoemd van Generaal Higgings, die wegens zijn hooge leeftijd zal aftreden. Dr. JOHN R. MOTT. De President van het Wereldverbond van Chr. Jongeliedenvereenigingen wordt door 200 vooraanstaande personen uit ver schillende deelen der wereld aanbevolen als candidaat voor de Nobel-Vredesprijs 1934. EEN POLITIE-VLIEGTUIG. Scotland Yard, wereldbekend door zijn politioneele speurdiensten, heeft zich een auto-giro-vliegtuig aangeschaft. Hiermee kan ook op zeer kleine terreinen gemak kelijk worden neergestreken.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1