TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Met een logger ter haringvangst. Texelsche Berichten Woensdag 29 Aug. 1934. door H. J. Albz. KRAAI. II. VOGELS VOLGEN ONS. Aan de vogels, die de logger begelei den, is te merken, dat we in Noordelijker streken komen. Kokmeeuwen zijn niet meer te zien, de zilvermeeuwen worden minder talrijk, maar daarvoor in de plaats komen de drieteenmeeuwen en de Noor- sclie stormvogels. Met groote belangstel ling zie ik de eerste Jan van Genten over de golven zweven, die prachtige vogels, die we 's winters aan de Hollandsche kust zoo vaak stakkerig ineengedoken op het strand zien zitten, ten doode opgeschre-i ven door de stookolie, die zij bij het dui ken aan de veeren hebben gekregen en die hen belet ook weer de vlerken uit te slaan. Maar hier, 60 mijlen van de Schotsche kust is weinig scheepvaart en liggen geen olievlekken op zee; hier zeilen ze in snelle vaart langs het schip en duiken uit groote hoogte pijlsnel omlaag het water in om een vischje te grijpen, dat ze met hun scherp gezicht van hoog uit de lucht hebben gezien. Verbaasd staat de vogelkenner te kijken naar de eerste Noorsche stormvogels. Met hun korte ineengedrongen lichaam vlie gen ze schijnbaar wat stuntelig vlak over de golven; ze laten zich een oogenblik drijven en fladderen dan weer een eindje met het schip mee. In werkelijkheid be- hooren ze tot de beste vliegers onder de vogels. En nog grooter verrassing staat me te wachten. Plotseling komen twee papegaaiduikers voorbij, die wonderlijke dieren, wel wat gelijkend op alken, maar dan met zeer groote, bontgekleurde sna vel. Maar dit is nog slechts een begin. Ik zal nog veel meer vertegenwoordigers van de Noordelijke dierenwereld zien. DE VISSCHERIJ BEGINT. Als we drie dagen gevaren hebben, zal de visscherij dan eindelijk beginnen. Het net, dat daarbij gebruikt wordt, is de z.g. vleet, een lange rij van loodrecht in zee hangende netten, tezamen ruim 4 K.M. lang. Het in zee brengen van de netten, het „schieten" van de vleet, gebeurt 's middags en is een werk dat ongeveer een uur duurt. De vleet, die in het ruim opgeschoten ligt, wordt door twee man nen over een rol naar boven getrokken en door een paar anderen over een rol te water gelaten. Het schip vaart daarbij langzaam achteruit, terwijl de schipper voorop staat en met een handroer de logger met de kop op de wind houdt. Het uitzetten van de vleet is een zwaar werk en om de tien minuten worden de trekkers danook door een paar anderen afgelost. De stuurman bindt onderwijl op regelmatige afstanden de vleet vast aan de zg. reep, een zeer dik touw, dat in een apart ruim opgeschoten ligt en met dezelfde snelheid naar boven komt als waarmee het schip vaart. Weer een ander bindt op even regelmatige afstan den de „breels" aan de vleet, de houten tonnetjes, die de netten drijvende moeten houden. Ook worden daarvoor naar En- gelsch voorbeeld met lucht gevulde blazen gebruikt. Over de geheele lengte van de vleet zijn voorts nog vier tonnen aange bracht, voorzien van een lange stok met een vlaggetje, waardoor de vleet op groote afstand goed zichtbaar is, wat stukvaren door andere schepen voorkomt. Als nu de vleet in zee ligt, wordt de motor stopgezet, en moet maar afgewacht wor den of de haringen zoo beleefd willen zijn in de mazen van de netten te zwem-i men. De bemanning heeft nu de eerste vischdag tot twee uur 's nachts niets te doen, want pas dan wordt de vleet weer ingehaald. Die geen wacht heeft, ver dwijnt in zijn kooi en probeert alvast zoo veel mogelijk slaap te „pakken", want als de vangst goed is, komt er van slapen soms niet veel. Tegen het avondeten komt ieder te voorschijn, en allen verzamelen zich in het logies voorin, waar de kok het eten heeft gekookt en met milde hand de resultaten van z'n kookkunst rond deelt. Men staat versteld van de onge- loofelijke eetlust der mannen, die in een minimum van tijd de gloeiend heete in houd van hun „bakjes" naar binnen wer ken. »Dat haastige eten hebben ze wel moe ten leeren, daar het werk hun gewoonlijk maar een paar minuten toestaat voor het eten. Bewondering verdient de kok, die bij al z'n werkzaamheden hij vischt als de anderen steeds mee nog kans ziet in de kleine slaapruimte voor twaalf man een smakelijk en overvloedig maal aan te richten voor zestien menschen. Voorloopig dient hij nog dat op, wat in IJmuiden aan levensmiddelen aan boord gebracht is, maar als straks de eerste visch bin» nen boord is, zal's morgens en's avonds gebakken haring de hoofdschotel vormen. Voor een landrot een wat ongewone kost, tweemaal daags gebakken haring, maar wie zich wat weet aan te passen, hapt er na enkele dagen al even gretig in als de anderen. Ter orienteering van de lezier dierie hier, dat vorken en lepels hier aan boord vrij overbodige instrumenten zijn. (Wordt vervolgd.) SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: We hebben de lang verbeide tocht naar „Verkade", Zaandam, alweer achter de rug. Of de jongens genoten hebben? Nu, dat zullen de ouders en kameraden u kunnen verzekeren in al de verhalen, die ze te vertellen hadden. Er was ook een inooi programma af te werken. Er was ook kermis in Zaandam, een der al lergrootste van Noord-Holland, waar zooveel aantrekkelijks was, dat eigenlijk de meeste jongens nog tijd tekort kwa men, terwijl een prachtig slot, de glans van het geheel verhoogde, n.l. het be zoek aan de bekende fabrieken der firma „Verkade". Om half elf waren de jongens op de Groeneplaats. Er moest gewacht worden op de bootbus, welke het geduld tamelijk op de proef stelde. Omstreeks 11 uur ver trokken we, waarbij nog even het clublied werd gezongen, naar Oudeschild. De boot was tjokvol. Snel voerde ons de „Dokter Wagenmaker" naar den Helder, waar de bus gereed stond. Spoedig waren we aan het station. We namen plaats in een voor ons gereserv. gedeelte van de trein en reisden af naar Zaandam, waar een heele Verkade-familieschaar ons reeds stond op te wachten. Ook waren Arie en Dick pre sent. Het was een recht aangenaam oogenblik. In weinige minuten had ieder gastheer zijn logé. Het waren allemaal reeds oude bekenden, hetgeen de omgang vergemakkelijkte. Eerst wat eten, enz. en toen naar het terrein van Verkade om de verrichtingen onzer tegenstanders te zien. Als no. 1 kwamen dan Verkade C tegen O.F.C. in het veld, welke strijd met 3-0 voor Verkade C eindigde. Weer waren hier de linksbuiten en nog enkele kleine spelertjes, die zoo mooi speelden, dat ieder enthousiast werd. De volgende wa ren Verkade BRCZ A. Ook hier werd Verkade winnaar en wel met 21 na een spannende strijd. Dan is de beurt aan onze A-jongens, die starten tegen KFC A. Al spoedig blijkt, dat K. vrij wat beter spel speelt (balbe handeling, snelheid), terwijl Theo werke lijk in onze aanval gemist wordt. Wim in 'het doel voélde zich niet fit, terwijl een groot deel vermoedelijk nog niet be komen is van de reis. Toch wordt er hard gewerkt en vooral Ben is het, die ver dedigend prachtig werk doet. De rust gaat met blanke stand in en we zijn vol goede moed. Na de hervatting wordt eveneens flink aangepakt maar toch komt dan spoedig de le goal voor K. Hoewel de aanvallen van T. niet zoo goed verzorgd worden, zijn ze toch gevaarlijk, en als P.Keesom op een verre pass doorloopt, draait hij zich b'ij de cornerhoek om en plaatst met z'n rechtervoet de bal keurig in het doel, waarmede de partijen gelijk staan: 11. Hoewel niet rustig, krijgen we toch weer moed, maar het eene doelpunt, dat noodig is, valt aan de andere kant, zoodat T. A. haar eerste wedstrijd eervol heeft verloren. Dit is het besluit van Zaterdag, teiw minste afd. voetbal, 's Avonds was de kermis de attractie; wat daar al niet te zien was, nee maar .geweldig. Daar wa ren hypodrooms, verschillende carrou sels, lachhuizen, Emotiebaan, zweefmolen, stoomcarrousel, autobaan, steilwand, cake-walk, rupsbaan, dwergenstad, diver se theaters, wereldwonderen, te veel om op te noemen en dan de kramen. Ook was onze aller kennis Jan van Meppen aanwezig met zijn hakkraam, die ook bij tins op de kermis was, ook de oude Mole naar met zijn hakstal was van de partij. De jongens vernieuwden de kennismaking Zondagmorgen werd doorgegaan met het programma. Op tijd waren alle jon- sent en ieder was opgetogen over alles, ook over de pleegouders. De een had dit, de ander dat en alles wees er op, dat de jongens fijn uit waren. Als no. 1 was Texel CO.F.C. E aan de beurt. Jongens, wat speelde C. de eerste helft prachtig en met een élan. Geweldig. Na goed samenspel maakte Hans een mooi doelpunt. Met de rust was de stand 11. Daarna wist O. een maal te doelpunten. Met 21 werd ook deze match verloren. Dap komt B. in het veld, onze hoop. Maar dit elftal heeft ons werkelijk teleur gesteld. Met de keeper was 't alleen Klaas Kikkert, die speelde voor wat hij waard was. Na enkele goede T-aanvallen, die slecht werden benut, weet B. het eerste doelpunt te maken, dan zet Dirk keurig door naar Klaas, die goed doorbreekt en zuiver inschiet 11. Ook nu weer nieuwe moed. Maar ziet, de achterhoede raakt de kluts een poosje kwijt, met het gevolg, dat R. nog tweemaal doelpunt. Met T. zeer sterk in de aanval komt dan met N V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM 31 voor R. het einde. Verkade AKFC A spelen vervolgens een prima wedstrijd met doortastend veld spel, maar doelpunten blijven uit. Aan spanning ontbreekt het niet. Verkade komt dan iets in de meerderheid en tel kens komt haar spil de voorhoede opstu wen, maar hoe er Igewerkt wordt, doel punten blijven uit, zoodat dan met blanke stand het einde komt. Het is etenstijd geworden en om half vier gaan we dan weer verde)r in de we tenschap, dat wij mager uit dit tournooi weg zullen komen. Maar het spel, dat we te zien kregen, is dikwijls ook beter en heeft onze jongens veel kunnen leeren. De gezamenlijke elftallen, d.w.z. Ver kade CTexel C, idem BB, en A.A., werden met de geleider gefotografeerd. Verkade CTexel C wordt weer een stortbui van doelpunten tegen ons. Met 100 worden onze jongens ingemaakt. Verkade BTexel B geeft ons moed Voor een 2e prijsje, maar het is mis met B en het blijft zoo. Onze achterhoede is haar vorm kwijt en Wim wordt telkens zwaar op de proef gesteld, blij werkt ech ter keurig maar moet tweemaal zwichten voor de V-voorhoede. T. doelpunt uit 'n penalty, rust 21. Na de rust precies hetzelfde. V. doelpunt eerst, daarna T. weer uit een strafschop, terwijl T. eenige prachtkansen niet weet te benutten. Ons ontgaat ook deze overwinning. Onze stemming daalt meer en meer en is bijna het vriespunt genaderd. De belofte „oen rondje ijsjes" hielp ook al niet. We vin den het jammer voor Klaas, die beide wedstrijden van B zulk prima spel te zien gaf. Nog één kansje: Texel A tegen Verkade A. Na wat we van V. zagen, hadden we ook hier weinig hoop. Maar de jongens van A dachten er an ders over en begonnen deze wedstrijd met de onverzettelijke wil om te winnen. Zulk een elan zagen we nog zelden en het heeft ons goed gedaan en verkwikt. Wc monterden na deze wedstrijd weer heele- maal op. Vanaf de aftrap wordt er zeer snel gespeeld; het spel golft snel op en neer, waarbij blijkt, dat de partijen tegen elkaar opwegen. Bijna zien we lewe door breken, maar ook V. benadert ons doel gevaarlijk. Ben, Siem en Wim in het doel laten zich niet passeeren, terwijl de half- linie steeds meer het spel weet te verplaatsen. Keurig komt dan de bal bij P.Keesom, deze breekt door, snelt op 't doel af, de back speelt terug, maar de keeper is reeds uitgeloopen en zoo komt T. aan haar le doelpunt. Geweldig hand wordt er gewerkt en fair. Tot rust komtj er geen verandering. Wel krijgt T. nu de wind tegen, maar de zon mee. Beide partijen zetten er nu alles op, maar het is T. die het eerst weer doel punt, Prachtig gaat de bal naar Piet Keesom, die ineens inschiet; het is 2-0. Verkade breekt door, de rechtsbuiten plaatst vóór het T-doel, Wim zal de bal| pakken, maar via een T-been veran dert de bal van richting en draait in het] doel: 12. Even voor het einde volgt een goede voorzet van links, welke door lewe wordt benut: 13. Met deze stand komt het einde. A. heeft eervol ©en 2e prijs, een mooie vergulde medaille met emaillevoetbalfiguur, gewonnen. Wat hebben onze jongens verbazend gewerkt. We mogen geen uitzondering maken, want hier speelde een ploeg, die gezamenlijk een schitterende overwinning boekte. Jammer, dat onze gastheeren dit moesten treffen, maar wij zijn er blij mede, zelfs trotsch op. Nogmaals gelukge- wenscht, jongens. Nu volgde de prijsuitreiking, voorafge gaan door een korte toespraak van de voorz. der adsp. comm. Fabritius, waarna de heer de Ruiter, voorz., de prijzen met de toepasselijke woorden uitreikte. Tot slot werd door Texel dank gebracht aan Ver. Verkade, h.h. Nieuwedijk, Fa britius en de Ruiter en de ouders, die door hun medewerking deze tour mogelijk maakten, waarna een paar foto's van Texel, in mooie lijsten, werden overhan digd als herinnering aan dit bezoek, welke zeer dankbaar werden aanvaard. In de beste stemming gingen we daarna huis waarts, verheugd over het goede slot. De kermis verschafte onze jongens vol doende afleiding en menig glundere snoet verzekerde ons, dat zij zeer tevreden wa ren. Maandagmorgen ving de excursie aan door de Verkadefabrieken, maar daarover in het volgend nummer. Zaterdagmiddag kwam ook de heer W. Winter vanuit Alkmaar over om de wed strijd van ons A-elftal te zien, hetgeen ons zeer veel genoegen deed. Om kwart voor 4 waren allen present bij het station Zaandam, uitgeleide gedaan door pleegouders en adspiranten. Het was weer een groote familie en men zag niets dan tevreden en voldane gezichten. Onze jongens hebben volop genoten, waar voor we èn Verkade en de ouders zeer dankbaar zijn. Ook nu is de band verste vigd tusschen de twee vereenigingen en wc hopen, dat deze nog sterker zal worden; dat nog vele van deze tournooien het vereenigingsleven zullen verfraaien en dat de jeugd door trouw aan haar sport, en club haar waardeering toont. Vanaf deze plaats onze hartelijke dank aan de heeren G. J. B. Mulder eu A. Daalder voor hun medewerking. o Aan de leden van S.V. Texel wordt nog bekend gemaakt, dat er nog een bepaling bestaat over achterstallige contributie. Wie 3 maanden ten achter is, kan niet in de elftallen geplaatst worden. Zorgt er nog even voor, dat dit in orde komt. Het zijn gelukkig maar enkele gevallen. o Programma voor a.s. Zondag: Texell gaat op bezoek bij HRC 2. Texel Comb, speelt vermoedelijk thuis tegen HRC 4. W. v. Z. schrijft ons: Texel 1—W.-Frisia 2: 2—6. T. heeft geen kans gezien van W.F. te winnen, hoewel W. toch niet met een buitengewoon elftal opkwam. Op het laatste oogenblik moest bij T. nog een 3-tal spelers vervangen worden, waarmee T. niet vooruitging. In de voorhoede, waarin het de laatste tijd toch al niet al te best ging, klopte liet nu heelemaal niet. De linksbinnen maakte een uitzondering, maar deze had heelemaal geen steun van zijn nevenspelers. De halflinie was het sterkste deel van het elftal; vooral de goede samenwerking tusschen spil en linkshalf viel op. Kobus, die voor G. in viel, deed op de linksback plaats vooral vóór de rust dikwijls aardig werk. Jo was nog niet de oude, maar daar hij eenige maanden niet gespeeld heeft, is dit niet te verwonderen. Jo in het doel kan op 'n uitstekende wedstrijd terugzien. De doel punten waren voor hem vrijwel onhoud baar. Texel speelt de eerste helft met dc vrij sterke wind in dc rug en is daardoor ook het meest in de aanval. De aanvallen zijn echter te doorzichtig, waardoor de goedspelcnde W-achterhoede er weinig moeite mee heeft. Er wordt vooral veel te hoog gespeeld. De T-backs spelen op buitenspel, wat hun bijna noodlottig werd. Jo werpt zich echter resoluut op de bal en keert daarmee liet gevaar. Na een T-aan- val krijgt Jan een vrije schop op de rand van het strafschopgebied te nemen. Hij plaatst de bal laag voor het doel en de bal wordt door Anton langs de keeper geplaatst: 1—0. De gasten maken echter spoedig gelijk en weten daarna nog twee maal te doelpunten. Deze beide laatste doelpunten werden naar onze meening in buitenspelpositie gemaakt. Vermelding verdienen nog een voorzet van rechts en een hoekschop, welke door Jo prachtig onderschept werden. Een uitstekend schot van Henk werd door de W-keeper keurig corner gewerkt. Rust 1—3. Na de rust was het met T. gedaan. De W-rechtsbuiten wandelde eenige malen door de T-vendediging heen en doelpuntte eenmaal, terwijl hij nog eenige goede voorzetten gaf, waaruit de andere doel punten ontstonden. Een goede poging van Henk om het alleen te probeeren, mislukte op het nippertje. Even latei- wist Anton een goed door Ah. over de backs geplaatste bal in het doel te schie ten. Het einde kwam met een 62 over winning voor W. BOLLEN VAN TEXEL. H.B.G.-veiling 28 Aug. 1934. SlONS. 310 per kist 4,55; 400 pk. 3,60—4,40; - 450 pk. 4.30-4,10; 475 pk. 3,60; 500 pk. 2,95-3,— 550 pk. 2,70; 575 pk. 2,55— 3,—; 625 pk. 2,— 650 pk. 2,10; 675 pk. 1,90—2,10; 725 pk. 1,70—2,60; 750 pk. 1,60—1,90; 850 pk. 1,30-1,60; 1000 pk. 1,-1,10; 1100 pk. 1,-1,20. SPURREN. 370 p.k. 3,05; 500 pk. 2,-2,50; 600 pk. 3,— 650 pk. 2,40-2,50; 675 pk. 2,15; 750 1,25-1,40; 800 pk. 1,85—2,05 (beste);- 950 pk. 1,30; 1000 1,20. NAAR PARIJS. Volgens de laatst ontvangen berichten is onze plaatsgenoot Siem de Waal thans na zijn bezoek aan Stockholm en Ber lijn per fiets op weg naar P a r ij s. We ontvingen bericht uit een stadje in Luxemburg. „Alles wel aan boord". Illlüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Mededeelimgen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater |||||||||j|| lllllltlllillillllllllilllllllllllllllilllillilllllliülllllllllll DE JANTJES. Het succes bij de eerste opvoering was een week lang zoo verheugend groot en de vraag naar een herhaling zoo alge meen, dat we hebben gemeend deze film nogmaals in ons programma te moeten opnemen. Slechts drie dagen vertoonen we thans de Jantjes. Velen zullen de film opnieuw willen zien, maar velen ,ook, die er nog geen kennis mee maakten, zullen nu zeker de gelegenheid daartoe aangrij pen. Temeer daar de prijzen niet wonden verhoogd.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5