TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Wij zwemmen over het Marsdiep. Texelsche Berichten Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm Het Texelsche Schapen- Stamboek in Noord Holland Zaterdag 1 Sept 1934. II •mil AKKER.CACHETS DOOR O. MUCKEL, Alkmaar. Wij besloten het Marsdiep over te zwemmen, nadat wij vroeger reeds eenige groote zwemtochten hadden volbracht, o.a. Bergen aan ZeeEgmond aan Zee in 11/2 uur. We starten op Zondag 19 Aug. 11.10 uur te den Helder, begeleid door de boot van Arie Wuys, van Texel. Het weer was niet biezonder gunstig, er stond een stevige wind, waardoor we veel last ondervonden van de hooge golven. Desondanks wisten we in ruim 2 uur Oudeschild tot op 500 M. te naderen. We waren er toen vast van overtuigd, dat wij de kust zouden bereiken. Helaas kwam het anders uit, want de zee werd al hoo- ger en de stroom zoo sterk, dat er geen doorkomen aan was. Wij voelden ons op dit moment nog in goede conditie en dachten niet aan opgeven. Nadat wij het eerste uur (dat het zwaarste blijkt te zijn, bij lange-afstandzwemrnen) achter de rug hadden, ging het machinaal in crawlslag zonder uit te rusten, verder. Uitrusten was niet mogelijk wegens de hooge zee. Het eenige, waarvan we veel hinder had den, waren onze oogen, die door het zoute zeewater pijnlijk ontstoken waren. Na 3 uur 20 minuten moesten wij, of wij wilden of niet, de poging opgeven. Desondanks gaven wij de moed niet op, en, steunende op de ondervindingen, die wij hadden opgedaan, besloten wij. het over te doen. Deze tweede keer hebben wij het ge haald, maar het is ons zwaarder gevallen, dan we gedacht hadden. Wel waren we deze keer voorzien van speciale zeebril- len en was het weder gunstiger. De start had Vrijdag 24 Aug. om 3.05 uur bij de windwijzer te den Helder plaats en dade lijk begonnen wij in een goed tempo op het Horntje af te zwemmen, dwars door de stroom heen. Precies als bij de eerste tocht was het eerste uur voor ons in spannend. Heel gauw bleek, dat we van de vermoeienissen van Zondags te voren nog niet uitgerust waren en onze spieren deden door de nieuwe inspanning veel pijn. Hierbij kwam nog, dat het water kouder leek dan Zondag, vooral in de stroomen, waar we soms ijskoud water ontmoetten. Hiervan hadden we zeer veel last, hoewel we toch goed ingevet waren. Om de koude te trotseeren, moesten we in een sneller tempo zwemmen, ofschoon wij het veel liever even kalmer gedaan zouden hebben. Wij moesten nu tijdens het tweede uur al onze energie gebruiken, terwijl de lust ons somwijlen bekroop om maar in de boot te gaan. Maar wij wilden ons doel bereiken en zoodra wij Oudeschild zagen liggen, kregen we weer nieuwe moed. Toen wij de kust op 500 M. na hadden bereikt en wij ineens in een strooming van warm water terechtkwamen, was onze vermoeidheid eensklaps verdwenen. Wij besloten niet, zooals wij eerst van plan waren, aan het begin van Oudeschild aan land te gaan, maar heel genoeglijk de haven binnen te zwemmen. Frisch stapten we daar aan wal. Wij hadden de 15 K.M. lange tocht in precies 2 uur 35 minuten volbracht. Deze korte tijd is toe te schrijven aan het koude water, dat ons dwong aan een stuk snel door te zwemmen. O Over de beide zwemmers kunnen we nog melden: Jan Witte is geen Texelaar, maar ga ragehouder in Alkmaar; hij was nog nooit? te voren op Texel geweest. Hij kwam er voor de eerste keer zwemmende. De heer G. Muckel komt ieder jaar op Texel. Hij zorgt voor het vergrooten van portretten en maakte van de gelegenheid thans gebruik twee zijner klanten, te Ou deschild woonachtig, met een bezoek te vereeren. Een origineele methode van zakendoen. ES ffl ffl TEXELSCH MUSEUM ffl ffl IS ALLE WERKDAGEN ffl ffl GEOPEND VAN 10-12 UUR ffl ffl VOORM. ffl ffl Entree 15 ct. Kinderen 5 ct. ffl ItHUa VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 2 Sept 11,50 4,55 6.10 7,46 M 3 12,55 5 33 6,11 7,43 D. 4 1,— 6,01 6,12 7,41 W 5 2.05 6,21 6,14 7 39 D 6 3,17 6,37 6,16 7,36 V. 7 429 651 6,18 7,34 Z 8 5,41 7,02 6,20 7,32 SPORTNIEUWS. Het programma voor morgen luidt: HRC 2Texel 1. Vertrek 11 uur boot. Aanvang wedstrijd plm. 2 uur. We hopen op een goede wedstrijd, op dat we de comp. met gerustheid tegemoet kunnen zien. Deze oefenwedstrijden zijn van zeer groot belang. Indien het onze spelers werkelijk ernst is, en dat ver trouwen we, zullen ze met genoegen deze wedstrijden gaan spelen. Het bestuur heeft met het le elftal in geschreven voor de KNVB-bekerwedstrij- den, waarvan de eerste wedstrijden reeds op 9 September gespeeld zullen worden. Misschien brengt een gelukkige loting een goede thuiswedstrijd. Dinsdag a.s. vergadert het bestuur. Le den, die iets behandeld wenschen te zien, kunnen dit aan de secr. kenbaar maken. Na de tour onzer adsp. naar Zaandam kwamen we in het bezit van het clubblad „De Courier", der vereen. „Verkade", waaruit we met genoegen mochten verne men, dat ook in Zaandam de meest aan gename herinneringen zijn achtergebleven. Rest ons nog verslag uit te brengen over ons bezoek aan de fabrieken van Verkade, algemeen bekend. Wij vonden het nu eens beter de indrukken door een onzer adsp. te laten weergeven. Jan Rab heeft hierover het volgende geschreven BEZOEK VERKADEFABR1EKEN. Het mooiste op de tocht naar Zaandam is wel het bezoek aan de Verkadefabrie- ken geweest. We hebben het goed getrof fen, want het gebeurt niet vaak, dat de Verkadefabrieken bezichtigd mogen wor den. 's Maandags om half tien waren we allen bij de poort aanwezig. Het was jammer, dat de Zaandamsche jongens niet meemochten, maar met zooveel jongens was geen overzicht te houden. We gingen met drie groepen van plm. 12 jongens eerst naar een gebouw, waar de wafels gemaakt worden. Overal stonden machi nes, prachtig om te zien, waar alles vlug doorheen ging. Er waren overal meisjes aan het werk met dezelfde pakjes aan. Verder zagen we hoe vuile trommels door een lange machine gingen, die met warm water gevuld was, daar kwamen ze dan mooi schoon uit. Ook werden de builen er uit geknepen. We zagen ook deeg in een machine gaan, dat er in de vorm van koekjes, met letters bedrukt, uit kwam. Daarna werden ze in een oven gedaan, die met gas verwarmd wordt Er ging van het gebouw, waar de blikken gewasschen worden, een transportband naar de bakkerij, waarlangs de blikken gevoerd worden. De leege blikken wor den gewogen en het tarra-gewicht er op gezet, daarna werden er koekjes in ge daan (bij blikken met verschillende soor ten was dit zeer lastig.) Toen werd er papier omgeplakt, wat erg vlug gedaan werd. We herkenden sommige jongens, daar er ook sportvrienden in de fabriek werkten. We gingen met de lift naar de meelver- dieping, waar alles met een prachtige machine naar boven geheschen werd. Na dat we nog eenige zalen hadden bekeken pn een paar koekjes gehad hadden, gingen we naar de eetzaal der meisjes (de man nen en jongens wonen bijna allen in Zaan dam.) Daar kregen we een lekker kopje chocolade en een stuk koek. Nadat we in de Verkade-speeltuin wat gespeeld had den, gingen we bovenop de watertoren. Dat was een prachtig vergezicht. Het is daar een goede waterleiding. Door iedere zaal loopt een buis met veel knoppen er op. Als de lucht in de zaal erg warm/ wordt (bij brand), verbranden de knoppen en spuit het water er uit. Nadat we weer op de begane grond waren geland, gin gen we naar de beschuitfabriek. Het be schuitmaken ging ook prachtig. Het ging weer als gewoon deeg in een machine, het deeg kwam er als kleine bolletjes uit. Nadat ze over een geoliede band gerold hadden, kwamen ze in blikjes in de vorm yan 2 beschuiten op elkaar. Die gingen in een over, als ze eruit kwamen, werden magnetisch de deksels eraf gelicht, daar na pikte een grijper de beschuiten er uit, die dan op platen terecht kwamen. Daar na werden ze op een automatische snij machine in tweeën gesneden. Toen gingen "ze weer de oven in om bros te worden. Nadat ze automatisch geschuierd waren, werden ze vlug verpakt. Daarna zagen we weer de eet- en kleedkamers der meisjes. Nadat we in de jdende fabriek nog een reep hadden gekregen, gingen we naar huis. 'Het is alles de moeite waard geweest; het was „reuze". O Morgen wordt een oefenwedstrijd ge speeld. Aanvang half zes. Afberichten bij de secr. der elftal-comm. —o Nu de competitie nadert en iedere spe ler zich gereedmaakt om de beste plaats te veroveren, willen we nog even herinne ren aan de noodzakelijkheid van oefenen. Over het algemeen kunnen we opmerken, dat onze tegenstanders zich sneller be wegen en ook vlugger starten, terwijl de balbehandeling sneller, dus meer direct geschiedt. Dit moeten wij ook aanleeren. De bal mag niet worden afgewacht; het is noodig, deze tegemoet te gaan. Plaats daarbij direct naar vrijstaande spelers. Indien de halflinie in het bezit van de bal kan komen, moet de voorhoedespeler niet wachten, maar reeds naar voren gaan en zich vrij opstellen, waardoor een aan val sneller en met grooter kans van sla gen kan worden opgezet. Denkt hier eens aan bij het oefenen en past het toe in wedstrijden. Vooral het koppen moet meer en dan in de goede vorm worden toegepast. En dan niet praten maar sa menwerken. D.D. Van de Elftal-comm.: Texel 1: j.Dukers A.DrosDz. JoRan A.DrosBz. J.Gieles N. de Graaf M.Vlaming Verheijen H.Ran Zuideina A.Huizinga Res.: P. Neijens. Zondagavond half 7 Texel A (Gr.-zwart.) A.Daalder B.Mulder S.de Porto M.Koorn H.Neijens C.Maas P.Bruin l.Boon W.Mulder P.Kikkert J. Bruin Een vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend i poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets 1 Wijzo van innemen 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water Ongeëvenaard tegen Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Vrouwenpijn,Gevatte Kou, enz. NederlandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 cK Volgens recept van Apotheker Dumont 20 Aug. 1909—20 Aug. 1934. door Ir. L. DE VRIES, Rijksveeteeltconsulent. 20 Augustus j.l. heeft het Noordhol- landsche Schapenstamboek 25 jaar be staan. Niettegenstaande door de Alg. Vergadering in Maart 1.1. besloten is, dat feit in de volgende Alg. Vergadering te herdenken, meenen wij toch reeds thans dit jubileum aan de vergetelheid te moe ten ontrukken. O IHet was 8 Nov. 1908, dat de heer C. Nobel, destijds Rijkslandbouwconsulent en Directeur der R.L.W.S. te Schagen, in een vergadering van Hollandsch Noorder kwartier naar aanleiding van een door hem uitgebracht verslag omtrent de krui singsresultaten verkregen met Lincoln-, Cotswold- en Hampshire down-rammen met Texelsche en gekruiste N.H. ooien aandrong op de oprichting van een scha- penfokvereeniging. Waar bij een eerste proef de Wensleydale- en Lincoln-krui- sing het best voldeden, werd een tweede proet genomen ter vergelijking van de kruisingsproducten Wensleydale en Lin coln. Men begreep evenwei, niet tot een uitspraak te kunnen komen, op grond van de beoordeeling van de resultaten van slechts enkele rammen. Bij de beoordee- ling stuitte men op vele moeilijkheden, o.m. op die, welke voortvloeien uit ver schil in bedrijfsomstandigheden (wijze van weiden, kwaliteit der weiden), verschil in vruchtbaarheid, enz. Een van de conclusies was, dat de per soonlijke eigenschappen van de ouders veel meer invloed hebben dan het ras, dat voor kruising gebezigd wordt. Een uit spraak, waarbij aan een bepaald Eng. ras de voorkeur zou moeten worden gegeven, kon de commissie dus niet geven. De eenige weg om tot 'n voor Noord-Holland geschikt schapentype te komen, zag zij in de oprichting van een schapenfokver- eeniging, dus in registratie en selectie. Het is dus aan de deskundigheid dezer 'Commissie en de heer E. Koster Dz. te Berkhout, Inspecteur van de Prov. Com missie tot bevordering der Rundveefok kerij, die het werk van de Commissie had overgenomen, te danken, door zich niet lichtvaardig tot een conclusie te laten Het spijt mij, dat mijn kip je tuin heeft omgekrabd. Dat zal wel niet meer gebeu ren, want mijn hond heeft die kip doodgebeten. Van net zelfde: Ik heb die hond net overreden. MICKY MOUS. OP WEG NAAR DE JANTJES. TEXELS BIOSCOOP-THEATER. Zondag, Maandag en Dinsdag. Texel B (wit): D.Visser A.Verseput C.KeijserLz. W.v.Zeijlen Jasper J.Slikker K.Linnhose M.Vonk A.Pen Koning P.Keesom o— Zondag om 2 uur .speelt Tex. Boys al dus tegen de Cocksdorp: W.Ran C.Graaf Th.v.Elecrwaarden Jac.Dijt C.Ran Marth.Bakker Jac.v.Heerwaarden D.Wittc Ab.v.Sambeek Co de Veij Jn. v. Sainbeelc Res.: Th. Kager en S.v.Hcerwaarden. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. N. N., de Koog f 1.50; N.N., den Burg fl.Verkoop Esp. folders f 0.30Mo- numentkaarten f 1.20. Thans in kas f230.40. Geraamde bouwkosten f 400. Wie vojgt? Penningm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. verleiden, dat N.H. niet overgegaan is tot het prefereeren van een bepaald Eng. ras. Aanvankelijk herfst 1909 begon men met 15 foksystemen (TexelschxTexelsch; ge kruist inlandschxgekr. ink; Texelschxge- kruisl ink; gekr. inl.xvolbl. Lincoln; Tex. Xvolbl. Lincoln; enz.) Deze 15 foksyste men demonstreerden juist het „systeem- looze" van de aanvangsperiode, een periode, welke men het best kan beschou wen als een voortzetting van de krui- singsproeven, thans op groote schaal in, vereenigingsverband. Dat dit systeem- looze de heterogeniteit van het slacht- product in de hand werkte, ligt voor de hand. Al spoedig, reeds in 1912, redu ceerde men de 15 foksystemen tot 7 stuks ,t.w. volbl. Texelsch, Lincoln, Wensleydale, gekruist Texelsch, Lincoln, Wensleydale en gemengd. In systeem 7, „gemengd", werden die dieren onder gebracht, die men elders niet kwijt kon en op zichzelf inschrijvingswaardig wa ren. Het bleek evenwel, dat het volbloed Texelsch voortdurend door meer fokkers werd geprefereerd, de praktijk ging dus uit zichzelf in de richting van vereenvou diging der systeemindeeling. In 1917 on derscheidde men nog type Texelsch, Lin coln, Wensleydale en de proefklasse, welke hetzelfde jaar nog werd afgeschaft bij gebrek aan deelname, zoodat eind 1917 het type Texelsch als inlandsch ras de strijd kon aanbinden tegen twee Engel- sche rassen, alhoewel toen reeds de Texe laar een groote voorsprong had, hetgeen moge blijken uit onderstaande cijfers, weergevende het percentage van het to taal in het stamboek jaarlijks ingeschre ven schapen. 1909 27.9 1919 85.0 1910 31.1 1920 87.0 1911 25.4 1921 89.4 1912 29.3 1922 94.0 1913 26.3 1923 95.9 1914 30.1 1924 97.80 1915 38.0 1925 97.85 1916 45.9 1926 98.00 1917 75.4 1927 98.40 1918 81.3 1928 99.10 Uit dit staatje blijkt, dat in de jaren 19141918 de toename van het percen tage ingeschreven Texelaars zeer snel is gegaan en sedert 1918 nog geleidelijk is gestegen De laatste Wensleydalc-fokker had in 1929 bedankt als lid en sedert is slechts één Lincoln-fokker overgeble ven. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5