TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Het Texelsche Schapen- Stamboek in Noord-Holland Woensdag 5 Sept 1934. 20 Aug. 1Q0020 Aug. 1934. door Ir. L. DE VRIES, Rijksveeteeliconsulent. II. De oorzaken, waardoor het z.g. nieuwe Texelsche schaap tenslotte bleek het meest geschikte schaap voor N.H. te zijn, waren velerlei. Ie. Het Texelsche schaap bleek meer geschikt voor de slachtbank. De Texelaar was beter vleeschschaap, de Eng. ras sen waren wat aan de vette kant; 2e. De resultaten van een reeds in 1911 ontworpen premiestelsel (aanhoudings- premies) voor ram- en ooilammeren, dat in de loop der jaren meerdere wijzigingen onderging, een stelsel, waarbij alleen die dieren voor een premie in aanmerking kwamen, die zelf van uitstekend model en daarnaast van zoo goede afstam ming. waren, dat b.v. in 1915 de zuiver Texelaar reeds 75 pet. van de toegekende premies ontving. Wel een bewijs, dat onder de Texelaars de meest excellente dieren werden aangetroffen. 3e. Uit de weiderijproeven was geble ken, dat de zuiver gefokte Texelaar stel lig even goed was, als de kruisingspro ducten van Wensleydale en Lincoln, zoo dat de z.g. gebruikskruising, waarvoor het aankoopeiTof zelf fokken van zuivere Engelsche rassen noodig was, als on- noodig werd geoordeeld; 4e. De Texelaar bleek minder last van spijsverteringsstoornissen te hebben, was dus sterker en toonde beter bij de N.H.- bedrijfs- en bodemsomstandigheden te passen 5e. Al was de Texelaar iets minder vruchtbaar (gemidd. iets minder lamme ren), uit stamboekregistratie bleek, dat het gemiddeld aantal grootgebrachte lam meren bij de Texelaars grooter was. Bij de Engelsche rassen sneuvelden er dus tusschen de geboorte en 6 a 8 weken leeftijd (de leeftijd voor afzet) te veel; 6e. De groote wereldoorlog is mede oorzaak van de snelle toename van het aantal fokkers type-Texelaar. Door de wereldoorlog toch waren de fokkers der Eng. rassen zeer gehandicapt, import van fokmateriaal ging in de aanvang zeer moeilijk en was tenslotte geheel onmo gelijk. Tijdens de jaren 19141918 werd de Ned. wol door de Nederl. regeering op gevorderd, aanvankelijk zonder prijsver schil, in verband met de kwaliteit, maar na veel, zeer veel moéite, dank zij de in 1914 opgenehte Vereen, tot Verbetering van de Wolhandel in N.H., slaagde men er tenslotte in een soort uitbetaling op kwaliteit te verkrijgen. Het bleek toen, dat,'al was de vacht van een Texelaar lichter dan van een Lincoln, het prijs verschil per Kg., voortvloeiende uit de zooveel fijnere kwaliteit, van die aard was, dat een Texel-wolvacht gemiddeld meer opbracht. Deze gang van zaken in de schapenfok kerij was oorzaak, dat 19 Februari 1926 besloten werd de naam „Noordholl. Scha- penfokvereen." te veranderen in „Het Texelsch Schapenstamboek in Noordhol land". Wel werd aan enkele fokkers, die het Lincoln- en Wensleydale-type wensch- ten te handhaven, gelegenheid gegeven bij het stamboek aangesloten te blijven, en de registratie op de oude voet voort- te zetten. De kwaliteit van het Texelsche schaap is in de loop van de 25 jaren, welke het stamboek thans heeft bestaan, voortdu rend beter geworden. Was het aanvanke lijk een schapenras van betrekkelijk locale beteekenis, het is in die 25 jaren gewor den een ras van nationale beteekenis, ter wijl bovendien fokmateriaal o.m. is ge ëxporteerd naar België, Frankrijk, Spanje, Z.- en Midden-Amerika, Cuba, N.Ö.-Indië. De belangrijkste tentoonstellingen, die in de loop van de afgeloopen 25 jaren heb ben meegewerkt om de aandacht op de kwaliteit van dit schapenras te vestigen en zulks nog doen, zijn: 1. de jaarlijksche schapenfokdag te den Burg op Texel; 2. de jaarlijksche tentoonstelling in September in Alkmaar, van de Holl. Mij. van Landbouw; 3. de rammenverkoopdag in Sept. te Hoorn, georganiseerd door het stamboek; 4. de Haagsche Nationale landbouwten toonstellingen in 1913 en 1928 en 5. de internationale schapententoonstel ling in 1928 te Antwerpen. De snelle verbetering van de schapen fokkerij in Noordholland is voor een niet onbelangrijk deel mede te danken aan de nauwe samenwerking met de in 1914 op gerichte Vereen, tot Verbetering van de Wolhandel. Deze vereen, toch zorgde na 1918 voor de sorteering en verkoop van de wol van de leden. Juist deze sorteering en uitbetaling naar kwaliteit was zeer in het voordeel van het Texelsche schaap. Waar elk schapenras, wil het op eenige zuiverheid bogen en dus recht hebben op de naam ras, mede wordt gekenmerkt door een bepaald woltype (fijnheid, meer of minder geslotenheid, glans, sterkte, kleur, enz.), is het de Wolvereen. geweest, die de praktijk het woltype van de zui vere Texelaar heeft leeren kennen. (Slot volgt.) In verband hiermee, en met het slot artikel, dat we Zaterdag opnemen, vesti gen we in het biezonder de aandacht op de belangwekkende mededeclingen van de heer E. Dz. Govers, elders in dit nr. - Red. bl'ORTNIEUWS. Volgens afspraak moest Texel 1 naar HRC 2, yoor het spelen van een oefen wedstrijd. Maar hoe meer de Zondag naderde, hoe meer afberichten, of liever, geruchten hierover bereikten ons. De een had deze, de ander die reden en heteimdi was, dat T. met 10 man de reis aan vaardde. We gaven ze niet veel hoop en rekenden al op een verplettering, maar ook nu is weer bewezen, dat met een goede en extra inspanning veel kan wor den bereikt. In den Helder stond Chr. Stern. Die was direct gereed om de open plaats te bezetten. Onder leiding van de heer Augustijn vangt om plm. half 1 de wedstrijd aan. iH. is met haar competitie-elftal versche nen; flink wordt er aangepakt en het spel gaat geruime tijd op en neer. Beide ploegen moeten alle zeilen bijzetten om hun doel voor doorboring te behoeden. H. speelt het spel te kort, terwijl T. het meer openhoudt, waardoor snelle door braken volgen. Een goede center van Henk naar Piet N. geeft deze een fraaie kans, welke hij met een zuiver schot hoog in de hoek benut. Ook Henk schiet eenmaal geweldig hard langs de ver keerde kant van de paal, terwijl een zui vere schuiver van Maarten juist uit de hoek kan worden weggegrabbeld. Ook H. brengt het T-doel menigmaal in gevaar, maar het backstel werkt uitstekend, ter wijl Jo zijn doel op fraaie wijze verdedigt. Tal van schoten en moeilijke momenten worden door hem getrotseerd, zoodat met de rust T. met 10 leidt. Na de rust wordt aan beide zijden flink aangepakt, maar geruime tijd weten onze jongens de tegenpart behoorlijk partij te geven. H. weet dan uit een penalty ge lijk te maken. Na vele aanvallen gelukt het H. de stand tot 31 op te voeren, waarmee T. een zeer eervolle nederlaag lijdt. Van het elftal niets dan lof; het moet voor de elftalcomm. een prettige gewaar wording zijn ,dat een schijnbaar zoo zwak elftal zulke goede resultaten wist te be reiken. We komen nu voor 'de vraag:'hoe zullen onze élftallen er uitzien met de komende competitie? Laten we hopen, dat de elftalcomm. een goede keuze" doet. Aan de spelers van j.l. Zondag onze ge- lukwensch met dit mooie resultaat. De oefenwedstrijd tusschen de elftal len AB werd gewonnen door A met 41. Vooral bij Groen-zwart werd aan vallend beter gespeeld, terwijl Kees en zijn partner het heel wat moeilijker kre gen dan hun collega's aan de andere kant. Hoewel we voor "D. 2 en 3 niet ge slaagd waren met oefenwedstrijden, is er toch gespeeld en dus geoefend. Wat voor a.s. Zondag op het program ma komt hopen we Zaterdag te melden. Maandag 10 Sept. a.s. vergadering. Zie voor nadere biezonderheden de Texelsche Courant van Zaterdag. o Door bemiddeling van de leider der Verkade adsp. ontvingen we diverse kiek jes. Voor nabestelling is het adres: Schil- dereind 63. SCHAPENFOKDAG 1934. Keurmeesters. Als keurmeesters voor de Schapenfok dag op heden zijn aangezocht de heeren: Jb. Lap Kz., Jb. Zuidewind en A.Brak voor de rubrieken 1 15 12 14 15. Joh. Roeper Johz., Jb. Eelman Dz. en A. Langedijk, rubr. 21116. IJ. Lap, J.M.Bakker en C.v. Berkel, rubr. 3—46. W. S. Keijser, P. Hin en G. Appel, rubr. 8913. Cor Bakker, Jn. Schraag en Wb. v. d. Oord, rubr. 71017. De rubrieken 1 t.m. 17 worden in ons le blad van dit nr. in volgorde genoemd. SCHOOLN1EUWS. De Lagere Landbouwschool is haar nieuwe cursus weer begonnen. Tot de eerste klas werden toegelaten de leerlin gen: Joh. Maas (Drieh. weg); Ph. Stark; Cor Bakker (Kapberg); Jac. Vendel; Cor Vendel; Jac. v. Heerwaarden Jacz.Arie Boon Jz.B. Prins; D. Prins; J. G. van Maldegem; C. Eelman (bij Pomona); J. Witte Dz., (Westerweg); J. Koorn Mz.; G. de Boer Jacz. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater ONS NIEUWE PROGRAMMA. Na „De Jantjes", die wederom de bijval mochten oogsten van een talrijk publiek, brengen we een nieuw programma met 'n tweetal hoofdnummers, die in spanning niet voor elkaar onderdoen. De eene film voert ons mee naar een luchtcircus, waar we getuige zijn van levensgevaarlijke pa rachute-sprongen. Mede maakt een vlieg tuigbotsing een der hoofdmomenten van deze sensationeele film uit. De andenc voert ons met een stoomboot de rivier op naar Charbin in Mandsjoekwo, waar bandieten hun wreede spel spelen en een mensch geen oogenblik van zijn geld en goed zeker is. Een bonte reeks gebeurte nissen speelt zich af in dit onherberg zame en angstaanjagende land. Uitermate spannende tafereelen zullen niet nalaten tegemoet te komen aan het sensatiever langen, dat zoo velen bezielt. Sensatie evenwel, welke niet tot bombast vervalt. En daarbij worden staaltjes van filmkunst te aanschouwen gegeven, welke oprechte bewondering verdienen. Aangenaam zal het velen zijn te verne men, dat dit een Hollandsch sprekende film is. VARA-AVOND. Nu reeds kan men kaarten koopen voor de Vara-avond op 5 Nov. met de Flie refluiters met Alb. de Booy. Reeds werden meer dan 200 kaarten geplaatst (door z.g. spaarsysteem). Spoed maken is dus geboden. (Zie adv.) SOIRÉE DANSANTE. Met de Soiree Dansante, Zaterdag door de heer R. J. Boom in Pen's Schouwburg zaal georganiseerd, heeft deze dansmees ter veel lof ingeoogst. Dit zal ook zijn leeraar, de heer Jac. B. Polak, die media aanwezig was, groot genoegen hebben gedaan. Natuurlijk noemen we niet in de laatste plaats inej. Tilly Polak, met wie de heer Boom op zoo gracieuse wijze de nieuwste dansen demonstreerde. Het scheen aanvankelijk geen druk be zochte avond te zullen worden, maar toen de klok negen wees, was er toch een vrij groote schaar dames en heeren bijeen. Toen kon de eigenlijke demonstratie een aanvang nemen. Toen moest het be faamde Musis-Sacrum Dansorkest, dat buitengewoon in de smaak viel, een wijle zwijgen, want de heer Polak, zou in een korte rede doel en beteeloenis van deze avond uiteenzetten. Ik mag over dansen, ook over dansen op Texel, meepraten, aldus spr., want 120 jaar terug gaf ik hier reeds dansles. De herinneringen, die ik aan die lessen heb zijn niet alleen vele maar ook aange name. Dansen is zoo oud als de wereld, maar de vorm heeft zich in de loop der eeuwen belangrijk gewijzigd en niet altijd ten goede. De laatste jaren vooral is de dans op lager peil gekomen. Een ware danswoede maakte zich van velen meester, met het gevolg, dat vele menschen, die het met de dans goed meenden, daardoor werden afgestooteti. Ook de overheid zag in, dat het zoo niet langer ging. Er werd een Dansbesluit afgekondigd, het dansen werd gereglementeerd, dansgelegenheden en leermeesters werden aan strenge voor schriften gebonden. Het moet Texels bur gemeester als een verdienste worden aan gerekend, dat ook hij het dansen op Texel in beter banen heeft willen leiden. Het was de heer R. J. Boom, die door mij werd opgeleid voor het examen Leeraar Moderne Dansen, welk examen door hem, na bijna een jaar studie in techniek, theorie en geschiedenis, zeer vlot werd afgelegd, zoodat ik hem de leiding van danscursussen op Texel volkomen kan toevertrouwen. Het dans-peil op Texel is de laatste jaren opmerkelijk gedaald. Moge het aan de heer Boom vergund zijn hierin verbetering te brengen. De hoer Boom geeft gaarne gelegenheid tot in schrijving van leerlingen en zal zich gaar ne beijveren het volgen van zijn cursussen tot een waar genoegen, een edel genot te maken. Na deze woorden werden eenige mo derne dansen gedemonstreerd, alle ele gant, voornaam van stijl, rustig of wat levendiger al naar het tempo alle charmant. Een hartelijk applaus van een aandachtig publiek beloonde het danspaar Tilly PolakRein Boom voor de fraaie prestatie. Achtereenvolgens zagen we de moderne Engelsche wals, Quick en Slow Foxtrot, Blues Wals en de Tango. Een enkele dans werd op verzoek nog her haald. Ter afwisseling werd het publiek ge legenheid tot dansen gegeven; dat werd gewaardeerd ook. De lokkende muziek was niet te weerstaan. Met feestpolonaise en bal met attrac ties werd het feestprogramma besloten. Om 12 uur kwam ae finale. Wanneer de heer Boom met zijn lessen zooveel succes heeft als met deze avond heeft hij stellig een drukke winter voor de boeg. #111111# E>e straf voor overdaad is pijn, #111111# voor luiheid en gemak verveling. Illlll# In de krant adverteeren ze llllll# knooplooze hemden. Hoe zouden llllll^ die er uit zien lillik Als de mijne, lieve schat. ESPERANTO-EXCURSIE NAAR HOORN. De N.H. Esp. Propaganda-Vcreen. „La Norda Stelo" organiseert Zondag a.s. in Hoorn een bijeenkomst, waaraan o.a. door Esperantisten uit den Haag en omgeving wordt deelgenomen. Siem de Waal, die thans reeds in Amsterdam vertoeft, komt; ook naar Hoorn en gaat 's avonds met ons terug naar Texel (laatste boot). De tocht gaat per autobus. Kosten autobus plm. een gulden. Vertrek boot 7.50 uur. Aanmelden tot uiterlijk Vrijdag middag in Boekhandel Parkstraat. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Zondag zijn alhier op het SVC-tcrrciu de jaarlijksche wedstrijden gehouden om de SVC-wisselbeker. Om 2 uur wordt onder leiding van scheidsrechter C. Zui- dema aangevangen met de wedstrijd SVC 1Tex. Boys 1 (Zeemeeuwen loten vrij). B. wint de toss, S. trapt af. Dadelijk wordt flink aangepakt. Van beide zijden wordt hard gewerkt en het talrijke pu bliek kan genieten van een mooie wed strijd. Om beurten worden de S.- en B- keeper aan het werk gezet. Na ongeveer 20 minuten spelen weet S. met een flink schot het B-doel te doorboren. Nu neemt S. langzaam maar zeker de overhand en de B-keeper krijgt heel wat ballen te ver werken. Wim is echter steeds op zijn post en zorgt er voor de achterstand zocv klein mogehjk te houden. Nog eenmaal weet S. de B-keeper te pas&eercn. Met !20 voor S. gaat de rust in. Na de rust) weer hetzelfde vlugge, mooie spel, totdat een speler van B. vervangen moet worden door een reserve, dat is voor B. echter geen voordeel. S. weet nog éénmaal te doelpunten. Met 30 voor S. blaast de scheidsrechter einde. Na ruim een half uur rust komt SVC wederom in het veld, nu tegen de nog frissche, onvermoeide Zeemeeuwen. Nu kan het publiek, dat steeds toeneemt in getal, weer eens genieten van het zoo ge wilde forschc spel.. S. wint de toss, Z. trapt af. Er wordt van beide kanten ge vochten; het gaat er immers om. De winnaar van deze kamp zal na afloop de mooie beker in ontvangst nemen. De par tijen zijn aan elkaar gelijk en doelpunten blijven danook uit, tot in de laatste mi nuut voor d»: rust Z. door een harde schuiver van Jo de leiding neemt. Rust 1 0 voor Z. Na de rust wordt weer flink aangepakt. Nu echter laat het zich duidelijk aanzien, dat voor verschillende S-spelers de 2e wedstrijd na een zoo korte rust te zwaan is; Z. weet danook spoedig de voor sprong te vergrooten. Nu laat S. de moed zakken; de jongens zijn uitgeput. Toch wordt nog volgehouden en Gerrit weet met één goed schot voor S. de eer te red den. Nog tweemaal wordt het S-doel doorboord. Met 4—1 voor Z. komt dan het einde. Nu volgt de bekeroverdracht, welke het laatst in het bezit is geweest van T. 2, welk elftal echter van net T-bestuur niet uit mocht komen, tot spijt van verschil lende T-spelers. Dc overdracht vindt plaats bij monde van de voorz. van SVC, dokter Westerhuis. Hij feliciteerde de Z- spelers met de behaalde overwinning en noemt het een prestatie van Z. om in 14 dagen tijd, twee prijzen in de wacht te sleepen. (voor 14 dagen won Z. de zil veren lauwertak, uitgeloofd door de Kre keltjes.) Duidelijk is hedenmiddag weer gebleken, dat SVC we'l degelijk voor de voetbalsport strijdt, aldus spreker. Het blijkt, dat de smerige woorden, gespro ken door het bestuur van S.V. Texel, n.l. dat een wedstrijd te spelen tegen S. geen bevordering en reclame zijn voor de voetbalsport, weer eens op grove leugens berusten. Vooral deze laatste woorden, vinden bij voetballers en publiek veel bij val. Met een woord van dank neemt de Z-aanvoerder de beker in ontvangst. En dan wordt de aftocht geblazen. Jb. L. OUDESCHILD VAN EEN OUD-PLAATSGENOOT. Tegen 1 October a.s. is benoemd als technisch ambtenaar bij het Prov. Water leidingbedrijf N. Holl. (afd. terreinen) de heer P. L. Duinker, boschwachter bij het Staatsboschbeheer in de Boschwach- terij Chaam, bij Breda. Dit heengaan van deze populaire man, zoo schrijft de Breda'sche Courant, waaraan we dit be richt ontleenen, is een persoonlijk verlies. Als lid van de gemeenteraad en voorz. der Vereen. Mooi Chaam bracht hij veel goeds voor de gemeente tot stand. (Vereen. Mooi Chaam, veemarkt, ijs baan; wij denken ook aan zijn stuwende medewerking inzake de wielersport van de zoo bekende Acht van Chaam en aan de verfraaiing der Staatsbosschcn onder Chaam, Gilze en Alphen). De heer Duinker was een vraagbaak voor ieder en heeft zich doen kennen als een goed kameraad en raadgevend hu maan mensch; vooral onder zijn arbeiders was hij zeer bemind.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5