Ge Nieuws ïexelsche Courant No. 4879 48s" Jaargang Woensdag 26 Sept. 1934 Q Man ?^eek tot week TEN KANONSCHOT I Rusland in de Volkenbond. Ontevredenheid in Duitschland. Somber nieuws uit Amerika en Spanje. Van Texel naar Chicago. Texelsche Berichten mm 1 I Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit Mad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vs uur later.) 27 28 29 30 1 2 3 Oct 12,02 12.37 1,— 1,37 2 31 4,02 5.33 De Bolsjewiki (Sovjet-Rusland) hebben zich, op vereerend verzoek, als leden van de Volkenbond aangemeld, en ze zijn daar, zooals na het verzoek te verwachten was, in genade aangenomen. Niet alge meen is de instemming geweest. Enkele staten hebben er tegen gestemd, ook Ne-i derland. Behalve de Zwitsers, hadden wij slechts de Portugeezen aan onze zijde. Zeven staten onthielden zich van stem ming. Aan deze stemming was een, op sommige punten indrukwekkend debat voorafgegaan, dat te Moskou veel te den ken zal hebben gegeven. Motta, de Zwit- sersche Minister van buitenlandsche za ken, heeft een rede gehouden tegen de toelating. Barthou, zijn" Fraiische col lega, ervoor. Wij weten echter niet welke van de twee redevoeringen voor de Rus sen het onaangenaamst is geweest.... Motta somde de zonden der Russen op, die Zwitserland noopten hun stem tegen hun toelating uit te brengen. Speciaal Zwitsersche grieven noemde hij en vooral ook algemeene misdragingen der Rus sen tegen moraal en godsdienst. Hij gaf toe, dat een andere redeneering mogelijk was; dat men de Volkenbond kon be schouwen, niet als een instelling van in ternationale moraal, maar eenvoudig als een nieuwe methode van internationaal onderhandelen, en als een instrument tot handhaving van de vrede. Als men de Volkenbond, aldus opvatte, zoo zei bij, dan moest men, gegeven het ontzaglijk belang van Rusland, door zijn grootte en politieke beteekenis, de toelating der Sovjet-unie goedkeuren. Hij noemde het opportunisme, maar opportunisme van een hoog en gerechtvaardigd karakter. Zwitserland echter was een kleine staat, die niet de eerzucht had, mee te doen aan de groote politiek, en die zich danook niet door overwegingen van hooge poli tiek liet leiden, maar er zijn eer in stelde, het internationale geweten te vertegen woordigen. Zwitserland zou daarom^ ech ter niet in verzet komen tegen het besluit der meerderheid, het zou zich naar het besluit der meerderheid schikken. Geen sprake dus van een referendum, tot uit treding uit de Volkenbond, of een ver plaatsing van de zetel van de Volkenbond, waarover sensatiejagers zooveel hebben geschreven. Motta's rede werd toege juicht door velen, die vastbesloten waren, hun goedkeuring aan de toelating van Rusland te hechten De andere spreker van belang was Barthou, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, de man, die het initia-i tief heeft genomen tot het toetreden dei- Russen tof de Volkenbond. Hij kon zich beroepen op hetgeen Motta ter rechtvaar diging van de houding der groote mo gendheden had gezegd, en hij deed dat ook. Hij bepleitte de noodzakelijkheid om het rijk, dat in Europa en Azië zoo ge weldige afmetingen bezat, bij het vredes werk te betrekken. Zijn betoog was ech ter voor de Russen, zoo mogelijk, nog onaangenamer, dan dat van de Zwitser. Denk niet, dat ik sympathie gevoel voor hetgeen er in Rusland gebeurt, zoo zeide hij. Hij wilde voor Motta en de zeer reli gieuze De Valera, de Ier. niet onderdoen in afkeuring van de onderdrukking van 't geweten, die in Rusland plaats vond. Maar dat had men nu niet te beoordeelen, zoo betoogde hij. Men moest er rekening- mee houden, dat de Russen buiten de Volkenbond nog gevaarlijker waren dan daar binnen; daar kwam voornamelijk zijn argumentatie op neer. Lief men ze binnen, dan mocht men de hoop koeste ren, dat zij zich behoorlijk zouden gedra gen, onder de invloed van de omgeving; liet men ze 'buiten staan, dan zou hun vijandschap hun propaganda nog ge vaarlijker maken. Heeft men ze hier, zoo betoogde Barthou verder, dan kan men ze ter verantwoording roepen dan heeft' men eenige macht over hen, die men an ders niet bezat. Barthou ontkende niet, dat hun intrede gevaren en bezwaren meebracht, maar die moest men afwegen tegen de voordeelen en tegen de nadeelen van hun niet-lidmaatschap. Het moet waarlijk geen genoegen voor Litwinof zijn geweest, 'die rede te lezen van ae man, die het meest heeft gedaan, opdat men hem „welkom" zou heeten. Maar ten slotte kon hij dan zijn intocht houden in de vergadering, wat hij gedaan heeft met e^n lange rede, die heel mak was, met veel over vrede, oorlogsgevaar, militaris me en ontwapening er 'in, en mét eenige spitse opmerkingen, bestaande in het ver schil maken tusschen staatslieden met breede blik, die vóór de toelating waren geweest, en weinige staatslieden, op wie in alles het tegendeel toepasselijk was. Barthou prees hij bovenal ondanks alles wat deze een etmaal te voren had ge-, zegd. Zooiets telt niet mee onder vrien den. Uit Duitschland blijven de berichten somber. Het is heel duidelijk, dat de regeering er bezig is, de bevolking op 'n harde winter voor te bereiden. Er wordt, zoo heet het, hard gewerkt, om de nood te kunnen lenigen. Van een zoo grootscli opgezette campagne, als die van het vo rige jaar, die de Winterhilfe genoemd werd, hoort men nog niet. Is er niet meer zooveel geld en offervaardigheid onder de menschen, of vreest men reacties uit te lokken, doordat al te velen weten, dat liet in het vorige jaar verzamelde geld ten deele voor bewapening van de S.A., en voor buitenlandsche propaganda heeft moeten dienen? Tegelijkertijd hooren we voor het eerst van echte ongeregeldheden in Duitschland, en dat wel van opstandig geworden protestanten, die opkomen te gen liet ringelooren van hun hoogste geestelijken door de kerkelijke autoritei ten, ingesteld door het nationaal-socïalis- me. Men overschatte de politieke betee kenis van deze 'dingen niet. Zij bepalen zich zuiver tot het kerkelijk terrein, en velen, misschien de meest der ontevreden geestelijken zijn verder trouwe aanhan gers" van het nieuwe politieke stelsel. Het is echter reeds een merkwaardig verschijnsel, dat Duitschers de moed heb ben gevonden tot groote betoogingen, die met man en macht moesten bestre den worden. De ontevredenheid, die nu op dit gebied zich dusdanig uit, kan morgen op een ander gebied losbarsten. Prettig zal men deze dingen te Berlijn zeker niet vinden. En zonder twijfel schudt men het hoofd over de loslippig heid der Zuid-Duitsche autoriteiten, die van invoering van een algemeene Duit- sche christelijke kerk spreken, die katho lieken en protestanten zou moeten ver eenigen. Somber zijn bovenal de berichten, uit twee landen, uit Amerika en uit Spanje, In Amerika heeft de groote staking in het textielbedrijf reeds heel wat onge lukken veroorzaakt. Biezonder dreigend is, wat de handhaving der orde betreft,, de toestand op Rhode Island, waar thans 5000 man troepen gereed staan voor het onderdrukken van ongeregeldheden. Nog heel veel ernstiger is de toestand in Spanje. De conflicten in dat land wor den steeds feller en gevaarlijker. Recht- sclie ontevredenen uit Catalonië gaan be- toogen te Madrid, terwijl linksche ele menten uit Madrid, voor het uiten van hun ontevredenheid, gastvrijheid in Ca talonië vinden. De Basken laten zich geen schrik aanjagen door het dreigen der centrale regeering. Het gevaar voor ©en burgeroorlog in dat land is waarlijk niet denkbeeldig meer. De extremen van links en de extremen van rechts groepoeren zich tegenover elkaar, en het lijkt, of de regeering noch de macht, noch het aan zien bezit om haar gezag te doen gelden. De meerderheid van het volk kent nog slechts wantrouwen tegenover de regee ring. Spanje is een land, waar men op het oogenblik zich over geen gebeurtenis zóu behoeven te verbazen. illlll# Je hebt al vier veroordeelin- iiliil^ gen wegens zakrollen achter de rug. Wat heb je de laatste keer 111111$. gekregen, beklaagde? Ililll# Twee kwartjes en een bos lillik sleutels. VII. Dinsdag 14 Augustus. Voor deze dag stond een bezoek aan een groot warenhuis op het programma. Kolossaal wat een zaak. Een uur hebben we er rondgedwaald. We gingen er in de eene straat binnen en kwamen ten slotte in 'n andere straat, onder de grond loopende, uit. Vrijwel van alles was in dit warenhuis te koop. In een Chineesch restaurant gingen we lunchen. Eerst zag ik tegen die Clii- neesche poes-pas wel wat op, maar bet viel best mee. Ik liet mij de verschillende kostjes tenminste best smaken. Met een tram, die hoog over de huizen heen rijdt, begaven we ons naar huis. Een lieele attractie voor mij, want je kreeg zoo een wonder mooi gezicht op de stad. Bovendien geen oponthoud door auto's of voetgangers. Woensdag 15 Augustus. Weer naar de tentoonstelling, waar we diverse vermakelijkheden bezochten en een tentoonstelling, waar de producten van de verschillende 'Amerik. staten wa ren uitgestald: mais, peren, druiven, ba nanen, enz. Geweldig mooi was dat. Met een motorbootje zijn we langs de ten toonstelling gegaan. Het was intusschen avond geworden en de vele kleurige lich ten maakten een wondermooi effect. We bezochten verder het Hollandsclie dorp, waar wc oliebollen smulden, en ik de eerste Hollander ontmoette. Eclit Hol- landsch deed daar ook een molen aan. Verder zag ik er een klompenmaker en 'n diamantslijper aan de arbeid. Er was een zanger, die Hollandsclie liedjes deed hoo ren en ook werden er Hollandsclie dan sen uitgevoerd. Heel interessant was verder een machinale broodfabriek. Daar zag je in 20 innt. tijd een broodje fabri- ceeren van liet meel af tot het eindpro duct. Dat was ook wel een zeer ingewik kelde en vernuftige machine. Het brood werd zelfs gesneden afgeleverd. Donderdag 16 Augustus. Deze dag bezochten we een dierenpark, dat zeer veel vogels en ander gedierte te zien gaf. Jammer, dat een langdurige regenbui deze dag wat bedierf. Vrijdag 17 Augustus. Naar het zwembad. Dat ligt ongeveer een kwartier loopen van Berwyn. Jc koopt er een kaartje en gaat je ontklee- den. De kleeren worden door de bewaar der opgeborgen in een ijzeren bakje met, een nummer. Je krijgt een kaartje met, hetzelfde nummer, dat je aan je badpak- bevestigt, zoodat je altijd weet, waar je kleeren geborgen zijn. Eerst moet ieder, die van net zwemtiad gebruik wil maken, zich met water en zeep flink wasschen., Daarop ga je door een gang, waar je van van alle kanten besproeid wordt. Dan wen je al wat aan de temperatuur van het Water. Het bassin is 60 M. lang en 40 M. breed. Alles was er even net en schoon. Het water was zoo helder, dat je zelfs van het diepste bassin de bodem kon zien. Zaterdag 18 Aug. Een ontzettend onweer! In Holland heb ik dat nog nooit beleefd. De hemel was een vuurzee gelijk. Bij ons in de buurl werden eenige personen floor de bliksem gedood. Verder zou ik willen vermelden, dat ik hier een tijdschrift in handen kreeg mei: een artikel over Texel van Jac. Daalder. Ik las daarin dingen, waarvan ik nimmer te voren gehoord had. Merkwaardig, dat (ik hier in Amerika nog kennis van Texels historie kan opdoen. Zondag 19 Aug. Een wandeling door de stad deed mij kennis maken met het enorm drukke ver keer. Lange rijen auto's gaan hier onop houdelijk voorbij en met niet zoo'n klein vaartje: minstens 50 a 60 K.M. Deze dag bracht ik nog bezoek aan een Cocksdorper familie, aan mevr. Van dei- Kloot. Daar heb ik natuurlijk heel wat over Texel moeten vertellen. Maandag 20 Aug. Weer naar de tentoonstelling, waar we de stands van Ford, General Motors en Chrysler bewonderden. Een film betond de heele fabricage van een Ford-auto zien. Tevens maakte ik kennis met de di verse benzine-vehikels, welke de laatste jaren op de markt werden gebracht. Daarin was wel vooruitgang te bespeuren. Het merkwaardigst was wel, wat General Motors vertoondede bouw van een auto, van A tot Z. Alle onderdeden van de fa bricage konden we met eigen oogen zien. Erg interessant was dat, evenals de be- trouwbaarheidsproeven, welke de Chrys- ler-auto's vertoonden. Gedurfde staaltjes werden hier mét duizelingwekkende vaart vertoond. Het materiaal mocht dus wel prima zijn. Na een circusvoorstelling, met wel 20 leeuwen en tijgers te hebben bijgewoond, J.GaUNO'5 BAAI-TABAK kregen we elders op het terrein nog e'en beeld van de ontwikkeling van bet ver keer in de laatste 1Ü0 jaar: de postwagen, die niet zelden van roovers te duchten had; de zeil- en stoomvaart; diverse auto's, locomotieven en tenslotte de vliegtuigen. Alles in beweging en alle voertuigen bemand mét personen, ge kleed in de costumes uit de tij.l, waarin die vervoermiddelen gebruikt wer-(war-) den. Dat was met elkaar zeer de moeite waard. MARIUS J. REUVERS. (Wordt vervolgd.) DAMCLUB O.K.K. Vrijdag a.s. opening van liet scir zoen. Een simultaan-wedstrijd Vrij entree. Men schrijft ons: Vrijdagavond hield onze Damclub een huishoudelijke vergadering welke door 16 leden bezocht werd. Na opening door de voorz. werd door de secr. een kort maar niettemin duidelijk jaarverslag voor gelezen, waarin vooral de opwekking weerklonk tot toetreding van nieuwe le den. Er zijn hier nog vele goede dfam- spelers, die geen lid der club zijn, wat het bestuur ten zeerste betreurt. De penningmeester mocht liet genoe gen smaken een batig saldo te kunnen vaststellen van f 19.20, wat de voorz. deed opmerken, dat hij moest zorgen, dit bedrag beduidend te doen stijgen, daal de club volgend jaar haar 10-jarig be staan hoopt te vieren. De opening van de speelavonden werd bepaald op Vrijdag 28 Sept. De kampioen der club, de heer S. v. Heerwaarden, zal. dan een SIMULTAAN-SEANCE geven voor leden en niet-kden. leder, die er voor gevoelt, kan er dus aan deelnemen. Ook werd besloten deze winter in één klas te spelen, en, evenals vorige jaren, ELKE VRIJDAGAVOND. SPORTNIEUWS. KORFBAL. De uitslagen der Zondag gespeelde com petitie-wedstrijden zijn: Den Hoorn: ZwaluwO.K.C. 23. Den Burg: Verdo Nigro 2 DTS 0—2. Programma voor 30 Sept. a.s.: Den Helder: K.V.T.Zwaluw; A.Geus. Oudeschild: O.K.C.—Elto 2; G. Kikkert. De Cocksdorp: SVC-Verdo Nigro 2; - mmkm DE TOREN BOVEN HET GOUD VAN DE LUT1NE. TEXELSCHECOUR f LICHT OP R1|WIELEN en RIITU1GEN 7 45 ZATERDAGAVOND. J. O OU NO Een kanonschot hoort hy niet. Hij slaapt maar door. Maar zeg je heel zacht aan z'n oor, ECHTE FRIE.5CME Dan is de rakker; Dadelijk wakker' IO-I2-O t. I3CT3. PER >»0«3 J. Beumkes.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1