De Kieuwe lexelsche Courant J)EZE Luidspreker, No. 4881 48sle Jaargang Woensdag 3 Oct. 1934 Van week tot week Van ploeg tot zwaard. Kans op beterschap? Opzienbarende rede van Doumergue. De alarmtoestand in Spanje Texelsnhe Berichten ^WSÊÊm I J.GRUNO'S BAAI TABAK J ft Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis gelezen TEXELSCHE COU is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va nur later.) 4 5 6 7 8 9 10 Oct 6.48 7.42 8,20 8,52 8.25 8,53 9.22 LICHT OP R1|W1ELEN en RUTUIGEN 7.28 VEE-INVOER. Burgemeester en Wethouders van Texel doen te weten, dat in hunne vergadering van 25 September 1934 is vastgesteld) het volgende besluit: Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op de veeverordening voor de ge meente Texel; Besluiten lo. te verklaren, dat naar hun oordeel wegens het optreden of heerschen van mond- en klauwzeer in Nederland door den in- of doorvoer in deze gemeente van herkauwende dieren, paarden en var kens, gevaar voor besmetting van den veestapel te Texel zal ontstaan; 2o. onder de aandacht van belangheb benden te brengen, dat het derhalve in gevolge artikel 7 der genoemde verorde ning, na afkondiging van dit besluit ten zij met vergunning van hen, Burgemees ter en Wethouders, VERBODEN is in de gemeente Texel herkauwende dieren, paarden en varkens in te voeren, doch dat zij, Burgemeester en Wethouders, der gelijke vergunningen voor invoer na 1 October 1934 voorshands niet zullen ver kenen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den zes en twintigsten September 1934. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. JONKER. W. B. OORT. WETTELIJKE TIJD. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal eindigen op 7 Octo ber a.s. te drie uur in den morgen, dus in den nacht van Zaterdag op Zondag. In verband hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen drie uur een uur worden achteruitgezet. Texel, 29 September 1934. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. ZATERDAGAVOND „De wereld is vol ontevredenheid, argwaan en vrees. Er is een ge vaarlijke toestand ontstaan. Het lot van de ontwapeningsconferentie hangt in de lucht.... aller inspan ning is noodig om een ramp te voorkomen. Het is toch onmisken baar, dat de wereld in versnelde beweging op een oorlog aandrijft." Aldus in een verkiezingsrede Arthur Henderson, die als voorzitter van de Ont wapeningsconferentie, volkomen het recht heeft ontmoedigd te zijn. Alle handel, alle bedrijf ligt plat ter aarde behalve de wapenfabricage, en de wapenhandel. De wereld is bezig, de ploeg om te sme den tot het zwaard. Terecht noemt de Engelsche „Economist" het een schan daal, dat niet alle landen eenparig het; vervoer van wapenen naar Bolivië en Paraguay verbieden. Enkele staten heb ben tot het uitvaardigen van zulk een verbod slechts „in beginsel" toegestemd, wat in de practijk beteekent: niet toege- stemd. Terwijl Genève beraadslaagde, ontving de Amerikaansche Senaatcommis sie het getuigenis van de agent eenier onderneming, "die aan beide landen oor-- logsmateriaal had geleverd, „omdat zij geen onderscheid wilde maken". De agent bekende, dat de „ongeregelde toe standen in Latijnsch Amerika een gewel dige bof" voor hem waren geweest en hij was alleen bang, dat de twee tegen standers tot een minnelijke schikking zou den komen wat ongelukkig niet ge beurd is. De Volkenbondsvergadering heeft thans een commissie van 22 be noemd om te trachten Bolivië en Para guay alsnog met elkaar te verzoenen. Haar rechtskundige commissie, onder voorzitterschap van mr. J. Limburg heeft inmiddels vastgesteld, dat het embargo, waartoe een groot aantal leden van de Volkenbond, (die dezer dagen met een nieuw lid, Afghanistan, verrijkt werd) wa ren overgegaan, niet in strijd was met eenig artikel van het Pact. Dit is dan althans een verademing. Het ontbrak er nog maar aan, dat een staat, die wape nen levert aan oorlogvoerenden, zich op zulk een bepaling in het handvest van de Volkenbond zou kunnen beroepen. In- tusschen heeft de Russische Volkscom missaris heel naïef aan de voorzitter ge vraagd: „Hoe staat het nu eigenlijk met de ontwapeningsconferentie?" Genève staat ervan op stelten en durft het vraag stuk niet meer aan. Er is dus wel reden voor Henderson's sombere stemming. Eu toch een an dere uitslag van de „ontwapeningscon ferentie" dan een versnelde wapenings wedloop liet de geschiedenis van zulke besprekingen nauwelijks hopen. Dat Duitschland en Polen zich zouden aan sluiten bij de reeks van door Barthou tegen hen gesmede verdragen Ook Henderson heeft daarop niet durven ho pen. En nu moge voor het oogenblik de vrede beter verzekerd zijn door het geweldige overwicht, dat Rusland's toe treding tot de Volkenbond aan de Fran- sclie hegemonie heeft verschaft, en nóg beter beveiligd worden wanneer ook de Ver. Staten toetreden, de vraag is, of dit) ook voor de toekomst geldt. Of het inter nationaal wantrouwen in al die voorzor gen niet een uitdaging zal zien? Is daar uit niet de plotselinge weerspannigheid der Polen tegen de verbintenissen van Genève te verklaren? Het „oostelijk Lo carno" gaf hun nachtmerries.. Zij heb ben getracht de leiding te nemen van ©en blok van Oostzeestaten om zoo mogelijk dat pact te verhinderen, maar dit is niet gelukt. Polen vreest, door die afspraken oorlogsterrein te worden van zijn groote naburen. Het is ook beducht, dat het pact zijn ontwikkeling tot groote mo gendheid zal tegenhouden. En zoo heeft het op tamelijk ruwe manier ge tracht de boeien, te Versailles gesmeed, af te werpen. Precies als Duitschland pro beerde, alvorens het, toen dat niet ge lukte, de Volkenbond verliet. Vandaar dat de Duitschers Beek toejuichen, of schoon hun minderheden in Polen wel het allermeest in verdrukking komen. Beek zal nu bakzeil moeten halen of Polen zal de Volkenbond weerstaan zooals Duitschland en Japan hebben gedaan en dus waarschijnlijk uittreden. Door het minderheden-tractaat te verscheuren zegt Polen aan Frankrijk de vriendschap op en versterkt het zijn toenadering tot Duitsch land, die sinds eenige tijd zeer merkbaar is geworden. De Fransche minister-president Dou mergue heeft een opzienbarende radio-' rede gehouden. Het land stond er versteld van. Immers verklaarde hij kort en goed, dat een grondwetsherziening onvermijde lijk is, wil het gezag zich kunnen hand haven. De minister-president heeft te wei nig macht; er zijn te veel partijen; er is geen vaste meerderheid; een regeering kan ieder oogenblik omvergeworpen wor den; het lijkt soms een spel van de „vroo- lijke keuken". De grondwet moet de mi-i nister-president ruime volmachten geven, met recht de Kamer te ontbinden. „Hei' ■is de eerste maal in de geschiedenis der Republiek", schrijft een Fransch blad, „dat de minister-president het volk deel genoot maakt van zijn vrees, zijn taak niet te kunnen vervullen". Doumergue's boodschap kan inderdaad groote gevol gen hebben. Wat hij verlangt komt neer op invoering van een persoonlijk bewind en de linksche pers roept reeds, dat wanneer zijn hervormingsplan wordt uit gevoerd, er „geen vertegenwoordigend stelsel, ja, geen Republiek meer zal zijn". SIlltlllÈ J. S. DIJT. De heer J. S. Dijt, Dijkgraaf van hef Waterschap de Dertig Gemeenschappe lijke Polders, hoopt vandaag zijn 70e verjaardag te vieren. Het zal de algemeen geachte jubilaris deze dag aan groote en oprechte belangstelling zeker niet ont breken. Nu, dat zal de te Versailles bijeen te roe pen Nationale Vergadering dan wel uit maken. Wat gaf de premier aanleiding tot zijn ontboezeming? Klaarblijkelijk het tot stand komen sedert eenige tijd van het „roodc front", nu dat verbond van socia listen en communisten een beweging is begonnen tegen de gave frank. Halt! roept Doumergue. Devaluatie van de frank zou beteekenen de ondergang van het land, de ondergang van bezitters, van kleine renteniers, gepensionneerden, spaarbankinleggcrs, van allen die de grond bebouwen, terwijl ook het loon der arbeiders waardeloos zou worden. Dou mergue ziet reeds het gevaar van liet tot demagogische speelbal maken van dit eco nomische vraagstuk, dat de groote me nigte niet kan begrijpen. En Frankrijk'® internationale positie de juist aan de gang zijnde besprekjjjgen van het Goud- blok loeren het is ermede gemoeid. De zwarte wolk, die deze bui bracht, hangt over een groot deel van Europa. Ook in Spanje heeft het roode front de regeering in het nauw gedreven en ge dwongen de „toestand van voorkoming" te vervangen door de „toestand van al arm", die Zondag j.l. over heel Spanje is afgekondigd. Veertig duizend menschen hebben in het stadion het nieuwe ver bond tusschen socialisten en communisten gevierd. Jongelieden in roode hemden, zoowel meisjes als jongemannen, hielden een militaire parade 't leek wel een nabootsing in het klein van een wapem schouwing te Moskou. Het socialistische arbeidersverbond hechtte zijn goedkeu ring aan de verbonden van Links, die overal als uit de grond verrezen zijn, onder de leus, dat een katholiek-fascis tische staatsgreep dreigde. De anarchis tische provinciale comitc's zegden hun steun toe. Thans dreigen de leiders der vakvereenigingen en de revolutionnair- socialisten, hun volgelingen te wapenen voor een bloedige opstand om 'n „pro letarische dictatuur" in te voeren. Het verzet van Catalonïë tegen de amb tenarij te Madrid, maakt de toestand nog verwarder. Met arrestaties en andere po litiemaatregelen alleen kan de regeering niet meer voort; de afkondiging van de alarmtoestand geeft uitgebreider bevoegd heden aan de politie, in het biezonder om omwentelingsplannen op te sporen. Het bestaan daarvan blijkt uit herhaalde ontdekkingen van wapenbewaarplaatsen o.a. in het Café del Pueblo te Madrid, het socialistische hoofdkwartier, waar onlangs honderden geweren, pistolen, pa- tronengordels, kruit, dynamiet en zelfs bommen en machinegeweren in beslag zijn genomen. huldigt zijn rooh apparaat en naluurlijh met lof ouer z'n BflAI-mBAn praat Hoera! voor GR Ut! O's Tabahs/abrieh Mant... ECHTE FRIESCHE /5 uj aart uk manjef/eh 1ó 12-15" en 18 cf per '/icn* EINDE ZOMERTIJD. De Zomertijd eindigt dit jaar in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s. SPORTNIEUWS. Vergezeld van een 40-tal supporters ver trok Texel 1 naar Alkmaar om daar de club van die naam te bekampen. Na een gezellige reis arriveerden wij om half twee op het terrein. Als om twee uur wordt afgetrapt, gaat het spel gelijk op. De voorhoede van Texel weet eenige ma len gevaarlijk door te breken, maar voor- loopig houden de verdedigingen stand. Wanneer onze linksbinnen de bal krijgt toegespeeld, zendt hij een hard effectvol ischot in, dat via de keeper in het doel verdwijnt. Alkmaar begint 1111 ook hard van stapel te loopen, maar de verdediging is niet te passeeren. Mocht dit een en kele maal 't geval zijn, dan is Dukers op' zijn post. T. probeert het met onver wachte uitvallen op de vleugels, maar heeft voorloopig geen succes. Wel wor den eenige schoten gelost, maar ook daar is de keeper op zijn post. Eenmaal gaat onze linksbinnen door de backs heen, maar zijn hard schot komt tegen de lat. Dan krijgt de linksbuiten van T. de bal, zet goed voor en Henk weet met ©en schitterend schot te doelpunten. Onze rechtsbuiten zet eenige malen goed voor. Uit een voorzet van hem schiet de links binnen keihard rakelings over. Ook de A-voorhoede zit niet stil maar de achter hoede van T. is in orde. Ook do hal ff linie speelt een goede partij. Vooral het' samenspel tusschen links en midhalf is uitstekend. Gommert, die een beetje te ruggetrokken is, speelt verdédigend goed. Wanneer onze keeper eens unfair wordt aangevallen, laat de scheidsrechter door spelen. We waren het danook vele malen niet eens mei zijn beslissingen. Op bui tenspel had hij in het geheel geen kijk. Dan breekt de rust aan. Na de thee gaat T. zich op verdedigen toeleggen. Alkmaar wordt nu wel iets sterker, maar houdt het spel te kort, wat bij onze achterhoede geen succes oplevert. Ze weten telkens op tijd in te grijpen. Dukers weet eenige malen door op "tijd uit te loopen, fraai te redden. Wanneer er een cornerbal op het T-doel wordt genomen, weet hij hoogopspringend de bal kleurvast te grijpen. Wanneer A. ziet, dat zij geen succes heeft, wil zij het spel forceeren, waartegen de scheidsrechter niet voldoende optreedt. Vooral de mid- voor is o.i. een zeer unfair speler. Bij een snelle uitval van T. geeft Pijpers ©en goede voorzet, die vlak voor het doel Zend uw EIEREN en SLACHTPLUIM- VI E naar de Coöperatieve Centrale Eier- veilirg Purmerend GA. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrenpst. Inlichtingen verstrekt P. KEIjSER. DOUWE EGBERTS' FABRIEKEN. Weinig pijprookers zul len weten, hoe groot en hoe modern de fabrieken zijn, vyaar Douwc Egberts Echte Friesche Heerenbaai en Baaitabak vandaan komen. Ziehier een mooie K. L. M.- Luchtfoto van het omvang rijke D. E.-bediijf te Jourc (Friesland.)

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1