0Mr 1 II0 TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. AAN IEDERE DAG ZIJN EIGEN LEED. De Namen der Kleuren. Texelsche Berichten Gemengd Nteuws Zaterdag 13 Oct. 1934. mmmmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii |j| 'f j|f '//i „Aan iedere dag zijn eigen leed" was een woord van Bonaparte. We hebben waarlijk voldoende aan het gen en overmorgen, laten we ons niet in angstig maken voor het leed van mor gen en overmorgen, laat ons ook niet in star bepeinzen noodeloos verdiepen in het leed, dat voorbij is. Aan het leed van iedere dag heeft de mensch voldoende. Aan iedere dag z'n eigen leed. Dan is er plaats ook voor blijheid en zon. Niet alle dagen zijn dagen van leed: dit wordt ons toegeme ten in billijke evenredigheid. Er is veel liefs en schoons in ons leven. Dit moeten we waardeeren en genieten door plaats te ruimen aan levensvreugde en de droef heid binnen bepaalde perken te houden. Vaak moeten we bespeuren, dat iets, waarvoor we beducht waren, niet kwam, en ons bespaard bleef. Intusschen had den we het leed van 'de angst gehad. Dat had niet behoeven te zijn. „Aan iedere dag zijn eigen leed". Oranje komt van de oranjeappel en violet van het viooltje; rose van de roos en purper van de purperslak; paars komt van de perzik (malum persicum), mauve van de malve, Krijt Komt van de kalkrot sen van Creta, lila komt van Perzisch nila, een naam der indigo-plant. Brons komt van hel te Brindisi gedolven erts Brundisium. Groen komt van groeien, en blos, blozen van bloeien en bloesem, ge lijk ros en rossig komen van roest. Geel komt van goud en wit komt van weit, de wi.tte tarwe tegenover de donkere; die wij thans rogge of koren noemen. Denk aan wittebrood tegenover zwart- brood. Bruin komt van phryne, de pad. Rood komt van de roode eik (Latijn ru ber of robur) of van het roode bloed skr. rudhiram. Blauw van de loodnaam Blei en zoo wordt ook het Eng. black en Nederl. bleek begrijpelijk. Zwart komt van lat., surdus dat donker en doof be- teekent en wijst dus op Echteloosheid: gelijk blind, verwant is met blond stralende haarkleur. Grijs en grauw ko men van de haarkleur der grijsaards. Goor komt van modder, vaal van palus, paludes, moeras. (Prof. Van Ginueken.) OOSTEREND ANTI-REV. KlESVEREENiGING. Vergadering op Woensdag 1. I. in het Gebouw v. Chr. Belangen alhier. De voorz. H. P. Bolt, opent de verga dering door te laten zingen Ps. 86:6. Leest vervolgens Ps. 86 en gaat voor in gebed. Hij heet alle aanwezigen wel kom, inzonderheid de heer Van den Heu vel, Lid der Tweede Kamer en geeft hem het woord om te spreken over het onderwerp: „Vragen van vandaag en morgen". Van de vele vragen wil ik er enkele be handelen, aldus spreker. Ik wil in de le plaats iets zeggen over de Buitenland- sche politiek. Bij de groote menigte is hiervoor in de regel niet veel belangstelling, slechts een oogenblik leeft het op bij een extra be langrijke gebeurtenis. Gewezen wordt op de Volkenbond, waar thans veranderingen zijn ingetreden. Duitschland en Japan hebben zich onttrokken, de 1ste omdat volgens zijn meening de mogendheden zich niet hebben gehouden aan hun be loften, Japan om meer de vrije hand te hebben in het Oosten. Rusland heeft met hulp van Frankrijk zijn intrede gedaan in de Bond. Met Zwitserland en Portu gal heeft Nederland zich gelukkig, tegen de toetreding van deze goddelooze staat verklaard. De Zwitsersche afgevaardigde heeft 'n indrukwekkende rede gehouden tegen de opneming van dit land, dat openlijk pro paganda maakt voor het atheïsme en de rechten en vrijheden des volks met voe ten treedt. Het geweldige applaus op die rede bewees, dat de afgevaardigden der verschillende staten het "in hun hart met' de spreker eens waren. En tochstem den ze in groote meerderheid voor. Ge lukkig, dat Nederlands gedelegeerde te gen stemde. En toch: alle linksche bladen in ons land, op één na, hebben gepleit voor de toelating. Hieruit blijkt duide lijk, dat communisme en liberalisme in de diepste grond planten zijn van de zelfde stam. Groen van Prinsterer heeft het juist uitgedrukt: revolutionair zijn allen, die ontkennen, dat de bron van alle gezag ligt in God. Voor ons, Anti-Rev., komt nu de be langrijke vraag: Moeten we ons verkla ren voor het blijven bij de Volkenbond. Vooralsnog is er geen reden om uit te treden. Al heeft ook de Bond in velerlei opzicht teleurgesteld, o.a. wat betreft de ontwapening ,het wegnemen van de tol muren, toch zijn er enkele lichtpuntjes aan te wijzen, zooals de beperking van de handel in blanke slavinnen en 't optre den inzake de opiumhandel. Ook enkele conflicten tusschen kleinere staten werden door toedoen van de Bond bijgelegd. Al zou ook een oorlog door het optreden van de Volkenbond slechts één dag inge kort worden, zoo zou dit het bestaan van de Bond rechtvaardigen. Zoolang dan ook de Volkenbond niet handelt tegen het oorspronkelijke doel, blijve Nederland er lid van. In de 2e plaats wordt gewezen op de toenemende onrust in de groote volkeren wereld. Drie kwart van Europa wordt ge regeerd door dictators, wat het oorlogs gevaar vergroot. Sterkere bewapening door alle landen wakkert de onrust en vrees aan. Inplaats van ontwapening der halve bewapening. In de troonrede heeft danook H.M. de Koningin er op gewe zen, dat Nederland terug moet komen op de aanvankelijk besloten defensiebezui nigingen. Zelfs vooraanstaanden uit de S.D.A.P. hebben het roer gewend en er kennen thans, dat zonder een behoorlijke weermacht, Nederland zijn verplichting als neutrale staat niet kan nakomen. De gebeurtenissen in Duitschland hebben hun de oogen geopend. Sociale vragen. De werkloosheid is Igrooit: 3 a 400 duizend in ons land zon der werk. Een angstig vraagstuk, zoowel financieel als moreel. Niettegenstaande de vele maatregelen neemt de werkloos heid toe. En de uitgebreide werkloosheid noodzaakte tot verlaging van de steun. Dit wordt gebruikt als een strijdmiddel bij dc verkiezingen straks voor Staten en Gemeenteraden. „Niet omlaag", zeg gen dc democraten van alle kleur en zij lijken barmhartig. De partijen van rechts worden uitgemaakt voor hardvochtigen. Is dit waar? Wat is beter: alles ineens op te maken en dan niets meer te bezit ten of op rantsoen gesteld te worden en, daardoor te blijven ontvangen? Neder land zorgt van alle landen het beste voor zijn werkloozen, maar om dit te kunnen blijven doen, moet, hoe pijnlijk het is, worden verminderd. Hoe de nood van velen te lenigen? Hier is een taak voor ieder Christen. Hij geve in nature wat hij te missen heeft aan de gene, die gebrek lijdt. Sommigen meenen, dat alle moeilijkheden uit de weg ge ruimd zijn, indien we slechts ons parle mentair stelsel opdoeken en de macht in de hand van één persoon stellen. Spre ker erkent, dat er fouten kleven aan ons parlementair stelsel, zoo zijn o.a. vele kleine partijtjes in de Kamer, die afbre kend zijn voor de goede samenwerking van Kamer en Regeering. Een goede volksvertegenwoordiging waar de belan gen van het volk in het openbaar worden behandeld, geeft de meeste waarborg te gen corruptie en verdrukking. Maar dan ook volksvertegenwoordigers, die niet de kiezers lokken met schoone leuzen, ze paaien met allerlei schoons, dat toch niet verkrijgbaar is. Het moeten Mannen zijn, die hun verantwoordelijkheid beseffen en eerlijk de menschen durven zeggen, waar het op staat. Dat dan ook de Anti Rev. in de komende verkiezingsdagen hun be ginsel getrouw mogen zijn. Niet hun hoop en verwachting stellen op men schen. Maar de kracht zoeken bij de eenige bron van het gezag. Velen roepen om de sterke man. Aan die roep doen wij niet mee. De „Sterke Held" is geko men: Jezus Christus. Hem hebben wij' noodig, zoowel man als vrouw, om staande te blijven in deze moeilijke, kom mervolle tijden. Ons geestelijk welzijn ga boven ons stoffelijk belang. De historie Van 100 jaar terug leert ons, dat juist' in dagen van armoede en verdrukking, helden worden gevormd, die in Gods kracht, met zwakke middelen, krachtige daden doen. Laten wij eendrachtig ons scharen om het beginsel, uitbannen alle verdeeldheid. Laat Protestantsch-Chris- telijk Nederland eendrachtig strijden te gen de machten van geweld en revolutie, tegen dc aanslagen, die gesmeed worden tegen de Christelijke grondslagen dei- maatschappij. Zien we in deze dagen van druk ook op het vele goede, dat God ons nog gelaten heeft. Moeten wij niet dankbaar zijn, dat over ons land regeert een Koningin, die zich niet schaamt voor lieel dc wereld, dat Zij haar knieën wil buigen voor de Koning der Koningen? In de pauze werden 2 coupletten van 't Lutherlied gezongen, waarna door de hee- ren Schellinger, J. Agter, Jn. Vlaming en Kooger verschillende vragen worden gesteld De heer v.d. Heuvel beantwoordt deze vragen en, nadat de voorz. de ver gadering gesloten heeft, gaat hij voor in dankgebed. C1ERLAND. HEEMRAAD. We lezen in de Staatscourant: Met in gang van 1 October 1934 tot heemraad van de polder Eierland benoemd: A. Garritsen, te Texel. ESPERANTO.. Door noodzakelijke werkzaamheden in de o.I. school te Zuid-Eierland, kon de Esperanto-cursus gisteren nog niet aan vangen. De eerste les is thans bepaald op Vrijdag 19 Oct. a.s. MIDDENSTANDERS llllllllllill|||||||||||||||||||||||HJj Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG illlUllllf Handelsinformatie- en Incasso- .-ï t3 Bureau voor den Middenstand, M opgericht 'S64, biedt u in deze §j KJ tijden ^rnote voordeden 3 H Een volledig prospectu-, waar- 3 W uit ziilk^ duidelijk blijkt met een s S H exemplaa* van «te veerEendaag- M sclie zeer verzorgde courant, rtj wordt op schri'telijke aanvrage B po. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Amstelstr 14 Tel 32000 (6 lijm n) AMSTERDAM C. s Voor Middenst. Federaties en Bonden j= H kan een speciale overeenkomst get of- fi fen worden ten behoeve hunner leden lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllliÜ Uit de dagbladen van Donderdag: DEN HAAG. Het staat er slecht voor met het Haagsche trambedrijf. De direc teur acht een straffe Ioonkorling of op heffing van lijnen met als gevolg massaal ontslag onvermijdelijk. K.R.O. Zondag 14 Oct. 2.20 uur heruit zending van de slotplechtigheden van het Eucharistisch Congres te Buenos Aires, het pontificale lof met pauselijke zegen en een wereldboodschap van Z.H. de Paus. TE ROTTERDAM staan 10.000 wo ningen leeg. waarvan 740 met winkel. AMSTERDAM. Voor de 3e Zesdaag- sclie zijn reeds 26 renners geëngageerd, o.a. Pijnenburg, Pellenaars en Klaas van Nek. TE DEN HAAG heeft een 44-j. bank werker met een ijzeren staaf een moord-, aanslag gepleegd op een 44-j. vrouw, bij wie hij inwoonde, maar die hem nu de toegang geweigerd had. Haar toestand is vrij goed. PARIJS. In wijde kring heerscht g.oote ontevredenheid over de onvol doende bescherming van het leven der te Marseille vermoorde autoriteiten. Een fi'm, van dc aanslag opgenomen, heeft onloochenbaar aangetoond, dat de af zetting alles te wenschen heeft overge laten. De Koning wordt Woensdag te Belgrado begraven. - Gebleken is, dat de moordenaar Kalemen deel uitmaakte van een complot, dat te Parijs was gesmeed. Eenige personen zijn in verband hiermee aangehouden. DUITSCHLAND. Te Bayreuth is in een katoenfabriek 25000 Kg. katoen, ver moedelijk door zelfontbranding, in vlam men opgegaan. ftft Uit de dagbladen van Vrijdag: AMSTERDAM. Bij gebrek aan orders moet cle Ned. Scheepsbouw-Mij. Maart 1935 sluiten. Dan moeten alle 2100 man ontslagen worden. Onder hen zijn er met 3038 dienstjaren. Er is geen enkele order in uitzicht, verklaarde directeur D. Goedkoop: Er is geen lichtpuntje te zien. Reeds nu worden arbeiders ontsla gen. AMSTERDAM. Door een stuurdefect reed een vrachtauto bij de Kalfjeslaan 't trottoir op, waardoor een 5-j. meisje doodgedrukt werd. TE GORKUM heeft de 21 j. J.K. haar pasgeboren kind geworgd en daar op in een kist met papier gestopt. BOVEN DRESDEN heeft de corr. Van de Daily Mail 150 vliegtuigen in for matie zien vliegen. AMERIKA. Uit Louisville is de 26-j. echtgcnoote van een employé van een olieraffinaderij ontvoerd. 50.000 dollar losgeld wordt verlangd. PARIJS. Koning Carol van Roemenië heeft zijn voorgenomen bezoek aan Pa rijs uitgesteld. Bij geruchte zou hem 't lot van zijn Joego-Slavische collega be dreigen. TE BATAVIA zijn drie personen aan pest gestorven. Tegen besmetting zijn uitgebreide maatregelen genomen. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll lllllliilllllllllllllül ESPERANTO. I|i|||l!|||||||l||i|!||l iii!ii4iii:!iiiiiiiii!ii:'-:::iiiiiiiiiiiii!iiiii WEET U WEL dat alle jaarbeurzen Esperanto ge bruiken voor correspondentie, reclame en propaganda dat de Esp.-examens in Nederland door een Regeeringsvertegenwoordiger worden bijgewoond; - dat onze groote taalgeleerde Dr. Gerlach Royen gezegd heeft: „Esperanto is een dringende eisch van de tegenwoor dige tijd. dat de Fransche Academie van We tenschap Esperanto genoemd heeft „Een meesterwerk van logica en eenvoud". dat een commissie, door de Volken bond belast met het onderzoek van Es peranto tot de conclusie kwam, dat Es peranto achtmaal gemakkelijker te leeren is dan eenige andere taal. dat ieder normaal ontwikkeld mensch dus in staat is zonder al te groote in spanning deze taal machtig te worden. dat ieder bedrogen uitkomt, die meent dat „Esperanto-leeren" vanzelf gaat. dat dc ervaring leert, dat futlooze lieden, bevreesd voor eenige geestelijke inspanning, zich niet zelden "dc felste* tegenstanders van het Esperanto toonen. dat men aan zulke menschen geen voorbeeld moet nemen; dat Esperanto dagelijks toeneemt in groei en bloei en onweerstaanbaar de gansehe wereld verovert. DAT OOK DIT SEIZOEN WEER TIENTALLEN TEXELAARS Esperanto leeren. (We komen nog met een nadere opgaaf.) Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll ONDERWIJS EN OPVOEDING. |||lll ALLES ETEN? Moeten kinderen alles eten, wat op tafel komt? Neen natuurlijk, want vol wassen menschen eten ook niet wat hun niet behaagt. Kweekt men op die manier dan niet kieskeurige, verwende kinderen Dat hangt af van de gcheele opvoe dingswijze en het eten is maar een on derdeel van de opvoeding. „Opvoeding" is heel wat meer dan „voeding", endaar- om staat er ook „op" voor.. Er zijn ouders, die zoo afschuwelijk consequent zijn, met het eten. wel te verstaan, in vele andere opvoedkundige opzichten zijn ze soms laakbaar mee gaand dat ze de zuurkool die een kind des middags niet heeft willen eten, in plaats van avondboterham geven en als het kind dan nog weigert, dan wordt het de volgende ochtend weer onthaald op- die zuurkoolVolhardend is het zeker, maar verkeerd is het ook. Want er zijn wel eens kinderen, die een innerlijke, in werkelijkheid niet te overwinnen te genzin in een bepaalde spijs hebben en die overgeven, als ze gedwongen worden, die toch te eten. En wc zullen maar niet vertellen, welk weerzinwekkend middel sommige ouders dan wel eens toepassen om liet kind toch „smaak" in die spijs, te doen krijgen. Waarschijnlijk zal liet gevolg wel niet smaak, maar levenslange weerzin zijn. Die wel niet zoo heel vaak, maar dan toch soms voorkoqiende afkeer van be paalde gerechten is verwant met de re actie, die sommige menschen vertoonen als ze aardbeien eten en dan netelroos krijgen. Wil men probeeren of een kind werke lijk een „idiosynkrasie" men ziet, er bestaat zelfs een geleerd grieksch woord voor die tegenzin tegen een geweigerd gerecht heeft, dan kan men liet prooee- ren met een kleine portie en zoo noodig] een belooning uitloven voor het vlot op eten ervan. Als men dan onder het eten op het kind let, dan ziet men wel, of de weerzin echt is of dat men met een gril of met onwil te doen heeft. Bekend is, dat vele kinderen een afkoer van visch en ook vaak van vleesch hebben en opdringen is ook in zoo'n ge val verkeerd. Evenals trouwens het dwin gen verkeerd is, als de moeder meent, dat het kind niet voldoende eet. Ehvang heeft in dergelijke gevallen meer scliadè- Iijke gevolgen dan liet inderdaad te wei nig eten zou hebben. Behandeling van slechtetende kinderen blijve de medicus overgelaten, maar de ouders .moeten er rekening mee houden, dat het niet willen eten vaak een gevolg, is van dwang om te eten, toen het kind nog kleiner was. Kinderen behoeven nietj meer te eten dan zij lusten en ze behoe ven dingen, die ze niet lusten, niet te eten als ze een werkelijke tegenzin heb ben. U: X. X; V HET WAS ANDERS BEDOELD.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 9