TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT TexeSsche Berichten Huis aan Huis Woensdag 17 Oct. 1934. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll N.V. T. E. M. 9 NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN Anti-Crisis-Recept Tweemaal per week een eetlepel I Uw advertentie in dit blad wordt op Texel gelezen. Wanneer ge zorgt voor een goed artikel tegen een daaraan evenredige prijs MOET elkeen SUCCES hebben illlllllllllllllllllllllilillllllllllillllllllllllllllilllllllll llllllillllllllllllillll lllillllllillllllllliiii Illlllilllli Mededeelingen llllllllllll iiiliiiiiiil van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll PAS OP VAL NIET!! Dit is liet eerste van de twee hoofd nummers van het nieuwe programma: De jeugdige Harold verlaat zijn dorpje om vol goede moed een nieuw leven te gaan beginnen in Amerika's hoofdstad. Zijn meisje, zijn ouders en verdere fa milieleden hebben allen veel verwachting van de ietwat onhandige, doch in hun oogen geweldige jongeman. Na vele da gen solliciteeren krijgt Harold eindelijk een baantje als verkooper in een groot warenhuis en maandenlang ontvangt zijn geliefde Mildred enthousiaste brieven en van met moeite opgespaard geld ge kochte cadeau's. Als op een goede dag Mildred haar Harold in New-York komt verrassen, dreigt alles natuurlijk spaak te loopen. Door allerlei verwikkelingen weet de jon geman het echter eenige dagen klaar te spelen voor chef, ja zelfs voor directeur van het groote warenhuis door zijn aan gebedene te worden aangezien en het geluk is hem tenslotte in de gedaante van een geveltoerist gunstig, waardoor hij niet alleen een prachtige aanstelling bij het warenhuis krijgt, doch tegelijkertijd spoedig zijn meisje kan trouwen. GELUKSDAG N.V. PH. VLESSING. Blijkens gisteren ten overstaan van no taris Mulder gehouden loting is de „ge luksdag" in de reeks door de N.V. Ph.. Vlessing gehouden speciale Confectie— Verkoopdagen DINSDAG 2 OCTOBER 1934. Ieder dus, die in het bezit is van een ■cassa-bon, blijkens welke die dag con fectie contant werd gekocht en betaald, spoede zich naar de zaak, opdat hem of haar een waardebon voor het heele bedrag van die confectie-aankoop ter hand kan worden gesteld., Een gedurfde reclame, maar zeker een, die doel getroffen heeft. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. G. A. O. S., Heemstede f 1. J. v.d. S., Voorburg f 1. A. t. H., den Burg f 5. Thans in kas f409.411/2. Penningm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. RUNDVEETEELTREGELING. WAARSCHUWING. Identiteitsbewijzen van geslachte of ge storven kalveren, waarvoor men voor 1 November a.s. een ander kalf geschetst wenscht te hebben, moeten uiterlijk 24 October a.s. ter inwisseling aan de L. Cr. O. zijn ingezonden. Er kan niet voor worden ingestaan, dat identiteitsbewijzen, welke na deze datum worden ingezonden, nog andere kalveren welke voor 1 November geschetst dienen te zijn, kunnen worden geschetst. Inwisse ling van identiteitsbewijzen van gestor ven of geslachte kalveren blijft na 1 No vember a.s. mogelijk tot 1 Januari 1935, mits de hiervoor dan te schetsen stier- kalveren nog niet het gewicht van 60 Kg. en de vaarskalveren nog niet het gewicht' van 100 Kg. hebben bereikt. De stierkalveren, welke per 1 Novem ber een gewicht van 60 Kg. en de vaars kalveren, welke per 1 November een ge wicht van 100 Kg. hebben bereikt, moe ten voor die datum alle geschetst zijn. De toegewezen schetsen, welke per 1 Nov. a.s. nog niet zijn gebruikt, verval len. Zij, die na 1 Nov. 1934 nog vaars kalveren met een gewicht tusschen 100 en 250 Kg. en stierkalveren met een ge wicht tusschen 60 en 300 Kg. niet gedekt door een identiteitsbewijs in voorraad ■hebben, stellen zich aan vervolging bloot. BESTRIJDING RUNDVEE-T.B.C. Aangesloten veehouders, die hun vee reeds op stal hebben gezet, gelieven vooral de voor hen bestemde adv. in dit nr. te lezen. Leden, die morgen de belangrijke vergadering in De Lindeboom bijwonen, ontvangen een staatje, waarop de resul taten, door de Vereen, tot nqgtoe be haald, overzichtelijk zijn vastgelegd. Blijft niet thuis. TENTOONSTELLING MISSIE-NAAIKRING. De dames van de Missie-naaikring al hier, die iedere Donderdag in het winter seizoen zoo ijverig bezig zijn, hebben met de tentoonstelling van de gemaakte goederen buiten het kerkegoed wel ruim ISO stuks veel eer ingehaald. Er was veel en velerlei en alles getuigde van de zorg en toewijding, waarmee ge werkt is. De tentoonstelling in het St. Janshuis werd druk bezocht; vooral Zondag. Toen was het gebouw heusch te klein. Er wa ren diverse attracties, zooals sjoelbak, rad van avontuur, gramofoon- en radio-mu- ziek, touwtreksport, weegmachine, tent voor thee en gebakjes, diverse verlotin gen, enz. Het meest trok wel de aandacht de ten toonstelling van diverse voorwerpen, af komstig uit de Missie te Kaba. "Pater Witte wist daarbij een interessante toe lichting te geven en vond danook een aandachtig gehoor. De tentoonstelling mag zonder twijfel zeer geslaagd worden genoemd. Ze heeft een aanzienlijke som opgebracht, welke voor de aanschaffing van materialen zal worden besteed. Uitslag verlotingen: Sprei, Jac. Zijm, Molenstraat (184), fruitmand, mej. C. Kuip, Warmoesstr. (9); kussen, Rika Zoe telief, Vredelust (190); theekleed, Sien Dcrnison 1 IS)kleedje, Agatha Witte Dd (144); Eau-de-Cologne, Hendr. Schrama Gasthuisstr. (12). - De naam van de Pop, „Wilhelmina", werd alleen geraden door Alie Smit, Warmoesstraat. We laten tenslotte nog de namen vol gen van de dames, die zich voor dit werk zoo verdienstelijk hebben gemaakt. Het waren de dames Corn. Kuip, Chr. Pie per, Marie Dernison, Jo Zoetelief, Frida van Sambeek, Corry Zijm en Marie Schoenmaker. TEXELS FILMARCHIEF. Mogen we bezoekers van dc filmavond op 10 Oct., die onderstaand formuliertje nog niet ingevuld hebben, daarom alsnog beleefd verzoeken? Hartelijk danken we allen, die aan ons verzoek reeds gevolg gaven, in welke vorm ook. Wc stellen het zeer op prijs „zwart op wit" het oprechte oordeel onzer bezoekers te mogen Lezen. Bij de uitbreiding van het archief en de verdere vertooningen houden we daar re kening mee. Mijn oordeel luidt: NAAM ADRES: FILMAVONDEN J.LUBERTI. Door onvoorziene omstandigheden zijn de door de heer J.Luberti aangekondig de filmavonden uitgesteld. OFFICIEEL VEILINGSBERiCHT DER COOP. P.T.V. „TEXEL". De aanvoer van de groote eieren liep1 in de afgeloopen week sterk terug. De prijzen waren Maandag ook weer eenigs- zins hooger. Gemiddeld was dit voor de groote eieren van 15 tot 25 ct. per hon derd stuks. LANDBOU W-CRISIS WET. Om de leden-aangeslotenen der Land- bouw-Crisis-Organisatie in de gelegen heid te stellen inlichtingen te vragen over de crisis-maatregelen, zal rayon-admini strateur W. de Jong, elke AAaandag van 111 uur te den Burg zitting houden in hotel De Lindeboom. OUDESCHILD SPORTNIEUWS. Zeemeeuwen 1BKC 2: 81. Zondag is Z. er in geslaagd B. een, ferme nederlaag toe te brengen. Het eerste kwartier gaat de strijd gelijk op, doch langzamerhand komt Z., ondanks de harde tegenwind in de meerderheid. Toch neemt B. onverwacht de leiding door een misverstand in de Z-achterhoede 0-1. Vijf minuten later doelpunt de Z-links- binnen met een vrije schop: 11. Nu is Z. niet meer te houden. Het samenspel in de voorhoede is schitterend, en het is weer de linksbinnen, die met een keihard: schot Z. de leiding geeft. Een ferme re genbui zorgt voor wat opfrissching en dan is het rusten. Na de rust heeft Z. de wind mee en het B-doel ondergaat 'n ware belegering. De Z-voorhoede is er goed in en voert geleidelijk de stand tot 81 op, waarmee het einde komt. Scheidsrechter Vermeulen leidde matig. Er is door beide partijen goed gespeeld, doch B. was tegen de Z-ploeg niet opge wassen. Goed zoo, meeuwtjes, zoo door gaan. De overige uitslagen in de 3e klasse E. NHVB waren: JVC 2KoLhorn 1 5 —3; DES 1-—HRC 6 1-4. Met het tweede was het weer eens mis. Met 8 man werd tegen de Boys gespeeld en de 4—1 nederlaag lag voor de hand. „CAVALCADE" KOMT. De N.V.V.-fihnavond met de wonder mooie film Cavalcade als hoofdschotel is nu bepaald tjp Zondag 21 October a.s. De zaal van het Eigen Gebouw is thans met een brandvrije cabine uitgerust, zoo dat thans geen beletsel meer aanwezig is om vertooning van normaalfilms toe te staan. Een aanbeveling om deze film te gaan zien is vrijwel overbodig, want behoort ze niet tot een der beste, welke de film industrie ooit heeft voortgebracht. De strekking is van een edel karakter en ver heft deze film tot zulk een hoog peil, dat zij op gronu hiervan ieders aandacht ver dient. Boerenoorlog de dood van Koningin Victoria van Engeland de wereldoor log alles gaat aan ons voorbij; het maakt allemaal diepe indruk.. Jaren van druk en van droefheid, van ellende en dood. Maar er is niet vergeefs gestreden De menschheid wordt wakker geschud en tot het besef gebracht, dat zij /oo niet mag voortgaan. Een nieuwe eeuw worde ingeluid. (Zie adv.) DOOR EEN MEEUW. Vorige week werd de voorruit ver brijzeld van de auto, waarmee de heer B. Dros (Eierland) naar de haven reed en wel door een groote meeuw, die door de ruit vloog en in de auto terecht kwam. Dat was zeker een „ongeluksvogel". JUBILEUM-VERG A DERI NG.-S.D.A.P. Vrijdag hield de S.D.A.P. een openbare vergadering ter herdenking van het 40-jarig bestaan der Partij. De heer H. Klimp opende en heette allen welkom. Hij memoreerde het ongeval, dat de voorz. heeft getroffen en hoopte dat hij spoedig hersteld zou zijn, wat de verg. met applaus onderstreepte. Hierna kreeg de heer Kiès het woord. Wanneer wij in deze stormachtige tijden bijeenkomen, zegt spr., ter herdenking van het 40-jarig bestaan dan is dit met ge mengde gevoelens. ,Eenerzijds trots over wat door de partij is gepresteerd, ander zijds een gevoel van onzekerheid over de toekomst. Overal in de wereld is kanon gebulder en wij vragen ons af, of ook het Nederlandsche schip van 't socialisme tegen de rotsen van crisis en reactie te pletter zal slaan. Spr. behandelt voor de pauze het le deel. Zoodra begin 19e eeuw het machine- kapitalisme haar intrede deed, ontstond er in steeds groeiende mate een arb. klasse, die niets had aan te bieden dan haar ar beidskracht en probeerde deze zoo goed mogelijk te verkoopen. Dit proletariaat werd op ongelooflijke wijze uitgebuit, was onontwikkeld en het was dan ook een stout idee van de groote voorgangers om te ver onderstellen, dat deze vertrapte arbeiders klasse eens een nieuwe cultuur aan de wereld zou brengen. En het was in het midden van de vorige eeuw, het tijdperk waarin de bourgeoisie ophield revolution- nair te zijn, dat getracht werd de arb. te organiseeren. Bekend is het woord van de beroemde socialist Karl MarxArbeiders aller landen vereenigt U. Gij hebt niets dan Uw ketenen te verliezen en een wereld te winnen. Deze oproep is niet overal gelijk tijdig doorgedrongen doch in het eene land voor, het andere 11a zien we omstreeks 1850 verschillende sec. bewegingen geboren worden. Voorloopig ging de strijd alleen om de maatschapoelijke rechten, hoewel vele stakingen overal plaats vonden ter verkrijging van betere levensvoorwaarden. I11 de crisis van 1890 -94 werd de grond slag gelegd voor de S.D.A.P. Deze crisis leerde de arbeiders de noodzakelijkheid van aaneensluiting. En naast het werk voor de partij kregen we andere cultuurwaarden, zang, muziek, sport, vrouwenbeweging etc. ten bate van de geheele menschheid. Aller- wege groeide de beweging, maar de ont wikkeling werd ruw onderbroken door de slachting van 1914, die miljoenen menschen levens heeft vernietigd. Deze gruwel was door de socialisten voorspeld, want het machinekapitalisme bracht onvermijdelijk het militarisme. Miilioenen zijn ondergegaan in bloed en ellende met een vloek op de lippen de romantiek van de onbekende soldaat is gruwelijk bedrog. Het laatste deel van de oorlog heeft ons tevens laten zien, wat ons te wadn ten staat. Niel Tiet front zal het meest gevaarlijk zijn, doch het achterland met industrieën, etc. Dit zal door de luchtvlo ten worden uitgemoord. Wat na de oor log aan vernietigingsmiddelen is uitge vonden, zal in een volgende strijd het laatste oordeel over de menschen bren gen. De wereld zal daarom moeten kie zen socialisme of ondergang, ontwape ning of vernietiging. Wij danken de vete ranen, die ondanks laster, mishandeling en broodroof hun arbeid voor het socia lisme hebben verricht. De jongeren van thans moeten het onverwoestbaar voor nemen hebben om het niet minder te doen. Veertig jaar lang heeft de S.D. A.P. gezegd: het moet spaak loopen. Meer machines en 'dezelfde werktijd, dat werkt catastrofaal. Men heeft niet willen hooren en thans is voor een groot deel der jeugd de poort gesloten. 2000 jaar lang heeft men geleerd, dat kinderen krij gen een zegen is, doch deze kap. wereld zegt: jullie zijn overbodig. Vroeger was 't 1 iiiiiiiiiiiiHiiiilii11 IIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII seizoenwerkloosheid, doch al komt er een opleving, voortaan is er een permanente werkloosheid en reeds hierdoor is de huidige maatschappij zedelijk veroordeeld. Haar grondslagen zullen grondig veran derd moeten worden, willen we niet van de eene crisis in de andere vallen. Plan matige productie, doch geen loonsverla ging en dus verlaging van de koopkracht, waardoor weer meer werkloosheid ont staat. Geen productie uit winstbejag, doch ter voldoening van de behoeften. Velen verwijten ons gebrek aan vader landsliefde, doch als de Zuiderzee wordt drooggelegd: wat bemerken de gedupeer de visschers dan van het vaderland Niets of hoogstens een aalmoes. Toen de crisis uitbrak heeft men dit geweten aan de hooge eischen der arbei ders en de buitensporige uitgaven jdcir roode bestuurders, doch liet is een ziekte over de geiiecle aardbodem gebleken. In Amerika, waar roode bestuurders onbe kend zijn; in Italië, het fascistische luilek kerland, vreet de crisis het ergste door. Er ontstaat een paniek onder de wild geworden middenstand, die vreest door de crisis bij het groote leger der bezitloozen te worden gesmakt cu 1111 het werktuig is geworden van politieke avonturiers. (Slot volgt.) VISSCHERIJ. Aangevoerd via dc Visscherijvereen 13 Oct.: 2046 Kg. wulken. Vrije wulken 660 Kg. De vorige week is uitbetaald 811 ct. per Kg. Verder aangevoerd! S baal krukels a f5 per baal. HOOG WATER. Hoewel liet weer niet buitengewoon ruw was, bereikte liet water Zondagavond een hoogte van 1.83 M. boven N.A.P. Dc haven stond blank en op een enkele plaats Was het trottoir zelfs ondergeloopen. De coupure behoefde echter niet te wordeen gesloten. VARA-AVOND. Men schrijft ons: Op de VARA-avorid, die in Pen's Schouwburgzaal wordt gehouden, zal als spreker optreden Coen van der Linde, Hoofdbestuurder van het N.V.V. De kaartverkoop loopt uitstekend. Ieder belangstellende wordt aangeraden, niet te lang te wachten, teneinde teleur stelling te voorkomen. LEZING OVER EGYPTE. Maandagavond werd in de N.H. Kerk een lezing met lichtbeelden gehouden over Egypte. Er was vrij veel belangstel ling. Ds. Scholte hield vooraf een korte toe spraak. Hij zeide, dat het goed was ook eens buiten de Zondagsgodsdienstoefe ning om bijeen te komen om te werken aan de opbouw van de Chr. Gemeente. Velen vragen zich misschien af, of het wel zin heeft, dat we daarvoor samenko men. En daarop moet volmondig met ja worden geantwooord. De kerk heeft nog steeds haar taak in deze wereld. Evenals het mosterdzaadje in de gelijkenis, dat uitgroeide tot een boom, moeten ook wij telkens opnieuw het zaad strooien om tot de overwinning te komen. Dit zal strijd kosten, doch in deze tijd van stof felijke en geestelijke nood is dit te meen noodig. Er wordt dikwijls gezegd, dat de kerk reactionnair is, doch dat hangt af van de leden, want deze vormen dei kerk. Laten wij overal de blijde bood schap uitdragen. Dat is onze plicht. Hierna was het woord aan mw. J. C. v. Eerde, uit Groningen, een tante vair Ds. Scholte, die -vertelde over haar reis naar Egypte, over d.e zeden en gewoonten in dat land, de pyramiden, etc. Spr. wist alles op interessante wijze te vertellen en de aanwezigen werden door de lezing danook zeer geboeid. Ter verduidelijking van een en ander werden lichtbeelden vertoond, die een mooi beeld gaven van wat duizenden jaren geleden door de Oude Egyptenaren is gepresteerd. Het was een leerzame avond en ieder ging voldaan huiswaarts.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5