a TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Texelsche Berichten Overzicht van de 5 jaren van werken v. d. Vereeniging „Texel" tot bestrijding der Rundertubercuiose. Zaterdag 20 Oct 1934. Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm J AKKER.CACHETS KERKNIEUWS. De jeugddienst, zoo verzoekt men ons te melden, die a.s. Zondagavond in de Herv. Kerk gehouden wordt, zal de laatste zijn dit jaar. Medewerking zal worden verleend door het Hen', kerkkoor. SPORTNIEUWS. Elftal Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind Jo Ran A.Huizinga J.Gieles N.deGraaf M.Vlaming H.Ran G.Witvliet C.Zuidema Pijpers Texel 3: D.Visser S.Langeveld J.Molenaar G.Dros H.Neijens W.v.Zeijlen K.Linnhose A.Pen P.Kikkert I.Boon Schoorl Afberichten bij A. Dros Pz. Programma voor a.s. Zondag: TexelBKC; SuccesAlkmaar; Andijk Vrone; DTSN.-Niedorp. „Het Groentje" voorspelt: Tusschen Texel en BKC venvachten we een scherpe strijd van twee ploegen, die volkomen aan elkaar gewaagd zullen zijn en waarbij dus een gelijk spel de meest voor de hand liggende voorspelling is. Succes heeft een groote kans haar naam tegen Alkmaar eer aan te doen, hoeweL men in zoo'n geval juist mag venvachten, dat het anders uitkomt, al zou het alleen maar zijn om de overzichtschrijver in zijn hemd te laten staan. Maar dat hef arme Vrone van Andijk zal verliezen, meenen we toch veilig te mogen profetee- ren. DTSN.-Niedorp kon andermaal wel eens een zege voor de N.-Niedorpers wor den. In het „Noordelijk Sportpraatje" lezen we: Dat Texel noch DTS aan een kam- pioensspel toekwam had wel z'n oorzaak in wind en onaangename koude. De 2—2 uitslag wordt zeer normaal genoemd. Het protest zal door Texel worden verloren. Henk Ran is bij Texel nog steeds de kracht, keeper Dukers had een onfortuin lijke dag. Zoo zien we dus, dat in deze afd. een aantal ploegen elkaar bekampen, die in kracht weinig voor elkaar onderdoen. Zoowel Succes, als Alkmaar en DTS, maar zeer zeker N.-Niedorp komen in aanmer king met Texel voor de bovenste plaats, en het is daarom dat de wedstrijden voor de spelers van al deze elftallen buitenge woon aantrekkelijk zijn. Zóó zelfs, dat elk van hen zich de moeite zal willen geven, om in conditie te blijven door nadeelige dingen na te laten. In dat geval, laten we hopen ditmaal onder gunstig weer, kan Zondag een fraaie wedstrijd verwacht worden. We verwachten danook een zeer groote belangstelling, dus allen met 100 pet. aan de slag. Programma 2e kl. F. NHVB: HRC 4HRC 5; OudesluisSchagen 2; Helder 4Helder 5. 4e kl. H.De Cocksdorp—Tex. Boys; Oudeschild 2Watervogels 2; Texel 3 Helder 6. O Ook ons 3e staat er goed voor, uit 3. wedstrijden 5 punten. Zorgt er nu voor, dat de punten thuis blijven. Jullie hebt een goed elftal, dus van de eerste tot de laatste minuut op voor de bovenste plaats. De stand van afd. Texel 3 is thans: Atlas 2 2 2 0 0 4 Texel 3 3 2 1 0 5 Tex. Boys 4 2 115 Watervogels 2 2 10 12 De Cocksdorp 2 0 0 2 0 Oudeschild 2 0 0 2 0 Helder 6 10 0 10 Voor de adspiranten: Van de Bond hebben we een schrijven ontvangen over de adsp. afd. op Texel, waaraan door de volgende elftallen wordt deelgenomen SVC A; Texel Boys A; Texel A en B. Het mag dan een kleine afdeeling zijn, laat het een aangenaam tournooi worden. We komen hier spoedig op terug. De elftallen worden dan bekend gemaakt. De training van Woensdagavond ken merkte zich door onvoldoende aandacht, wat de jongste afd. betreft. Dit moet beter worden. Denkt om je plaats in een der elftallen. Zij, die zich niet behoor lijk gedragen en bijna niet komen trainen, zullen worden gepasseerd. D.D. IHM« VAN ZON EN MAAN. •iiiin MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 21 Oct 3,56 5,04 6.33 4,54 M 22 4,14 6,29 6,35 4,52 D. 23 4,35 7,54 6,37 4,50 W24 5.03 9,15 6,39 4.48 D. 25 5,40 10,30 6,40 4,46 V. 26 6 29 11 34 6,41 4,44 Z. 27 7,30 12,24 6,43 4,42 Maandag 22 Oct. Volle maan. Onderzochte dieren 1971 2382 2943 3455 4960 Boekjaren Bedrijven 1929—1930 152 1930—1931 180 1931—1932 208 1932—1933 229 1933—1934 368 Aldus de stand na de laatste levering aan de C. R. C. op 4 Mei 1934 De vergadering der afd. Texel der Ver eeniging tot bestrijding van t.b.c. onder; het rundvee en van andere veeziekten, Donderdag in De Lindeboom belegd, werd door 32 leden bijgewoond. Voorz. C. de Wit spreekt in zijn ope ningswoord zijn voldoening uit over deze groote opkomst; hij schrijft deze toe aan de toenemende belangstelling in het mooie werk der t.b.c.-bestrijding. Spr. vergelijkt de Vereen, met een forsch opgegroeide boom, welke zijn takken over het gansche eiland heeft uitgestrekt. Na lezing der notulen volgt behande ling ingekomen stukken. VEEARBITRAGE. Ontvangen werd een concept huish. reglement voor een te stichten afd. Texel der Vereen, voor vee arbitrage. Voorz. zegt deze vereen, sym pathiek gezind te zijn. De leden (koopers en verkoopers) kunnen eventueele ge schillen als regel op eenvoudige en voor- deelige wijze beslecht krijgen, hetgeen het nut van de Vereen, bewijst. Het reglement zal nader besproken worden. WAARSCHUWING. Het Hoofdbestuur wijst in een circulaire op de noodzakelijk heid bij het aankoopen van vee daarvan onmiddellijk bij veearts of secr. aangifte te doen. Wie dit verzuimt kan zijn bedrijf aan besmetting bloot stellen. JAARVERSLAG. Aan het uitvoerig, met zorg bewerkt jaarverslag van secr. J. C. Kager ontlee- nen we: Er kan een in alle opzichten gunstig rapport worden uitgebracht ook over het vijfde boekjaar, 1933-1934. Wel ontkomt de Vereen, niet geheel aan de druk der tijden, verontrustend is dit niet. Inte gendeel het afgeloopen boekjaar onder scheidt zich zeer gunstig van alle vooraf gaande. Het was een buitengewoon suc cesjaar, waarmee de Vereen, haar 1ste lustrum afsluit. Het aantal leden steeg' zeer belangrijk, dank zij vooral de steun van de beide zuivelfabrieken. Vooral de lieer H. Boer heeft zich voor de Veneien. zeer verdienstelijk gemaakt. Noode zagen we hem vertrekken. De afname van runderen door de Crisis Rundvee-Centrale is de gezondheidstoe stand van onze veestapel belangrijk ten goede gekomen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de Minister alleen drach tige dieren at te nemen. Dank zij vooral de heeren Prof. Berger en Insp. 't Hoofd werd ook gelegenheid gegeven tot liet aanbieden van guste reactie-dieren, wat een pracht-gelegenheid tot saneering bood, die met beide handen werd aange grepen. Ofschoon het een groot financieel of fer vroeg, werd overgegaan tot het aan brengen van oormerken. Dit geeft be langrijke vereenvoudiging van administra tie. Bovendien ziet men aan zoo'n merk, dat men met een onderzocht dier te doen heeft. Bij dieren boven de twee jaar ga-> randeert het niet-gemerkte linkeroor, dat het dier bij het laatste onderzoek nega tief reageerde.. Door afstand te doen van de gewone genees- en heelkundige practijk kan de heer Noordijk zich thans vrijwel geheel aan de behartiging van de belangen der Vereen, wijden en enkele minder zuivere bedrijven aan een extra-onderzoek onder werpen. De actie, op initiatief van de heer Noordijk gevoerd tot het doen uitvaardi gen van een Gemeentelijke Verordening, inhoudende een verbod van invoer en het houden van reageerende dienen, moge met goede uitslag worden bekroond. (Deze wensch is in vervulling gegaan, door het besluit, dat de Raad in zijn laatste Vergadering nam.) De heer Insp. "t Hoofd stond wederom met goede advie zen ten dienste. Zoo'n verordening zou een parel zijn aan de kroon van Texels' t.b.c.-bestrijding. BESTUUR. De plaats van de heer A. Commandeur (niet-herkiesbaar) werd door C. Witte Pz. ingenomen. VERGADERINGEN. We memoreeren de vergadering met de besturen der Zui velfabrieken, waarin afgesproken werd, dat de fabrieken alleen melk van op t.b. c.-geeontroleerde koeien zouden willen ontvangen. In de vergadering met het Bestuur der Onderl. Rundvee-Verzeke ring werd vastgesteld, dat laatstge noemde vereen, in de kosten der oor merken een deel zou bijdragen, omdat zij daarvan ook veel gemak zou hebben. Met het Gemeentebestuur werd over 'n eventueele Verordening in het belang der bestrijding beraadslaagd. FINANCIEN. De contributies beliepen door toename van het aantal leden een belangrijk hooger bedrag. Overigens wa Aantal en percentage Open Vrije reactie-dieren vormen bedrijven 316 (16 pCt.) 7 68 485 (20 pCt.) 20 63 471 (16 pCt.) 25 89 387 (H pCt.) 12 115 450 (9 pCt.) 31 238 200 (4 pCt.) 278 ren de ontvangsten belangrijk lager. De aangekondigde subs, verlaging voor afge slachte open lijders (f 15.per dier) werd doorgevoerd. Dit geschiedde op grond van de gedaalde veeprijzen en we gens de bezuiniging door de Regeering. Bovendien moest ingevolge besluit van de Alg. Vergad. der Prov. Vereen, van 23 Oct. '33 10 ct. per onderzocht dier aan het Centraal Bestuur warden afgedragen. Aanschaffing van oormerken en tangen vorderde een aanzienlijk bedrag. Dank zij echter de zeer bevredigende opbrengst der open vormen, geleverd aan de C.R.C., vraagt de post subsidie voor deze dieren maar een bescheiden bedrag. De toestand der financiën geeft over het geheel geen reden tot bezorgdheid. Zonder contri- butieverhooging kan de zaak kerngezond blijven. LEDEN. Het ledental steeg van 229 tot 368. Vier traden uit wegens opheffing Van hun bedrijf, 143 nieuwe leden traden toe. Na Opmeer is onze Vereen, de groot ste der Provincie. Reeds 90 pet. der vee houders hier neemt nu aan de bestrijding: deel. Met lof kan in 't algemeen van de medewerking der leden worden gewaagd, vooral ook bij de levering aan de C.R.C. De leden wordt dringend verzocht de tuberculinatiestaat, welke zij thuis heb ben, wel te willen benutten. Teelcen de nummers daarop aan van de dieren welke sinds het laatste onderzoek uit het be drijf verwijdend zijn. Dit bespaart u en de veearts bij het volgend onderzoek veel werk. Een Tindtng Tan Apotheker Dumont die geneeskrachtige sloffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft nietsI 1. 10 tallen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water Wij» van Innemon l Ongeëvenaard tégen Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Vrouwenpijn,Gevatte Kou, enz. NederiandxhSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct Volgens recept van Apotheker Dumont ONDERZOEK. Hiermee kon in de 2e helft van October begonnen worden. On danks het groote aantal dieren kreeg het werk, mede door hulp van de tweede die renarts, op tijd zijn beslag. Voor iede- bedrijt werd weer een tuberculinatiestaat in viervoud opgemaakt; voor de 368 stal len dus 1472 stuks; een gaat naar hei; Centraal kantoor te Alkmaar, een is be stemd voor de veearts, een voor de secr. en een voor het lid. Van de 4960 onderzochte dieren waren er 3762 boven twee jaar met 432 'reactie-. dieren (11.5 pet.) en 1198 beneden twee, jaar met 18 reactiedieren (1.5 pet.) Het groot aantal open lijders is toe te schrijven aan het toetreden van 143 nieu we bedrijven. Het aantal vrije bedrijven steeg aanzienlijk door het doortastend optreden van vele leden, die niet aarzel den hun reactiedieren op te ruimen. In totaal leverde Texel aan de C.R.C. 410 dieren, (170 guste reactiedieren en 240 drachtige en frissche beesten; hoe veel reactiedieren zich onder deze laatste bevonden, is niet met zekerheid te zeggen, daar hiervoor geen geneesk. verklaring werd vereischt. We mogen het wel op 80 schatten, wat in totaal een afzet van 250 reactiedieren beteekent, zoodat er op -Texel nog slechts 200 overblijven of vier pet. van het totaal). Het aantal vrije stal len steeg door de afname door de C.R.C. met 40 en kwam zoo op 278. De 200 reageerders komen voor in de 90 nog J niet vrije bedrijven. Het zal voor de be EMIR ABDOELLAH. De heerscher van Trans-Jardanië. die een verbond van vriendschap sloot met Koning Ibn Saoed van Arabic, opdat de grensmoeilijkheden tusschen beide landen tot het verleden zullen behooren. trokken veehouders een geringe moeite zijn te zorgen, dat zij volgend jaar ook! op de lijst van houders van een vrije stal prijken. Indien Texel geheel vrij van nindvee- t.b.c. is, zal het eiland voor het heele land ten voorbeeld worden gesteld. Dan zal de veestapel een nationale naam ien beteekenis krijgen, wat de waarde gun stig beïnvloeden moet. De Texelsche vee houders hebben dit in hun macht. Laten allen daaraan dus eendrachtig meewerken. De 31 afgeslachte open lijders hebben 13093.72 opgebracht. Subsidie van Rijk en Prov. totaal f490. Subs, van de afd. totaal f292.50. Totaal ontvangen voor de open lijders f3876.22. Dat is gemid deld f 125.04 per dier. (voorstel bestuur.)' Zonder Vereen, zouden deze dienen zie ker veel minder hebben opgebracht, leder weldenkend moet het bestaan en werken der Vereen, wel toejuichen. Voor oritick lis niet de geringste plaats. Secr. besluit zijn verslag met de op-, wekking schouder aan schouder de rund- vee-t.b.c. te blijven gestrijden, tot verhoo ging van de bedrijfsinkomsten niet alleen maar vooral ook in het belang der volks gezondheid en van 's mcnschen levensge luk. Voorz. brengt de secr. hartelijk dank voor zijn uitstekend verslag. REKENING. Namens Comm. van Reke- ningnazicners brengt de lieer T. Koorn een gunstig rapport uit. Onder dankzeg ging aan de secr. wordt de rekening goed gekeurd. Batig saldo vorig jaar en rente f581..80. Subsidie afgeslachte open lijders van Hoofdbestuur f 525, bijdrage van Onderl. Rundveeverzek. in kosten oormerken en tangen f41, contributie f1233. Kosten onderzoek en administratie f4216. Kosten drukwerk, adv. enz. f 126,13, vergaderkosten f51.20, reiskosten f 23.50, oormerken en tangen f804.50, heffing Centr. Bestuur f496, subs, open lijders uit Vereen, kas f560, van vorig boekjaar f245, inning contrib. f36.80, alg. onkos ten f 13.75. Batig saldo f23,92. SUBS. VEREEN. Het bestuur stelt voor een subs, toe te kennen van f5 a f 17.50, al naar de opbrengst van de runderen. De lieer S. Kuiper acht toekenning van f5. niet noodig, daar de koeien, daarvoor in aanmerking gebracht, z.i. toch al meer dan de waarde opbrachten. Ook de heer G. Benit deelt deze meening. Hij verzoekt zelfs in stemming te willen brengen liet voorstel, die f5 niet uit te betalen maar te verdeelen over de eigenaars der koeien, die het minst hebben opgebracht. Met bijna alg. stemmen werd dit voorstel ver worpen. DE CONTRIBUTIE, wordt wederom op 25 ct. bepaald. Hiervan moet aan het Centraal Bestuur weer 10 ct. worden af gedragen. BESTUUR. In de plaats van de heer A. Keijser RJz., niet herkiesbaar, wordt na drie vergeefsche stemmingen (de derde ging tusschen de heeren Jb. Keijser Dz. en P. Lap Kz.) bij loting de heer Jb. Keijser Dz. benoemd. Tot rekeningopne- mers de heeren Jb. Keijser en Cor Bak ker. De aftredende heeren wordt dank gebracht. RONDVRAAG. INVOERVERBOD. De heer Kl. Lips vraagt of ook niet-leden zich moeten houden aan het verbod van invoer van re actiedieren. Voorz. antwoordt beves tigend. Blijkt het ingevoerde rund te rea- geeren, dan moet het terug naar de vaste wal. 'OORMERKEN. Door het niet goed functionneeren van een tang zijn een aantal merken losgelaten. Men geve hier van kennis aan het bestuur. De leveran cier zaï er kosteloos nieuwe merken voor leveren. Ingeval bij het merk een zwering ont staat moet deze goed schoongehouden worden (eerst weeken). Ze geneest dan spoedig. LEDEN. De heer G. Benit vraagt, hoe het bestuur zich voorstelt de 10 pet. niet- aangesloten veehouders nog in de Vereen, te krijgen.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5