De Londen-Melbournevlucht. Gemengd Nieuws R.K. WERKLIEDENVERBOND. In de gisteravond in het St. Janshuis gehouden vergadering van R.K. arbeiders heeft de heer Loerakker, secr. van het R.' K. Werkliedenverbond, gesproken over 't doel en de beteekenis van de adressen v. het Verbond inzake steun, werkverschaf fing, enz., gericht aan de Raad van Mi nisters. Het was een drukbezochte ver gadering en er was veel aandacht, daar spr. op prettige wijze de zaken uiteen zette. We schrijven hier Woensdag over. De vergadering heeft aan de adressen haar adhaesie betuigd. ESPERANTO-CURSUS. Gezien de zeer groote belangstelling voor de Eierlandsche Esperanto-cursus van de heer S. de Waal (er meldden zich daar 43 personen aan), besloot de heer de Waal zich bij voldoende belangstelling ook beschikbaar te stellen voor een der gelijke cursus te den Burg en te Oude- schild. Hij leert u Esperanto zooals een moe der het kind de eerste beginselen van het Nederlandsch bijbrengt. Als de moe der het kind laat zeggen: ,,Dag mama" vertelt ze er b.v. niet bij, dat mama een zelfst. naamwoord is. Dat komt later wel. Zoo ook bij deze Esp. cursus. De leider leert u spreken en eerst later zult u lee- ren waarom u zoo moest spreken. Meldt u spoedig aan. De prijs lean geen bezwaar zijn. T.O.P.-AVOND. Het belooft een goede avond te wor den vandaag, zoo wordt ons verzekerd. T.O.P. heeft een kostelijk blijspel inge studeerd en zal er 'n eer in stellen het in de puntjes, tot vermaak en voldoening der aanwezigen, op de planken te bren gen. Het kan er gezellig worden. Dat herinneren we ons nog van vroegere sa menkomsten. Nog enkele kaarten zijn voor liefhebbers beschikbaar. SPORTNIEUWS. BRIDGEN. De oproep van bridge-liefhebbers tot deelname aan een cursus heeft sucoes ge had. Reeds heeft de heer Zander twee avonden geheel bezet. Wie nog wil deel nemen, geve daarvan spoedig kennis. PIERLAND. ONS VLIEGVELD. Op vragen, waar Texels vliegveld 1111 eigenlijk komt, op Vlijt of op Vredelust, kunnen we nog geen definitief ant woord geven, maar het is toch vrijwel zeker, dat met de aanleg op Vlijt binnen kort een aanvang zal worden gemaakt. Dat wordt dus een object voor werkver schaffing in het N. deel van het eiland, waarom in de laatste raad door de heer Bruin verzocht is. OOSTEREND. GESLAAGDE AVOND. De feestavond in het Gebouw v. Chr.. Belangen, Woensdag gehouden ten bate van de kas van het gebouw, is naar wensch geslaagd. Voorz. W. Bakker opende met te la ten zingen Ps. 68:10 en ging voor in in gebed. Vervolgens opende hij met '11 hartelijk welkomstwoord, tevens zijn vol doening uitsprekende over de goede op komst. Toen zette Excelsior met de Pelikaan- marsch in. Nog verscheidene andere mu zieknummers volgden, die evenals diverse voordrachten en zangnummers zeer goéd konden voldoen. Aan het slot van de avond gekomen werd de Avondzang gezongen en sloot de heer Bakker met dankgebed. Uit de dagbladen van Woensdag: SCHAGEN. Pastoor Kuys, te Hilligers- berg is benoemd tot pastoor en deken te Schagen. SCHIPHOL wordt te klein. Plannen voor uitbreiding station, haven, enz., zijn in de maak. TE ELIM (Dr.) verdronk de 2-j. Be rend Doldersum. TE WIERDEN werd een landbouwer gedood doordat zijn paard schrok en de wagen in een sloot kwam, waar het voer tuig de man op slag doodde. TE ROTTERDAM is 400 Kg. aard appelen in beslag genomen, bij een han delaar, die niet erkend was door de Cen trale. TE SCHAESBERG heeft de secr.-penn. van het Burgerlijk Armbestuur voor dui zenden gld. fraude gepleegd. Tevens was hij gemeente-secr., als hoedanig hij op verzoek ontslagen is. TE HAARLEM werd een 23-j. gehuwde vrouw wegens mishandeling van haar 2-j. kind, de dood ten gevolge hebbende, tot zes jaar veroordeeld. Ook in hooger be roep. Ze blijkt jong getrouwd te zijn en vier kinderen te hebben gehad. Ze komt uit een misdadig millieu. Haar opvoe ding is verwaarloosd, haar huwelijk on gelukkig, daar haar man de weinige cen ten, die hij van de steun trekt, er door brengt. Dan moest de vrouw maar zien, dat ze rondkwam. Het gedoode kind was een zwak kind, dat niet de liefde van |de moeder had. Niet slechts kolommen, maar zelfs pa gina's wijden de groote bladen van deze week aan de spannende vlucht van En geland naar Australië en wel in het bie- zonder aan het prachtige werk van Par- mentier en zijn mannen, die er in zoo wonder weinig tijd in slaagden van Lon den naar Melbourne te vliegen. E11 hoe! De dagen dat Jules Verne zijn Reis om de wereld in tachtig dagen schreef, liggen nog niet zoo lang achter ons (Overleed deze groote Fransche schrijver met zijn onbegrensde fantasie niet in het begin van deze eeuw?) en toch is het, of de wereld geen groote afstanden meer kent. In enkele uren tijds verbindt het vliegtuig Oost met West en Noord met Zuid. Het zijn wel enorme vorde ringen, welke de luchtvaart de laatste jaren boeken mag. Ook de radio ontwik-i kelt zich op buitengewone wijze. Expe rimenten met televisie leidden tot steeds beter resultaten, terwijl telefoonverbin dingen over de gansche aardbol reeds zoo goed als volmaakt zijn. Op de dag van aankomst van de Uiver te Melbourne gaven de couranten des avonds reeds foto's van dit heugelijk feit! Andere bladen, zonder avond-edi tie, kwamen daarmee de volgende och tend. Een prachtig staaltje van de mo derne televisie-techniek. De avondbladen van Woensdag gaven reeds verslagen van interviews met de Uiver-bemanning die toen reeds haar doel had bereikt. Maar het grootste wonder meenen we wel te moeten zien in het feit, dat Woens dag reeds in honderden Engelsche bi oscopen een FILM van de aankomst van Scott te Melbourne vertoond werd. Hoe dat mogelijk was? De film was per radio-televisie naar Engeland over gebracht, daar ontwikkelt en in tal van exemplaren geeopieerd. Het is werkelijk verbluffend. We laten thans een reeks berichten vol gen, in bonte mengeling, alle betrekking hebbende op de jongste vorderingen der aviatiek. Woensdagmorgen deelden we reeds mee, dat de Uiver als no. 2 zijn doel bereikte.. Wat hebben we in spanning gezeten. Zou de benzine van Melbourne op tijd aankomen? Zou de Uiver van het modderig terrein kunnen starten? Zou de Boeing nu de Uiver toch nog op voor kunnen komen? Met ongeduld verbeid den we antwoord op deze en andere vra gen, maar eindelijk kwam het verlossend, bericht: De Uiver is los! En korte tijd later: Hij is er! E11 er was vreugde in ons hart en bij duizenden en duizen den anderen. We waren er trotsch op, dat de Uiver zijn taak had volbracht en stemmen ten volle in met de hulde van, Texels Gemeentebestuur aan de dappere Uiver-vliegers, welke hun per telegram namens de gansche gemeente gewerd. Onmiddellijk 11a het bekend worden van de aankomst van de Uiver hebben ver scheidene ingezetenen de driekleur laten wapperen, terwijl mede in de etalages van de banketbakkers Kikkert en Moojen een fraai chocolade-model van deze trotsche K.L.M.-vogel van belangstelling voor zijn koene vlucht getuigt. De K.L.M stelt voor de hospitalen ie Albury duizend gld. beschikbaar. Te Batavia o.a. wordt geld ingezameld voor een geschenk voor de omroeper van Al bury, die zich zoo verdienstelijk maakte. Als 3e kwam, 2 uur en 3 kwartier na de Uiver, de Boeing met Turner en Pangborn te Melbourne aan. No. 4 wer den Jones en Waller, zooals uit ons staatje van Woensdag reeds zou kun nen zijn afgeleid, ware het niet, dat men met voorspellingen op aviatiek-gebied voorzichtig moet zijn. Wie zou anders niet voorspeld hebben, dat de Uiver om- JEAN PICCARD EN EEGA (Amerika). Jean Piccart, de broer van Prof. Pic- card is Dinsdag te Dearborn met zijn vrouw in een stratosfeerballon opgeste gen en eenige tijd later bij Cadiz in Ohio geland. We meldden het Woensdag reeds en geven thans een kiekje van hei! ondernemend echtpaar. Bij de start waren 40.000 toeschouwers aanwezig, onder wie Henry Ford. ONDER HAARLEA4 is stikum 'n koe geslacht, die op sterven lag. Proces-ver baal is opgemaakt. LONDEN. Overleden is het Lagerhuis lid Samuel Samuelhij zou een der rijk sten van Europa zijn. TURKIJE. Bij storm (sloegen op de Zee van Marmora twee zeilbooten om; tien dooden. istreeksi 3 a 4 uur Amsterd. tijd Dinsdag middag de eindstreep zou passeeren? 'n Onweer brak echter los, storm woedde en de Uiver zag zich genoopt een lan dingsplaats te zoeken. Parmentier vond deze op de renbaan van Albury, maar daar was het zoo modderig, dat hij zijn drie passagiers, alsmede marconist met post en ander vrachtgoed in Albury moest achterlaten, om naar Melbourne te kun nen vertrekken. Terecht is de leus der K.L.M.: „Veiligheid gaat voor roem". Beter met Moll alleen het doel beneikt, dan zich gewaagd aan een start met volle belasting. De Uiver gaat een rondvlucht maken over Australië en zal vervolgens naar Ned. Indië gaan. In Batavia zal de be manning gehuldigd worden. 12 Nov. ver laat het toestel Medan. 17 Nov. wordt het op Schiphol verwacht. De Amsterdamsche schooljeugd zal de Uiver-bemanning bij terugkeer op Schip hol toezingen; leiding Jb. Hamel. De Panderjager, met defect te Alla habad zou na hersteld te zijn de reis voortzetten. De wijze, waarop de Uiver zijn tocht volbracht, heeft de volle goedkeuring van Mc. Robertson die de race organiseerde: Geen dolle reis, maar een verbetering van de luchtdienst, was zijn oogmerk. De Tijd (te Gent in België verschijnen de) schrijft over de Uiver-vlucht: Neder- derland heeft een wekelijkscbe vliegdienst op Batavia, die werkt met de regelmaat van een treindienst. Nederland, kleine Da vid, neemt deel aan een reuze afstands race door de lucht, waaraan groote Go- liaths deelnemen en trekt zich niet alleen prachtig, niet alleen eervol, maar glans rijk en glorieus uit de slag. Donderdagmiddag is een draadloos ge sprek gevoerd tusschen Minister Colijn en K.L.M. directeur Plesman eenerzijds en de Uiver-bemanning te Melbourne. Over beide Nederl. zenders kwamen de woorden uitstekend door. Wederom '11 bewijs van de vorderingen der radio-tech niek in de laatste jaren. Later op de dag, werd het kruisgespre'k opnieuw uitge zonden met behulp van grammofoonpla ten. Aan gelukwenschen heeft het de Uiver' aars niet ontbroken. Parmentier vertelde, dat er wel 800 telegrammen waren inge komen. Van H.M. de Koningin heeft de K.L.M. een telegram van deze inhoud ontvangen: „Met waardeering vernam ik, de biezon- dere wijze, waarop de bemanning van de L'iver de eer van onze, ons allen zoo dier bare driekleur heeft hooggehouden." De directeur van de New Engl. Airways heeft voor de Uiver20.000 pond geboden. De K.L.M. zal er echter wel niet op in gaan. Hoezeer men aan snelheid went, moes ten Jones en Waller (no. 4) tot hun te leurstelling ervaren. Zij legden de tocht in 4 dg. 22 u. 29 mnt. af, maarvonden bij hun aankomst maar weinig personen op het terrein. Het weer was slecht, maar dat gold voor de vliegers toch ook. Jones en Waller willen in recordtijd naar Engeland terugvliegen, vandaag te beginnen. Louis Bleriot, de beroemde Fransche vlieger beweert, dat de tijd van lucht schepen nu voorbij is, in vredes- en in, oorlogstijd. De eigenaar van het toestel, waarmee Scott en Black winnaar werden, heeft het aan de vliegers cadeau gedaan. O Bij dit nummer behoort een bij lage met een foto en eenige biezonder- heden van de UIVER en zijn glorieuze vlucht. Wilt U in de tekst de fout verbeteren, die daar tot onze spijt inge slopen is Er staat: Aankomst 23 Oct. Moet zijn: 2 4 Oct. LE AMSTERDAM werd tegen een „Wonderdokter", die in de Indische Buurt en Watergraafsmeer nogal slachtoffers maakte, f 100 boete of 40 dg. geëischt.. Flij was niet bevoegd de geneeskunde uit te oefenen en verkocht toch kruiden plus medische adviezen. En dat alles zonder voorafgaand onderzoek van de patiënt, waarvan hij trouwens ook geen verstand zou hebben gehadVerdachte's han delwijze werd terecht levensgevaarlijk ge noemd. HENGELO (O.) De Commissaris var, Politie, beschuldigd van het opmaken van valsche begrootingen van een politie-cur- sus om subsidie te krijgen van de R.K. Politiebond St. Mic'naël, is ontslagen van rechtsvervolging. Eerst is drie maan den geëischt. FRANKRIJK. Bij graanlossen te Bor deaux zijn twee arbeiders door vallende zakken graan gedood. FRANKRIJK. Bij Pau vloog een mili tair vliegtuig tegen een hoogspannings draad en over de kop. De twee vliegers werden verkoold. TE LONDEN zijn de besprekingen ter voorbereiding van de vlootconfcrentie tus schen Engeland en Japan geopend. Japan is geneigd over zijn plannen te onderhan delen. BRUSSEL. Een Bruggenaar, die 100 duizend francs uit de Kolon. Loterij trok en hier in een berucht café belandde, is daar van al zijn geld beroofd. AMERIKA. Elf jongens, die kolen wil den stelen in een verlaten mijn te Wil- kesbarre, werden door het bezwijken van stutten door kolen bedolven. Twee slechts werden gered. Uit de dagbladen van Donderdag: DEN FIELDER.. Tegen de le kl. sto ker, die sabotage pleegde op de Nautilus, is twee jaar ontslag uit de dienst geëischt. Lf weet nog wel, dat hij kopersoldeer in de lagers der machine bracht, zand in de oliepijpjes, enz. SPELLING. Minister Marchant spreekt over beide zenders op Maandag a.s. 19.ïo tot 20 uur over de nieuwe spelling; Titel: De laatste spellingsronde. ITALIË. Een duikboot daalde tot 109 Meter. Een record. IN ZWEDEN verklaarde de soc. dem. partij zich tegen samenwerking met de communisten. IN RUSLAND werden vier personen, die 60 goederentreinen leeggeplunderd hadden, ter dood gebracht. IN PORTUGAL is een nieuwe regee- ring. opgetreden. Met het buitenland zal zooveel mogelijk worden samengewerkt. AMERIKA. Hauptman wordt beschul digd van ontvoering van en moord op het kind van Lindbergh. Proces begint 2Januari. DE BLIKSEMSNELLE AGELLO. ITALIË. De Ital. luit.-vlieger Agello bracht zijn snelheidsrecord van 682.4 op 700,3 K.M. per uur. SEMAR1NG. Eenige benden misdadige Europeesche kwajongens, die op stille wegen Inlanders mishandelden (beschaafd Europa) zullen 30 Oct. terechtstaan. DE 1ERSCHE vlieger Fitzmaurice, die niet aan de Melbourne-race kon deelne men, omdat zijn toestel te zwaar belast was, zal buiten mededinging aan de tocht' deelnemen. Hij wil trachten Scott's re cord te breken. MIDDENSTANDERS iiilili;i!{|||!Ililiji!jjij||||i||||Üi] 2§ Een abonnement bij H N.V, PROVINCIAAL BELANG js f "Mil Handelsinformatie- en Incasso-s S Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze §1 i| tijden groote voordeden. H P Een volledig prospectus, waar- g m uit zulks duidelijk blijkt met een §j H exemplaar van de veertiendaag- fl H sche zeer verzorgde courant, 77 g ||- wordt op schriftelijke aanvrage H p.o. verstrekt. g NV. PROVINCIAAL BELANG Amsteistr 14. Tel 32000 (6 lijnen) H AMSTERDAM C. S Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst getrof- M F? fen worden ten behoeve hunner leden |i ilï!!!!;!l!!llflli!l!lili!lllll!!illl!lll!llllllil!!ilil !lll||ilil!llllllll!lllil!llil MEXICO. De regeering overweegt slui ting van alle Kath. kerken. In.veel plaat-: sen moesten priesters voor het geweld' vluchten, in veel plaatsen hevig verzet. ESTLAND.' Ter dood veroordeelden worden hier opgehangen, tenzij de ver oordeelde er de voorkeur aan geeft zich te vergiftigen, in dit geval moet de gif beker binnen vijf minuten leeggedronken zijn. De geneeskundige dienst van de staat bepaald aard en hoeveelheid van 't gif- BULGARIJE. Te Sofia is de leider van de organisatie van terroristen, waar toe ook de Koningsmoordenaar van Mar seille behoorde, ter dood veroordeeld met nog eenige anderen. dit de dagbladen van Vrijdag: BIJ MILL is een arbeider bij het ver nieuwen van electr. palen door de elec- trische stroom getroffen, van een lad der gevallen en gedood. SPANJE. Bij opstootjes te San Se- bastiaan zijn door bommen zeven per sonen gedood. BERLIJN. De op heden bepaalde eeds aflegging van Rijksbisschop Muller, waar tegen veel verzet rees, is uitgesteld. Er schijnt kans, dat de Nation.-Soc. partij zich geheel uit het kerkelijk conflict zal terugtrekken.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6