No. 4890 48ste Jaargang Zaterdag 3 Nov. 1934 en zijn bedrijf. EERSTE BLAD. Voor de Zondag. HULPVAARDIGHEID. Van Texel naar Chicago. Texelsche Berichten De Texelsche boer Uw advertentie in dft Blad op Texel huis aan huis gelez*a TEXELSCHECOUR We zouden de menschen kunnen ver deden in twee categorieën zij die „erkend" en zij die „gekend" willen vvor-' den. Zij, die tot de eerste categorie be-, hooren, zijn zij, die begiftigd zijn met een biezonder talent Dit talent moet voor zichzelf spreken. Doet het dit niet, dan. is het ook niet iets dat werkelijk de moeite waard is, erkend te worden. Toch ziet men dikwijls, dat iemand, die zich in dit opzicht bewust is van zijn tekort koming, juist de domheid begaat de aandacht op zich te vestigen door „er kend" te willen worden, waardoor het ta lent, dat in zekere mate aanwezig is, op de achtergrond wordt gedrongen en hij dus het tegenovergestelde bereikt van hetgeen hij gedacht had. De aandacht wordt van het talent afgeleid en valt op de persoonlijkheid, zoodat iemand, die talenten bezit, het verst zal komen met een gepaste bescheidenheid. Als het ta lent voor zichzelf spreekt, zal de erken ning niet kunnen uitblijven, tenminste, als er voldoende geduld en volharding aan wezig is. De tweede categorie vormen zij, die „gekend willen worden. En nu komen we aan het veelomvattend woord „Attenties". Het gebeurt maar al te dikwijls, dat deze niet naar waarde geschat worden en beschouwd worden als iets, wat de mensch van rechtswege toekomt. Iedereen heeft wel eens gevoeld, hoe ontmoedigend het is, als een attentie wordt aangenomen, als iets dat vanzelf spreekt. In de hunkering naar medeleven met eigen verdriet en moeilijkheden is men niet zelden zóó gevoelig voor liefde en vriendschap, dat deze maar al te gauw- gezien worden door een gekleurde bril. Maar als dan de tijd, waarin die be hoefte aan steun het meest gevoeld werd, voorbij is, dan komt de desillusie de bru valt van de oogen en datgene, wat die ander gegeven heeft, wordt gezien met het verstand en niet met het gevoel. Daardoor komen er ook zooveel misver standen. Hij, die zijn steun verleend heeft baatzuchtig of onbaatzuchtig, het doet er niet toe hoe beschuldigt de ander van ondankbaarheid en hij, die de steun ontvangen heeft, wordt teleurge steld, omdat hij in de overtuiging was, dat de ander vol liefde had gegeven en niet daarin „gekend" wilde worden in -hetgeen men voor een ander doet, is het geen onbaatzuchtigheid meer en verliest het woord „hulpvaardigheid" zijn goede beteekenis. ZONDAG, 4 November 1934. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. De ware moed is voorzichtigheid. Euripides. MAANDAG. De scherpste zwaarden geven liet meeste mee. Frithjof Saga. DINSDAG. Denk aan uw verantwoordelijkheid en dat gij rekenschap te geven hebt van uw talenten. WOENSDAG. Wenschen, die vervuld zijn, blijken wel eens ongelukken, die we zelf gezaaid hebben. O u i d a. DONDERDAG. Zij, die zich al te veel met kleine dingen afgeven, worden gewoonlijk onge schikt voor groote. VRIJDAG. De beste verontschuldiging voor be gane fouten is de erkenning dat ze fou ten waren. ZATERDAG. Liefde vraagt niets dan het recht om te geven. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater CLAUDETTE COLBERT. NACHTCLUB-MADONNA. HEDEN- EN MORGENAVOND. Verlaten door Michael Gardner, een welgestelde New-Yorker, is Sally Trent, een aardig en arm revuemeisje genood zaakt voor zich en haar kind de hulp in te roepen van een liefdadigheidsinstel ling. Deze kan echter niet blijven steu nen. Daar zij geen werk kan vinden, raapt Sally alle moed bijeen. Ze belt aan bij de familie van Gardner. Ver geefs! Sally is genoodzaakt haar kind te laten adopteeren, doch verzoekt haar kindje Sally te blijven noemen. Sally maakt kennis met Carlotti, een cabaret impressario. Zijn helpende hand stelt haar in staat carrière te maken. Haar roem brengt Sally echter geen ge- XIII. Zondag 23 September. Vandaag ben ik hier getuige geweest van het z.g. base-ball spel, een hier zeer geliefde sport, waarbij je maar liefst geen bal tegen het gezicht moet krijgen. Want die zou leelijk uitkomen, zoo hard worden de ballen weggeslagen. De spelers dragen daarom ook een beschermende hoofdkap. Later kan ik er nog wel wat meer van vertellen. Woensdag 26 September. Ik ben vandaag met een truck-drijver meegereden. Hij moest wel 11 mijl buiten de stad zijn om gaspijpen te halen. We kwamen tenslotte op een groote gras vlakte met boomen overigens was er niets dan de weg waarop we reden. Het leek wel, of we van iedereen verlaten waren. Maar erger was, dat plotseling een zware onweersbui losbarstte, die van hevige regenval vergezeld ging. In vijf minuten stond de rijweg blank. Hij was- gelijk een rijviertje. Leelijker was, dat door de nattigheid onze motor het ver tikte verder te draaien. Daar zaten we zonder hulp, midden in de prairiën. Er zat niets anders op dan te wachten. Toen de bui weggetrokken was, hebben we de motor zoo goed mogelijk opgedroogd, waarna we er in slaagden hem weer op gang te brengen. Donderdag 27 September. Vandaag heb ik gelegenheid gehad, mijn radio-kennis te verrijken. Ik bracht n.l. een bezoek aan een familielid, die zelf een radio-zender en ontvang-appa- raat vervaardigd heeft en dus van radio een respectabele kennis heeft. Hij heeft thans een gansche kamer voor zijn radio toestellen ingericht en gaf mij daarvan een uitvoerige beschrijving. Hij vertelde, dat de Vereen. Staten 35000 erkende zen ders telt. De zijne was er een van. Met behulp van zijn zender, waarop 4000 Volt spanning staat, kan hij zelfs Au stralië bereiken. Zijn ontvang-apparaat is ook in orde. Ik hoorde Hilversum en Huizen zeker niet minder dan in De Cocksdorp. Zaterdag 29 September. Vandaag heb ik in de bioscoop een film gezien van de opening der Staten Gene raal te Den Haag. Dat was toch treffend, zoo'n stukje Hollandsche geschiedenis in een Chicago'sch bioscoop-theater. MARIUS J. REUVERS. (Wordt vervolgd.) NET DRUKWERK. GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. luk, zij is hard en koud tegenover de buitenwereld, die haar zooveel desillusie heeft bezorgd en haar op het critieke moment in de steek liet. Op zekere dag ontmoet zij Tony Cum- mings, een radio-irnpressario, die zich erg voor Sally interesseert. Op een avond, dat in de studio een kinderuurtje zal worden uitgezonden, neust Sally er rond. De vrouw, die het kinderuurtje verzorgt, kan plotseling niet verder gaan. Sally valt in en de omroep van Tante Jenny blijkt een groot succes Tony Cummings verzoekt haar iedere avond voor de microfoon de kleintjes bezig te houden. Nu ziet zij de mogelijk heid opdoemen om door middel van de radio haar kleintje op te sporen. Doch te vergeefs. Als Gardner weer in New-York terug keert, hoort hij, dat Sally om zijn hulp gevraagd'heeft. Hij realiseert dat Sally de moeder van zijn kind is en besluit al het mogelijke te doen om haar terug te vin den. Hij vindt haar, doch Sally wijst hem af. Dc volgende dag ontvangt Sally een briefje van een luisteraartje met d-c naam „Sally", welks geboortedatum overeen komt met die van haar eigen kind. Cum mings, die van Sally is gaan houden, brengt haar naar het adres. Zij gaat eir binnen en staat tegenover Gardner. Een oogenblik later is zij bij haar dochtertje. Gardner smeekt Sally hem te willen ver geven en te blijven. Zal ze het doen En wat zal er van Cummings worden, die zich voor haai- zooveel opofferingen getroostte? We zullen de vraag niet beantwoorden. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en prat het ook aan haar kleine meid. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik ios, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat','. Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M„ wier origineelc brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbenauwdheden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdij siroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten. Thans per flesch ƒ1.—, ƒ1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos Praatavond, belegd door H. M. v. L. en L.T.B. Inleider: H. Klimp, hoofd L. Landbouwschool. De belangstelling was minder groot dan het onderwerp van deze avond wel verdiende. Nog geen veertig personen waren Woensdagavond in hotel Texel bijeen, toen de heer H. Klimp, daar op uitnoodiging van L.T.B. en H.M.v.L. een „praat-avond" inleidde, over het onder werp: „Hoe kan de boer zijn bedrijf be ter rendabel maken". De heer C. Keijser Hz. sprak een kort openingswoord, waarin hij zijn spijt te kennen gaf over de geringe opkomst. De samenkomst in De Oranjeboom (H. B.G.) en N.H. Kerk (Luther-avond) zou den hiermee zeker in verband staan. De heer Klimp ving hierop te spreken aan. Hoe het boerenbedrijf meer renda bel te maken? Hierover zou het dezie avond gaan. Het bedrijf moet voldoende opleveren om de boer in staat te stellen in het levensonderhoud van zich en ide zijnen te voorzien; om zijn kinderen be hoorlijk te kunnen opvoeden; om voor de oude dag te kunnen zorgen; om zijn arbeiders een behoorlijk loon te kunnen geven; om iets te kunnen wegleggen om eventueel een slecht jaar te kunnen door staan; om voldoende kapitaal te kunnen vormen om -zijn bedrijf op hooger peil te brengen. Dit zijn maar bescheiden eischen en toch kunnen de meeste bedrijven daar aan niet voldoen, zelfs in normale tijden niet. uitgezonderd alleen de bedrijven op beste grond. De meeste Nederlandsche pachters en hypotheekboeren gaan zwaar KINGSFORD SMITH. Dc koene Australische vlieger, die door zijn vlucht van Brisbane uit over dc groote Oceaan zoo zeer de aandacht trekt. De afstand SuvaHonoloeloe (4400 K.M.) vloog hij in 27 uur. GRAAF CIAON. De I tali aan sche Minister voor de Fase. Propaganda, Graaf Ciano, die met een dochter van Mussolini gehuwd is, be haalde een dezer dagen zijn brevet als vliegenier. gebukt onder het grondkapitaal. Vermin dering van deze druk zou een zegen zijn voor het landbouwproletariaat. Vooral de Tex. Schapenhouders on dervonden de wangunst der tijden. Ze krijgen geen steun, maar moeten wel meer opbrengen voor voer, birood, le vensonderhoud. Dc regeering blijft nog in gebreke het eigen geld van de scha penfokkers, het Schapenpofje, uit te be talen. Als de boer in gebreke blijft de ;ne- geenng op tijd te betalen, volgt aanma ning, dwangbevel, of verkoop van have en goed. Een dezer dagen is nogal wat wol verkocht. Honderd vachten brachten nog geen f200 op. De opbrengst van 8 lam meren, te houden op 1 H.A., is gelijk te stellen met die van 8 H.A. haver, te telen op een zesde H.A. Destijds heeft de heer Govers (in ge- comb. vergadering in De Lindeboom) be toogd dat er voor de Texelsche schapen veel gedaan is. Spr. wil dit niet bestrij den, maar vraagt hij ik zie geen resultaat. Voor mij staat vast, dat we er maar niet op moeten rekenen, ooit steun te krijgen. Wc zullen onszelf moeten redden. SCHEUREN. Wie staande wil blijven, zal moeten overwegen, of hij geen wei land in bouwland zal moeten omzetten. Dat kan zonder gevaar voor bodemuitput ting. We hebben immers meststoffen, die goed en niet duur zijn. Wanneer pacht- contracten het scheuren verbieden, zullen, die veranderd moeten worden. De ver pachter wenscht immers pacht te ontvan- fen en hoe zou dat zonder scheuren unnen? Behoudens een'ige uitzonderin gen (te hooge waterstand; 'teveel schuim aarde, enz.) kan vrijwel alle land ge scheurd worden. En dat is van belang, nu de landbouw loonend is, zij het dank zij steun van het Rijk. Alvorens te scheu ren onderzoeke men de grond of men late het te Groningen doen. Het polder bestuur heeft de plicht te zorgen, dat het scheuren niet op te hooge waterstand afstuit. Gebrek aan werktuigen mag geen geldend motiet heeten. Huur of koop of leen ze. Wie de landbouw niet verstaat,, legge er zich op toe. Zoons van weiboe- ren moeten bij bouwboeren gaan wer ken, zoons van bouwboeren bij schapen fokkers. Dat baat beide partijen. Wilt ge enkele bedrijfsuitkomsten Driemaal 1 H.A. gaf 60 H.L. tarwe, 115 H.L. haver, 100.000 Kg. bieten. En anders? Tien lammeren en wat wol. Elders gaf 1 H.A. 72 H.L. kleine groene

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1