TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten II- ALS IK MAAR.... DAN ZOU IK. VIJF HARDE NOTEN. De Boks-zwendel. Gemengd Nieuws Woensdag 7 Nov. 1934. Bij tientallen kan men ze tegenkomen, de menschen, die van alles zouden doen als ze maar.... of als ze maar niet.... Wij doelen op degenen, die in hun werk met een ontevreden gezicht rondloopen en alle kansen, die ze dagelijks hebben, voorbij laten gaan, terwijl ze aan ieder een vertellen, wat ze wel zouden 'doen, als ze Maar in luchtkasteelen is het nog altijd duur wonen. Het is beter met een aan wezig roggebrood de honger te stillen, dan te zeuren om wit brood, als de winkels gesloten zijn. Dat moeten de Als-ikkers maar eens goed overdenken. Er is nog nooit iemand geslaagd, om dat hij zichzelf zoo goed kon beklagen. Wie zijn eigen verdiensten tentoon spreidt is een zotskap, wie ze niet kent een dwaas. Promotie maken in onze maatschappij zonder „kruiwagen" kan alleen hij, die zichzelf de verzekering geeft van te zul len en te moeten komen waar hij zijn wil. O Rijkdom is als zeewater; hoe meer men er van drinkt hoe dorstiger men wordt. Wanneer kon men spreken van de gouden eeuw? Op alle tijden heeft de wereld geklaagd over oorlog, nood, zonde en onsterfelijkheid. (Friedrich von Logan.) O Onze tijd is een groote wekker. De groote ijzeren klok roept en dreigt met geweldige slagen. (Herder in 1801.) ZAKENNIEUWS. De kruidenierszaak van de heer A. H. Dros, aan de Binnenburg, zal een be langrijke restauratie ondergaan, mede in verband met de vestiging van een depot der fabriek van banket, chocolade en sui kerwerken, C. Jamin, te Rotterdam, waar door stofvrije etalagekasten en een meer pracfische winkelindeeling vereisclit wor den. De uitvoering is geheel opgedragen aan architect Igesz (timmerman en metselaar Jb. Daalder, schilders Dekker en Too- lens.) Daar het perceel als „monument" te boek staat, mag de gevel geen ingrij pende wijziging ondergaan. Verbouw mag alleen geschieden, na van Rijksmonumen tenzorg daartoe bekomen verlof. Toch hoopt de heer Igesz er in te sla gen de zaak een modern cachet te ver- leenen. Zoodra de verbouwing haar be slag gekregen heeft, komen we er nader op terug. JUBILEUM C. J. M. V. Op eenigszins feestelijke wijze is Maan dag in Eben Haezer het 12y2-jarig bestaan van de Ring Texel der C.J.M.V. herdacht. De bijeenkomst werd geopend door de heer C. Blom, van de Cocksdorp, voorz., die plm. 80 personen welkom mocht heeten. Met waardeering sprak hij over de vruchtdragende arbeid van Ds. Schel lenberg, destijds te de Cocksdorp, maar bovenal werd dank gebracht aan God, die de Vereen, zoo rijkelijk zegende. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 103: 1 en 2 gaat hij voor in gebed. Nadat hij nog gelezen heeft Ps. Davids: 3 geeft secr. Visser (afd. de Cocksdorp) ver slag over de gebeurtenissen in de afge- loopen 12i/2 jaar, waarvoor de voorz. hem dank brengt. Vervolgens houdt Ds. Van Petegem een feestrede, waarin hij de leden aanspoort zich geheel aan de be langen der Vereen, te wijden en steeds het doel na te streven: de openbaarma king van en het leven naar Gods Woord. Hierop wordt gezongen Ps. 156:1 en 2. Na de pauze, waarin op sigaren koek jes en chocolade wordt getracteerd, wer den voordrachten ten beste gegeven door de heeren De Jongh, Breman en H. Fe- nijn. Ze vielen zeer in de smaak. Vervolgens laat Ds. Visser met licht beelden en toelichtende tekst de heele historie van de ring Texel de revue pas- seeren. Er was veel aandacht en niet zelden werd hartelijk gelachen. Na het zingen van Ps. 666:1 en 2 spreekt de heer C. Blom woorden van dank tot allen, die deze avond hun mede werking verleenden. Ds. Visser houdt vervolgens een bijbel bespreking over een der psalmen Davids en sluit dan, nadat samen gezongen is Ps. 25:2 en 3, met dankgebed. Tijdens alle bekende beschavingen is de populariteit van de bokssport afhan kelijk geweest van pijn en ruwheid die bij de strijd ten toon kon worden ge spreid. De term „vaardigheid in verdedi ging", die van tijd tot tijd in verband met de bokssport te berde werd ge bracht, is slechts een soort lokmiddel. In werkelijkheid is de aantrekkingskracht van een boksmatch gelegen in het voor uitzicht, dat men 'n gebeukt en geslagen, tot bewusteloosheid gcrameid mensche- lijk wezen te zien zal krijgen. Tijdens het Grieksche tijdperk was Theseus, koning van Athene, de Tex Rickard van zijn tijd. Teneinde pijn en ruwheid ge- gedurende het gevecht te waarborgen, moesten de boksers koperen boksbeugels cestus geheeten, dragen. En de goede ko ning Theseus decreteerde, dat alle krij gers, die er niet tegen bestand waren, voor de leeuwen zouden worden gewor pen. In het laatste deel der 18e eeuw trachtte Jack Broughton handschoenen bij het boksen in te voeren. Maar Engeland lachte om Broughton's handschoenen en nog een eeuw lang bleven bloote vuisten bij het boksen in zwang. Vervolgens kwa men nauw om de huid sluitende hand schoenen in gebruik. Later kwamen de handschoenen van) 6 en 8 ons in zwang, die ook thans nog worden gebezigd. Zij hebben een bloedkleur om voor de hand liggende redenen. Tot een kwart eeuw ge leden waren alle vormen van vuistge vecht door de beschaafde kringen in de ban gedaan. Voor vrijwel ieder, die met de bokssport in verband stond, had men maar weinig achting. Meer dan 200 jaar lang moesten de bokswedstrijden in die- venholen plaats vinden of onder de be- Een in de pauze gehouden collecte tot dekking der onkosten bracht f 10.28 op. Het was voor de Ring een welge slaagde avond. Allen gingen rijkelijk vol daan huiswaarts. P.S. Ds. Schellenberg had bericht van verhindering gezonden, doch deed de Kring schriftelijk zijn beste wenschen toe komen. J. de W. DEN HOORN. SPORTNIEUWS Zondag speelde de Zwaluw hier tegen DTS. De Zwaluw had direct te kampen met de vrij sterke wind, doch na enkele milt. wisten de spelers door M. Lap de leiding te nemen. Het spel ging v'flj wel op en neer; de DTS-verdediging maakte, gesteund door de wind, met verre gooien schoon baan. Maar na een goed opgezette aanval, was het W. Cupido, die de stand op 20 bracht. Na de om ruiling was DTS wel iets gevaarlijker, ze maakte 2—1, waarmee de rust inging. Na de rust bracht D.Duinker de stand spoedig op 31. De Zwaluwen warén nu wel sterker en met korte tusschenpoozien wist C.P.Drijver de stand op 51 te brengen. Na deze omruiling werd het spel ruwer, doch scheidsrechter Kiewiet hield de teugels strak. Een strafworp, door Kalis genomen, leverde niets op. Kort voor liet einde wist W.Cupido nog eens te doelen, zoodat het einde kwam met 6—1 voor de Zwaluwen. J.B. DE COCKSDORP. VERLOTING S.V.C. Zaterdag j.l. hield SVC in hotel De Hoop een verloting met bal. Te 8 uur opent onze voorz., Dr. Wes terhuis, deze bijeenkomst. Spr. zet duide lijk uiteen, waar het deze avond om be gonnen is. Daarna geeft hij de leiding over aan de secretaris, en verzoekt hij de aanwezigen een driewerf hoera uit te roepen voor bovengenoemde, waarmee allen geestdriftig instemmen, ten volle er van "overtuigd als zij zijn dat hij tijld noch moeite spaart voor onze Vereen. Na de opening werd een aanvang ge maakt met de verkoop der loten, wat uitstekend van stapel liep. In een oogen- blik werden de loten verkocht en de zeer verschillende prijzen uitgereikt. Trio Boom zorgde voor het muzikale gedeelte, dat dus, zooals we allen weten, in goede hande berustte. Dat SVC de laatste tijd. hier ter plaatse in het middelpunt van de belangstelling blijkt wel uit het feit, dat ons van diverse ingezetenen (zelfs uit den Burg) geschenken aangeboden wer den, waarvoor onze hartelijke dank. Te half 11 werd 'n aanvang gemaakt met het bal, dat zeer gezellig werd. En zeker speet het velen, toen de klok het slui tingsuur aanwees. De dames en heeren, die tot het slagen van deze avond heb ben meegewerkt, namens het bestuur van SVC hartelijk dank, vooral namens de afdeeling „Financiën". C.W.K. MILTVUUR. Zondagmorgen vond men een koe van de heer J. Reuvers Mz. dood in een weide, behoorende tot de hofstede „Het Eierlandsche Huis". Het kadaver werd per vrachtauto naar de noodslachtplaats te den Burg vervoerd. Hier constateerde de veearts miltvuur. Direct werd het dier weer naar het land teruggebracht om daar ter plaatse te worden verbrand. scherming van omgekochte politici en po litiemannen. Promotors en boksers had den meestal een kleine voorsprong op eerlijke rechters. Maar nog in 1910 werd kwam er om een onverklaarbare reden een match om het kampioenschap zwaar gewicht door de gouverneur van Cah- fornië te elfder ure belet. Maar toen een wijziging in de houding van de gemeentelijke autoriteiten. Misschien dat president Theodore Roosevelt's enthousi asme voor boksen in het Witte Huis in vloed op hem uitoefende, ofschoon hij door een stomp half blind werd geslagen In elk geval, na eeuwenlang buiten de wet te zijn geweest, werd eensklaps de kunst om eikaars oogen dicht te slaan uitgebazuind als een gave aan de mensch heid. Ja, zij werd aangemoedigd door de zelfde lieden, die haar vroeger had- If' "jV den veroordeeld. y. I In de afgeloopen y vijf en twintig jaar hebben honderden boeken het licht gezien, waarin wordt getracht de aanspraken der bokssport op een plaats in het rijk der heilzame spor ten te rechtvaardi gen. Als lichaams ontwikkeling heeft boksen vermoede lijk zijns gelijken niet. Maar evenmin heeft het zijns gelijken als lichaamsver woester, want terwijl 'teene lichaam wordt opgebouwd, doordat het slagen uitdeelt, stort het andere ineen, doordat het ze ontvangt. (Wordt vervolgd.) REDDINGWEZEN. Roeiers ontslagen. In een Maandagavond gehouden ver gadering van de Plaatselijke Reddings- conunissie is, op een enkele uitzondering na, aan de gehecle bemanning van de al hier gestationneerde reddingbooten ont slag aangezegd. Dit ontslag is gegrond up het feit, dat het meerendeel der roeiers niet instemde niet de benoeming van een nieuwe schipper door de Plaat selijke Commissie.. Schipper Jb. v.d. Kooij, die met ingang van 11 Nov. a.s. wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd, zal worden ge- pensionneerd, werd bij deze gelegenheid wegens de bewezen diensten, een leun stoel aangeboden. OUDESCHILD VERLOTING VOOR O.K.C. O.K.C. wil een verloting op touw zet ten. Reeds beschikt het bestuur over een aantal fraaie prijzen en mag op meerdere gerekend worden. Sportvrienden, die O. K.C. willen steunen, wordt daartoe gaarne gelegenheid geboden. Mogen wie hen at tent maken op de adv. in dit nr.? SPORTNIEUWS. Zondag speelde OKC haar derde thuis wedstrijd tegen V.N. 2. Beide ploegen verschijnen met één in valler. Al direct blijkt, dat OKC sterker' is. De aanval krijgt het druk, doch weet hiervan vooreerst nog niet te profiteenen. Na plm. 20 mnt weet OKC keurig de lei ding te nemen. Spoedig volgt no. 2 en nog voor de rust no.- 3. Na de rust' rust komt V.N. er steeds beter in, doch doelpunten komen er niet. OKC weet nog tweemaal de korf te vinden, zoodat het einde komt met een verdiende 51> overwinning voor OKC. D.B. J.V.C. 2Zeemeeuwen 104. Onder de goede leiding van de heer Freeken, heeft Z. het nog ongeslagen JVC een ferme nederlaag toegebracht. Z. heeft een invaller voor D.J.BIom, waar voor Zinn inviel, wat geen verzwakking was Z. wint de toss en Tuinder kiest tegen de storm in te spelen. J. trapt af en gaat direct op het Z-doel af, doch de aanval wordt afgeslagen. De strijd gaat gelijk op, met beide doelen beurtelings in ge vaar. Ondanks de harde wind wordt er door 'beide partijen goêa spel gespeeld. J. probeert met verre schoten het Z-doel te doorboren, doch Beumkes is in pracht- vorm. Verschillende gevaarlijke ballen worden prachtig onschadelijk gemaakt en als de rust aanbreekt, is de stand nog steeds 00. Direct na de rust neemt Z. het spel in handen en J. moet alle zei len bijzetten om doelpunten te voorko men. Door het korte spel der Z-voor- hoede kunnen de J-backs en in de laatste instantie de keeper, erger onheil voor komen. Doch 20 mnt. na de rust komt voor Z. het groote moment. Tuinder geeft van rechts een mooie voorzet, die door Zinn wordt opgevangen en met een geweldige kogel geeft hij Z. de leiding: 01. Dit doelpunt werkt gunstig op de Z-ploeg en J. wordt nu geheel ingesloten. Een enkele maal wordt het Z-doel bena derd, doch hier weet de achterhoede van opruimen. Het tweede doelpunt laat niet lang op zich wachten, want 5 min. later is het jn. Bruin, die uit een mooie aanval geen fout maakt: 02. Z. heeft nu de smaak te pakken en 2 mnt. later is het weer Zinn, die doelpunt: 03. J.V.C. speelt nu een verloren wedstrijd. Jan Bruin maakt voor Z. nog een vierde doel punt en een penalty wordt door onze aanvoerder jammerlijk gemist. Als de scheidsrechter einde fluit, heeft Z. woer 2 kostbare puntjes in de wacht ge sleept. Ze telden in dit geval dubbel, daar het onze grootste concurrent be trof. Er is door allen van begin tot einde hard gewerkt. We zijn de eenige in de afdeeling, die nog ongeslagen zijn. Aan de spelers de taak om dit record te hand haven. HAARLEM. „Bloembollencultuur" be sloot met groote meerderheid tot hand having der teeltbeperking; verwierp met 143105 st. de minimumprijzen; hand haafde met 22721 stemmen de garantie prijzen en sprak zich op enkele stemmen na voor uitvoercontrolc uit. Ook liet H.B.G. sprak zich voor saneering, ga rantieprijzen en uitvocrcontrole en te gen minimumprijzen uit. DE UIVER werd no. 1. van de han dicap-race (2000 Austr. ponden;), de jeugdige Melrose no. 2. (1000 pond). Turner en Pangborn werden no. 2. van de snelheidsrace (Men kan of in de handicap- of in de snelheidsrace voor 'n prijs in aanmerking komen). Woensdag 21 Nov. n.m. twee uur wordt de Uiver op Schiphol verwacht. Hij zal op de terugweg o.m. de Turk- sclie hoofdstad Ankara aandoen.. Maandag is bij Tuschinsky in Amster dam de film van de aankomst van de Uiver te Melbourne vertoond. Ze was door Jones en Waller meegenomen. TE DEN HAAG kregen twee tand artsen ten huize van een hunner aan de Laan van Meerdervoort zoo hevige ruzie, dat de bezoeker zijn collega met 'n scherp voorwerp aan de hals zoo wondde, dat de aangevallene overleed. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. TE ROTTERDAM is een bende opium smokkelaars aan de haak geslagen en voor f 10.000 opium in beslag genomen. TE NIJMEGEN is een auto op een aantal voetgangers ingereden. Er zijn twee doodenP. Finje, 21 jaar en A. Finje, 25 jaar, uit Rotterdam, terwijl ge wond is: R. Link, 27 jaar, uit Amsterdam. Zewaren van beroep liedjeszangers. 'S WERELDS GROOTSTE BRUG. De brug over de Golden Gate tusschen San-Francisco en Auckland zal de groot ste ter wereld worden. Ze krijgt een lengte van ruim acht Eng. mijlen en een doorvaartshoogte van 70 M. De spannin gen worden 700 M. lang. In 1937 hoopt men het werk te hebben voltooid. DRIjVEND EILAND. We beelden hier een postvliegtuig van de Duitsche Lufthansa af, dat geland is op het sleepzeil van het stoomschip „Westfalen", het drijvende eiland, dat als tusschenlandingsstation -dienst doet voor toestellen, die over de Atlantische Oce aan vliegen.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5