Pakaan! Zet door! Gewint! NOORD-STER# besttTbillijk/ DE BOKSZWENDEL. No. 4892 48s,e Jaargang Zaterdag 10 Nov. 1934 Voor de Zondag. EERSTE BLAD. Het Gunstige Getij. Van Texel naar Chicago. TEXELSCHECOUR Uw advertentie in dit blad op Texel hui» aan huis gelezm. Zou het waar zijn, wat ik onlangs ergens heb gelezen, dat in elk menschen- leven één getij voorkomt, waarvan de vloed voor het te bereiken hoogtepeil beslissend is? Wordt te goeder ure van die vloed geen gebruik gemaakt, dan kan, zoo luidde de uitspraak, dit ver zuim nimmer worden hersteld. Zooals het daar ligt, lijkt mij het ge zegde wel wat heel radicaal. In negen van de tien gevallen toch zal dat gun stige getij intreden op het tijdstip van 's levens opgang, wanneer de hulpbron nen voor het grijpen zijn en de beste krachten zich vereenigen om de jonge ziel te beploegen en te bezaaien. En het is juist in die tijd dat we geneigd zijn, het niet zoo ernstig op te nemen; dat de toekomst ons onbegrensd toeschijnt en we ineenen dat het altijd nog wel tijd zal zijn om onze goede voornemens ten uitvoer te brengen. Het zou waarlijk al te treurig zijn, indien we moesten aanne men, dat we door onze onbedachtzaam heid in die eerste levensjaren reeds het totaal van onze kansen hadden, doenl verloren gaan. Zoo we ons het leven voorstellen als een getij van ebbe en vloed dan mogen we toch wel aannemen dat de vloed bij vernieuwing andere golven omhoog zal stuwen, m.a.w., dat ons in de loop onzer ontwikkeling op meer dan één gebied een kans zal wor den geboden. Maar dezelfde kans, die we lieten voorbij gaan, keert wellicht nim mer weder. Grijp dus iedere goede kans, die u wordt geboden. ZONDAG, 11 Nov. 1934. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. leder mensch, de grootste zoowel als de kleinste, heeft een taaie, een doel. ;t Is de vraag maar, ze te zoeken en te: vinden. Marcellus Emants. MAANDAG. Vergeving en liefde, in die twee woor den lost zich het geheele levien op, in de liefde, die het goede doet, in de vergeving die het kwaad tot verzoening leidt. DINSDAG. Menigeen, die niemand helpt, zegt: „Ik kan toch niet iedereen helpen". WOENSDAG. Slechts hij, die diep in zichzelf weet, dat hij steeds zijn beste krachten inspant om zijn plicht te vervullen, kan de ware vrede hebben. DONDERDAG. De kroon der grijsheid is achting, maar zij gewordt ons pas na een in deugd doorgebrachte jeugd. VRIJDAG. Het zijn niet alleen de grootste smar ten, die het zwaarste te dragen vallen, maar de kleinere, die telkens terugkeeren. ZATERDAG. Laat uw kinderen een vriend in u zien, niet een vijand, die zij ontloopen, voor Wie ze hun daden moeten verbergen. LANDBOUW EN VEETEELT. RUNDVEELEVERING. In de publicatie betreffende vee-leve ring in de week van 18—24 November '34 is door de L.C.O. medegedeeld, dat de aangifte-kaarten voor 17 November 1934 bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Or- ganisatie moeten worden ingezonden. Thans verzoekt men ons deze datum te wijzigen in Zaterdag 10 November 1934. Niet dc man, die veel gelezen, maar niet veel ervaring heeft, Brengt 't het verste in de jaren, die hij hier op aarde leeft. Niet de man die al zijn kennis uit papieren heeft vergaard En een heele bolleboos is, is in 't leven't meeste waard. Niet de man, die systematisch doet, wat voorgeschreven is, Heeft in industrie en handel bijster veel beteekenis, Niet de man met goede hersens als zijn aanbevelingsbrief. Neemt in zaken en bedrijven meestal het initiatief.... Werkers, die geen duimbreed wijken, wat er ook gebeuren mag En metfrissche moed beginnen, ied'rc nieuwe arbeidsdag, Zijn dc ware steunpilaren waar een zaak op bouwen kan Energie en optimisme hebben waarde voor een man! XIV. Dinsdag 2 October. Je kunt in de stad voor weinig geld lekker eten. Dat heb ik vandaag ervaren. In een restaurant konden we voor de ka pitale som van 35 ct. een lunch bekomen, die uitstekend smaakt: macaroni met ham, soep, een paar broodjes en voor dessert een portie overheerlijke ijscneam. Dat was tiptop in orde dus. Over warenhuizen-schree'f ik reeds eer der/Vandaag heb ik er weer een uezocht. Je kijkt er je oogen uit en "kunt vrijwel niets bedenken, of je kunt het er koopen, van zijden kousen tot kopspijleertjes toe. Donderdag 4 October. Een brief ontvangen van mijn vriend Tony Schornagel, met wie ik de reis over de Oceaan maakte. Hij schreef me, dat hij nu logeerde in hotel Down Town te Chicago. Gaarne zou ik hem eens opzoe ken. Gelukkig bood mijn oom mij aan mij per auto daarheen te brengen, zoodat ik niet alleen de kennismaking zou kun nen vernieuwen, maar ook een groot ho tel van binnen zou kunnen bekijken. Wc waren spoedig aan het bewuste hotel en stapten er binnen, waar mij de bedienden door hun zwarte huidskleur al spoedig opvielen. Ik moest mij aan een loket ver voegen, om te vernemen, waar Tony uithing. Zijn kamer bleek no. 116 op de 4e verdieping te zijn, een aardig eindje weg. Natuurlijk maakten we gebruik van een lift. Ik kwam daarbij tegenover een zwartje te staan, een dametje, dat zoo; lief naar me knipoogde, dat ik m'n hart vasthield uit vrees het te zullen ver liezen. Toch liep dit nogal los, want op de 2e verdieping verliet zij de lift, na nog een laatste knikje.... Eindelijk stond ik dan voor mijn vriend Tony, met wie ik vanzelfsprekend heel wat over mijn Amerikaansche ervaringen gekeuveld heb. Op de terugweg maakte ik van een tram gebruik, die echter vertraging had, doordat een zeer zware vrachtauto een lekke band opliep en juist op de rails staan bleef. Zondag 7 October. Vandaag vertrokken we per auto naar Long Beach, bij het Michigan Meer, waar mijn oom een zomerhuis heeft. We moes ten maar eventjes 72 mijl afleggen. On derweg passeerden we een enorme op slagplaats van de Shell, waarin tevens een raffinaderij voor de bewerking van ruwe olie gevestigd is. Ook reden we langs de gevangenis, waar Dillinger ge vangen heeft gezeten maar ook weer los gebroken is. Om 11 uur vertrokken zijnde, kwamen we te kwart over één aan onze bestem ming. Biezonder mooi is Long Beach. Het is een echt onspanningsoord, bekoorlijk aan het meer gelegen, met mooie villa's, fraaie asphaltwegen, groote rijkdom aan allerlei geboomte. Vooral de bebouwde en begroeide heuvels en duinhellingen le veren een schilderachtig effect op, vooral thans, nu het najaar is gekomen en het gebladerte der boomen allerlei kleuren vertoont, vuurrood, geel, bruin, enz. „It is wonderfull". Over en langs die heu vels leiden autowegen, waarlangs het heerlijk rijden is. Zelden heb ik zoo'n mooie reis gemaakt. Wanneer u ook eens in de buurt komt, lezer, moet ge ook Long Beach eens bezoeken. Met beste groet, Uw MARIUS J. REUVERS. NET DRUKWERK. lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillll GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. O Onze drukkerij is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. RADIO. CANADA. Dat het draadloos telefoon verkeer de laatste jaren zeer groote vor deringen heeft gemaakt, is ieder bekend. Op verschillende trajecten van de Cana- deesche spoorwegen zijn de wagons van een telefoon-installatie voorzien, waarme de het mogelijk is met alle deelen van de wereld te telefoneeren. Om te bewijzen, dat het systeem zeer goed voldeed, heeft men de passagiers in een rijdiende trein tussohen Montreal en Chicago in dc ge- j tegenheid gesteld met vrienden en bekcn- i den in Londen, Parijs, Buenos-Aires, Washington, enz. te spreken. Deze kruis- gesprekken slaagden volkomen. o FRANKRIJK. Om spoedig de ligging van clandestiene zenders te kunnen vin den, heeft men in de omtrek van Parijs drie speciaal ingerichte ontvangstations in dienst, waarbij gebruik wordt ge maakt van radio-pcil-toestellen. De rest van het werk wordt gedaan door politie agenten, die in het bezit zijn van draag bare ontvangers, eveneens van een pcil- installatie voorzien. FRANKRIJK. Bij een rondvraag is het gebleken, dat meer dan tweeduizend Eransche scholen voorzien zijn van een radio-ontvangtoestel. o DENEMARKEN gaf speciale postzegels, uit, waarvan de extra-opbrengst be stemd was om zieken en ouden van da gen radio-toestellen te kunnen schenken. Een trotsche vader inag wellicht eep enkel blauw oog niet zoo erg vindeni maar het is duidelijk, dat het herhaalde- Tijk oploopen van blauwe oogen nadeelig is, ook al verdwijnt de blauwe kleur. Het weefsel rond de oogen wordt ver nield. De bloedsomloop komt in het ge drang. De oogzenuwen worden zwakker. Het gevolg is zwakke oogen en herhaal delijk zelfs blindheid. Precies hetzelfde geldt voor een s'Iag op het hoofd of op het hart of op de nieren. Eén enkele slag moge nogal on schuldig lijken en niemand aan gevaar doen denken, op de duur treden nadeelige gevolgen aan het licht. De schade, veroorzaakt door jaren bok sen, is subtiel, zelfs in die mate, dat tal! van geneesheeren daardoor om de tuin' zijn geleid. En toch deelt ruim de helft van alle boksers, die 50 of 60 moeilijke gevechten achter de rug hebben, in het zelfde lot: hersenbeschadigingen en een nooit eindigende druk op de schedel. Het aantal stukgeslagen menschenlicha- men in de geschiedenis der bokssport is zoo groot, dat deze tak van sport heden ten dage alleen maar kan bloeien doordat men voortdurend spreekt over Dempseys, Tunneys, Leonards en Sharkeys, teneinde de aandacht af te leiden van de bekla genswaardige figuren op de achtergrond. Zelden of nooit hoort men spreken over de beroemdheden, die op aanschouwelij ker wijze het onontkoombare lot zouden kunnen illustreeren van een langdurige boksersloopbaan. Flier volgen de namen van een paar der slachtoffers: GEDOOD IN DE RING: Simon Byrne, Frankie Campbell, Con Coughlin, Frankie Jerome, Jack Jones, Luther Mc Carthy, Ernie. Schaaf, Harry Tenney, Mike Ward, Bull Young. GEHEEL OF GEDEELTELIJK BLIND Monte Attell, Pete Herman, Jamaica Kid, Fidel La Barba, Sam Langford, El- wood Mc Closkey, Kid Murphy, Young Shugrue, Ad Stone. GEESTELIJKE WRAKKEN: Bob Martin, Charlie Seiger, Ad Wol- gast, Joe Grim. Dit zijn slechts uiterste gevallen en de lijst is geenszins compleet. De geschie denis van het beroepsboksen in de laat ste halve eeuw vermeldt dozijnen gebro ken en waardeloos geworden slachtoffers tegenover iedere bokser, die sucoes heeft gehad na tien jaar wedstrijden. En hierbij zijn de kampioenen en bekwaamsten in begrepen. De moreele en lichamelijke ineenstor ting voltrekt zich geleidelijk. Slechts een scherp verstand als dat van Gene Tunney of Eddie Eagan kan de beteekenis vatten van hetgeen gebeurt. De eerstvolgende slag kan onherstelbare schade aanrichten De bokser kan tenslotte in een toestand komen te verkeeren, die als „stoot-dron- ken" wordt aangeduid. Onder de milli- ocnen woorden, die aan de bokssport rijn gewijd, vindt men deze termen slechts zelden vermeld, evenmin als de namen der vooraanstaande en der weinig bekende boksers, die er ooit onder hebben gele den. Het aantal gevallen van stoot-dron- ken wedstrijdboksers neemt toe in een mate, die evenredig is aan de ontwikke ling der bokssport. Het is een betreu renswaardig feit, dat het geld, dat het beroepsboksen oplevert, zoodanig tus- sclien dc nict-boksers wordt verdeeld, dat slechts enkele beroepsboksers in staat zijn, zich uit de sport terug te trekken,, alvorens hun hoofden en lichamen in een staat van nutteloosheid zijn ge stompt. riet bewijs van stoot-dronkenschap kan slechts door onderzoek der hersenen na de dood worden geleverd. Zelfs de boks- commissies zien zich tot machteloosheid gedoemd. Zij kunnen slechts bepaalde machtelooze boksers uitsluiten als zijnde „tijdelijk onbruikbaar". Zij geven zulke boksers een rustpoos, in de hoop, dat zij zullen genezen, of de ring zullen ver laten. Gewoonlijk gebeurt geen van beide. Stoot-drorikenschap is geen ziekte. Het is slechts een toestand, waarin de bokser verkeert, een teeken, dat er iets niet in orde is. Zij kan op verschillende manie ren tot uiting komen. Maar treedt zij een maal aan de dag, dan verdwijnt ze nooit meer. Stoot-dronkenschap is ongeneeslijk. (Slot volgt.) BIJ ONZE FOTO'S. Boven: Een beeld van het bloedig ge vecht Camera (Italië)Sharkey (Am.), waarbij laatstgenoemde het al zeer zwaar te verduren had. Onder: Camera wordt na de strijd om het wereldkampioenschap in een zie kenhuis verpleegd. Hij krijgt er bezoek van Max Bear, die het kampioenschap op hem veroverde.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1