Bij Ruwe Handen Purol. Gemengd Nieuws ingezonden ADVERTENTIËN ÉlWk. ÉiÉi üi mju.ju. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Morgen: K.V.T.—Verdo Nigro 2. Ver trek boot 11.20 uur. Opstelling V.N. 2: Dames Heeren Aanval: A. Jellema J. Broekman F. Kikkert D. Koorn Midden: A..de Graaf-Zijm J. Pothman Jo Broekman F. Durieux Verdediging: N. Mosk B. Kiewiet M. Lagerveld J. Slikker Res.: M. Jonker Verdo 1—K.V.K.V. gaat niet door. OVERNAME REACTIE-DIEREN. door Veehouderij-Centrale. Bericht aan leden der Vereen, tot Bestrijding der Rundvee-t.b.c. De Ned. Veehouderij Centrale deelt mee, weer gelegenheid te geven tot in levering van reactiedieren, zoowel guste als drachtige. Runderen, welke nog geen enkele maal kalfden, zijn uitgesloten. De op Texel over te nemen dieren moeten alle afkomstig zijn van leden van de Ver een. Texel tot bestrijding der rundvee- t.b.c., die zich bovendien moeten ver binden bij aankoop van vee uitsluitend reactievrije dieren te koopen. De over name moet in het belang der t.b.c.-bestrij- ding zijn, hetgeen blijken moet uit een door de eigenaar over te leggen verkla ring van de veearts, mede voorzien van het fiat van de betrokken Insp. van de Veeartsenijkundige Dienst. De overname ■heeft plaats op het bekende terrein en wel het eerste half uur na de aanvang. De runderen moeten, vergezeld van de vereischte verklaring, door de eigenaar ZELF worden aangeboden. Aangifte is verplicht en dient te ge schieden op formulieren, te bekomen bij secr. M. Zuidewind, de Kamp. De ant woordkaart moet bij de aanbieding wor den overgelegd. De runderen worden naar bedrijfs- waarde geschat. Wie fraude pleegt wordt uitgesloten. Veehandelaren kunnen geen runderen ter overname aanbieden. Runderen, lijdende aan para-t.b.c., kun nen onder dezelfde voorwaarde worden aangeboden. De prijsklassen zijn: A plus klasse 30 ct. A klasse 26 ct B klasse 22 ct. C klasse 18 ct. C min klasse (afwijkende dieren); prijs per Kg. nader te taxeeren. In klasse A komen de dieren met een hooge gebruikswaarde en een naar ver houding licht gewicht. AANWINSTEN TEXELSCH MUSEUM. Van de lieer W. Drijver te Oosterend werd een mooie collectie Noordzeeschel pen en groote kreeft ontvangen. Verder vogels, visschen, enz. van: C. Eelman, P. Verstegen, H. Gort, C. Mantje, Eb- binge Wubben, H. v. Kooten, Jac. Post, C. Leien, M. Klimp, B. Zondervan en A.v.d. Sterre. De heer J. A. v.d. Vlis, den Helder, verraste het museum met een mooie col-, lectie Indische schelpen. EIERLAND. DOE HET ELECTRISCH. De T.E.M. heeft haar werkzaamheden tot electrificatie van Eierland volgens reeds eerder omschreven plan, nu vrijwel volbracht. Er is plm. acht K.M. hoog- en laagspanningskabel gelegd, en een tweetal transformatoren geplaatst, n.l. bij kruispunt Hoofdweg-Wageningsche weg en aan de Postweg ter hoogte van Vlijt, waar hoogstwaarschijnlijk het vliegveld komt. Waar bij het kabelleggen de weg moest worden gekruist, werd een gat onder het wegdek door gegraven, juist voldoende groot om de kabel door te laten. Zoo is het te verklaren, dat aan het wegdek geen schade is toegebracht. Thans wordt nog gewerkt aan de af werking en de huisaansluitingen. LANDBOUW EN VEETEELT. HET FABRIEKSMATIG VERWERKEN VAN SCHAPENMELK. Een unicum in ons land. Onder dit opschrift schrijft het Or gaan Weekbl. v. Zuivelbereiding: Dat groote hoeveelheden schapenmelk in het buitenland fabriekmatig, vooral tot kaas, worden verwerkt, is algemeen bekend. Dit jaar is op het eiland Texel de fabriekmatige verwerking van scha penmelk ook ter hand genomen en wel door de Coöp. Zuivelfabriek ,,De Een dracht" te den Burg. Texel is het eiland in ons land met de vele schapen. Vanouds maakt men in de zomer kaas van de melk dezer dieren, de z.g. Texelsche schapenkaas. Van eind Mei tot begin September melkt men er de schapen. De melkgift bedraagt in het begin 1 Liter per dag, om geleidelijk tot y» Liter terug te loopen Schapenmelk is rijk aan vet. Het vet gehalte van deze melk bedraagt al gauw 6 pet en tegen het eind van de melk- periode stijgt het zelfs tot boven 7 pet. Genoemde zuivelfabriek is de afgeloo- pen zomer begonnen de schapenmelk van de leden te ontvangen en tot boter en kaas te verwerken. De schapenboter bleek zeer goed van kwaliteit te zijn, vooral versch. De consistentie ervan is iets zach ter dan die van koeboter, de natuurlijke kleur is bijna wit. De gemaakte kaas was zeer goed, en bij dezelfde structuur zachter (vetter) dan van kaas uit koemelk. Het hooge droge-stof-gehalte der scha penmelk wordt het beste door de kaas opbrengst geïllustreerd. Uit 100 Kg. scha penmelk verkrijgt men meer dan 20 Kg. kaas. Doordat op het eiland Texel duizenden schapen worden gehouden, is het fabriek matig verwerken van de melk hiervan in liet seizoen niet op te vatten als een kleinigheid Indien het afstaan van de schapenmelk voor dit doel meer algemeen is geworden, kan in de toekomst de ver werking van vrij veel schapenmelk tege moet worden gezien. Ongetwijfeld zal de schapenmelk op deze wijze verwerkt meer opbrengen, dan wanneer iedere boerderij op zichzelf iets uit de melk tracht te maken. HAARLEM. De 23-j. vrouw, die jong huwde en vier kinderen kreeg, van wie ze het 2-jarige zoo mishandelde, dat het overleed, kreeg zes jaar celstraf. TE HOOGLAND heeft een 22-jarige jongen zijn 29-jarige broer bij een twist over kaartspel met een broodmes dood gestoken. HOE WERKT de belasting op de Doode Hand? Zij wordt thans geheven van het zuiver vermogen, dat de instel lingen op 31 December j.l. bezaten. Bedroeg dit minder dan f 11.000, dan is geen belasting verschuldigd. DE VARA zou Woensdagavond een vraaggesprek uitzenden, dat gevoerd zou worden door de Vara-secr. Pleijzier en de heer Wardenier, te Wolvega, die een opzienbarende uitvinding op motorgebied zou hebben gedaan. (De motor zou geen benzine of olie behoeven, enorme kracht kunnen ontwikkelen, weinig onderhoud eischen, enz.) De radioraad verbood de uitzending evenwel, daar de tekst bij ge brek aan tijd niet ingezonden werd. Het gesprek zal nu op later datum uitgezon den worden. TE BERGHEM (N.B.) is een dubbele woning afgebrand, doordat kinderen met lucifers speelden. TE OS5 ging een boerderij met o. m. drie koeien in vlammen op doordat een 13-jarig meisje een brandende lamp in het hooi liet vallen. Er was _geen blusch- water aanwezig. TE R'DAM werd 2100 Kg. aardappelen in beslag genomen, daar de schipper geen geldig vervoerbewijs had. TE DINTELOORD is de kassier der Boerenleenbank ontslagen wegens ver duistering van f 50.000. W1ER1NGERMEER. Voor de eerste 15 boerderijen in het grasland gedeelte meld den zich 137 personen aan, voor de acht akkerbedrijven 53. TE R'DAM is de 25-j. slager B. v. d. Valk door een achteruit rijdende auto ge dood. TE HEKENDORP is het dochtertje van 20 maanden, van de familie Kruit ver dronken. AMSTERDAM. Een 26-jarige, die ver drinking voorgewend had, om door de R.V.S. te Rotterdam f 50.000 uitbetaald te krijgen, kreeg 18 mnd. gevangenisstraf met aftrek van zes mnd. voorarrest. OSS. Een ingezetene, die P. Buul le vensgevaarlijk met een mes bewerkte, kreeg vier jaar straf. TE PURMEREND is de expediteur Borst uit Breezand op de veemarkt door een stier tegen een muur gedrukt, waarna het dier nog een paar maal op hem af kwam. B. werd zwaar gewond in het zie kenhuis opgenomen. BIJ KERKRADE is een 9-j. jongen doodgereden. Hij viel van de stang, welke een auto met een aanhangwagen verbond. EIEREN. In verband met opzegging clearingverdrag Nederl.-Duitschland heb ben de eierenexport-cooperaties besloten om, hangende de thans ontstane moeilijk heden, geen versche ei-eren naar Duitsch- land te zenden. KINGSFORD SMITH ZONDER VLIEGTUIG. AMERIKA. Het vliegtuig, waarmee Kingsford Smith onlangs de Stille Oce aan heeft overgestoken, is in beslag ge nomen op verzoek van een persoon, die beweert, dat de vlieger hem 2750 dollar schuldig is. AMERIKA. Camden lijdt onder een rattenplaag. In één week werden 15000 dieren gedood. Z.-BEIEREN. Te Augsburg huwden op één dag 68 paren. STOCKHOLM zoekt bescherming tegen luchtaanvallen en richt 19 observatiepos ten, 77 alarmsirenes en 200 kelders in. DEVALUATIE. M. d. R. In uw blad van 3 November komt een ingezonden stuk voor van A. v. D., ten einde de „devaluisten" aan de kaak te stellen. Ik heb reden om even op dit stuk in te gaan, in de eerste plaats, omdat ik een van de 50 oprichters ben van de Ned. Ver. voor Waardevast Geld en het inge- zondene in een Texelsche krant dus recht streeks tegen mij bedoeld zal zijn. Immers er zijn geen andere Texelsche ondertee kenaars van de oprichtingscirculaire (1), terwijl we het denkbeeld wel terzijde kunnen schuiven, dat het bedoelde inge zonden stuk, dat iedere wetenschappelijke waarde mist en een symptoom is van de geestelijke verwording van onze tijd, de pretentie heeft om het Texelsche publiek omtrent het geldvraagstuk in te lichten. Van de andere oprichters, die aan de kaak moeten worden gesteld (waarom niet liever dadelijk op de brandstapel ge bracht?) noem ik: S. J. van den Bergli, Londen; Prof. Dresden, Utrecht; Prof. Gerretson, Utrecht; Prof. Gimbrere, Til burg; Prof. Gonggrijp, den Haag; Prof. Goudriaan, Eindhoven; A. H. van Heek, Enschede; Ir. G. A. Kessler, IJmuiden; Dr. A. F. Philips, Eindhoven; Prof. Polak, Rotterdam; Prof. Veraart, den Haag; Prof. Dr. C. A. Verrijn Stuart, Utrecht; Prof. Mr. Dr. G. M. Verrijn Stu art, Rotterdam; Ir. J. van der Waerden, Amsterdam; E. Kupers, Amsterdam; en tenslotte de Kamerleden H. D. Louwes, Max J. M. van Poll en M. P. vander Weyden. In de tweede plaats heb ik dat inge zonden stuk meer gelezen en wel in het Algemeen Handelsblad. Nu is het van al- gemeene bekendheid, dat sedert eenige jaren van personen, die ernstige maat schappelijke of economische hervormin gen voorstellen, geen enkel stuk in onze groote pers en bovenal niet in het Alge meen Handelsblad wordt opgenomen. Deze krant ontziet zich niet onze beste economen te belasteren, te bemodderen en verdacht te maken en put zich uit in, het aandragen van de meest zwakke en onwetenschappelijke motieven ter verdedi ging van de bestaande wantoestanden. In zoo'n krant heeft dus iemand als A. v. D. de kans, dat stukken als dat over, devaluatie worden opgenomen, waarin ieder begrip over het geldvraagstuk af wezig is. Het Handelsblad accepteert echter geen verdediging van het tegen overgestelde standpunt. Dit is de hoog geroemde Nederlandsche persvrijheid, die in werkelijkheid een corrupte persterreur is. Ik ben bereid het vraagstuk van de de valuatie en wat daarmee samenhangt in het openbaar (b.v. op een debatavond) te verdedigen. Dit in uw krant te doen, zou te veel ruimte vragen. Ik ben bereid het pro van devaluatie (onder de tegen woordige omstandigheden) te verdedigen tegenover iemand, die het contra wenscht te verdedigen. Zoo A.v.D. hiertoe bereid is, zou ik het toch wel op prijs stellen, naam en adres te vernemen (ieder strijder voor een goede zaak onderteekent altijd met volledige naam en adres, waarom A. v.D. niet?) Mocht hierbij nu echter blij ken, dat A.v.D. door geen erikel woord of geschrift heeft bewezen, ter zake kun dig te zijn, dan behoud ik mij het recht voor hem niet als gelijkwaardig tege< stander te erkennen. Wanneer de redactie dus op de hoogte is van naam en adres van de inzender, dan verzoek ik deze uitnoodiging aan A.v.D. over te brengen. Ik vrees echter, dat de redactie (2), ofi een abonnee het stukje uit het Handels blad heeft geknipt en zonder meer heeft overgenomen. Als dit onverhoopt het ge val is, zou hier niet de juiste weg t.o.v. de rubriek „Ingezonden Stukken" be wandeld zijn. Wellidht kan de redactie dit ophelderen. (2). Ten slotte nog dit: A.v.D. spreekt over het verval van zeden in deze na-oorlog- sche tijd. Zijn stuk is hier een sprekend bewijs van. Wanneer men in de Middeleeuwen we tenschappelijk wilde bewijzen, dat de aarde draaide, mocht men dit niet doen en ging men op de brandstapel. Wanneer men in 1934 wil bewijzen, dat het gebrek aan waardevastheid van hef geld onze maatschappij ten gronde zal richten, mag men daarover niet schrijven en wordt men aan de kaak gesteld. Wanneer men in vroegere vervalperi- oden belangrijke staatsbesluiten nam, raadpleegde men waarzeggers of koffie- diklezers. Wanneer men in 1934 besluiten neemt omtrent vernietiging van goederen, bloembollen, drachtige koeien, en meer menschonteerende zaken, vraagt men mis schien geen adviezen van koffiedik- dames, doch zeer zeker ook nimmer een deskundig econoom. En A.v. D. met het Algemeen Handels blad zullen wel hun beste krachten aan wenden tot terugkeer naar koffiedik en brandstapel. (3). M. D. DIJT. VAN DE REDACTIE. (1). Wij deelen deze meening niet Er zijn wel meer voorstanders van devaluatie op Texel. (2). Wij wijzen deze voor ons onpret tige veronderstelling met de meeste na druk van de hand. Indien we iets te ver tellen hebben, is het nimmer onze ge woonte daarvoor de rubriek „Ingez. Stuk ken" te misbruiken, n.l. door eigen ge schrijf „buiten verantwoordelijkheid der Redactie" op te nemen, met een schuil naam onderteekend! Het zou ongerijmd en laf zijn. Of onze abonnee het arti keltje zelf schreef, liet schrijven, na schreef of deed naschrijven hebben we niet onderzocht, daar het ons niet van belang voorkwam. Hoofdzaak is, dat hij er de volle verantwoordelijkheid voor draagt en dat ons zijn naam en adres vol ledig bekend zijn. (3). Het behoeft geen betoog, dat wij ons geen partij stellen. Waar de „geleer den" het niet eens zijn, hebben wij sinds lang geleerd, het stilzwijgen te bewaren. De heer Dijt noemt een reeks voorstan ders van devaluatie, allen mannen met klinkende namen. Het kost echter geen moeite evenveel namen op te sommen van niet minder ontwikkelde, vooraanstaande personen, die overtuigde voorstanders van handhaving van de gouden standaard zijn, zooals b.v. Dr. Colijn, Mr. Oud, Mr. Trip, enz. Voorstanders van inflatie zijn van meening, dat de economische positie van ons land er belangrijk op vooruit zou gaan, wanneer we de gouden standaard lieten varen, terwijl hun bestrijders juist het tegendeel beweren en de Haagschei Post doen schrijven „De geschiedenis van elk land, dat, onverschillig in welk tijdsgewricht proe ven heeft genomen met inflatie, is altoos dezelfde geweest. Het eindigt in rampen voor elke klasse der bevolking, uitgezon derd speculanten. Behalve oorlog en pestilentie zou ons geen grooter ongeluk kunnen overkomen Het moet wel een ingewikkeld en moei lijk probleem zijn, waarover de meeningen van zooveel knappe koppen zoo hopeloos verdeeld zijn. „Flopeloos" of zal er straks een „tusschenweg" gevonden wor den, die de meerderheid van beide par tijen bevredigen kan? flvmilllll VOOR ONZE DAMMERS. Zwart: 10. 2 3 4 5 vO CN O CO en 46 47 48 49 50 Wit: 10. Wit speelt en wint (Oplossing in volgend nummer.) ONDERTROUWD: THEO WITTE en NELLY C. E. VAN 'T NOORDENDE Den Burg Molenstraat 59. Texel 8 Nov. 1934. De Cocksdorp 87. Huwelijksvoltrekking in de R.K. Kerk te de Cocksdorp op Donderdag 29 Nov. a s. 's morgens 10 uur. Heden overleed onze geliefde echtt genoote, moeder, behuwd- en groo - moeder, MARTJE MAGDALENA MOOJEN, in den ouderdom van 72 jaar; H. Visser H. F. HillenVisser J. Hillen en kinderen. Wed. G. Visser-de Jong en kinderen. Den Burg-Texel, 7 November 1934. De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 10 Nov. a s., nm. 2 uur.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2