Wie De Hieuwe Texelsche Courant No. 4895 48s,e Jaargang Woensdag 21 Nov. 1934 EERSTE BLAD. Van 'Meek tot week Voor de slechtst bedeelden Toen het 11 November was. WOENSDAG 21 Nov. 1934 UI VER-DAG. pllii|| Heel HoHand^wacht deez' ooievaar. Ouitschland en de Volkenbond. BAAI TAB Ah Zie ginds komt de... Frankrijk en Flandin. DE WERELD WAPENT ZICH ECHTER andere merken rookH J.GRUNO'J Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis gelezea. TEXELSCHE COU is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.—losse nrs. 4ct. hOOGVVAl ER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer uur later.) 22 23 24 25 26 27 2S Nov 9,02 9:35 10,22 II,— 1142 0.04 0 43 LICHT OP RljWlELEN en RIITUIGEN 4 32 ZATERDAGAVOND Een harde winter staat weer voor de deur. Dit geldt speciaal voor de slechtst bedeelden, van wie er velen aan onder voeding dreigen onder te gaan. Met vreugde hebben we vernomen, dat onze regeering nu ernstig zoekt naar een mid del, om levensmiddelen, waarvoor geen koopers zijn te vinden, onder de armsten te distribueeren. in plaats van toe te la ten, dat deze voorraden, zooals tot nu t<ce liet geval is, worden vernietigd, hetgeen een SCHANDE voor onze maatschappij is. Wij hopen van harte dat minister Slote- maker thans een weg zal vinden om hier aan een eind te maken. Intusschen zit gelukkig ook liet particu lier initiatief niet stil. Van Enschede be gint in dit opzicht de victorie. Daar ter pLaatse hebben de georganiseerde sla gers .liet initiatief genomen tweemaal per week, aan gezinnen, door liet Burgerlijk Armbestuur aan te wijzen, een krachtige soep te verstrekken en zij hebben dat op de volgende wijze gedaan: de slagers verstrekken gratis vleescli, een veilings- vereeniging geeft gratis groente, een aantal inkoopcombinaties van winkeliers gratis rijst, e.d., het gemeentebestuur stelt gratis stoom op het slachthuis ter be schikking en tenslotte stellen de slagers gratis arbeidskrachten ter beschikking om de soep in het abattoir te koken. Een voorbeeld, dat navolging moge vin den. De 11e November Wapenstilstands dag is ditmaal met biezondere op merkzaamheid herdacht. In deze tijd van spanning beseft men blijkbaar te dieper, het onderscheid tusschen oorlog en vrede. Het was of de zenuwachtigheid van deze dagen zich op die herdenking concen treerde. Te Parijs heeft men er, op zich zelf onbelangrijke, betoogingen aan ver bonden. Men heeft „leve Doumergue" geroepen, om zijn ontevredenheid en on rust lucht te geven over de gang van za ken. In de kranten las men opmerkelijk vele herinneringen aan het uur, waaTOp de vijandelijkheden werden gestaakt. en oefent zich in het hanteeren van het nieuwste oorlogstuig. Ons kiekje werd genomen aan boord van de Engelsche kruiser Rodney, welks kanonnen met zoo nauwkeurige meet-in- strumenten zijn uitgerust, dat de kogels hun doel wel moeten bereiken. Het moge blijven bij spiegelgevechten. x' - O 1 léÉtSSl: ïMÉHitïïH Daar hebt ge de Uiver, Op Schiphol verwacht. Koen' Parmentier groet U, Ei zie, hoe hij lacht Hoe groot is die vogel! Ge ziet het hier klaar. Stel vooreen visite Van zoo'n ooievaar. De ooievaars trekken Deez' tijd naar het Zuid. Maar deze sinjeur zegt: Lacht gij mij maar uit. Ik heb van de warmte Voorloopig genoeg. Geef mij maar mijn Holland, 't Kan mij niet te vroeg. Aan OORLOGSTUIG wordt dag en nacht gewerkt. OOK ZON DAGS. Hebben de jaren 1914— 1918 dan niets geleerd? Het meest heeft ons een bericht ge troffen over de Vickers Crayford-fabrie- ken in Kent, waar allerlei automatisCK schietwerktuig en instrumenten voor verspreiding van gassen, worden ver vaardigd. Daar heerscht geen malaise in deze tijd. Dag en nacht is er meer dan volop werk. Ook op Zondag 11 Novem ber ging het werk in volle kracht door. Maar 's morgens om 11 uur heeft men toch twee minuten alles laten stilstaan, ter herinnering aan datzelfde moment van 16 jaar te voren. Schrijnender beeld van de stemming, waarin de wereld verkeert, is moeilijk te leveren. Zondagswerk (in En geland!) aan moordwerktuig wordt een oogenbiik gestaakt, ter herinnering aan de wapenstilstand. Wapenstilstand en vrede vindt men ook daar blijkbaar uit stekend. als maar niet ontwapening erop volgt ZOO SPRAK GENERAAL SMUTS. De dwaasheid van onze wereld is de zelfde dag te Londen treffend uiteenge zet door Generaal Smuts, in een tafel rede, die hij in het Koninklijk 'Instituut voor Binnenlandsche Zaken heeft gehou den. Smuts heeft recht van spreken, want reeds in 1919 heeft hij voor de fouten van het vredesverdrag gewaarschuwd. Nu kon hij op de gevolgen wijzen. Europa is ziek, en op twee manieren, zoo zette, hij uiteen. De overwonnen Duitschers lijden aan een minderwaardigheidscom plex, dat hen niet tot rust laat komen. Zij wapenen zich, zij exerceeren en militari- seeren, niet uit puur militarisme, maar eenvoudig, om dit de groote menigte als een verdoovingsmiddel toe te dienen. Zij voelen zich achtergesteld, als minderwaar digen behandeld en beschouwd, en alleen dit militaire gedoe kan hun eenige ver zachting geven voor hun pijnigende ge voelens. En bij de overwinnaars, in het biezonder bij Frankrijk, staat daar een GENERAAL SMUTS. angstcomplex, de eeuwige vrees vooreen aanval, tegenover. Smuts wensehte, dat er een hyper-zenuwdokter was, die beide partijen kon genezen. Daar die dokter ontbrak, wilde hij blijkbaar zelf die taak op zich nemen. Zijn woorden hebben in ieder geval in Engeland groote indruk gemaakt. Of zij ook over het Kanaal zijn gevlogen? Alleen openleggen van de oor zaak van de beide kwalen kan baten. Aldus sprak „Slim Jan", die daardoor zijn reputatie van biezonder inzicht, die hij in Engeland reeds bezit, nog heeft verhoogd. Dat Duitschland zelf gaarne weer in de Volkenbond wil terugkeeren, wordt nu zelfs te Berlijn niet meer ontkend. Hitier kan dit echter voor de zijnen niet doen, als men hem de weg daarheen niet effent. Naar het heet, zou Duitsch land daarvoor een verklaring van rechts gelijkheid verlangen. Hoe het er precies inee zit, is echter moeilijk uit te maken. Wie zich thans op ons blad abonneert, ontvangt het tot 1 December GRATIS. HU b/yf! van vee! gen of vershoken Haaraie zich houat by óPVftOS Bh PI. Zal heel zyn /euen heer/yk smoken ECHTE FRIESCHE 10 12 15 IQ cenky per ft c tier fQAAte. 6eSCM£/if\CN, (Wijze: van 'óiids bekend.) Zie ginds komt de Uiver Uit Mclbourn' weer aan. Hij brengt ons de vliegers, Straks zien we zc gaan. Dan wuiven zij allen Ons Holland weer toe. Zij brengen veel nieuws mee, Maar zeker geen roe. Tienduizenden wachten, Het duurt lang helaas, Maar dan komt de Uiver Met hevig geraas. Dan juichen zij allen En roepen „Hoezee, Het is weer in Holland 't Kwartet Parmentier". Wees welkom, gij viertal Aan 't Hollandsche strand. Uw komen brengt vreugde In iedere stand. Wij brengen u Hulde, Gij zij t het heusch waard. Wij weiischen u RUST toe Aan d' huiselijke haard. HUIB DE RIJMELAAR. Men moet de indruk krijgen, dat zelfs de staatslieden, die onmiddellijk met deze dingen te doen hebben, er weinig wijs uit kunnen worden. Von Ribbentrop, de speciale vertegenwoordiger van Hitler bevindt zich op 't oogenbiik te Londen. Hij is op weg om te gaan jagen in Schot-, land, zoo heet het. Wij kennen diejaclit- reizen. Hij spreekt er met Anthony Eden en met Sir John Simon. De wereld meent, dat hij hun de ruil van rechtsge lijkheid voor terugkeer naar Genève, en dan voortzetting der ontwapeningsconfe rentie moet voorstellen. Maar de Engel sche regeering zegt, dat hij nog niets van die aard heeft geopperd, en dat men eigenlijk niet weet wat hij wil. Waarom echter zit hij dan te Londen, en waarom heeft Sir John Simon hem uitgenoodigd in het begin van het volgend jaar terug te komen? Het is alles zeer duister. Maar intusschen kijkt de heele wereld met spanning toe. In Frankrijk is de regeering Flandin in het zadel gekomen, en op het oogen biik schijnt zij daar vast te zitten, blij kens de groote meerderheid, waarmede het parlement haar zijn vertrouwen heeft uitgesproken. Het is alles veel kalmer in zijn werk gegaan, dan velen hebben ge vreesd. Flandin's eerste optreden heeft echter de indruk van beslistheid gewekt, en dat is wat het volk bovenal vraagt., Flandin dreigt op liet oogenbiik niet met een ontbinding van de 'Kamer, maar hij heeft toch terloops te verstaan gegeven, dat hij daarvoor niet zou terugschrikken. Verder lijkt zijn program veel op dat van Doumergue, alles echter wat gematig der. Hij heeft o.m. vastgehouden aan Doumergue's plan om de post van een werkelijk minister-president in te stelten (dus iemand, die niet elk oogenbiik om ver gekegeld kan worden, zooals tot he den steeds mogelijk is). In veel opzich ten gaat hij voetje voor voetje in de richting, die Doumergue, oud als hij was, met jeugdige overmoed wilde betreden.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1