„ALS JE JONG BENT" Onze December- PRIJSVRAAG. „ALS JE JONG BENT" ingezonden m Circa zeven honderd prijzen Een frissche mond 111 met witte tanden door [)e Nederlandsche Tandpasta »WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" ook ons Parlement voor gezorgd. Toen in 1933 het stemmental der Anti-Rev. van 11 tot 13 pet. klom, zei men: Het volk roept om een sterke man. Hij kwam in de persoon van Colijn en kreeg bijna dictatoriale volmacht. De Troon rede 1934 werd gelezen. Br sprak wanhoop uit. Niet één lichtpuntje was er. „We blijven zinken", zei de Minister van Fi nanciën. Wij vragen nu: Is Colijn dan geen sterke man? Ik neem aan van wel, maar toch gaat het verkeerd. Het stelsel deugt ook niet. In het voorjaar is in de kerken gebeden om zegen op "de oogst maar als hij er is wordt hij voor een deel vernietigd. En dit terwijl honderden arme drommels groot gebrek lijden. Ondervoeding is er, geen overproductie. Ziedaar waartoe het Liberalisme heeft geleid. Wij willen het anders, willen klas- senwaan en klassenhaat uitbannen, de partijenstaat vervangen door een geheel nieuwe, de corporatieve. Eendracht wil len we. „Alle man van Neerlands stam voelen zich der vaad'ren zonen", zongen we op school. In de practijk des levens lijkt het er zelfs niet op. We zijn ver splinterd, maar hopeloos is dit niet. De N.S.B. wijst de weg naar beter toekomst. Wij hebben allen gejubeld, toen de Uiver behouden aankwam. Groot was de geest drift. Dat deden ónze jongens immers. We voelden ons één. Eenheid nu moet en kan er komen. Waarom de actie tegen de N.S.B. zoo heftig is? Omdat de heele pers de waarachtige toestand camou fleert. Ons land bevindt zich op een hel lend vlak. Onze gulden is nog gaaf, maar ons land is een der drie landen met de grootste werkloosheid. Daarbij is het geheel afhankelijk van het groot-kapitaal. Alleen onder voorwaarde, dat de begroo ting sluiten zou (met als gevolg lager loonpeil) fourneerde het bankkapitaal de 60 millioen, noodig voor verruiming van werkgelegenheid. Maar datzelfde kapitaal verschafte Frankrijk een crediet van 100 millioen en eveneens een groot bedrag aan België. Aan dergelijke piractijken wil de N.S.B. een ^iKÓfWl maken. Ook aan het conservatisme der politieke partijen en aan de demagogie der politieke lei ders. liep 25 weken achtereen in het Luxor-Theater le Amsterdam. Over Katholicisme en Nation Socialis me het volgende. De R.K. Staatspartij ontstond door het geweldig werken van het r.k. voorge slacht onder leiding o.m. van Schaepman, Alberdinck Thijm, e.a. Ik ben er trotsch op een goed katholiek te zijn, maar word door geloofsgenooten met de nek aange keken, omdat ik de R.K. Staatspartij vaarwel zei en lid van 'de N.S.B. werd, nadat ik had ervaren, hoe onze hei ligste principes als koopwaar geruild wer den. Ik werd lid van de N.S.B., omdat deze nimmer een compromis met voor posten van Rusland sluit en in geen op zicht in strijd met de r.k. geloofs- en zedenleer is. Ik weet, dat ik hiermee een zware verantwoordelijkheid op mij laad, maar draag deze last in het volle besef, daaraan goed te doen. Zie, hoe de R.K. Staatspartij principes cadeau geeft voor materieele winst. Suring trok zijn amen dement inzake ontslagverleening aan de gehuwde onderwijzers (die nu met elkaar een millioen salaris trekken) in, toen het ministerie dreigde -heen te gaan. Waar om geen stand gehouden? Het principe werd prijs gegeven. Men vreesde, dat Mussert zou optreden indien het Kabinet heen mocht gaan. Wie het ernst is, met volk en vaderland, kerk, godsdienst en gezin, wordt lid van de N.S.B., die van geen transigeeren wil wéten. TtouZee! (applaus.) Aan interupties en gelacht ontbrak het ook onder deze rede niet. Een enkele maal reageerde spr. hierop, zeggende: „Het is maar een jongetje", daarbij doe lende op enkele jeugdige bezoekers, die hem in de rede vielen, of: „Ze grinniken maar. Ga uw gang. We komen toch te rug". Van de gelegenheid tot debat maakte slechts één der aanwezigen, de heer H. Braam, gebruik. Daar veël schriftelijke vragen werden ingediend, werd de spreek tijd op tien minuten vastgesteld. DEBAT. De heer Braam zeide niet gehoord te hebben, op welke wijze de N.S.B. haar doel wil trachten te bereiken en sprak vervolgens breedvoerig over de mislukte economische conferentie van Londen. Volgens Minister Colijn zou de wereld ineen moeten storten, nu ze mislukt is. Zoover is het echter nog niet gekomen. Wel grijpt de ellende al verder om zich heen. De ministersalarissen alleen hou den zich nog vrij goed. Hebben de N.S. B.'ers daar misschien ook trek in? Co lijn heeft op de Conferentie zijn plicht verzaakt. Een oude vrouw van 80 had er hetzelfde kunnen doen. De boel is voor de wereld verknoeid. De kans der Rus sen stijgt daardoor ook in Rusland. (Ap plaus.) Colijn had de moed niet te zeg gen, hoe slecht de wereld er voor stond. De heer Braam wilde voortgaan, maar had zijn tijd reeds overschreden en moest eindigen. (Gelach in de zaal.) De lieer Vlekke beantwoordde de heer Braam als volgt: Wij beweren, dat debat nutteloos is. Het optreden van deze de bater bevestigt het. Hoewel hij geheel van ons onderwerp afdwaalde, wil ik er toch wel wat van zeggen: Wij willen ons doel bereiken door het doen ophouden van de klassenstrijd, klassenwaan, partij politiek, partijpolitieke staat; door een economisch en sociaal betere ordening; door ons volk weer één te maken. Sla gen we niet, dan komt Aziatisch Rusland hier binnen en we willen hier geen Rus sen (Geroep: Ook geen Duitschers.) Vervolgens werden de vragen beant woord. Kan Nederland het zonder het buiten land stellen? Antwoord: We zullen eerst eigen volk op de been helpen. Geen vrijhandel daar om. Geen import van wa't eigen industrie maken kan. Zijn we eenmaal op dreef, dan kunnen we over internationale over eenkomsten beraadslagen. Wat de N.S.B. met Duitschland tema ken heeft? Niets. Mussert zei zelfs: Be ter een matige Nederlandsche regeering dan de allerbeste Duitsche. Of wij aan geloofsvervolging doen Absoluut niet. Godsdienst is zelfs het zout in de strijd der N.S.B. De godsdienst is ons Nederlanders heilig, ook die in de N.S.B. Een overtuigd godsdienstig man kan plaats nemen in onze gelederen, omdat de N.S.B. zelfs geen schijn van anti-godsdienstigheid heeft. Wat de N.S.B. met het fascisme in Italië te maken heeft? Daarmee hebben we slechts zeer zijdelings te maken. Een feit is echter, dat Mussolini het land redde, toen het op het punt stond aan het communisme ten offer te vallen, ge lijk Hitier Duitschland voor een ramp behoedde, toen het bankroet dreigde te gaan. Verdere vragen werden door de heer Van Kampen beantwoord. Wat deed Mussert in Duitschland? Hij pleegde er overleg met volksgenooten in dat land, wier aantal wel 100.000 be draagt. Ik zou kunnen vragen: wat deed Albarda in Praag. Zwertbroek in Mos kou, een arbeidersvertegenwoordiger aan de Rivièra? Of de N.S.B. een levensbeschouwing heeft? Ja: verbindt wat mogelijk is, her stel wat kan en bouw opnieuw wat ver molmd is. Waar de financieele verantwoording van Mussert blijft? Wij weten hoe het geld besteed wordt en hebben ver trouwen in onze leider, wiens principe „dienen" is. Gaf hij zijn ambt als hoofd ingenieur niet prijs om zich geheel te kunnen wijden aan de beweging, die meer levensgeluk wil geven voor allen in Nederland? Bonzen zijn onwaarachtige leiders, die om materieele redenen die functie be- kleeden en voor zich meer salaris op- eischen dan waarvoor ze voor partijge- nooten strijden. Ik noem dr. Polak, die bovendien voor deftig gezelschap een voordracht hield over ,,'k Heb u lief, mijn vaderland", maar elders het internationa lisme verdedigt. Dat onze beweging op militaristische leest geschoeid zou zijn, is onjuist. Men verwart discipline met militarisme. Heeft de S.D.A.P. niet zijn A.J.C. en Jonge Pieter Jellen? Wij groeten met de uit gestoken hand, die geen mes omklemt, zooals laster beweert (Geroep: Een re volver). Bewijs wat u zegt. Alle milita risme is ons vreemd. Wat een corporatieve staat is? Een staat als Italië. Een staat, waar orde heerscht, geen verdeeldheid; waar men eendrachtig optrekt tot heil van het al gemeen. Lees Volk en Vaderland, ons orgaan. Leer zelf denken, niet naschreeu wen. Bouwt mee met de N.S.B. Wij ko men terug om meer te vertellen. Hou Zee. (Applaus.) Verscheidene malen moest spreker zijn beantwoording door interrupties onder breken, waarop hij een enkele maal ook reageerde. Tegen het einde van de ver gadering, moest de politie een jongeman van 18 jaar, die z.i. de perken te buiten ging, buiten de zaal zetten. De voorz. verzocht vervolgens zooals gebruikelijk, ten besluitte het volkslied te willen zingen en de N.S.B.-groet te willen brengen. Wie hiermee niet in stemde, werd verzocht de zaal te verla ten of rustig te luisteren. Enkelen gaven door gefluit hun ontstemming te kennen, IN ONS BLAD VAN 1 DEC. Het is ons, zij het ook met veel moeite, gelukt, ter gelegenheid van de feestelijke dagen aan het eind van het jaar onze le zers en lezeressen een verrassing te be zorgen, waaraan niet minder dan zijn verbonden, die ons ter beschikking werden gesteld door een twaalftal der allergrootste Nederlandsche industrieën. De prijzen zijn alle van zeer practische aard en zullen ieder in deze tijd hartelijk welkom zijn. Er zijn rijwielen, rijwiellam pen en fietsbanden, bedden en haarden, flesschen heerlijke eau de cologne, siga ren, sigaretten, verfdoozen, doozen zeep, allerlei versnaperingen, enz. ter beschik king. DE TOTALE WAARDE BE DRAAGT DAN OOK VEEL MEER DAN DUIZEND GULDEN. Deze prijsvraag wordt dit om mis verstand te voorkomen niet alleen in ons blad, maar ook in eenige andere (meest kleine) Nederlandsche bladen ge publiceerd, zoodat onder onze lezers en lezeressen niet ALLE prijzen zullen wor den verdeeld. Wij hebben echter maatregelen geno men om te zorgen, dat onder onze abon- né's aan behoorlijk aantal prijzen zal vallen. Biezondere voorwaarden zijn niet aan de oplossing verbonden. IEDERE ABON NEE kan zonder meer aan de prijsvraag deelnemen, mits dit geschiedt op het in volgenci nummer afgedrukte biljet, dat in gevuld en als brief ingezonden moet wor den aan de Directie van dit blad. De oplossingen moeten uiterlijk 1 Janu ari a.s. in ons bezit zijn. Wij zullen ons uiterste best doen, dat de uitslag wordt bekend gemaakt vóór 10 Januari a.s. en dat de prijzen dan in het bezit der win naars en winnaressen zijn. o We nemen illustraties op van de fa brieken dezer firma's: Vredestein, Erve H. de Jong, Hille, La Bolsa, Verkade, Fongers, Boldoot, Auping, E. M. Jaars- ma, Lever's Zeep-Mij., Talens en Lau rens en stellen de vraag: Waar zijn die fabrieken gevestigd en wat is haar hoofd product? PRACHTGELEGENHEID VOOR AD- VERTEEREN. Neringdoenden, die producten van een of meer der genoemde firma's ten ver koop in voorraad hebben, zullen zeker niet nalaten daarmee in ons blad van Zaterdag te adverteeren. Door deze bui tengewone prijsvraag immers wordt er aller aandacht op gevestigd en MOET adverteeren succes hebben. Mogen we uw opdracht vooral spoedig ontvangen? De toevloed van advertenties voor 1 Dec. a.s. overtreft nu reeds onze verwachtingen. ADM. TEXELSCHE COURANT. waarmee de heer Van Kampen verzocht te willen ophouden. Toen werd het Wilhelmus gezongen en volgde sluiting van deze naar omstandig heden tamelijk rustig verloopen vergade ring. Het was bij twaalven. Geruime tijd bleeef het nog vrij druk op de Groene- plaats. De politie verzocht kort na mid dernacht evenwel uiteen te willen gaan, waaraan voldaan werd. ONDERHANDSCHE VERKOOPING. De heer I. Voigt heeft een tweetal hui zen aan de Nieuwstraat achter het per ceel der fa. Alb. Heijn onderhands aan de heer G. v. d. Vis verkocht. leder gaat zien de film, die in het Luxor- Theater 25 weken aaneen vertoond werd. ZAKENNIEUWS. Men deelt ons mee, dat op de kaas keuring van 22 Nov. j.l. te Hoorn, uit gaande van de Bond van Coop. Zuivel fabrieken in Noord-Holland, C.Z. De Eendracht G.A. alhier 80 punten be haalde. Dit was het hoogst aantal pun ten, dat op die keuring gehaald werd. UITSLAG VERKOOPING. Maandag is door Notaris Mulder voor de heer D. Bakker Gz. publiek verkocht een perceel bouw- en weiland met boet, gelegen bij de Witte Engel en groot 2.91.20 H.A. Kooper: Hendrik Hin Jbz., voor f2810. NUTS-LEESZAAL. (Ingezonden.) „De Nuts-Leeszaal verschaft aan iedere bezoeker wolken van genot", om maar eens op Douwe Egberts te varieeren. Het aantal tijdschriften, boeken en cou ranten is „ontelbaar". De kachel brandt er en een kop thee „waakt" er voor, dat de bezoekers niet op een „droogje" be hoeven te zitten. Het eerste uur is ge woonlijk aan de lectuur gewijd, waarna gezelschapsspelen de bezoekers tot het sluitingsuur in goede stemming bijeen houden. En dat alles kost niets! Geen wonder, dat het aantal bezoekers(sters) gestadig groeit. De „Nuts-Leeszaal" voor ziet in een behoefte, hetgeen men niet genoeg waardeeren kan. Zooals gezegd, kost dit alles niets, ten minste aan de bezoekers niet. Maaral hebben zeer velen hun medewerking toe gezegd zooals b.v, door het gratis af staan van boeken, tijdschriften, enz. enz., toch blijft er het haakje waar de kan aan hangtU begrijpt het reeds? Welnu, ieder, die sympatiseert met de Nuts-Lees zaal, kan dat laten blijken door zich als donateur te laten inschrijven. De kosten bedragen slechts 50 cent per jaar (mini mum). Dat is dus nog niet één cent per week. (Rekent u maar na). Binnenkort zullen u de kaarten worden aangeboden. Mag de Nuts-Leeszaal op uw medewer king rekenen? Namens de Comm. van Bijstand, Siem de Waal C.Hz., voorz. MIDDENSTANDERS ||j||||||||!IHI||l!|fnilllUlllllliËI S Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG I ||illllBIIII Handelsinformatie-en Incasso- s Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriitelijke aanvrage p.o. verstrekt. p NV. PROVINCIAAL BELANG! j Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. 1 Voor Middenst. Federaties en Bonden i kan een speciale overeenkomst getrof- ifen worden ten behoeve hunner leden MOED, VOLHARDING, ZELFOPOFFERING. Iemand, die deze eigenschappen bezit, wordt in de eerste plaats gerekend tot de bemanningen onzer reddingsbooten. Herinnert u zich, geachte lezer, de nacht van 17 op IS Januari j.l. nog, toen achter de Eierlandsche vuurtoren liet s.s. Oak- ford strandde? De reddingsboot „Eier- land" werd klaargemaakt, en vertrok met het doel de opvarenden te redden. Stik donkere nacht en hooge, verraderlijke grondzeeën, twee van de grootste vijan den, welke de reddingsboot belaagden, doch de schipper, gesteund door zijn be manning, wist deze moeilijkheden te overwinnen en langszij van het gestrande schip te komen. Daar echter de beman ning het schip niet wilde verlaten, moest men derhalve onverrichter zake terugkee- ren. Was men in die dagen niet vol lof over de prestatie van de „Eierland"? Maar terzake. De tijd gaat zijn gang. 11 November ging de schipper met pen sioen, daar hij de 60-jarige leeftijd be reikt had en moest er een andere schip per komen. Jarenlang koos de bemanning zijn eigen schipper als er een schipper be noemd moest worden, doch plotseling kon dit niet meer: er werd een schipper aangesteld en daarmede was de kous af, althans: dat dacht men. De bemanning, n.l. 8 van de 10 roeiers, ging hiermede niet accoord, aangezien h.i. de nieuw be noemde schipper niet voor z'n taak bere kend is. Een vergadering werd toen aangevraagd met de secr. der N. en Z. H.R.M. en de Plaatselijke Commissie. De heeren verschenen, maar een vergadering werd geweigerd. Men stelde de beman ning voor de keus: of met de nieuwe schipper naar zee of ontslag. Geachte lezers, hoe vindt u deze behandeling? Is dat nu de dank aan hen, die elk uur bereid waren er met de reddingsbooten op uit te trekken, als zulks noodig was? Menschen, die van de 5 tot de 20 jaar op de reddingsbooten zijn! En het mooiste is, als men dit zoo mag noemen, dat door de secr. der NXH.R.M., drie jaar geleden werd verklaard, dat de be manning zijn eigen schipper moet kiezen, iets wat niet meer dan billijk is. Welke reden heeft men toch om dit te weigeren Thans kan men duidelijk zien, wat een reddingsbootbemanning hdrfeitelijk in 't oog van het bestuur en de plaatselijke commissie is: niets en nogmaals niets. Alléén wanneer men de .nenschen gebrui ken kan als reclame-oDject, dan is het: „Wakkere jongen:, Hollands trots". EEN ABONNEE.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2