ALS JE JONG BENT. ALS JE JONG BENT. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT VONKEN. Texelsche Berichten Woensdag 28 Nov 1934. Ben ik zwartgallig of wel eens sarcastisch Is soms mijn veder gedoopt in venijn, Schrijt ik niet altoos beminn'iijke zangen, Is er mijn lied vaak zoo zuur als azijn, üch zeg, hoe zouden de spijzen wel smaken Als men onthield specerijen en kruid. Neem wat de kok schaft en is het wat pittig, Wel neem de peper en gooi die d'r uit. Zwak is de maag, die geen kruid kan verdragen, Zwak is de geest, die geen spot kan doorstaan. Lust het de schrijver, eens peper te strooien, Wel, snuit uw neus, en het is weer gedaan. Stumper is hij, die al zin heeft verloren In wat is geestig, satirisch of gijn. Zachte geneesheeren, stinkende wonden, Bitter als gal is de best' medicijn. Nimmer persoonlijk, dat zij er mijn leuze, Altijd ten strijde met open vizier, Als het u lust, wel dan zal ik met vreugde Blijven hanteeren. mijn dichtend rapier. HUIB DE RIJMELAAR DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 24 November 1934 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van de Vereeniging Eigen Gebouw Moderne, Arbeidersbeweging, te Texel, om een verlof A voor de volgende localiteit: de zaal van het perceel üude- schild no. 126. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethou ders inbrengen. Texel, 27 November 1934. Burgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. De Secretaris, JONKER K.R.O. BOYS KOMEN. Op Vrijdag 11 Januari a.s. zullen in Pen's Schouwburgzaal de K.R.O.-Boys optreden. Dat belooft voor de R.K. Ra dio-Omroep een avond, die zal slagen, te meer daar de populaire zangers Tholen en Van Lier hun medewerking zullen ver leenen. Als spreker komt mee Pater Dito of Paul de Waard. Nadere biezonderhe- den volgen. K.R.O.-leden en wie het wil len worden houden de 11e Januari zeker vrij. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Comp. van T.K.B. 25 Nov.: den Burg: V.N. 2—OKC 0—6. de Cocksdorp: SVCElto 2 6—0. den Helder: KVT—DTS 2—0. Programma 2 Dec.: den Hoorn: de ZwaluwKVT, 2 uur. den Burg: V.N. 2—SVC, 11.30 uur, J. Beumkes. den Helder: Elto 2—OKC, 9.30 uur. Zondag speelde Verdo Nigro 1 tegen Elto 1 op eigen terrein. Direct liet zich een vlug spel zien, met V. in de meerder heid. Na 20 min. gaf Jan zijn club op schitterende wijze door een ver schot de leiding. Na de rust was Elto in de meer derheid. E. maakte gelijk, waarmee het einde kwam. V.N. verloor de moed niet, maar zag tot doelen geen kans meer. De scheidsrechter leidde verdienstelijk. V.N. Verdo Nigro 2OKC 06. OKC wist op volkomen regelmatige wijze V.N. 2 een nederlaag toe te bren gen. Toch was het krachtsverschil niet zoo groot als het resultaat doet vermoe den. In het benutten van kansen daaren tegen was OKC V.N. volkomen de baas. Rust 02 voor OKC. De strijd was nauwelijks hervat, of OKC scoorde het 3e doelpunt en toen 2 min. later OKC het 4e nam, verslapte het spel van V.N. OKC verhoogde nu de score tot 0—6. Met deze stand kwam ook het einde. Scheidsrechter Kikkert leidde op ver dienstelijke wijze. L.B. VOETBAL. Een volledig programma is afgewerkt, waarbij we tot onze spijt de eerste ne derlaag van ons le moeten vermelden. Het zware terrein, het niet al te best vlotten, het uit vorm zijn van enkele spelers, kunnen als oorzaak worden ver meld. We weten wel: De boog kan niet altijd gespannen zijn, maar hopen toch, dat a.s. Zondag gezorgd wordt, dat we niet verder op achter raken. Het mag een geluk genoemd worden, dat zoowel Suc ces als N.Niedorp eveneens verloren, zoo dat het verschil tusschen de leiders het zelfde blijft, maar nu komt Alkmaar een woordje meespreken, dat slechts 2 pun ten bij T. op achter is. Wanneer het a.s. Zondag gelukken mocht, een overwinning op Succes te behalen, zou dat voor T. 1 van zeer groot belang kunnen zijn voor de volgende wedstrijden. In ieder ge val zal het de wedstrijd van het seizoen worden. De belangstelling verwachten we ook grooter dan ooit. Texel 2 wist een magere overwinning te behalen op Helder 5, in een van T.'s- zijde slecht gespeelde wedstrijd. Het vlotte opbouwen v&n aanvallen blijft nog steeds uit, hoewel voor de rust vooral de rechtsbuiten menigmaal goede kansen schepte. Gebrek aan activiteit in deze linie, maar ook aan vlug combineeren, zijn wel de grootste oorzaken. Texel 3 won verdienstelijk van Atlas 2, de leiders. Veel goede momenten zagen we, terwijl W. de motor van het elttal bleek en voor een goede verdeeling zorgde. Uitslagen 4e kl. afd. KNVB: Schagen-Succes 3-2; BKCN.Niedorp 32; AlkmaarVrone 21; Andijk— Texel 3—2. NHVB, 2e kl. F.: HRC 4—HRC 5 14 2; OudesluisAtlas 14; Texel 2 Helder 5 32; Helder 4Schagen 2 2 —2. 4e kl. H.: De CocksdorpOudeschild2 3—3; Texel 3—Atlas 2 3—0; Tex. Boys 1 Atlas 3 S1. Programma a.s. Zondag: 4e kl. A KN VB afd. 1: DTS—Alkmaar; BKC— Vrone; SchagenAndijk; Texel-Succes. NHVB 2e kl. F.: Atlas—HRC 4; H. R.C. 5Schagen 2. 4e kl. H.: Atlas 3Helder 6; Oude- schild 2Atlas 2. Zaterdagavond werd in A'dam het pro test, door Texel ingediend, wedstrijd D. T.S.Texel behandeld, Door het niet aan wezig zijn van de scheidsrechter volgt uitspraak later. Binnenkort vangt ook de Adsp. com petitie aan. Ingeschreven hebben: SVC A; Tex. Boys A.; Zeemeeuwen A; Texel A en B. Vermoedelijk wordt door A en B nog een oefenwedstrijd gespeeld op a.s. Zondag. Van Z^A.C. bericht ontvangen dat ook onze jongens gaarne in Zwolle op tegen bezoek verwacht worden. De stand is nu: 4e kl. A afd. 1 K.N.V.B. gesp. gew. gel. verl. pv. pt. p. Texel 8 5 2 1 26 10 12 Alkmaar 8 4 2 2 15 15 10 N. Niedorp 7 4 1 2 16 10 9 Andijk 9 5 0 4 27 26 10 Schagen 8 3 2 3 19 19 8 Succes 7 3 1 3 22 13 7 D.T.S 8 3 1 4 18 25 7 B.K.C 5 3 0 3 10 13 6 Vrone 8 0 1 7 11 33 1 o D.D. Verslagen T. 2, Helder 5 en T. 3At las 2 volgen Zaterdag. De groote hoe veelheid sport- en ander nieuws voor dit nummer, noopt ons eenige kopie te laten liggen. Een film, zooals er maar weinig zijn In het Luxor-Theater 25 weken achtereen vertoond. OVERGEPLAATST. De heer Jac. Krijnen, oud-Texelaar, opzichter vuurtoren te Egmond, wordt met ingang van 1 Jan. overgeplaatst naar Hoek van Holland. TOONEELAVOND U.D.l. Aan ons voorloopig verslagje in ons vorige nummer voegen we gaarne nog eenige woorden toe. Gaarne, want U. D.I. heeft zich Vrijdagavond, toen ze een uitvoering gaf ten bate van de Nutsbewaarschool, uitstekend geweerd en heeft recht op de waardeering van allen, die het genoegen hadden „Tropenadel" ten tooneele te zien. Recht ook op waar- deering van hen, die de Nutsbewaarschool een goed hart toedragen, want de op brengst van deze U.D.I.-avond, kwam, na aftrek der noodzakelijke onkosten, ge heel ten voordeele van de kas der school. En dat was geen klein bedrag. Het was hierom ook, dat de heer Burgemeester als voorzitter van het Nutsdepartement enkele woorden ter inleiding sprak, daar in o.m. wijzende op de groote beteeke- nis van het Nut in het algemeen, op die van haar instellingen op Texel (school, bibliotheek, winterlezingen, Nutswonin- gen) in het biezonder. Zij, die het Nut niet welgezind zijn, noemen haar wel eens ,,'n oude tante", maar dit is de ver eeniging nog allerminst. Integendeel. On danks haar hooge ouderdom zij werd reeds 150 jaar is zij nog vol levens lust en maakt zij het uitstekend. Nu Die film moogt ge niet missen Het loopt storm. In het Luxor-Theater te Am sterdam moest ze 25 weken achtereen vertoond worden. eischt de instandhouding onzer Nutsbe waarschool veel geld en daarom, aldus de voorz., is het zoo'n goede gedachte van U.D.L, de school financieel steun te wil len verleenen. We kunnen echter een goede avond voor de school venvachten niet alleen, maar ook een temperament volle avond van goede kunst, zooals we die van U.D.L kennen. Spreker besloot met de te houden lote rijen in aller belangstelling aan te bevelen Toen voerde de heer A. v. d. Meulen, voorz. van U.D.L, nog even het woord. Hij bracht dank voor de waardeering, door burgemeester- Oort uitgesproken en verzocht een deel van het enthousiasme, voor de Uiver aan de dag gelegd, te wil len overbrengen op de kleine Uivertjes, de leerlingen der bewaarschool en dien overeenkomstig zooveel mogelijk loten te willen koopen. Het verzoek was niet vergeefsch. En toen ging het spel beginnenTro penadel, het Indische blijspel van Henri van Wcrmeskerken. Een oud stuk, maar dat nog immer zijn bekoring heeft, nog immer doet schateren van het lachen om zijn rake scherts, zijn geestige vondsten, zijn dolle situaties. Het trekt nog im mer, want de geschiedenis herhaalt zich immers en het oude wordt weer nieuw. Werd het sinds 1916 niet meer dan 1000 maal ten tooneele gebracht? De taal is niet altoos fijn, ja was wel eens wat ruw zonder dat de realiteit het ver- eischte. De rollen waren knap verdeeld. De voornaamste vonden uitnemende vertol kers. Het spel vlotte, behoudens één en kel hiaat, naar wensch. De grime was door een vakman verzorgd en volkomen in orde. Ze droeg tot het juiste effect niet weinig bij. Het tooneel was geheel in overeenstemming met de eischen van het stuk. Eerst het kale, ongezellige berg- hotel te Sindanglaja, later de woning van de handelsman, Willem van Vliet, de wan den op passende wijze versierd. Er was veel wérk van gemaakt. Witte zuilen, wit plafond, witte muren, palmen. Er was sfeer. De inhoud in het kort? „Tropenadel" is de satirieke aanduiding van een be-i treurenswaardig soort menschen, zooals wij die allen, in min of meer ver verwij derde omgeving kennen of gekend heb ben. Menschen, die deftig willen zijn, al thans probeeren het te zijn. Eenvoudige luidjes, die vroeger driehoog achter in hemdsmouwen achter de geraniums zaten (hetgeen op zichzelf niets verachtelijks inhoudt), maar nu, in Indië, na eenig succes in zaken b.v., de groote meneer en mevrouw uithangen. Pretschoppers, menschen, die van niet tot iet kwamen (hetgeen op zichzelf niets verachtelijks inhoudt), maar dan zichzelf een houding en praats aanmatigen, waardoor 'n nuchter en weldenkend mensch in een lachbui ver valt, wanneer hij aan de weet komt, met wie hij te doen heeft. Indië schijnt het twijfelachtig voorrecht te hebben zulke lui te mogen huisvesten. (Indië niet al leen). Er zijn er, die mattenklopper ver vingen voor tennisracket, die Sambal aristocraten, aristocraten op hun manier. Het is voor wie de schoen past vrij pijn lijk, zoo ongezouten de waarheid te moe ten aanhooren, maar het koint hun eerlijk toe. En hoe? Van Wermeskerken doet het met sprankelende geestigheid. Wat zijn die George van Vliet, braaf Indisch zaken man (1. Vlessing) en zijn lieve eega (mevr. A. v. d. Meulen-Flens) toch bar in hun nopjes, wanneer hun dochter Emmy (mej. Gr. Dijt Cd.) in re latie komt met eene Mr. Sweet (H. Room), een z.g. Engelschman en daar door in de oogen van papa en mama een heer van standing, op wiens vriendschap je nauwelijks voldoende prijs kunt stellen. Maar hoe diep is dan de ontgoocheling, wanneer Tante Betje van Kattenburg (mevr. Room-Wilkeshuis) ten tooneele verschijnt, die het spelletje van Mr. Sweet alias Jan Zweet, een doodgewone Amsterdamsche snuiter, stop zet en de verlovingspartij van Mr. John en Emmy wreedelijk verstoort. Hierdoor krijgt Ru- dolf Verkerk (Siem de Waal Sz.), adj.- insp. van financiën, eerst bij de ouders van Em niet in tel, een schoone kans, die hij ten volle benut ook. We krijgen een slot, zooals een blijspel vereischt. Maar zonder het heldere inzicht en de tusschen- komst van Emmy's oom (A. de Wilt), zou Mr. Sweet zijn „sweetheart" vermoe delijk nog gekregen hebben en de bruids schat bovendien. Terloops vermelden we nog het op treden van mevr. Post (mw. Dekker- Hovenier), ook al zoo'n kale deftigheid, en mevr. Hooiberg (mej. Bea Lap), die in weerwil van haar air en grootdoenerij dochter van een doodgewone paarden- slager van Rapenburg blijkt te zijn, een kennis van tante Betje, die wars van alle koude drukte, precies zegt, waar het op staat. De vertolking was over het gchceL genomen goed. De hoofdrollen (dames Van der Meulen-Flens en Room-wilkes- liuis en de heeren Vlessing, de Wilt en Room) werden uitstekend gespeeld. Ze gaven zich geheel. De meest dankbare rollen, die van a.s. schoonpapa van Mr. Sweet en van Tante Betje, hadden moei lijk beter weergave kunnen vinden. Het was echt en wel doorleefd. De vertol kers der bijrollen sloten zich hierbij goed aan: mej. Dijt als het meisje, dat niet weet te kiezen tusschen de Indo, die haar oprecht liefheeft, en de Engelschman, wiens attenties haar niet ontgaan; mej. Lap als de nieuwsgierige over buur- vrouw, wier doopceel door Tante Betje gelicht wordt; S. de Waal als de teleur gestelde eerst, de zegevierende later en tenslotte Siem de Waal C.Hz. als Ali, de Inlandsche jongen, altijd gedienstig en beleefd, zelfs wanneer Betje hem door haar Kattenburgsche invallen de schrik op het lijf jaagt. Er was voldoening, er was tevreden heid, toen het scherm voor de laatste maal neerging. U.D.l. heeft weer ge toond, waartoe het in staat is. en mag zeker wederom op druk bezoek rekenen, wanneer het stuk 2e Kerstdag wederom wordt opgevoerd. BATIG SALDO. Naar we vernemen, heeft de avond ten bate der Nutsbewaarschool de kapitale som van netto ruim f215.opgeleverd. VERLOTING N.H. KERKVOOGDIJ. Belangstellenden worden herinnerd aan de trekking van de verloting ten bate der N.H. Kerkvoogdij. Ze heeft Vrijdag plaats in het Gebouw Julianastraat, waar aan dan tevens een gezellige avond wordt verbonden. OOSTEREND. KERKNIEUWS. Tot predikant in de üeref. Kerk H.V. alhier werd beroepen Ds. E. C. B. Kok, predikant te Nyewirdum (Fr.) ZANGVEREENIGING DE LOFSTEM. Zaterdagavond heeft de Chr. Zangveir- eeniging „De Lofstem" onder de be kwame leiding van de heerC. Biremcr een goedgeslaagde uitvoering gegeven in de N. H. Kerk. De lieer C. Bremer opende met te la ten zingen Ps. 75:1, ging voor in gebed en heette vervolgens de plm. 300 aanwe zigen welkom. Hij zette het doel dei- bij eenkomst uiteen (financ. steun aan het ziekenfonds), waarna een begin werd ge maakt met uitvoering van het program, dat 25 nummers telde. Zang en muziek wisselden elkaar af. Eerst hoorden we het Bondslied en na nog een viertal num mers, volgden drie muziekstukjes, ge speeld door twee violen, drie koperen instrumenten en een saxofoon. Aan pret tige afwisseling ontbrak liet dus niet. De heer Jn. Daalder droeg met bezie ling „In Dagon's Tempel" voor, met welk ernstig stuk hij het publiek wél wist te boeien. (Jammer, dat het binnen komen van drie jongelui de stemming ver stoorde.) Ook zijn luimige voordrachten hadden de volle aandacht. Aan het slot bracht de voorz. dank aan allen, die hun medewerking verleenden, ook aan de kerkeraad voor het afstaan van het gebouw. Na de avondzang, sa men gezongen, sloot de voorz. met dank gebed. De Lofstem en het Ziekenfonds hadden beide een succesvolle avond. S. OOST. IJSCLUB OOST. De Donderdag gehouden vergadering werd door 53 personen bijgewoond. Na opening der vergadering door voorz. H. Steigstra en lezing der notulen door secr. Van Houten volgt van penn. Roeper het verslag over de financiën: Batig saldo en inkomsten vorig jaar f261.91. Uitga gaven f94. In kas nog f 167.91. De hee ren Koopman en Dijker bevonden de boe ken in de beste orde. Besloten werd dit jaar bij gebrek aan een goede baan geen contributie te heffen. Mocht toch nog een goede baan bekomen worden, dan kan de contributie alsnog worden geïnd, desnoods voor een deel. Bestuur: Verkozen werden H. Steig stra als voorz.; Jac. de Smit 2e secr.- penn.W. C. Daalder, 2e baan-comm.; Corn. Dijker 2e voorz. Secr. Van Houte was op dringend verzoek bereid zitting te blijven nemen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Jac. Visman merkt de voorz. op, dat het bestuur vorig jaar alles beproefd heeft om een goede baan te bekomen. Al les vruchteloos. Ook geen der leden wist een oplossing. Het bestuur blijft intus- schen paraat. Tenslotte werd een paar schaatsen ver loot (94 loten.) Winnaar werd M. Dij ker Cz.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5