ALS JE JONG BENT. onze buitengewone prijsvraag. No. 4898 48s,e Jaargang Zaterdag 1 Dec. 1934 Voor de Zondag. ONVOLDAAN. Waar gekocht Adverteerders. EERSTE BLAD. DOE WAT IN HüN SCHOENTJE. Texelsche Berichten Uw advertentie in dtt blad op Texel huis aan huis gelezen STOOMBOOTDIENSTEN. Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35. Van den Helder: 6.50; 10.—; 12.20; 4.20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. „Ik geloof niet, dat ik het be reikt heb". De Engelsche humorist Jerome K. Je rome beschrijft in een zijner werken de figuur van een oude-jonge-juffrouw, die zich naar 't schijnt haar leven lang geroe pen heeft gevoeld, haar omgeving dat is: het gezin van haar zuster te irritee ren door haar stekende en kwellende op merkingen. Die omgeving heeft geleerd haar luimen te verdragen en omveerspro ken vergalt zij de haren het leven, tot dat zij in de laatste dagen van haar be staan inziet, hoe weinig vreugde de we reld aan haar beleefd heeft en zij haar, zuster toevoegt: „Wou je soms vertellen, dat ik een zonnetje in huis was? Ik ben tot een beproeving geweestDaarvoor was ik nu eenmaal geboren". Dan slaat de ander de armen om haar heen en zegt alleen: „We zullen je zoo missen." Dit lezende dacht ik onwillekeurig aan een gedicht van De Génestet ook iemand, die wel wist, wat humor is waarin een vrome, oude man, juist het tegendeel van die kijfzieke juffer, de dood voelt naderen en klaagt: 'k Heb geen kleinen geleerd En geen zondaars bekeerd En geen lijders getroost. Laat mij wachten! Schenk mij, Heere, geduld, Want mijn geest is vervuld Van de plannen, die bloeien en rijpen... Ziehier de onvoldaanheid in tweeërlei vorm: Het slecht bestede leven beklaagt zich, dat het niets gegeven heeft en het welbestede leven betreurt, dat het niets bereikt heeft. De eerste is de onvoldaanheid van de egoïst, van de mensch, wiens eigen be lang boven alle andere belangen gaat en om deze onvoldaanheid te gevoelen be hoeven we waarlijk geen gemelijke oude juffrouwen te zijn. Het maatschapppelijk leven maakt ons allen nu eenmaal tot egoïsten en waar de mensch zijn leven en zijn beroep, dat is: zijn dagelijksch werk, vereenzelvigt, daar wordt zijn le ven en worden zijn gedragingen be- heerscht door zijn egoïsme. Hij gaat de neiging gevoelen, het kwaad, dat hem be rokkend wordt, breed uit te meten en het goede, dat hem wedervaart, te ver kleinen. Hij legt zich er op toe, meer 'te vragen, dan waartoe hij gerechtigd en minder te geven, dan waartoe hij ver plicht is en dit geven en vragen wordt niet beperkt tot stoffelijke waardenWaar een gulle lach moest klinken daar grijnst het sarcasme, waar een woord van troost leed kon verzachten, daar warden onver schillig de schouders opgehaald. Maar nu kan zich op eempaal en gelukkig behoeft dit niet altijd aan het- einde van ons leven te zijn bij die zelfzuchtige de overtuiging doen gevoelen, dat het er ten slotte niet om gaat, het kwade te laten, maar het goede te doen. Dan wordt de egoïst zich bewust, dat zijn leven onvolkomen was, wijl zijn daden met omsloten waren 'door 'de volheid van menschenmin en broederliefde. Dan betreurt hij, dat zijn werk tot dusver onvoldaan was en de eenige troost die hem blijft is, dat men hem, zoo hij op hetzelfde o-ogenblik zou worden wegge nomen, met al zijn egoïsme toch zou missen. In volgend Zaterdagnummer zullen we de altruïst, de mensch, die zich opoffert ten dienste van zijn medemenschen, na der onder de loupe nemen. ZONDAG, 2 December 1934. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Nieuwheid heeft waarde bij een kleed, doch ouderdom bij een mensch. Chineesch spreekwoord. MAANDAG. Voor één goede daad moet men hon derd slechte vergeten. Chineesch spreekwoord. DINSDAG. Avonden zijn toetssteenen: Dalen wij of rijzen we, al-s de dagtaak voorbij is? Smeden we onszelf ketenen of oefenen wij onze vleugelen? O, er hunk'ren zooveel kleinen, Vol verwachting, blij van geest, Naar de vele goede gaven Van het mooiste kinderfeest. Allen zingen ze hun liedjes Met eenzelfde lief refrein, Op dezelfde leuke wijsjes, Omdat allen kind'ren zijn. Overal staan nu de schoentjes Voor de schoorsteen klaar gezet, Overal wordt nu terdege Bij die schoentjes opgelet! En zoovelen vinden 's morgens, Wat hun kinderzieltje zocht, Omdat Sinterklaas steeds weer Inhoud voor die schoentjes kocht. Maar zoovele moeders zeggen, Met een stil en moe gebaar: „Kindje, ga nu zoet naar bedje, Zet je schoentje maar niet klaar!" En wanneer de kindjes vragend Naar die stille moeders zien, Kunnen ze geen antwoord geven, Of ze troosten zacht: „Misschien!" Rijke lezers!Leege schoentjes Spreken o zoo'n droeve 'taal, Vul ze voor wat arme kleintjes, Al is 't maar één enk'le maal. Kom eens zelf uw gaven brengen In de avond, stil en zacht, Opdat alle schoentjes danken Voor uw weldaad in de nacht. DE COCKSDORP. V.V.V.DE COCKSDORP. .Donderdagavond hield de afd. „De Cocksdorp" van V.V.V. Mooi Texel, haar jaarvergadering. Nadat de voorz., de heer Tj. Alderlieste de vergadering, die door een 20-tal belangstellenden werd be zocht, had geopend, en de notulen gele zen waren, volgde het verslag van de penningmeester. De kas sloot met een nadeelig saldo van f 3.50. Daarne volgde bestuursverkiezing. Aan beurt van aftreden was de seor. Deze werd bij acclamatie herkozen. Vervolgens kwam ter sprake de kwestie van de consumptietenten aan het strand. In het afgeloopen seizoen was daarover nogal „strubbeling" ontstaan. De voor zitter herinnerde er aan, dat bij de op richting van V.V.V. de Cocksdorp -de wenschelijkheid was uitgesproken, dat niet meer dan één consumptietent op het strand zou worden toegelaten. De heer Kalf is toen de eerste geweest, die het heeft aangedurfd een zoodanige tent te plaatsen. In de afgeloopen zomer waren er meer gegadigden. Spr. meent, dat het uit een oogpunt van billijkheid, niet aan gaat, de heer Kalf van zijn plaats te doen verdringen. De vraag wordt gesteld, in hoeverre de vereeniging in deze aangele genheid zeggenschap heeft. De voorz. antwoordt hierop, dat de beslissing be rust bij B. en W., doch dat met het ad vies van de vereeniging rekening zal worden gehouden. De heer J. v. 't Noordende zegt, dat hem door verschillende leden de vraag is gesteld, of hij indertijd als voorz. van V.V.V. De Cocksdorp de vergadering niet verkeerd had ingelicht, toen hij sprak van samenwerking tusschen de bestaande V. V.V.'s op Texel. Later was gebleken, dat de Koog nog altijd op zichzelf staat. De heer v. 't Noordende stelde er prijs op, hier in deze openbare vergadering te verklaren, dat hij destijds de vergade ring niet opzettelijk verkeerd heeft inge licht, doch geheel'te goeder 'trouw han delde, in de vaste meening, verkeeren-d, dat de Koog toen ook tot samenwerking bereid was. Op de laatste Alg. Vergade ring van Mooi Texel, (spr. was toen geen voorz. van V.V.V. de Cocksdorp meer), vernam hij, volkomen tot zijn verrassing, dat er nog altijd twee V.V.V.'s op Texel bestonden. Van algemeene samenwerking is dus in het geheel geen sprake. WOENSDAG. Velen beweren niet te oud te zijn om iets te leeren, maar achten zich wel te oud om iets af te leeren. DONDERDAG. Dit is een teeken van alle tijden: Ou derdom verstaat de jeugd niet en de jeugd verstaat de ouderdom niet. VRIJDAG. Het fronsen der wenkbrauwen van een vriend is beter dan het lachen van een dwaas. ZATERDAG. Uit de wijze, waarop hij zijn ontspan ning zoekt, leert men iemands karakter kennen. Om de situatie te redden is er destijds op handige wijze slechts „een mouw aan- i gepast", door de instelling van de z. g. Propaganda Commissie, waarin de Koog wel vertegenwoordigd is. Hoewel deze oplossing spr. niet kan bevredigen, heeft hij toch gemeend, zich er bij te moeten neerleggen. En dan moet er mij nog iets van het hart, zegt spr. en wel naar aanleiding van de peiisionlijst. Het heeft me heel wat moeite gekost een exemplaar hiervan in handen te krijgen, doch eindelijk is me dit dan toch langs een omweg gelukt. Op die lijst heb Ik kunnen constateeren, dat de Cocksdorp daarop als „hekken sluiter" fungeert. Na Westergeest, Hem- merkooi, Zuidhaffel en dergelijke buurt schappen, komt eindelijk de Cocksdorp. Een alphabetische volgorde zou spr. meer Kunnen bekoren, doch dat zou nfisschien te veel gevergd zijn. Toch zou 'n betere plaats hem welgevallig zijn. Nog wordt een vraag gesteld omtrent het ter inzage liggen van brieven. Hoe dit het volgende seizoen zal worden gere geld, kon de voorz. niet meedeelen, aan gezien door biezondere omstandigheden de vergadering van het Hoofdbestuur niet door een afgevaardigde van de Cocksdorp is bijgewoond. De voorz. deelt tenslotte nog mede, dat in het afgeloopen seizoen van de ge legenheid om de vuurtoren te beklimmen door 3100 personen werd gebruik ge maakt. DE KOOG. IJSBAAN. IJsclub De Koog heeft een terrein ach ter de Pelikaan, gelegen onder de Den nen en nabij het rijwielpad, voor ijsbaan gehuurd (de Aloo). Het ligt mooi beschut tegen de Oostenwind. Vandaag wordt aan leden gelegenheid geboden de con sumptietent te pachten. DE WESTEN. ONGEVAL. Zaterdagmorgen is de heer C. Wet steen, Nieuwstraat, toen hij zich per rij wiel naar de werkverschaffing begaf, op de Bakkenweg zoo ernstig gevallen, dat hij onmogelijk kon opstaan. Geruime tijd lag hij aan de kant van de weg. Eindelijk werd hij opgemerkt door voorbijgangers. Een dokter werd ontboden en op een lad der werd W. eerst naar pension Bosch- en-Duin gedragen en later per auto naar zijn woning gebracht. De patiënt moest in het Ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen. NU OF NOOIT. Gaat in elk geval zien De film, die 25 weken achtereen in het Luxor-Theater te Amster dam werd vertoond. OUDESCHILD. UITVOERING STEM DES VOLKS. Voor de tweede maal sinds haar be staan heeft de "Stem des Volks" alhier een uitvoering gegeven, die zeer goed geslaagd mag heeten. Onder dc bekwa me leiding van de heer Plomp was ijverig gestudeerd en de zang klonk danook uit stekend. Zoowel bij de dames als bij de heeren zijn zeer goede krachten. Er werd geopend met de Socialisten- marsch, gevolgd door Vrijheidsmei, Mo len aarsdochterke en Wiegeliedje. Vooral het Wiegeliedje werd zeer mooi gezon gen. Vervolgd werd met Ziet de Leliën, gezongen door een mannenkoor en Avondzang (vrouwenkoor). Beide num mers werden zeer goed vertolkt. Mot Morgenrood werd liet eerste gedeelte van het programma besloten. Na de pauze werden nog gezongen Boodschap op de Hei, Meisjeswensch, Zomermorgen, Vrijheidslied, Aan de strijders, Ontwapening en tot slot de In ternationale. Meisjeswensch en Zomer morgen waren zeer mooi en werden wel zeer zuiver gezongen. Dc lieer Plomp kan met het bereikte resultaat zeker tevreden zijn. Hierna volgden een tweetal eenncters, n.l. Een mal geval en Hij was onschuldig. Vooral het eerste viel buitengewoon inde smaak. Er werd vlot gespeeld en de lachsalvo's waren niet van de lucht. In de advertentie was aangekondigd, da't er bal na zou zijn, doch nu wend medegedeeld, dat de muzikanten even voor dc aanvang hadden medegedeeld, geen balmuziek te kunnen geven. Voorde aanwezigen een groote teleurstelling. Bij onze Leest aandachtig de biezondere aanbiedin gen in dit nummer en doet allen mee aan (4e pagina van dit blad). VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 23 Nov.: 1869 Kg. vereen, wulken. 603 vrije wulken. 116 Kg. garnalen. 24 Nov.: 1471 Kg. vereen, wulken. 159 Kg. vrije wulken. 26 Nov.: 706 vrije wulken. 347 Kg. garnalen. Vorige week is voor de wulken uitbe taald van 8.10 tot 8.50 cent. IJSCLUB OUDESCHILD. Zaterdag vergaderde onze IJsclub in Lunchroom C. Bakker alhier. Van de 80 leden waren er maar acht present, waar over voorz. C. Dijker zijn spijt te ken nen gaf. Na lezing der notulen door seor. J.v.d. Meer volgde het verslag van penn. S. Hin: Inkomsten f76.06, uitg. f52,99. In kas f23.07. Namens de Bond van Tex. IJsclubs werd verzocht vóór 1 Jan. 4 ct. per lid te willen afdragen. Een nieuw artikel voor het wedstrijdreglement werd bij acclamatie aangenomen. Besloten werd van de heer J. Bas een stuk land te huren en dit zoo spoedig mogelijk onder water te zetten. Wie nog geen 14 jaar is behoeft geen contri butie te betalen. Nieuwe leden betalen 50 ct., maar wie zich na 15 Dec. op geeft Tl.Herkozen werden de aftr. bestuursleden C. Dijker en J. Blom Fz. Op voorstel van de heer 'Slaman zal on derzocht worden, of de baan electrisch kan worden verlicht. TEXELSCHECOURA

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1