Oe Nieuwe ïexelsche Courant 4' 4)EZE Luidspreker, No. 4899 48s,e Jaargang Woensdag 5 Dec. 1934 Van week tot week De aanklacht van Joego-Slavië. Het huwelijk van prins George van Engeland en prinses Marina van Griekenland. Nu Duitschland zich wapent. De Vlootconferentie. Midden boven: J.GRÜNO'S BAAI TABAK /5 uu aar lijk manjef/eh! Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COU is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nis. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 6 7 8 9 10 11 12 Dec. 8,02 8.50 9,28 10,12 10.59 11,51 0.14 LICHT OP RIIWIELEN en R1ITUIGEN 4 20 STOOMBOOTDIENSTEN. TEXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35. Van den Helder: 6.50; 10.— 12.20; 4.20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. sWC.hle verdragen; i is g0ekele schadel>£e ^fkeeUg-"enHet Is één der el,nwe<k>nS- e\venScWfPV met Oranjeband en Bayerkruls Reeds Uw ouders gebruikten het ZATERDAGAVOND. Onze lezers weten van de aanklacht, welke JoegoSlavië (Zuid-Slavië) op grond van de Koningsmoord te Marseille bij de Volkenbond te Genève tegen Hon garije heeft ingediend. Een onaangenaam geval. Het lig^i voor de hand, dat men in de Volkenbondsstad het onderwerp; der nota niet gaarne aan de orde stelt., Het beste wat gebeuren kan, is nog, schrijft de Haagsclie Post, dat de Hon garen alle schuld ontkennen, en de inder daad indrukwekkende opsomming van hun zonden in de nota voor zuiver fantasie verklaren. Dan kan het gebeuren, dat oude verwijten tegen Hongarije losko men; dat men aan de geschiedenis van de valsche Fransche bankbiljetten zal herin neren, die in Hongarije met medewerking van aanzienlijke personen en op de persen van een overheidsorgaan zijn gemaakt. Enz. Het kan een kijfpartijtje worden, dat ten slotte, bij gebrek aan verder mate riaal, vanzelf uitsterft. De Hongaren zouden ook op de ge dachte kunnen komen, bijwijze van ver weer, anderen aan hun zonden op het zelfde gebied te herinneren. En dan is men waarlijk nog lang niet uitgepraat. Want de landen zonder zonden op dit ge bied zijn schaarsch in Middel Europa. Te genover de moord op Alexander staat de moord op Dollfuss. Bulgarije, Polen, Italië, Duitschland, Rusland, Zuid-Sla- vië zelf, zij allen hebben vrijplaatsen ver schaft aan adspirant-moordenaars, of aan hen, die hun vak reeds met succes hadden uitgeoefend. Dan staan er ook landen bloot aan beschuldigingen, die politieke vluchtelingen heel wat ruimte van bewe ging hebben* nagelaten, zij het in mindere mate. Oostenrijk, Tsjechoslowakije, ja, Frankrijk zelf vallen onder deze catego rie. Als men deze dingen eerst begint op te rakelen, dan hebben de bescha mende debatten geen einde. Laat ons ho pen, dat het slot van dit alles een con ventie wordt tegen 'het steunen van poTi- tieke samenzweerders. Qömbös, Minister van Buitenl. Zaken DE WEST-MINSTER-ABDY, waar het huwelijk voltrokken werd. KONING ÜEORGE EN KONINGIN MARY VAN ENGELAND. DE HUWELIJKSTAART die maar eventjes 3 M. hoog was. Midden onder: HET VORSTELIJK PAAR, THANS OP DE HUWELIJKSREIS. van Hongarije, reisde naar Rome, en dook plotseling ook te Weenen op. Daar kwam hij, naar het heette, om op uitnoo- diging van Starhemberg (Oostenrijk), in Stiermarken, om te jagen. Als er tegen woordig in de politiek iets aan de hand is, moeten de arme onschuldige heiden liet; ontgelden. Niemand liet zich echter mis leiden. Men wilde ook niemand misleiden, want men zocht voor deze jacht een ge zelschap bijeen, dat geschikt was om zoo veel mogelijk politieke aandacht op de ontmoeting te vestigen. Het heette nu, dat de drie vrienden, Hongarije, Oosten rijk en Italië gezamenlijk een tegenactie tegen 'Zuid-Slavië op touw zouden ze'tten. Maar hieraan werd geen geloof ge hecht. Sterker nog: men hield het voor pure fantasie. Er is nog een tweetal belangrijke po litieke onderwerpen, dat de aandacht vraagt. Engeland is er nauw bij betrok ken. Zelfs zijn ze zoo belangrijk, dat men er te Londen, door de roes van de brui loftsfeestelijkheden heen, nog over kan denken en spreken. En dat zegt niet wei nig. Want: Londen lijdt aan Marinitis, aldus lazen wij dezer dagen in een dag blad. De tegenwoordige koning schonk zijn volk een streng constitutioneel be wind, en vier zoons, ter verzekering van de dynastie. Maar die vier zoons stelden, uit dy nastier: oogpunt ietwat te leur. Drie leken verstokte vrijgezellen, een er van trouwde, maar kreeg slechts twee dochters. Daar had men nu een bloeiende dynastie, waarvan echter de stekken geen wortel ineer schenen te willen schieten. Nu is Marina gekomen, en daarmede her leeft alle hoop. De Engelschman ziet op eens weer verschiet in datgene, wat po litiek en menschelijk in het middelpunt van zijn denken staat. Duitschland wapent zich en er js on gerustheid alom. Niet het minst in Enge land. Zelfs werden er in het Parlement opgewonden debatten over gehouden. Baldwin, Churchill en Lloyd George heb ben hun meening niet onder stoelen of banken gestoken. Hun woorden moeten in Duitschland stellig diepe indruk heb ben gemaakt. De fabrieken van Duitschland, aldus Churchill, werken zoo goed als onder oorlogsomstandigheden en de Britsche weermacht, met name de luchtmacht, is niet meer voldoende. Churchill geloofde niet, dat een oorlog onvermijdelijk was of voor de deur stond, maar als Oroot-Brittannië niet onver wijld begon zijn eigen veiligheid te ver zekeren, zou het weldra niet meer in staat zijn dit te doen. Het groote, nieuwe feit, vervolgde Churchill, dat de aandacht van alle lan den waagt is, dat Duitschland zich herbewapent, met name in de lucht. Einde 1936 zal zijn luchtmacht 50 pet. grooter zijn dan die van Engeland en einde 1937 100 pet. grooter. Het bezit >200 tot 300 burgerlijke vliegtuigen, die in bombarde mentsvliegtuigen kunnen worden ver anderd. Sprekende over het luchtwapen, zeide Churchill, dat de brandbom het vreeselijkste is. Door aanhoudende bom aanvallen van een week of tien dagen, op Londen, zouden 30.000 tot 40.000 men- schen worden gedood of verminkt, en zouden in korte tijd 3 tot 4 millioen men- schen naar het platteland worden ge dreven. Schier ieder deel van liet land bevindt zich binnen het bereik van een luchtaanval. Het is zoo goed als doel loos om de Britsche arsenalen en fabrie ken naar de Westkust te willen verplaat sen. Dc eenige practische en zekere ver dediging was, volgens spr., de vijand evenveel nadeel toe te brengen, als hij, Engeland zou kunnen berokkenen. Als dit bereikt kon worden, wat beteekent dan daartegenover 50 tot 100 millioen p.st., die b.v. door een leening konden worden opgebracht. Het zou volgens spr. een .groote mis daad tegen de staat zijn als een Britsche regeering zou toelaten, dat de sterkte van de Britsche luchtmacht beneden die van de Duitsche zou komen. Er is, zoo vervolgde Churchill, geen enkele reden om aan te nemen, dat Duitschland Qroot-Brittannië zou aanval len. Het Duitsche volk is zeer vriend schappelijk gezind ten opzichte van Groot- Brittannië, maar het besluit van slechts een handvol mannen zou voldoende zijn om een aanval te doen geschieden en het gevaar voor Giroot-Brittannië zou een ge vaar voor heel Europa zijn. Het geheim van de Duitsche bewape ningen moet worden opgehelderd. Duitschland bouwt in strijd met liet ver drag van Versailles. De Duitsche burger lijke luchtvaart kan voor militaire opera ties worden gebezigd, wat niet geldt voor de Britsche burgerlijke luchtvaart. Churchill eindigde niet te zeggen, dat het weinig verstandig zou zijn de mili taire hoedanigheden van dit merkwaar dige militaire volk te onderschatten. Chur chill werd van de zijde der aanhangers van de regeering warm toegejuicht. Na Churchill voerde Baldwin 't woord. Een van de grondslagen van het thans bestaande wantrouwen, zoo sprak bij, is de onwetendheid buiten Duitschland en de ge hei indoe n er ij in Duitschland zelf. Hij meende reden te hebben om aan te nemen, dat Duitschland maatregelen trof om het leger met lange diensttijd van 100.000 man te wijzigen in een leger met korte diensttijd van 300.000 man. Het valt niet tegen te spreken, dat 'het bezig' is, een luchtmacht te vormen. Maar Chur chill's cijfers zullen wel overdreven zijn. Als Duitschland zijn geheimzinnigheid laat varen en wij met het land kunnen spreken over de dingen, die Europa ver ontrusten, zal het de besprekingen kun nen hervatten met zijn buren 'die allen bereid zijn het te helpen wat betreft de handel en de stabilisatie der internatio nale wisselkoersen. Zoolang het geïso leerd blijft, zal dc achterdocht toene men en zullen wellicht ook zijn moeilijk heden toenemen. Zijn rede besluitend, zei Baldwin te hopen, dat na liet schouw spel van de degeneratie van Europa in de laatste twee jaar de stem Van verstand en vrede zich zou doen hooren. De andere groote zaak is de misluk king van de besprekingen ter voorberei- 'ding van een nieuwe vlootconferentie. Daar Is niets meer aan te redden naar; ■het schijnt. De teleurstellingen zijn niet te overbruggen. Zij zijn zoo fel tusschen Amerika en Japan, dat Engeland niet anders kan, dan kleur bekennen. Enge land kan zich niet tegenover Amerika stel len. En daar het niet alleen kan blijven vV huldigt zijn roohapparaai en naluurligh melof ouerz'n BMI-TPBnn praat. Hoerai voor öRUNO's Tabaksfabriek Luanb... ECHTE FRIESCHE 10 *12 *15'en 18 cl peri om staan, moet liet met Amerika samengaan. Japan vindt, dat nu alle deelnemers aan het verdrag van Washington dit verdrag moesten opzeggen, opdat men op een nieuwe basis zou kunnen beginnen. Maar dat willen Engeland en Amerika juist niet; Amerika allerminst, omdat het bij dat verdrag offers aan zijn strategische po sitie bracht, die niet meer ongedaan zijn te maken. Nu wist Japan, dat Frankrijk en Italië niet gelukkig zijn mét hetvloot- verdrag en aan dat van Londen niet eens hebben deelgenomen. Daarom heeft het Parijs en Rome uitgenoodigd, zich bij de opzegging van Washington aan te sluiten. Maar vragen staat vrij, zullen de Japanners gedacht hebben. Weigeren echter ook. THEUNIS. Minister-President van België. In zijn vergadering van Vrijdag heeft de Senaat met 90—63 stemmen zijn ver trouwen uitgesproken in het Kabinet- Theunis. Theunis verklaarde ondanks alles op timistisch gestemd te zijn. De regeering zal in elk geval de gouden standaard handhaven. Voor devaluatie dreigt niet het rrfinste gevaar. IIIIII4 Waarom hebben ze de vlag IIIIII4 op de watertoren halfstok gehe- 1111114- schen? IIIIII4 O, ik denk, omdat de voor- IIIIH4 zitter van de vereeniging van ge- 1111114 heelonthouders overleden is.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1