Texelsche Berichten Texels bedreigde Noordpunt Zend uw EIEREN en SLACHTPLUIM- VEE naar de Coöperatieve Centrale Eier- veiling Purmerend G.A. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrengst. Inlichtingen verstrekt P. KEI|SER. Men schrijft ons: Vorige week is in de vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland o.m. gesproken over de Noordpunt van Texel, welke door de zee meer en meer wordt bedreigd, zelfs in die mate, dat spoedig ingrijpen noodzakelijk moet worden ge noemd. Door de heer H. F. van Nuland is in die vergadering ongeveer het volgende over deze aangelegenheid gesproken: Gaarne breng ik dank aan Ged. Staten voor de uitvoerige beantwoording van mijn vragen in verband met de verwoes tingen, welke ten noord-oosten van de Eierlandsche polder, nabij de Cocksdorp op Texel hebben plaats gehad. Het spijt mij echter, dat ik het niet in alle deelen met dat antwoord eens kan zijn, want al verklaren Ged. Staten eenigs- zins sceptisch en ontkennend, dat de be lendende perceelen in „steeds toenemende mate" door het zeewater zouden worden bedreigd, de ervaring heeft helaas ge leerd, dat in hetgeen door mij in die waag is medegedeeld, geen enkele overdrijving schuilt maar zelfs harde werkelijkheid is geworden. De meening van Ged. Staten, in dat antwoord tot uitdrukking gebracht, is door de feiten gelogenstraft, want niet alleen zijn de duinen over belangrijke deelen weggeslagen, maar er is zelfs ©en groot gat in de zeedijk ontstaan, waar door het poldertje „Volharding" is on- dergeloopen. Ik betreur het, dat dit moest plaats hebben, alvorens eenige maatregelen daar tegen zijn genomen; hierdoor is groote schade aan particulier eigendom toege bracht, alsmede heeft het natuurschoon schade geleden. Maar het ergste is evenwel, dat thans het zeewater de voet van de dijk heeft bereikt. Deze dijk, die een scheiding vormt tusschen het overstroomde poldertje en de polder Eierland, vrees ik, zal liet aan stonds hard te verantwoorden krijgen. Wanneer een noord-wester storm gaat beuken tegen dat dijkje, vrees ik, dat dit dijkje liet niet langer zal uithouden en bezwijken zal, waardoor dan polder Eier land ernstig dreigt overstroomd te wor den. Wordt dit kille realiteit, wie weet welke ongelukken er dan staan te gebeu ren. Het ligt niet in mijn voornemen omhier verwijten uit te deelen. Maar groot is de verantwoordelijkheid van 'hen, die na ge waarschuwd te zijn niet tijdig ingrijpen. Voor de fatale datum van 16 januari 1916 zijn er velen geweest, diie niet wilden gelooven, dat eenige Zuiderzeedijken van Noord-Holland een ernstig gevaar ople verden voor de bewoners van die pol ders. Na dien sprak men wel anders. Men is ook thans gewaarschuwd. Ik weet, dat het onderhoud van die waterkeeringen behoort bij het Rijk, en het Bestuur van de polder Eierland. Maar is hier geen taak voor Ged. Sta ten om intermediair op te treden? Dat er wat moet gebeuren, staat m.i. vast. Dat voor het Rijk en liet Bestuur van de polder een taak is weggelegd, staat eveneens vast. Kunnen Ged. Staten hierin niet bemid delend optreden Bemiddelend in een eenigszins ruime zin? Hieromtrent zou ik gaarne van Ged. Staten een bevredigend antwoord tege moet willen zien. VRAGEN VAN DE HEER C. THOMASSEN. Op de wagen van de heer C. Tho massen, lid Prov. Staten, over Texels be dreigde Noordpunt, in ons blad reeds volledig opgenomen, deelden Ged. Staten het volgende mee: 1. Door het Bestuur van Eierland is 16 October aan Ged. Staten mededeeling gedaan van de schade, toegebracht tij dens de laatste stormperiode, voorts is door "B. en W. van Texel 19 October 1934 aangedrongen op het nemen van maatregelen. 2. Het plaatsen van waarschuwings borden, teneinde te wijzen op het gevaar voor afkalving en inzakking van de over hangende begroeide bovenlaag, verdient aanbeveling. (Dergelijke waarschuwingen zijn inmiddels aangebracht.) Zooals reeds in het 3 Januari ge geven antwoord op de vragen van het lid der Staten, H. F. van Nuland, alsmede in de memorie van antwoord op het algemeen verslag betreffende de begroo ting 1935 is medegedeeld, komt het on verwijld treffen van voorzieningen Oed. Staten nog niet noodig voor; naar hun meening. staat het thans nog aan de direct belanghebbenden de polder Eier land, de eigenaar van de gronden van 't Eierlandsche Huis en het Rijk het ini tiatief te nemen tot het uitvoeren van werken dat beteugeling van verdere ach teruitgang. Wie neemt nu het initiatief? Wanneer? Het komt ons voor, dat spoed geboden is. REGENVAL OP TEXEL. In de afgeloopen maand viel op Texel 40,5 mM. regen. Grootste hoeveelheid regen, in één et maal gevallen 12.5 mM. Geen neerslag: gedurende 10 dagen. Ter vergelijking: November 1931 26.7 mM. November 1932 52.5 mM. November 1933 47.1 mM. November 1934 40.5 mM. SCHOOLVLIJT. De tentoonstelling van hetgeen de laatste twee maanden door de leerlingen van de 4e en hoogere klassen der o.L school alhier na schooltijd (Dinsdags en Donderdags) onder de belangelooze lei ding van het personeel der school ver vaardigd werd, heeft ondanks het on gunstige weer veel belangstelling ge trokken. Het was ook b e w o n d e r e n s\v a a id wat de jeugd in zoo betrekkelijk korte tijd met eenvoudige middelen heeft weten te bereiken. Op het gebied van dames- handwerken en houtarbeid zagen we keu rige staaltjes van geduld en accuratesse, van groote vaardigheid en begrip van lijn en kleur en vorm. Aardige ge bruiksvoorwerpen waren er maar ook het luxe eiscnte er zijn plaatsje op. Br was veel en velerlei, maar telkens weer viel het op, dat met eenvoudig materiaal van afval uit timmermanswerkplaats of stoffeerderijvan een paar sinaasappel kistjes of een stukje linoleum op 'heel goedkoope wijze een leuk ding geknut seld was. En dan geknutseld met in de beteekenis van „wat onbeholpen in el kaar gezet", maar in deze: „goedkoop bouwmateriaal met eenvoudig gereed schap tot iets aardigs, iets bruikbaars ver werkt". Vooral in deze tijd van schrale beurzen is het nuttig en noodig op deze mogelijkheden nog eens met nadruk te wijzen. liet is vrijwel ondoenlijk van hetgeen hier uitgestald was, een volledige indruk te geven. Ei" waren ontbijtlakens, kussens, handschoenen met kap, dassen, mutsen, zakdoekétui, schortjes, kleedjes, piano- looper, jumper (extra mooi gebreid zei een bezoekster die het weten kan), slop- broek, jurkje, popje. Enz. Er was ge breid, gestopt, geborduurd, gemaasd, enz. Maar ook getimmerd, gezaagd, gesneden en geverfd. Zoo ontstond dat aardige boekenkastje (vroeger heeft het sinaas appels huisvesting verleend!) en verder papierbakken, bloemhanger, blocnote-om slag, scheerdoos, diverse speelgoed, pij pen- en sleutelhangers, eierrekje, kalen- derschilden, lucifers hanger, kapstok, dam bord, presenteerblaadjes, wandlampjes en nog meer. Het was alles keurig in orde. Een woord van lof mogen we het personeel niet onthouden, terwijl ook de jeugd een pluim heeft verdiend. Gelukkige ouders, die zulke St. Nic. cadeau's krijgen. Tot dekking der kosten, gemaakt ten behoeve van kinderen, wier oudiars niet bij machte zijn zelf fe betalen, is een ver loting op touw gezet. Er wordt 'n eigen gemaakte Ui ver verloot, een goed gelij kend model, fraai met aluminiumverf be streken. Vandaag heeft de trekking plaats. Ten slotte verzoekt men ons nog te willen vermelden, dat schilder J. C. Roe per alhier, voortaan de school voor deze sahoolvlijt kosteloos van ver? Zal voor zien. Een sympathiek idee. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Comp. van de T.K.B. 2 December: Den Helder: Elto 2OKC 05. Den Hoorn: ZwaluwK.V.T. 61. De stand is nu: resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, verlo ren, punten, p. voor, p. tegen: Zwaluw 9 S 0 1 16 6318 O.K.C. 9 7 1 1 15 41—11 S.V.C. 8 4 1 3 9 25—27 K.V.T. 8 4 0 4 8 17—25 D.T.S. 8 3 0 5 6 U—21 V.N. II 9 2 0 7 4 14—32 Elto II 9 1 0 8 2 13—50 Programma 9 December: Den Helder: KVT—OKC; 9.30; A.Geus. Den Burg: V.N. 2—Elto 2; J. Beumkes. De Cocksdorp: SVC—DTS; D. Keijser. VOETBAL. Voor de groote match, welke Zondag j.l. zou plaats hebben, was biezondere belangstelling. Uit alle hoeken van Texel hoorde men, dat deze wedstrijd zou wor den bezocht. Iedereen sloeg aan het raden naar de uitslag. Bakker Moojen stelde immers prijzen in uitzicht. Kortom, het was het onderwerp van de dag. Tot Vrij dag reuze weer voor voetbal. Zaterdag werd het al minder en ziedaar: Zondag regen. Voor de zooveelste maal slecht voetbalweer, maar zóó slecht als het nu werd, was het nog niet geweest. Sucoes zou aanvankelijk met 150 supporters ko men. Het slechte weer bracht dit al terug tot 50. En als we om kwart voor twee op het terrein aankomen, is alies triest en somber. In de kleedkamers worden de Zondagsche kleeren niet verwisseld voor het sporttenue. Er wordt over het weer gesproken. Weerprofeten komen er aan te pas, en als tenslotte de scheidsrechter in overleg met de aanvoeders besluit de wedstrijd niet te laten doorgaan, kan ieder daar wede mee hebben. Het is maar te wenschen, dat het niet te lang duurt voor deze wedstrijd opnieuw wordt vastgesteld. Het is voor velen een teleur stelling geworden, maar diet is slechts uit stel. Ook de andere wedstrijden gingen niet door. Voor Zondag is vastgesteld N.-Nie- dorpTexel. Het is ook al de tweede maal, dat deze in het programma voorkomt. Misschien kan het nu eens 'doorgaan. Het is van 'be lang .dat er gewonnen wordt. Daarom is het zeer gewenscht, dat wederom een groot aantal supporters Texel 1 verge zelt. Dit geeft steun en de aanmoediging werkt zeer gunstig. Denk maar aan Alk maar. Wie de reis wenschen mee te ma ken, kunnen zich tot Vrijdagavond op geven bij Nic. de Graaf. Kosten f0.75, vanat Helder retour. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat de verzekering per 1 Januari a.s. het 2e jaar begint. Zij, die reeds verzekerd zijn en zij, die zich nu wenschen te ver zekeren, kunnen zich opgeven tot 29 Dec a.s. bij N. de Graaf. De premie moet vooruit, dus bij de opgave of voor 29 Dec. betaald worden door alle verzeker den. Texel 2 speelt Zondag thuis tegen At las 1. T. 3 gaat naar Tex. Boys. Alle 3 elftallen hebben dus een zwaar program ma at te werken. Denkelijk vangt dan ook de Adsp.-competitie aan. Uitslagen NHVB 2 F.: Atlas—HRC 4 4—0. Programma a.s. Zondag 4 A KNVB: BKCSucces; N.Niedorp—Texel. NHVB 2 F.: Texel 2Atlas; Helder 5 —HRC 5; HRC 4—Helder 4. Schagen 2 Oudesluis. 4 H.: Atlas 2Watervogels 2; De CocksdorpAtlas 3; Tex. Boys—Texel 3 D.D. JUBILEUM. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. C. Rijk, thans onder-directeur der ta. Gebr. Gerzon, heeft dezer dagen het teit herdacht, dat hij veertig jaar geleden bij genoemde firma te Amsterdam in dienst trad. UITVOERING CRESCENDO. Van de zoo uitstekend geslaagde uit voering van Grescendo te de Cocksdorp mochten we reeds een uitvoerig verslag opnemen. We kunnen thans na liet op treden op Zaterdag 1.1. in Pen's Schouw- burggzaal, met een kort overzicht vol staan. Jammer, dat het aantal bezoekers maar klein was. De heer M. Bakker, voorz., schreef het aan de „crisis" toe, maar ook het ongunstige weer zal hier wel een spaak in het wiel gestoken hebben. Crescendo had beter verdiend. Wat de jeugdige vereeniging ons bood, was al leszins te loven: een met zorg samen gesteld, aantrekkelijk programma, zuivere zang, beschaafde en duidelijk verstaanbare uitspraak. Met de opvatting van de diri gent, de heer C. M. Plomp, die zijn koor volkomen beheerscht, kunnen we ons over het geheel best vereenigen (naar onze meening zouden „Bruidsvaart" en „Sneeuwklokjes" bij vlugger tempo beter tot hun recht komen. De woorden „dar tele stoet", „vroolijke spoed", „huppelen de golfjes" wijzen reeds in die richting). Het was voor de liefhebbers van goede zang een avond van genieten. Daar zijn wij directeur en leden hartelijk dankbaar voor. Ook voor de wijze, waarop zij dat aardige „Texelsch spel in één bedrijf", geschreven door de heer M. J. Oele, ten tooneele brachten. Het was een waardig slot van deze avond. De gansche zang club kwam er aan te pas. Lammert de Waard fungeerde als bruidegom en Jannie Bakker Hd. als bruidje; Maartje Knol was de trouwe gedienstige; Lammert Bak ker en Jannie Bakker Fd. waren de ouders van de bruidegom, Levien de Visser en jannie Kikkert die van de bruid. Adr. Se- gers en Cortrie Dros waren de buurtjes, die ter „bruiloft" kwamen. De heer De Vries verleende zijn medewerking als de zoon van deze buren, die naar Amerika was vertrokken en daar nu als zwerver een ellendig bestaan leidde. Het was een treffend tafereel, toen de brief, welke hij aan zijn ouders schreef, werd voorgele zen. (Het licht ging uit en in het schaarsche licht van een kleine lamp ver scheen toen, bij wijze van visioen, de „zwerver" zelf ten tooneele.) Uitstekend waren zijn voordracht en zijn zang. Een kostelijke vondst was, het hierop de ontdekking te laten volgen, „dot ze d'r mit de sukkelapot vandeur binne". Met elkaar een ondanks gering bezoek geslaagde avond. Een verloting bracht nog eenige gul dens als bijdrage in de kosten. 'Het trio Boom met de heer KI. Smidt zorgde voor pittige entre-acte- en bal- muziek. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater CAVALCADE. naar het tooneelspel van Noël Coward. Cavalcade dat is de jagende ruiter troep ja, maar ook het jagende leven, aankomend uit het duister, voorbijsnel lend in beangstigende vaart soms beklem mend, soms bevrijdend, altijd belangwek kend. Cavalcade geeft de geschiedenis van het Engelsche leven van 1900 tot heden, zooals het zich weerspiegelt in het leven van een Engelsch gezin binnenshuis en in het openbaar. Maar het geeft veel meer dan dat: groote gebeurtenissen, zooals ieder onzer "zich herinnert trekken aan ons voorbij. Zooals de groote gebeurtenissen der twintigste eeuw zich niet tot landsgrenzen bepalen, zoo gaat ook de beteekenis van deze film ver over de Engelsche grenzen heen. We herbeleven een stuk cultuur geschiedenis, waarvan ieder van ons deel heeft uitgemaakt, van de Boerenoorlog tot de Wereldoorlog en de periode daar na zien we de meest treffende momenten in eindelooze stroom aan ons voorbij trekken. We ontvingen deze perscritieken Haagsche Post: De geluidsfilm heeft haar meesterwerk geleverd: Cavalcade. Vaderland: Deze film is een film vooir ernstige mensehen, die de hoogst eigen aardige en zelfs aangrijpende sensatie willen ondergaan van hun eigen leven nog eens te zien ontvouwen. Cavalcade valt uit het kader der films. Zij onder scheidt zich door meer dan gewone ernst, pijnlijk nauwkeurige reconstructie, ernor- me opzet en tevens biezondere fijnheid in de detailleering. Het Volk: Caval cade zal de wereld veroveren. Het beste wat de burgerlijke camera ons te bieden heeft. Een wonder van innige mensche- lijkheid. Handelsblad: Een merk waardige film, een van de beste, de laat ste jaren uit Hollywood gekomen. Nieuwe Rotterd. Crt.Een epos van het Engelsche leven en daarachter en daarin vraagstukken van het leven, zooals zij van familie tot familie in elk van ons hun weerklank vinden. Het is een der zeld zame films, die tot iedereen zijn gericht en door iedereen zullen worden verstaan. Radiobode: Een van de schoonste en treffendste verbeeldingen, die de cine- grafie van een stuk geschiedenis heeft gegeven. L. J. Jordaan. OUDESCHILD, DRIEJARIG KIND GERED. Zaterdagmiddag viel van een aak met stroo een 3-jarig jongetje spelenderwijs in de haven. Zijn 16-jarige Zuster, die 't ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik en sprong hem onmiddellijk na. Ze mocht het genoegen smaken hem boven water te houden, tot andore hulp kwam opdagen. De vader, die op 't voor schip was, hoorde pas van 't geval, toen alles reeds achter de rug was. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 30 Nov.: 1966 Kg. vereen, wulken. 669 Kg. vrije wulken. 1 Dec.: 1843 Kg. vereen, wulken. 210 Kg. vrije wulken. 3 Dec.: 509 Kg. vrije wulken. 41 Kg. garnalen a 15 cent. TENTOONSTELLING O.L. SCHOOL. De tentoonstelling van wat nijvere kin derhanden vervaardigden in de o.Lschool alhier was een bezoek alleszins waard. Heel aardig waren de teekeningen van de 3e en 4e klas; met eenvoudige rechte lijnen en keurige kleuren was een buiten gewoon -aardig effect verkregen. Ook de teekeningen van de hoogere klassen vie len zeer in de smaak. Voorts waren op het gebied van handwerken leuke dingen vervaardigd, terwijl wij ook mooie staal tjes zagen van handenarbeid, van boek binden, etc. Men staat er verbaasd van wat door de kinderen met eenvoudige middelen onder goede leiding kan worden bereikt. Jammer, dat het zulk slecht weer was. Dit heeft het bezoek zeer zieker ongunstig beïnvloed. Toch is nog f6. ontvangen voor het goede doel. DEN HOORN. SPORTNIEUWS. Zondag speelde de Zwaluw tegen KVT. Ondanks de regen besloot de scheidsrech ter toch de laten spelen. Het veld was zeer glad en valpartijen kwamen vaak voor. Z. was direct in de meerderheid en met korte tusschenpoozen bracht Jb. Ka lis spoedig de stand op 20. Na om ruiling bracht P. Lap de stand op 3 0. Gevaarlijke aanvallen van K.V.T. leverden niets op. Toen bracht D.Duin- ker de stand op 40. Na tweede omrui ling kreeg Z. legio kansen, waaruit G. Warning de stand op 50 bracht. Na de rust was het spel maar weinig aan trekkelijk meer. De spelers (sters), ver kleumd door de aanhoudende regen, presteerden weinig. K.V.T. wist nog een tegenpunt te maken en aanv. Kalis doel de nog éénmaal. Einde 61. voor de Zwaluw. J.B.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2