TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT EN JASK. Feest voor Allen. Theemiddag. Texeische Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 5 Dec 1934. (Vervolg). DE VERKEERSTOREN OP SCHIPHOL. Aan de voorkant, met gezicht naar de SÜO bij SüO M. groote landingsvlakte, staat de verkeersleider met een groote lantaarn in zijn handen, waarvan het scherpe licht door zulk een nauwe ope ning valt, dat hij het bij wijze van toe stemming tot vertrek op ieder vliegtuig op het veld kan richten, zonder dat de vlieger van een andere machine liet kan opmerken en voor zich bestemd zou kun nen achten. Juist staat een groote, vier motorige Duitscher ginds in de verte ge reed 0111 zijn aanloop te nemen, maar hij krijgt het vertreksein nog niet, omdat de verKeersleider, die welhaast ook oogen in zijn rug moet hebben een andere machine heeft zien naderen. Hij heeft een sirene doen loeien, welke de mecaniciens bene den vertelt, dat een verkeersvliegtuig aan stalten maakt, om naar beneden te ko men, zoodat ze het plateau op moeten loopen oin hem tegemoet ie gaan en naai de douane te geleiden. Ze moeten wach ten, tot het geland is, want landende vliegtuigen hebben altijd de voorrang bo ven vertrekkende. De nieuwe vogel landt, nu doet de verkeersleider zijn licntsignaal in de richting van de Duitscher flitsen, wat deze onmiddellijk beantwoordt met zijn motor vol gas te geven en het lucht ruim te kiezen. Meteen heeft de leider onder aan 'de toren met gloeilampen een groote K. doen schitteren, wat het teeken is voor een wachtende K.L.M.-machine in de rij van de tot vertrek gereedstaande vliegtuigen, dat het nu haar beurt is om naar de startplaats te rollen en aldaar op het lichtsignaqj. voor de feitelijke start te wachten. Naar de nu openval lende plaats op het plateau komt alweer direct een kleine sterke tractor gereden, die eeli volgende K.L.M.-machine uit een der groote hangars gehaald heeft. Daar van worden meteen de drie motoren ge start om hem te laten proefdraaien, voor het toestel over een kwartier naar Dene marken gaat. Tegelijk worden van ver schillende andere vliegtuigen de motoren beproefd; tezamen een' lawaai van belang. Niet voor niets worden hier alle belang rijke verkeersteekens met lichtsignalen gegeven. Een uitgebreid schakelbord voor terrein verlichting neemt het voorste gedeelte van de toren in, want van hieruit kan ook het nachtverkeer tot in finesses geregeld worden. Hier zijn de schakelaars, die de hooge radiomast van onder tot boven tot gloeiing kunnen brengen en daarop het draailicht ontsteken. Op bevel van hier gaan op alle rond het veld staande obstakels, hangars, stationsge bouwen, telegraafpalen, het hotel, de werkplaatsen, roode waarsehuwingslich- ten branden. En van hieruit ook ver schaft men speciale landingshulp aan ieder ander vliegtuig, dat daar bij duister nis of met eigen lichtsignalen om ge vraagd heeft. Dan ontsteekt de leider van de acht machtige schijnwerpers, die rond de landingsvlakte staan, die drie, welke het vliegtuig, in verband met de wind richting, bij de landing in de rug, zal krijgen, zoodat het, toch niet verblind, een prachtige verlichte baan voor zich zal vinden. De vlieger, die Schiphol nadert, be hoeft zich geen zorgen te maken: hij vindt zijn bed gespreid. Reeds op 100 K.M. afstand van het veld heett de draadlooze dienst van Schiphol hem nauwkeurig kunnen opgeven, welke koers hij vliegen moet 0111 er te komen. Duide lijke windwijzers geven hem, zoo hij er is, zijn landingsnchting aan; de verkeerslei der op de toren houdt het veld wij als hij gaat landen; zoo gauw als hij zijn machine voor de douane heeft, is z'n taak afgeloopen met een paar woorden over het toestel en de motoren tot een werk meester, die hein staat op te wachten. Want mecaniciens doen de machine dooi de hangardeur rollen, zij zorgen voor ge noeg olie en benzine voor de volgende reis en als hij een paar uur later of de volgende dag opnieuw start, geeft een van staatswege daartoe gerechtigde werk meester hem een naar aanleiding van het verrichte werk opgemaakte verklaring van volkomen luchtwaardigheid van vliegtuig en motoren. De verantwoordelijkheid van de vlieger begint en eindigt in het mo derne verkeer inct de vlucht; d>e rest is in andere vertrouwde handen en welgemoed neemt hij desgewenscht, vijf minuten na zijn aankomst, tegelijk met zijn passa giers, de geriefelijke autobus naar de stad. Maar de wereld is groot en heet niet overal Schiphol of zelfs Europa. Ik ver zoek u thans van de verkeerstoren af te dalen en plaats te nemen in deze drie- motorigc Fokker F XII, de PF1AIH, welke in de wandeling HaTik heet. In stalleert u zoo gemakkelijk mogelijk in een der leeren ligstoelen en we gaan dc kcerszijde der medaille zien. Hierover een volgende keer. A. V1RULY, K.L.M.-vlieger (Ontleend aan „De Wereld Boven", Uitg. Douwe Egberts N.V.) MOGE HET ZOO ZIJN. Groote deuren, kleine deuren, Mooi en nieuw, vermolmd en oud, Dibbelchk, of een paar planken, Eiken-, djati-, waaiboomhout, 't Is of ze op 5 December Makkelijker opengaan. En er zijn er zelfs, die stiekum 's Avonds op een kiertje staan. Als het 5 December nacht is, Na het einde van de pret, En de kleine kinders liggen Na het groote feest in bed, Droomen achter alle deuren, Kinders arm en kinders rijk; Hoe verschillend ook de deuren, Alle droomen zijn gelijk. 't Zit hem niet in de „hoeveelheid", In de schittering van het feest, Als maar aan de wensch voldaan is: Sint is ook bij mij geweest. Theelichtje knipoogt gezellig Onder bolbuikige pot, Het denkt aan de komende dingen En tintelt van goedige spot. Huisvrouwtje dribbelt bedrijvig In 't knussige kamertje rond, Zaligjes glinst'ren haar oogjes Glimlachje waart om de mond. Straks komen lieve vriendinnen, Dat wordt weer een heerlijk festijn, Er zal, naar verwacht mag worden Weer een lange agenda zijn. Ring, ring, zegt de bel, „Hier zijn we!" „Wel ,wel, wat lang wachten was dat". Babbelend, schuifelend, vegend Verdringen ze zich op de mat. Mies kon niet eerder komen, Had woorden gehad met de meid, En Jans moest nog brei wol gaan halen Dat had ze toch gister gezeid!? Nu zoeken ze ieder een plaatsje En nemen de breipen ter hand, De gastvrouw vult naarstig de kopjes En de nieuwtjes steken van land. „Zeg,weetje'talvan mevrouw Dinges, Die heeft weer een nieuwe hoed! 't Is gewoonweg niet te begrijpen Waar toch dat mensch het van doet." De breipennen ratelen razend, De mondjes, ze staan niet stil. Er is geen minuut te verliezen Daar ieder wat zeggen wil. Ze roddelen over de dokter, Ze roddelen over de raad, Ze beroddelen wie absent is, Het gekakel is hoorbaar op straat. Dan buigen de hoofden naar voren, De zitting wordt nu geheim: De slaapkamers worden doorsnuffeld Ze wetten hun tongetjes vlijm. Ze besmoezen de zedenschandaaltjes, En de Burgerlijke Stand. De horretjesgeest springt vroolijk Weer eens ouwerwets uit de band. Theelichtje knipoogt guitig Omhoog naar de buikige pot, Die steekt er zijn tuit in de hoogte En puft kwaad: de mensch is zot. X. De wedstrijd Texel-Succes, aange vraagd voor 16 Dec., is door de K.N.V.B. vastgesteld op 30 Dec. Houdt die dag vrij, voetbalvrienden. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Oosterend f 5. RAADSVERSLAG. In ons verslag van de laatste raadszit ting schreven we, dat wet'n. Parlevliet verklaarde, verlaging van het Wethou derssalaris te zullen voorstellen, indien hij weer raadslid wordt. Zoo hebben we het ook in onze aanteekeningen staan. Dit moet echter een vergissing zijn. Er had moeten staan: „verhooging". Dit klopt ook met de meening van de heer Parlevliet, dat 't salaris geenszins te hoog is. Indien het thans verlaagd werd, zou hij voornemens zijn het weer op f500. te doen terugbrengen, ingeval hij weer raadslid mocht worden. GEZELLIGE AVOND in Eben Haëzer. Het was een gezellige avond in het Gebouw aan de Julianastr'aat, waar Vrij dag de trekking plaats had van de loterij ten bate van de N.H. Kerkvoogdij. (Za terdag vermeldden we reeds, wie de hoofdprijzen wonnen.) Ds. Visser opende met te laten zingen Gez. 2:1, ging ver volgens voor in gebed, waarna hij een hartelijk welkomstwoord sprak tot de vele aanwezigen, die de zaal bijna geheel vulden. Vervolgens gaf spr. een over zicht van de financ. toestand der N. H. Kerkvoogdij, welke aanleiding gaf tot het houden eener loterij. De opbrengst over trof verre de verwachtingen. Dat konden we Zaterdag ook reeds melden. De volledige uitslag van de verloting voor zoover de prijzen niet reeds zijn afgehaald vindt men elders in dit num mer. De avond werd opgeluisterd door mu ziek (piano, viool en mandolines). Na afloop bracht de heer W. Slort namens de Kerkvoogdij hartelijk dank aan allen, die medewerkten, om tot het verheugend resultaat van deze avond te komen. ST. NICOLAAS OP DE SCHOLEN. Gisteren heeft St. Nicolaas de laagste klassen van de r.k. school alhier be zocht. De oudere leerlingen mochten een filmvoorstelling bijwonen in het St. Jans huis. Aan de daar gevestigde r.k. Be waarschool zal de Sint morgen een be zoek brengen. Het bezoek aan de Chr. Bewaarschool heeft hedenmorgen, aan de Nutsbewaar- school hedenmiddag plaats. Vandaag krijgen ook de openbare school en de School voor C.V.O. een beurt. St. Nicolaas heeft het druk Texel is uitgestrekt en vergt veel van zijn krach ten. Maar ook aan zijn beurs worden in deze tijden hooge eischen gesteld. Hij moge lichamelijk en financieel in staat zijn de jeugd zijn en haar feest te berei den. BURGEMEESTER HAJEN1US. Morgen heeft de installatie plaats van Mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten van Zeeland, tot burgemeester van Goes en wel als opvolger van de heer Hajenius, die vroeger gemeente-secreta ris van Texel was. De heer Hajenius was 14 jaar gem.- secr. van Goes en daarna gedurende bijna 17 jaar burgemeester. Bij zijn afscheid bood de oudste wethouder hem namens de Raad een fraai schilderstuk van de Goesche haven aan. Na afloop der verga dering werd receptie gehouden. Des mid dags had een défilé van vereenigingen plaats, waarna de heer Kloosterman, oud- hoofd eener school, namens de burgerij een geschenk aanbood. Des avonds heeft de burgemeester van het gemeente-per soneel afscheid genomen. De heer Hajenius heeft zich thans in Den Haag gevestigd. KANTONGERECHT—DEN HELDER. Tegen de heer K., door wiens auto tengevolge van een defect aan de stuur inrichting op de Koogerweg de heer B. G. 21 Juni gedood werd, is vorige week door de Kantonrechter te Den Helder we gens het veroorzaken van dood door schuld f125,— boete en verbeurdverkla ring van de auto geëischt. DE KOOG. AFSCHEID C. EELMAN. 34 jaar in dienst van de P.T.T. Flet was een eenvoudige maar niettemin treffende plechtigheid, welke Zaterdag middag plaats had ten huize van de heer C. Eelman ter gelegenheid van zijn pen- sionneering na 34 jaar plichtsgetrouwe dienst bij de P.T.T. Dat mocht niet „zoo maar" voorbij gaan. Wie lieer Eelman kent en dat zijn er velen stemt daarmee stellig in. Dit was danook aanleidiipig voor een aantal ingezetenen van de Koog om ter; gelegenheid van Eelman's afscheid hem door woorden en cadeau's te doen blij ken, hoezeer men zijn werk, zijn altijd groote hulpvaardigheid en medewerking op prijs heeft gesteld. Mede waren deze middag aanwezig de heeren Posthuma, directeur van het P.T.T.-kantoor te den Burg en de heer W. Dalmeijer, Referen daris P.T.T., werkzaam ten kantore van de Inspectie te Haarlem. Eerst voerde de heer Posthuma het woord. Hij herinnerde aan deze dichtre gels: Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Gij hebt het wel begrepen, hebt gij 't ook verstaan Gij hebt het ook verstaan, Eelman, vervolgde spre- - ker. Een minder goede gezondheid noopte u uw ontslag aan te vragen. Het moet u echter moeite gekost hebben, want 34 jaar hebt gij de P.T.T. gediend. En trouw gediend. Steeds heb ik geconsta teerd, dat de belangen van de dienst en van het publiek door u uitstekend be hartigd zijn. Ook de vreemdeling kon immer rekenen op uw bereidwilligheid. Hartelijk dank ik u voor uw goede dien sten, voor uw trouwe plichtsbetrachting. M.oge u met uw echtgenoote nog vele jaren genieten van een rustige levens avond. Vervolgens richtte de heer W. Dal meijer het woord tot de heer Eelman: Ik wil als Texelaar tot u spreken. Als ambtenaar heb ik van 19051910 het genoegen gehad met u te mogen samen werken. Daarna heb ik Texel verlaten en ben ik door biezondere omstandigheden opgeklommen. Thans ben ik werkzaam op de Inspectie, maar wanneer we daar iets met de Koog af te handelen hebben, is alles prima in orde. Daar ik thans met verlof ben, mag Ik niet namens de Inspectie spreken, maar ik ben er van overtuigd, namens de ambtenaren te mo gen zeggen, dat je de dienst hebt waargenomen als een flinke vent. We wisten altoos wat we aan je hadden en dat is veel waard. Ik hoop, dat je nog heel lang van je rust inoogt genieten. Namens de ingezetenen van de Koog voerde de lieer A. Epe het woord. Hij sprak vol waardeering over de accura tesse, waarmee de heer Eelman zijn taak volbracht en over zijn altijd groote be reidwilligheid tot helpen. Algemeen Vond het plan, om u een stoffelijk bewijs van onze oprechte genegenheid te geven, in stemming. Het moet u een gevoel van voldoening geven, te mogen vernemen, dat „vrijwel iedereen een min of meer groote bijdrage voor dit doel heeft ver leend. Gaarne bieden we u namens allen een kapstok aan, een tweetal schilder stukken in lijst en een hanglamp. IJ hange al uw zorgen aan de kapstok; verlustige u in de aanblik van de schilderijen, die beide een stukje Texel in beeld breiigen, en late de lamp schijnen, opdat uw le vensavond overgoten worde door een blij en gezellig licht. Aan uw echtgenoote bieden wij een bloemenmand aan. Ook zij, die ti trouw terzijde stond, brengen we hiermede onze dank. Een groot aantal gezellige en rustige jaren moge u nog worden toebedeeld. Tenslotte sprak de heer F. van Twisk. Spreker wilde niet in herhaling vervallen. Ten volle sloot hij zich aan, bij hetgeen de vorige sprekers hadden betoogd. De lof aan de heer Eelman toegekend, is ten volle verdiend. Dat is ook de vier dames van liet Comité gebleken, die hier tegenwoordig zijn. Ze vonden overal een willig oor, toen zij om een bijdrage voor deze huldiging verzochten. Ik bied u hier bij een album aan, bevattende de namen van vrijwel alle ingezetenen van He Koog en omgeving, 'die tot deze huldiging heb ben willen bijdragen. Het zijn er phn. 140. 1 luis aan huis is dus een steentje bijgedragen. Getroffen door zooveel hartelijkheid, dankte de heer Eelman voor de woorden tot hem gericht, en voor de hem en zijn echtgenoote toegedachte geschenken. Al tijd stond ik met de 'ingezetenen op goede voet en deed ik mijn werk zooals ik meende, dat het moest, maar dit alles was volgens mij geen reden voor zooveel cadeau's en zooveel hartelijkheid. Ik ver zoek u wel mijn oprechte dank te willen overbrengen aan allen, die deze dag voor mij tot zulk een onvergetelijke hebben gemaakt. Eenige tijd bleef het gezelschap nog onder het genot van een gebakje en een glaasje bijeen. Het was, zooals gezegd, een eenvoudige, maar toch treffende plechtigheid. Dc leden van het Comité waren de da mes Van Twisk-Kikkcrt, Epe Kelderhuis, Kikkert-Eelman en Eelman-Bakker en de heeren F. van Twisk, A. Epe en C.Kuip. De beide schilderstukken werden ver vaardigd door de heer N. C. de Jong, te Heemskerk. IJSCLUB DE KOOG. Zaterdag had de verloting van de schaatsen plaats. Ze vielen ten deel aan de heer C. Zegers, Z.-Eienland. (lot no. 22). De ijstent werd na verpachting ge gund aan het lid W. Bakclaar. De baan staat bijna geheel onder wa ter. De motorpomp zal er wel voor zor gen, dat bij vorst hier een 'flink opper vlakte bereden kan worden. Mogen we er nog even aan 'herinneren, dat ingaande 15 Dec. de kosten van het lidmaatschap worden verhoogd. D. ROMPSLOMP. Handelmij. M. L. Ro senberg, Amsterdam, schrijft: Tot verlichting dezer benarde tijden, zijn wij gelukkig gemaakt met een aantal crisiswctten en regeeringsmaatregclen. In hoeverre dit wel een verlichting betee- kent, vroegen wij ons af, toen wij een papierberg moesten doorworstelen, toen ons dezer dagen door een buitenlandsch fabrikant een vel leder voor monster werd toegezonden. Ie. Aanvrage bij de K.v.K. voor een invoervergunning; 2e. Invoervergunning; 3e. Een inklaringspaspoort (in 3-voud.) 4e. Bestelorderformulier (in 2-voud.) 5e. Een clearingverklaring; 6e. Geteekende duplicaat inkoopfac tuur; 7e. Een certificaat van oorsprong; 8e. Een verklaring als ontbieder; 9e. Een aankomstbericht. Gewapend met dij dossier begeeft men zich via het Oost-Indische Huis naar de plaats waar zich het velletje leder be vindt (de waande daarvan is ca. f2.50) en overhandigt de papiermassa aan de wa kende douane-ambtenaren, die waarlijk ook niet te benijden zijn, nu zij al de woorden en getallen, die zij voor hun neus krijgen moeten controleercn en ve- rifieeren. Ondertusschen schijnt dit alles nog niet eenvoudig genoeg te zijn, want ingevolge art. 5 der nieuwe clearingswet zullen er waarschijnlijk nog meer paperassen

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5