De Nieuwe Texelsche Courant Visitekaarten No. 4903 48ste Jaargang Woensdag 19 Dec. 1934 Van 'i^eek tot week Texelsche Berichten De vlootconferentie verdaagd. Rusland zoekt contact met Duitschland. Om de Vrijheid der Lucht. Lord Snowden schreef... De eerste dertig dagen voor het Kind. Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 ia dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 Dec. 8,13 8.55 9,30 10,08 10,43 11,20 RIJWIELEN en R1|TUIGEN 4.17 ZATERDAGAVOND. Japan met leege handen huis-toe. De vlootbesprekingen te Londen zijn afgebroken en Admiraal Jamamoto, de lei der der Japansche delegatie keert met leege handen naar Japan terug. Het menige, wat Japan in Londen heeft bereikt, is een sterke Engelsch-Ameri- kaansche toenaderi.ng. Het moet de Japansche delegatie toch niet prettig aandoen, dat zij Europa ver laat met de wetenschap, dat Rusland be zig is een belangrijk aandeel te nemen aan de curopeesche hergroepeering, die bezig is zich met groote snelheid te vol tooien, en dat zij Engeland in de armen van Amerika heeft gedreven. De verklaring uit Tokio, dat men des noods een wedstrijd in bewapening zal aanvaarden, moet zeker als bluf worden beschouwd. Tegen John Bull en Uncle Sam is de kleine gele man nog lang niet opgewas sen. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat Engeland met moedwil de besprekingen heeft opgeschort, omdat het waarschijn lijk is, dat Japan, bij rustig nadenken, nog wel tot concessies bereid zal blijken. Het is tenminste ondenkbaar, dat men m Tokio niet zal gaan begrijpen, dat Ja pan zoo langzamerhand geheel alleen komt te staan. Geen enkel land blijkt met het Japansche itnperalisme iets te maken te willen hebben. Litwinoff, de geniale Russische staats man, die voor zijn land reeds zulke groote successen wist te behalen, heeft Vrijdag met de Duitsche minister van Buitenl. Zaken, Von Neurath, onderhandeld. Natuurlijk is het Oost-Locarno-pact, waartegen Duitschland nog steeds be zwaar heeft, het onderwerp van het ge sprek geweest. Het is bijna ondenkbaar, dat de com munistenhater Hitler- een contract zal aangaan met het hel-roode Rusland. Veel zou moeten worden op zij gezet en veel moeten worden vergeven en vergeten, maar vooral, en dit is doorslaggevend, in het politieke spel, zouden groote voordeelen moeten zijn te behalen, om, Duitschland tot een dergelijk bestand te brengen. HONGARIJE SPEELT OPEN KAART Wij zien op het oogenblik die voordee len nog niet, tenzij de Duitsche 'expansie- zucht haar oogen op het Zuiden heeft gericht en meent door het deelnemen aan het Oost-Locarno-pact de handen beter vrij te krijgen voor haar uitbreidingsdrift in de richting Oostenrijk-Hongadje-Roe- menië. In dit verband is opvallend het geen de Hongaarsche minister Goemboes verklaard heeft. Minister-president Goemboes wees op de historische betrekkingen, die Honga rije met Duitschland verbonden. Wel ver klaarde 'hij, dat de Italiaansche vriend schap de basis was van zijn buitenl. poli tiek, maar toch was het zonderling, dat hij er op wees, dat Duitschland een der grootste en sterkste naties was en dat uit de moeilijke positie van Hongarije op buitenlandsch politiek gebied slechts één conclusie was te trekken: Hongarije moet elke vriendschap aangrijpen en zijn gevoelens verloochenend, reëele politiek voeren. Rome en Berlijn weten het nu beiden. Wie het meeste biedt heeft me! Open kaart wil Hongarije spelen, om dat de vrede van Versailles dit trotsche volk van Magyaren, dat eeuwen lang met verachting op de Roeineenen en Ser viërs heeft neergezien, grenzen heeft ge geven, waarmede geen volk, dat zichzelf respecteert, op de duur genoegen "kan nemen. In Rome is een luchtconventie getee- kend, waardoor Engelsche vliegtuigen het recht krijgen over Italiaansch gebied te vliegen. Het spreekt vanzelf, dat speciaal de koloniseerende mogendheden belang heb ben bij „vrijheid der lucht" en het is daarom zéér begrijpelijk, dat men in Londen groot belang stelt in deze over eenkomst. Te hopen is, dat de zoo nuttige vlieg- diensten ongestoord hun netten om onze aardbol zullen kunnen weven en dat in de naaste toekomst geen chauvinisme van welk land dan ook, aan de luchtverkeer maatschappijen hindernissen in de weg zullen leggen. Of zullen wij, als straks de concurren tie tusschen de luchtlijnen der verschil lende landen grooter wordt ook hier pro tectionisme zien optreden? Reeds nu geschiedt dit in de vorm van belangrijk lager briefport bij verzending met de eigen lijnen, en het is te hopen, dat juist Engeland, dat thans dé vrijheid der luchten in eigen belang bepleit, geen zijwegen zal inslaan, om straks de eigen vlieglijnen te beschermen met economi sche, in wezen protectionistische maat regelen. Een artikel van Lord Snowden in de Daily Mail trekt zeer de aandacht. Deze Engelschman, die gewend is, van zijn hart geen smoorkuil te maken, wijst er op, dat Engeland slechts de anti-Duit- sche politiek, die onder leiding van Frankrijk thans Europa beheerscht, heeft vaarwel te zeggen, om de vrede in Eu ropa te verzekeren. Als Frankrijk niet langer zeker is van Engeland's steun, zal het eerder geneigd zijn vriendschap met het Hitlerrijk te sluiten. Wij willen het hopen, doch zijn erlang niet zeker van, dat deze Engelsche poli tiek tot het beoogde doel zou leiden. Het kon wel eens zijn dat dan Frank rijk zich nog meer zou bewapenen en zich nog meer zou oriënteeren in Rus sische richting. ELECTRISCH KOKEN. Demonstraties door de N. V. T.E.M. op heden en morgen in hotel Texel, te drie en acht uur n.m. De heer De Rode, directeur van de T.E.M.verzocht mevr. Schuttevan Cre- teld, die vandaag en morgen voor de T. E.M. electr. kookdemonstraties geeft, voor de lezers van ons blad een uiteen zetting te willen geven. Met genoegen geven we deze deskundige hier 'twoord: Gaarne geef ik gehoor aan het ver zoek, om iets over het electrisch koken te vertellen uit mijn eigen ervaringen. En ik wil dan beginnen met te zeggen, dat ik die vraag zeer op prijs stel, om dat ik als huisvrouw, die nu al ruim drie jaar lang op een electrisch fornuis kook, met enthousiasme zeg: „Wat zijn wij huisvrouwen toch enorm bevoorrecht door de uitvinding van deze kookmethode, bo ven haar, die zich moeten bedienen van het vlammenvuur". Want wie eenmaal electrisch heeft gekookt, wenscht nooit meer op een andere manier voor haar middagmaal te zorgen. Dit is geen over drijving, want 'n enquette, hierover uit geschreven, heeft dat tenvolle bewezen. Maar, zullen mijn lezeressen vragen, hoe komt het, dat men daar zoo enthousiast over is? Dat zal ik u nu eens in het kort vertellen. In het kort, ten le. omdat ik niet te veel ruimte mag vergen en ten 2eomdat u het uitvoerig zult zien en hooren op de kookdemonstraties. Daar kunt u er zich ten volle van overtuigen, dat alles, wat ik hier nu neerschrijf, maar eeu klein deel uitmaakt van de werkelijk heid. Komt.... ziet en ik ben er van ver- zekerd, dat het electrisch koken u stor menderhand zal overwinnen.... Er zijn bij het koken op het vlammen vuur in het algemeen eenige hoofdfacto ren, waarvoor men moet zorgen en wel: het voortdurend letten op de warmtetoe voer, direct daarmee in verband staan het aanbranden, het walmen, het brandge vaar en nog vele andere ongerieven. Wel nu, al die ongemakken vervallen tceenen- male. bij het electrisch koken en bakken. Ook het algemeene praatje van: „Het is te duur, blijkt in de practijk geen steek meer te houden. Ook daarvan kunt u zich op de demonstratie overtuigen, want de daar aanwezige electrische me ter, zal u het juiste verbruik aan elec trische stroom na afloop der kookdemon stratie aantoonen. Wat de werkzaamhe den voor de huisvrouw betreft, deze worden door deze kookmethode zeer ver eenvoudigd, zoodat zij meer tijd zal over houden voor andere bezigheden. Ik zou tot slot van mijn getuigenis alles samen vattend willen zeggen: Als men electrisch kookt heeft men geen vuil aangezette pannen, geen vochtige keuken, geen walm, geen roet, geen stof, geen aanvulling der brand stof, geen lucifers, geen brandgevaar. BESPARING VAN ARBEIDSKRACHT. WERKTIJDEN IN WINKELS. De Hoofdinspecteur van de Arbeid, te Haarlem, schrijft ons: In verband met a.s. feestdagen zijn voor winkelpersoneel van 18 jaar en ouder de hieronder genoemde werktijden toegestaan 1. in alle winkels in het tijdvak van 18 t.m. 24 December ten hoogste 11 uur per dag en 62 uren perweek; 2. in bloemenwinkels op 18, 19, 20 en 21 December gedurende ten hoogste 11 uur perdag, op 22 en 24 December gedu rende ten hoogste 14 uur per dag, en 62 uur per week; 3. in brood-, banket-, suikerwerk- en chocoladewinkels van 18 tot en met 22 December ten hoogste 11 uur per dag, op 24 December teil hoogste 14 uur en op 31 Dec. ten hoogste 13 uur, en 62 uur per week. Gedurende de onder 1, 2 en 3 genoem de dagen moet de werktijd in zijn geheel zijn gelegen tusschen 6 uur des voormid dags en 10 uur des namiddags. Ten aanzien van de Zondagen zijn geen afwijkingen van de normale werk tijdregeling toegestaan. Voor alle winkels blijft de verplichting tot het geven van de vrije halve dag van kracht. Winkelbedienden beneden 18 jaar mogen niet na 8 uur des namiddags en met langer dan 9V2 uur per dag en 53 uur per week arbeid verrichten. Op een naast de arbeidslijst op 'te han gen papier moeten de veranderde werk en rusttijden voor het personeel van 18 jaar ot ouder worden aangegeven; indien ZWITSERLAND'S BONDSPRESIDENT. Links: MARCEL PI LET, bondspresident voor het jaar 1934. Rechts: RUDOLF MINGER, die voor 1935 verkozen werd. leder jaar heeft in de tweede week van de December-zitting de verkiezing van de Bondspresident plaats, tot welk ambt om beurten een der leden van de Bondsraad uitverkoren wordt. Minger was voor 1934 reeds vice-president. Hij is sinds 1929 lid van de Bondsraad, voor welke hij door de Burger- en Boerenpartij candidaat werd gesteld. Vlug Net Goedkoop. Nieuwste Letters. Moderne Modellen Drukkeiij Texelsche Courant. dit wordt nagelaten, mag van de toege stane overuren geen gebruik worden ge maakt. CRISISCOMITE DEN BURG. N.N., den Burg f 2.50. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. L. B., de Koog fl. De eerste (Jertig vragen opnieuw van Neêrland's deugd een blijk van leven en van geven voor onze zwakke jeugd. De eerste dertig dagen vragen (Kerst- post en Oud-Nieuwjaar!): Neem 't Kin- derzegel nu als regel op uwen lessenaar. De eerste dertig dagen vragen ('t vergt hoegenaamd geen tijd), de post te lakken en te plakken met het merk: „Weldadig heid". De eerste dertig dagen vragen aan élke rang en stand om door ïrankeeren'leed te weren voor 't Jonge Nederland. De eerste dertig dagen vragen „Koopt zegels voor het Kind", wij, „grooten", niemand uitgesloten, wij doèn het, ééns gezind. G. N1EUWENHUIJSEN. 's Gravenhage, 12 Dec. 1934. In Nederland bestaan de postzegels „Voor het Kind", thans 10 jaar, in Zwitserland 21 jaar. In die eerste 10jaar bedroeg de opbrengst f 1.286.000. In Zwitserland was de opbrengst in de eerste 10 jaar firs. 2.328.000, terwijl de bevolking maar half zoo groot is als in ons land. In de jaren 1924—1934 weird de opbrengst in Zwitserland verdubbeld. Dank zij enorme medewerking van het onderwijzend personeel kan (laar een meer intensieve verkoop plaats vinden, met het resultaat, dat thans iedere Zwit ser aan Weldadigheidspostzegels uitgeeft 7 cent en iedere Nederlander Is/* oent. Terwijl er ook in Zwitserland crisis is. Nederlanders helpt ook mee voor onze jeugd. U kunt de zegels koopen op de postkantoren. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH goed, goedkoop en gemakkelijk. Daar gaan we heen: „TROPENADEL", 2e Kerstdag bij Pen KAPPERSAVONTUUR. EVEN KIJKEN. De man met de pruik, die weten wou of zijn scheiding op de goede plaats zat. TEXELSCHECOURA LICHT OP

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1