Luchtvaart-Benzine en AeroShel! Motorolie. DE UiVER-RAMP. De Uiver verpletterd en verbrand Alie 7 inzittenden omgekomen ffl fflffiEBEg$$939ps ELECTRISCH KOKEN. Niet minder dan 270 dames hebben Woensdag en Donderdag de demonstra ties op het gebied van electr. koken bijge woond, welke de T.E.M. in samenwer king met de Koninkl. Fabriek Inventum te Bilthoven in hotel Texel heeft ge geven. De TEM heeft het ook aan publi citeit niet laten ontbreken, terwijl ook de gratis bussen haar doel niet hebben ge mist. De demonstraties werden gegeven door mevr. Schutte-v. Grefeld, terwijl als ver tegenwoordiger der fabriek de lieer Jole nu en dan technische biezonderheden ver telde. De eerste vraag, die men stelde, was: Is het duur, electrisch koken Een electr. meter, aangesloten op het Inventum-for- nuis, waarvan mevr. Schutte zich be diende toonde aan, dat dit niet het geval was. Oordeelt zelf: het toebereiden van een volledige maaltijd, bestaande uit soep, aardapp., vleesch, groenten en droge rijst mét abrikozen, vroeg slechts 1.7 K.W. oftewel, tegen het 3-cts. tarief, nauwelijks vijf ct. electr. stroom. Een ander compleet menu, nu met cake, gort met rozijnen en visch als toespijs, ver langde maar 1.5 K.W. en kwam dus op 4.5 ct. In het algemeen kan men zeggen, dat een volledige maaltijd 1.5 a 2.5 K.W. stroom vraagt, Dit is zeker minder 'dan de meesten gedacht hebben. Maar: de demonstratie heeft meer ge leerd: electr. koken is eenvoudig, omdat men de warmte geheel naar wensch rege len kan; 't is hygiënisch, omdat men geen last heeft van kolenstof, walm, enz.; electrisch koken verlangt weinig water, wat de aroma van hetgeen men kookt, of stooft ten goede komt. De heer Jole besprak de inrichting van het fornuis, de kookplaten, enz. Het was aldus een demonstratie, welke de dames volledig over electr. koken inlichtte en niet het minst over de kosten, die, op het 3 cts-tariet gebaseerd, al biezoncfer laag zijn. Eén biezonderheid moeten we nog ver tellen: Er werd in een oven, gelijk met visch, een cake gebakken en met uit stekend resultaat en zonder dat de cake een vischsmaak kreeg. Ze werd toege wezen aan de dame, die het aantal ver bruikte K.W. raden kon. MOOI TEXEL. Alg. vergadering in de Lindeboom. 21 Dec. Tegenwoordig 26 leden. De voorz., de heer W.B.Oort, verwel komt in het biezonder de heeren J.Drij ver en J. van der Slikke, die de jonge; afd. Oosterenü vertegenwoordigen, en de heeren, die een afd. De Koog willen stichten. (Reeds traden de eigenaars van 440 bedden toe; die van 43 stuks zegden toe, nog te zullen toetreden). Spr. hoopt, dat de lang gekoesterde wensch, één V. V.V. op Texel, eindelijk in vervulling zal gaan en spreekt verder zijn vreugd uit over het drukke seizoen van dit jaar. Toch moet Texel zijn propaganda blijven voeren. Veel lof komt aan de heeren Dr. Thijsse, Strijbos, J.Drijver en fa. Verkade toe, voor het werk, door hen tot heil van Texel verricht. Jaarverslag:. De afd. den Burg telt 121 leden, de Cocksdorp 69, den Hoorn - 63 en Oosterend 28. Totaal 2S1 leden. V.V.V. Texel telde er S3 en nog 38 do nateurs. Het aantal bezoekers was dit jaar 16400, aantal overnachtingen, kam peerders inbegrepen, 81000. De dagjes- inenschen meegeteld, zal dit seizoen door de vreemdelingen 180 a 200 duizend gld. besteed zijn (vergelijk met 30.000 lamme ren tegen zes of zeven gld.) Van het omvangrijke werk der Propag. Comm. schreven we reeds. Zij heeft de gemeen te veel voordeel gebracht en moet ieder het besef bijbrengen, dat Mooi Texel steu nen een algemeen belang is. Ook het Museum heeft reden om met voldoening op 1934 terug te zien: 2000 bezoekers. De ontvangsten bedroegen f237,Nog in kas 194,Getracht moet worden het Museum nog belang rijk uit te breiden, b.v. met een diorama. Financiën: De ontv. en uitg. van Mooi Texel bedragen rond f3000. In kas nihil. De subsidie van TESO bedroeg fS18, van de gemeente f350. De rekening werd gecontroleerd door de heeren J. Roeper Cz. en J.Parlevliet. Voor volgend jaar werden tot nazieners benoemd de heeren J.Roeper Cz., B.Lolkema en N. de Graaf. Bestuur: Met bijna alg. stemmen werd de heer J.Beumkes, Oudeschild, herko- .zen. Over werkprogram 1935 werd ook in de afd. Den Burg reeds lUitvoerig^je- sproken. De beslissingil over de uitgave van een z.g. Texelsch Jubellied van de heer Huib Fenijn (komende op f65 per 1000) (met muziek), werd aan het Be stuur overgelaten. Bij de bespreking van de Tentoonstelling te Amsterdam werd o.m. nog meegedeeld, dat deheer Gaar- landt (oud-burgemeester van Texel) deel uitmaakt van het comité van voorberei ding. Rondvraag: De heer Alderlieste ver zoekt nogmaals op aanleg van een fiets pad De Cocksdorp strand te willen aandringen. De heer Riteco informeert naar het fietspad van den Hoorn naar 't strand. Voorz. kan geen enkele toezeg ging doen. De heer Lolkema verzoekt streng toezicht op rumoerige kampeer ders. De heer Van Twisk zou kampeeren bij de Koog alleen aan leden van ©en kampeervereen. willen toestaan. Op een vraag van de heer C.Groenhof antwoordt voorz.', dat het Hoofdbestuur niet voornemens is het contact met V.V.V Texel te vernieuwen nu een afd De Koog in wording is. De heer N.Ran vraagt de adv. in de gids voortaan te groepeeren; niet hotels, kampeerhuizen, enz. door elkaar. Tevens vraagt hij toezicht op hotels en pensions voor zoover die in de Gids worden ver meld. Daarmee zal de vreemdeling en dus heel Texel gebaat zijn. De heer Lolkema wijst op de slechte toestand van het fietspad van de Den nen naar de Koog. De heer H.Wuis vraagt of op de ten toonstelling te Amsterdam ook voor par ticulieren gelegenheid bestaat om recla me te maken. Hierover zal het Hoofdbe stuur nog beraadslagen. Hierna volgt sluiting. IN DEN WINTER P tl R O L bij ruwe en gesprongen hp.nden En bij hoest en verkoudheid Darnpo Beide in doozen van 30 ct. af. VCOR DE KERSTUITDËeÜ'ng" Het was weer een groote en mooie collectie nuttige en fraaie handwerken, welke de nijvere handen van de N.H. Zus terkring, de beide Mcisjesver©en. en de Kleuterclub vervaardigden en in Eben Haezer Donderdag ten-toongesteld was. Het was alles mooi gerangschikt, met hier en daar hulst en een brandend kaars je. Een kerstboom stond er ook en er werd thee geschonken, zoodat het er heusch gezellig was. Het aantal pakjes, dat met dit kerstfeest zal worden uitge deeld, is grooter dan vorig jaar. De nood is immers ook gestegen en menigeen zal een degelijk stuk ondergoed hartelijk wel kom zijn. En hierop 'is gerekend. 'Ook de geschenken, voor uitdeeling bij 'de 'kerstboom bestemd, waren deze mid dag te bezichtigen. OUDERDOMSRENTE. We maken er belanghebbenden op at tent, dat de uitbetaling van Ouderdoms rente ten postkantore op 24 en 31 Dec. zal plaats hebben in plaats van op Dins dag 25 Dec. en 1 Januari. OEN HOORN. NIEUW VERWARMINGSSYSTEEM. Er is iets nieuws onder de zon, iets, waarin huisvrouwen niet in de laatste plaats belang zullen stellen, daar het voor zoover wij kunnen beoordeelen en deskundigen verzekeren haar 'n massa werk en veel onaangenaamheden spaart. Stel u voor een "kachel of haard, wélke geen asch of stof geeft, geen roet of damp, maar wel een gelijkmatige tempe ratuur, naar verkiezing te regelen; een voudig te bedienen en niet duurder in gebruik dan andere kachels. Hoe dat mogelijk is, zal de heer J. Kuipers alhier u gaarne vertellen. Na zich drie maanden lang, door zelf gebruiken, van de deugde lijkheid te hebben overtuigd, heeft hij voor Texel de vertegenwoordiging op zich genomen van de N.V. Gedera te Amster dam. Deze N.V. brengt oliebranders in de handel, welke op eenvoudige wijze in haard, kachel of fornuis kunnen worden aangebracht, en de voordeeten bieden, hierboven opgesomd. De heer Kuipers is er zeker van, dat deze oliebranders hun weg zullen vinden. Door ze zelf aan de practijk te toetsen, heeft hij, die op het gebied van de warmte-techniek goed thuis is, alle vertrouwen in het succes van deze vinding. We hebben op uitnoodiging daartoe, de vrij eenvoudige installatie, in een fornuis aangebracht, bekeken en moe ten erkennen, dat ze met het befaamde ei van Columbus (figuurlijk gesproken) veel overeenkomst vertoont. Het is maar een weet. De brander is regelbaar, kan enorme hitte geven, behoeft weinig of geen toezicht en walmt niet. Wie er meer van wil weten, leze de adv. in dit num mer en stelle zich met de heer Kuipers in verbinding. DE KOOG. CHR. VROUWENVEREENIGÏNG. Donderdag werd de gelegenheid open gesteld, de goederen te bezichtigen, die in de loop van het jaar door de leden van bovengenoemde Vereen, werden ver vaardigd. De collectie telde ruim S0 stuks, hoofdzakelijk kleedingstukken, welke met a.s. Kerstfeest onder de kin deren der Zondagsschool zullen worden verdeeld. Des middags, maar vooral des avonds waren vele kijklustigen in de Hen', kerk aanwezig. Eenige goederen, ter op luistering ingezonden, werden verlootten bate der Vereen. De hoofdprijs, een fraaie gehaakte sprei, viel ten deel aan de heer B. te de WaaL Des avonds was het een gezellig en intiem samenzijn, nog verhoogd door gemeenschappelijk gezang, en afgewisseld door een koortje, dat met begeleiding van het orgel, eenige gewijde liederen ten gehoore bracht. Het was met elkaar een zeer mooie avond. Een woord van dank aan de Vereeniging en aan de leidster Mevr. Epe is niet mis plaatst. Door eendrachtige samenwerking wist men het nuttige aan het aangena me te paren. D. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 18 Dec.: 547 Kg. vereen, wulken. 49 Kg. ongez. garnalen. 19 Dec.: 198 Kg. vereen, wulken. 104 Kg. ongez. garnalen. 142 Kg. gezouten garnalen. 20 Dec.: 1749 Kg. vereen, wulken. 1155 Kg. vrije wulken. 375 Kg. gezouten garnalen. 25 Kg. ongez. garnalen. 127 Kg. vereen, garnalen. SPORTNIEUWS. Morgen 11 uur gaat Zeemeeuwen I naar BKC 2 voor het spelen van haar laatste uitwedstrijd. Ze dient op haar tellen te passen. We vertrouwen echter, dat onze jongens zich tot het uiterste zullen geven. Dit is noodig, want B. is nog altijd een onberekenbare tegenstander. Het 2e staat een zware strijd te wach ten tegen Atlas 2. Flink aangepakt, hee ren. We rekenen minstens op één puntje. Aanvang 2 uur. ue adsp. krijgen Texel B. op bezoek. Ook hier zal hard gewerkt moeten wor den voor 1 puntje. Allen je best gedaan en eendrachtig samengewerkt. Aanvang halt een. OOSTEREND. VOOR HET KERSTFEEST. Woensdag was in de Kerkekamer gele genheid tot bezichtiging van de vervaar digde goederen voor het Kerstfeest. De meisjesvereen. „Maria Martha" heeft weer veel tijd opgeofferd oin in hoofdzaak veel mooi gebreide wollen boven- en on- defkleëding voor de kinderen der Zon dagsschool te maken. Ook veel ouders der kinderen zullen met een pakje der kinderen verrast worden. Velen maakten gebruik van deze gelegenheid Er heerschte een gezellige drukte. De M:!s- jesvereeniging en zij die de vereeniging in staat stellen, dit mooie werk te doen, komt zeker een woord van dank toe. S. Opgaan, blinken en verzinken, Is het lot van iedere dag. Wat wij als volmaakt beschouwden, Velt de dood met enkele slag. Nóg was Holland in de luister Van de glorierijke vlucht Nóg had 't huldigen geen einde, Nóg hing zooveel in de lucht. En nog in de roes dier eere Steeg, met trotsche vleugelslag, Voor de tweede maal de Uiver Op, met onbezorgde lach. Doch, wie had er op gerekend, Dat te midden van 't plezier Stil de dood zich had verborgen Als een blinde passagier Statig ronkten de motoren, Drommend hun victorielied, Tot de dood zijn tragisch machtwoord „Halt! Niet verder!" hooren liet. En daar staan wij, stil, geslagen, Starend in het vreemde land, Daar, waar nu de trotsch van Holland „Onze" Uiver ligt verbrand. Diep, diep tragisch, dit gebeuren Voor de ééne een zegetocht. Voor de andere bemanning Droevig met de dood bekocht. Vol ontzetting, vol ontroering Staren w' over land en zee. En wij stamelen deze woorden: „Hollands zonen, rust in vree". HUIB FENIJN. De Uiver verpletterd. Zeven slachtof fers. Zoo luidde in het kort de ontstel lende mededeeling, welke ons gisteren bereikte. Reeds deed het bericht, dat van de Uiver sinds Donderdag 0.25 uur geen geen enkel draadloos bericht meer ont vangen werd, onraad vermoeden. Uren lang wachtte men op Schiphol vergeefs op eenig contact. Later werd bekend, dat de Uiver na zijn vertrek uit Cairo (21.50 uur), op weg naar Bagdad met zeer slecht weer te kampen had. Zelfs werd uit Rutbath, een midden in de woestijn gelegen Engelsch fort „abnormaal on weer" gemeld. Het ergste werd gevreesd. Ook directeur Plesman was pessimistisch gestemd. Er was ook alle reden toe. Zoodra gisteren de dag aanbrak en het weer zich wat gunstiger liet aanzien zijn diverse vliegtuigen opgestegen om de omgeving van Rutbath en Gaza, waar de Uiver zich zou moeten bevinden, te ver kennen. Een toestel van de Engelscbe Royal Air Force ontdekte de Uiver het eerst; het bleek neergestort en totaal vernield te zijn; een brand had boven dien al wat brandbaar was, vernield. Van de vier leden der bemanning en de drie passagiers, kon men in het wrak slechts de verkoolde lijken verwachten. Het toestal moet door de bliksem getroffen zijn. Het stortte neer in een rotsachtig gebied, 16 K.M. Z. van Rutbath. Hier een noodlanding maken staat gelijk met zelfmoord. Geen vliegtuig heeft danook bij het wrak kunnen neerstrijken, terwijl de wegen daarheen door de tropische regens vrijwel onbegaanbaar zijn. De afstand Cairo Bagdad is 1200 K.M. De Uiver had echter we.lt voor 1500 K.M. benzine aan boord. Kort na Cairo moet hij door een onweer overval len zijn. Onweer komt in hevige mate voor in deze streek en gaat vaak van wer velstormen vergezeld. Omgekomen zijn de vier leden van de bemanning: W. Beekman, 15 Mrt. 1895 geboren te Brouwershaven; J. v. Steenber gen, 15 April 1895, geboren" te Leiden; G.van Zadelhof, 3 Mei 1908 te Baarn en Walewijn, 12 Febr. 190S te Rotterdam. Tevens maakten drie passagiers de tocht mee: prof. Walch, Batavia, die juist en kele dagen terug met de Pelikaan uit Ind'ë kwam; en de heeren Beretty, van Persbureau Aneta, en Kort. De Uiver vertrok Woensdag 3,38 uur voor een versnelde Kcrstvlucht. Er was 350 K.G. post aan boord (51000 stukken) Ook hiervan rest niets meer. Wel 24 legervliegtuigen namen aan de speurtocht deel. De lijken heeft men naar Rutbath, een klein Engelsch fort in de woestijn kunnen vervoeren. Het is de tweede ramp, welke de K.L. M. in de 10 jaar van haar bestaan is overkomen. 6 Dec. 1931 is te Bangkok de Ooievaar vernield. Die "marconist Van Zadelhof is toen op het nippertje aan de dood ont snapt. Per boot keerde hij huiswaarts. De tocht met de nieuwe Ooievaar (Be- tuwschUiver) werd zijn laatste. Bij de Ooievaar-ramp in Dec. '31 kwamen de beide piloten Wiersma en Van Onlangs, de mecano Kotte en twee van de drie passagiers (Borg en Bau- dart) om het leven. Oorzaak was toen: een luik boven de cabine, dat men ver zuimd had te sluiten). IS tg SI DE SNIP VEILIG ffi TE PARAMARIBO GELAND. Dat was het heugelijk nieuws, dat ons Donderdag de avondbladen brachten. Ge land! De groote sprong van 3600 K.M. met de Snip, belast met 5500 L. benzine en in totaal 10.000 Kg. zwaar, was ge lukt. In 17 uur. 20 mnt. werd de Oceaan route afgelegd, bespoedigd door gunstig weer. De ontvangst te Paramaribo was allerhartelijkst. Porto Praya werd verlaten Woensdag 19.35 uur. Aankomst Paramaribo Donder- derdag 12.45. Een historisch moment was het, toen de Snip te één uur 's nachts de onderzeeboot K 18 passeerde. De heeft de K. 18 niet gezien, wel gehoord. De landing had een vlot verloop. Door een defect aan de radio echter was de Snip eenige uren zonder bericht. De Snip vloog op benzine van de Shell, welke maatschappij op de officieele sta tions voor de depóts gezorgd had.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6