nare Hoofdpijn AKKERTJES AKKER-CACHETS •x>,. *us^jiSi£js£&*Z, HET ENG. S.S. OAKFORD IN DE EIERLANDSCHE GRONDEN. De heek bemanning van tien personen vond de dood in de golven. 27 Mei: Bevestiging en intrede Ds. Papineau Salm te de Cocksdorp. 10 Juni: Pater Witte, na 12 jaar mis sie-arbeid in Eng. O.-Afrika, weer op Texel terug, wordt een hartelijke ont vangst bereid. Pastoor C. Berkemeijer, te Oude schild, benoemd te Haarlemmerliede; Ka pelaan Th. G. van Haaster, te Hilligers- berg, benoemd tot pastoor te Oudeschild. 12 Jtili: Evang. Samenkomst in het Park 31 Juli, 1—2 Aug.: Bazar N.H. Kerk Den Hoorn; opbrengst f459. 5 Aug.: Dagsluiting Herv. Jongelings- vereen. te de Koog. 15 Aug.: Zilveren Priesterfeest Pa stoor Van Ruyven, den Burg. 15 Aug.: Samenkomst in Doolhof Jon- gelingsvereen. op Gerief, grondslag. Aug.: Ds. Van Petegem, te den Hoorn, beroepen te Nijehaske; Sept.: Ds. neemt dat beroep aan.. 19 Oct.: Stichting afd. de Cocksdorp C.J.M.V. Oct.: Beroepen door N.H. gemeente den Hoorn: G. Moes, cand. te Huisdui nen; 25 Nov. afscheid Ds. Van Petegem, die 2 Dec. zijn intrede te Nijehaske doet. Oct.: Kapelaan Tesselaar, te Monster, vroeger te den Burg, te Rotterdam be noemd. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maag I Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumatische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. Nederlandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om- Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen.j Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct; Volgens recept eon Apotheker Dumont 31 Oct.: Luther-avond te den Burg. 5 Nov.: Viering 12'/2-j. bestaan Ring Texel C.J.M.V. Nov.: Beroepen in Ge-ref. Kerk H.V. Ds. Kok, te Nijewirdum, die echter bedankt. JUBILEA. I Febr.G. J. Logman, machinezetter te onzer drukkerij, 25 jaar bij ons werk zaam. II Mei: Gouden huwelijksfeest vanjac. Daalder en Pietje Daalder-Ellen te Oost. 10 Juli: Antje Vlaming 90 jaar. 18 Sept.: Gouden huwelijksfeest echt paar Kaczor-Visman te Oudeschild. 8 Oct.: Jac. Peper en Mairtje Bremer te Eierland 60 jaar getrouwd. 4 Nov.: Texels oudste ingezetene, mej. de wed. Busselman, 91 jaar. 6 Nov.: Gouden huwelijksfeest van het echtpaar Jonker-Abbenes te den Hoorn. 16 Nov.: Ginneken. Boschwachter R.W. Daalder gehuldigd ter gelegenheid 25-j. ambtsvervulling. PERSONALIA. Jan.: P. Boom, vroeger te Oudeschild, tot le havenmeester te ljmuiden benoemd 20 Jan.: C. Eelman Cz. benoemd tot postbesteller te de Waal. 3 Mei: Aan G. Bakker Pz. ten ge meentehuize de bronzen eere-penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getui.gschrift uitgereikt wegens met levensgevaar verrichte redding te de Koog. Voor hetzelfde feit kwam Bern. van Heerwaarden in aanmerking voor een bronzen medaille (later uitgereikt.) 13 Juli: D. C. Dros treedt wegens ihooge leeftijd uit de Plaatselijke Comm. der N.Z.R.M., waarvan; (h|ij 22 jaar deel uitmaakte. Aug.: H. Boer, directeur C.Z. Een dracht, benoemd te 's Heerenbroek bij Zwolle. Opvolger: A. Ens, te Wirdum. 9 Sept.: Siem de Waal, die per rijwiel Kopenhagen, Stockholm, Berlijn, Parijs, Brussel en Amsterdam bezocht en te Stockholm, het Intern. Esp. Congres bij woonde, weer op Texel terug. Afgelegd 4600 K.M. 11 Nov.: Jb. v.d. Kooij, schipper red dingboot Eierland, wegens bereiken 60-j. leeftijd gepensionn-eerd. Door de N.Z. R.M. als opvolger benoemd: Jn. Bak ker. In de plaats van de heer G. v.d. Kooij wordt J. Nieboer benoemd. 1 Dec.: G. A. Hajenius, burgem. van Goes, vroeger gem.-seor. van Texel, neemt zijn ontslag. Oct.: D. Vlas Wz. te Oudeschild, be noemd tot lid van de comm. voor de visscherij op en de handel in consumptie garnalen; Nov.: tot lid van de "Comm. voor kleine travvlvisscherij en snurre- vaartvisscherijP. Ellen, Oosterend (Ned. Visscherij-Centrale.) 1 Dec.: C. Eelman te de Koog, 34jaar in dienst P.T.T., ter gelegenheid van zijn pensionneering hartelijk gehuldigd. Dec.: Prof. dr. W. H. Keesom bekomt verlof tot het aannemen van de versier selen van Commandeur in de Orde van de Kroon van België. ONDERWIJS EN OPVOEDING. 9 Jan.: Feestelijke ouderavond o. 1. sohool Den Burg in Pen's Zaal. Jan.: C. Zaal, h.d.s. te De Koog, be noemd te Zandvoort. Opvolger P. J. Rond, h.d.s. te de Cocksdorp. 27 en 29 Febr. Ulo-Feestavond. 28 Febr.B. en W. deelen mee, dat de o.I. school te Oost per 1 April opgeheven moet worden. Eervol ontslag verleend aan B. T. Zondervan en mej. A. Vermeu len. 20 April: Mej. B. van 't Hooft be noemd tot onderwijzeres Chr.. Bewaar school (vacature-mej. S. Goënga.) 21 April: De raad ontslaat wegens op heffing vervolgonderwijs de daaraan in vaste dienst verbonden leierkrachten. Mej. A. van Ooyen, onderwijzeres te de Cocksdorp eervol ontslagen. 2829 April: Huisvlijttentoonstelling. 9—10 Juni: Bazar School Midden-Eier- land. 16 Juni: Tot hoofd o.I. school de Cocksdorp wordt B. T. Zondervan be noemd. 1 Sept.: J. de Groot, oud-directeur Z. V.S. Texel, daarna te Harlingen, benoemd tot directeur der Z.V.S. te Terschelling. 4 Aug.: Mej. G. Zwart, te Heerlen, benoema tot onderwijzeres te de Cocks dorp. Mej. J. de Jong, te Middenvaart, tot onderw. te den Hoorn. 6 Oct.: De raad besluit tot ontslagver- leening aan boventallige leerkrachten (G. Warning, den H.J. Elion, O.S.J.Brinks, de C.) 12 Oct.: Aanvang cursussen voor R.K. werkloozen te den Burg. Nov.: Aanvang cursussen voor jeugdige werkloozen te de Cocksdorp en Eierl. 1—2 Dec.: Schoolvlijttentoonstelling o.I. school den Burg; ook te Oudeschild. Dec.: Chr. Arb. Bond organiseert cur sus voor jeugdige werkloozen te Ooster end. LAGERE LANDBOUWSCHOOL De nieuwe cursus wordt gevolgd door 15 leerlingen. In totaal telt de school nu 41 leerlingen. Dit jaar hebben zes leerlingen de school met diploma verlaten 27 Nov.: Stichting Vereen, oud-leerlin gen L. Landbouwschool. ULO-SCHOOL De school wordt thans door 66 leer lingen bezocht. Een zestal leerlingen be haalde dit jaar het Ulo-diplonm A., ter wijl twee anderen voor 3e klas* HBS en één voor de 2e klas H.B.S. slaagde(n). LANDBOUW EN VEETEELT. Tex. Ort. 6 Jan.: Artikel over de land bouw in 1933, van A. Dros, 'Blanden- berg. Tex. Crt. 10 Jan.: Overzicht Landbouw- uitkomsten (L.T.B.-Boekhoudbureau.) 10 Jan.: Causerie E. Govers over Scha pen-export („Zorg voor een prima kwa liteit vleeschschaap") en van Mr. P. Lan I geveld over Vee-arbitrage. 17 Jan.: De vergadering van (56) Tex. Crocustelers spreekt zich met alg. stem men tegen saneering uit. Een adres met hetzelfde doel, bestemd voor de Kweekerscentrale, wordt door 173 per sonen (12469 R.R.) geteekend. 23 Jan.: Stichting afd. Texel Vee-arbi trage. Februari: Texel telt 663 paarden (v.j. 676). Tex. Ort. 28 Febr.: Uitslag rundvee telling. Totaal 6075 stuks in Januari (Juni 1933: 6271; in 1930: 4581). Tex. Crt. 7 Maart: Overzicht veeziekten 1933: Aantal gevallen rotkreupel 16, mond- en klauwzeer, in Oct. opgetreden 49. Het jaar eindigde met-resp. 4 en 22 gevallen. 23 Maart: Stierenkeuring. I Mei: Holl. Mij. van L. besluit samen met L.T.B. en gemeentebestuur een actie op touw te zetten tot gelijke verdeeling van het Schapenpotje op basis van de hoogste uitkeering. Tevens wordt be sloten de rotkreupelbestrijding met kracht ter hand te nemen. Onze Lammerenmarkten 22 Mei: 4274 stuks 7.00—12.50 29 Mei: 6062 stuks 7.00—11.50 4 Juni: 5449 stuks 5.00—10. 11 Juni: 3183 stuks 7.00—11.50 18 Juni: 2800 stuks 6.50—10.— 25 Juni: 1562 stuks 6.009. Totaal aangevoerd: in 1934 23330stuks 6 Juni: Paardenkeuring de Cocksdorp 8 Juni: B. en W. trekken het vee-in voerverbod van 28 Aug. 1933 in. Eind seizoen 1933—1934: 277 t.b.c.- vrije stallen op Texel, dat is 75 pet. der toen aangesloten bedrijven. Van de onder zochte dieren reageert 95 pet. negatief.; Aug.: Wegens de droogte besluiten vele veehouders koeien te doen inscharen in de Wieringermeerpdlder. 1314 Aug.: Examens Melkcursus. 20 Aug.: 25-j. bestaan Tex. Schapen stamboek. Artikelen van Ir. L. de Vries. Tex. Crt. 5 Sept.: Uitslagwolkeuring. 5 Sept.: Schapenfokkerij (111 inzendin gen). Na afloop vergadering met Hoofdbestuursleden H.M. v. L. en L.T.B. over de noodtoestand in het schapenbe- drijf. II Sept.: De L.T.B.-afd. besluit het Hoofdbestuur te verzoeken te willen be vorderen, lo. dat het Schapenpotje spoe dig verdeeld wordt en 2o. dat Texel, als speciaal fokdistrict, toeslag op zijn wol en teruggave van de graanrechten be komt 14 Sept.: Afd. Texel H.M.v.L. besluit Hoofdbestuur te verzoeken te willen be vorderen lo. spoedige verdeeling Scha penpotje; 2o. steun op üe wol van "heel Nederland met toeslag naar kwaliteit; 3o. teeltbeperking voor schapen met als basis de telling 1932; 4o. het verbieden van het dekken van halfj. ooien. 6 Oct:. De raad neemt een verordening aan, strekkende tot wering van tubercu leus vee. 18 Oct.: Jaarvergad. Vereen, tot Bestrij ding Rundvee-t.b.c. Reeds 278 vrijebedrij- ven en nog slechts vier pet. re actie dieren. 31 Oct.: Praatavond H.M.v.L.L.T.B. 4 Nov.: Geval van miltvuur te de Cocksdorp. 17 Nov.: Vee-invoerverbod, door B. en W. uitgevaardigd, wordt vankracht (gevaar voor mond- en klauwzeer). 21 Nov.: Stichting afd. Oosterend Chr. Boeren- en Tuindersbond. Dec. Geval van mond- en klauwzeer in Eierland. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Sept.: In Waalenburg een nieuwe wa termolen geplaatst. 12 Sept.: Officieel in gebruik gesteld. 5 Oct.: Ter voorziening in de vacature- J. J. Rab, penningm. Dertig Polders, J. C. Kager benoemd. Oct.: B. Bakker, 22 jaar dijkgraaf van Burger-Nieuwland, opgevolgd door W. Eelman. 12 Nov.: Hoofdingelanden Dertig Pol ders Joh. Roeper Nz. en Jb. Boogaard Hz. herbenoemd. 5 Dec.: Afscheid J. S. Dijt, dijkgraaf en J. J. Rab, penningm. Dertig Polders. Dec.C. Keijser Hz. tot dijkgraaf Der tig Polders benoemd. DE WATERWOLF. Jan.: Vragen van Statenlid Van Nuland aan Ged. Staten over toestand onzer N. O.-kust bij de vuurtoren. Het onver wijld treffen van voorzieningen wordt door'Ged. Staten niet noodig geoordeeld. Bovendien zouden eventueel noodige wer ken meer kosten, dan 't land, dat prijsge geven moet worden. 8 Febr.: Het nog restende duin ter hoogte van de voormalige Vinkenbaan bij de Cocksdorp bezweken; de Waag overstroomd. Sept.De laatste weken weer vele me ters duin weggenomen achter de Eierl. vuurtoren. 10 Oct.: Het Statenlid C. Thomassen stelt Ged. Staten vragen in verband met de bedreigde Noordpunt van Texel. 14—15 Oct.: Weer rijf M. duin wegge nomen achter Eierl. vuurtoren. Eind Nov. Statenlid Van Nuland brengt in Prov. Staten de toestand van Texels noordpunt ter sprake. Op de vragen van het Statenlid Thomassen antwoordde Ged. St. o.m.: „dat het onverwijld treffen van voorzieningen Ged. Staten nog niet noodig voorkomt en dat het thans nog aan Eierland, eigenaar gronden Eierl. Huis en het Rijk staat maatregelen te ne men". T.E.S.O. Tex. Crt. 10 Jan.: Over 1933vervoerde TESO: 141343 personen, 32346 rijwielen en 3803 auto's. 1 Febr.: Uitbreiding bootdienst (werk dagen vijfmaal, Zondags driemaal heen en weer.) Uit de -rekening 1933 blijkt, dat over dat jaar f26000 winst is gemaakt. 21 Febr.: Jaarvergadering. In de vaca ture-Wage maker wordt G.' J. B. Mulder benoemd. 5 April: De TESO-steiger te den Hel der door een onderzeeboot zwaar bescha digd. Tot voorz. van TESO benoemd: W. H. Lap; tot vice-voorz.G.J.B. Mulder. 28 Maart: Tewaterlating „Dokter Wa- gemaker". 17 Mei: Proeftocht „Dokter Wagema- ker" op de Nieuwe Waterweg; 24 Mei op het Marsdiep; 26 Mei wordt het schip in dienst gesteld. 17 Juni: Reis naar Terschelling. Juli: TESO vervoert 19424 personen (Juli 1933: 18869) en 7791 rijwielen (Juli 1933: 7623.) 7 Aug.: Tweede tocht van de Dokter Wagemaker naar Terschelling. Juli—Aug.Door TESO vervoerd 49721 personen, 20480 fietsen, 1265 auto's (resp. 3058 2504 202 meer dan vorig jaar). 5 Nov.: Ingang winterdienst (tot 1 Febr.) JEUGDHERBERG. Het aantal overnachtingen steeg met 85, n.l. van 4444 tot 4529. Wegens plaatsge brek werden 200 trekkers afgewezen. Aan tal trekkers, dat van de J.H. gebruik kon maken: 1876 (v.j. 1854), waaronder vier Duitschers, twee Belgen, twee Amerika nen en negen Zwitsers. Van de nood-J.H. Burgerhout js geen gebruik gemaald. Van concurrentie van de Kampeerhuizeri te de de Koog is niets gebleken (volledig jaar verslag volgt.) TEX. ELECTR. MIJ. Tex. Crt. 7 Maart: Verslag over 1933: eind Dec. 1307 lichtafnemers, 97 lcrachtaf- nemers met motoren van totaal 482 p.k. (1932 resp. 1292 89 370). Afgeno men K.W.U. 503000 (was over 1932: 441724). 21 April: De raad besluit tot electrifi- catie vanM. en Z.-Eierland; 16 Juni wordt tot verdere elecrrificatie besloten (langs Postweg en Pietershoeve.) Aug.: De gemeentetoren te den Burg eenige dagen door de T.E.M. verlicht. 2e helft Nov.: Electrificatie Eierland, voor zoover ontworpen, komt gereed. 10 Dec.: F. A. Smit Kleine, Comm. N. V., op 61-j. leeftijd te Haarlem overlie den. 1920 Dec.: Kookdemonstratie in Hotel Texel: 270 bezoeksters. VEREENIGINGSLEVEN. Jan.: Gemengd Koor Den Burg hervat zijn repetities. Dir.: Tj. Joh. Dito. 23 Jan.: Alg. Tex. Middenst. Vereen.: Philips Geluidsfilm. 25 Jan.: Lezing Dr. Ir. M. D. Dijt voor de Intern. Vereen, voor Econ. Samenwer king. 3 Febr.: Feestavond L.R. Texel. 15 Febr.: Avro-Avond. 21 Febir.Excursie bollenkweekers naar Sassenheim. - 22 Febr.: Verg. P.T.V. Texel. Lezing over Pullorum door dierenarts Frederiks. 14 Maart: Opening Openb. Leeszaal. Tentoonstelling van het oud-Texelsch Paartje". 28 Maart: Esp. Feestavond. Afscheid Birger Karlsson. 10 Mei: VIOS behaalt op concours te Andijk in de 3e afd. met 123 punten de 2e prijs; Tex. Fanfare in de afd. Uitmuntendheid met 166 punten de le prijs. Excelsior te Krommenie in de 3e afd. marschwedstrijd met 23 punten een 2e prijs, in de concertwedstrijd met 52 punten een 2e prijs. 10 Mei: Texelsche Esperanto-dag. 21 Mei: Afstandsrit L.R. Texel. 29—30 Mei: Tentoonstelling Vereen, voor Slechthoorenden. Tex. Crt. 30 Juni: Uitslag schietwed strijden.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2