TEXEL l-SUCCES I Aanvang 2 uur. De Visscherij in 1934. De Voetbalsport in 1934. 9ngezond&ii 3 Aug.: Demonstratie L.R. Texel te de Koog. Seizoen 1934. Druk vreemdelingenver keer. 16400 bezoekers, 81000 overnachtin gen. Propag. Comm. behandelt 1905 aan vragen. Zie ook de TESO-rijfers. 20 Aug.Demonstratie Gymn. Vereen. Texel. 13 Sept.: Propag. Vergad. Esp. Monu ment Comité. Pen's Zaal uitverkocht. Sprekers o.m. M. J. Oele en S. de Waal. 19 Sept.: Paardensportfeest L.R.Texel. 21 Sept.: Rondrit N.H. Zusterkring Dorcas (den Burg.) 21 Sept.: Damsimultaan O.K.K. S. van Heerwaarden won met 6—4; remise 7. 14—15 Oct.: Tentoonstelling Missie- naaikring. 1 "Nov.: Unitas (den Hoorn) bestaat 50 jaar. 5 Nov.: Vara-Avond. Nov.: Het N.V.V. petitionnement krijgt op Texel 1912 handteekeningen. 23 Nov.: U.D.I, voert ten bate Nutsbe-i waarschool Tropenadel op. Zaal uitver kocht. Netto-opbrengst f215.—. 17 Dec.: Zamenhof-herdenkingsavond. Het Esp. Monument-comité heeft reeds ruim f440.— bijeen. NIEUWE VEREENIGINGEN. Jan.: Comité Den Burg R.K. Liefde werk Oud Papier. 5 Maart: Afd. Den Burg van Mooi Texel 17 Juli: Oranje-Vereen. Den BuTg. 24 Sept.: Coop. Brandstof-Inkoop-Ver- een. (Afd. Texel Be stuur der sbond.) 26 Sept.: Chr. Reisvereen. Den Burg. 2 Oct.: Afd. Oosterend van Mooi Texel 24 Oct.: Afd. Texel R.K. Esperanto- Bond. 17 Nov.: Afd. Texel Arb. Sportbond. 21 Nov.: Texels Klein Tooneel Den Burg. 24 Dec.: Afd. De Koog van Mooi Texel. (Zie ook onder andere rubrieken.) ONGEVALLEN, BRANDEN. 3 Jan.: Twee vertrekken van 't woon huis P. Dros, Weverstraat, uitgebrand. 17 Maart: Auto van dokter W. rijdt in de haven. Gelukkig zonder inzittenden. 19 April: Duinbrand in het Buitenveld bij de Cocksdorp. 30—31 Mei: Het huisje „Landzicht" van Hoogerwerf afgebrand. 21 Juni: Bert Graaf bij de Strooppot door een auto, tengevolge van een de fect aan de stuur-inrichting, aangereden en gedood. 9 Juli: Jn. Duinker nabijde Oosteren- derweg tusschen Oudeschild en Oosterend doordat hij onwel werd bij het fuikenzet- ten te water geraakt en verdronken. 26 Juli: Begin van brand in pension Op Duin door ontploffing van een benzine kachel. H. Wuis bekomt ernstige brand wonden en moet lange tijd in het Hospi taal worden verpleegd. 25 Aug.: Duinbrand bij paal 10. Drie H.A. verbrand. 10 Sept.: Te Oosterend schuur van W. Trap afgebrand. 30 Sept.: Buiten haven Oudeschild bootje met P. Kaan en zijn zoontje Jan omgeslagen. Gelukkig gered. 11 Oct.: Ongeval aan de haven, ten gevolge waarvan Jb. Bruin eenige tijd in Hospitaal te Den Helder moet worden verpleegd. STRANDINGEN. 17—18 Jan.: Het Eng. s.s. Oakford in de Eierl. gronden vergaan. Tien slacht offers. 26 Jan.: Deplechtige uitvaart te Oudeschild. 23 Jan.: Het Zweedsche s.s. Chr. Ma- thiessen in de Eierl. gronden gestrand. Het wordt vlot gebracht. 8 Mei: De Raad voor de Scheepvaart komt tot de conclusie, dat de kapitein van de Oakford naar beste weten gehan deld heeft en dat de bemanning van de „Eierland" haar plicht heeft gedaan. 45 Oct.: Vergaan van het Belg. s.s. Charles José, N.W. van Vuurschip Haaks. Negen slachtoffers. WERKLOOSHEID. De geesel der werkloosheid striemde ook dit jaar de wereld met felle slagen. Ook Texel werd niet gespaard. We geven hier een overzicht vain het aantal inge schreven werkloozen en van dat der te- werkgestelden. 1934 Ingeschreven Tewerkgesteld 1 Jan. 489 275 1 April 439 207 1 Juli 397 226 1 Oct. 460 83 half Dec. 569 266 Het kleine getal in Oct. werd veroor zaakt door het feit, dat een flink getal werkloozen door de T.E.M. o.m. in Eier land aan werk geholpen kon worden. Op Begrooting 1935 werd voor werk 'loosheidsvoorziening f120.000 uitgetrok ken. (Over 1934 bedroegen de kosten 197000, over 1933 f73400.) ALLERLEI. Dec.—Jan.: Opbrengst verkoop Welda digheidszegels bruto f374.14. Jan.: Te de Cocksdorp sticht T. Buis Pz. het eerste pension aldaar. 24 Jan.: Houtverkoop Staatsboschbe- heer. Opbrengst f1412.—. 2 Febr.: Laag water te Oudeschild 1.56 A.P. Tex. Crt. 17 Febr.: Overzicht loop der bevolking 1933: Totaal 31 Dec. 1932: 7985 inwoners. Entree 25 en 10 ct. Tribune 15 ct. 28 Febr.: Verkoop hoeve Dei Gratia; kooper E.E. Stoel qq. te Bloemendaal, f 18500. 9 Maart: Opbrengst verkooping Strand vonderij f 1671.50. 24 Maart: Het le kievitsei. 1 "April: Opening Eelman's Ontspan ningsgebouw. 18 April: Verkoop hoeve Wageningen. Kooper: voor T19500 C. M. Verheul, die haar voor f 19800 aan S.C.Eelman verkocht. Later ging ze over aan M. Koorn Cz. Mei: Opening Kamphuis Bosch en Zee te de Koog. 31 MeiProeftocht met de Vlieland van de Cocksdorp naar Vlieland (Reederij Doeksen. Een vaste dienst op Vlieland geopend. Ook Gebr. Boon varen dage- 3 Juni: We hooren via Radio-Hilversum klanken van Texels lammerenmarkt (gra- mofoon-opnamen Avro's Radio-Journaal). 24 Juni: Opening Kamphuis de Peli kaan. Tex. Crt. 30 Juni: Artikel over „Is het zeegras ziek?" Juni—Juli: Groote droogte. 31 Juli: Excursie naar Wieringermeer- polder onder leiding van H. Klimp. 4 Aug.: StrandfeestDe Koog. Omstreeks Aug. waren nog Tuim 400 personen ingedeeld bij de werkverschaf fing in onze gemeente. 1 Aug.: Vérkoop Bloemwijk met7.38.60 H.A. land voor f7070 aan H. Hin Jz. 7 Aug.: Bij den Hoorn het lijk aa'nge- spoeld van een bij Callantsoog verdron ken zwemmer. 24 Aug.: J. Witte en G. Muckel, Alk maar, over het Marsdiep gezwommen. Aug.Sept.: Artikelenreeks „Met een logger ter haringvangst. (H.J. Kraai.) en „Van Texel naar Chicago" (Marius Reuvers.) 9 Sept.: Nel Bruin, M. Boogert, G.Bais, J. Kwast, C. Oud en D. Geervliet (Den Helder), over het Marsdiep gezwommen. 18 Sept.: Gezelschap onder leiding van Ds. Visser en Van Petegem naar den Haag (opening Staten-Gen.)uit Ooster end onder mevr. v.d. Leer. Oct.: Aantal oude fietsplaatjes bijeen gebracht door onze lezers, 3700 stuks. Bestemd voor Sanatorium Zonnestraal. 10 Oct.: Filmavond Tex. Filmarchief. Pen's Zaal uitverkocht. Aangemoedigd door het succes volgen ook vertooningen op de andere dorpen. Tex. Crt. 20 Oct.: Artikel over eb en vloed op de Waddenzee met schetskaart. 1 Nov.: Verschenen het Texel-boekvan J. Drijver. Hulde! 2 Nov.: Windhoos over deel van Texel. Seizoen 1034: Oesterteelt bij Oost vrij wel mislukt. 12 Dec.: Ouwe Sunderklaas. Groot aan tal gemaskerden. COLLECTES. Febr.: Nieuw raam Nieuwe Kerk Delft f 49.79 10 Mei: Stichting Lijders vallende ziekte 196.02 10 Mei: Emmabloempje 178.88 Juni: Zonnestraal 146.72 Juni: Gewapende Dienst 25.99 Aug.: Herwonnen Levenskracht 129.43 Aug.: Ned. Bijbelgenootschap 159. Dec.: Zedelijke verbetering gevan genen 45, Totaal f930.83 CRIMINALITEIT. Jan.: Inbraak en diefstal in het St. Janshuis. 11 Dec.: Inbraak in de woning van mej. G. Bakker, Warmoesstr.; eenige da gen daarvoor inbraak met diefstal in Eelman's Gebouw aan de Zwaanstraat, De daders aangehouden; ze hebben be kend. door J. HENKES. GARNALEN. De Texelsche garnalen- visscherij behoort bijna tot het verleden. Van Januari tot April is door 2 schuiten, enkele dagen op garnale ngevischt. Door de geringe vangsTc zijn de kleine visschers dit jaar tot 15 April aan het wulken visschen gebleven. 12 April is een deel van de visschers met garnalenvisschen begonnen, wat slechts enkele dagen duur de wegens het sluiten van de Fransche, grens voor de Holiandsche garnalen. Daar er ook in de zomermaanden, bij voorgaande jaren vergeleken, zeer weinig vangst was, werd er door enkele schui ten voor de puffabriek gevischt. De be somming was zeer gering. ZEEGRAS, is er in het geheel niet aangevoerd, terwijl voorheen de visschers, zoodra het garnalenvisschen was ge ëindigd, zich op de zeegraswinning kon den toeleggen. Dit jaar moesten zij de bosschen van Staatsbosehbeheer opzoe ken. WULKEN. Daar vorige jaren pas 1 Oc tober een begin met wulkenvisschen werd gemaakt, is dit jaar door de visschers vereen, een verzoek gericht tot de be trokken Ministers, om een halve maand eerder met deze visscherij te mogen be ginnen, en inplaats van 30 April het seizoen 15 April te doen eindigen. Dit is door de Minister goedgevonden. De prij zen, bij de aanvang vastgesteld op 15 ct. per Kg., waren niet lang te handhaven. Door verdeeldheid onder de visschers zelf, werd het kwantum, dat in België voor een matige prijs gebruikt kan wor den, ver overschreden met als gevolg, dat de prijs zoodanig ging dalen, dat het absoluut geen loonend bedrijf meer ge noemd kon warden. KREUKELS zijn er dit jaar zeer wéi nig aangevoerd. Daar het zeegras van de waarden is verdwenen, zijn de kreukels zoo goed als geheel weg. Kon voorgaan de jaren een klein deel der visschers de kreukelvisscherij uitoefenen, thans is ook dit visschersbedrijf geheel te niet. Enkele personen zochten kreukels aan de steenglooiïng. De prijs was tot Oct. redelijk. DE HARING- en GEEP-visscherij was wat ruimer dan in 1933 aan de Texelsche kust. De prijzen waren echter laag, zoo dat de uitkomsten nog zeer matig waren te noemen. DE PALING-visscherij was zeer slecht Hoewel de hoop bij de palingvisschers in het begin van dit seizoen begon op te le ven, kwam men al spoedig tot de conclu sie, dat dit maar van zeer korte duur was. De vangst bleef 50 pet. beneden het nor male. De prijzen bij de groothandel va rieerden van 52 tot 60 ct. per Kg. Groote hoeveelheden werden uit Dene marken en Noorwegen ingevoerd, tot na deel van de Holl. palingvissoherij. DE MOTORVISSCHERIJ was dit jaar iets gunstiger. Wel waren de prijzen van de tong zeer laag: door de gunstige weers gesteldheid werd meer visch aangevoerd; hierdoor waren de uitkomsten nog ma tig te noemen. door D. DAPPER, voorz S.V. Texel 1934 is voor S.V. Texel wederom een gunstig jaar geweest. Het ledental bleef constant, terwijl de onderlinge verstand houding goed is geweest. Onze verrich tingen in vorig seizoen bleven voor T I - onder het gemiddelde, Til en lil eindig den als goede 2e in haar klasse. Na de Comp. volgden de bekerwedstrij den van de N.H.V.B. om de Rauchbeker. TI werd reeds in de eerste uitgeschakeld. Til zou aan de Gouden-Kruis-wedstr. - deelnemen, maar door onmogelijke sa menstelling van het program was dit niet te doen. Aan een cohrp. om kampi oenschap van N.H. werd deelgenomen. De 3e plaats op de ranglijst werd bereikt. Een aardig Pinksterprogramma volgde Als gasten kregen we "Wilh. Vooruit (4e kl.), dat een T.-Comb. dik op haar huid gaf. 2e Pinksterdag speelde een Atcm. Comb, tegen ons Ie, welke fraaie wed strijd door T.. gewonnen werd. Overigens bepaalde ons zomerprogram zich tot een tweetal wedstrijden tegen H.R.C. II, waarbij zeer goed spel ge speeld werd. H. bleet in beide wedstrij den overwinnaar. Enkele plaatselijke wed strijden bleven zonder propag. waarde. T. II stelde 'teleur in een tweetal ne- deflaagwedstrijden. Langzamerhand nu haderde de nieuwe comp. Met weinig "hoop werd begonnen met een wedstrijd te Utrecht tegen Utrecht om de K.N.V.B.- beker. Met een dikke nederlaag terug Boven verwachting zette de Comp. voor T 1 prachtig integen Succes werd gelijk gespeeld en sedert heeft T. de leiding Thans wordt deze wat in gevaar gebracht door de 0-1 uitslag tegen N.N., maar toch kunnen we voor T I beslui ten met 'n woord van oprechte waardee ring. T.II zette goed in, won de eerste drie wedstrijden. Drie nederlagen volg den. Hier ontbrak de juiste geest. T.II herstelde zich, speelde gelijk tegen At las en won van Schagen II met flinke cijfers, waardoor zij kans maakt op de 2e plaats, waardoor promotiekans ge schapen wordt. Het belangrijkste is ook, dat T.II le klas N.H.V.B. wordt ter ver krijging van goede reserves. TUI maakt het ook goed en heeft een goede kans op de eereplaats van haar afd., zoodat we zeer tevreden het oude jaar besluiten en vol goede moed het nieuwe aanvangen. (Bestuur. Afgetreden is onze trouwe secr. Alb. Dros Az., die met dank voor zijn vele en moeilijke werk op de cene- lijst werd geplaatst. Ook Nic. Ran trad af als bestuurslid. Opvolgers waren N. de Graat en A.Dros Pz. Financieel is het jaar niet zoo makke lijk geweest, al behartigde onze Minister yan Financiën G.Dros'de zaken ook met uiterste zorg. Het terrein vroeg weer een groote soin, maar is danook, zelfs in deze tijd van het jaar, in goede con ditie. De accommodatie werd verbeterd door het aanbrengen van electa", licht. Een oefenterrein werd gehuurd. 'Miede hierdoor en door de goede zorg van on ze terreinman wordt de goede toestand van ons speelterrein verklaarbaar. Henk Ran kwam weer in ons midden, wat een goede gebeurtenis was. In Febr. werd een feestavond gehouden, die klonk als een klok. Onze Adsp. afd. is kerngezond en belooft iets goeds voor de toekomst. Van de oefenavonden .wordt druk gebruik ge maakt. Tevens wordt aan een feestavond gewerkt. Dit jaar hebben we bezoek gehad van Verkade met drie elftallen. Dat was in orde. Ook zijn wij bij Verkade geweest. Ook hierover niets dan lof. Verkade won 'hier een 'beker, wij ont vingen een fraaie herinneringsplaquette. In Zaandam verloren B. en C„ maar A. won op fraaie wijze als no. twee een mooie medaille. Ook moeten we nog de excursie naar de Vcrkade-fabrieken ver melden. Verder is het gelukt een adsp. comp. voor Texelsche clubs te krijgen. Er is reeds mee begonnen. Hopen we, dat ze aangenaam verloopen en opbouwend wer ken. Scboolwedstrijden. Er werd in de 2e afd. een heele comp. gespeeld. In afd. A. werd O.L.S. den Burg kampioen en voor een jaar houder van de mooie wisselprijs, aangeboden door het ge meentebestuur.. In afd. B. de Chr. School den Burg.. Dit zijn tnooie wedstrijden waarin de jeugd zich uitleeft, ieders be langstelling waard. Pogingen worden gedaan om T. aan een goede trainer te helpen. Een aantal heeren werd bereid gevonden hiertoe 'n comité te vormen. De voorbereidingen wachten nog op gunstig resultaat. Uit het bovenstaande blijkt, dat weer 'n werkzaam jaar achter ons ligt. De arbeid werd echter verlicht door medewerking van zeer velen, aan wie wij hiervoor har telijk dankzeggen. Texels Filmarchief. Verschillende ver richtingen en elftallen blijven op de film bewaard. Voor zeer velen zullen de vcir- tooningen prettige herinneringen wakker roepen zoovaak ze worden herhaald. In dit verband zie ik ook de ontelbare foto's van schoolwedstrijden en van onze jon ge Ie'den. Dit en rne'de de vrije ruimte in de Texelsche Courant stellen ons In staat in nauw contact te blijven mét onze getrouwen, waarvoor wij 'onze biezondere dank betuigen aan de Tex. Crt. en haar - Filmarchief. Nu staan we voor een nieuw jaar. De tijden zijn niet gunstig, maar de vereen, is gezond, dus gaan we met goede moed het nieuwe jaar in, wetende dat veler oogen op ons gericht zijn. We wenschen allen een voorspoedig 1935 toe. Onzie leden en onze getrouwen een jaar vol succes en vol eenheid. 9 N. V. T. E. M. Koop geen electrische apparaten die radio-storingen veroorzaken. IS DIT DE JUISTE MANIER. Met genoegen bied ik mijn veront schuldiging aan (naar aanleiding van het ingezondene in de Tex. Courant van Woensdag 19 dezer over tewerkstelling bij Waterstaat van een miet-Texelaar) aan hen, die meenden, dat ik verkeerd was ingelicht en die zich door het gepubli ceerde verongelijkt gevoelen. Mij werd n.l. door een der betrokkenen meege deeld, dat bedoelde persoon niet voor dat werk was aangesteld en hij ook niet voor dit werk is betaald geworden, doch dit heelemaal gratis heeft gedaan. Ik ben bereid dit direct aan te nemen, omdat ik geen reden heb de mij inlichtende per soon te wantrouwen. Doch hiermee kan men de openbare meening niet de kop in drukken. En dan herhaal ik mijn vraag: Sls dit de juiste manier? Is het conse-i quent gratis arbeid te verrichten, terwijl honderden werkloos rondloopen, afge zien nog van mijn motiveering uit mijn eerste schrijven Nogmaals herhaal ik: het gaat niet te gen personen, (alle persoonlijkheid in dit geval is mij vreemd), doch om het feit op zichzelf. Laten we ons eerst realisae-ren, voor we tot dergelijke dingen overgaan. J. WESTDORP. De Cocksdorp, 20 Dec. 1934.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 3