TEXELSCHE COURANT De Bloembollenteelt in 1934. De veeteelt op Texel in 1934 DERDE BLAD. Texels Museum in 1934 De Korfbalsport op Texel Texel bestaat thans uit: De Eierveiling in 1934. Texelsche Berichten Zaterdag 29 Dec. 1934. door J. LIST. Weldra wordt het „Bloembollensanee- ringsplan 1933" twee jaar oud en nog steeds kunnen we niet zeggen, dat het bloembollenkweeken een loonend bedrijf is geworden, wat het waarschijnlijk ook wel niet zal worden, zoolang het valu- taverschil in ons nadeel blijtt. Wij toch hebben voor SO pet te exporteeren naar ianden met een lagere valuta dan Neder land, zoodat het voor de hand ligt, dat omgerekend in Hollandsch geld, in die landen geen goede prijzen zijn te maken voor ons product. Een loonende prijs voor ons beteekent voor onze cliënten een te hooge prijs en voor alles moeten zij er aan kunnen verdienen. Zoolang de Ne- derlandsche regeering krampachtig vast houdt aan de gouden standaard, tot zoo- zoolang geen ^velvaart in ons vak. (Het is bekend dat de meeningen hieromtrent verdeeld zijn. We stippen dit even aan om voor ingezonden stukken van anders denkenden gespaard te blijven. Red.) De overige 20 pet. van onze bloembollen gaat naar Duitschland, hetwelk welis waar geen ge de pre deerde valuta heeft, maar vanwaar men moeilijkheden onder vindt om ;het geld op tijd binnen te krij gen, wat al even erg, zoo niet erger is. Deze moeilijkheden zullen de exporteurs voorzichtig stemmen en zeer zeker zal de terugslag komend seizoen op de prijzen van de Narcis. Dubb. von Sion, een arti kel, hetwelk spedaal veel naar Duitsch land gaat, hier op 'Texel zeer wei mel k baar zijn. Er zijn dit seizoen tamelijk veel nar cissen, tulpen en hyacinthen onverkocht gebleven; meest dikke bollen; de mini- mum-exp.-prijzen bleken onze cliënten te hoog, zoodat ze liever wat kleiner maat bollen kochten. Deze onverkochte bollen zijn de perste helft van December door de Regeering overgenomen ,en zullen per 1 Mei a.s. worden betaald, echter niet uit het Landbouwcrisisfonds, doch uit een heffing van de beteelde oppervlakte hya- emthen, tulpen en narcissen. Voor tulpen en narcissen bedraagt deze heffing zoo ongeveer f4.per Are, of f400 per bun der en m.i. zal het niet van een leien, dakje gaan deze zware heffing binnen te krijgen ,van zeer vele kweekers, die geen cent .meer hebben te missen. Ons vak is mét zeer veel andere de dupe van het streven .onzer Regeering om de gul den op peil te houden, waar ontegenzeg gelijk 'n categorie van menschen voordeel van heeft, maar is het nu ook niet haar plicht om de gedupeerden schadeloos te stellen? Ons vak kan de Regeering in deze tegemoet komen door de saneerings- kosten en de overgenomen bloembollen voor haar rekening te nemen. Ondanks crisis ien narigheid was het gewas van we kunnen wel zeggen alle bloembollen dit jaar best: Nare. Dubb. von Sion goed geruimd tegen behoorLijke prijzen, beste kwaliteit f4.— per 100; nare. Golden Spur eveneens goed ge ruimd, beste kwaliteit f2.50 a f2.75; an dere narcissen meest tegen minimum-prij zen of konden daarvoor geen kooper vin den; tulpen meest minimum-prijzen en hyacinthen eveneens voor zoover deze iwee soorten daarvoor een kooper konden krijgen. Orocussen geel f 15, soort crocus f30, een enkel duur soort tot f80 per H.L. De vooruitzichten zijn weinig bemoedi gend; in .Engeland worden thans bedui dend veel narcissen en tulpen gekweekt, waar wij, dank zij de hooge Hollandsche valuta en de 10 pet. invoerrechten niet tegen kunnen concurreenenin Duitsch land begint men eveneens te kweeken op grootere schaal; de betalingsmoeilijk heden met Duitschland; de andere Euro- peesche landen contingeriteeren. Alleen uit Amerika wordt wel eens een ander geluid vernomen, zooiets alts verlaging van invoerrechten op hyacinthen, tulpen en bijgoed en opheffing van embargo op narcissen. Dit is echter tot nog toe niet officieel bevestigd eu kan ook nog wel een paar jaar op zich laten wachten. door H. J. Az. KRAAI. In Maart werd het Museum van het Glazen Paleis overgebracht naar de voor malige Ulo, waar het beter kon worden gehuisvest. Het werd in het seizoen toen het dagelijks geopend was door plm. 2000 personen bezocht. De collectie vogels, schelpen, enz. werden wederom uitgebreid. Speciale vermelding verdie nen de Texelsche poppen, vervaardigd door de dames Mulder-Van Gelder en Dros-Donker. Ook de aanschaffing van enkele zeewater-aquaria kwam het Mu seum ten goede. Een woord van dank aan de Texelaars, die schelpen, do'odgevonden vogels, oudheden aan het Museum af stonden is ten slotte wel op zijn plaats. door C. KEIJSER Hz. Het afgeloopen jaar is voor de vee houders een teleurstellend jaar geweest. Stond het er in 't begin van 1934 voor, dat de schapen een behoorlijke prijs zou den gelden, wat ook in de eerste maan den werkelijk het geval was, de lamme- renmarkten hebben het tegenovergestelde, bewaarheid. E>e mindere afname van scha- penvleesch voor het buitenland en de zeer slechte prijs van de wol gaven de prijs onzer zes-weeksche lammeren een ge duchte duw. Algemeen was degedachte op Texel een gemiddelde prijs tekrijgen van plm. f 10.De vette lammerenmarkt, een week voor de officieele markt gehou den, leerde echter anders, wat ook in het verdere verloop tot uiting kwam. Het werd later niet beter, eerder slechter. Voeg daarbij tengevolge van het slechte najaar van '33 de mindere teelt, dan is te begrijpen, dat de verwachting van de Texelsche schapenboer niet in vervulling is gegaan. De oude schapen hebben het even beter gedaan dan vorig jaar. Was er toen een gemiddelde prijs van f9.—, dit jaar gol den ze plm. f 12 a 13.50. De oorzaak hiervan was waarschijnlijk de betere gras groei op het vaste land. Tevens hadden vele boeren daar koeien aan de regeering geruimd, waarvoor menigeen schapen in de plaats stelden. De rundveehandel was in 't voorst van jaar niet zoo ontmoedigend; de 2-jarige versche koeien gingen nogal voor aardige prijzen van de hand. Ze golden plm. 1175 a f 200. Doch later werd dit in verband met de slechte zuivelprijzen ook minder. Geen wonder ook, als de boeren 31/2 a 4 ct. perL. uitbetaald krijgen. Ten overvloede moest de Texelsche veeboer zijn voer duurder betalen door de graan rechten, opgelegd door de regeering. Tenslotte DE WOL. Mocht de prijs der wol vorig najaar zeer opgeloopen zijn, van 50 tot 80 ct.per Kg., 't voorjaar van 1934 was deze prijs weer geheel verdwenen en toen danook de schapen- boer hier weer aan zijn afzet toe was, kon hij met veel spul en moeite 50 ct. bedingen, ja, er zijn nog wel partijen van de hand gegaan voor 45 ct. en minder. Deze prijs is gelukkig weer even opgeloo pen; de meeste partijen zijn nog ver kocht voor 521/2 en 55 ct. per Kg. Enkele boeren hebben met wachten nog geprofi teerd en verkochten hun wol voor 60 a 62i/s ct. per Kg. Een prijs echter, die er niet toe kan bijdragen om 't jaar voor Texel goed te maken. We hopen nu, dat volgend jaar de regeering onze wol voor een behoorlijke prijs zal afnemen voor de vervaardiging van militair- en postlaken. Alles bij elkaar genomen, kunnen we aannemen, dat de toestand voor de Texel sche boer zeer slecht was, ja vrijwel veel minder dan elders. Dit blijkt ook nog duidelijk uit de gegevens, verstrekt door het Boekhoudbureau der H.M.v.L., die aanwijzen, dat de bedrijfsuitkomsten op ons eiland gemiddeld een negatieve opbrengst .aanwijzen van ruim f23.— per H.A. Dit vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de zeer slechte toestand van het scha- penbedrijf. AANVOER TER MARKT. Paarden, boven drie jaar 42. Paarden beneden drie jaar 5. Rundenen 360. Vette kalveren 17. Nuchtere kalveren 940. Gras kalveren 156. Schapen 2398. Vette var kens 1. Magere varkens 245. Biggen 734. Korven kippen 327. Lammeren 28483. Gei ten 9. door J. BEUMKES, voorz. T.K.B. DE TEX. KORFBALBOND. De Texelsche Korfbalbond kan met voldoening op 1934 terugzien. Wel gin gen de kampioen Verdo Nigro en no. 2 over naar de N.H.K.B., doch van deze vereenigingen speelt nu weer een twaalf tal in de T.K.B. Ook K.V.T., uit den Hel der, zoodait het ledenaantal steeg. Het is voor de T.K.B. een verheugend teit, dat V.N. en ELTO zoo'n mooi fi guur slaan in de N.H.K.B. Dit bewijst, dat het spelpeil op Texel 'op behoorlijk niveau staat. Met Pinksteren kwamen hier 2 twaalftallen uit Leeuwarden. Zij werden door twee Tex. Comb, verslagen. Jam mer, dat er voor het korfbalspël op Texel niét veel belangstelling iTs. Het Bestuur vertrouwt echter, dat dit heter zaï woTHen. De heer W. Stolk, eenige janen secr., daarna voorz. trad af. Onder zijn voorzit terschap werd o.m. besloten, dat de ver- eeniging, die kampioen werd, een vlag zou krijgen, welke zij gedurende de kam- pioenstijd mocht hijschen. Deze vlag is voor het eerst gewonnen door V.N. Zij werd uitgereikt op de T.K.B.-feestavond op 24 Maart. De heer Stolk werd opge volgd door de heer D. Backer. Door het vertrek van de heer G. Warning verliest de T.K.B. weer een goede kracht. Hij heeft veel in het belang der Texelsche korfbalsport gedaan. Het bestuur van de T.K.B. bestaat op heden uit de heenen J. Beumkes, voorz., G. Warning, secr., P. Vermeulen, penningm., D. Keijser, Comp.-leider en D. Backer, comm. DE COMPETITIE T.K.B. door D. H. KEIJSER, comp.-leider. Het séizoen '33'34 had een vrij Vlot verloop. Het kampioenschap werd be haald door Verdo Nigro met 1 punt voorsprong op ELTO. Beiden gingen over naar de N.H.K.B. waar ze een zeer goed figuur slaan. De competitie 1934'35 werd aange vangen met 7 vereenigingen, n.l. de Zwa luw, OKC, SVC, DTS, Verdo Nigro II, ELTO II en een nieuweling, KVT, uit Tuindorp, den Helder. Ook deze compe titie heeft een zeer vlot verloop. De meeste clubs zijn op een of 2 wedstrijden na, uitgespeeld. Evenals vorig seizoen Verdo Nigro en ELTO zijn er ook thans 2 clubs die ver boven de anderen uitste- sccn, n.l.. de Zwaluw, van den Hoorn, en OKC, Oudeschild. De Zwaluw heeft uit 11 wedstrijden 20 p. en een doelsaldo van 7918. Om zich kampioen te noe men heeft de Z. nog slechts de wedstrijd tegen V.N. II te winnen, hetgeen wel niet zoo moeilijk gaan zal. Dij |het verschij nen van dit verslag, is hun kampioen schap waarschijnlijk een feit. Ook O.K.C. heeft zich kranig geweerd, een groot deel der comp. had O.K.C. de leiding. Ook de Zwaluw moest er, nog wel aan den Hoorn, aan gelooven en verloren met 2 3. I11 de Cocksdorp werd echter een kostbaar punt verspeeld door een 1 tegen S.V.C. In de return wedstrijd te Oudeschild moest toen OKC met 3—4 het onderspit delven tegen hun concurrenten, de Zwaluw. In deze zeer spannende wed strijd had OKC al spoedig de leiding met 2—0; nog voor de rust zette de Zwa luwen deze achterstand in een 2—3 voor sprong om. Na de rust was OKC sterker en wist gelijk te maken. Toen iedereen een gelijk spel of een 4—3 stand voor OKC verwachtte, was het de Zwaluw aanvoerder, die de stand even voor het einde op 34 bracht, waardoor de Zw. de 'leiding overnam. Stand op 16 Dec. 1934. Zwaluw 11 10 0 1 20 O.K.C. 10 8 1 1 17 S.V.C. 8 4 13 9 K.V.T. 9 4 0 5 D.T.S. 9 3 0 6 6 Verdo Nigro II 10 2 1 7 5 Elto II 11 1 1 9 3 De Directeur verstrekt ons deze opgave van het aantal eieren, aangevoerd aan de veiling hier, in het tijdvak 8 januari 1934 tot en met 24 December 1934. Het bedraagt 3.637.966. Opbrengst f96.040.55. Dat is 2.64 per 100. Ter vergelijking een overzicht vanaf 1926 Jaar Aantal Opbrengst Gemidd. prijs p lOOst 1926 953.050 62.878.31 6.60 1927 1.853.895 114.337.77 6.247 1928 2.489.026 156.913.33 6.30 1929 3.594.503 238.722.02 6.641 1930 4.428.603 241.016.23 5.442 1931 4.664.096 207.949.87 4.46 1932 4.707.258 143.656.75 3.06 1933 3.858.279 108.723.10 2.82 1934 3.637.966 96.040.55 2.64 De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, geeft de financ. toestand der veiling reden tot tevredenheid. HET KIND AT BIJNA NIET EN HOESTTE MAAR DOOR. „Ons kind kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Het had het zoo benauwd, dat wij vaak dachten dat hij ln een hoestbui zou blijven. Geen enkel geneesmiddel hielp hem, totdat wij op het gelukkige idee kwamen eens Abdijsiroop te probeeren. Na één flesch kwam er veel slijm los, hetgeen groote verlichting gaf en na 3 flesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond". Zoo schreef ons mevr. F. v. L., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Als Uw lieve kleine kinkhoest heeft, kunt Ge met Abdijsiroop de angstaan jagende benauwdheden verminderen, de slijmoplossing vermeerderen en de adem haling vergemakkelijken. Daarmede be strijdt Ge en voorkomt Ge het hijgen en het afmattende hoesten zult Ge zien ver minderen en ophouden. Dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten heeft Akker's Abdijsiroop een buitengewoon geneeskrachtige werking bij aandoeningen der ademhalingsorganen, zooals Hoest, Bronchitis, Asthma, Slijm en Kinkhoest. Thans per flesch 1. ƒ1.50 en 2.75. Abdijsiroop-Bonbons („ge stolde" Abdijéuoop) voor buitenshuis 35 cent en 6Q cent per doos. ONS OUDEJAARSNUMMER. Vergezeld van onze beste wenschen voor allen die dit lezen, gaat hiermee dit Oudejaarsnumrner in zee. We hebben er weer onze beste zorgen aan bestocd. Het verheugt ons ook thans weer te hebben mogen rekenen op de medewerking van deskundigen op allerlei 'gebied, waardoor dit nummei- met eenige extra lezenswaar dige artikelen verrijkt is. Behalve een overzicht van wat op Texel voorgevallen is, vindt de lezer ditmaal een kroniek van wat binnen- en buiten-, land opgeleverd hebben. Op volledigheid maakt dit werk geheel uit eigeïi ar chief samengesteld geen aanspraak Toch hopen we, dat het bij de lezers een goed onthaal zal vinden. Gaarne brengen wc op deze plaats dank aan allen, die op welke wijze ook ons in het afgeloopen jaar hun mede werking hebben verleend. Indien we daar op ook in het komende staat mogen ma ken wij twijfelen hieraan niet heb ben we weer alle reden om tevreden en dankbaar te blijven en met moed en lust 1935 in te gaan. DE T.E.M. IN 1934. Ter aanvulling van ons overzicht in het eerste blad, doelen we nog nnee, dat) het aantal lichtverbniikers dit jaar vati 1311 steeg tot 1370; het aantal kracht- verbruikers klom van 97 op 100. IS ES REDACTIE EN fS ES ADMINISTRATIE ES wenschen allen een ES [S VOORSPOEDIG NIEUWAAR. ES fS ■SIS ES ES ES ES ES ES ES EB fflffiffliSfflffiBBSIBBffi GYMNASTIEK. Gaarne vestigen we uw aandacht op de annonce van onzje Gymn. Vereen. Ze zet het jaar goed in. Moge alle stoelen, straks met een dankbaar publiek zijn be zet. NOGMAALS: TROPENADEL. Een daverend succes viel ook de her haalde uitvoering van Tropcnadel, op 2c Kerstdag in Pen's zaal ten deel. Ja, U. D.l. heeft haar goede reputatie volkomen fchandhaafd en doet stelling in wijde ring verlangen naar meer avonden als deze De zaal was uitverkocht. Een gezel lig bal vv'as het slot. Wat konden U.D.I. en haar gasten meer verlangen LOUIS NOIRET KOMT. Op Dinsdag 15 Jan. a.s.- hoopt voor het Nut hier op te treden de bekende zan ger-humorist Louis Noiret. Ja hij komt niet alleen. Hij brengt zijn eehtgenoote mee en hoopt ons een „avond van vroor lijke kunst" te geven, „een beschaafd en afwisselend programma". Nutsleden betalen 25 ct. entnee. (De kosten zijn n.l. hoog voor zoo'n avond moet u weten). Wie geen lid is heeft voor zoover plaats beschikbaar toe gang tegen betaling van fl.Lid wor den is dus voordeeliger, vooral wanneer men bedenkt, dat het Nut nog twee mooie avonden op zijn program heeftin Febr. hoopt Ds. Westmysse te komen (voor drachtkunst) en daarna Lode van Gent. OUD PAPIER. Men verzoekt ons nog eens te wijzen op de eenvoudige weg, langs welke inge zetenen van den Burg hun oud papier kunnen afschepen. Geeft even kennis aan de heer Van Lammeren, R.K. Armhuis, Molenstraat, en hij haalt zooveel papier als ge maar opruimen wilt. Waardeloos, denkt ge misschien? Inderdaad, maar wanneer er eenige duizenden K.G. oud papier bij elkaar zijn, vertegenwoordigt dat nog een aardige cent. En daar gaat het om. Allen, die het R.K. Liefdewerk Oud-Papier willen steunen, dus op de bres. Ge vindt hierboven het adres. NATIONAAL HERSTEL.. In aansluiting op onze vroegere mede- deeling kunnen wij mélden, dat die verga dering van het Verbond voor Nationaal Herstel hedenavond om 8 uur in Hotel Texel gehouden wordt en wel onder lei ding van de voorz. van afd. Den Helder, de lieer A. Uithol. Het onderwerp van de spreker, de heer B. J. Geld-er, zal zijn „de Texelsche belangen in Nationaal ver band". Na de rede zal een pauze worden gehouden. Dan wordt gelegenheid gege- van tot het indienen van vragen, welke na de pauze door de spreker zullen wor den behandeld. ZIEKENFONDSEN TEXEL. Men schrijft ons: !In de deze week gehouden vergadering van de besturen der drie ziekenfondsen is men niet tot een definitief besluit om tot één ziekenfonds te komen, geraakt. Het bezwaar is, dat den Burg 27, Ooster end 25 en Oudeschild 24 ct. contributie heft. Den Burg ziet geen kans te ver lagen en de andere ziekenfondsen achten het een groot bezwaar in de tegenwoor dige tijd met contributieverhooging te komen. CRISISCOMITE DEN BURG. F. M. P., den Burg f 5.—, H.A. Bouwland 2439.46 Grasland 8340.65 Tuingrond 166.78 Boscn 516.17 Dijken en bermen 63.03 Woeste grond 3707.18 Kwelders 2.- Moeras, strand, water 1544.49 Veld- en spoorwegen 111.12 Onbelastbare eigendommen 1357.92 Erven van gebouwen en lustplaatsen 105.85 Oppen lakte gemeente Texel 18354 65 Ontgonnen hei en zand 10.—

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 7