Vreugd en Leed uit Eigen Land. I Jan. Stichting Pelikaan-Comité. 10 Jan. Huldiging Pelikaan-bemanning in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. II Jan. De Postjager op Schiphol ge land; hij vloog de 14291 K.M. van Ba tavia in 52,23 vlieguren. De heenreis in 45 vlieguren. 26 Febr. Boshart, de hoofddader van de muiterij op De Zeven Prov. wordt tot 10 iaar gevangenis veroordeeld. 9 Maart. Kapitein Eikenboom, van De Zeven Prov., krijgt vier mnd. gevangenis en ontslag uit de dienst, maar met be houd van f4000,— pensioen. 20 Maart. H.M. Koningin-Moeder over leden, 75 jaar oud. 27 Maart. De uit vaart. 31 Maart. H.M. de Koningin spreekt voor de radio. 31 Maart'. Werkfonds 1934 geïnstal leerd. Doel: uitvoering van het 60-mil- joenplan der regeering tot bestrijding van de werkloosheid. 6 Mei. Willy den Ouden verbetert het wereldrecord 100 M. vrije slag: één mnt 4,8 sec. Op 8 Oct. het wereldrecord 300 M.drie mnt. 58 sec. 15 Mei. De eerste Dieseltreinen. 25 Juni. Mr. M. Steenberghe volgt Mi nister Verschuur op. 27 Juni. Tweede Kamer spreekt zich uit tegen de Spelling-Marchant. 3 Juli. Z.K.H. Prins Hendrik overle den, 58 jaar oud. 11 Juli: De uitvaart. 5-6 Juli. Jordaan-onlusten te A'dam. 15 Juli. De Holl. motorrijder Van der Pluijm verongelukt bij een race in België. 12 Aug. De bouwmeester Dr. H. P. Berlage overleden, 78 jaar oud. 16 Aug. Nationaal Luchtvaartforids ge sticht. In verband hiermee wordt het Pe likaan-Comité, dat bruto f114000,bij eenbracht, geliquideerd. 28 Aug. De Nederl. sportvlieger Dr. J. v. d. Leeuw in Afrika omgekomen. 29 Aug. In de Staatscourant verschijnen voorschriften omtrent het gebruik van de nieuwe spelling bij examens. 31 Aug. Kamerlid j. Schaper overleden. 14 Sept. 200e K.L.M.-vlucht Nederand Oost-Indië. De ijsvogel start met Frijns te Schiphol. 30 Sept. Filmbrand te Hilversum eischt het leven van drie meisjes. 1 Oct. De luchtverbinding Amsterdam Batavia bestaat tien jaar. 3 Oct. Opening Joodsch werkkamp in de Wieringermeerpolder. 7 Oct. De kunstschilder Jos. Israels f 69 jaar oud. 7 Oct. De K.L.M. bestaat 15 jaar. 24 Oct. De Uiver, met Parmentier, Mol, Prins en Van Bruggen als bemanning als no. 2 in de Melbourne-race aangekomen. Landingen inbegrepen werd de afstana Mildenhall Melbourne, 16350 K.M., in 90 uur 13 mnt. afgelegd. Campbell Black en Scott deden er 70 uur 54 mnt. over. Het was de grootste race, ooit op lucht vaartgebied gehouden. 15 Oc. Verruiming Winkelsluitingswet. 26 Oct. De Panderjager te Allahabad, waar hij 21 Oct. op weg naar Melbourne ongelukkig landde en beschadigd werd, bij de start met een tractor in botsing gekomen en in brand geraakt. De be manning weet zich maar net te redden. Nov. De regeering wijst devaluatie en loslaten van de gouden standaard mét stelligheid af. 4 Nov. Nederl. Elftal wint te Bern met 42 van Zwitserland; dit is de le Holl. overwinning op Zwitsersche bodem. 5 Nov. Officieel wordt meegedeeld, dal de Uiver no. 1 werd in de handicap-race naar Melbourne (2000 p.st) No. 2 werd de jeugdige Australiër Melrose (1000 p.s.) 5 Nov. Bloembollencultuur spreekt zich uit vóór handhaving teeltregeling. 14 Nov. Onderzeeboot K 18 vertrekt voor een reis van acht mnd. (doet elf havens aan, resp. in Europa, Afrika, Z. Amerika en Azië). Prof. Vening Meinesz doet onderweg wetenschappelijk werk. 15 Nov.. De Tweede Kamer besluit met 5131 stemmen de huwende onder wijzeres te ontslaan. 15 Nov. Herdenking 150-j. bestaan van Mij. tot Nut van het Algemeen. 16 Nov. Te Haarlem het 12Va-j- Ponti ficaat van 'Z.H. Paus Pius XI herdacht. 20 Nov. De Tweede Kamer besluit tot invoering Midden-Europ. tijd. De zo mertijd is hiermee van de baan. 21 Nov. De Uiver te 14,08 op Schip hol terug. Groot enthousiasme. Er schijnt aan het huldigen van de beman ning en aan de stroom van geschenken geen eind te zullen komen. „Onze luchtvaart hoeft geen vrees te hebben voor de toekomst", sprak Parmentier. Doch helaas: Op 20 Dec. slaat de Uiver, door de bliksem getroffen, bij buitenge woon slecht weer, in de Syrische woestijn te pletter. Alle vier leden van de beman ning en alle drie passagiers komen om. 20 Dec. Geslaagde Oceaanvlucht (Porto Praya-Paramaribo) van een K.L.M.-vogel, de Snip. Comm. Hondong. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTR1SCH geen stof, walm of onaangename lucht. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Comp. van de T.K.B.: De Cocksdorp: SVC—DTS 5—0 (wegens niet opkomen DTS.) Den Hoorn: de ZwaluwV.N. 11 40. Door deee uitslag heeft de Zwaluw het kampioenschap der Tex. Korfbalbond be haald. Boete: D.T.S. f2.50 w.n.o. tegen S.V.C. Voor de resteerende wedstrijden gelie ven de vereenigingen de Tex. Courant te raadplegen. VOETBAL. Texel heeft haar eerste nederlaag op eigen terrein geleden, maar het was niet noodig geweest. Was het indertijd tegen Helder 3 niet evenzoo? En tegen Scha- gen een seizoen later? Precies hetzelfde. Maar toen was onze kans verspeeld, nu hebben we het eindresultaat nog in eigen hand. Nog kunnen we kampioen worden. Nieuwe Niedorp's verdedigende kracht is grooter dan haar aanvallende. Vooral de keeper had geweldig zijn dag. Ook de backs verdedigden stug. Ze waren ook trapvast. De halflinie niet opvallend, even min als de voorhoede, terwijl we van de laatste de verrassende schoten niet heb ben opgemerkt. Als ploeg minder steirk dan Texel. Texel heeft als geheel haar beste spel niet gespeeld. Joop heeft zijn doel uit stekend verdedigd. Zijn op tijd liitloo- loopen voor de rust en het geweldige schot, dat hij nog juist corner werkte, bewijzen dit. Jammer, dat hij het nood lottige schot niet kon houden. De backs waren meestal de aanvallers te sterk, hun wegwerken was heel goed, het laatste kwartier wat onvast. In de halflinie speelden Nic en Jan een van hun beste wedstrijden. Het onderling samenwerken, het voeden en aanvallen onderbreken wa ren dikwijls bewonderenswaardig, en ook aan hen heeft het niet gelegen. Maar Arie kon het lang niet bolwerken, daar was dan ook het zwakke punt. Vooral toen hij even niet op volle kracht kon spelen, werd daar de opening gevonden voor die eene doorbraak. De voorhoede kon geen doelpunten ma ken. Ze stormde steeds maar weer op die verdediging at óm even vaak te stran den. Niek speelde op de 'linkervleugel voor de rust voral prima, uiterst snel, zijn voorzetten werden meest onderschept, in de andere gevallen was de rechtsbuiten lang niet actief genoeg. Kees was weer de sjouwer met zijn gewone wisselende, momenten, zonder schotvaardigheid, evenmin als Henk, die te veel de bal ging goedleggen. Gom, als binnenspeter goed, moet nog meer actie inkomen, "terwijl Maarten ons nog altijd'te onverschillig aandoet. Hij moet veel meer vechten, ter wijl zijn balbehandeling veel te noncha lant is. Hij heeft voor de rust veel goede kansen om zeep geholpen, door verkeerd plaatsen van z'n voet, terwijl hij op door gespeelde ballen van links in het geheel riiet doorliep. Tegen het einde kwam het pas, maar toen was het te laat. Om 2 uur laat scheidsr. aanvangen. N.- Niedorp trapt af. 'Direct is Jan in het be zit van de bal. Hij plaatst naar Niek^ die goed voorzet, maar de N.-achterhoede geeft niet thuis. Vooral in het eerste kwartier gaat het vrij onzeker. We zien Arie reeds rare dingen doen, en N. weet behoorlijk tegenspel te leve ren. Dan wordt T. geleidelijk sterker en moet de N.-keeper enkele schoten ver werken, terwijl eveneens eenige malen juist naast wordt geschoten. Henk voelt zich niet thuis op zijn nieuwe plaats. Hij kan er maar niet doorheen komen. Na eenige malen op links aangevallen te heb ben, schiet Maarten een vrije bal meters naast, hetgeen hij even later herhaalt. Als Henk goed doorloopt, wordt hij gehaakt. De vrije schop, door Jan genomen, wordt met moeite gehouden. Ook N. is intus- schen als eenige malen gevaarlijk dicht genaderd. Joh. heeft in samenwerking met de 'backs een paar keer uitlo'operid moeten redden. 'Dan wordt een "bal riiet al te best weggewerkt. De midvoor geeft een geweldige kanjer in de hoek, maar Joop springt als een tjjger en kan de bal wegwerken. Nu is T. het meest aan het woord, waarbij onze "links- en mïdhalt steeds met verre passen Ue voorhoede aan het werk zetten, die maar niet dat ééne eerste doelpunt weet te maken. Zoo breekt de rust aan (00). Texel krijgt dan de wind eenigszins te gen, hetgeen echter van weinig invloed is. Meer en meer komt T. in de aanval en N.N. verdedigend, wat ze kan. Met groote moeite weet ze de T-aanvallen te weer staan. Zelf bepaalt N.N. zich tot door braken, welke dikwijls gevaarlijk zijn, maar vooreerst vruchteloos, hoewel Arie door mastrappen of verkeerd raken, nogal eens gelegenheid geeft. T. blijft gevaarlij ker, doch weet het doel niet te vinden. Als nog 12 min. te spelen is, breekt N. op haar linkervleugel door, welke onbe- bewaakt is (en volgens ons in buitenspel positie de bal ontvangt) en met 'n strak schot zien we de bal onder Dukers door in het doel'verdwijnen. N. verdedigt nu haar voorsprong. Toch weet Maarten, die nu actiever werkt, eenmaal keurig voor het doel te plaatsen, maar Gom slaat de bal in het doel en ontneemt zijn partij een goede kans. Het is duidelijk: er is geen doorkomen meer aan. Als scheids rechter einde fluit, heeft T. voor de eerste maal op eigen veld, zij het onverdiend, verloren. Een bittere teleurstelling. Maar nu niet de moed laten zakken. Zorgt er voor, niet verder op achter te raken. Toont Zondag, dat het u ernst is. Na een minder gelukkige, volgt wel een fortuin lijke dag. Het kan, dus het moet. ADSP. B. wonnen in Oudeschild mèt 40. Het spel kon ons maar zeer matig bekoren. Het geheele veld bezetten, het spel "open houden en steeds je beste spel laten zien. Programma 30 Dec.: 4e kl. A KNVB: DTS—Alkmaar; BKC Vrone; SchagenAndijk; TexelSuc ces. 2e kl. F. NHVB: HRC 5—Schagen 2; Helder 4—Oudesluis. 4e kl. H.: Oudeschild 2Atlas 3; Wa tervogels 2—Atlas 2; Helder 4de Cocks dorp. Adspiranten: Texel AOudeschild A. Aanvang 12 uur. Adsp. A.W.Geus G.Wilner H.Keijser Jb.Koorn H.Boon C.v.Zutphen Ab. Keijser K. du Porto Th.Lap Jn.Rab LHillen Res.: J. Kommandeur. Op 17 Febr. a.s. wordt te A'dam ge speeld de wedstrijd Nederland-Duitsch- land. Kaarten bestellen bij de sear, tot 13 Jan. onder bijvoeging der gelden plus porto. A Eere-tribune (loge) f5.B. idem en C. Marathon-tribune f4.00; D. Open zijvakken f3.E. Zuid.-zittribune f2. F. Noord.-tribune (staanpl.) fl.G. Jongenstribune f0.50. o Nu door de feestdagen de voorspelling van het „Groentje" ons niet kan voor bereiden op het menu van Zondag, kun nen we volstaan met de mededeeling, dat- de wedstrijd Texel—Succes vooral nu de belangrijkste is van het seizoen. De vele successen der gasten zullen doen vermoe den, dat T. weinig kans krijgt. Wij ge- looven echter, dat T. 1 zich buitenge woon te weer zal stellen. Mede door de zekerheid, dat een prima scheidsrechter n.l. de heer Prins, de wedstrijd zal lei-, den, kan ook de mooiste wedstrijd ver wacht worden. We wenschen onze spe lers, de vereeniging en .alle getrouwen een goed uiteinde toe, d.w.z. een kleine overwinning. Dat daar verbazend voor gespeeld moet worden, begrijpt een ieder. Komt allen en weest voor alles sportief. Ook Succes zal een groot aantal sup porters medebrengen, zoodat langs het veld voldoende leven in de brouwerij zal zijn. Tot de spelers zeggen we: Weest voorzichtig in uw bewaking, snel in uw opzetten der aanvallen, eveneens in het afwerken. Schiet vooral vlug en inééns. Speelt open spel, snel en doortastend en Ülijft voortdurend het GEHEELE veld be zetten. We' .rekenen op u, "behoudt uw kans. D.D. VARIÉTÉ JACKSON. De zaal was zeer goed beziet, toen 2e Kerstdag des avonds in Eelman's Ont spanningsgebouw het Variété Jackson op trad. Er was een prettige stemming, wat licht verklaarbaar is, wanneer men weet, dat er goede muziek was van piano en accordeons en een meerendeels jeugdig publiek. Tot half elf was het woord aan de Jacksons, die algemeen bewondering oogstten door hun knappe staaltjes van goochelkunst, gedachten-overbrenging, enz. Het was verbluffend niet zelden. Vooral het nummer, waarbij op onver klaarbare wijze bloemen, soms groote bouquetten te voorschijn werden ge bracht, waardoor het tooneel in korte tijd in een bloementuin werd omgetoo- verd. Werkelijk de Jacksons hebben 'n uitstekende indruk achtergelaten en wacht zeker bij herhaald optreden een zoo mo gelijk nog grooter publiek. Een gezellig oal besloot deze feestavond. Vermelden we nog, dat de zaal weer belangrijk verbeterd is. Ze heeft thans een plafond gekregen, wat haar aanzien zeer ten goede komt. GEBRUIK VAN INLANDSCHE WOL. In verband met de proeven, welke wor den genomen om de bruikbaarheid van Nederlandsche wol voor uniformlaken te onderzoeken, werd door het Kon. Land- bouw-Comité besloten, in verbinding te treden met het Rijkskleedingbureau, res- sorteerende onder het Departement van Binnenlandsche Zaken. KERSTVIERING. De kerstfeestviering behoort weer tot het verleden en er is voor velen reden) om daarop met voldoening en dankbaar heid terug te zien. Was de belangstelling hier wat grooter, daar wat minder dan andere jaren, het feest was er niet minder linilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllliü Mededeelingen llllllllllll Illinium van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllliinilllllllllllllllllllllllllllllllllll POPJE. Lucie Carrell, een beroemde zangeres, telefoneert haar moeder, dat zij thuis komt. Mama heeft juist bezoek van Dr. Lchnau, die zeer verwonderd is te ver nemen, dat zijn gastvrouw een dochter licctt. Hij informeert bij de huishoudster nader, mapr wordt verkeerd ingelicht en meent, dat het een jong meisje is. Bij 'n volgend bezoek brengt hij danook een aui. ped voor haar mee. Lucie bemerkt het misverstand én laat Dr. Lohnau in de waan, dat zij maar een jong kind is. Zij lijdt in haar kinderjurk op haar auto ped tegen hem op en maakt daarop kem.is met een vriend van Dr. Lohnau, FWerner genaamd. Zij luistert een gesprek af, waarin deze een afspraakje maakt en Wordt hierdoor juist in de ge legenheid gesteld om deze vriend uit een zeer hachelijke situatie te redden. Nu pas blijkt, dat de kleine meid de beroemde zangeres is. Maar nog is het amusante verhaal, vol komische verwikkelingen, niet ten einde. Lucie belandt in een clublokaal moet vergiffenis vragen, enz. Maar het eind van het lied is, dat zij dolgelukkig (wie?) om de hals valt. Een goede film om het jaar mede te sluiten of het nieuwe in te gaan. om. De lezer zal van al deze samen komsten geen afzonderlijke verslagen ver wachten. We zouden telkens in herhaling vervallen. Er werd gezongen, met aan dacht geluisterd naar de kerstgeschiedenis en het welgekozen kerstverhaal, er waren versnaperingen en verdere geschenken, groote en kleine, mooie en vooral ook practische. En er was blijdschap in ve ler harten; bij de ouderen, die het feest mochten voorbereiden en bij alle ande ren, die daarbij tegenwoordig mochten zijn. „Vroolijk Kerstfeest". Moge het nieuwe jaar ons keer op keer aan deze dagen herinneren. KONINGIN-WEDUWE MARIA Joego-Slavië, 9 Oct. IN HET SAARGEBIED Internat, troepen, 8 Dec. Zie hierbij onze Kroniek in 't Tweede Blad. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 December 1934. HERV. GEMEENTE. Burg, vm 10 uur ds Visser. Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog nm 7,30 uur ds. van 't Hooft Oudejaarsoverdenking Oudeschild GEEN DIENST. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Salm Oosierend, vm. 10 uur ds. Kok de Cocksdorp, nm 7 uur ds. Salm. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm 3 uur dezelfde Den Burg 'sav. half acht dezelfde gebouw Tex. Fanfare.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 8