TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 2 Jan 1935. Mr. P. Aalberse, lid van de 2e Ka mer (R.K.), is benoemd tot Minister van Staat.i Te den Haag overleed de bekende Japansche rechtsgeleerde, tevens oud president van het Permanent Intern. Hof van Justitie Adatsji, 64 jaar oud. Den Bosch. De 20-j. arbeider P. de Bie is wegens moord op zijn neef O. de Bie tot 15 jaar celstraf veroordeeld. Eerst werd levenslang geëischt. Te Veenendaal is een 70-j. zwerver bij het oversteken van de weg door een auto gedood. Te de Krim is een lS-j. meisje op haar fiets te water gereden; oorzaak: twee tasschen aan het stuur. Spanje. Ex-premier Azana, ver dacht van medeplichtigheid aan de op stand in Catalonië, is bij gebrek aan be wijs vrijgesproken, wat in breede kring ontevredenheid gewekt heeft. In Mandsjoelavo is op de Soengari een autobus door het ijs gezakt; de 14 inzittenden kwamen om. DERTIG POLDERS. Tot heemraad werd benoemd de heer P.Bakker Az., Koogerstraat, den Burg. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Ledenvergadering van 28 Dec. v.m. 10.30 uur in De Lindeboom. Voorz. geeft over de geringe opkomst (20 leden) zijn spijt te kennen en stelt, na lezing der notulen, de vergadering in kennis met eenige brieven, bestemd voor de Minister van Econ. Zaken en bevat tende verzoeken om STEUN VOOR DE SCHAPENHOUDERIJ, n.L 1teruggave der betaalde graanrechten 2. wolsteun 3. spoedige uitkeering Schapenpotje. In overleg met de L.T.B. afd. en de hoofdbesturen van H.M. en L.T.B. waren deze adressen opgemaakt, met het doel ze aan de Minister te doen toekomen. Maar wat is later gebieken Buiten voor kennis der afdeelingen hebben de beide Hoofdbesturen de brieven geheel veran derd en zoo naar Z.Exc. gezonden. Bui ten 't vastgestelde bedrag, dat voor ieder lam, in Nederland geboren, wordt uitbe taald is nu verzocht (door de H.B.) om een extra uitkeering tilt het z.g. Scha penpotje, verschillend naar de bedrijven: Uitgegaan is van een H.A. normaal gras land. Voor vaststelling aantal scha pen per H.A. wordt het aanwezige bouwland op het bedrijf dubbel gerekend. Heeft b.v. iemand een bedrijf van 20 H.A., waarvan 10 H.A. normaal grasland en 10 H.A. bouwland, dan wordt dat bedrijf gerekend gelijk te staan met 30 H.A. weiland. Heeft zoo iemand dan op de 10 H.A. weiland 80 fokschapen en daarnaast dus 10 H.A. bouwland, dan wordt het aantal schapen van dat bedrijf per H.A. berekend, naar een bedrijf van 30 H.A.. en komt hij bij de berekening van de extra uitkeering op een gemidd. van ruim 2.5 schaap per H.A. Er is voor de extra uitkeering, welke wordt voorgesteld een regeling ontwor pen als volgt: per H.A. per oudere gedekte ooi A 6 fokschapen of meer f 1.80 B 4—6 1.20 C 2,5—4 0.60 D minder dan 2.5 geen extra uitkeering. De heer S. C. Eelman vindt het ver keerd, dat de boer met het beste land de hoogste uitkeering krijgt. Dit doet de secr. opmerken, dat er spraike is van „normaal" grasland. Voor wie slecht land hebben, zal wel een andere regeling ge troffen worden. Bovendien wijst de voorz. er nogmaals op, dat dit geen voor stel van Texel maai- van de Hoofdbestu ren van H.M. en L.T.B. is. Echter is in overleg met de L.T.B. besloten hiertegen geen actie te voeren, omdat daarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat Texel niets krijgt. De heer S. C. Eelman vraagt: „Waar hebben we recht op" en vindt het van de H.B. verkeerd te zeggen: „Geen actie of je krijgt niets". MUSSCHENPLAAG. Afd. Eierland verzoekt in een brief medewerking tot bestrijding der musschen. Het Bestuur wordt opgedragen een paar leden te be noemen in een hiertoe te vormen com missie. GRAANKEUR1NG. De Keuringsdienst voor N.-Holl. biedt aan kosteloos lezin gen te houden over o.m. graankeuring. Besloten wordt hierover een lezing te laten houden. MELKBEPERKiNG. Afd. Eierland ver zoekt gezamenlijk te willen trachten voor Texel een andere regeling voor de melk- beperking te krijgen. Texel 'heeft in 1934 een zeer droge zomer meegemaakt, zoo dat het onbillijk wordt geacht over zoo'n jaar op Texel nóg te gaan beperken. Algemeen vindt het voorstel groote in stemming. De heer M. Zuidewind raadt N. V. T. E. M. Defecte electrische apparaten kunnen radio-storuigen veroorza- 9 ken. aan op de formulieren onder „Opmer kingen" te zettenDoor droge zomer min der opbrengst. Dan kan men daarmee rekening houden. COÖPERATIE. Voorz. deelt mee, dat getracht zal worden hier een coop, aan- koopvereen. op te richten. Begin Januari zal hier een spreker op'treden om het nut daarvan uiteen te zetten. BESTUUR. Voorz. deelt mee, besloten te hebben uit te treden wegens zijn drukke werkzaamheden als dijkgraaf, waartoe hij onlangs benoemd is. Volgens rooster tre den verder af de heeren Jac. Roeper Jacz. en Jb. Lap Kz. (niet herkiesbaar) en de heer A. J. Keijser R.Jz., secr., wel her kiesbaar. De heer S. C. Eelman vraagt het Bestuur eenige candidaten te willen noemen, opdat niet „in het wilde weg" gestemd wordt. Voorz. doet dit liever niet. Wij hebben geen voorkeur zegt hij. De heer Jb. Keijser is van meening, dat niet de vergadering, maar het Bestuur aanwijst, wie voorz. zal zijn. Voorz. staat de heer S.C.Eelman niet toe oenige drang uit te oefenen. Hij is voor 1935 pas als lid toegetreden en heeft dus nu geen stemrecht. Hierom verzoekt de voorz. aan de heer Eelman zich met deze stemming niet te willen bemoeien, waarop deze er zijn bevreemding over te kennen geeft, dat hij niet mag stemmen. Eerst wordt gestemd ter voorziening in de vacatures Jac. Roeper Jacz. en Jb. Lap Kz. De heer Eelman dringt er op aan te stemmen op de heer P. Bakker Az. Voorz. verzoekt de heer Eelman te zwij gen, daar hij anders daar hij nog geen lid is de vergadering zou moeten ver laten. De heer Joh. Roeper Johz. wordt met 12 van de 20 stemmen gekozen; hij neemt zijn benoeming aan. Bij herstem ming tusschen de heeren P. Lap Kz. en P. Bakker Az. krijgen beiden 10 stem men. Bij loting wordt de heer P. Bak ker Az. als benoemd aangewezen. Hij is niet aanwez'ig en zal daarom met zijn verkiezing in kennis worden gesteld. De heer A. Keijser, seor.., wordt met 19 van de 20 stemmen herkozen. Hij zegt zijn herbenoeming gaarne aan te nemen. Bij tweede vrije stemming ter voorziening in de vacature-C. Keijser Hz. bekomen de heeren P. Koorn Jbz. en S. J. Keijser ieder acht stemmen. Bij herstemming tus schen beide heeren krijgt ieder 10 st. Bij loting* wordt de heer S. J. Keijser benoemd. Over de vraag, wie voorzitter wordt, zal in de volgende alg. vergad. gestemd worden. RONDVRAAG. De heer A. Eelman Dz. vindt de Middeneuropeesche tijdregeling, reeds door de Tweede Kamer aangeno men, een strqp voor de boeren en zou het Hoofdbestuur willen vragen, of hiertegen iets te doen is. De heer P. Koorn vraagt, of we, nu biljetten voor de rnelkbeperking weer in gevuld moeten gorden, weer kans krij gen op beter melkprijzen. Voorz. kan daar geen definitief antwoord op geven. Het doel zal z.i. wel zijn een betere melk prijs te bekomen. Verder vraagt de heer Koorn, wanneer eindelijk het 5CHAPENPOTJE verdeeld zal worden. Hem is van een L.T.B.-lid ter oore gekomen, dat de H.M.v.L. de zaak tegenhoudt. De voorz. spreekt daar over zijn groote verwondering uit. Im mers, zoo zegt hij, wij trekken met het LTB-bestuur geheel één lijn. Juist deze week is nog besloten ieder een schrijven naar het Hoofdbestuur te zenden met het verzoek op spoedige uitkeering te willen aandringen. Op voorstel van de heer J. Keijser Az. wordt besloten de Lagere Landbouw school een jaarlijksch subsidie van f 10. te verleenen. De heer E. Noordijk richt zich tot de scheidende voorz. Het bestuur heeft heel wat met u vergaderd, zoo spreekt hij. Ik ben er van overtuigt, dat u steeds de: belangen der leden behartigd heeft en hoop, dat u onze vergaderingen trouw zult blijven bezoeken. Ik heb de over tuiging de tolk der vergadering te zijn, wanneer ik u hartelijk dank voor hetgeen u voor de afd. heeft gedaan. Voor deze waardeerende woorden brengt voorz. dank. Hierna stelt de heer S. C. Eelman, die zich volkomen bij de woorden van de heer Noordijk zegt aan te sluiten, een MOTIE voor, waarin de afd. metgroote aandrang aan de Minister van Econ. Za ken verzoekt in verband met de nood in het schapenbedrijf en onder de boe ren, die aan de zuivelfabrieken leveren lo. zeer spoedige uitkeering van het Schapenpotje en van de 12 miljoen („zui- velpot), welke volgens voorsteller ten volle aan de melkboeren moet worden uitbetaald. Voorz. stelt voor eerst het antwoord op de brief aan het Hoofdbe stuur af te wachten. De heer Eelman zal zijn motie in de volgende vergadering opnieuw aan de orde kunnen stellen. Hierna volgt sluiting. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Medcdeelingcn llllllllllll llllllllllll van Texcls Bioscoop-Theater llllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MALLE GEVALLEN. Het boek „Malle Gevallen" van Hans Martin is nooit met eenige pretentie aan het publiek gepresenteerd. Het wilde al leen maar een gezellig en onderhoudend amusement zijn, een vlot en vroolijk ver haal, zonder hoog-artistieke literaire as piraties geschreven. Van de film kan men hetzelfde zeggen: zij wordt niet aange diend als een kunstwerk, doch als een luchtige en kluchtige rolprent, met en thousiasme gespeeld door een reeks van bekende Nederlandsche artisten en uit sluitend bedoeld als beschaafd amuse ment. Een amusement overigens voor jong en oud en voor iedereen, die er prijs op stelt om de dagelijksche zorgen eens volkomen te vergeten. Want „Malle Gevallen" is een aaneenschakeling van dwaze gebeurtenissen, vaak uiterst kluch tig, vaak geestig en vol humor en in ieder geval zonder ook maar één tra gisch conflict. Hollandsche artisten spelen dezie Hol- landsche geschiedenis in een Hollandsch milieu. De aangename gewaarwording van: onze eigen taal te hooren spreken door bekende landgenooten is mede een der groote attracties van ook deze Loet C. Barnstijn-productie. (Zie ook volgend nummer.) NATIONAAL HERSTEL. De vergadering in hotel Texel tegen 29 Dec. uitgeschreven door het Verbond Nationaal Herstel, werd door slechts 16 personen bijgewoond. Ze werd geopend door de heer A. Uithol, voorz. afd. Den Helder, die aanving met te herinneren aan Neerlands roemrijk verleden aan de tijd, dat de vloten van Tromp en De Ruijter uitvoeren van Texels ree; aan de jaren dat ons volk eensgezind kon zijn als het aankwam op behartiging van algemeene belangen. Later deed de partijpolitiek haar intrede en daarmee het partij-egoïsme. Nationaal Herstel wil zich hiertegen met klem verzetten. Wij willen geen klassen strijd, ook geen nationale ontwapening. In troebel water is het goed visschen, maar bezoldigde bestuurders, die bij partijgenoo- ten ontevredenheid zaaien en zich zelf, wonende in villa's, goede salarissen waar borgen, zijn volksmisleiders. Zie de opstand in Oostenrijk, in onze Jordaan en op de Zeven Provinciën. De aanstokers houden zich buiten schot. Spreker wijdt uit over de volgens hem verderfelijke A. J. C., over prof. Heering, die hij om zijn dienstweigeringsactie in deelt bij de voorhoede van het roode leger der intellectueelen, enz. en besluit met de opwekking toe te treden als lid van Natio naal Herstel, welk verbond o. m. streeft naar verhooging en versterking van het nationaal bewustzijn, trouw aan ons Vor stenhuis, verwerping van de klassestrijd. Wij willen geen dictatuur. Wij willen ons zelf zijn in een partijlooze staat, wars van buitenlandsche navolging. Hierna is het woord aan de heer B. J. Gelder, van Amsterdam. Deze spreker be gint met te wijzen op een speech van de heer Koos Vorrink, onlangs te Den Helder gehouden ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan der S D A P. Hij schreef de crisis toe aan een tekort aan organiseerend ver mogen van de bezittende klasse. Maar, zegt de heer Gelder, daartoe behooren ook leden van het N.V.V., onder wie er ook met groote inkomens zijn, zelfs van meer dan een miljoen. De crisis moet inderdaad aan gebrek aan organisatietalent worden toegeschreven Daar hebben de vakvereenigingen schuld aan, die voor" beschutte bedrijven zorgden en streden voor loon naar behoefte in plaats van naar bekwaamheid, zooals Nationaal Herstel wil. De Soc. dem., libe ralen en vrijz. dem. hebben er schuld aan, dat de overheid zich met alles en nog wat bemoeit. Het bouwbedrijf betaalt wel 10 pet. aan sociale lasten. Dat moet anders worden. De belastingen worden hooger en hooger. Met dr. M. D. Dijt staan wij devalutatie voor, echter voor slechls korte duur. De loonen moeten herzien worden. Dit alles zou ons in staat stellen te concurreeren met het buitenland. Thans zitten we door de Soc. dem. en hun machtige vakvereen. in het moeras. We kunnen de hooge loonen niet blijven betalen. We moeten van ons zetten het stelsel, dat macht toedeelt aan de meerderheid, de helft plus één. Het intellect moet heerschende Kamer be- houde slechts een controleerende taak. Nationaal Herstel voert in zijn vanen drie letters GGodsdienst, Gezin, Gezag. Daar voor willen wij opkomen. Daarop moet de nieuwe maatschappij steunen. Wij willen meer respect voor zedelijke waarden, voor spaarzaamheid. Geen cumulatie! Treurig is de benoeming van oud-minister Reymer tot burgemeester van Roermond. Wij zijn tegen een losmaken van „Indonesië". Het zou ons en Indië kapot maken. Verderfelijk is het internationalisme. We moeten zelfbewust zijn, niet ons klein houden. In veel opzich ten vertoont de Nat. Soc. Beweging in ons land overeenkomst met de onze, maar wij wenschen geen dictator. Wij doen een be- KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM roep op het gezond verstand. Sluit u aan. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd eerst gebruik gemaakt door de heer S.C.Eelman, die propaganda maakte voor de Boeren-, Tuinders- en Middenstands- partij, hoewel hij het voor 1C0 pcf. met de spreker eens zeide te zijn. Dat spr. zoo afgaf op de soc. dem. keurde hij echter af. We hebben een fokkerij van varkens en van ambtenaren, betoogde spr., maar drie kwart van de bevolkmg hoort thuis in de Boerenpartij. De heer D. G. Bakker stelt een vraag over de gave gulden. De heer Gelder dient voor zoover moge lijk van antwoord, waarna de heer Uithol deze rustig verloopen vergadering sluit. OP HOOP VAN ZEGEN. Uit IJmuiden schrijft men aan het Volksblad: De logger „Op Hoop van Zegen", waarmede de heer Bcnno de opnemingen heeft gemaakt van de gelijknamige ge luidsfilm, is thans verkocht. De kooper is de heer Jb. Drijver, te Oosterend, die de logger zal afbreken en het hout enz. zal gebruiken voor hek- en raster werk aldaar!! De logger is door de heer 'J. Visser met een motorboot binnen door naar Texel gesleept. RUNDVEELEVERING. Van 13 19 Januari: Amsterdam, 14 Jan., 911 uur; Purmorend, 15 Jan., 8 10 uur; Schagen, 17 Jan. 8—10 uur en Hoorn, 19 Jan. 911 uur. De aangiftekaarten moeten voor Zater dag 5 Januari zijn ingezonden bij de Ge westelijke L.C.O. REDDINGBOOT-CONFLICT. Alhier is op 27 Dec. opgericht de vereen. S.O.S. (Steunt ons Streven). Het voorloopig bestuur wordt gevormd door de vrc egere roeiers van de reddingbooten Eierland en de Krim. Art. 1 van het regie ment der Vereeniging luidt: Het doel en streven der Vereen, is het redden van schipbreukelingen. Allen, die meewerken, zoowel de roeiers als zij, die administra - tiet werk verrichten, verplichten zich dit gratis en nauwgezet te doen, zegt art. II. De ontvangsten der Vereen, bestaan hoofdzakelijk uit vrijwillige bijdragen, welke alleen gebruikt mogen worden voor materieel. Uit de bemanning der boot, welke de Vereen, zich spoedig hoopt aan te schaf ten, wordt een als schipper en een 2-tal als reserve-schipper gekozen. De aan te scnaffen boot mag alleen worden gebruikt voor het uitvaren naar gestrande schepen en enkele malen per jaar voor een oefentocht. WAAL-EN-BURG. POLDERBESTUUR. De verkiezing ter voorziening in de vacature C. S. Keijser, volgens rooster aftredend, had tot resultaat, dat deze met 33 van de 45 stemmen herkozen werd. Op de heer N. Kikkert (Vrcdestein) wer den 12 stemmen uitgebracht. DE KOOG. V.V.V. TEXEL BLIJFT BESTAAN. Vergadering van 29 Dec. 1934. De heer C. Kooiman opent deze ver gadering waarin 42 leden aanwezig zijn, en geeft het woord aan de heer G. Michels, die aangeboden heeft toe te lich ten, waarom deze vereeniging kan blijven bestaan. Het is toevallig, zegt hij, dat ik aan deze kant sta. De behandeling, op twee vergaderingen van „Mooi Texel" heeft de doorslag gegeven, dat ik thans hier de zaak zal trachten op te bouwen. Persoonlijk was ik eerst van meening, dat het beter was, (vanwege liet feit, dat de Koogers behalve collega's ook steeds concurrenten zijn), dat ze door an deren geregeerd en bestuurd werden. Na dien echter heb ik zaken vernomen, waar door mijn standpunt gewijzigd is. Spr. oefent critiek uit óp de leden, die de vergadering van 6 Dec. bezochten en zegt, dat hij bij een dergelijk optreden der leden ook niets voor deze vereeni ging kan gevoelen. Het wantrouwen te gen de afgetreden voorz. rechtvaardigt eenigszins deze houding, hoewel hij van meening is, dat leden, die bij elke stem ming blanco stemmen, beter thuis kunnen blijven. Toen hij van deze vergadering naar huis ging, was zijn meening, dat men bezig was, de kip van de gouden eieren te slachten. Dat is sindsdien al uitgekomen. De vergadering van 15 Dec. heeft hij niet bezocht, omdat hij vermoed de, dat die wel net zoo roezemoezig zou wezen als de vorige. Hij had het voor nemen zijn licht eens op te steken bij Mooi Texel. Eerst werd hij echter uit een vergadering te den Burg gezet en deze week werd zelfs met politie ge dreigd, als hij de vergadering niet ver liet. Tot deze laatste vergadering werd zelfs leden van Mooi Texel de toegang N.V. T. E. AL

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5