Steu iy PUROL n aan de schapenhouderij esprongen handen VecxcucPvb -est, gjzyuejesi, WERKEN ZIEKENFONDSEN TE DUUR? Een actueele vraag in deze tijd, nu menig fonds moeite heeft zich staande te houden en alleen door het heffen eener vrij hooge contributie of door betaling te verlangen van extra bijdragen tekorten kan voorkomen. Toch zouden we die vraag niet gaarne bevestigend beantwoorden. Daartoe ont breekt het ons aan gegevens, aan erva ring. We zijn er van overtuigd, dat de Ziekenfondsen in een dringende be hoefte voorzien en dat alles in het werk dient te worden gesteld om ze te behou den en zoo sterk mogelijk te maken, sterk in deze zin, dat ze minvermogenden voor een minimaal bedrag geneeskundige hulp kunnen verstrekken en zoo noodig zie- kenhuisverpleging en operatieve behan deling kunnen aanbieden. Daarvoor is geld noodig, veel geld. De praktijk heeft geleerd, hoe hoog de contributie dan wel moet zijn, maar nu staan we voor een tragisch conflict: in crisistijd is de behoefte aan genees- en heelkundige hulp niet geringer dan in jaren van bloei, van welvaart. De inkomsten dalen echter, (in de jaren 19291933 met wel 35 pet.) Duizenden in den lande zijn werkloos; duizenden zagen hun verdiensten tot mi nimale bedragen teruggebracht. Zieken- tondscontributie, vroeger zonder moeite betaald, wordt nu een uitgaaf van betee- kenis. De vraag is gerechtvaardigd: „Wer ken de ziekenfondsen te duur?" Maar evenzeer zouden we kunnen vragen: „Zijn de huishuren te hoog?" „Kunnen de be lastingen van rijk en gemeente niet la ger?" Er moet bezuinigd worden en er moet een uitweg gezocht worden. Zou er voor de Ziekenfondsen, waar van Texel er een drietal telt, zoo'n uitweg zijn? We twijfelen er niet aan, of de be sturen en heeren dokters zullen alles in het werk stellen, om een goede gang van zaken waarmee de kleine man toch zoo zeer gebaat is te verzekeren. Dat er „iets" gebeuren moet, staat vast. We putten deze conclusie uit be trouwbare bron, n.l. uit het verslag van de vergadering der Alg. Ned. Vereen, voor Sociale Geneeskunde, Zaterdag te A'dam gehouden. Deze bijeenkomst, welke door de Minister van Soc. Zaken werd bijgewoond, werd geopend door prof. dr. J. M. B.aert de la Faille. Ver volgens spraken Mr. J. Bierens de Haan en J. E. Feisser, .arts te Rotterdam. Aan de rede van laatstgenoemde ontleenen we het volgende: De heer Feisser spreekt over de ge neeskundige en hygiënische verzorging in Nederland, mede in verband met de veranderingen in de economische struc tuur. Spr. begint met de arts'ën aan een beschouwing te onderwerpen en wijstop twee belangrijke verschijnselen: ten eerste een groote verandering in het emplooi van de geneeskundigen en ten tweede een sterke vermeerdering van hun aantal. Op het oogenblik zijn er in Ne derland ongeveer drieduizend huisartsen gevestigd, dat is een op ongeveer 2760 zielen. Uit een door spr. ingesteld onder zoek is hem gebleken, dat de bruto-in- komsten dan gemiddeld niet booger zijn dan 4 gld. per inwoner; dat komt neer op een gemiddeld netto-inkomen van tSOOO. Spreker wijst op het gevaar van de harde onderlinge bestaansstrijd in de nabije toekomst met een daaraan ver bonden daling van het aanzien, van de stand der huisartsen. Het maken van winst uit ziekenfondsen, ontstaan door minvermogenden voor hun geneeskundige voorziening meer te laten betalen dan zij werkelijk kost, acht spr. onbehoorlijk. Spr. meende dat de ziekenfondspremies te hoog zijn. m.a.w. dat de fondsen te duur werken. Als men niet tot een be langrijke vermindering der premies bij de ziekenfondsen zal komen, dan zullen de leden deze fondsen verlaten en dan zal een daling van de daaraan verbonden artsen een feit worden. De beoordeeling van de vraag, of de Ziekenfondsen inderdaad te duur werken, laten we aan bevoegden over. VOOR TEX. FANFARE-CORPS. Men schrijft ons: Texelsch Fanfarecorps is voornemens op zijn uitvoeringen van 18 en 19 Janu ari a.s. loten te verkoopen ten bate van zijn fonds voor aankoop van instru menten. Op deze loten zullen, behalve het nummer, een tiental titels van mu zieknummers voorkomen, met daarvóór een hokje, waarin men de volgorde, waar in de nummers gespeeld worden, moet vermelden. Voor hen, die die juiste volg orde raden, worden schitterende prijzen beschikbaar gesteld. Verder kan men op het lot een prach tige prijs winnen, beschikbaar gesteld en vervaardigd 'door eenige dames, die onze vereeniging een warm hart toedra gen. Men neme dus een potlood mee en luistere goed naar 'de bekende en min der bekende mélodieën. SPORTNIEUWS Texel 1: J. Dukers D.Zuidewind Jo Ran. A.Huizinga J.Gieles N.deGraaf H.Ran M.Vlaming Winter G.Witvliet Nic. Ran Texel 2: A.Daalder A.DrosDz. C.KeijserLz. M.Koorn A.DrosBz. J.Molenaar P.Bruin J.Kiljan Verheijen P.Kikkert S. Langeveld Afbericht bij A. Dros Pz. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE ARMENDOKTER. Een biezonder boeiende film is dit. Ze geeft in aangrijpende tafereelen het le ven, lijden en strijden weer van dokter Felix Klauber. Geboren als de zoon van een eenvoudig Joodsch kleermakertje, ont waakt bij hem de lust dokter te worden en de lijdende menschheid te dienen. Vader meent aan die drang geen gevolg te moeten geven, doch, financieel door familie gesteund, kan zijn zoon gaan stu- deeren en na ©enige jaren zien we hem in een armelijke buurt van New-York zijn zegenrijke arbeid verrichten. Hij gaat ge heel in zijn werk op, telt geld verdienen maar nauwelijks, leder is er gelukkig met dokter Klauber en hijzelf zou zijn plaats met geen andere willen ruilen. Hij vindt er ook krachtige hulp in Jes sica, een oude schoolvriendin, die de zorg voor de blinde joodsche kindertjes in deze armelijke buurt op zich genomen heeft. Maar dan gebeurt het tragische. Dokter Klauber laat zich door zijn broer, die zakenman is, overhalen, naar- een betere buurt te verhuizen. Hij kan daar meer verdienen beweert hij. En die broer had gelijk, maar wat baten ons alle goe deren ter wereld als de arbeid je toch geen bevrediging schenkt, wanneer wer ken een straf geworden is. Het goud stroomt nu binnen. Ieder wil door dok ter Klauber, over wie de kranten schrij ven, geholpen worden. Jessica voelt zich intussclven vergeten. Op zekere dag moet ze noodzakelijk voor een van haar zieken zijn hulp inroepen maar dokter had het zoo druk, dat hulp te laat komt. Jes sica maakt hiervan de dokter later een verwijt: waar zijt ge nu met uw ideaal de lijdende arme menschheid allereerst te willen dienen? Diep treffen hem deze woorden. Op zekere dag wordt zijn vader ziek. Hoewel ongaarne zal hij zijn vader opereeren. Helaas faalt zijn weten schap. Als een gebroken man zwerft hij door de stad, zonder doel en zonder moed. Hij nadert de oude kliniek in de jodenbuurt, waar hij met zooveel vreugde gewerkt had. Daar verneemt hij, dat Jes sia ziek ligt en geopereerd moet wor den. In vol vertrouwen onderwerpt zij zich aan een operatie door dokter Klau ber. Het lukt. En daar zien we twee van geluk stralende menschenkinderen, die de zon terugvonden en vol moed het nieuwe leven ingaan. De armenwijk zal wederom hun arbeidsveld zijn. N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. VLIELAND. VLIEGVELD-VLIELAND. Men is thans geslaagd in het zoeken naar een geschikt terrein voor het .landen en opstijgen van verkeersvliegtuigen, n.l. ter hoogte van „Vianen". Daar is in 'de duinen een terrein in gereedheid te bren gen, dat de door de K.L.M. gestelde mi nimum-afmetingen (500 bij 500 M.) heeft. Zoodra danook van die zijde goedkeuring verleend is, kan met de werkzaamheden (egaliseering, draineering, enz.) worden begonnen. Het ligt in de bedoeling deze werkzaamheden in „werkverschaffing" te doen uitvoeren. N. Hart. Crt. WINTER IN AANTOCHT? Op verschillende plaatsen op het eiland zijn heden een zestal witte zwanen gesig naleerd. Nadat ze met korte tusschenpoo zen zich in verschillende richtingen ver plaatsten, verdwenen de vogels tenslotte naar het noorden. N. Hart. Crt. Wie zijn tijd verspilt, bestaat slechts; wie zijn tijd gebruikt, |j+ leeft. DRES VAN L.T.B. EN HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW AAN DE ADRES MINISTER VAN ECON. ZAKEN. We laten hier de 'inhoud volgen van het adres, dat de Hoofdbesturen van H'oll. Mij. van Landbouw en L.T.B. aan Z.Exc. de Minister van Econ. Zaken de den toekomen. Zooals we reeds schre ven, wijkt het niet onbelangrijk af van het adres, dat de beide Hoofdbesturen aanvankelijk, in overleg met de land bouworganisaties hier, hadden opge steld. De wijziging is aangebracht zon der voorafgaand overleg. Waarom? We weten het met. Zal de kans op succes met een adres in deze vorm grooter zijn? We hopen het van harte. Hier volgt het: Van oudsher hebben de Landbouw en Veeteelt op Texel 'n zeer eigen cachet ge had. De geïsoleerde ligging ©enerzijds, de natuurlijke gesteldheid van de bodem an derzijds, kunnen als de voornaamste oor- zdken worden genoemd, van de geleide lijke ontwikkeling der bedrijfstypen, welke thans op dit eiland worden aange troffen. Als gevolg hiervan vinden wij thans op Texel drie bedrijfstypen, welke zich wat de Schapenhouderij betreft als volgt laat indeelen: 1. het zuivere schapenhoudersbedrijf, zooals dit voorlieen op Texel de hoofd bron van bestaan vormde; 2. het bedrijfstype, waarin naast scha penhouderij ook de rundveehouderij van belang is; 3. het bedrijfstype, waarin de scha penhouderij beoefend wordt naast de akkerbouw. De meerdere onderhoudskosten, welke het veehoudersbedrijf in het algemeen heeft op te brengen als gevolg van de verhoogde veevoederprijzen, drukken ook op het Texelsche bedrijf, dat slechts zeer ten deele hiervoor eenige compensatie geniet. In hoeverre deze compen satie genoten wordt, hangt af van het bedrijfstype, waartoe het betreffende be drijf behoort. Waar het fonds, gevormd in het jaar 1933 uit de heffingen op de consenten van de uitvoer van schapenvleesch naar Frankrijk, naar onze organisaties hopen, binnenkort uitgekeerd zal worden, nemen wij beleefd de vrijheid onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, dat naar hun meening de schapenhouderij op Texel voor een extra uitkeering daaruit in aanmerking dient te komen, mede omdat Texel nog zeer terecht moet wor den aangemerkt als de basis van de fok kerij van het Tex. schaap. Het is echter niet juist, om in dit geval een gelijke tegemoetkoming voor alle Texelsche scha penhouders te bepleiten. De hiervoor onder type 2 en 3 vallen de bedrijven toch kunnen naar de mee ning van onze organisaties niet dezelfde rechten doen gelden op een extra tege- I moetkoming, daar zij, hetzij als veehou-1 dersbedrijf, hetzij als akkerbouwbedrijf I reeds steun ontvangen, terwijl tevens door de bedrijfsvoering een verschillend gedeelte van het schapenvoedsel uit bijge- kucht graan of krachtvoeder zal bestaan. Waar op Texel reeds al het daarvoor in aanmerking komende grasland werd gescheurd, is voor de Texelsche bedrij- ven de verdere omzetting der bedrijven, waardoor zij meer van de steun aan de akkerbouw zouden kunnen profiteeren, niet mogelijk. Onze organisaties hebben daaromtrent getracht een reëele basis voor een ge- differentiëerde extra steun aan die be drijven, uit te keeren uit het z.g. „Scha penpotje 1933", te vinden. Zij meenen hierin als volgt geslaagd te zijn: Waar de gronden op Texel in kwali teit sterk uiteenloopen, zal het aanbeve ling verdienen, voor een eventueele uit keering hiermede rekening te houden en de cijfers vast te stellen op basis van 1 H.A. normaal grasland. Teneinde bovendien rekening te hou den met de steun, welke de schapenhou- 9 dersbedrijven, behoorende tot type 3, ook i reeds genieten van het akkerbouwland, j meenen wij, dat dit geëlimineerd J<an worden, door het aannemen van een ver- houdingscijfer voor akkerbouwland en grasland, in die zin, dat bij de beschou wing van het totaal aantal H.A. cultuur grond, de op het bedrijf aanwezige op pervlakte akkerbouwland vermenigvul digd wordt met het cijfer 2. Aldus zal het kunnen voorkomen, dat een zuiver schapenhoudersbedrijf, bruto omvattende 30 H.A. grasland, uit kwali teitsoverweging gesteld moet worden op 20 H.A. normaal grasland, terwijl een gemengd bedrijf van 20 H.A. cultuur grond, waarvan 10 H.A. bestaan uit nor maal grasland en 10 H.A. uit bouwland en de berekening gelijkwaardig zal zijn met een bedrijf van 10 H.A. -f- 10x2 H.A. of 30 H.A. normaal grasland. Bij het aannemen van deze grasland- basis kunnen wij de schapenhoudersbe- drijven splitsen naar 't aantal oudere ge dekte ooien, welke per H.A. normaal grasland worden gehouden. Wij zouden de bedrijven aldus willen splitsen a. bedrijven, welke 6 ot meer oudere gedekte ooien per H.A. normaal gras land houden; b. bedrijven, welke 4—6 oudere ge dekte ooien per H.A. normaal grasland houden; c. bedrijven, welke 2.5—4 oudere ge dekte ooien per H.A. normaal grasland houden; VOOR DE VROUW. ABONNEERT U op het NIEUWE MODEBLAD f 1.20 per 6 nrs. (p.post f 1.50.) met gratis knippatronen. ADM. TEXELSCHE COURANT. Dit model is ontleend aan het Nieuwe Modeblad, het meestgelezen damestijdschrift in ons land. Er zijn geknipte patronen verkrijg baar NA inzen ding van slechts 25 ct aan post zegels bij de Uit gevers-Mij. Neer- landia, Kromme Nieuwe Gracht 64 —66, UTRECHT. DE NIEUWSTE Veel zwart. Weinig garneering. Eenvoud. A 67. Noodig plm. 5.30 M. b.v. ve lours chiffon van 100 c.M. breedte. Een patroon voor bovenwijdte 96 en 104 c.M. verkrijgbaar. A 68. Noodig 3.80 M. stof van 100 cM. breed en 35 cM. g'ameering. Patro nen verkrijgbaar voor bovenwijdte 88 en 96 cM. MODELLEN. A 69. Noodig 2.45 M. stof van 130 cM. breed en 65 cM. garneering. Patro nen verkrijgbaar voor 92 en 100 cM. bo venwijdte. Voor abonnees Tex. Grt. kosten deze patronen maar één kwartje. Ze moe ten rechtstreeks in Utrecht besteld wor den onder bijvoeging van 25 ct. aan post zegels. Doos 30 en 60ct Bij Apoth en Drogi sten llflfr verdrijft spoedig aile kou in hooto w en neus, op borst en keel door in wrijving roet Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. „Wat Mljnhardt maakt is goed." iiiiiimil

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2