r\ ASPIRIN No. 4911 48ste Jaargang Zaterdag 19 Jan. 1935 Q Texelsohe Berichten EERSTE BLAD. Voor de Zondag. VERWACHTING. De stichting van Jan Bakker Bouwenszoon en Maartje van Maarleveld. DaJt otoótr f s Uw adyertentie in dit blad wk op Texel huis aan huis gelenSi. ECOUR WERPT DE HELD IN UW ZIEL NIET WEG. HOUDT HEILIG UW HOOGSTE VER WACHTING. Het kind wordt geboren en verwachting omgeeft het van alle zijden als een wijde zilver-glanzende sluier. Het is schoon het zoo te zien liggen in die wolk van licht, omringd door moeder's prille teederheid, beschut door vader's bezorgde ernst. Wonderlijke maanden waren het, waarin hun liefde rijpte tot dit opperst ver wachten van het nieuwe leven; maanden, waarover de dood zijn schaduwen streek zonder dat zij het bemerkten. Doch met de geboorte is ook in het kind iets ontwaakt, dat men het ontkie men van een verwachting zou kunnen noemen. Aanvankelijk openbaart het zich in een al overweldigend verlangen naar de bevrediging zijner primitieve, natuur lijke behoeften. Uit elke bevrediging wordt na verloop van tijd een nieuwe be hoefte geboren: op verzadiging volgt hon ger, op honger verzadiging; ontwaken wisselt af met slapen, slapen met ont waken. De verwachting des levens echter groeit boven dit rhythme uit. Zij wordt een gespannenheid achter de dingen als het ware: een richting en een gericht-zijn terzelfdertijd. Want het goede verwach ten in tweeërlei: het wil toegaan op wat komen zal en het wil bereid zijn het ko mende te ontvangen. Voortschrijden en knielen beduidt de weg der verwachting gaan. Voortschrijden: werpt de held in uw ziel niet weg. Knielen: houdt heilig uw hoogste verwachting. Wat voor zin heeft het te zeggen, dat wij de held in onze ziel niet moeten weg werpen? Dat wij moedig moeten zijn bij tegenslag en niet versagen bij overmacht? Ach ja, dat weten we wel. Wij hebben zulke woorden zoo vaak gehoord. Maar er wordt nog iets anders met dit motto, bedoeld, n.l. dit, dat wij ook dan aan de held in onze ziel moeten vasthouden, wanneer er in ons leven iets helfdhaftigs is, wanneer er juist geen tegenslag is, dia ons oogenblikkelijk belemmert op onze weg en geen overmacht, die ons van zeer nabij bedreigt. Werpt de held in uw ziel niet weg, wanneer de burger voor de deur staat en er naar hunkert z'n plaats in te nemen. Want juist dan hebben wij hem het meest noodig, wanneer het schijnt, dat al onze verwachtingen in vervulling gaan. Dan willen wij het ons breed gaan maken in het leven en wij zetten ons bij voorkeur zoo neer aan de rand van de weg, dat wij wel zicht heb ben op het stuk, dat wij hebben afgelegd, doch dat het gedeelte, dat in de einder verloren loopt, verborgen blijft voor onze blik. Op zulke oogenblikken hebben wij dit motto van noode: werpt de held in uw ziel niet weg. Held-zijn immers beteekent voortschrij den, de gevaren en het onbekende tege moet. En niet: zich legeren om de vetpot ten en insluimeren halverwege. Houdt heilig uw hoogste verwachting, wanneer uw verwachtingen in vervulling gaan. Staat niet toe, dat zij zich mengt onder hen, die verzadigd zijn en zich loom uitstrekken in het reeds dorrend gras. Knielt te midden van uw rijkdom en de weldadigheid van uw rust; knielt en be reidt u in alle deemoed voor haar te ont vangen. Mogen al uw verwachtingen in vervulling gaan; doch houdt heilig uw hoogste. ZONDAG, 20 Januari 1935. !l!!l!i!IHII!l!lll!i!lllllll!llllllll!llllli!llillll||||||||||||||||||||||||j iillllliüil VOOP HOOFD EN HART ZONDAG. Indien wij de geheime geschiedenis on zer vijanden konden lezen, zouden wij in het leven van iedere rnensch verdriet en lijden genoeg vinden, om alle vijandschap te ontwapenen. MAANDAG. Als goede menschen op u inwerken als zonnestralen, dan voelt gij u nimmer ver laten. DINSDAG. Laster of kwaadsprekendheid moeten ons niet verontrusten; het zijn vonken, die vanzelf uitgaan, als men ze niet aan wakkert. WOENSDAG. Laat uw tong uw gedachten niet voor uit ijlen. DONDERDAG. Eerst plichten vervuld, dan van rechten gesproken; alleen trouwe plichtsvervul ling geeft rechten, en de meeste rechten heeit hij, die slaaf van zijn plicht is. VRIJDAG. De beste opmerker en diepste denker is steeds de zachtste rechter. ZATtRDAG- Een goede daad is niet zelden slechts te danken aan een goede luim. Miinhardt's Zenuwtablcttcn. Mijnhardts Maagtabletten 75 ct. Mijnhardts Hoofdpijntabletten 60 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed." TWEEDE NUTS-AVOND. DUO NOIRET. We zouden nog even terugkomen op de kostelijke avond, welke het Duo Noi ret het Nutsdepartement Texel Dinsdag in hotel Texel bezorgd heeft. Het was de bedoeling van het bestuur, dat deze tweede samenkomst aan de lichte Muze gewijd zou zijn. De leden zou een avond van Klein-Kunst geboden worden, een paar uurtjes verstrooiing. En het mee- rendeel der bezoekers zal gaarne erken nen, dat deze avond aan deze verwach tingen beantwoord heeft. Het leek aan vankelijk een zware taak voor het echt paar Noiret, om een gansche avond te vullen; om de „gang" er in te houden en steeds in prettig contact te blijven met zijn publiek. Het zij echter tot Beider oer gezegd, dat zij daarmee geen moeite had den. Vrij spoedig wees de klok bij half twaalf en algemeen was men over het geen zij ten beste gaven zeer tevreden. In zijn openingswoord gewaagde de voorz., de heer W. B. Oort, van het Nut, dat reeds een hooge leeftijd bereikt heeft en smalend wel eens met een „oude tante" vergeleken wordt. Niets is minder waar. Met een toespeling op 'een, overi gens hier niet toepasselijke reclame voor Old Scott's Whiskey, met de afbeelding van een hoogbejaarde baas, merkte spr. op, dat het Nut er de moed in houdt en opgewekt de toekomst tegemoet treedt. We zullen van de nummers van het program van de heer Noiret geen opsom ming geven. Een enkele aanteekening slechts. Een treffend liedje was zeker dat van De arme droomer, waarvan Otto Zee- gers de tekst schreef: Er was er eens een arme droomer, Die van het aardsche niets bezat. Hij schreef boeken en gedichten, die iedereen ontroerend vond, maar de stak ker. kwam zielig aan z'n eind, daar zijn kunst niet betaald werd. Het leven is in derdaad hard en niet in het minst berok kent deze tijd aan scheppende kunste naars onoverkomelijke moeilijkheden. En dan was er een parodie op de zie kelijke zucht naar buitenlandsch goed, naar b.v. liedjes van buitenlandsch maak sel. De melodietjes zijn niet zelden ver dienstelijk, maar de woorden ót plat ot zoo onbenullig, zoo inhoudloos, dat het een schande te meer is, dat ons Hol- landsche lied, naar het schijnt, niet in tel is. Ja, Noiret sloeg de spijkers knap op hun kop en heeft eens duidelijk ver teld dat het nu eindelijk uit moet zijn met „Nur eine Nacht solist Du mir gebo ren", „Heute Nacht oder nie", met die „treue Husair" en hoe die import van twijfelachtig allooi meer moge heeten. In Holland het Hollandsche lied. Gelijk heeft-ie. We hadden verder gelegenheid de ken nismaking te hernieuwen met goede be kendenvan de radio als „Ik woon op de hoek van een straatje", en „Vliegen, vliegen, hoog in de lucht". Dat was in orde hoor. Dat sloeg dubbel in. En mee zingen, dat ze deden! De stemming was puik. Er waren nummers, die Louis en Polly (mevr.) Noiret samen zongen („Optimis ten") en, het slotnummer „Goede Nacht, tot morgen"; uitstekend was dat), andere nam de zangeres geheel voor haar reke ning (De Tien Geboden voor de Man). Ook waren er nog een paar tooneel-num- mertjes, die een goed onthaal vonden. Al les bijeen: een avond van vroolijkheid, van ernst ook; een avond, waarop het Nut met voldoening mag terugzien. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Jo Blok, gedipl. ziekenverpleegster te Am sterdam, legde deze week met gunstig gevolg het examen voor het Diploma Kraamverzorgster af. Waar deze stichting, doordat zij een openbaar karakter draagt, in de Texel- sche samenleving een plaats inneemt, heb ben we gemeend er goed aan te doen met de tijdelijk eenïg regent, de heer A. L. Bakker, te Elburg, die als executeur-testa mentair, opdat de Stichting haar werk zaamheid kan beginnen, met haar oprich ting en uitrusting is belast, uit te noodi-i gen een en ander omtrent wezen en doel in ons blad te willen uiteenzetten. Wij laten dus hieronder de heer Bak ker aan het woord. Hij schrijft ons: Gaarne voldoe ik aan uw verzoek. Ik zal trachten zoo eenvoudig en duidelijk mogelijk een overzicht te geven. De 14e December 1933, overleed te Alkmaar de erflater J. Bakker Bz., die zijn geheele nalatenschap bestemde tot de op Texel gevestigde Stichting van Jan Bakker Bouwenszoon en MaaTtje van Maarleveld. In het testament heeft de erflater mij de opdracht verstrekt om, volgens de bepalingen van het testament en met in achtneming van door hein bij 't leven kenbaar gemaakte wenschen, de meer daadwerkelijke vestiging der Stich ting te volbrengen, door het bouwen van een der vijf, door de erflater gedachte, dubbele woningen. Daartoe heeft de erf later mij alle mogelijke macht en be voegdheid gegeven, hetgeen van groot nut is geweest, daar door het samenbren gen van opdracht en macht in één per soon een vlotte afwikkeling in hooge mate gediend is. BESTUUR. Wat het toekomstig be stuur der aldus „bedrijfsklaar" gemaakte Stichting betreft, dit zal niet door mij alleen worden gevormd. Mij werd n.l. op gedragen om, na gereed te zijn met de uitvoering, in ieder geval binnen 2 jaar na het overlijden, naast mij 2 regenten te benoemen. De personen, die straks met mij 't College zullen vormen, heb ik inmid dels aangewezen. Het zijn: Ds. Alb. Vis, te den Burg, en C. J. Bakker, te Rotter dam. Om de 2 jaren zal een der regen ten aftreden. De benoeming van regen ten, en herbenoeming, e.t., geschiedt in de toekomst steeds door de lieer Kanton rechter te den Helder. In handen van die Kantonrechter is tevens het TOEZICHT op het bestuur der Stichting gelegd (ge lijk aan het toezicht op het beheer door een voogd over een minderjarige), welk toezicht, naast het voormelde toezicht op de rechtshandelingen, zijn grootste be- teekenis vindt in de jaarlijks, in de maand April, aan Z.E.A. af te leggen rekening en verantwoording. Thans kom ik aan DOEL EN INRICH TING der Stichting, breeder omschreven in de gedrukte statuten, welke bij mij ver krijgbaar zijn voor belangstellenden.Ik kan het doel niet beter en duidelijker om schrijven, dan door te verwijzen naar art. 1 van die statuten, hetwelk luidt: „De Stichting is gevestigd in de ge meente Texel en heeft ten doel het in ot nabij den Burg op Texel verschaffen van woningen en geldelijke toelagen aan personen van zestig jaar en ouder, van onbesproken gedrag, wier stoffelijke toe stand, naar het oordeel der bestuurders dergelijke steun rechtvaardigt en die geen kinderen tot hun last hebben. De bewoners moeten tot de Doopsgezin de Gemeente behooren of Nederduitsch Hervormd zijn". Hoewel de Stichting voor een ieder in beginsel open staat en dus een algemeen karakter draagt, is in de rechten een schakeering aangebracht door art. 2, dat bepaalt, dat bloed- en aanverwanten van de Stichter een voorkeur genieten, waar mede regenten, overigens volkomen vrij „SAMEN" OVER TEXEL. „Samen" is de naam van het Tijd schrift, dat directie en personeel dier Hoogovens Mekog en Cemij maandelijks doen verschijnen. In het laatst uitgeko men nr. komt 'n interessant artikeltje voor naar aanleiding van een bezoek aan Texel, „het met natuurschoon zoo rijk- bedeelde eiland", zooals er staat. Het is geschreven door de heer Engelsman en heeft in het biezonder betrekking op een excursie naar Waalenburg, naar de „kemphanen-sociëteit",. Aan het verzoek om toezending van 'n paar cliché's, passende bij dit verhaaltje, hebben we natuurlijk gaarne gevolg ge geven. Iedere poging om Texel nog meer te verheffen tot een oentrum van vreem delingenverkeer kan op onze steun, in dit geval op illustratiemateriaal, rekenen. IIIIII4 Een wijs man en een gek verstaan 1111114' elkaar beter dan twee wijzen of 1111114 twee gekken. in hun beslissing, rekening zullen houden. Bevinden zich op een bepaald oogenblik, dat steun beschikbaar is, onder die ver wanten, geen personen, aan wie liet ge rechtvaardigd is steun te vcrleenen, dan en hier komt het verschil met een echte familiestichting duidelijk uit mo gen, ja moeten de regenten aan n iet-ver- wanten toewijzen. Een bepaling van belang is, dat de GELDELIJKE TOELAGE (maximaal f 10 per week), alleen zal mogen worden ver strekt aan personen, die tevens in het genot van een Stichtingswoning zijn, in. a.w. buiten die woningen en de bewoners daarvan, zal nimmer weldadigheid be oefend worden. Wat die geldelijke toelage betreft, daar van zal behoudens legaten en giften het thans levende geslacht niet veel be leven, want de Stichter maakte de, overi gens zeer verstandige, bepaling, dat met geldelijke uitkeeringen eerst mag worden J begonnen, wanneer de kosten aan de op richting verbonden t.w. successierech ten en boedelkosten door opleg uit de inkomsten zijn teruggewonnen. Het ver mogen, na ile sterfdag door de kosten sterk verminderd, moet eerst weer een waarde omvatten als ten sterfdage. Dit te bereiken vraagt geduld, want het bedrag dier kosten is groot (zeer hoog successierecht) en de inkomsten zijn ge daald. De Stichting vindt haar levensgrond slag in de Statuten, waarvan nimmer mag worden afgeweken. Ze zullen te allen tijde moeten worden nageleefd en ge handhaafd met dezelfde gestrengheid, waarmede men dat een Wet doet. Geluk kig, dat de Statuten helder en eenvoudig zijn; voor de eeuwen berekend. De erf later, met een scherp verstand en een helder inzicht toegerust, heeft alles lang en tot in biezonderheden overwogen en vond in Notaris Roos te Alkmaar (waar de heer Bakker woonde), een onmisbaar medewerker en eminent raadsman, die het verstaan heeft, om op een, uit rechts kundig, en ik mag wel zeggen wet-kun- dig oogpunt, uitnemende wijze aan de bedoelingen van de Stichter vorm te ge ven, bruikbaar voor de tegenwoordige en toekomende geslachten. Dit is een groote verdienste, waarvoor "ik graag een woord van hulde breng. De eerste dubbele woning is thans vol tooid en wacht op bewoners. De re genten zullen binnenkort met het voor bereiden der keuze, wie dit zullen zijn, een aanvang maken. De noodige oproepen en publicaties zul len t.z.t. in dit blad verschijnen. LIGGING. De plaats, waar de Stichting haar woningen heeft en zal krijgen, lijkt zeer geschikt; naar het Noorden be schermd door den Burg, en met het uit zicht der woningen op het zonnige Zui den, een situatie dus, weldadig voor oude menschen. Het land is afkomstig van D. Bakker Gz., die verheugd is dat'de Stich ting van zijn Oom op zijn terrein en in zijn nabijheid verrijst. Ik eindig met het uitspreken van de wensch, dat de Stichting haar gezegend doel, om aan hen, die het op dit onder- maansche niet naar den vleeze ging, een onbezorgde oude dag te bereiden, met succes moge nastreven en zich daardoor in de genegenheid der bevolking zal mo gen verheugen. A.B. We zeggen de heer A. Bakker dank voor de welwillendheid, waarmede hij aan ons verzoek gevolg gaf. Met zijn heldere uiteenzetting heeft hij ook onze belang stellende lezers zeker aan zich verplicht. Niet alleen pijn verzachten, maar bestrijden: hoi product van vertrouwen. [||4 In onze jeugd vragen wij voor- 1114 schot van levensvreugde; komt 1114 de oude dag, dan moeten wij ons 1114 tevreden stellen met de rente.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1